LEIDSCH DAGBLAD ISRAEL SPINT ZIJDE BIJ FELLE ARABISCHE UITVAL Dr. van Royen bood te Washington een nota aan WEERBERICHT 95ste jaargang ZATERDAG 31 MAART 1956 No. 28795 Directeurs J- W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Liga, in Cairo bijeen, zegt steun toe aan de Algerijnen Grote troepenmacht naar Afrika Franse elitetroepen zgn onderweg naar Algerije, waar de laatste tien dagen reeds een steeds aanzwellende stroom van versterkingen is aangekomen voor een beslissende krachtproef met het Leger van Allah. In geheel Algerije gaat de strijd nog onverminderd voort: de rebellen zetten hun aanvallen op Franse onderdelen voort, hetgeen de Fransen vele doden en tientallen gewonden kost. In Constantine werd de hoofdcommissaris van politie vermoord. Kennelijk staat de campagne der opstandelingen onder bekwame leiding. Om de opstand neer te slaan acht de In Algerije zetelende Franse minister Lacoste nog honderdduizend man nodig. De regering heeft in beginsel toegezegd, dat de troepenmacht aanzienlijk zal wor den uitgebreid. De troepenzendingen hebben blijkbaar de zegen van de NAVO- bevelhebber in Europa, generaal Griinthcr. die dezer dagen verklaarde, dat Frank rijk in Algerije voor de veiligheid van de gehele vrije wereld strijdt. Maar deze troepen zijn niet voldoende en premier Mollet zal dus voor het pijnlijke besluit komen te staan nog dertigduizend reservisten op te roepen. Gelukkig is de situatie in Marokko en Tunis intussen verbeterd. De Marokkaanse rebellen hebben aange kondigd, dat zü voorlopig de vijandelijkheden zullen staken en in Tunesië werken Franse en Tunesische eenheden loyaal samen om de opstandige groepen in het zuiden neer te slaan. In Algerije blazen de rebellen overigens wel héél hoog van de toren: in Con stantine werden vlugschriften verspreid, waarin het „Afrikaanse leger" dreigt met een inval in Frankrijk om de gebieden te veroveren, welke 1200 jaar geleden door de Moren waren bezet!! Als de strijd in Algerije eenmaal is gewonnen, zal een Inval worden gedaan In Frankrijk, waar Poitiers, Saint-Eticnne, Lyon, de gebieden rondom en de Pyreneeën en „verder alle steden en streken, die aan onze voor vaders behoorden" zullen worden heroverd „Steun met alle middelen" De Raad van de Arabische Liga heeft donderdag op een vergadering te Caïro aangekondigd, de Algerijnse opstande lingen te zullen steunen „met alle mid delen, die de Arabische landen ter be schikking staan". De Raad nam een resolutie aan, waar in hu betreurt dat Frankrijk NAVO- etrijdkrachten gebruikt in een „vernieti gende agressie-oorlog" m Noord-Afrika. De Raad verklaart: „Wij hebben vol ledig vertrouwen in de overwinning van de Noordafrikaanse nationalisten en van ALGERIE het nationalisme overal ter wereld. De tijd van het imperialisme nadert snel zijn einde". De Ligaraad komt 5 april as. weer bijeen. Men verwacht dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabi sche landen dan aanwezig zullen zijn. Franse straaljagers zijn onderweg naar Israël Onze Par ij se correspondent telefoneer de ons hedenochtend: De scherpe anti-Franse verklaring van de Arabische Liga, die grote verontwaar diging in Frankrijk heeft gewekt, lijkt Israël goed te stade te komen. Niet alleen zou Frankrijk gisteren begonnen zijn met het afleveren van dè twaalf bestelde My- stère-straaljagers, wrmr de Israëliërs zo lang op hebben gewacht, maar bovendien lijkt het waarschijnlijk dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken zijn aangekondigde reis naar Syrië en Liba non zal afzeggen. Pineau ontbood giste ren de ambassadeurs van Syrië en Liba non en protesteerde scherp tegen de ver klaring van de Liga. Hoewel officieel nog niets bekend Ls gemaakt over een veran dering van zijn rel^lannen. wordt toch aangenomen, dat hij zijn bezoek aan Da mascus en Beiroet zal afzeggen en nu Tamelijk koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer Overwegend ma tige wind uit noordelijke richtingen. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon op: 6.17 uur: onder: 19.16 uur. Maan op: 1.11 uur: onder: 9.14 uur. Hcfogwater te Katwijk te 6.56 en 19.17 uur. <2/4 te 7.31 en 20.00 uur). Dit nummer bestaat alt 16 pagina's en een bijvoegsel uitsluitend naar Israël zal gaan. Voor de Israëliërs betekent dit een morele steun, die zij uitstekend kunnen gebruiken op dit ogenblik. Naast die morele steun komt dan nog de aflevering van het dozijn Mystéres, die enige voor Israël verkrijgbare jagers, die opgewassen zijn tegen de Russische straaljagers en bommenwerpers die Egypte heeft verworven. Frankrijk had lang getreuzeld met het afleveren van deze order, omdat Engeland en de Ver enigde Staten vooralsnog weigeren wa pens aan Israël te leveren. Nu er ook in deze landen een einde lijkt te komen aan het geduld Jegens kolonel Nasser, achten de Fransen blijkbaar het moment geko men om hun verplichtingen na te ko men. Officieel is het bericht van de zen ding van de Mystères nog niet bevestigd, maar een aantal van de Jagers is niet temin reeds onderweg. Prinses Beatrix naar Kopenhagen VOOR DE PAASVAKANTIE. Prinses Beatrix is gistermiddag van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken, waar zij de paasdagen zal passeren bij de heer en mevrouw Feaver, de ouders van haar vriendin Renée Röell. De heer Feaver is Canadees gezant in de Deen se hoofdstad. Prinses Beatrix zal eerst Tolgende weck naar ons land terug keren. Dolci, „apostel der armen" voorwaardelijk veroordeeld Danilo Dolci, de Siciliaanse „apostel van armen", is vrijdag tot een voorlopige gevangenisstraf van vijftig dagen ver oordeeld. omdat hij in februari 200 werk. loze boeren onder zijn leiding, een open bare weg had laten herstellen om de mannen bezig te houden. De rechtbank beval tevens zun onmiddellijke ïnvrij- heidstellme. Ten aanzien van vier van de boeren werd hetzelfde vonnis geveld. Dolci was met 22 boeren beschuldigd van het bezetten van openbare grond, bele diging van een politiefunctionaris, aan stichting tot ongehoorzaamheid, verzet tegen de politie en het houden van een openbare bijeenkomst zonder toestem ming De mannen werden alleen schuldig bevonden aan het eerste punt van de aanklacht. Ongelukkige samenloop „Verklaringen van Dnlles niet bedoeld als een partij-kiezen' De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, heeft donderdag op het „State Department" in Washington een nota overhandigd, waarin de Nederlandse teleurstelling wordt uitgesproken over de verklaringen die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, tijdens zjjn recente bezoek aan Indonesië heeft afgelegd. De Nederlandse nota geeft in grote trekken dc inhoud weer van de ver klaring die de Nederlandse minster zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. verleden week in de Tweede Kamer in Den Haag heeft afgelegd. Dr. van Roven overhandigde de nota aan de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken voor Europese aangelegenheden Livingston Merchant. Minister Luns verklaarde naar ge meld verleden week in de Tweede Ka mer, dat de Nederlandse regering ge schokt en teleurgesteld is door het feit, dat door de verklaring van minister Dulles de indruk wordt gewekt, dat de Ver. Staten het optreden van de Indo nesische regering tegen Nederland bil lijken. Naar in gewoonlijk goedingelichte kringen verluidt wordt in de nota voorts verklaard, dat Nederland begrijpt, dat Wetsontwerp ingediend: Afremming verkoop op afbetaling Voorschriften voor eerste betaling en duur der contracten Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tijdelijke regeling betreffende afbe- falingsovereenkomst ingediend. De bij dit ontwerp behorende Memorie van Toe lichting is ondertekend door de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken, alsmede door de ministers van Justitie en van Financien. Nu de verkoop op afbetaling hier te lande na de tweede wereldoorlog zulk een snelle ontwikkeling te zien heeft gegeven en zij meer dan voorheen een rol zal gaan spelen bij de ontwikkeling van het conjunctuurverloop, is de regering van mening, dat zij over bevoegdheden moet beschikken tot het treffen van be perkende maatregelen op dit gebied. Bij de thans in ons land geldende wet telijke regeling van het afbetalingswe zen is een beperking van het afbetalings volume in het geheel met mogelijk Wel iswaar ligt het in het voornemen bij de algehele herziening van de wet op het afbetalingsbedryf eveneens maatregelen voor te stellen, teineinde ingTjjpen op conjuncturele gronden mogelijk te ma ken, doch met de totstandkoming hier van zal. naar het zich laat aanzien, nog enige tijd gemoeid zijn. Het spoedeisende karakter van deze kwestie noodzaakt der halve tot een tijdelijke regeling, zoals in het nu ingediende wetsontwerp vervat, waarbij aan de minister van Economi sche Zaken terzake bepaalde bevoegdhe den worden verleend Deze bevoegdheden houden in, dat de minister van Economische Zaken, indien dit naar zijn oordeel ter beper king van de bestedingen wenselijk is, in overeenstemming met de minister van Financiën voor door hem aan te wijzen goederen, die op afbetaling worden verkocht, voorschriften kan geven met betrekking tot de kassastor ting (de zgn. eerste betaling) en de duur van het contract. Door het voor schrijven van een verplichte minimum- kassastorting en beperking van de duur van het contract, kan dan de beoogde afremming van de verkoop op afbeta ling worden bewerkstelligd. de V.S het vervreemden van landen die geen partij gekozen hebben in de strijd tussen Oost en West, willen voorkomen. De Nederlandse ambassade in Washing ton en het ..State Department" hebben alleen maar willen bevestigen, dat de nota overhandigd is Niet-officieel wordt van Amerikaanse zijde verklaard dat de Nederlandse ontevredenheid grotendeels het gevolg is van „een ongelukkige samenloop van omstandigheden". Niets van wat Dulles in Djakarta had verklaard, was bedoeld als een partij kiezen tegen Nederland in het geschil over Weste- lijk-Guinea. Men kan bij een bezoek aan een land moeilijk nalaten uiting te geven aan gevoelens van vriendschap, zo wordt gezegd. Amerikaanse ambtelijke functionaris sen hebben als hun mening te kennen gegeven, dat de Indonesische commen taar op de met Amerika gesloten over eenkomst tot levering van overtallige agrarische produkten. onverwacht was en in strijd met de aanvaarde diploma tieke gebruiken. Amerika zal. zoals bekend. Indonesië voor een waarde van ongeveer 90 mil joen dollar van deze produkten verko pen. De Indonesische regering heeft naar aanleiding daarvan verklaard, dat de overeenkomst er het bewijs van was. dat Amerika vertrouwen in Indonesië bleef stellen, ook na de opzegging van de Unie. Amerikaanse autoriteiten zien het bezoek van Soekarno als een gelegen heid tot verdere versterking van ae betrekkingen tussen Washington en Djakarta Er zijn aanwijzingen dat Ameri kaanse autoriteiten bereid zouden zijn een Indonesisch verzoek om directie economische hulp gunstig te ontvan gen, wanneer de Indonesische regering die wenst en haar verlangens bekend maakt. Soekarno en zijn regering hebben aldus deze autoriteiten standvastig geweigerd partij te kiezen in de „koude De actie van het Franse leger I maar is de laatste tijd aanzienlijk i troepen in actie bij Oued Alasser tegen de opstandelingen in Algerije in kracht toegenomen. Manschap- in Noord-Algerije. gaat niet alleen voortdurend voort. I pen vsn het 110de regiment berg-\ oorlog", verklarend dat zij een onaf hankelijke koers willen volgen. De Ame rikanen achten het echter gewenst zo goed mogelijke betrekkingen met Indo nesië te verkrijgen. Met genoegen heb ben zij geconstateerd dat de eerste door de bevolking gekozen regering gebaseerd is op een brede coalitie, waarin alle ele menten vertegenwoordigd zijn met uit zondering van de Communisten. Zij hebben gezegd dat deze ontwikkeling een goed voorteken is voor vergroting van de politieke en economische stabiliteit van de jonge republiek en verklaren dat zij Indonesië alleen hun sympathie en be grip voor haar streven haar problems op te lossen willen tonen. De eerste officiële verkeerspeda- goog van ons land. de heer Th. van der Hoek. hoofdagent van de U'as- senaarse verkeerspolitie, die door de Wassenaarse gemeenteraad met in gang van morgen ais zodanig is benoemd. PASEN ZONDER „L.D." Het eerstvolgend nummer van het Leidsch Dagblad zal dinsdag 3 april verschijnen. Onze kantoren zullen op beide Paasdagen gesloten zijn Franse communistenleider Thorez duikt (incognito) op in Rome Campagne tegen Stalin sticht verwarring in rijen der Italiaanse kameraden De leider van de Franse communistische partij, Maurice Thorez. is donder dagavond plotseling in Rome opgedoken, terwijl in de rijen van de Italiaanse Communisten grote verwarring heerst over de anti-Stalinistische campagne in de Sovjet-Unie. Thorez, die leider is van de op een na grootste communis tische partij in de vrije wereld de Italiaanse partij «s de grootste reisde strikt incognito. Hij verbleef reeds twee dagen in Florence voordat men don derdagavond bij zijn vertrek naar Rome te weten kwam. dat hij in het land vertoefde Thorez reisde in gezelschap van zijn echtgenote, de communistische afgevaardigde Jeanette Vermeersch, zijn zoons Paul, Pierre en Jean en twee secretarissen. Het wordt uiterst waarschijnlijk geacht, dat Thorez besprekingen zal voe ren met de leider van de Italiaanse communistische partij,, Palmiro Togliatti, en andere hooggeplaatste Italiaanse Communisten. Merkwaardige uitlatingen van Senator Terracini De komst van Thorez valt samen met het feit, dat het officiële orgaan van de Italiaanse communistische partij, „lTTnita", voor de eerste maal heeft toe gegeven dat de van de Sovjet-Unie uit gaande anti-Stalinistische campagne grote verwarring in de Italiaanse com munistische party gesticht heeft Togliatti, die het 20ste congres van de communistische party der Sovjet-Unie In Moskou bijwoonde, was tevens de man, die de tegen de persoonsverheer lijking gekante campagne in Italië in luidde. Hu staat op het ogenblik aan krachtige kritiek bloot van degenen, die zijn „zachte politiek" veroordelen en zijn ommezwaai ten opzichte van Stalin niet kunnen waarderen. Ook een van de steunpilarien van de party, de 60-jarige senator Umberto Terracini, is het oneens met de wyze, waarop de campagne gevoerd wordt, niet omdat hy pro-Stalin is. maai' omdat hy de door de Russen gelanceerde campag ne tegen Stalin „ondemocratisch" vindt. Terracini leverde in een rede voor communistische Senatoren felle critiek op de gang van zaken in de Sovjet-Unie In „l'Unita" verscheen een sterk ver waterde lezing van zun rede. maar vol gens de niet-communistische pers zou Terracini o a. het volgende gezegd heb ben: „Gelooft u werkelijk, dat men van een wezenlijke democratie in de Sovjet- Unie kan spreken, terwyi de Opperste Sovjet (het z.g. parlement) slechts een paar maal per jaar byeenkomt, wy moeten niet vergeten, dat. wan neer Stalin fouten heeft gemaakt, de partij welke deze fouten toestond daar voor ook verantwoordeiyk is. Vandaag. Gemeente Nijmegen kocht gestolen beeld Gebleken is, dat het beeldje van Kei zer Trajanus, dat dc gemeente Nyme- gen by gelegenheid van de feesten: „Numegen 1850 jaar stad" in de afge lopen zomer van een antiquair voor het museum had gekocht, gestolen is ln Duitsland. De gemeente Nijmegen heeft f. 7500 betaald voor dit kostbarek lelnood. De betrokken antiquair is in verzekerde bewaring gesteld Het beeld je bluft voorlopig in het Ruksmuseum Kam. De Duitse recherche bemoeit zich met deze zaak. Het beeldje moet inder tijd zijn opgegraven uit de Rün by Xanten. een oude Romeins? nedereet- ting. zo wordt er gezegd, is alles veranderd. Maar het enige, dat veranderd is, zyn de mensenIndien de mythe van een man is geschapen, dan is dat de fout van iedereen geweest. Eerst kreeg Beria de schuld van alle gruweldaden, daarna Stalin. Dit betekent, dat de waarheid van gisteren niet de waarheid van van daag is en de verantwoordeiykheid wordt collectief". Vele anti-communistische waarnemers menen, dat Terracini. die niet pro- Stalin was in een tüd, dat deze door alle Communisten vereerd werd, met deze rede een gooi heeft gedaan naar het leiderschap van de Italiaanse com munistische party nu hy de man is, die het aan het rechte einde heeft gehad. Sommige deskundigen waarschuwen echter, dat deze rede wel eens zeer wel bewust door de communisten kan zijn ontworpen om de wereld te tonen hoe „vrij" en „democratisch" de Italiaanse party vandaag de dag wel is! Tweede stoffelijk overschot gevonden Gistermorgen is het stoffeiyk over schot gevonden van de heer G. Hooger- werff. die met zijn echtgenote niet van een wandeling door het Amsterdamse Bos op 16 februari j 1 terugkeerde. Een schipper van een motorboot zag het lichaam met het hoofd boven water in de Nieuwe Keer drijven, ter hoogte van de plaats waar ook het stoffeluk over schot van mevrouw Hoogerwerff dins dag j.l. in het water werd aangetroffen. De politie acht misdrijf uitgesloten. Men neemt aan dat het echtpaar op zijn wandeling door het besneeuwde bos de Nieuwe Meer wilde oversteken en daar toen op een opengebroken plek door het ys is gezakt en verdronken. „Aer Lingers" bestelf vier „Friendshipss" De Ierse Luchtvaartmaatschappy „Aer Lingus Heoranta" heeft bekend ge maakt dat zu vier Fokker F-27 Friend ship" verkeersvliegtuigen heeft be steld. Zu had al een optie op vier van deze toestellen. In de mededeling weid om. nog gezegd, dat deze bestelling de eerste stap van de maatschappu ter uitvoering van haar voornemen om haar gehele vloot te doen bestaan uit verkeersvliegtuigen vet schroefturbine- motoren.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1