Stakingslust schijnt te herleven Waarom kwam Klaas Wijker terug? Alphens Vogelpark „Avifauna" voor de derde maal geopend Vele plannen voor (1e naaste toekomst Het leven in mooi maar arm Italië heeft enige wonderlijke facetten Voor gespekte beurzen zijn er de weelderigste hotels van geheel Europa 95ste jaargang Zaterdag 31 maart 1956 ;d no. 28793 Ontevredenheid over Krijgerovereenkonist De optimistische berichten, die spraken van een beëindiging van de staking in het treilerbedrijf, na de vergadering, die de stakende vissers maandagavond in IJmuiden hebben gehouden, zijn door de feiten van de afgelopen week gelogenstraft. Alleen de nieuwe treiler Amsterdam IJ M28 is op het ogenblik op zee en in feite stond dit schip nog buiten het conflict, omdat het, toen op 2 januari de wilde saking werd geproclameerd, nog niet klaar was, en omdat het schip niet bij de redersvereniging is aangesloten en de rederij dus vrij was hiervoor onverschillig welk contract af te sluiten. De stoomtreiler Klaas Wijker IJM 85, die donderdagmiddag kwart over vijf de haven van IJmuiden verliet, kwam later weer binnen. Naar het heet wegens lekke vlampijpen in de stoomketel. Maar zijn de geruchten waar, dan zou de stoker geweigerd hebben wacht te lopen. Het is dus nog lang niet alles botertje verluid zou daarop een soortgelijk ver tot de boom. Integendeel. Men krijgt 1J--~ steeds meer de indruk, dat de stakers ook met de zogenaamde „Krijger-over eenkomst" niet tevreden zijn. Niet voor niets werd woensdagavond in Egmond een vergadering van het O.V.B. gehou den. De leden waren ontevreden en de bestuurders hebben daar hartige woor den moeten spreken om hun volgelin gen weer in het gareel te krijgen. NIETS POSITIEF De bewering van de O.V.B.-bestuur ders o|> de stakingsvergadering van maandagavond, dat zeker een zestal rederijen bereid zou zijn het voor beeld van de rederij D. Joh. Krijger te volgen, blijkt ook min of meer uit de lucht gegrepen te zijn. Er zijn contacten met bepaalde rede rijen geweest, doch zover wij konden nagaan zijn van die kant geen positieve toezeggingen gedaan. De stakingslei ding heeft een dergelijke positieve daad misschien wel verwacht en daarom enig risico willen nemen. Maar dan blijkt dat wel zo ongeveer een misrekening geworden te zijn. Vanzelfsprekend is het voor de IJmuidense redersvereniging onmogelijk zich akkoord te verklaren met de over eenkomst. die de rederij D. Joh. Krijger met de opvarenden van de Amsterdam IJm. 28 heeft afgesloten. Deze vereni ging zal na beëindiging van het conflict met de erkende bonden moeten gaan onderhandelen. En zullen deze laatste bereid zyn dit te doen met het mes op de keel van binnen twee maanden vor deringen naar de zin van individuele vissers, die anders de boel weer neer zullen gooien? Wij betwijfelen het ten zeerste. SLAG LN DE LUCHT Anderzijds is deze termijn van 2 maanden in feite een slag in de lucht. Nadrukkelijk heeft de commissie van j vertrouwensmannen verklaard, dat de I opvarenden van de Amsterdam het oude recht om na Iedere reis desge wenst af te monsteren, hebben behou den. Is het dan nog nodig om dit recht ook nog eens vast te leggen voor na een periode van twee maan den? De visfederatie heeft de vorige week aan de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening om een audiën tie gevraagd Dit verzoek is afgewezen, omdat de organisaties, die in de fede ratie verenigd zijn, geen partij zijn bij het conflict en er alleen maar indirect de gevolgen van ondervinden. Naar ONOVERZICHTELIJK Alles bij elkaar genomen blijft het in het treilerbedrijf nog een onoverzich telijke situatie. Het moet ook zeer twijfelachtig worden genoemd of één schip in staat zal zijn als stakingsbre ker tc fungeren. Vanzelfsprekend zullen de andere rederijen het betreuren, dat niet hun schip of schepen in plaats van de Amsterdam op zee zijn. Maar of dit betreuren een dergelijke omvang heeft, dat zij daardoor sneller bereid zullen zijn aan bepaalde verlangens van de opvarenden tegemoet te komen, kan gevoegelijk betwijfeld worden. Het havenbeeld in IJmuiden is nog geen steek veranderd sedert 2 januari het besluit viel om eerst af te wachten op het antwoord van de reders op een' resolutie van de vissers. De wilde sta king duurt thans drie maanden, de langste staking, die IJmuiden in de na-oorlogse jaren beleeft. Hoe zal het na Pasen gaan? Over goed anderhalve maand begint het seizoen van de drijf netvisserij. Reeds is ook in IJmuiden een comité werkzaam om op 19 mei vlaggetjsdag te vieren. Het is een schrijnende tegenstelling met de toe stand van het ogenblik, die een tak van het visserijbedrijf totaal verlamt. Het klinkt misschien erg pessimis tisch. maar er is nog geen greintje perspectie. En terecht moet gevreesd worden voor het komende haringsei zoen. Het is geenszins denkbeeldig, dat de golf van ontevredenheid dan ook overslaat op de vleetvisscrs. In dat geval is de ramp helemaal niet te overzien. Maar misschien zou een dergelijke situatie dc reders van verschillende categorieën sche pen er toe kunnen brengen om nu eindelijk eens gezamenlijk orde op zaken te stellen. Want de verschillen in de onderscheiden takken van vis serij wat betreft de loon-opbouw zijn in wezen de oorzaak van dc moeilijk heden. waarmee het na-oorlogse vis serijbedrijf te kampen heeft. EENHEID Wil het visserijbedrijf zichzelf lossen van de kwade naam. die het zich verworven heeft als te zijn een van de meest onrustige bedrijfstakken op het pphied van de arbeidsvrede. dan zal in dat bedrijf een grotere eenheid gede monstreerd moeten worden. De reders zullen elkaar moeten kunnen vinden in een hechte samenwerking, los van concurrentie-oogmerken. om gezamen lijk met de bonafide werknemers-orga nisaties de weg te effenen voor een gezonde bedrijfsvoering. Het wordt voor het bedrijf een wel erg zware belasting om in de economische opzet ook een post voor verstoring van de arbeidsrust te moeten calculeren. Een grote mate van individualisme onder de reders heeft dit tot nu toe een bittere nood zaak gemaakt. Zoals wij donderdag reeds meldden, is het internationaal vogelpark Avifauna te Alphen aan den Rijn voor de derde maal door burgemeester Ed. C. Wit- schey geopend, waarbij tevens het beheer in handen van de familie Van der Valk uit Voorschoten overging. 5-jaren plan voor emigratie naar Australië De Nederlandse en de Australische regering zijn van plan, in de komende vijf jaar 25.000 Nederlanders zich te laten vestigen in Australië, zo is te Canberra meegedeeld. Tussen de Ne derlandse Commissaris voor de Emi gratie. mr. ir. B. W. Haveman, en het Australische Departement voor immi gratie is overeenstemming bereikt over een ontwerp-pian, dat nog door de twee regeringen moet worden goedge keurd. De heer Haveman verklaarde, dat het akkoord in grote lijnen zal aansluiten op een bestaande regeling, waarbij tenmin ste 5.000 personen per jaar worden over gebracht. Nederland hoopt met zijn plannen op lange termijn de uitvoering van de over eenkomst te helpen door middel van financiële steun bij het zich vestigen van de landverhuizers. Dit zou de emigran ten helpen bij het krijgen van hulsves ting. Getracht zal worden voorschotten tot 90% van de kosten van een huls te derlandse emigratie naar Australië een zo groot succes is, dat dit land thans de plaats van Canada heeft ingenomen als land. dat de meeste Nederlandse land verhuizers aantrekt. Garantie voor een huis Communisten gingen bij Fiat opnieuw achteruit Donderdag is de jaarlijkse verkie zing van een bedrijfsraad bij Fiat in Turijn gehouden. De Communisten, die vorig jaar voor het eerst in tien jaar tijds een nederlaag leden, hebben dit jaar opnieuw stemmen verloren. De christen-democratische en sociaaldemo cratische vakvereniging verbeterden haar positie. De uitslag, met tussen haakjes de ouue toestand, is als volgt: Christen-Democraten 45.8 pet. (39). Sociaal-Democraten 23.6 (21.8). Communisten 30.5 (37.9). Het communistische blad ..l'Unita" schrijft, dat de arbeiders „er nog niet in geslaagd zijn de macht van het monopolie afbreuk te doen". Het her haalt de beschuldiging van vorig jaar. dat de bedrijfsleiding druk op de arbei ders heeft uitgeoefend én de Commu-, nisten bij enkele afdelingen van het bedrijf heeft belet lijsten ln te dienen. deeld dat het plan van de Nederlandse regering om financiële garanties te geven aan Nederlandse emigranten ln Australië die daar een zaak willen be ginnen of een huis willen bouwen, waarschijnlijk nog dit jaar zal ingaan. H\j zei dat de Nederlandse regering hoopt de hulpverlening aan emigranten in Australië op dezelfde manier te doen verlopen als de financiële hulp die reeds enige tijd wordt gegeven aan Nederlandse emigranten in Canada. De financiële hulp zou dan worden gegeven via ban ken of via bouwmaatschappijen. Niet dikwijls krijgt men de kans. een lid van de indrukwekkende Guards uit zijn rol te zien vallen. Maar deze val. tijdens trainings- ritten in het Londense Hyde Park was wel ..grondig". Zoon van troonpretendent van Spanje omgekomen De Jongste zoon van de graaf van Barcelona, de Spaanse troonpretendent is donderdag om het leven gekomen door een schot uit een pistool, dat hu hanteerde bij het schoonmaken. Het ongeluk geschiedde in het verblijf van de graaf te Estoril in Portugal. Het slachtoffer. Prins Alfonso de Bourbon, werd op 3 oktober 1941 geboren. De achttienjarige broer van Prins Alfonso. Juan Carlos, studeert op het ogenblik in Madrid waar hij ook een militaire opleiding geniet. Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, zou reeds enige jaren lang getracht hebben de graaf van Barcelona er toe te bewegen, zijn aanspraken op de Spaanse troon over te dragen aan zijn oudste zoon Juan Carl06. (Inrez. Med.-AdT.) SENSATIONEEL SPAARSYSTEEM De ABC (Algemene Bon Centrale) stelt alle BLEEKERTJES gebruikers ln de gelegenheid om te sparen met 50 en zelfs 100 winst. Vraag 'n formulier bij Uw kruidenier. Ned. Ambassadeur in Brazilië Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr. mr. M W. van Weede. gezant bij het Vati- caan, tot Nederlands ambassadeur te Rio de Janeiro. Bij K.B. is het gezantsohap der Neder landen te Kopenhagen verheven tot am bassade. terwijl tevens de heer G. P. Luden benoemd is tot Nederlands am bassadeur bij het Deense Hof. Tegelijker tijd is de Deense gezant in Den Haag tot ambassadeur bij het Nederlandse Hof bevorderd. Geschenk van Nederlandse regering SIERPLANTEN VOOR NOORD-AMERIKA. De sierplanten en bomen, die door de Nederlandse regering aan zes Noord- Amerikaanse Staten zijn aangeboden ter herplanting van de in augustus jJ. door overstromingen verwoeste parken, zullen op 31 maart as. per „Noordam" van de Holland-Amerika Lijn worden verscheept. Grote medewerking werd bij het gereed maken ran de zending ondervonden van jde bond van plantenhandelaren in Ne derland en de Holland-Amerika Lijn. die voor vrij vervoer van de planten zorg draagt. De „Piet Hein" in Bombaïj De Nederlandse torpedoboot jager .Piet Hein" is gisteren voor een informeel be zoek van vier dagen In Bombay gearri veerd, De .Piet Hein" is het tweede Ne derlandse oorlogssohip dat sinds 1953 een bezoek brengt aan India. De Indische Marine heeft voor de be manning van het bezoekende schip een uitgebreid programma samengesteld. Drielingen te Hilversum en Dordrecht Mevrouw A. Ellis—Van Gent echtge note van een bij het Sanatorium „Zonne straal" te Hilversum werkzame keuken- bediende. heeft het leven geschonken aan een drieling, twee zoons en een dochter: Willart Martin (4 pond). Martin Willart (4 pond 3 ons) en Marianne (4 pond). Moeder en kinderen maken het goed. De familie Ellis had al drie jongens. In Dordrecht is eveneens een drieling feboren. Mevr. W. Leydekkers—Kwikkers wonende Adolf van Nassaustraat 32, heeft het leven gesohonken aan drie dochters, van wie er één 5 en twee 6 pond wegen en die genoemd worden Yvonne, Annelies en Willy. De familie Leydek kers. waarvan de man van beroep tuin man is. had al vijf kinderen, vier zonen en één dochter. De oudste zonen zijn tweelingen. Alle schulden worden binnenkort betaald Tal van genodigden, zowel uit Alphen en naaste omgeving, als ook van uit de verre omtrek hadden aan de uitnodi ging gehoor gegeven, de openstelling van het park mee te maken. Na het openingswoord van burge meester Ed C Witschey sprak de heer v d. Valk in een kort dankwoord zijn voldoening uit voor het geschonken vertrouwen, waarbij hij er op wees zich er van bewust te zijn welk een zware taak hij op de schouders genomen heeft. Ik zal echter met mijn kinderen trach ten door inspanning van de uiterste krachten ook Avifauna weer het aan zien te geven, waarop het. gelet op de schoonheid van het park, recht kan doen gelden. Namens de talrijke aanwezige burge meesters uit de omgeving van Alphen sprak burgemeester Bakhuizen, van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuw- veen, die er op wees. dat alle goede din gen in drieën bestaan LAATSTE SCHULDEN Mr. Kasteijn, uit Amsterdam, sprak eveneens de verwachting uit, dat dit keer het park een goede toekomst te gemoet zal gaan. Tevens deed hij de verheugende mededeling, dat binnen korte tijd de door het beheer van de familie van den Brink ontstane schuld aan de crediteuren geheel zal worden voldaan Burgemeester Thuijsbart, van Loke ren in België, met welke gemeente Al phen nauwe banden van vriendschap heeft, noemde het bezit van een derge lijk park een prachtig bezit voor een gemeente en wenste Alphen hiermee veel «eluk. De heer en mevrouw C. r. d. Valk houden nog even ..ins/iectie" voor de opening van Avifauna. (Foto Lux/Alphen Namens de beide middenstandsvereni gingen sprak de heer C. J. Winninghoff. De inspecteur van het lager onder wijs. ae heer L. Schipper, gaf eveneens uitdrukking aan zijn grote blijdschap. Met nadruk wees hij op de grote bete kenis van het behoud van het park voor de schoolgaande jeugd Van de gelegenheid de heer en mevr. van der Valk met de heropening van het jjark geluk te wensen maakten velen hierna gebruik. PLANNEN Er heerste tijdens deze samenkomst een ongedwongen stemming, waarbij de plannen van de heer v. d. Valk natuur lijk uitvoerig besproken werden. In de benedenzaal van het paviljoen zal een permanent groot aquarium ge maakt worden, waardoor ook bij min der gunstig weer de bezoekers van het park de nodige ontspanning geboden kan worden. De toezegeing ,dat het reeds in plan gereed liggende grote openlucht zwembad in ieder geval het volgend jaar met het vijverplan aan het park zal worden toegevoegd, maakt dat Avifauna nog aantrekkelijker zal wor den. De villa aan de Rijksstraatweg zal in de kortst mogelijke tijd geheel wor den ingericht voor restaurant, ten einde als een permanent ^edri'f win ter en zomer de aandacl' c- C be langstelling voor het park bij auto mobilisten en toeristen le endig te houden. (Van onze Romeinse correspondent) Men hoort nog wel eens beweren en zelfs door kenners van het land dat men nergens zoveel comfort vindt als In Italië. Het modern comfort Is er inderdaad. Wie over een welgespekte beurs beschikt, vindt in Italië de weel derigste hotels van geheel Europa. Hjj vindt ze evengoed in Canobbio aan het Comomcer als in Venetië of Palermo. Voor wie dat wenst, is hier modern comfort genoeg te vinden. Er zijn verder wat meer bescheiden hotels, die meestal meer karakter hebben, vaak en beetje ouderwets zijn, maar zinde lijk (al zijn we natuurlijk niet in Nederland of Zwitserland). Wie met Ita liaans personeel weet om te gaan, personeel dat veel meer prijs stelt op een menselijke behandeling die ze van hun eigen hoge heren zelden krijgen dan op een fooi. zal niet alleen goed. maar met zorg, zelfs met toewijding worden bediend. Dat laatste Is een ding, dat men in de luve-gclcgenhedcn stellig niet zal vinden. Steeds maar reclameborden Italianen hebben weinig oog voor rijke kunstschatten en prachtig natuurschoon Verder heeft Italië de meest weelde rige trein van Europa, de bliksem-trein Milaan-Florence-Rome-Napels. Voor wie het wat bescheidener wil doen. bestaat daarnaast de gewone sneltreinen, die uitstekend zijn. hoewel vaak erg vol, zodat men soms urenlang (zelfs in de eerste klasse) moet staan. Wie dat overkomt kijkt allicht met ver bazing naar geheel lege coupè's „gere serveerd voor Kamerleden en Senato ren". Soms zit er zelfs een eenzaam heer in. Een eigenaardigheid van dit land wil. dat wie eenmaal afgevaardig de is geweest, verder levenslang met vrouw en kroost gratis eerste klasse kan reizen zoveel hij wil. Het gevolg is dat men ln die coupè's niet zelden de verbitterde trekken kan zien van een of andere vroegere fascis tische „volksvertegenwoordiger" of mi nister, die. na eerst als oorlogsmisdadi ger ter dood te zijn veroordeeld (wat verminderd werd tot dertig jaar. waar van hij er misschien één heeft uitgeze ten). vindt, dat hti schandelijk werd behandeld, doordat hij weliswaar een ruim pensioen kreeg, maar niet met te rugwerkende kracht cn het enkele jaren zonder gratis reizen heeft moeten stellen Mag uw correspondent het vreemd vinden, dat een afgevaardigde om „waardig" tc kunnen reizen, het nodig vindt zich vooral niet te mengen met het „vulgus", waaraan hij zHn Kamer lidmaatschap te danken heeft? Maar. zoals gezegd, de treinen zijn uitstekend en hetzelfde geldt voor de wegen, althans de Rijkswegen, tot even voorbij Napels. Daar wordt het alles veel minder. De minder belangrijke we gen. die door de provincie of de ge meente moeten worden onderhouden, zijn vaak verre van goed. De meeste toeristen zullen verder weinig ingeno men zijn met de talloze reclameborden, die de Italiaanse wegen flankeren. Zij vormen een ware obsessie voor automo bilisten en bederven het landschap. De CIT (voor Italië wat voor ons land de ANWB is) is een actie begonnen om firma's, die het landschap door middel van reclame ontsieren, door haar leden, ruim een miljoen in getal, te doen boy cotten. Men mag hopen dat dit succes heeft, maar er is een speciaal regerings bureau voor toewijzing van reclame- ruimte langs de wegen en iets wat geld in de slecht gevulde schatkist brengt, zal niet gemakkelijk worden afgeschaft. Van de Italiaanse restaurants valt vrijwel niets anders dan goeds tc zeg gen. ten minste wat de keuken betreft. Sommige steden, zoals Bologna. Ferra- ra, Padua, tot op zekere hoogte ook Rome, zijn paradijzen voor smulpapen. Wat de toerist uit noordelijker stre ken meestal zal missen, is gezelligheid. Italië kent geen gezellige restaurants of café's en zelfs is het hele begrip gezel ligheid onbekend. Ook in het Italiaanse woonhuis zal men er tevergeefs naar zoeken. Maar de keuken, vooral in eet- gelegenheden, die door Italianen zelf wordon bezocht is bilaonder gopf. Vooral weinig wandelen Dat Italië een land is met oneindig gevarieerd natuurschoon en met meer kunstschatten dan enig ander land. is een oude waarheid. Maarde kunst schatten, vooral de oude gebouwen, worden voortdurend bedreigd door de slopers, die tenville van het snelverkeer steeds nieuwe doorbraken ontwerpen. Men make zich vooral geen illusies: De Italiaan, tenzij U toevallig met een kunsthistoricus te doen heeft, voelt het oude stedescboon helemaal niet aan. De weinige kunstzlnnigen. die op de bres staan om te verdedigen wat nog rest, moeten hier een heel wat zwaarder en hopelozer strijd voeren dan in ons eigen land. Ook het natuurschoon zegt de Italiaan weinig. Een vakantie „op het land" be tekent voor hem: wonen in een hotel of pension, liefst aan zee of althans met een zwemgelegenheid in de buurt, die per auto bereikbaar moet zijn. Een tweede vereiste is een ..dancing" in de open lucht, ook per auto of al thans per scooter bereikbaar, als ver zamelpunt voor de jongelui 's avonds. Een zonderlinge gewoonte wil name lijk, dat Italianen, die in de stad ge durende negen of tien maanden van het jaar nooit een dansgelegenheid zul len bezoeken (die zijn er trouwens bijna niet) tijdens de zomervakantie beslist willen dansen. Wandelen daarentegen Is er niet bij en op vijf minuten afstand van het meest rumoerige badplaatsje heerst vol strekte eenzaamheid, mits men een weg weet te vinden, die voor auto's onge schikt is. Dit geldt zelfs voor een klein eilandje als Capri, waar althans de Italiaanse bezoekers zich nooit verder dan honderd meter buiten het stadje begeven! Helaas zijn zelfs op dat eiland tegenwoordig auto's, autobussen en taxi's, zodat alleen nog maar de steile wegen met veel trappen voor voetgan gers enige bekoring hebben. Geen wandelpaden Want dit Is het ernstige gevolg van de geringe „wandellust" der Italianen, dat Italië bijna geen wandelpaden kent. Toen ik dat euvel eens ter sprake bracht bij een belangrijk congres over de bevordering van het toerisme, werd er mij op gewezen, dat- Italië te dicht bevolkt is (de bevolkings dichtheid is minder dan de helft van die van ons land en blijft ver ten ach ter bij die van Engeland, het land bij uitstek van de mooie wandelwegen) om wandelpaden te kunnen hebben. Zo zijn er voor de toerist hier zo goed als in ieder ander land voor- en nadelen. Maar de voordelen overwegen zo sterk! dat Italië voor de ontwikkelde, kunst zinnige toerist inderdaad het meest aantrekkelijke reisdoel is. Over de sociale zorg in eca volgend artikel

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7