LEIDSCH DAGBLAD Onderzoek achter ijzeren gordijn naar onwettige arrestaties in verleden Scherpe kritiek van premier Grotewolil op de openbare aanklagers en ministerie Europa's eerste „stuwstraal"- helikopter komt op de markt Leiden kreeg er vies* sdiolen hij WEERBERICHT Helikopter op Veluwe neergestort 95ste Jaargang DONDERDAG 29 MAART 1956 No. 28794 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Moskou is een officiële commissie bezig de gevallen te onderzoeken van oude bolsjewieken, die aan het eind van de Jaren-'30 werden gezuiverd, verban nen of in ongenade geraakten. Het schijnt, dat de huidige leiders het leven van Stalin in twee perioden verdelen: de eerste, die over het algemeen gunstig beoordeeld wordt, reikt tot de tijd van de moord in 1934 op Kirof, partijleider in Leningrad. De tweede periode begint op dat tijdstip. Hierin heeft Stalin zijn thans veroordeelde „persoonsverheerlijking" ontwikkeld. De kritiek van de huidige bewindhebbers in Moskou op Stalin neemt Intussen niet weg, dat zij blijkbaar hun onderlinge rivaliteit niet vergeten. Volgens de „Daily Mail" (Lon den) zijn de laatste tijd enige naaste medewerkers van oud-premier Malenkof plotseling verdwenen, nadat zij van hun functies waren ontheven. Zij zouden gearresteerd zijn en hun aanhouding zou de Inleiding zijn op krachtiger maat regelen van Kroesjtsjef tegen Malenkof. De Oostduitse premier Grotewohl heeft gisteren op het partijcongres in Oost- Berlijn openbare aanklagers en het Oostduitse ministerie van Justitie ervan beticht, dat zij „onwettige arrestaties" hebben laten verrichten. Het Oostduitse volk moet kunnen merken, dat „onze staat een rechtsstaat is", zei Grotewohl Do minister van Justitie, de beruchte Hilde Benjamin, en haar ambtgenoot voor staatsveiligheid, Ernst Wollweber die nog slechter aangeschreven staat zaten met aandacht naar de beschuldigingen, die in de eerste plaats tot hen gericht waren, te luisteren. Nog niet op de hoogte Het bevoorradingsschip „Lena" van de Sovjet-Russische Zuidpool-expeditie is in Adelaide (Australië) aangekomen Melsheimer bedankt voor standje van de premier Als een voorbeeld van onwettig arrest noemde Grotewohl het geval van een technische directeur van een Oostber- lijnse fabriek, die drie weken werd vastgehouden en in die tijd slechts één maal was ondervraagd. Een ander voor beeld van despotisme noemde de pre mier het besluit om geen aardappels te leveren aan bewoners van Havelberg. nabij Berlijn, als de betrokkenen niet meehielpen met het binnenhalen van de oogst. Elders hadden mensen een boete van tien mark gekregen, als zij weigerden in speciale .opbouwploegen" te werken. „Voor dat soort dingen heb ben wij geen plaats meer", aldus Grote wohl (die wel zo verstandig was zich tot enkele betrekkelijk pietluttige voor beelden te beperken en de veel ernsti ger gevallen te verzwijgen. Red. L.D.). De Oostduitse openbare aanklager, dr. Ernst Melsheimer. die in het ver leden dozijnen keren de doodstraf tegen politieke verdachten heeft geëist, dank te de premier er voor, dat hij de con ferentie gewezen had op fouten, waar aan het lichaam, waarvan hij. Melsheimer, de leiding heeft, zich schuldig heeft gemaakt. Alle aanklagers in het land zouden „met geestdrift' het rapport over hun activiteit opstellen, waarom door kameraad Grotewohl is gevraagd. In vele gevallen was de „socialistische wet" niet in acht geno men en elk van deze gevallen had een „deprimerende" uitwerking gehad. „Vakantie" in Sovjet-Unie duurde 22 jaar Een Oostenrijks jongetje van tien jaar dat naar Sovjet-Rusland was gezonden voor een „vakantie voor herstel" van zes maanden, is na 22 Jaar in zyn vaderland teruggekeerd, oud voor zijn jaren na tien jaar gevangenschap in Siberische kampen voor dwangarbeid! Op het sta tion werd hij omhelsd door een snikken de, grijze vrouw, zijn moeder, die 22 jaar geleden op het zelfde station afscheid had genomen van het Jongetje. De Sovjetrussisohe autoriteiten had den de kleine Hans Kaferböok uit St. Michael, een plaatsje in de Oostenrijkse provincie Stiermarken, uitgenodigd naar Sovjet-Rusland te komen nadat zijn va der. e; socialistische functionaris, gevan gen was gezet gedurende de Oostenrijkse burgeroorlog in 1934. Toen de Oostenrijkse economische toe stand later slechter werd, stemde zijn in armoede verkerende moeder in met ver lenging van zijn verblijf op een school in de Krim. Na twee jaar echter werd Hans door zijn Russische leerkrachten gedwongen een document te ondertekenen, dat hij niet kon lezen en zo werd hij Russisch staatsburger. Alle protesten en petities van zijn ouders bij de Russische autoriteiten ble ven zonder succes. In 1939, nadat Oostenrijk door Duits land bezet was, nam Kaferböck met de Duitse ambassade in Moskou contact op om repatriëring te verkrijgen. Hij werd echter door de Russische geheime politie in het oog gehouden en gearresteerd. Be schuldigd van hoogverraad werd Kafer böck veroordeeld tot tien jaar dwangar beid in Siberië. Na zijn vrijlating in 1949 deed Kafer böck opnieuw een wanhopige poging Sovjet-Rusland te verlaten. Hij drong bij de Oostenrijkse ambassade op inmen ging aan en schreef dozijnen verzoek schriften aan de Russische autoriteiten Hij moest echter nog zes jaar wachten voor de Russen hem eindelijk toestem ming gaven naar huis terug te keren i om lading in te nemen voor de thuis reis. In de salon hing een groot portret van Stalin en de opvarenden beweerden nog niets gehoord te hebben van kritiek op Stalin Slot op pag. 2 Bespreking salarissen onderwijzers De deskundigen, belast met de toet sing van de juistheid van de plaats, die onderwijzers in het bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijksambtenaren innemen, hebben in hun vergadering van gisteren de besprekingen daarover afgesloten. Een rapport zal in de week na Pasen aan de regering worden aangeboden. Verwacht kan worden, dat de bespre kingen over de onderwijzerssalarissen in de byzondere commissie van georgani seerd overleg vooi het lager onderwijs kort nadien worden hervat. Nieuw Nederlandse vinding: Zeer eenvoudig en zeer goedkoop binnenkort goede a fzet verwacht Een gToep Nederlanders is er na jarenlange geheime arbeid, zulks onder leiding van de heer T. van Houwelingen, oud-directeur van de P.T.T. in ge slaagd in ons land een helikopter te bouwen, die. naar de vliegproeven aantonen, succesvol vliegt. De Nederlandse helikopter, „Kolibrie" genoemd en Europa's eerste stuw- straalhelikopter. is een zeer eenvoudig toestel dat verscheidene vindingen van Nederlandse geest in zich verenigt, het heeft een zgn. zelfinstellende hefsehroef die het een voor helikopters ongekende stabiliteit geeft en aan elk uiteinde van de tweebladige hefsehroef een stuwstraalmotor, die geen bewegende delen heeft. Deze bijzonderheden zijn gistermiddag aan de openbaarheid prijs gegeven door ir C. F. Verhage, een der directeuren van de eind 1955 opgerichte Nederlandse Helikopter Industrie N V., op de in het Groothandelsgebouw te Rotterdam ge houden eerste landbouwluchtvaartdag. Gangsters op Belgische wegen Gouverneur van Oost-Vlaanderen door vier bandieten aangerand Vertegenwoordiger desKonings mishandeld en zes uur als gevangene meegevoerd (Van onze Brusselse correspondent) Geheel Brussel en Gent spreken over een brutale overval van vier tot nu toe onbekende gangsters op de persoon van de heer Mariën, gouverneur van Oost-Vlaanderen. Deze reed in de nacht van dinsdag op woensdag op de oude autoweg van Brussel naar Gent. Even na middernacht werd hij door een andere wagen ingehaald en deze manoeuvreerde zodanig dat de gouverneur verplicht werd te stoppen. Toen sprongen er vier gemaskerde kerels uit hun wagen, bedreigden de gouverneur met een revolver, eisten, dat hij zijn geld zou afgeven en sloegen hem half bewusteloos neer, toen hfi zich teweer wilde stellen. De gouverneur werd. na van enkele duizenden franken beroofd te zijn, half bewusteloos in een droge sloot gegooid. De Rijkswacht is met een zeer streng onderzoek begonnen, op grond van de door de gouverneur verstrekte informaties. De vier kerels, aldus de heer Mariën. zijn zeer waarschijnlijk vreemdelingen. Zij spraken Frans met een uitzonderlijk vreemd accent en vroegen naar de betekenis van de grotc„A" op mijn plaatnummer. Toen ik zei, dat dat de letter is voor de hoogste autoriteiten van het land, bekeken zij het nummer van de autoplaat met nog meer aandacht. Het is waarschijnlijk hier aan te danken dat zij het niet geriskeerd hebben mij te doden, aldus de gouverneur. Politiemacht van geheel België is in volle actie Nadat de gangsters de gouverneur hadden mishandeld, was het angstwek kend avontuur helaas niet ten einde, zij maakten zich meester van de auto van de gouverneur, boeiden de eigenaar en wierpen hem achter in de wagen Vervolgens reden zij de weg naar Brus sel op. Onderweg veroorzaakten zij een botsing met een andere wagen en reden ook een fietser aan. De gouverneur werd hierbij licht gewond. Het was pas tegen 6 uur 's ochtends, dat de bandieten zich er van rekenschap begonnen te geven, dat het gevaarlijk zou kunnen worden de gouverneur nog langer als gevangene mee te voeren. Zij lieten hem langs de weg achter, halfweg tussen Brussel en Gent Men vraagt zich af hoe het moge lijk is, dat op zo'n drukke rijweg een dergelijke vermetele overval kon plaats vinden zonder dat de gemotoriseerde wegpolitie en de rijkswacht er iets ,van hebben gemerkt. Nu deze oude weg meer en meer verlaten wordt voor de parallel lopende autosnelweg Brussel- Ostende. zal een betere bewaking moe ten worden georganiseerd Intussen grijpt het gerecht hardhandig in. Zo pas werd" een bende gangsters, die Brussel onveilig maakten door overval- De „Kolibrie" heeft niet een motor in de romp, wel een stuwstraalmotor aan het uiteinde van elk der twee bladen van de hefsehroef, geen transmissie geen vrijloop, geen cilinders, geen zui gers geen kleppen, geen carburator. Elke motor heeft maar één bougie en deze wordt alleen maar bij de start gebruikt. Het toestel heeft een brandstofpomp maar ook deze wordt alleen bij de start gebruikt. De motoren lopen op huis- brandpetroleum, maar desgewenst ook op gasolie, kerosine en benzine. Het toestel kan twee personen en la ding vervoeren over korte afstanden; de snelheid is ongeveer 100 kilometer per uur Het brandstofverbruik is door de stuwstraalmotoren, hoog, maar de brandstof is goedkoop. De tweebladige hefscliroef bestaat uit gelijmde metalen bladen, deze construc tie is in samenwerking met Fokker ont wikkeld en door Fokker uitgevoerd net is een zeer eenvoudig hef- schroefvlicgtuig dat, naar wordt ver wacht. een derde kost van de prijs van helikopters die nu aan de markt zijn en die eenzelfde laadvermogen hebben. De motoren zijn ook goedkoop. De vliegkosten van de „Kolibrie" zul len per uur, naar men aanneemt, de len op juwelierszaken tot zeer strenge straffen, o.m. tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Verdachten in Antwerpen? Het is de eerste keer in de geschiede nis van België, dat de gouverneur, die in de provincie de hoogste vertegen woordiger des Konings is. door bandie ten wordt aangerand en mishandeld Alle speciale opsporingsbrigadef en rijkswachtdiensten van Oost-Vlaande ren en een ploeg speciale rechercheurs trachten thans een spoor te vinden van de daders. De hoogste rechter van Gent, de procureur-generaal Bekaert. is met het onderzoek belast De wagen van de gouverneur is teruggevonden met gesprongen banden en stukgereden koplampen. Het gerucht deed vanoch tend de ronde, dat in Antwerpen drie verdachte mannen zijn aangehouden, maar dit gerucht kon nog niet worden bevestigd De gouverneur en de ge rechtelijke politie begaven zich naar de gemeente Maldegem bij Gent. waar zich de eerste fase van de overval af speelde Iets zachter De Bilt verwacht tot morgenavond; Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar een bui. Vrij krachtige tot matige wino tussen oost en zuid. Iets zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 MAART Zon op: 6.22 uur; onder: 19.12 uur. 'Maan op uur; onder 7.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.38 en 17.58 uur (31—3 te 6.19 en 18.39 uur). Dit nummer bestaat uit 24 pagina's. helft bedragen van die van een heli kopter met zuigermotor en tweederde van die van een hefschroefvliegtuig met turbinestraalmotor. Doordat er zo weinig onderdelen .van de „Kolibrie" zijn, is het onderhoud gering. Een motor kan in tien minuten worden verwisseld. De vliegproeven verlopen uitermate bevredigend. Men verwacht dat het toe stel spoedig voor de produktie geschikt zal zijn en het in juni vliegklaar te heb ben. Wegens zijn goedkope en uitermate eenvoudige constructie zal de „Kolibrie" tegen een zeer lage prijs aan de markt gebracht kunnen worden. Het toestel, waarvan de hefsehroef ongeveer 10 meter lang is, en dat ledig slechts 200 kg weegt (een tweepersoons automobiel weegt minstens driemaal zoveel) bereikt een kruissnelheid van 1,00 km per uur en kan op simpele wijze worden ingericht voor vervoer van personen, gewondentransport, ge wassen bespuiting of andere doelein den. Zowel nationaal als internatio naal worden dan ook goede afzetmoge lijkheden verwacht. De Soester afdeling van de ..Kleine Totemkring" van het Ne derlandse Padvindstersgilde heeft in het kinderhuis Oranjehofte Huizen een feestelijke paastafel ingericht, terwijl de kinderen naar school waren. De kabouters, waar bij zich Prinses Marijke bevond, werkten hard om het feest een succes te doen worden. Prinses Marijke bij het versieren van de paastafel. MORGEN GEEN „L. D." Morgen, Goede Vrijdag, zal ons Blad niet verschijnen. Onze kantoren zullen de gehele dag gesloten zijn. Twee majoors en onderofficier gedood Aan de Harskamperweg, de weg, die het station stroe met het dorp Hars kamp op de Veluwe verbindt, onge veer bij de kruising van de Essener- weg, is gistermiddag om half drie een militaire helikopter een Hiller H23 van de Kon Landmacht van de vliegbasis Deeien neergestort. De inzittenden van de helikopter, die bij het neerstorten zijn omgeko men, zijn: de 45-jarige gehuwde ma joor J. G. van Streenbrugge uit Den Haag. de 49-jarige ongehuwde ma joor M. Albcda uit Den Haag en de 49-jarige gehuwde adjudant onder officier J. Roos uit Amsterdam. De beide omgekomen gehuwde mili taire laten geen kinderen na. De helikopter werd bestuurd door ad judant onder-officier J. Roos. Het toestel is geheel vernield. De staart is gebroken; de propeller ligt Voor het Leidse onderwijs u'as het gisteren een blijde dag. Niet minder dan vier aula-scholen twee openbare en twee christelijkekon den deze dag aan het Leidse scho- ienbezit worden toegevoegd. In deze tijd van scholennood ongetwij feld een prachtige aanwinst. Onze joto toont de school aan de Tel- derskade in de onmiddellijke om-I geving van de Boshuizerkade HaagwegkwartierVoor een ver slag van deze overdracht verwijzen wij naar elders in dit nummer. Medewerkers van Malenkof verdwenen Onthulling van Brits blad Volgens de diplomatieke correspon dent van de Br't-c „Daily Mail" zijn de laatste tijd enige naaste medewerkers van Malenkot, de Sovjetrussisclie oud premier, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Groot-Brittannië, plotseling verdwenen nadat zij van hun functies waren ontheven. „Volgens inlichtingen uit goede bron uit Moskou zijn zij gearresteerd en hun aanhouding zou de inleiding zijn op krachtigere maatregelen van Kroesjtsjef tegen Malenkof' aldus de correspon dent. Naai 7iir r-" o o"k te kenen. die erop wijzen, dat Malenko' zijn bezoek aan Engeland, waar bij tol het einde van de volgende weck zou blijven, zal bekorten. Onder de personen, die zouden zijn verdwenen, bevinden zich V. Andrianof, de partijleider in het gebied van Le ningrad, die steeds beschouwd is als een van de voornaamste aanhangers van Malenkoi; F Mamonof. voormalige partijvoorziiter te Alma Ata, de hoofd stad var de republiek Kazakhstan; F. Prass, oud-partijleider in de provincie Molotof en P Itof. die sedert 1954 eer ste partijsecretaris ia da Krim wa£. enige tientallen meters van de plaats, .'aar de helikopter is neergekomen. Het ongeluk is vermoedelijk veroor zaakt door een technische storing. De stuurschroef schijnt te zijn afgeslagen, doordat de antenne van de boord- radio er mee in aanraking is gekomen. Van het ongeval waren twee getui gen, namelijk de 74-jarige N. J. Weste- reng, die achter zijn kleine boerenbe drijf je bezig was met het repareren van een kippenhok, en een leerling van de kweekschcK 1 uit Ede. die per fiets op de weg naar huis was in Garderen. De oude landbouwer had de helikopter al enige tijd in het vizier gehad. Volgens zijn verklaringen hing de Hiller geruime tijd schommelend in de lucht boven een boscomplex. Op een gegeven ogenblik schoot de Hiller vooruit en vloog de weg over om even verder neer te storten aan de rand van een stuk bouwland. Mexicaans schip met vijftig passagiers verbrand en vergaan Amerikanen helpen bij zoeken naar overlevenden net Mexicaanse passagiersschip „Ma- tul" is woensdagavond met vijftig per sonen aan boord in de Golf van Cam- peehe, bij de Mexicaanse kust. in brand geraakt en gezonken, zo meldt de Ame rikaanse kustwacht te New Orleans. Over overlevenden werd niet gesproken. Ook de oorzaak van de brand is niet bekend. Een Mexicaans watervliegtuig, dat een onderzoek instelde verongelukte dertig km van de plaats van het onge luk. Of hierbij slachtoffers te betreuren zijn werd niet gemeld. Amerikaanse cn Mexicaanse schepen zoeken b°t eehied if sa»' erarleveüden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1