Leidsch Dagblad W aardige K. en O.-Mozartherdenking onder Flipse's leiding Dr. A. N. Gerritsen Leidenaar benoemd tot hoogleraar in Amerika Leidse studenten ageren tegen bej jerking studieduur Vier jubilarissen bij Zaalberg Corry Bijster en Ab Schlebaum: twee toegewijde solisten Leitls Jaarboekje 1956 verschenen 95ste jaargang Woensdag 18 april 1956 Tweede blad no. 28809 WAAROM ZO'N DRUKTE? De opwinding over de studievrijheid heeft mij ten zeerste verbaasd. Ik stu deer in Rotterdam, waar allang een dergelijke regeling bij t propaedeutisch examen bestaat. Het werkt enigszins selecterend en zet ook de minder werk- lustigen aan het werk. Hierdoor wordt het lange rekken van de studie onmogelijk. De college-gelden zijn nu verlaagd. Daar mag dan best wat tegenover staan, want iedere student kost de gemeen schap toch jaarlijks een behoorlijk be drag. Met dank voor de plaatsing Een Rotterdams student. Naar wU vernemen is dr. A. N. Ger ritsen. wetenschappelijk medewerker aan de in het Kamerlingh Onnes Labo ratorium gevestigde Stichting voor fundamenteel onderzoek op het gebied van de materie, benoemd tot „asso ciated" hoogleraar aan de Purdue Uni versity te Lafayette (Indiana) in de Ver. Staten. Dr Gerritsen, die m 1913 te 's-Graven- hage werd geboren, studeerde aan de Leidse Universiteit, waar hij een leerling was van prof. dr. W. J. de Haas. Nada hij in 1937 het doctoraal examen ha afgelegd, promoveerde hij in 1948 L prof. dr. H. A. Kramers tot doctor in c» wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld ..Ionization by Alpha-particle in liquids at low temperatures". Al spoedig nadat hij zijn doctoraal examen had afgelegd, volgde zijn aan stelling tot assistent aan het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Na de oorlog volg de zijn benoeming tot hoofdassistent aan dit laboratorium Sinds 1947 is dr Gerritsen opgenome in de wetenschappelijke staf van bovei genoemde Stichting, welke gesubsidieer wordt door het Instituut voor Zuive. Wetenschappelijk Onderzoek Prof. mr. C. H.F. Polak wekt op tot waardige, doch onstuimige reactie Gisteravond zijn In Sociëteit „Minerva" en in het clubgebouw van de V.V.S.L. aan het Rapenburg de mannelijke en vrouwelijke studenten van Leiden, al dan niet in gezelligheidsverenigingen georganiseerd, in vergaderingen bijeengekomen om te protesteren tegen de beperking van de studieduur, voor gesteld in het wetsontwerp tot herziening van de wet op het technisch hoger onderwijs. Kon. onderscheiding voor D. Bergman Gisteren had de N V. Kon. Ned Fa- briek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon vier jubilarissen in haar midden. Het waren de heren D. Bergman sr.. chef van de dekenweverij die vóór veertig jaar bij deze N V In dienst trad, N. den Os. die de 50 jaar I reeds volmaakte. Chr. Kriek, die gehul- digd werd i v m. zijn 35-jarig jubileum en W. Benning. een kettingscheerder, die j zijn zilveren jubileum herdacht. Tijdens een gisteren in de koffieka mer van ..Den Burcht" gehouden fees telijke bijeenkomst viel de jubilarissen een hartelijke huldiging ten deel. i Na een inleidend woord van een der directeuren, de heer H. Schrandt. was allereerst het woord aan de loco-bur gemeester. wethouder J. C. v. Schaik. die zich speciaal richtte bot de heer Berg- man. De heer Van Schaik had bijzon dere waardering voor de prestaties van de heer Bergman, die op 22-jarige leef- Dit jaar geen Leidato De kans er op is zeer gering Naar wij van de zijde van de organi satoren van de voorgaande Leidato- tentoonstelling vernemen, ligt het niet in hun bedoeling om een dergelijke ac tiviteit in 1956 te herhalen. Wel heeft zich reeds een aantal ge gadigden gemeld met het verzoek we derom standruimte te mogen huren, doch de organisatoren stellen zich op het standpunt dat de Leidato op den duur geen vrucht van het particulier initiatief behoort te blijven. Wanneer er werkelijk behoefte bestaat aan de een of andere middenstandsma nifestatie. ligt dat h.i. in de eerste plaats op de weg van de georganiseerde mid denstand, c.q. in samenwerking met be drijfsleven en/of gemeentebestuur. De Leidato trok in de drie opeenvolgende jaren, waarin zij werd gehouden, achter eenvolgens 30.000, ruim 35.000 en bijna 40.000 bezoekers, waarbij eerlijkheids halve dient vermeld, dat het amusement in de vorm van het optreden van tal van bakende radio-orkesten een belangrijke trekpleister vormde. Volgens deze berichten, komt er dus dit jaar geen Leidato! Mytylscholen doen pionierswerk Onder voorzitterschap van dokter J. G. Bazuin werd gisteravond in de boven zaal van café-restaurant „In Den Ver gulden Turk" een vergadering gehouden van de Leidse, Amsterdamse en Utrecht se Mytylschool. Het initiatief tot dit sa- menzijn was uitgegaan van de heer v. d. 1 Berg, sociaal werker aan de Leidse My- tylschool. In zijn openingswoord zei dokter Ba- zuin, dat het werk. waarmede deze my- tvlschol enbezig zijn, pionierswerk is. Een vereniging zoals andere scholen hebben, is er niet. zelfs is er geen regel matig contact. Spreker sprak de hoop uit, dat dit eerste contact een begin zou zijn van meerdere, en dat men samen oe vele problemen zou kunnen oplossen. Hierna hield mej. G. v. Tholen. hoofd van de Mytylschool te Amsterdam, een j inleiding over kinderen, die aan cere brale paralyse lijden. Dit zijn kinderen die lichamelijk gestoord zijn, en daar- I door later geestelijk achter komen. A'. deze kinderen krijgen moeite met schrij- j ven, rekenen, tekenen slecht en kunnen I zelfs geen rechte liinen trekken. Spreek ster had door veel proefnemingen ten- slotte een zeker verband gezien j tussen slecht lezen, rekenen en schrij ven. Vaak komt het voor, dat de ouders niets aan deze kinderen merken, maar dat ze dan plotseling in de 5e of 6e klas lagere school stranden. Ze kregen ten slotte een enorme achterstand, ze trek ken zich terug en worden steeds stiller. Hun coördinatie van oog en hand komt vaak niet geheel tot stand. De ziekte wordt, aldus mej. G. v. Tho len. veroorzaakt, door bloedingen in de hersens. Deze bloedingen beschadigen vaak het hersenweefsel en soms wel het hersenvlies. Tenslotte demonstreerde spr. nor een mozaïek, dat samen met mej. Poelstra ontworpen had. Over dit mooie maar moeilijke werk ontsDon zich nog een interessante dis cussie. tijd als wever zijn intrede deed in het bedrijf en thans de verantwoordelijke functie van chef van de dekenweverij vervult U heeft het land. en Zaalberg, aldus spreker, met heel wat dekens ee- zegend en staat thans aan het hoofd van een grote personeelsstaf, die zeer veel waardering heeft voor uw arbeid en leiding. Het was de heer Van Schaik een grote vreugde mede te kunnen delen, dat het H.M. de Koningin had be haagd om de heer Bergman de zilve ren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau te verlenen. Nadat de heer Van Schaik de konink lijke onderscheiding had uitgereikt, werden spontaan twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. De heer Schrandt. die uiteraard ook zeer veel waardering had voor de ar beidsprestaties en de vakkennis van zijn dekenchef richtte zich vervolgens tot de mede-jubilarissen, waarvan de heer Van Os thans met pensioen zal gaan. Voor allen had de heer Schrandt een hartelijk woord van hulde en dank. dat een tastbare vorm vond in de aanbie- Honderdvijftig arbeidsjaren op een plaatje. V.l.n.r. de heren N. den Os. D. Bergman. Chr. Kriel; en W. Benning. (Foto L.D /Van Vliet.) ding van een enveloppe met inhoud. De heer J. Bavelaar. die in zijn kwa liteit van voorzitter van de Onderne- mersraad de gelukwensen van het per soneel aanbood, prees de langdurige trouw en plichtsbetrachting der jubila rissen, die. ieder op zijn plaats, een be langrijke schakel in de bedrijfsgemeen- schap vormen Voor ieder h3d ook deze spreker een enveloppe met inhoud, ter wijl de heer Bergman nog werd verrast met ae bij de onderscheiding behorende draagmedaille In gelijke geest voerden hierna het woord mej C Brus namens het kan toorpersoneel. de heer J. Philippo, die zich namens de Visclub in het bijzonder richtte tot de heer Benning. een enthou siast visser, en de heer v. d. Velden, die de felicitaties overbracht van het be stuur van ..De Eendracht" Na al deze woorden van hulde en waardering bleven de aanwezigen nog geruime tijd in feestelijke stemming bijeen. I Tijdens deze druk bezochte vergade- i ringen werd opgewekt zoveel mogelijk handtekeningen te plaatsen onder een door de Ned Studentenraad en de Delftse Studentenraad opgestelde petitie, waartoe ook reeds eerder op de dag gelegenheid was geweest. Aan het einde van de avond bleek, dat 2015 studenten deze petitie getekend hadden. Hedenmiddag zullen deze handelingen tijdens de bijeenkomst in Delft worden aangeboden. Prof. mr. C. H. F. Polak, die als eerste spreker in de sociëteit Minerva" het woord voerde, meent dat het hoger onderwijs herzien en opnieuw geregeld moet worden in overeenstemming met de eisen van deze tijd. Hierbij o.m. het probleem van de vrijheid aan de orde stellend, ziet hij dit probleem tweeledig, t.w. hoe het onderwijs gegeven en hoe het genoten moet worden. Zo lang hier voor geen adaequate oplossingen zijn gevonden, zijn maatregelen t.a.v. de studenten voorbarig en ongemotiveerd. Ook het huidige wetsartikel mist de juiste argumentatie. Volgens spreker moet de universiteit zelf in staat worden gesteld de nodige maatregelen te kunnen treffen. Prof. Polak is van oordeel, dat de historische achtergronden van het wetsvoorstel meer duiden op een poli- tiek slimmigheidje, gebruik makend van de urgentie van een nieuwe instelling te Eindhoven, dan op een juiste waar dering van de wenselijkheden en nood zakelijkheden. Gezien het feit. dat het betreffende artikel slechts met recht toegepast zou kunnen worden op uitzonderingsgeval len. is het onwaardig een dergelijke stok achter de deur te zetten in de vorm van een psychologische dwang voor alle studenten. Na nog een overzicht te hebben ge geven van de geschiedenis van de wet. riep hij de studenten op tot een waar dige. doch onstuimige reactie. Na deze toespraak wekten zowel de praeses-collegië. de heer R. v. d Berg als de praeses van Sociëteit Minerva", de heer A. E. du Perron, de aanwezige studenten op om de petitie te tekenen en vandaag deel te nemen aan de be toging te Delft, die bedoeld is als een sterk verzet tegen het wetsontwerp. Tijdens de bijeenkomst van de vrou welijke studenten, die eveneens druk bezocht was. werd de petitie voorge lezen. waarna de praeses van de V.V.S.L.. mej. J. Jesse, opwekte haar te tekenen. Evenals in Minerva, werd ook daar hiervan een druk gebruik ge maakt. Lezers sell rijven De 5 mei-viering Mozarts verwonderlijk universeel genie wordt in 1956 twee honderd jaar na zyn geboorte over de ganse wereld geëerd. Het blijft een der grootste raadsels, dat tijdens zijn leven dit genie niet de volle maat is toegemeten. Verre van dat. Het huidige geslach* brengt echter het eerherstel. Ondanks alle pro gressiviteit grijpt men naar hem terug, verzadigt zich aan de rijkdom en de weldaden van zijn gezegende muzieken, die een rustpunt vormen in de kakofo nie van rumoer, welke de 20ste eeuwer van dag tot dag dreigend bestormt. Mozart is, gelijk een Bach in émdere één door wie men nimmer teleurgesteld zin, een rots waarop men bcuwen mag, wordt Ook op het door K. en O. aan Mozart gewijde en door het Rott. Philh. Orkest ten uitvoer gebrachte Mozart-concert is dit ten volle tot uitdrukking gekomen. Men luisterde gespannen naar een keur van werken met evenveel recht zou den tal van andere keuren te maken zijn een kleine greep t de stroom, die Mozart de wereld naliet, oen wereld, die er zich nog steeds aan laaft en ver heft. Een ouverture „Don Giovanni", een van zijn 15 operawerken, daterend van 1787. voert ons naar de Mozart van de opera, die in het korte leven van deze veelzijdige meester van zo grote beteke nis is geweest. Hier is, ondanks het „buffo"-karak- (Ingez. Med -Adv.) Als U keelpijn hebt... BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Josephine, dr van L. P. v. Es en A. taterveer: Jesüs. zn van J. Dominguez en Corrales: Agnes Elisabeth Maria, dr van L. R. v. Vliet en A. M. v. d. Geest; Rudolf Leendert. zn van L. Bak en H. L Kranen donk; Johanna Jacoba. dr van J. Jonker eo J. van Dijk; Johannes Jacobus, zn van C de Boer en J. v. Weerlce; Wilhelmus E-orentlus Antonlus Maria, zn van W. H. T- Egmond en J. A. M. v. d. Vaart. OVERLEDEN: N. Mol. hulsvr. van Rasser. 66 Jr; P. H. T d. Kamp. hulsvr. van Strijk, 41 Jr. 48ste-dee! Tot (le traditionele activiteiten van onze onvolprezen veienlglng „Oud- Leiden" behoort het regelmatig doen verschijnen van het Jaarboeken je voor ge schiedenis enoudheidkunde \an Lelden en omstreken, in de wandeling alom „liet Leidse Jaarboekje" geheten, waar van thans het 48ste deel voor ons ligt. Dat wordt dus over twee Jaar een Jubi leum-uitgave! Wij menen er goed aan te doen ditmaal eens de samenstelling te vermelden van de redactiecommissie, welke dit boekje In elkaar zette, niet alleen omdat vrij wel alle leden dit werk In alle stilte reeds vele Jaren op voortreffelijke wijze verrichten, maar ook omdat aan de ver schijning van deze uitgave heel wat meer arbeid en onderzoek vastzit dan de buitenstaander ooit kan vermoeden." Het zijn dan de heer E. Pellnck, voor zitter (sinds 1938). mr. N. Kolff, secre taris (sinds 1943). mej. F. A. le Poole (sinds 1937). mr. R. van Roven (sinds 1938). en de heer A. Bicker t aarten, „slechts" sinds 1954, maar voordien met een veeljarige en voortreffelijke dienst staat als secretaris van ..Oud-Lelden'. Hulde aan dit vijftal voor <le alleszins lofwaardige prestatie om ook dit Jaar weer een jaarboek samen tc stellen, dat voor de minnaar van de historie van Lelden en omgeving zulke Interessante lectuur bevat. Overeenkomstig de tra ditie van de laatste Jaren werd de uit gave verzorgd door A. W. Sythoff's Uit geversmaatschappij alhier. De uiterlijke verschijningsvorm Is al evenzeer traditio neel. terwijl de inhoud er welverzorgd uitziet. Wat die inhoud betreft, enige tientallen bladzijden worden allereerst gewijd aan de verenigingszaken, waarna pastoor Th. Kwakman uit Rijpwetering en de Leidse industriëlen H. J P. Wassenaar en L. Verkoren de laatste tevens een bekend kunstschilder, worden herdacht. Mr. S. J Fockema Andreae schrijft over de histo rische ontwikkeling van het Hoogheem raadschap Rijnland, lr. J. J. Raue en lr C. L Temmtnck Croll over de restaura tie van het Groene Kerkje. W. A. Fasel geeft bijzonderheden over de Leidse Glip pers van omstreeks 1574 en overlegt daar bij zelfs een naamlijst, dr. J. J. Wolden- derrp vertelt het een en ander over de kerkelijke geschiedenis van Zoetermeer- Zegwaart na de Reformatie, de conserva trice van het Academisch Historisch Mu seum. mevr. O. C. D IdenburgSlegen- beek van Heukelom deelt aardige bijzon derheden mede over de staven, welke de pedellen op academische hoogtijdagen steeds meevoeren De heer A. Bleker Caarten verzorgt ln dit Rembrnndt-Jaar de Rembrandt-noot. door over hem te schrijven als molenaars zoon en berijdt even daarna nog enige stokpaardjes door aandacht te schenken aan de oudste nog bestaande molen ln Rijnland en de veranderingen in het Leid se stadsbeeld gedurende 1955: de heer E Pelinck schrijft uitvoerig over de verga derzaal van een taal- en dlchtllevend ge nootschap ln de Lange Pleterskerkkoorsteeg (thans nr 20) en zo zijn er nog tal van andere, meerendeels kortere bijdragen, welke de lezenswaardigheid van dit 48ste deel ln de reeks verhogen. Vele van de ongeveer 1000 leden dit ls voor een vereniging van een dergelijke structuur te weinig! zullen er een pret tige avond aan beleven! ter van de ..Don Giovanni" 'och de van nature begenadigde dramaticus aan het woord. Men bewondert onvoorwaardelijk de rechtstreekse gespannenheid van zijn expressie. De Simfonie in g kl. t. (K. V. 550) van 1788 verbrijzelt als op slag het sprookje van de uitsluitend blijde, zon nige Mozart, dat jarenlang opgeld deed. Mozarts leven was van rorg en tra giek vervuld. Deze Symfonie levert daar van muzikaal het overtuigend bewijs. De melancholie, de verslagenheid, de smar telijkheid spreken hier zó duidelijke taal, dat men zich verbijsterd afvraagt, hoe het mogelijk was. zo lang in het sprookje der lieflijkheid te Hijven ge loven. De totale mens is hier aanwezig: de mens die. gelijk wij allen de duisternis en de beklemming kent. Tenslotte de stralende „Jupiter"- symfonie in C (K.V 551): volledige her rijzenis uit die beklemm.ng, het blijde rleven herwonnen, dat gewone mensen slechts zelden lukt Het genie Mozart, bevrijd van alles wat hem drukte cn uiteindelijk het sprookje weer „waar" maakt, de bekro ning vindend in de magistrale finale, een i fugatisch meesterwerk, waarin contra- puntisch vijf thema's zijn verwerkt, zó ongeloofwaardig van kunnen, dat Mo zart alleen hiermee reeds tot de „onver- gankelijken" behoort. Het „allerhoogste" is hier bereikt in een samengaan van compositorische perfectie en vanzelf sprekende opwellende muzikaliteit. Onder de liefde- en begripvolle lei ding van Flipse, die ter opening een korte karakteristiek van de mens Mozai't gegeven had. heeft het. orkest dit alles getekend met veel toewijding, een toewij ding. die men aan de Salzburger ver plicht is. speciaal in dit Mozartjaar. Als solisten werkten mee de sojJraan Corry Bijster in de cantate „Exsultate jubilate" en recitatieven en aria's uit „Le Nozze di Figaro" en „Don Gio vanni". Zij beschikt over het geëigende stern- type voor dergelijke Mozartvertolkingen: nog vrijwel moeiteloos overwint zij veel al stralend haar opgaven, al is in het hoogste register gevoileerdheid soms een handicap. Doch er is in haar zang nog steeds een opvallende souplesse, het juichende paart zich aan het gratie volle. van zuivere Mozartgeest vervuld. Met respect beluisterden wij tevens het Concert in Bes voor fagot en orkest dat het orkestlid Ab Schlebaum intro duceerde Kenmerkend was hier de kundige beheersing van zyn virtuose partij, al hadden wy hem graag meer durvend élan toegewenst, een zich met groter vrijheid en innigheid verheffen boven de materie. Beide solisten droegen in hoge mate bij tot het niveau dezer waardige Mozart- herdenking; Corry By ster ontving te vens prachtige bloemen. Mozart appelleert nog steeds aan on ze edelste gevoelens, hoezeer die ln een harde tijd als deze ook in het verbor gene mogen leven. Ons opnieuw met hem te confronteren, ons bewust te doen worden hoeveel deze eeuw scheidt van die van Mozart en toch een harmonische brug te leggen tussen beide: er was voor alle uitvoerenden geen nobeler taak! Het akoestische experiment bood ditmaal gunstigt aspecten. Slechts een smal gordijn bedekte ce achterwand van het podium, evenals ter anderer zijde. De glanzende orkestklank van weleer was teruggevonden, al klonk de violengrocp nog een enkele maal aan de scherpe kant. Voor Mozart waren de aangebrachte draperieën ruim schoots voldoende, het blijft echter afwachten hoe de akoestiek bij zwaar der orkestbezetting al uitvallen. In ieder geval behoefde deze avond zich niemand te beklagen. Dat bete kende een niet onbelangrijk voordeel! H. Het Is met die bevrijdingsdag toch maar een nare zaak. Nog geen 16 jaar geleden werden we op een lage wijze door het Beest overvallen. We gingen de zwartste nacht uit onze geschiedenis in. een nacht, die 5 jaar zou duren. Duizen den van de onzen werden afgemaakt. Honderdduizenden gaven hun jonge le ven, opdat wij opnieuw de vrijheid zou den mogen beleven Nimmer in mijn leven heb ik de waarde van die vrijheid meer beseft dan op het moment, waarop de eerste Canadezen onze stad in het Oosten van het land binnendrongen. Wy konden niet meer spreken. En thans, elf jaar later, geeft onze landsregering aan de rijksambtenaren op 5 mei niet meer vrijaf om de bevrij dingsdag te vieren. Gelukkig heeft het gemeentebestuur van Leiden anders be slist voor het gemeentepersoneel Het is daarom wel wat bitter dat het Comité Bevrijdingsdag door de wethou der van Onderwijs een ultimatum moest worden gesteld Als deze wethouder ..ook niet veel mooie woorden over de activi teit van het comité kan spreken." dan meen ik. dat er toch wel een verstan dig woord over het Comité zelf is te zeggen. Laten we het comité meteen liquideren. Ik kan me niet voorstellen, dat er ln Leiden niet een tiental actieve mensen is, dat bereid is te trachten een volgend jaar iets van de bevrijdingsdag te ma ken. Ik zei: „actieve mensen". Hoge hoe den hebben we. na 11 jaar van herkre gen vrijheid, al weer genoeg. Ook hoeft het. dunkt me geen doublure van de viering van Leiden's Ontzet ie worden. Met dank voor de plaatsing van deze bijdraee. Een bevrijde, die zich ook nu nog bevrijd voelt en bereid is. mede te werken aan een stijl volle viering. Leidse periode van Rembrandt OUDERAVOND ULO-SCHOOL PIETERSKERKSTRAAT Gisteren werd in ..De Lakenhal" een ouderavond gehouden van de Ulo school aan de Pieterskerkstraat. Om kwart over acht opende de voor zitter. de heer D. Voortman de verga dering. die tot vreugde van de Ouder commissie behoorlijk bezocht was. Hij besprak het doel van deze bijeenkomst, welke meer bestemd is voor het huis houdelijk gedeelte, terwijl eerder in het jaar de contactavond tussen ouders en leraren reeds had plaatsgevonden. Na goedkeuring van de notulen van de vorige jaarvergadering en van hot jaarverslag over het schooljaar 1954- 55 deed de voorzitter nog enkele algemene opmerkingen, o.a. over de mogeiijkheid voor geslaagde eindexamenkandidaten voor het diploma A. om onder bepaalde voorwaarden in aanmerking te komen voor uitreiking van het middenstands diploma, Na de pauze kreeg de directeur van het Stedelijk Museum ..De Lakenhal", de heer J. N. van Wessem. het woord Hij begon met te memoreren, dat we momenteel in een tijd van hoogcon junctuur leven, zowel op economisch gebied als op het gebied van de kunst. Naast een Mozartjaar en een Heinrich Heine-herdenking hebben we dit jaar als belangrijkste kunstmanifestatie wel de Rembrandtherdenking. Gezien de omvang van de materie beperkte spreker zich tot de Leidse riode van Rembrandt. Aan de hand van een reeks lichtbeelden liet spreker zien. hoe toch reeds op jeugdige leeftijd een aantal karakteristieke kenmerken bij het werk van Rembrandt naar voren komt Duidelijk bleek het verschil in opvattingen van Rembrandt en die van zijn leermeesters van Swanenborgh en later Pieter Lastman, bij wie Rem brandt zijn opleiding kreeg, nadat hij korte tijd als student ingeschreven had gestaan bij de Leidse Universiteit. Uit zijn etsen en schilderijen van zijn Dr. A. N. GERRITSEN (Foto L.D./Van Vliet.) Dr. Gerritsen, die vyf jaar secretaris is geweest van het Verbond van Weten schappelijke Onderzoekers, zal zich in Lafayette bezig houden met research- work, voornamelijk op het terrein van de half-geleiders. Bij zijn komst aan de Purdue University zal dr. Gerritsen hier nog twee oud-Leidenaars aantreffen, t.w. zyn jaargenoot en theoreticus, dr. F. J. Belinfante en dr. P. H. Keesom. een zoon van de onlangs overleden Leidse hoogleraar. Het ligt in de bedoeling van dr. Ger ritsen om op 24 april met de „Ryndam" naar Amerika te vertrekken. Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Leidse tijd was geleidelijk een opgang, een rijpen van de geest, te constateren. Voorts wees spreker op de ontwikkeling van zijn zelfportretten, vanaf zijn jeugdjaren tot betrekkelijk kort voor zijn overlijden. De heer Van Wessem toonde aan hoe Rembrandt zich op den duur ontwikkelde en zich boven de materie ging stellen. Vele lichtbeelden gaven de aanwezi gen een voorproefje van de schilderijen, etsen en tekeningen, die bij de komende Rembrandttentoonstelling te Leiden te zien zullen zijn. Tenslotte besprak spreker een aantal werkstukken van Rembrandts leerlin gen. waarbij hij telkens weer op diens invloed kon wijzen. De lezing werd mede bijgewoond door de leerlingen van de hoogste klassen. Een spontaan en hartelijk applaus gaf blijk van de instemming met de dankwoorden, die het hoofd van de school na afloop tot de heer Van Wes sem sprak. Weer 99 processenverbaal Gisteren heeft de politie van 's mor gens 7 tot 's avonds 5 uur controle ge houden op de toepassing van gedrags regels van weggebruikers. Er werden 99 processenverbaal opgemaakt, het meest tegen wielrilders De meeste overtredin gen waren het» niet aangeven van rich ting. het niet verlenen van voorrang en het links door de bocht gaan. Onder de overtreders was ook pen aanzienlijk aan tal bromfietsers, dat niet op het rijwiel pad reed. OUDERAVOND MONTESSORISCHOOL. Gisteren werd in de Montessorischool aan de Rijnsburgerslngel een druk be zochte ouderavond gehouden. Het hoofd der school, mej. M. L. Jong. hield een korte inleiding, waarna de heer J. van der Molen, sprak over ..Stevig in de schoenen staan". Spreker trok een ver gelijking tussen de mensen van vroeger en nu. Het was hem opgevallen, dat de mensen van nu. ondanks de voortschrij ding der techniek waardoor de mensen meer tijd zouden moeten hebben, zo ner veus en onrustig zijn. Spreker zag hier van als oorzaak dat de mensen hun eigen wil. hun eigen ziel niet meer in het werk konden leggen De mens moet zichzelf weer vinden. Ook de opvoeding van het kind is zeer moeilijk. Er wordt te weinig ver trouwen aar. het kind gegeven, waardoor het zich niet voldoende ontplooien kan en mag. Laat de kinderen meer initiatief tonen, zodat zij zelfstandig worden, al dus spreker. Na de pauze werden nog enige vragen gesteld, waarna deze interessante bij eenkomst werd gesloten. ACCORD.VER. DE WEST. De Politieke Jongeren Contactraad or- ganiseerd in «amenwerking met de Leidse Jeugd Actie de volgende week donderdag in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde een „avond over de West" ten einde aldus een bijdrage te leveren tot meerdere kennis omtrent land en volk de - NH»rlandse Antillen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer G M. Nederhorst. zal een Inleiding hou den over h°t Statuut voor de West en voorts staan films en een bezoek aan enkele afdellneen van het museum op het programma. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kandidaatsexamen K wis- en natuurkunde de heer R. Slooff en J. G. H. Wes6els, beiden te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 33