Blijde dag voor het onderwijs in de Sleutelstad Vier aula-scholen (32 lokalen) aan het scholenbezit toegevoegd Het EI en IK Dat moét 333 zijn (XPRESS Gemeentesecretaris P. M. F. Smolders van Warmond wordt 1 mei a.s. burgemeester van Voorhout Sprookjesprinses komt naar Leiden 95ste jaargang Donderdag 29 maart 1956 Zesde blad no. 28794 Voor zover ons bekend is het nog nimmer in de geschiedenis van het Leidse onderwijs voorgekomen, dat vier scholen op één dag aan het scholen bezit van de Sleutelstad konden worden toegevoegd. Gisteren was dit echter het geval. Vier aula-scholen, naar een ontwerp van de Leidse architect, de heer D. L. Landman, konden gelijktijdig aan het Gemeentebestuur worden overgedragen. Het ligt voor de hand, dat over deze belangrijke vermeerdering van het scholenbezit in de kring van het onderwijs grote vreugde heerste. Van de vier gistermiddag overgedra gen scholen, zijn er twee - de school aan de Du Rieustraat (Burgemeesters- wijk) en aan de Telderskade (Haag- wegkwartier) - bestemd voor het openbaar onderwijs en twee - aan de Asserstraat en de Boshuizerkade - voor het christelijk onderwijs. Zij zullen in exploitatie worden gegeven aan de Ver. voor Chr. (Hervormd) Onderwijs. Behalve een ruime aula - wij schre ven daar reeds uitvoerig over - bevat iedere school acht leslokalen, zodat op eenmaal 32 lokalen voor het onderwijs beschikbaar komen. Onder de velen, die deze in het nieu we schoolgebouw aan de Du Rieustraat gehouden overdracht bijwoonden merk ten wij om. op de loco-burgemeester, wethouder J. C van Schaik. dè wethou der van Openbare Werken, de heer A. J Jongeleen, mr K Zürcher. wnd. hoofd van de afdeling Lager Onderwijs van het Ministerie van Onderwijs, K. en W de heren W. Ch. Kuijper en W. Wittveen, resp. bouwkundig inspecteur en oud-bouwkundig hoofdinspecteur van bovengenoemde afdelmg, de heer J Machielsen, rijksinspcteur van het onderwijs in de inspectie Leiden, de heer B. Swanenburg. gemeentelijk in specteur van het onderwijs, mr. dr. J. honden het best met elkaar vinden en toen ik liet open had gemaakt Roosenschoon, chef van de afdeling onderwijs en voorts vele hoofden van scholen, leden van de onderwijscommis sie uit de Leidse Raad en voorts enkele gemeenteraadsleden Nadat de loco-burgemeester een kort woord van welkom had gesproken, drukte de directeur van Panagro te Warmond, de heer G. Kalemink. er zijn grote vreugde over uit. dat in deze vier aula-scholen tevens de vijftigste na de oorlog gebouwde L P.-school valt. DE OVERDRACHT De heer Landman die in zijn kwali teit als architect de symbolische over dracht verrichtte, weidde vooraf uit over de betekenis van een ondershandse aanbesteding, waarvan bij deze scholen bouw sprake was Door een dergelijke aanbesteding toe te passen, gaat er z.i. geen nodeloze arbeid verloren en krijgt men bij de opzet van het plan en de bouw een juiste bundeling van de beste krachten. Spreker, die het Departement het Gemeentebestuur en allen, die bij de bouw betrokken waren, hartelijk dank te voor de prettige medewerking, droeg vervolgens de scholen aan het gemeen tebestuur. vertegenwoordigend in de persoon van de loco-burgemeester, over. Een kolossale sleutel was het symbo lisch bewijs van deze overdracht De heer Landman sprak hierbij de wens uit. dat de scholen aan hun doel zouden beantwoorden en dat de leer lingen er een goede vorming zullen ont vangen. De heer Van Schaik. uiteraard zeer verheugd over dit moment, schetste in het kort de totstandkoming van deze bouw en dankte eveneens voor de goede samenwerking, die tot zulk een prach tige oplossing leidde. Spreker, die zich zeer enthousiast uitliet over het aula type van deze scholen, wees op enkele mogelijkheden van een aula. Zo kan deze oa. gebruikt worden voor zang en muziekuitvoeringen en voor de de clamatie- en ouderavonden, terwijl zij tevens het voordeel biedt om eventuele tentoonstellingen rustig voor te berei den. NOG TWINTIG SCHOLEN NODIG Hoewel de heer Van Schalk zich op dit moment zeer rijk gevoelt: in een maal kan Leiden vier scholen aan het onderwas toevoegen, is Leiden er nog lang niet met zijn scholenbouw. Nog ruim twintig lagere scholen moeten er in de toekomst bijgebouwd worden. Vooral in het centrum van kon ik het nog beter met dat ei vindenzo goed zelfs Kruisappèl in de Pieterskerk Ter voorbereiding op het naderende Paasfeest was door de contactcommissie voor evangelisatiewek een kruisappèl georganiseerd. Een grote schare vulde gisteravond de Pieterskerk, waar twee predikanten een Luthers en een Chr. Gereformeerd, ds. H. J. A. Haan en C. v. d. Weele. het hunne zeiden over de betekenis van het paasevangelie. Ds. Haan. die het openingswoord sprak, zei om. dat het de spanning van deze stille week is. dat wij Jezus de ene dag met palmtakken begroeten en de ande re dag Hem het „kruis Hem" toeschreeu wen. Door het lijden echter is het tot heerltjkheid gegaan. „Langs de kruisweg naar de Licht stad" was het onderwerp, waarover de chr. geref predikant V d. Weele het woord voerde. De weg naar de Lichtstad zei hij, kan alleen gaan via Golgotha. Staande bij het kruis, zullen wij moeten letten op het nieuwe Jeruzalem, dat van God nederdaalt. Paasfeest, aldus eindig de de predikant betekent: in het licht wandelen, gemeenschap hebben met God en gemeenschap hebben met elkaar Het orgel in deze dienst werd bespeeld door de heer F v. d. Reyden Het zang koor „De Zaaiers" o.l.v. mevrouw Van der Reyden verleende medewerking. Na afloop werd er nog o.l.v. de heer H Schouten jr. een openluchtzangdienst gehouden op het plein achter de kerk. Als eerste in een serie lezingen naar aanleiding van de 350ste geboortedag van Rembrandt Harmensz. van Rijn spreekt op vrijdag 6 april a.s. des avonds 8.45 uur voor de VPRO-zender (Hilver sum ID dr G Kuuttel uit Den Haag over .De Leidse jaren". de stad bevinden zich scholen, die zc spoedig mogelijk moeten worden ver vangen. Wederkerig droeg spreker hierna de gebouweh - althans wat de openbare scholen betreft - over aan de chef van de Gem. Gebouwendienst, de heer J. Voorbach, waarna hij zowel de school aan de Du Rieustraat (hoofd de heer H. J Memelink t als aan de Telders kade (hoofd de heer Th. van der Veen) voor geopend verklaarde. UNIEKE GEBEURTENIS De rijksinspecteur, de heer Machiel sen. die het een unieke gebeurtenis vond. dat vier scholen tegelijk konden worden geopend, achtte de scholen een grote, aanwinst voor Leiden. Zij zijn ideaal van opzet: fris, royaal, solide, licht en luchtig. Voorts wees spreker erop. dat het leerlingenaantal in de laatste zes jaar met ongeveer 3000 is toegenomen, het geen een noodzakelijke uitbreiding van het aantal scholen urgent maakt In vier jaar zijn er thans in totaal 90 les lokalen aan het Leidse scholenbezit toe gevoegd. Met het oog op de vele verou derde scholen, is het probleem - ook in Leiden - nog niet opgelost. Een aantal van twintig, als door de wethouder ge noemd. achtte spreker echter aan de hoge kant. De heer Machielsen besloot zijn woord van gelukwens, met een compliment aan de heer Landman, die voor zulk een geslaagde, oplossing had gezorgd. Mr. J Drijber. die de felicitaties van de afd. Leiden van Volksonderwijs aan bood. was verheugd, dat het met de po sitie van het openbaar onderwijs in Leiden de goede kant uitgaat. De toe loop naar dit onderwijs neemt steeds toe. In gelijke geest voerden hierna nog het woord de heer v Weizen namens de Ned. Onderwijzersvereniging, de heer P. Wisse namens de afd. Leiden van de Ver. van Hoofden van Scholen, dr G. J. v d. Berg. voorzitter van de ouder commissie. die namens deze commissie de toezegging van een aquarium deed en mevr" mr. J. J. Booy-Van Staveren namens de adviesraad voor het. open baar onderwijs. Nadat ook het hoofd van de Du Rieu- straatschool, de hepr Memelink. nog zijn vreugde over deze nieuwe prachtige school had uitgesproken, sprak wethou- lighter and milder der Van Schaik een kort slotwoord, waarna de aanwezigen een rondwande ling door de school maakten Velen brachten ook nog een bezoek aan de nieuwe aula-school aan de Asserstraat, waar in de aula een tentoonstelling was ingericht van Leidse kunstnijverheid. Naar wij van het bestuur van de Ver voor Chr. Onderwijs vernamen, wordt de Chr. Ulo-school aan de Asserstraat op 12 augustus geopend Architect D. L. Landman (links) verricht de symbolische overdracht: wethouder Van Schaik wordt in het bezit gesteld van „de sleutel" van één der aula-scholen. (Foto L.D./Van Vliet.) Energiek ambtenaar met grote belangstelling ook buiten gemeenteterrein dat het ei een integrerend onderdeel van het ik werd. Kijk. zo zien het ei en ik er samen uit Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot burgemees ter van Voorhout de huidige gemeente secretaris van Warmond, de heer F. M. F. Smolders. Daarmede komt een einde aan de zeer lange periode, tijdens welke Voorhout niet een normale burgemeester lijke leiding heeft gekend. De heer P. M. F. Smolders werd op 5 augustus 1910 in Geertruidenberg ge boren en doorliep de HBS te Naaldwijk. In 1930 ving hij zijn ambtelijke loop baan aan als volontair ter gemeentese cretarie van Raamsdonk, om vier jaar later te gaan naar de gemeentesecretarie van Culemborg, waar hij nadien hoofd commies van de afdeling financiën werd. Hij oefende die functie tot na de oorlog uit met onderbreking van actieve mili taire dienst in het begin van de oorlogs jaren. In 1946 werd de heer Smolders be noemd tot gemeentesecretaris van War mond. De heer Smolders is lid van de KVP. gehuwd en vader van een zoontje en een dochtertje. In Warmond heeft de heer Smolders zich ook buiten het terrein van de ge meente-administratie een vooraanstaan de plaats verworven. Hij was onder meer secretaris van de woningstichting War- munda, regent-secretaris van huize St. Lidwina, voorzitter van het plaatselijk comité van het Koningin Wilhelmina- fonds. bestuurslid van de plaatselijke harmonie St. Matthias, secretaris van de commissie tot viering van Warmond- se feesten (waarvoor hij zeer veel werk heeft verzet), secretaris van het plaat selijk comité Steun Wettig Gezag, voor zitter van de afdeling Warmond van de Stichting Katholieke Kinderuitzending, en lid van de provinciale contactcommis sie voor het woonruimte vraagstuk. Dc heer Smolders neemt in Voorhout de taak van burgemeester over van waar nemend burgemeester Kolfschoten van Aikemade, die de leiding van de ge meente uitoefende sinds het conflict tussen burgemeester De Graaf en de ge meenteraad, resulterende in het ziekte verlof en later het afscheid van eerst genoemde. Voorhout kan er van verzekerd zijn, e enenereiak burgemeester te krijgen, die van aanpakken en organiseren weet. Dat heeft in zeer sterke mate de periode na de oorlog in Warmond aangetoond. Zo als in alle gemeenten was ook in War mond door de oorlogsjaren een sterke achterstand ontstaan, terwijl ook op an dere wijzen de oorlogsjaren een erfenis hadden nagelaten, die zeer veel admini stratieve arbeid vergde. Bovendien was hi Warmond bij de bevrijding de vreem de situatie ontstaan, dat de secretaris met pensioen was gegaan zonder dat een opvolger was benoemd, dat de burge meester in de oorlog om het leven kwam, en dat hetamtotenarenkorps tot een mi nimum was uitgedund De raad benoem, de onder leiding van waarnemend bur gemeester Van Berckel (toen van Voor hout, nu van Noordwijk) de heer Smol ders tot gemeentesecretaris. Met. zeer grote energie en voortvarendheid heeft de heer Smolders de gemeenteadmini- stratie weer in het reine gebracht on danks de moeilijke omstandigheden waaronder hij werkte en de hoge eisen, die de snelle ontwikkeling van Warmond speciaal ook aan de gemeentesecretaris stelde. Hij aanvaardde zijn Warmondse ambt op 1 april 1946, toen inmiddels burgemeester Von Fisenne zijn functie reeds had aanvaard. Verwarming verkeerspost De Gijselaarsbank HET DRAGEN VAN BONTMUTSEN Zoals bekend heeft het raadslid, de heer J. A. van der Horst (P. v. d. A.), onlangs aan het College van B. en W. enkele vragen gesteld naar aanleiding van de verwarming van de verkeerspost bij De Gijselaarsbank en het gebruik van bontmutsen door het politieperso neel. B. en W. gaven hierop thans het volgende antwoord. Tijdens de koude in de afgelopen maand heeft een particuliere onderne ming toestemming verzocht voor het plaatsen van een Installatie voor ver warming in de open lucht van de bij de De Gijselaarbank dienst doende verkeersagenten. De onderneming heeft deze toestemming verzocht ten einde de gelegenheid te hebben een dergelijke installatie te demonstreren, de Com missaris van Politie heeft toestemming verleend, mede omdat op deze wijze ondervinding met een dergelijke instal latie zou kunnen worden opgedaan. Volgens bijlage I. behorende bij de beschikking van de Minister van Justi tie en van Binnenlandse Zaken van 26 oktober 1948, tot vaststelling van het voorschrift verstrekking kleding ge- de ambtenaren van de politie, doch de aanschaffing daarvan ts facultatief gesteld. Volgens de op dit punt bestaande regelen geschiedt de aanschaffing van de in voornoemde bijlage bedoelde kleding en dus ook van de bontmuts voor rekening van de ambtenaren door de zorg van de over- heid De ambtenaar, die een bontmuts wenst aan te schaffen, kan deze be kostigen uit zijn kledingtoelage. BIJZONDERE LEERSTOEL ACTUELE INTERNATIONALE STAATKUNDE BÜ Koninklijk Besluit van 18 maart 1.1. is de stichting „Leids Universiteits fonds". gevestigd te Leiden, aangewezen als bevoegd om bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniver siteit te Leiden een bijzondere leerstoel te vestigen, opdat door de daarvoor te benoemen hoogleraar onderwijs zal wor den gegeven in de actuele internatio nale staatkunde Zoals wij enige dagen geleden reeds berichtten, zal deze leer stoel worden bezet door dr. B H.'M. Vlekke te Den Haag, secretaris-generaal van het Nederland Genootschap Inter nationale Zaken. Pick-ups in de nieuwste uitvoering FRIDOR inbouw f.88.— FRIDOR met rand f. 97.50; FRIDOR in koffer f. 103.80 en vele andere merken. Betaalbaar in 12 maanden H. G. v. LUIJKEN - Breestraat 97 - Telef. 20035 Op uitnodiging van het „Leidsch Dagblad" A's een «tra-attractie voor de jeugd gedurende de paasvakantie heeft de directie van het „Leidsch Dagblad" het Rotterdams Kindertoneel 'met in de rn00i-?! Sprookjesprinses Anneke Elro uitgenodigd op zaterdag 7 april a.s. .^.^c,dse Schouwburg een tweetal voorstellingen te geven van het bij de Sneeuwwitje en de zeven dwergen. kinderen zozeer geliefde sprookje Anneke Elro heeft zich zo langzamer hand in de kinderwereld een grote repu tatie verworven In 1953, 1954 en 1955, werd Anneke Elro als Nederlands Sprookjesprinses, vorstelijk ontvangen in de Residentie. Voor haar was een prachtig open rijtuig beschikbaar, overladen met witte anjers en getrokken door vier schimmels. H?t rijtuig werd omringd door tientallen elfjes en kabouters. Voorts kreeg Anneke Elro de artistie ke leiding van de Sprookjestuin te Was senaar, welke in enkele maanden tijds door meer dan een half miljoen men den werd bezocht. Oók werd Anneke Elro de Druivenfee van het Westland, waar zij tijdens de grote druivenfeesten de leiding had. Ook vermeld moet zeker worden dat Anneke Elro benoemd werd tot ambassadrice van het Koningin Wilhelmina-Fonds voor de Kankerbestrijding. Door zelf een deel van de kosten voor haar rekening te nemen, was de directie van ons blad in staat de toegangsprijzen uitzonderlijk laag te stellen. In verband met de te verwachten grote belangstelling verdient het aanbeveling tijdig gebruik te maken van de gelegen- Onze stadgenoot, de heer E. F. Ver- gust is voornemens 22 april intrede te doen bij de Herv. gemeente van Rijssen na bevestiging door dg. -7. v. d. Heu-y-el van Edr heid tot plaatsbespreking welke a.s. dinsdag begint. Sprookje&prinses Anneke Elro.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3