LEIDSCH DAGBLAD Grünther's verklaringen vormen ^st ernstige kwestie een hoog* Amerika zou nieuwe, machtige energiebron aangeboord hebben Gisteren bij Gaza: „ernstigste incident van laatste maanden'1'' WEERBERICHT Nationaal contactcomité Jungschlager opgericht 95ste jaargang DONDERDAG 5 APRIL 1956 No. 28798 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.—per kwartaal; f2.35 per maand: f 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister Staf in Eerste Kamer: In operatieplannen niets ran wat hij in interview gezegd heeft (Van onze parlementaire redacteur) Over de verklaringen van generaal Grünther men zie ons blad van gisteren in geval van oorlog, de NAVO-verdediging wordt teruggetrokken in Zuid- Wcst-Frankrgk, zodat West-Duitsland en Nederland voorlopig worden prijsgege ven, zei minister Staf gistermiddag in de Eerste Kamer dat dit een hoogst ern stige kwestie is. „Ik weet niet of de weergave van het interview juist is. aldus de minister. Onze vertegenwoordiger in Parijs stelt zich op de hoogte en hij heeft tevens opdracht gewag te maken van de indruk die het interview in Nederland heeft gewekt. Ik vind het interview allerongelukkigst. Het is inderdaad noodzakelijk dat gewezen wordt op het totaal onjuiste van dergelijke verklaringen. De operatie-plannen worden niet door de NAVO-opper- bevelhebber vastgesteld. Hij werkt ze wel uit, maar ze worden door de NAVO-raad van ministers vastgesteld. In de opcratieplannen komt bepaald niet voor wat generaal Grünther heeft gezegd. Daarom te meer is het verontrustend, dat Grünther zijn mededelingen heeft gedaan. De regering vat de zaak hoogst ernstig op en zal haar in de NAVO-raad aan de orde stellen. De begroting van Oorlog en Marine werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening dat de Communisten geacht wensen te worden te hebben tegengestemd. deze ontvangen heeft, zal men in Bonn een officiële verklaring kunnen ver- waohten. Wat Grünther gezegd zou hebben, komt niet men de opvattingen over een, die men tot dusverre aangaande de verdediging van het westelijke ge deelte van Europa heeft gehoord. Men heinnert zich in Bonn de woorden, die de opperbevelheber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa, generaal Mcauliffe, nog geen twee maanden geleden op een desbetref fende vraag van de militair-weten schappelijke medewerker van de Frankfurter Allgemcine Zeitung, Adelbert Weinstein, geantwoord heeft: ..Verdedigen kunnen wij West-Duits- land pas wanneer de twaalf Duitse divisies er zijn." Daaruit kon worden opgemaakt, dat men de 12 divisies, die de Westduitse Bondsrepubliek, volgens de Pargse verdragen, op de been mag brengen, niet alleen drin gend nodig heeft, maar tevens dat men ze ook voor de verdediging van Westduits grondgebied en van het er achter liggende Nederlandse terri torium zou willen gebruiken. Het behoeft ook in Nederland nie mand te verwonderen, dat men in West-Duitsland allesbehalve opgetogen is over het vooruitzicht dat het oorloss- geweld eerst over het gehele land moet heenrollen. zonder dat voldoende weer stand tegen de vijand kan worden gebo den. en dat men eerst later weer ..be vrijd" zal kunnen worden De herinne ring aan het laatste gedeelte van de vo rige oorlog met zijn luchtbombardemen ten en verwoeste steden Jigt nog maar al te vers in het geheugen Onjuiste weergave Reuter meldt nog: Generaal Grünther heeft nooit de suggestie uitgesproken, dat de geallieer de strategie in Europa moet worden ge baseerd op de verdediging van Zuid- of West-Frankrijk of een dergelijk gebied in het achterland. Een woordvoerder van het hoofdkwatier te Parijs verklaarde woensdag dat generaal Grünther had gezegd reeds dikwijls te hebben ver klaard, dat het Geallieerde opperbevel met de huidige troepensterkte niet de verdediging kan garanderen van het gehele NAVO-gebied in Europa tegen totale agressie. Teneinde ln een positie te komen dat zulk een garantie zou kunnen worden gegeven, zo zei de gene raal, zouden twee dingen nodig zijn: een Westduitse bijdrage, welke pas na drie of vier jaar volledig doeltreffend zou kunnen zijn, en de mogelijkheid atoom- en kernwa pens in de verdedigingsplannen op te nemen. Onder de huidige omstandigheden zou het misschien niet mogelijk zijn een duidelijke strategie te bepalen waarbij al het gebied van de NAVO tot aan het ijzeren gordijn wordt verdedigd, zoals uiteraard wenselijk zou zijn. Daarom zou het onder de huidige omstandigheden misschien nodig zijn in het opstellen van plannen rekening te houden met een meer op een „dieptefront" gebaseerde strategie, aldus generaal Grünther. De woordvoerder voegde hieraan toe dat generaal Grünther nooit op welke manier dan ook de suggestie heeft ge opperd de verdediging te baseren op Zuid- of West-Frankrijk of een derge lijk gebied in het achterland Gevoel van onbehagen Onze correspondent in West-Duitsland meldt nog: De uitlatingen, die generaal Grünther zich in Parijs voor een groep Duitse journalisten heeft laten ontvallen, heb ben in West-Duitsland, evenals in Ne derland, een gevoel van op zijn minst gezegd groot onbehagen gewekt. Men heeft er namelijk de indruk door ge kregen, dat het er helemaal niet zo erg op aankomt of West-Duitsland nu een leger, dat pas in oprichting is, heeft of niet. War.t het gebied van de Bondsre publiek zou, wanneer men tenminste mag aannemen, dat Grünthers woorden op de juiste wijze zijn weergegeven, in ieder geval toch gedurende het eerste stadium van een oorlog niet verdedigd kunnen worden. De Westduitse minister van defensie, Theodoor Blank, heeft zijn vertegen woordiger bij het geallieerde hoofd kwartier in Parijs, brigade-generaal Graf Kielmannsegg. opdracht gegeven zich zo spoedig mogelijk in het bezit van de woordelijke inhoud van Grün thers rede te stellen. Pas wanneer men Zakenlieden in Bandoeng bijeen Generaal Grünther Pensioenen vereetsslachtoffers Verdere verhoging minimumgrondslag De Minister van Maatschappelijk Werk is bereid, de minimum grond slag voor de pensioenen der verzets- slachtoffers te verhogen tot f. 2345. Dit zal ertoe leiden dat een 100% in valide per 1 januari 1954 een pensioen van ongeveer f. 2850 en per 1 oktober 1954 een pensioen van ongeveer f. 3000 bereikt. De minister deelt dit mee ln zyn Me morie van Antwoord aan de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van de Wet Buitengewoon Pensioen 19J0 —1945. In dit wetsontwerp was aanvan- kelijk voorgesteld de pensioensgrona- slag voor verzetsslachtoffers van f. 1500 op f. 2055 te brengen. Bij nota van wij- I ziging is nu de verdere verhoging in het ontwerp opgenomen De kosten van het wetsontwerp, aanvankelijk begroot op f. 100 000, zullen hierdoor stijgen tot I ca f. 450.000. Wielrijder door vrachtauto gedood Een 65-jarige wielrijder uit de Burge- meester v d. Werfstraat te Den Haag. is gistermiddag door de aanhangwagen van een vrachtauto overreden en aan de gevolgen daarvan onmiddellijk overle den. Hij bereed het rijwielpad van de Laan van Nieuw Oost Indië en moest plotseling naar links uitwijken omdat een bromfietser, hem, geen (verplichte) voorrang gaf De wielrijder kwam te vallen op de rijbaan; het rechterachter wijl van de aanhangwagen van een vrachtauto uit Munnikenzijl, reed over zijn hoofd. Laboratorium in V.S. slaagde in fusie van waterstof- en zuurstofatomen Methode wordt streng geheim gehouden In een Amerikaans laboratorium zou men er in geslaagd zijn fusie van water stof- en zuurstofatomen zodanig te beheersen, dat men er energie aan kan onttrekken. Dit meldt de „Tribune de Genève", welk blad hier aan toevoegt, dat het welslagen van deze proef kan betekenen, dat over tien jaar ongekend grote energiebronnen aan de mensheid ten dienste zouden kunnen staan. De explosie van een H- (d.i. waterstof-) bom berust in eerste instantie op onbeheerste fusie van waterstof en zuurstof, welke met geweldige hitte en tril lingen gepaard gaat en daardoor grote verwoestingen aanricht. Indien men de geweldige krachten, die door het bij elkaar brengen van water stof en zuurstof ontstaan, leert beheersen, dan kan men deze in energie, bij voorbeeld elektriciteit, omzetten. Volgens het Zwitserse blad worden de technische details van de fusie-methode streng geheim gehouden. Het blad merkt op, dat waterstof vrijwel onbegrensd gewonnen kan worden. Vier Tsraëlische soldaten gedood in een vuurwisseling die vele uren duurde In het gebied van Gaza is het woensdag opnieuw tot een incident gekomen, waarbij drie Israëlische militairen werden gedood en een gewond, aldus een Is raëlische militaire woordvoerder. In dc sector van Kissufim werd een Israëli sche patrouille vanuit Egyptische stellingen met automatisch en mortiervuur beschoten. Dc patrouille beantwoordde het vuur. Later kwam Israëlische artil lerie in actie om de patrouille te ondersteunen. De vuurwisseling duurde on geveer vier uur. Waarnemers in Jeruzalem gaven te kennen, dat dit incident het ernstigste was van de laatste maanden. liet was het tweede incident in de afgelopen 48 uur, doch tot dusverre hadden beide zijden zich onthouden van het rsbruik van artillerie. Vooraanstaande zakenlieden uit 9 Aziatische landen zijn in Bandoeng bijeengekomen ter bespreking van dc coördinatie van regionale ontwikke lingsplannen. middelen tot het ver meerderen van kapitaalsvorming en het vestigen van een centraal finan cieringslichaam ter bevordering van de inter-regionale handeL Dit zijn de agenda-punten van het vijfde con- gres van de C.A.F.E.A. (Commissie I voor Azië en het Verre Oosten van de internationale Kamer van Koophan del. Het congres is geopend door de Indo- J nesische minister-president mr. Ali I Sastroamidjojo. die in een rede tot de deelnemers zei dat in het bijzonder in j Azië waar de meeste landen een strijd j voeren tegen overblijfselen van het ko lonialisme. de zakenlieden een doe) gemeen hebben: het verhogen van de levensstandaard van het volk. Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanhoudend koud weer met wisselende bewolking en enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige noord westelijke wind. Opgemaakt te 11.15 uur) 6 APRIL Zon op: 6.06 uur: onder: 19.24 uur. Maan op: 3.56 uur; onder: 14.25 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 0.13 en 12 18 uur. „Aanval steekt scherp af bij mooie woorden" Het opperbevel van de Egyptische strijdkrachten liet woensdagavond in een uitzending via Radio Cairo verkla ren, dal Israëlische troepen de gehele dag aanvallen hadden gedaan op Egyp- tlsche posities in het gebied van Gaza. De Israëlische delegatie bij de V. N. deelde woensdagavond te New York me de, dat de Israëlische verliezen van gisteren rechtstreeks zijn te wijten aan „de weigering van premier Nasser om opdracht te geven tot een staking van het vuren. De Israëlische delegatie zei, dat de aanval „scherp afsteekt bij de vredespredikingen van de Egyptische ge delegeerde" Inzet „Heitje voor een karweitje" OPDRACHT VAN DE KONINGIN De landelijke actie „Een heitje voor een karweitje", waaraan wordt deelge nomen door alle leden van het Neder lands Padvindstersgilde. de Nederlandse Gidsenbeweging, de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging en de Ver- eniguig Nederlandse padvinders, is van morgen op de Dam te Amsterdam be gonnen. Dc directeur van de afdeling Onder wijs van Amsterdam, mr. W. M. Mor ren las de samengestroomde padvin ders en padvindsters een schriftelijke opdracht voor van H.M. dc Koningin, het startsein voor de actie. De op dracht hield in het verwijderen van tekeningen en krassen op het Paleis op de Dam, die daar in dc paasvakan tie door de schooljeugd op zijn aan gebracht. De actie werd ingeleid door mevrouw J. van Nispenvan Wely. presidente van het Ncd. Padvindstergilde. Een af delingsband van het NP.G. zorgde voor muzikale omlijsting. Omstreeks 9 uur I werd met tromgeroffel het sein gegeven 1 om „op karwei te gaan". Een 8-tal padvinders en padvindsters gingen onmiddellijk met bezems de tekeningen op de paleismuren te lijf. Dit blad bestaat trit 14 pagisa's. Het interieur van liet Russische straalverkeersvliegtuio TU 104. dat politiechef Serof indertijd naar Londen bracht en daar veel opzien baarde. Het interieur kon toen niet in ogenschouw worden genomen. Deze foto werd in Moskou gemaakt na terugkeer van het vliegtuig. I Sultan van Marokko spreekt met Franco Lie Sultan van Marokko, Sidi Mo-, hammed ben Joesscf. is woensdag in een Super-Constellation van de Spaan se regering uit Rabat, in Marokko, naar Madrid vertrokken, waar hij met het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, besprekingen over dc toekomst van het huidige Spaans-Marokko zal voeren. Dc Sultan hield voor zijn vertrek een korte toespraak op liet vliegveld, waarin hij zei dat de „cdclc houding, welke de Spaanse regering en haar hootd. gene raal Franco, tegenover onze zaak heb ben aangenomen, onze hoop versterkt, dat dc Spaans-Marokkaanse onderhan delingen met succes bekroond zullen worden". Bij zijn aankomst in Madrid werd de Sultan verwelkomd door generaal Fran co. Dinsdag zijn in A 1 g e r ij e minstens honderd opstandelingen gesneuveld. In de stad Constantino waren woensdag alle Mohammedaanse winkels gesloten. Verzetslieden zouden des nachts de winkeliers bevolen hebben deze maatre gel te nemen. SLEEPBOOT GEKAPSEISD Vanmorgen om kwart voor zeven is in de Lek bij Lekkerkerk de sleepboot „Menvede 5" na een aanvaring met de 358 ton metende olietanker „Olievos 1" gekapseisd. Op de sleepboot bevonden zich twee opvarenden die zich beiden ln •eiligheid hebben kunnen stellen. De nationale actie ..Een heitje i aan. Of dit nog onder het verklein- voor een karweitje" is weer begon- woord ..karweitje" begrepen kan nen. Deze jongeman pakt het stevig worden, is een open vraag. Coördinerend optreden bij de te voeren talrijke acties Gekrenkt rechtsgevoel dient hersteld Te Utrecht is gistermiddag tijdens een vergadering van verschillende plaatse lijke Jungschlagercomité's opgericht een Nationaal Contactcomité Jungschlager. Dit comité dat onder voorzitterschap staat van de heer E. Guillaume te Vee- nendaal een persoonlijke vriend van Jungschlager zal coördinerend optreden bij de talrijke acties, die in de verschillende delen van het land worden gevoerd. Het comité stemde reeds direct na oprichting in met een voorstel van het comité Den Haag, om op 21 april, behoudens goedkeuring van het gemeente bestuur. in Den naag een nationale demonstratietocht te houden van het Malie veld naar bet Binnenhof. Men hoopt hier met enkele duizenden deel te nemen aan een demonstratieve doch zwijgende tocht, waarin spandoeken, waarop leuzen zijn aangebracht, worden meegevoerd. Na afloop zullen de demonstranten, die recht vragen voor Jungschlager, Schmidt c.s. norden toegesproken door een nog uit te nodigen nationale figuur. Op initiatief van dc heer C. W. L. van Mu.vlwijk te Groningen, werd j.l. zaterdag een telefonische vergadering gehouden met vertegenwoordigers van verschillende Jungschlftgercomité's in den lande. Tijdens dit gesprek werd be sloten een nationaal comité op te rich ten dat acties zou uitstippelen en coördinerend zou optreden. Men heeft naar aanleiding hiervan gistermiddag te Utrecht langdurig van gedachten gewisseld over de vorm van dit comité, dat men liever wenste te zien als een contactorgaan, waarbij alle Jungschlagercomité's zich zouden kun nen aansluiten. Men achtte de activiteiten, die tot nu toe in Nederland zijn ontplooid, te ge ring. Door het „Manifest van zeven" werden tot nu toe slechts 85000 hand tekeningen verzameld, hetgeen de ver tegenwoordiger van het Leidse actie comité deed opmerken, dat voor het behouden van dc Haagse Dierentuin in korte tijd meer dan 325 000 hand tekeningen werden verzameld. De acties, die het nieuw opgerichte con tact-comité zal voeren, staan bulten de politiek Dien wenst mócr tc doen dan het louter verzamelen van handtekenin gen omdat de rechten van de mens neergelegd in het Handvest der Ver. Naties, volgens het comité met voeten getreden worden. Dien wenst demonstraties en andere acties om het gekrenkt rechtsgevoel te Herstellen. Ook ijvert men voor in menging van het Internationaal Ge rechtshof. Nadrukkelijk werd gesteld, dat de actie niet gaat tegen de republiek I Indonesië, maar tegen het recht zoals dat in Djakarta wordt toegepast. Er zal een adviescommissie worden samengesteld, waarvoor men vooraan staande Nederlanders zal uitnodigen. In het bestuur van het Nationaal contactcomité werden gekozen de heren E. Guillaume te Veenendaal. voorzitter T. Q. Dekkers te Lelden. A. C. H Bak ker te Groningen en majoor J. E van Buuren te Voorburg. Als secretaresse zal optreden mevrouw E. M. C. Oomens te Amsterdam en als 2de secretaresse mevrouw J. C. Slaap, eveneens te Amsterdam. Tijdens de vergadering werd hulde gebracht aan de heer Van Muvlwijk. die het initiatief tot coördinatie heeft genomen. Hij werd als eerste gekozen in het adviescomité. Het Nationaal Contactcomité zal nauw samenwerken met het z.g. „Comité van Zeven", dat het initia tief tot het inzamelen van handteke ningen heeft genomen en met het comité Gerbrandy van het Jung- sehlagerfonds. Het Nationaal Con tactcomité zal de inzameling van handtekeningen naar mogelijk stimu leren. Gestreefd zal worden naar de vorming van een nationaal comité van aanbeveling, waartoe verschillen de prominente figuren in ons land zullen worden uitgenodigd. Bloemencorso 1 bollenstreek uitgesteld Het bloemencorso, dat op 21 april j tussen Sassenheim en Bennebroek zou worden gehouden, is uitgesteld tot 28 april. Dien heeft het corso een week moeten uitstellen, omdat de bloei van de hyacinten wat later T zal vallen dan aanvankelijk was J 19 militairen in Zuid-Celebes gedood 19 Indonesische militairen ziin tü- dens het afeelODen weekeinde omgeko men bii aanvallen door bendeleden od militaire convooien tussen Bonthain en Makassar in Zuid-Celebes Volgens het hoofdkwartier van het leger In Ma kassar hebben bii tegenacties benden van de Daroel Islam zware verliezen geleden. In dit gebied ziin de ordeverstoringen de laatste tiid toegenomen. Leger en oolitic begonnen met zulverlnes-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1