Raadsvergadering Voorschoten Avifauna hedenmiddag geopend Raadsvergadering Leiderdorp Belangrijke groncltransacties „Hoogverraad" in Hongarije was slechts leugen en bedrog 95ste jaargang Donderdag 29 maart 1956 Zesde blad no. 28794 Hoogheemraadschap Rijnland kwam bijeen De Verenigde vergadering van Rijn land werd gisteren te Leiden gehouden. Vastgesteld werd, dat de Staten var Zuid- en van Noord-Holland verschil lende besluiten tot herziening van Rijn lands reglement hadden genomen. D( beide provinciën waren het eens over een besluit, waardoor Rijnlands omslag- heffing herzien zal worden: 3/5 van de omslag zal voortaan van het onge bouwde eigendom, 2/5 van het ge bouwde eigendom worden geheven. De voor fijne cultures gebruikte boezem- landen zullen voortaan tot het drievoud worden belast. Provinciale Staten heb ben afwijkende besluiten genomen ten aanzien van Rijnlands bevoegdheid over polderbesturen en boezemkerende ka den; Zuid-Holland wenst deze bevoegd heden wèl, Noord-Holland niet. Een commissie uit de vergadering zal Rijn lands belangen by de minister van Ver keer en Waterstaat gaan bepleiten. Er werden tal van huishoudelijke be sluiten genomen, o.a. tot het toekennen van vorsttoelagen aan de ambtenaren van de buitendienst, tot het geven van gratifikaties bit dienstjubilea en tot aankoop van een paar personeelswo- ningen. Voorts is besloten, het schoon maken van de boezemwateren gedeel telik, als proef, met een maaiboot te doen geschieden. De afsluiting van een paar kleine wateren, die geen nut doen. Geref. kerkdiensten in Haagwegkwartier? Gelijk bekend bestaan er reeds lang plannen om tot de bouw van een Geref. Kerk in het Haagwegkwartier te komen Nu deze plannen op dit moment nog niet verwezenlijkt kunnen worden, heeft de kerkeraad der Geref. Kerk tot het college van B. en W. het verzoek gericht om de aula van de nieuwe openbare school in de omgeving van de Boshui- zerkade 's zondags af te staan voor het houden van kerkdiensten. Minister Van Oven te Breda Gisteren heeft de minister van Justi tie, prof.mr. J. C. van Oven in gezel schap van de secretaris-generaal van zijn ministerie mr. J. C. Tenking, en de directeur-generaal van het gevangenis wezen. mr. E. A. M. Lamers, een werk bezoek gebracht aan de gevangenis te Breda. De minister heeft zich zowel van de getroffen beveiligingsmaatregelen als van het behandelingsregime op de hoogte gesteld. LEGER DES HEILS Morgenavond om acht uur wordt in het gebouw tan het Leger des Heils aan de Hooigracht een samenkomst „Onder het kruis" gehouden. De Leldse vereniging van Postzegel verzamelaars hield gisteravond in de bovenzaal van „De Kleine Burcht" on der grote belangstelling haar maande lijkse byeenkomst. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom, sprak in zijn ope ningswoord daarover een woord van dank (de zaai was tot in de uiterste hoeken bezet) Er werd een aantal nieuwe leden geballoteerd, terwyi ande ren op de kandidateniyst werden ge plaatst. Hetifilatelistisch nieuws vestigde deze avond o.m. de aandacht op de historische luchtvaarttentoonstelling, welke gehou den wordt op zaterdag 31 maart en 1 en 2 april as. in het voormalige koninklijke paleis te Den Haag. De heer J. J. Bazelmans hield zijn causerie over: Fouten en druktoevallig- heden op postzegels. Met voorbeelden toonde spreker aan, dat er een grote verscheidenheid op dit gebied valt waar fe nemen. Na een veiling van enkele kavels ging me» over tot onderling ruilen, waarbij de voorzitter nog even de aandacht ves tigde op de eerstvolgende vergadering op 25 april. Hij deelde voorts mede dat de ruilclub elke tweede woensdag van de maand ln de bovenzaal van de Chem. School. Rapenburg 30, bijeenkomt. De jeugdafdeling komt bijeen elke eerste dinsdag van de maand in Huize „Over 't Hof", Gereoht 10. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Gerrit Arie. zn van C. de Jong en A. Schaap; Johannes Gerardus, zn van J. P. Spruijt en H. M. de Jong; Carla. dr van K. Buurman en W. v. d. Melden; Klaslna, dr van K. Bruné en M. L. Kok: Judith, dr van A. de Wolf en J. Blansjaar. GETROUWD: B. Ouwerkerk en J A. Slebcrt; L. A. Hendriks en M. P. Bergers, A Brugmans en H. M. Bronmeljer; J P v. d. Blom en C. Tegelaar; D. Noorduin en P. A. E. Bler- mann; N. Kcljzer en A. J. Piket; G B. v. Veen en H. A. A. Rooijakkers; J. Later- veer en J. Sleval; J Nieuwenburg en C. M. van den Burgh; A Helns en E. S. Leuerlng. OVERLEDEN: W. Neervoort. wed. van Versteeg, 79 Jr. Officiële publikatie INZAMELING HUISVUIL. Op Goede Vrijdag zal geen huisvuil wor den Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op vrijdag worden bediend, zal nu plaats vinden op zaterdag 31 maart e.k., ook in de namiddaguren De Directeur Gem. Relnlglngs- en Ontsmettlngsdlenst. maar vanwege het kade-onderhoud kostbaar zyn, werd goedgevonden, even als het overnemen van een sluis in de Hoge Rijndijk. Over een meer intensieve voortzetting van de reconstructie der polderkaden werd voorts uitvoerig ge sproken Op de vraag, hoe het stond met de plannen voor afvalwaterzuivering, zeide de dijkgraaf, dat het technische rapport onlangs ontvangen Is; de verga dering zal er binnenkort meer van ho ren. Een stel mikrofilms van Rijnlands oud-archief zal te Berkeley in Califor- më worden gedeponeerd; dit is een veiligheidsmaatregel, doch tegelyk een stukje cultuuruitwisseling. Prinses Marijke zal haar Paasvakan tie. evenals verleden jaar doorbrengen in het kindertehuis „Le Genise" te Ar- veves-Villars in Zwitserland. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Bodegraven (vac. Jac. Ver maas) J. Zwllnenbure te KInderdilk. GEREF. KEKKEN. BeroeDen te Kniioe J. Rtnzema. kand. te Groningen Bedankt voor Driebergen (vac. Th. Struysi H. Heule te Deventer. J. J. Dekker bedankt als wethouder Bij de aanvang van de raadsvergadering van gisteravond deelde burge meester C. J. v. d. Hoeven mede, dat de heer J. J. Dekker, wethouder van Openbare Werken, vóór de vergadering schriftelijk bericht had. dat hij zijn tunctie van wethouder niet langer combineren kon met zijn particuliere werk. Zijn werkzaamheden waren zo toegenomen, dat hii zich genoodzaakt zag als wethouder te bedanken. Verder was het meest opmerkelijkefeit van deze vergadering, dat de raad 55 minuten lang gedebatteerd heeft over de vraag of de subsidie aan de Kon. Wilhelnunavereniging voor de traktatie van de kinderen verhoogd moest worden van 35 et. tot 40 of tot50 et. Zelfs werd nm dit geval de ver gadering gedurende 7 minuten geschorst. RUMOER OM EEN DUBBELTJE. De moeilijkheden waren ongetwijfeld veroorzaakt doordat- B en W niet met een eenstemmig voorstel gekomen wa ren. zoals ook door de heer van Oosten (Prot. Chr.) werd ongemerkt. De min derheid van het college, i.e. de voor zitter .stelde 50 ct. voor zoals ook door de K.W. Vereniging werd gevraagd. Hii meende, dat een verhoging van 5 ct. van geen betekenis is. De meerderheid was van mening, dat de traktatie klein moest bliiven. want een kinderhand vraagt een kleinigheid. (Wethouder Schrama). De heer Pels (P. v. d. A.) noemde het debat de raad onwaardig, waar het hier slechts om een bedrag van f250 gaat. De heer van der Hulst (K.V.P.) merk te on. dat over grote bedragen niet of niet zo lang gerraat wordt. Om tot een eenstemmig besluit te kunnen komen deed de heer Pels een tussen voortsel. om de subsidie od 45 ot. ner kind te stellen. De burgemeetser deelde na schorsing .an de vergadering mede. dat het col lege bij de gestelde voorstellen bleef. Het voorstel Pels werd verworpen met 8 te gen 6 stemmen Vóór de heren de Graaff (Prot. Chr.), v.d. Hulst enLarn- boo <KVP) en de P. v. d. A. Het voorstel om tot 50 ct. te gaan werd eveneens verworpen Nu met 9 te gen 5 stemmen. De heer de Graaf stem de nu tegen. Het meerderheidsvoorste] van het college om tot 40 ct. te gaan werd met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. (De heer Esink Smeets was afwezig wegens verblijf buitenslands). Het bouwplan voor het terrein by de tramhalte Wijngaardenlaan werd alge meen toegejuicht en zonder hoofdeiyke stemming aanvaard. De gehele raad was verheugd, dat aan de wantoestand ein delijk een einde zou komen. De studietoelage-verordening voor het gemeentepersoneel werd eveneens aan genomen maar van enkele zijden werd De leden der beide wykgemeenten der Herv. Kerk waren gisteravond in groten getale in gebouw Irene samen gekomen om ter voorbereiding van het komende Paasfeest te luisteren naar ds. Langstraat uit- Vorden. Deze predikant, die voor televisie-kij kers geen onbekende is, is een geboren verteller en declamator, naar wie met - t gespannen aandacht en ontroering is wat bezwaar gemaakt tegen de vergoe- «.lulsteni, Ds. B. 0 vlsser spIak »zi)a (iinrr rtin ctiin(OTnstrprio?il u. ding van studiemateriaal. Ook de subsidievoorstellen voor de jeugdorganisaties ontmoetten geen te genstand. Wel werd opgemerkt, dat de subsidie aan SVLV slechts voor één jaar gezien werd, omdat de situatie met het in gebruik nemen van de gemeentelijke sportterreinen zou veranderen. De beide openbare lagere scholen kre gen officieel de namen „Parkschool" en ..Vliet-school", de gevraagde gelden voor de aanschaffing van meubilair voor de openbare ULO werden toegestaan. Dit laatste voorstel kwam oninid- dellijk na het voorstel voor subsidie aan de Kon. Wilhelminavereniging. hetgeen de heer Pels. nogal fel deed vragen, of het gevraagde krediet (f. 14.700) niet met f. 250 verlaagd kon worden! Het voorstel tot het geven van mede werking aan melkverstrekking op de kleuterscholen deed verschillende leden opmerken, dat zij hoopten dat die ver strekking uitgebreid zou worden tot de laagste klassen van de lagere scholen. De heer van der Hulst wilde kosten be sparen door losse melk te verstrekken. De voorzitter en wethouder zetten uit een, hoe dit technisch niet mogelijk is. Algemeen werd gepleit voor de aan schaf van een piano voor het vereni gingsgebouw Het college van B en W overweegt die aanschaffing reeds. heer Van Eist (VVD' wenste principieel te stellen, dat het gebouw niet als tweede bioscoop verhuurd moet worden. De gehele raad ging akkoord met de aanschaffing van een geluidsinstalla tie. behalve de heer Van Oosten (Prot. Chr die indertijd tegen de bouw van dit verenigingslokaal gestemd heeft De verkoop van gronden voor de bouw van particuliere woningen ont moette geen tegenstand. Maar enkele raadsleden spraken uit, dat zy de ..vil lawijk" te intensief bebouwd vonden De heer Van Eist bepleitte ontsluiting an nieuwe wi.iken voor particuliere bouw. Ook de gelden voor de woningtelling en het inrichten van een woningkarto- theek werden toegestaan Voordat men :tan de rondvraag begon, aarvoor 8 leden /.ich lieten noleren, merkte de voorzitter op. dat hij het betreurde, dat wethouder Dekker besloten heeft zich als wethouder terug te trekken. Hel verheugde spr. echter, dat de heer Dekker wel lid van de Raad zal Belangstelling uit buitenland zeer groot Onder grote oelangstelling heelt de burgemeester 1 C. Witschcy, hedenmiddag het vogelpark Avifauna opend. Driemaal is scheepsrecht en de burgemeester ditmaal goed zal gaan met Avifauna. an Alphen, de heer Ed. coor de derde maal ge- 'ertrouwde erop dat het Naast durf en ondernemingsgeest is er behoefte aan nuchter verstand, waardoor een economische bedrijfsvoe ring wordt verzekerd De heer Witschey herdacht op deze bijeenkomst de heer G v. d. Brink de stichter van Avifauna, die de naam van het park grote bekendheid heeft gege ven in de gehele wereld Hij heeft niet kunnen verhoeden cat de exploitatie een mislukking werd. De daarna ln het le ven geroepen stichting heeft ook niet efficiënt kunnen werken, aangezien dit eigeniyk geen taak is voor de gemeente. De burgemeester was ervan overtuigd, dat het deze maaJ goed zal gaan met Avifauna. Daarna droeg hij het beheer en de exploitatie van Avifauna over aan de familie van der Valk. Het. park, dat zijn naam als vogel park eer zal blijven aandoen biedt ver schillende nieuwe attracties, o.a een aantal apen, en in de toekomst zal men hieraan zeker uitbreiding geven, o m door dc aanleg van een zwembad De belangstelling uit het buitenland ls nog steeds groot en vele aanvragen voor grote partyen zyn reeds binnenngeko- men.a Het ziet er dus niet slecht uit voor Avifauna. blijven en men dus voor de toekomst van zijn technische kennis gebruik zal kunnen blijven maken. De voornaamste mededelingen n.av. de rondvraag leerden, dat de tennisba nen uiterlijk half mei gereed zullen zijn, maar dat de kleedgelegenheid te gen 1 juli klaar is. dat het parkeerpro bleem ter hoogte van de zaak van de heer v. d. Meij in de Schoolstraat de aandacht van B. en W. heeft en dat op een spoedige oplossing van deze zeer moeilijke kwestie gehoopt wordt en dat uiterlijk in de meivergadering een voorstel over kleedkamers voor de sportvelden (de vorige keer m de raad verworpen) aanhangig zal worden ge maakt. In verband met het bedanken van wethouder Dekker moet binnen 14 da gen in de vacature worden voorzien. De raad zal daarvoor in een extra verga dering op woensdag 11 april bijeenko- LE/DERDORP PREDIKBEURTEN GOEDE VRIJDAG Herv. Gem. 10 en 6.30 uur ds. J. P. Honnef (H.A. en Dankzegging). Geref. Kerk 7.30 uur ds. Sweene. OEGSTGEEST Ontroerende Paasvoordrachte n inleidend woord zyn vreugde uit over de grote opkomst Ds Langstraat begon met op te mer ken. dat met de kunst van het vertel len vele mensen kunnen worden aange sproken in dienst van de verkóndiging van de Blijde Boodschap. Dit bleek al direct door cie wyze waarop hij het ne gende hoofdstuk van het Johannes- Evangelie voordroeg. Hy vervolgde met twee novellen, één door Anton Coolen, getiteld „Voorval in een kerk" en één van Top Naeff. In beide verhalen werd men geconfronteerd met de mens in nood, die de Boodschap hoort of uit Christus' handen verkrijgt. Intonatie en gebaren stempelden deze predikant tot een declamator van formaat Dit kiwam wel in het bijzonder tot uitdrukking in zijn voordracht na de pauze, een toneel werk van dr. Herbert Kuhn, een veld prediker uit de tweede wereldoorlog, ge titeld ..Wij klagen aan". De ellende uit deze oorlog kwam op navrante wijze naar voren "De rechter in dit stuk had zich ten doel giesteld de schuldige te zoeken, die de ooi-zaak was van alle el lende. Mannen en vrouwen, Amerika nen, Russen en Duitsers, passeerden de revue Allen klaagden aan en allen ver klaarden onschuldig be zijn. Zy kwamen eenparig tot de conclusie, dat God de enige schuldige moest zyn, totdat de laatste getuige, een dominee, aan het woord kwam, die door het lezen van en kele Bijbelgedeelten de aanklagers dui delijk maakte, dat God niet alleen ge rechtigheid, doch ook liefde is en zijn Zoon had gegeven om de schuld van het mensdom te dragen. En toen ten slotte de bekende woorden werden geci- OEGSTGEEST Ds. G. F. Callenbacli Ds G. -Callenbach, die, zoalo reeds eerder gemeld, zyn zilveren predikants jubileum viert, werd geboren te Nykerk op 25 oktober 1904, als kleinzoon van de stichter van het bekende uitgevers huis aldaar. Hij bezocht de lagere schc :l in zijn geboorteplaats en bezocht daar na het gymnasium te Amersfoort (tege lijk met zyn tegenwoordige Oegstgees- ter ambtsgenoot ds. B. C Visser!). Aan vankelijk lag het in zyn voornemen. eveneens in de uitgeverij zyn levenstaak te vinden en daartoe ging hij in Utreoht rechten studeren, maar na een jaar ver anderde hij van studierichting en koos de theologie als zyn studievak, In 1930 werd hy door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland beroepbaar gesteld. Hij ontving een beroep naar het dorpje Hall op de Veluwe, waar hy het ambt tot 1938 uitoefende. Zyn volgende gemeente was IJmuiden-Oost. die hy diende tot 1946. In deze periode vielen de oorlogsjaren Zoals men zich zal her inneren. werd IJmuiden door de bezet ters geregeld uitgekamd en tenslotte zelfs grotendeels geëvacueerd, zodat op het laatst ds. Callenbach binnen de ves ting als enig hervormd predikant, was overgebleven, vrijwel zonder kerkeraad Met anderen richtte hij in 1944 een keu ken voor kinderen op waar aan 1200 kinderen regelmatig voeding werd ver strekt. Na de oorlog bracht hnj geduren de 3 maanden in Engeland door met een transport kinderen, die daar nieuwe krachten moesten opdoen. Op 14 juli 1946 verbond hy zich aan z|in tegenwoordige gemeente Een auto ongeval, dat hem in de aanvang van zijn Oegstgeester periode overkwam, is hij gelukkig goed te boven gekomen. Ds. Callenbach is thans predikant van de Poelseester wijksemeente praeses van de Centrale Kerkeraad en praetor van de ring Lisse. Gedurende enige tijd was hy bestuurs lid van de Stichting Oud-Poelgeest, waarvan 2 jaren voorzitter. Zijn predi king, die oorspronkelijk en recht op de man af is, laat bij velen in de gemeente (en ook daarbuiten) een diepe indruk achter teerd .Hij, die zonder zonde is, werpe do eerste steen", verdween de ene aan klager na de andere Met deze voordracht, die diepe indruk maakte, besloot ds. Langstraat zyn de clamatie Hem werd terecht namens de aanwezigen dank gebracht door ds. Visser, die de avond met gebed sloot. BURGERLIJKE STAND Geboren' Helena 3 M, dr van A. C. J. Kooloos en J. C. van Steenbergen. Ondertrouwd: A. M van Kins, 28 jr en G. M J Zandbergen, 23 jr; J. Boelhouwer, 25 jr en M G M, G. Daniéls, 27 Jr; I. Penn 28 Jr en N. C. Wlntroub, 29 Jr. Getrouwd: A. van Rijn en B A van der Kool: C. J. van Rijn en G M Lekker- kerker; Th G. Appelboom en M. van de Meene VOORSCHOTEN Wethouderskeiize een moeilijk probleem Het bedanken van de heer J. I. Dek ker als wethouder van Openbare Wer ken is voor de raad zowel als voor het college zeer onverwacht gekomen. De burgemeester sprak van een donderslag by heldere hemel. Het zal echter een zeer moeilijk pro bleem worden voor deze technisch des- De raad kwam in spoedvergadering bijeen o.Lv. burgemeester K. van Dicpe- ingen. Deze bijeenkomst van de raad was van zeer uitzonderlijk belang, daar genlijk alle bouwgrond, aan het bouwrypmaken waaraan nu nog maar pas begonnen, al weer aan verschillende gegadigden werd verkocht. de som van Er schijnt dus wel grote behoefte te bestaan aan bouwrijpe grond en de meeste gegadigden hiervoor komen van elders. Of speelt hierbij misschien ook een rol de aanleg van de nieuwe Rijks weg 4A in de nabijheid waarvan deze bouwgrond is gelegen? Onder de ingekomen stukken was een mededeling aan de raad Inzake liet rechtsgeding van de gemeente tegen de heer Aukes. Op grond van het asvies van de raadsman van de gemeente adviseerden B. en W. in het vonnis te berusten. Op een vraag van de heer Schoppen of de uitslag van dit rechts geding nog tot, gevolgen zou kunnen leiden voor de huurprijs van de duplex - woningen. antwoordde de voorzitter ontkennend, daar deze huurprijzen de finitief zijn vastgesteld. De voorstellen tot de verkoop van grond uit complex V betroffen grond voor de bouw van eengezmswoningen en grond voor hoogbouw Het voorstel omtrent de verkoop van grond voor eengezinswoningen omvatte in totaal de grond voor 94 woningen cn 4 garages n.l. 8 woningen en 2 garages aan G. S. Nagtegaal te Leiderdorp, 14 woningen en 2 garages aan de fa v Beukering en Borsboom. 27 woningen aan N.V. Bouw bedrijf v.h. M. Hopman en Zonen. 35 woningen aan fa. Bouwbedryf Kon ïg en Batenburg allen te 's-Gravenhagê Bloemendaal. samen f. 306.200. Gegadigde voor de grond voor hoog bouw n.l. 18 woningen in 3 woonlagen was het Ingenieurs- en Bouwbureau Vermeulen te 's-Gravenhage De koop prijs is f. 2100 per woning of in totaal f. 37.000. Beide voorstellen werden zonder be spreking aangenomen. De voorzitter gaf nog te kennen, dat de te stichten hoogbouwwoningen voor de verhuur zijn bestemd. Hij achtte het vooral verheugend dat particuliere bouwers weer een poging in die richting wagen. Verder merkte de voorzitter op. dat er misschien kans bestaat, dat de gemeente voor een deel der te bouwen woningen van het Rijk een premie kan krijgen. Mocht dit het geval zijn clan zullen alle bouwers hierin pond-ponds- gewyze kunnen delen. Vervolgens kwam aan de orde grond aankoop en wel van de heer G. de Koning J. M.zn. te Leiderdorp en de Van Cocvorden-Adrianistichting te Am sterdam. De koopprijs van de grond van de heer de Koning (3 09.00 ha. ls f 30.0000 en die van de Van Coevorden- Adrianistichting 1 48 20 ha is f. 8 000. Ook hiermede ging de raad zonder be spreking akkoord. Bij de rondvraag bracht de heer Moraal het college van B. en W. en speciaal de burgemeester dank voor de en 10 woningen aan H. W. Sebregts tebij deze transacties betoonde activiteit. Rajk (minister van Buitenlandse Zaken) en anderen te laat gerehabiliteerd Het Franse blad „France Soir" mtldt uit Boedapest, dat de gewezen Hon gaarse minister van Buitenlandse Zak en Laszlo Rajk, die in 1949 op beschul diging van hoogverraad ter dood 's gebracht, postum is gerehabiliteerd. Eerste partijsecretaris Rakosi had op een vergadering in Eger meegedeeld, dat de vervolging van Rajk het gevolg van een provocatie is geweest. Dit was gebleken na de arrestatie van Peter Gabor, destijds hoofd van de politie. Ook verscheidene andere veroordeelden waren in ere hersteld. Rakosi zei volgens het Franse blad, dat de zaak van de gevangen gezette sociaal-demo craten ook is herzien en dat de meesten al in vrijheid zijn gesteld. Anderen stonden op het punt de gevangenis te verlaten. Rakosi veroordeel! nu ook de J* "S"1?;!1*"? H hst prooes-Eajlt jou- den destyds hebben bekend zich schul- perSOORSVerneerlljking dig te hebben gemaakt aan spionage, verraad en pogingen tot omverwerping van de regering. In samenwerking met maarschalk Tito en de Amerikaanse spionagedienst!!! Volgens „France Soir" is de echtge note van generaal Palffy, de gewezen stafchef, die met Rajk ter dood werd veroordeeld, geruime tijd geleden op vrije voeten gesteld. „France Soir" schrijft dat Nep", het officiële orgaan van de partij in Hongarije, vanochtend het nieuws van Rajks rehabilitatie heeft gepubli ceerd, samen met een verslag van Ra- kosi's toespraak in Eger. Rakosi ver oordeelde de persoonsverering. kundige een opvolger te vinden. De heer Dekker is als lid van de Prot.-Chr. frac tie tot wethouder gekozen. Ingevolge de afspraak tussen de samenwerkende C.H.U en A.-R., was in 1953 een lid van de C.H.U. aan de beurt, nadat de voorgaande zittingsperiode van 4 jaar en A.-R wethouder deze post bekleed had, n.l. de heer J. van Dodeweerd. die inmiddels de gemeente verlaten heeft. Als de nieuwe wethouder uit dezelfde kring moet komen, zou als technisch deskundige slechte de heer J. de Graaff in aanmerking komen De heer De Graaff heeft échter nog slechts enkele maanden zitting in de raad en het lijkt niet gewenst hem nu reeds, zonder de gewenste bestuurservaring, op deze ver antwoordelijke post te plaatsen. Het meest, geschikte lid van de Prot.- Chr. fractie voor een wethouderspost is ongetwijfeld de heer C. D van Oosten, die. evenals de heer De Graaff lid ls van de A.-R. partij. De heer Van Oos ten is ambtenaar aan het ministerie van Binnenlandse Zaken en dus geen technicus. De beide andere leden van deze frac tie kunnen we naar onze mening wel buiten beschouwing laten, daar zij on getwijfeld geen wethouderspost zullen willen bekleden. Het is echter de vraag of de heer Van Oosten een wethoudersfunctie, die zeer veel tijd vraagt, met zyn particuliere betrekking zal kunnen verenigen. Verder zit in Voorschotens raad geen enkele bouwtechnicus, terwijl het bo vendien zeer de vraag is, of de Prot.- Chr. gractie, die evenals de K.VP.- fractle 5 leden telt. zal dulden, dat een lid van een kleinere fractie als de P. v. d. A (3 leden) of de V.V.D. '2 leden) de vacante wethouderszetel zal gaan vervullen. Er zal in de komende 14 dagen wel veel binnenskamer afgehandeld moeten worden voor op 11 april de beslissing kan vallen SIMAVI-COLLECTE Op verzoek van het SIMAVI-comité wijzen wij op de SIMAVI-collecte. die deze week m Voorschoten gehouden wordt. Dit jaar luidt SIMAVI o.m. de klok voor een melaatseninrichting op Nieuw-Guinea. waar lijders aan deze gevreesde ziekte liefderijk kunnen wor den opgenomen BURGERLIJKE STAND Geboren: Willy, dr. van J. J. Planje en W. A. van Leeuwen: Adri, zn. van A. van der Zouwen en J. H. Sinke; Jette A., dr van S. A. C. Begeer en K. Baatrup; Wil ly M dr van J W. ten Bruggencate en W. E. Jansen. WASSENAAR BROMFIETS SLIPTE r de In de bocht van de Denneweg Laan van Koot slipte een bromfiets be stuurd door M. van de Vlekkert, alhier, die bij zyn val een lichte hersenschud ding opliep. Hij werd naar zijn woning vervoerd. MET AUTO OVER DE KOP Door te sterk remmen bij het uitwij ken sloeg op de Rijksstraatweg een per sonenauto bestuurd door de 35-jarige J J. R. uit Dordrecht over de kop en kwam op de zijkant te liggen. De man kwam er met een niet belangrijke wond aan zijn hoofd wonderlijk goed af, maar de auto werd zeer zwaar beschadigd. Brutale roof van brandkast (Van onze Haagse redactie) Op zeer brutale wijze z|jn dieven in de nacht van 27 op 28 maart J.I. te werk gegaan in een kantoor van een handelsfirma aan de Stadhouderslaan te Den Haag. Het ongewenste gezelschap kwam het pand binnen met vermoedelijk een valse sleutel. In de voorkamer van de eerste etage stond de brandkast, een gevaarte van 1 meter hoog en bovendien zeer zwaar. De inbrekers hebben de brandkast de trap af gezeuld, waarbij zy gebruik maakten van een tuinslag om het glij den langs de treden te vergemakke lijken. De brandkast ging vervolgens door de tuin en werd door een gat. in de heg in de auto geladen. De inhoud van de brandkast bestond uit: een geldkistje met f.350, zg. „vloei baar" goud, dat bij ceramiek wordt ge bruikt ter waarde van f. 1000 en stof goud voor een bedrag van f. 1800. Bovendien bevatte de brandkast pa pieren. waar het kantoor zeer door ge dupeerd ls. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. BEURSOVERZICHT Kon. Olie willig Amsterdam, 29 maart. Na de lichte inzinking die Kon. Olie gisteren vertoonde was de stemming voor het hoofdfonds aanzienlijk verbe terd. De stijging van Wallstreet werd vanmorgen onverkort overgenomen. Kon. Olie opende liefst 14 punten hoger op 730 en steeg daarna verder door tot 733','2, een nieuw naoorlogs hoogtepunt. De andere internationale soorten gaven koersverbeteringen te zien van 4 tot 6 punten. De handel had echter niet veel om het lijf Ook de Soheepvaart-afdeling was vrij vast. Hier was KUSM, favoriet met een koersavance van 6 punten tot 213',4. De andere actieve soorten 2 3 punten hoger. Voor de cultuur afdeling geldt het zelfde. Hier boekten de voornaamste soorten een koerswinst van circa 2 pun ten Claims Riva stegen circa f 5 tot f 365. Van Nelle heeft na twee dividend- loze Jaren de uitkering hervat met een dividend van 6 over het verstreken boekjaar De aandelen werden vernomen op circa 120 tegen gisteren 113. Guldensbeleggingen stil en onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 maart - Londen 10 64% 10.65, New York 3 82fJ—3.83i'«, Montreal 3.83%—3.83%. Parijs 10815—1.0825, Brus sel 7.62%—'7 63%, Frankfurt 90.80%— 90.85%, Zürich 86.92—86 97, Zürlch (vr. francs) 8954%89.39%, Stockholm 73.31—73.36, Kopenhagen 5498%— 35.03%, Oslo 53.19%—5324%, Milaan 60.70%—60.75%. De wisselmarkt bttyft tot as. dinsdag gesloten. Beurs van Amsterdam Donderdag 29 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '51 3% 102% Grootboek obl100% Ned '53 (3%) 100% 100% Ned. 53 3% 100A 100% Ned. '48 3% 97% 97% Ned. '54 3% 97% 97% Ned. '55 3% 97% 97-ft Ned '55 n 3% 98% 98% Ned. '47 3% 3 98% 98% Dollarlng '47 3 96% 97 Investeringscert. 3 98H 98ji Ned. 62-64 3 99 99A Indië '37 A 3 96% 96A Grootboek '46 3 96% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 70 72% Nat Handelsbank 151 153 Ned. Handelmij223% 224 A.K.U 323 327% Philips 340% 344% Philips '55 335 339% Unilever 371% 377 Wilton Feyenoord 303 306 Biliton 2de r308 306% Kon Olie f 50.— 360 732% Kon Olie 716% 732% Amst. Rubber 115% 116% Ho 11 Amer lijn 204% 206% Kon Ned. Stoomb. 207% 213% Ned. Scheepv. Unie 200% 203% H.VA134% 137% Java Cult78% 80 Deli Mij151% 154% Senembah100 100% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov- en Gem leningen A'dam 47 3 99% 100 Den Haag 1937 1 3. 99% Leiden 1947 98 B R'dam '37 I m 3% 100% 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105% 105% Premieleningen 136 136 Sindhoven '54 2% 105% 105% ünschede '54 2% 111H 112% Den Haag '52 I 2% 134 134 137% 137% R'dam '52 12% 136% 136% 136% 136% Utrecht '53 2% 121A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 248% 249% Rotterd. Bank 223 326 Twentsche Bank 236% L 236% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr 248 250 Kon Ned. Grofsm 143 145% Rott. Droogd. M|j. 670 669 Tieleman en Dros 14 14% Handelsondernemingen Borsumij. cv A f 1000 121 122% 150 151% Diversen 284 Ned. M. Walv. Vrt. 71% 72% Spoorwegen Deli Spoorw. My. 30 30 Amerik fondsen Anaconda 80 81% Shell Oil Cy 80% 81 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VE. 28/3 Holl. Constructie 413 Ing. bur v. Bouwnijv 138GB 142 Int Kunststoff Ind 67% 69GB Kon Ned Edelmet 80%GB 85 Pref w a idem 82 85 Textiel Gebr v W|jk 88% 88% Leldsche Wolsplnn 339 339% Ned. Electrolasm. 352 Sikkens Lakfabr. '53 500GB Ver. Touwfabrieken 186 187% Wemink's Betonm, 142 142%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 17