DE ZWEEDSE STAAT BEHEERT TAL VAN OFFICIËLE N.V.'s ZATERDAG SI MAART Na 36 jaar s Adjudant B. J. A. Mom nam afscheid van de Leidse politie Belangstelling was groot en hartelijk Adjudant B. J. A. Mom, een hu maan, rechtvaardig, doch ook soepel politieman, die ruim 36 jaar in het Leidse Politiekorps heeft volgemaakt, nam donderdagmiddag in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid van de dienst. Aangezien de heer Mom in zijn kwaliteit van chef van de afdeling Bijzondere Wetten ook veelvuldig met alle schakeringen van het Leidse openbare en verenigingsleven in aan raking kwam, was de belangstelling voor dit afscheid ook buiten de amb telijke sfeer bijzonder groot. De belangstelling was zelfs zo groot, dat de sportzaal in het gebouw aan de Zonneveldstraat niet alle bezoekers kon bevatten. Nadat de heer Mom door de commis saris van politie, de heer J. Dreeuws, op diens kamer was ontvangen, begon om drie uur de afscheidsreceptie. Allereerst voerde het woord hoofdinspecteur D. W. v d. Wal, die sprak namens het hogere kader. De heer v. d. Wal tekende de scheidende politieman als een functio naris met gezond verstand, die dank zij de studiezin en ijver de hoogste sport van de ladder had bereikt. Namens de commissaris en het kader overhandigde hij hem een aandenken. Inspecteur D J. Verzijden, voorzit ter van de Leidse Politie Sportvereni ging, zei, dat de pohtïe-sport het altijd op prijs heeft gesteld, dat de heer Mom, die na actief de zwemsport beoefend te hebben op non-actief toch steeds lid van de vereniging is gebleven De heer F. J. Teunissen, adjudant van de recherche, sprak vervolgens woorden van afscheid Mr. A. G de Blécourt, adjunct-secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland (per 1 mei se cretaris van de K. v. K. te Haarlem) herinnerde in een afscheidswoord aan de twee jaren, waarin de heer Mom hoofd van de recherche-afdeling was van de Politieke Opsporingsdienst. Door zijn tact, deskundigheid en humaan ka- De heer W. Kosten, ondercom- mandant van de Leidse Brandweer (links), neemt afscheid van adju dant B. J. A. Mom. (Foto L-D./Van Vliet.) rakter was de heer Mom voor deze functie uitstekend geschikt. Vervolgens voerden nog het woord de heer J. F. Breedevald, namens de v.v. Lugdunum, waarvan de heer-Mom een trouw supporter is, en de heer F. v d. Scheer, namens de afdeling Bijzondere Wetten. Tenslotte kwam de heer Mom zelf aan het woord Hij hield een sympa- theik afscheidstoespraakje, waarin hij zich tot doel had gesteld, tot ieder, die daarvoor in aanmerking kwam, per soonlijk het woord te lichten. Eerst toen kregen de velen, die in de gang van het politiebureau waren samengepakt, de kans de vertrekkende adjudant de hand te drukken. Onder hen waren vertegenwoordigers van het Leidse leven in al zijn schakeringen, collega's vrien den en kennissen. Ook inspecteur L. G. F Nooyen, die de taak van de heer Mom zal overnemen, bevond zich onder de aanwezigen De heer Mom ontving enige geschenken. Afscheid mgr M. A. Jansen In verband met de benoeming van mgr. M A.. Jansen tot bisschop van Rot terdam wordt zondag 8 april 's middags om twee uur in de stadsgehoorzaal een plechtige huldlgingsbiieenkomst gehou den. Na afloop van deze samenkomst volgt een reoeptie. In het Stedelijk museum „De Laken hal" zal van 7 april tot 7 mei een ten toonstelling worden gehouden van wer ken van Isaac Israels. Na een Inleidend woord van de heer W. Jos de Gruvter, directeur van het Groninger Museum voor stad en ommelanden, zal de wet houder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik. de expositie a.s. zaterdagmiddag om drie uur openen. PROF. VAN GRONINGEN VOORZITTER KON. NED. AKAD. VAN WETENSCHAPPEN Voor het zittingsjaar 19561957 van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen zal prof. dr. B. A. van Groningen uit Leiden, voorzitter van de afdeling Letterkunde, als alge meen voorzitter optreden. Tot algemeen secretaris-penning- meester is voor vijf jaar herkozen prof. dr. J. F. Koksma te Amsterdam. ALG. NED. INVALIDEN BOND Afdeling Leiden bestaat 10 jaar. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Alg. Nederl. Invaliden Bond, afd. Leiden, vindt zaterdag 7 april van 3—6 uur in „Den Burcht" een receptie plaats. De Ewout Jappens-groep van de Ned. Padvinders zal vrijdagavond een nieuw groepshuis aan de Maredijk (Vaartkade 13) in gebruik nemen. Het secretariaat van de Leidse Ac cordeonvereniging „D.V.V. Door Vriend schap Verenigd" is thans gevestigd Bloemstraat 26, Leiden. Onze stadgenoot, de heer G. Mei huizen slaagde te Utrecht voor het kan didaatsexamen in de rechten. Officiële publikatie INZAMELING HUISVUIL. Op de tweede paasdag zal geen huisvuil worden Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan ae openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op maandag wor den bediend, zal nu plaats vinden op donderdag 5 april e.k. Sterke daling in aanbod van werkkrachten Nu de winter, naai het wil voorkomen, het veld voor de lente heeft moeten rui men en de activiteit als gevolg hiervan in diverse bedrijfstakken toenam, daal de over de periode van 19 t.m. 24 maart het aanbod van werkkrachten in be langrijke mate, nl. van 350 tot 260, tw. 235 als geheel werkloos ingeschrevenen en 25 bij objecten voor aanvullende werken geplaatsten. Vooral in de bouw sector en de landbouw breidde de be drijvigheid zich aanzienlijk uit. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 wijst uit dat het aanbodcljfer per 24 maart, bezien uit het oogpunt van de arbeids markt. ongemeen gunstig afsteekt bij die van genoemde jaren. "De voordelige verschillen bedragen nl. resp. 1645 890 en 325. Nu de arbeidsmarkt een groot tekort vertoont, wordt getracht elke nog tot normale arbeid geschikte werknemer in het arbeidsproces op te nemen. De re sultaten zijn zeer bevredigend. De vraag steeg opnieuw nl. van 355 tot 380 en had voor ruim 40 betrek king op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). In vrijwel alle sectoren van het bedrijfs leven bestaat goede tot ruime plaat- singsmogelü kheid Het aanbod van jeugdige werkkrach ten is vrijwel nihil; de vraag is zeer aan zienlijk en beliep op 24 maart 145 Het geregistreerde aanbod van vrou welijke arbeidskrachten onderging geen wijziging en bedroeg op 24 maart 75. Ook'de vraag bleef vrijwel gelijk en bedroeg 360 Van dit aantal hadden 150 anvragen betrekking op jeugdigen. STRAATMAKER SLINGERDE OP BROMFIETS Op 23 oktober 1955 had een 47-jarige straatmaker uit Leiden in de Nieuw- steeg een bromfiets bereden, terwijl hij onder drankinvloed was. Hij had reeds diverse veroordelingen voor andere fei ten De Officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste thans vier dagen gevangenisstraf. In verband met zijn groot gezin bepleitte verdachte cle mentie. waarop de officier hem er op wees dat het ook niet de taak is van een vader om zich zo aan drank te bui ten te gaan. Bovendien kost het veel geld. Het vonnis luidde: f. 40 boete of 20 dagen en 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. RESIDENTIEORKEST MET THEO VAN DER PAS IN LEIDEN Op donderdagavond 5 april zal het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo in de Stadsgehoor zaal het achtste en laatste abonne mentsconcert van dit jaar verzorgen Dit concert zal tevens het afscheid in de solist, de pianist Theo van der Pas. van het concertpodium betekenen. Van der Pas zal het pianoconcert in a kl t. van Robert Schumann vertolken. Van Otterloo zal het concert doen aanvangen met een uitvoering van de ouverture „Het Groot-Russisch Paas feest" van Nicolai Rimsky Korsakoff. Na de pauze zal als slot van dit sei zoen de zevende symphonie van Beet hoven klinken. LEIDERDORP Spoedeisende raadsvergadering De raad kwam wederom in spoedzit ting biieen. Ditmaal bevatte de agenda slechts een punt. nl. voorstel tot vev- gunning van de aannemingsmaatschap- Pil v/h. Hillen en Roozen N.V. te Am sterdam tot ontgronding van enkele Dercelen in de Kalkpolder. Uit de toe lichting bleek dat door bovengenoemde aannemlnesmaatschappil een verzoek was binnengekomen tot. deze ontgron ding te mogen overgaan in verband met de aanleg van rijksweg 4 A. Het voorstel ontlokte eigenlijk geen bespreking. Alleen de heer Moraal vroeg of de volkstuinders die op deze percelen tulnties hebben zouden worden schade loos gesteld. De voorzitter, burgemees ter van Diepeningen, antwoordde hier op in bevestigende zin. Getracht zal nog worden voor hen die ook nog voor dit jaar graag zouden willen tuinen er- eens anders een stukie tuingrond ter beschikking te krijgen. Dit zal echter maar voor één iaar meer kunnen gel den. De raad ging met het voorstel ak koord. ARJOS-BIJEENKOMST In Irene werd een Arjos-vergadering gehouden, waarin mej. E. Dijk sprak over: „Het Herderlijk schrijven van de Ned. Herv. Kerk". Mej. Dijk stelde hiernaast het Mandement, waarover zij allereerst een korte beschouwing gaf. Wanneer vanwege de Ned. Herv. Kerk met gezag wordt gesproken dan wordt geen aanvaarding vereist. OEGSTüEESi Qp een van de drukste punten in onze gemeente n.l. in de Geversstraat, nabij de tramhalte Endegeest, werd donder dag een nieuwe zaak in gebruik geno men, zoals Oegst-geest nog niet rijk was, nl de Wiener Konditorei Snackbar „Oase". Deze snackbar is gevestigd in een nieuw gebouwd pand en zal worden geëxploiteerd door de heren A v. d. Hezik en R. v. d. Steenstraten. De heer van de Hezik, die een banketbakkerij te Rotterdam heeft, is voornemens de nieuwe zaak een bijzonder cachet te ge ven o.m. door aan de straatzijde een terras in te richten in Parljse stijl. Het achter de zaak gelegen terrein zal bovendien worden benut als gelegen heid waar men in de zomermaanden buiten zitten kan. Op deze wijze komen er ten minste 100 zitplaatsen waardoor het zelfs mogelijk wordt autobussen te „verwerken" Het geheel ziet er smaak vol uit. Voor het toerisme zal deze nieuwe zaak een welkome „oase" zijn temidden van het jachtende verkeer in de steeds drukker wordende Geversstraat. NIEUWE ORGANIST. Voor de vervulling van de vacaaire van organist in de Pauluskerk, ontstaan wegens vertrek van de heer Zweers, is een aantal sollicitanten uitgenodigd zich aan een vergelijkende proef te onder werpen onder voorzitterschap van de bekende cantor-organist Adriaan C. Schuurmap te Den Haag. Op eenparig advies van de commissie benoemden ouderlingen-kerkvoogden de heer Simon de Zee te Lisse. die deze benoeming aanvaardde en per 1 mei a s. in functie hoopt te treden. Medische Dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargeno men door dr. D. Held. en op 2de Paas dag door dr. E. W. P. F. v. Walcheren. VOORSCHOTEN Medische zondagsdiensten De me dische dienst wordt voor spoedgevallen waargenomen door: ,1ste paasdag) dok ter F. J. M. Toruno, Voorstraat 23, tel. 2493; c-v paasdag) dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Beide paasdagen voor wijkverpleegster: Ge zondheidscentrum, telef. 2177. WARMOND OUDERAVOND „SCHOOL MET DE BIJBEL" In de school op de Baan is de jaar lijkse ouderavond gehouden. Spreker was de heer P. de Zeeuw, schrijver van kinderboeken en het onderwerp „Het boek en de opvoeding van het kind' Gezonde lectuur is van groot belang voor de opvoeding. In de pauze werd het werk van de kinderen bezichtigd. Ruim een jaar geleden werd in Warmond opgericht de J.O. K.V P. en gedurende dit jaar heeft deze nieuwe afdeling in Warmond zeer vele activi teiten ontplooit. Door hun activiteit is men thans in de gelegenheid een eigen plaatselijk blad uit te geven, dat onder de naam „Bliksem" op ongeregelde tijden zal verschijnen. DIRIGENT HARMONIEKAPEL De Harmoniekapel Leiderdorp heeft tot dirigent benoemd de heer J. F Boclhouwer. lid van de Koninklijke Militaire Kapel te Den Haag- De Leidse politie heeft donderdag van 85 uur controle uitgeoefend op de ge dragsregels van de weggebruikers in Leiden. Ze maakte 94 processenverbaal WASSENAAR Jaarvergadering Pluimveevereniging Donderdag J.l. werd in Het Wapen van Wassenaar de Jaarvergadering gehouden de Pluimveevereniging Wassenaar. De zltter, de heer H. A. Jongeneel, heette ln het bijzonder welkom de nieuwe leden er. de ere-voorzltter, de heer E. C. A. Rljpstra. Na de notulen en de Ingekomen stukken had de ballotage plaats van een vijftal nieuwe leden. Uit het Jaarverslag van de secretaris bleek o.a. van een tot 120 toegenomen aantal leden plus 15 donateurs. Het verslag van de pennlngmeesteresse luidde: inkomsten 1697.22, ultg. f669.77. batig saldo f 27.45. De contributie werd vastgesteld op hetzelfde bedrag vaa vorig Jaar Tot bestuursleden werden bij accla matie herkozen mej. C. van Eden en de heren U. de Vries, A. Hijneman, C. Barn- hoorn en J. Westhoek. Een eerste mededeling van de voorzitter oter de a.s. tentoonstelling was, dat de Srovtnclale afdeling van de Raad van Be- eer heeft geadviseerd voor een provinciale show voor Wassenaar, dus een tentoon stelling met hoenders. In verband hier mee werden keurmeesters gekozen. Besloten werd tot een tafelkeuring Jonge dieren op zaterdag 25 augustus met als keurmeesters de heren Westhoek voor de konijnen en Bol voor de hoenders. De voorzitter deelde mee, dat het be stuur had gedacht, de feestavond te ver vangen door een gezellige avond na de tentoonstelling, waarop de prijzen worden uitgereikt. In principe werd hiertoe be sloten. Medische dienst De dienst wordt op de Ie Paasdag waargenomen door de artsen De Haan en De Wit, op de 2e Paasdag door de artsen Ten Cate en Wielen ga. Tabak- en alcoholverkoop en vele vervoersmaatschappijen zijn in handen van de overheid (Van onze correspondent in Stockholm) Als i de rijkdom van Zweden spreekt, denkt men in de eerste plaats aan de bossen, het erts en de waterkracht. Maar het rijk profiteert niet alleen hiervan, het beheert ook vele officiële en half-officiële N.V.'s, waarbij wij nog de genationaliseerde bedrijven geheel buiten beschouwing laten. De Invloed van het rijk in een N.V. kan steunen op het aandelenbezit, maar ook op overeenkomsten. „Officiële N.V.'s" noemt men nu de bedrijven, die geheel door het rijk worden bestuurd, terwijl de bedrijven die het rgk slechts een belangrijke invloed toekennen, half-officiecl worden genoemd. De oudste officiële N.V. is „Svenska Tobakmonopolet". gesticht in 1915. De Zweden merken nauwelijks nog de macht van dit bedrijf. Men raakt immers aan alles gewend. Maar zonder zijn toestemming mag men zelfs geen sigaretje rollen. „Tobakmonopolet" bepaalt welk merk dit jaar op de markt komt. be paalt zelf de hiervoor te gebruiken soorten en neemt een eigen en zeer geslaag de reclame-affiche uit de circulatie, omdat het afgebeelde rokende meisje volgens leden van de regering te jong was. „Tobakmonopolet" mag Immers geen slecht voorbeeld geven. De jeugd rookt toch al te veel. Vaak invloed ten goede Een monopolie is ook „Nya system A.Bhet bedrijf dat de héle in- en verkoop van alcoholische dranken in handen heeft. Geen Nederlands bier of jenever, geen Rijnwijn en geen Bor deaux mag zonder zijn toestemming worden geschonken. En als Heineken de niet goedgekeurde slogan „Hej som Heineken" (slaat op de Zweedse uit roep „hej") toch had gebruikt (het mocht niet omdat men het te stimu lerend achtte) zou „Nya System A.B." waarschijnlijk geen enkele fles hebben gekocht. De reclame voor alcoholische dranken mag niet stimulerend, doch slechts informatief zijn. Ook de voetbal-pool (A.B. Tipstjanst) en de loterij is in handen van vadertje Dinsdag begint woningtelling Dinsdag gaan in Leiden dertig wo ningtellers op stap om gegevens te verzamelen over de woningvoorraad en de bezetting van de woningen. Met de telling, die op 30 juni gereed moet zijn, zal een aanvang worden ge maakt in de buitenwijken. Teneinde deze telling vlot te doen ver lopen en ook van de burgery zo min mogelijk tijd te vergen, krijgt men voor af j>er circulaire bericht wanneer men de teller kan verwachten. In deze cir culaire treft men ook enkele aanwij zingen aan, die van belang zij n voor deze telling. Zo zal de teller U vragen naar de huur van uw woning. Of het water verbruik in de huur is begrepen Indien U in Uw eigen huis woont en dus geen huur betaalt, ga dan van te voren even na wat op het laatste aanslagbiljet voor de personele belasting als huurwaarde is vermeld. De teller zal U ook enkele bijzonderheden vragen over U en de andere leden van Uw gezin. Weet U hun leeftijd? Weet U precies het beroep, dat zij uitoefenen? Valt het inkomen van het gezinshoofd beneden of boven de algemene loongrens van de sociale ver zekering, d.w.z. beneden of boven f 500 per maand of f 115 per week? Ook deze vraag kan rustig beantwoord worden. De teller staat onder een wettelijke geheim houdingsplicht. Zoals bekend is het doel van deze tel ling gegevens te verkrijgen, die een beeld vormen van de woningbehoefte en het woningtekort, zowel in het ge hele land als per provincie en gemeente. Het is geenszins de bedoelng, dat de te verzamelen gegevens zullen dienen voor vorderifig van woonruimte. Het Huisvestingsbureau krijgt dan ook geen inzage van de gegevens: ze worden on middellijk naar het Centraal Bureau voor de Statistiek verzonden. Beh3lve naar de gegevens, die van belang zijn voor deze algemene woning telling. zullen de' Leidse tellers ook en kele inlichtingen vragen, welke bestemd zijn voor de inrichting van een woning- carthoteek. waartoe de Leidse Raad on langs besloot Bij deze gegevens gaat het uitsluitend om de woninginhoud en niet over de bezetting van de woning. Stelende schoorsteenveger VALLEN EN OPSTAAN Omdat hij te Leiden op 3 december j.l. en 25 februari j.l. een fiets had gestolen moest een 54-jarige schoor steenveger bij de Haagse Politic- rechter op het matje komen. Reeds vroeger had hij zware straffen voor diefstallen gehad. „Ik heb reuze spijt. Het heeft mc de laatste paar jaar tegengezeten", zei hij thans. Verd. had als schoorsteenveger behoorlijk werk gehad, maar het vertrouwen verspeeld doordat hij de mensen be stal. zo las de rechter uit de stukken. Drankzucht bleek mede oorzaak van de ellende te zijn. „Het is vallen en opstaan, ik heb er geen vertrouwen meer in", zei de Offi cier van Justitie. Hij eiste 6 maanden gevangenisstraf met aftrek. De raads vrouwe. mej. mr. L. Bienen. had de in druk dat verd. sterk verminderd toere keningsvatbaar was. Het vonnis luidde: 4 maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd, met 'aftrek van voorarrest en met opname in een inrichting van het Le ger des Heils. Door Eendracht Verbonden UITSLAG BOLLENWEDSTRIJD Onder leiding van de voorzitter, de heer J. H. Smit, kwam donderdagavond in café Aniba ae Leidse tuinders- en bloemistenveieniging „Door Eendracht Verbonden" in vergadering bijeen. Een van de belangrijkst eagendapun- ten was zeker wel de bekendmaking van de uitsag van de In het afgelopen sei zoen gehouden bollenwedstrijd. De heer .T. Roman bleek met 27 punten de beste prestaties geleverd te hebben. Een gelijk aantal punten, n.l. 25. behaalden de he ren Van Hoven en Buys, terwijl mevr. Bink en de heren A. de Bruyn. H. F. Roman en v. d. Lee jr. ieder 24 punten wisten t e veroveren. Mevr. Van Hoven had als bijzonderheid een acht-jarige cyclaam ingestuurd, die terecht aller be wondering had. De uit de leden gevorm de jury heeft beslist geen gcmakkclijko taak gehad. De heer De Pree gaf een interessant en duidelijk overzicht van alle werkzaamheden, welke gedurende een geheel jaar in de tuin verricht be horen te worden. Met deze causerie is bij de aanwezigen dc belangstelling voord e bloemen, en plantenwereld zeer zeker gewekt of althans vermeerderd. Twee nieuwe leden konden worden in geschreven. staat. Het is geen slechte zaak, want de voetbal-pool heeft verleden boekjaar een winst van 36 miljoen gulden ge maakt! Tenslotte noemen wij in deze reeks nog verschillende busondernemingen en enkele mijnen alsmede het grote „Norbottens Jarnwerk A.B." met een aandelenkapitaal van 225 miljoen gul den. De bedoeling van dit in 1940 ge stichte bedrijf is, om de in Noord-Zwe den gevonden ertsen ook daar te smel ten en te bewerken. Dit streven heeft tot n u toe tientallen miljoenen gekost. In het laatste boekjaar had men een verlies van 'n 22 miljoen gulden. De 26 officiële N.V.'s hebben een aandelen kapitaal van tezamen een 400 miljoen. Wij zijn met opzet niet ingegaan op de structuur van deze N.V.'s, die zeer van elkaar afwijken. Bovendien wordt het geheel door 41 dochterondernemingen nog gecompliceerder. mede in het .Dramatische en Konink lijke Theater" heeft het rijk geen aan delen maar toch belangrijke invloed De maatschappijen werken dan ook met rijksmiddelen. En ook hier ontmoeten wij een monopolistische instelling, die voor 'n Nederlander schier onbegrijpelijk en onaanvaardbaar is. Zo zijn de aan hangers van de Philadelphia-gemeen- te genoodzaakt het door hen gewenste kerkelijk programma uitTanger te sturen omdat in Zweden slechts „Radiotjanst" mag zenden. En op het ogenblik speelt Philips met de gedachte om van Luxemburg uit een commerci eel programma naar Zweden te sturen, omdat de monopolistische radio een al te slecht programma heeft. Iedereen klaagt er over en toch wordt het bij gebrek aan concurrentie niet beter. In de overige half-officiële vennoot schappen beheert de slaat 50 tot 75 'e van de aandelen. In de eerste plaats komt wel „Luossovaara-Kirunavaara A.B." Achter deze naam gaan de be langrijke ertsmijncn in Kiruna en Gaili- schuil. Maar tot deze groep beho- ook „A.B. Aerotransport" en „A.B. Atomencrgi". Deze namen zeggen wel voldoende. En nu hebben wij niet eens de genati onaliseerde bedrijven meegerekend. Wij deuken bijv. aan de spoorwegen, die o.a. een veertigtal reisbureaus exploiteren, zulks ten nadele van de particuliere on dernemer, want bedoelde bureaus be schikken o.a. over de telefoonlijn van de spoorwegen, die over heel Zweden een eigen net hebben Commentaar is na deze opsomming wel overbodig. Belangrijke invloed Drie schepen hadden pech Eén noordlogger, de SOH. 21 met 205 kisten verSe vis en zeventien kotters zorgden er vrijdag voor, dat de IJmui- dense vsafslag werd oorzien van een totale aanvoer van 860 kisten verse vis, 280 stijve kabeljauwen en 8000 kilo ton gen. Er waren 65 kisten wijting, 55 kis ten haring, 50 kisten makreel, 20 kisten koolvis en 670 kisten diversen, waarbij veel schol. Het Paarfeest deed zijn nvloed op de prijzen gelden. De prijzen waren voor alle vissoorten lager, zij bleven echter globaal genomen hoog. Voor de zaterdagmarkt was de logger KW. 78 reeds binnen met 150 kisten platvis aan boord. PECH De logger KW. 78 heeft in de nacht von donderdag op vrijdag de logger KW. 39, die met motorpech kampte op de Noordzee, binnengesleept. De logger KW. 15 kwam binnen met de logger KW. 44 op sleeptouw, die eveneens te kampen had met motorpech. De treller Klaas Wijker IJM. 85, die donderdag middag op het zgn. „Kreigercontract" naar zee vertrok, was donderdagavond alweer te IJmuiden binnen. Er waren engie vlampijpen van de ketel lek, waarschijnlijk is dit euvel veroorzaakt door de lange tijd, dat het sohip voor de kust heeft gelegen. NIET VISSEN Bij de Pitbboei werd niet meer door de loggers gevist. De visserij was daar tè schraal. Op 70 mijl noordwest van IJmuiden daarentegen was de visserij uitstekend. De loggers en kotters deden hier trekken van 30 tot 40 kilo tong en 6 tot 8 manden schol. Per etmaal vin gen deze schepen 200 tot 250 kilo tong en 15 tot 20 manden diversen. BEMANNING VAN „PIETERTJE' GEEN SCHULD AAN VERDRINKINGSGEVAL De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft, na een ingesteld onder zoek naar de oorzaak van het overboord slaan en verdrinken van een opvarende van de motorkotter „Pietert-je" HD. 87, schriftelijk als aijn oordeel uitgespro ken dat aan geen der opvarenden van de „Pietertje" schuld kan worden ver weten. LISSE De 1000-gulden prijs van Keukenhof voor K. J. Pelgrom De Keukenhofjury heeft uit 14 beel den, die in samenwerking met de.Stich ting Kunst en Gezin" in het nationale bloemenpark worden geëxposeerd, het „Zwijn" van de beelhouwer K. J. Pel grom uit Amsterdam gekozen. De heer Pelgrom ontvangt de prijs van duizend gulden voor dit beeld, waarvan wij de zer dagen een foto publiceerden. De directeur van de Franse Bronsgie- terli Susse heeft aan het bestuur van Keukenhof aangeboden een bronsafgiet sel te maken van een door dit bestuur uit te kiezen beeld. Dit als gescnenk uit waardering voor de op Keukenhof geschapen schoonheid. Paasmorgengesprek BIJZONDER KERKEWERK De commissie voor bijzondere kerke- w?rk van de Hervormde Gemeente houdt eerste paasdag om halfelf in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een vraag gesprek over het onderwerp: „Pasen doet mij leven en hojien". Mevr. H. Barnard— Estopperij zal enkele Passie- en paa.s- liederen zingen m.m.v. twee fluitisten. De bijeenkomst, die onder leiding staat van dr. P. J. Schoonheim, is bestemd voor buitenkerkelijken. PROF. DR. A. F. VAN ITTERBEEK HERBENOEMD. Bij Koninklijk besluit van 20 maart 1956 is vor het tijdvak van 1 oktober 1955 tot en met 30 September 1958 we derom benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de ex- perimente natuurkunde, dr. A. F. van Itterbeek gewoon hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Leuven. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 31 maart. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: An dijvie 5678. kroten 5.506.00, kroten, ge kookt 1718, rode kool 716, prei 54 67. rabarber 5368, spinazie 4362, stoof- sla 5579, spruiten A 2324, uien 31 32. waspeen 28—29, witlof 37—74. Prijs per 100 stuks: sla A 23—39, sla B 17—25. Prijs per 100 bos: Radijs 39—41. selderie 214. BOSKOOP, 30 maart. De Boskoopse bloemenveiling. Diversen per bos: Prunus- trilobatakken 801.00, Magnoliaknoppen 751.10, Forsytlatakken 701 30, Andro- medablad le srt 80, ld. 2e 6rt 2854, Ro dodendronkoppen 1.201.50, Sierkerstak- ken Hlzakura 2.402.60, ld. Rosëa 6090, ld. witte bloem 1.10. Vlburnumtakken, Bal rozen 5095, Amandeltakken 65. Seringen- takken 8090. Diversen per tak: Prunus triloba le srt 23—31, ld. 2e srt 12—17, Magnolia roze bloem 1520. id. wit 14, Forsytla le srt 3241. ld. 2e srt 18—26. Pink Pearlkoppen le srt 5969, ld. 2e srt 35—42, ld. 3e srt 2226, Rododendron- koppen le srt 3844, ld. 2e srt 35. Ster kers Hlzakura le srt 90, ld. 2e srt 5065, ld. 3e srt 28, Amandel 28, Serlngentakken le srt 2630, ld. 2e srt 1416, Azaiea- molllstakken le srt 41, ld. 2e srt 19. Ster kers witte bloem 2539. Diversen per plant: Bonte Acers 1.701.80, Hortensia's In kleuren, le srt 3 20, ld. 2e srt 2.302 90. Gouden regen 1.90. Hangplantjes 23, He- deraplantjes 3236. GOUDA, 29 maart. Kaasmarkt. Aan gevoerd werden 6 partijen. Eerste kwali teit met rljksmerk noteerde 2.262 30, tweede kwaliteit met rljksmerk 2.202.25. HOOFDDORP. 29 maart. Graanbeurs- noteringen: Tarwe 25.5026.50; liaver 24.50—*26.50, gerst 25.00—27.50, rogge 22.00 25.00. blauwmaanzaad 150.00165.00, kapucijners 32.0038.00; groene erwten 33.0036.50; karwijzand 108.00—110.00. alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 29 maart. Groenteveiling: Waspeen A 1145, idem B 11—14. KATWIJK AAN DEN RIJN. 30 maart. Groenteveiling. Waspeen A 22—45, Idem B 2445, rode kool 819, gele kool 20—35, kroten 610, boerenkool 1317, uien 30 —37, wlblof 55—75. ROELOF ARENDSVEEN30 maart. Bloemenveiling: Irissen 1852.15, Ane monen 3059, Fresia's 29—57, Wilgen katjes 2642. Blauwe Druifjes 1027. Tulpen; Roze Copland 831.27, v. d. Eei- den 811.41, Golden Harvest 781.43, Blauwe Copland 701.14, Piccadilly 64 90, E. Eddy 62—94, Zenober 49—72, Moe derdag 80—1.23. Krelage 4967, Pink At traction 95111, Cordell Hull 89—1.32, Glory of Noordwijk 1.001.22, Scarlet Sen sation 891.19, John Schaefer 1.001.38. Bandoeng 72—1.27. White Sail 59—1.27, Athleet 891.32, Couleur Cardinal 4983. Rosa Bella 1.481.59. Pink gem. 5277, Carara 911.37, Lord Derby 951.18, White Vlrglne 1.00—1.28, Golden Measure 1.15135. Purper Copland 831.20, Re- forma 901.34, Remus 811.15, Red Pitt 1.041.19, Parkiettulpen 1.301.70. Dub bele tulpen 2974, Narcissen; Cheerful ness 2762. Kosters 3247, Buxton 46 56, WhresMer 48—59, King Alfred 41—67, Early Glory 2653, Magnificence 2551, Seringen 13—27. RIJNSBURG. 29 maart. Bloemenvei ling Flora. Tulpen: Crater 100110, Gol den Harvest 110135, Albino 190225, Carara 185220, v. d. Eerden 130155, Oriënt Express 160175, K en M. 150 170, Queen of the Nlght 150175, White Sail 150160, Campflre 150—170, Prunus 140165, Snowden 100125, Bartlgon 100 —120, Gen. de Wet 90110, Pr. van Oos tenrijk 95110, Edith Eddy 90105. Cop land KB 120155, Yellow Gem. 100—120, Zenober 90100, Conlforus 100125, Rij zende Zon 150155, Red Champion 150 200, Oxford 340350, Apeldoorn 300330, Mr. v. d. Hoef 6080. Pax Blossom 6585, Electra 5575. Oranje Nassau 6080 per bos. Hlaclnten met bol; Pink Pearl 1319. L'Innocence 1218. Ostara 9—13, Bis marck 1012 per stuk. Narcissen: King Alfred 7590. Carlton 7085, Rembrandt 6590 Helios 5065, Golden Harvest 70 85. Laur. Koster 5065, Poetaz 5367 per bos. Hlaclnten per bos 4055. Blauwe Druifjes 2035 per bos. Anemonen 500 720 per 100. RIJNSBURG, 30 maart V.V. Bloe- menlustGen. de Wet 85—100. Snowden 90100, Golden Harvest 110120. Edith Eddy 80110, Pr. v. Oostenrijk 90—105. v d. Eerden 110125, Copland 100115, Campflre 115130, Albino 120—140, Oranje Nassau 6070. Pax Blossom 6075. Picca dilly 80100, Zenober 7590. Aristocraat 110125, Carara 120140, Mr. v. d. Hoef 6075. Ossle o Walde 115130. Cordell Hull 110—130. Electra 6070, Theeroos 5565. Fr. Nansen 7080, White Sail 100 —120. Bartlgon 80—100, Wlntergold 75— 90, Telescoplam 100—120, Prunus 100—115. Krelage 7085. BI. Druifjes 16—22. Ane monen 450650 Hyacinten wit 812 ld. roze 11—12, ld. blauw 9—11, Narcissen; Alfred 75100, Helios 6075, Koster 45 60. Rembr. 7090. L'Innocence 4055. TER AAR, 30 maart. Groenteveiling. Witlof 1 0.510.62. Idem 2 0.230.49, Idem stek 0.030.18, splnazl- 0 550.75, was peen 0.18. Idem B 0 10, glas-andijvle 0 77 —0.84, aardappelen 0.03, kroten 0.5J. alles per kg; sla a 0 33—0 35 Idem b 0.25—0 30. Idem c 0.130.24, per stuk: stoofsla 2.30— 3.50 per bak. Bloemen: Tulpen 0 170 per bosje. 9 pagina is gedeeltelijk geconlgeerf"

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9