w itöct. SENATOR Bejaardencentrum „Aar en AmsteF' te Nieuwkoop nadert voltooiing SN DONDERDAG 29 MAART Een prachtig resultaat van interkerkelijke samenwerking Bejaarden won inzeil zijn ook in aanbouw Het prachtige gebouw van de Stichiing „.Aar en Amstrt", waar straks een groot aantal bejaarden een onbezorgde oude dag zullen kunnen genieten, en dat de nieuwbouw achter het oude dorp volkomen beheerst, nadert met raste schreden haar voltooiing. Zonder overdrijving kan nu reeds gezegd worden, dat dit bouwwerk niet alleen uiterlijk maar ook van binnen een sieraad voor de gemeente en de omgeving gaat worden. Nadat Hervormden. Gereformeerden en Remonstranten van Nieuwkoop. Oudewetering, Leimuiden. Rflnsater- voude. Zevenhoven. Aarfanderveen. Nieuwveen en Ter Aar elkaar reeds voor 1954 hadden gevonden, zün besprekin gen met de gemeente Nieuwkoop ge vierd die tenslotte haar volledige me dewerking verleende door de bouw te financieren tot een bedrag van bijna f 5C0.CC0 Het architectenbureau Grun- •tn-Joritsma te Bolsward ontwierp de plannen en co is het tehuis verrezen dat getuigt '.an een goede architectuur en dat bovendien een zichtbaar teken is van een goede Interkerkelijke samen werking. Goede inrichting Ondanks het feit dat het gebouw nog niet geheel is afgewerkt en inge richt is het zeer wel mogelijk een dui delijk beeld te krijgen van de perfecte en weloverwogen indeling en uitvoe- rirtg. want een wandeling door de vele gangen en vertrekken ontlokt de be zoeker nu reeds uitroepen van bewon dering. Als men de ruime Ingang betreedt, komt men in een royale hal. van vaarult men onmiddellijk de kantoorruimte kan bereiken, alsmede de spreekkamer. Van uit de hal kan men ook de conversatie zaal betreden, misschien wel het mooi ste vertrek ln het gebouw, en ln leder geval zeer smaakvol aangekleed. Alleen al de smaakvolle vandbedek- king, onderling verschillend, maar uit stekend passend en weldadig voor het oog. getuigt van rust en goede smaak. Van hieruit heeft men een prachtig uit zicht op de tuin en de vijver. Vanuit deze recreatiezaal kan men door glazen deuren de eetzaal betreden, en deze beide vertrekken kunnen bij toepasse lijke gelegenheden tot één geheel wor den samengevoegd. Aan deze eetzaal grenst de eetkamer van het personeel en daarachter bevinden zich de spoel keuken. de dienkeuken en de koopkeu ken. Het behoeft nauwelijks betoog dat deze laatste vertrekken zodanig zijn of nog worden ingericht, dat zij aan de hoogste eisen zullen kunnen \oldoen In deze vleugel ls tevens een knutsel- ruimte geprojecteerd, die straks onge twijfeld gewaardeerd zal worden. Van uit de recreatiezaal is ook de zuidelijke vleugel van het gebouw te bereiken en daar zijn de kamers evenals ln de zuidwestelijke vleugel ondergebracht. 48 kamers.. In Will zjjn er 4 twee- en 44 één persoonskamers, waarvan de helft ge lijkvloers en de andere helft op de eerste verdieping. Ook deze kamers zijn alle smaakvol en gerieflijk inge richt. Zo is er o.a. gelegenheid voor de verpleegden om het eigen eten te bereiden, en de afwas te doen; alles om het eigene en het zelfstandige toch zoveel mogelijk to bewaren. Te genover de kamers zijn de toiletten aangebraent, die ook al weer geheel voor de oudere verpleegden zijn Inge richt. Aan' het einde van de zuidelijke vleu gel komen we in de ziekenafdeling, waar ln een viertal ruime kamers een goede ligging en verzorging van de zieke verzekerd is Ook vinden we daar linnenkamers, badkamers en een rouw kapel In het centrum van het gebouw betreden we een zeer ruime trap, met (fraai smeedwerk afgewerkt, en boven gekomen 'is daar weer een zeer ruime hal met daaraan gelegen de woonver trekken van de directrice. Ook daar vinden we een gezellige zit-ruimte en een werkplat Op de derde verdieping zijn de kamers van het personeel on dergebracht met toiletten en badruim- ten en van hieruit is het uitzicht ener zijds op het oude dorp en anderzijds op het wijde polderlandschap een lust voor het oog. In de kelders, die onder de keukens zijn gelegen, bevinden zich de machtige oliestookinstallaties, die reeds bewezen hebben volkomen voor hun taak bere kend te zijn Ook zijn door voorraad- ruimten voor levensmiddelen en brand stoffen te vinden. Deze kelders zijn ook van buitenaf te betreden. Het geheel ls buitengewoon mooi gelegen, alle kamers kunnen zonlicht en lucht ongehinderd ontvangen daar zij op het zuiden zijn gelegen, terwijl zij door de bebouwing aan de oost- en noordzijde voor de koude wind prach tig zijn beschermd. Rondom het bouwwerk moet nog wel het een en ander worden verricht en zo is men thans bezig in de zuidelijke hoek. die het gebouw vormt, een grote vijver aan te leggen. Ook zal aan de beplan ting en tuinaanleg de nodige aandacht worden besteed, terwijl aan de achter- zude de moestuinen straks aan menige verpleegde, behalve voedsel, het nodige vertier en vreugde zullen schenken. en 24 woningen Verder zün in de onmiddellijke om geving van het hoofdgebouw nog 2 blokken, bestaande uit 24 bejaarden- woningen in aanbouw, welke eveneens tot het domein van de stichting zul len gaan behoren, en o.a. vanuit het gebouw van verwarming zullen wor den voorzien. Zo ls een prachtig complex verrezen dank zij het prijzenswaardige interker kelijk initiatief, dank zij het getoonde begrip van de gemeente en dank zU het onverdroten werk van het stichtingsbe stuur, waarvan de heer P. Hulsman als voorzitter, de heer L. A. P. Stoppelen burg als volijverig secretaris en de heer J. v. d. Berge als pennlngmeseter werk zaam is. Reeds is het werk zover gevorderd, dat men heeft kunnen bepalen dat de genen die zich reeds van een plaatsje hebben kunnen verzekeren en dat zijn er veilen op 1 mei hun home kun nen betrekken. De officiële opening zal echter eerst plaatsvinden op 18 mei as. en zo zal dan als dit moment ls aange broken dit gebouw niet alleen een uniek sieraad voor de gemeente en haar om geving zijn. maar tevens kunnen bijdra gen tot verbetering van de vereorglng onzer bejaarden. Een mooie, maar moei lijke taak, die vele eisen stelt, maar voor de mogelijkheid waarvan men niet ge noeg dankbaar kan zijn. Noordwijkse Ambachttekenscliool reikte diploma's uit Gisteravond vond in het gebouw van de Plckéstraat de uitreiking van de diploma's plaats aan de leerlingen van de Noordwykse Ambachtsteken- school, De directeur van de school, de heer LomeiJer uit Voorschoten, deelde bij deze gelegenheid mede. dat de scholieren niet alleen tekenonderwijs krijgen, maar dat ook grote aandacht wordt besteed aan de theoretische zijde van het gekozen Bach's „Johannes Passion" in Bloemlusthal te Lisse Door nuchtere omgeving uiterlijk beeld IVe zetten ons met een zucht neer tot het schryven van deze kritiek, be ducht voor onrechtvaardig oordeel en een verminkt en onvolledig beeld. We hadden zo graag uit zelf-ontroerlng over Mizee's Leldsch Madrigaalkoor ge tuigd en kunnen dat niet omdat we ln de onmetelüke. nuchtere Bloemlusthal te Lisse slechts een uiterlük beeld van Bach's „Johannes Passion" hebben ont vangen Het trillende leven achter de zangen, de wüding, het persoonlek clement In de voordracht, de warme adem. waren nergens. Resonerende voortplanting ontbrak en daarmee het vervoerende. De ruimte versmolt niets maar nivel leerde. Proefsteen van gederfde expressie was ns de tweede alt-aria van Annie Woud: .,Es 1st vollbracht". Elders zou deze begenadigde vocaliste er mee in de ziel grijpen, hier niet. Een goede inval deed ons h'et slotkoor „Ruht wohl" beluisteren in de laag overdekte nis. die naar de uitgang leidt, de verste plek van het podium af. Daar ls de enige plaats voor een recensent. Hier straalde in warme gloed de geeste lijke schoonheid tot ons, de ronde, ver zadigde toondiepe klank, niet de optel som van denkelijk 25 mannen- en vrou wenstemmen, maar een vocaal bewe gend coloriet. Het was toen duidelijk wat we in solozang en spel van de uit het Residentie Orkest geselecteerde strijkers, fluiten en hobo's hadden gemist. We geloven niet dat in deze veiling- hal het apostolaat van deze Passie ver vuld kan worden, wat schraal ook zon der de liturgisch kleurende binding van een orgeltimbre. Natuurlijk kon men zich opnieuw vertrouwd maken met de 'Structuur van het wonderwerk. De kora len. waar zij mild waren, kwamen in hun gebondenheid zelfs goed. zo niet subliem over. De zuivere stemvoering kon dan niemand ontgaan. We weten overigens dat het Madrigaalkoor er „een uit honderd" is. Een aantal onder de leden kan zonder meer tot een beroeps koor toetreden De verstandhouding met de dirigent is bovendien van de beste orde Het koor is klein. Dat heeft in een Passion iets tegen: de suggestie van de kerkelijke gemeente gaat verloren, ne volk9koren verkrijgen een overmatige distinctie, bereiken niet het verplette rende, het kruisnagelharde. Mizee .wordt er dus wel toe gebracht, geen uitersten van tegenstellingen te beproeven, de muzikale dramatiek niet primair te laten bepalen door het spel van de varianten in de tekst gegeven, maar eerder door hun gevoeligste waar den, gerealiseerd in klankschoonheid. Een harmonisch solisten-sextet moent niet worden verwacht. Elisabeth Lugt. sopraan, leek in de hoogte niet vlekkeloos en ontoereikend in de dictie. Ook leken stem-egalisatle en juist plaatsen van de vocalen niet voltooid. Er liggen briljante mogelijkhe den in haar zangkunde. Maar het stem- èype heeft te weinig ingetogenheid voor een Passion, Ingetogenheid heeft Henri Welbooren daarentegen teveel. Een Christus-rol kan enig recitative verdragen. En is de psychische houding van de beklaagde in het rechtsgeding en de Man van Smarten aan het kruis dezelfde? Als de laatste voldeed Welbooren ten volle. Ook „was schlagest du mich" had realiteit. Aan zijn epische instelling kan men wel, aan zijn technische kunde kan men niet tornen. Epiek „mededelend vermogen" dus. zal men Chris van Woerkom niet ontzeggen. Dictie articulatie, techniek, timbre zijn sterke zijden bij deze lichte tenor. Toch ls differentiatie in het voordrachtspa troon zeer gewenst. Zo bemerken we geen ontzetting over het gebeurende. Er is nog iets mogelijk tussen zakelijkheid en ro mantische lyriek ln. Zijn radde, nerveuse levendigheid doet naar meer gedragen heid. autoriteit en doorzongenheld ver langen. Gelukkig geeft de partituur adagio's aan: daar hoorden we een prachtig geluid. Jolle Huckriede, (bekend instrumen talist!). als 2de tenor, won in de loop van de avond een stijgende soepele han tering van de steunmiddelen en kwam in het latere Atrioso zelfs tot een sprekende vertolking Meine Pot beeldde een markante Pila- tus uit en legde in zijn bas-aria's veel overtuigingskracht, maar verried op het laatst innerlijke onzekerheid Een kostelijke steun ondervond Mizee van de cembaliste Catherine Gris. al was deze continuo-oplossing historisch afwijkend. vak en algemeen vormend onderwijs. Bovendien tracht men de leerlingen grotere zelfstandigheid bij te brengen, hun initiatief te ontwikkelen en een zekere moed te kweken bij het uitvoeren van de hun gegeven opdrachten. Verder streven de leerkrachten er naar het onderwijs gelijke tred te doen hou den met de eisen van de tegenwoordige tijd. Burgemeester mr. G. F. W. van Ber- ckel gaf, evenals andere jaren van zijn belangstelling blijk en richtte zich met een korte toespraak tot de aanwezigen, waarin hij zijn bewondering voor het ambacht uitsprak. Met een toepasselijk woord reikte de voorzitter van de Noordwijkse Ambachts- tekenschool de diploma's, alsmede de prijzen voor de beste prestaties, uit. De volgende leerlingen verwierven het diploma B van de vijfjarige cursus: Afd. Bouwkunde: J. Duivenbode, Th. de Haas D. Korbee. D. J. Passchier, C. van Schie. J. Zwetsloot Afd. schilders: J. Plug, N. Vink. Afd. metaalvakken: K. Goudrlaan, G. Vink. Het diploma A van de 3-jarige cursus kregen afd. bouwkunde: P. Altorff, C. van Beveren, C. van Gijlswijk. L. Haze- noot, G. Kerkvliet. P. Rijnders, C. van Roon, G. Schaap, C. N. Duindam. G. v. d. Hoonaard. F. Koppen. A. Brussee. Afd. schilders: D Broekhof, C. v, d. Luijt. Afd. metaalvakken: H. Korbee, L, Hoogeveen, R. E. Scholten, P. Schuts, A Warmenhoven. Bevorderd van IA naar 2A zijn de vol gende leerlingen: J. Hermans. H. Hoogervorst, F. v. d. Meer. J. Riemvis, J. Rotteveel. B v. d. Wiel', J. J. van Dijk. J, G. M. Duiven voorden W. J. Ter Laak. Van 2A naar 3A: J. van Beelen, L. van Beelen, L. v d. Berg. J. C. A. Buschman, J. H. van Hemsbergen, A. Kerkvliet, W. Parera. J Plug. W. van Zuylen, J. Achterberg! Van 1B naar 2B: C. Droog J. J. Cas- pers, P. Hazenoot, F. H. J. de Jong, J. Starrenburg. F. v d. Berg, L. Droog. K. de Boer en Th, van Leuven. De volgende leerlingen ontvingen een prijs: D. J. Passchier. J Zwetsloot. N, Vink G Vink. P. Altorff. L. Haze noot. C. v. Roon. G. v. d. Hoonaard. H. Korbee. A Warmenhoven, H Hooger vorst, J. Riemvis, J. J, van Dijk, J. H. Katwijkse grenswijzigingsplan in Noordwijkse raad besproken Vrijwillige overeenkomst blijft streven van beide gemeenten Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Noordwük in openbare zit ting onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. F. W. van Berckel. Wethouder Van Leeuwen was nog steeds wegens ziekte afwezig, maar de voor zitter kon mededelen dat de heer Van Leeuwen vrijwel hersteld is en spoedig zyn ambtsbezigheden hoopt te kunnen hervatten. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van mr. W. B. A H Heskes als gemachtigde van de vennootschap onder firma .De Witte Raaf" te Noord wük. Langeveld 17, waarin de raad ver zocht wordt de Duinweg aan het open baar verkeer te onttrekken. Het adres, dat verband houdt met de voorgenomen afzanding van "een gedeelte duin langs de Duinweg,, het z.g. kampeerterrein Aan boord van de in Rotterdam gemeerde Nederlandse kruiser ..De Ruyterheeft de bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten en chef van de marinestaf vice-admiraal A. de Booy gisteren zijn functie van bevelhebber overgedragen aan de commandant van de zeemacht Ne derland. vice-admiraal F. T. Burg hard. Tijdens de afscheidsrede van de scheidende bevelhebber (rechts) terwijl links de nieuwe bevelhebber toehoort. van Warmerdam, werd voor advies in handen van B en W gesteld. Een volgend voorstel behelsde een credietaanvrage van f3600— voor nieuwe verkeersborden in verband met het op 1 januari, volledig in werking getreden nieuwe Verkeersreglement, waardoor 62 nieuwe verkeersborden met toebehoren noodzakelijk zijn geworden. Getracht zal worden nog vóór het aan staande badseizoen tot plaatsing van deze nieuwe borden te kunnen overgaan. Aldus besloten. De plannen tot stichting van een nieuw informatiebureau V.V.V. ne men steeds vastere vormen aan. De raad besloot tot verhuring van een stukje gemeentegrond aan de Abra ham van Royenstraat nabü het kruis punt Abraham van Royenstraat-De Grent tegen een huurprys van f 100.- per jaar aan de Twentse Bank die hierop een houten noodgebouwtje plaatst, een gedeelte hiervan als wis selkantoor inricht en het resterende gedeelte verhuurt aan de stichting V.V.V. Noordwük. Inmiddels kan wor den voortgegaan met de uitwerking tot stichting van een definitief nieuw Informatiebureau, bü voorkeur aldaar in de onmddcllijke omgeving. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad met het voorstel akkoord. Daarna kwam aan de orde een voor stel betreffende een verzoek van het bestuur onderwijsstichting St. Bonaven- tura te Leiden om subsidie voor een op te richten HBS. te Leiden, luidende: De raad verleent in het exploitatiete kort van de maanden september tot en met december 1956 van bovenvermelde school een buarage van maximaal f 330 voor elke in Noordwük wonende leerling, die deze school per 1 september aa. gaat bezoeken en nog geen gelijksoortige school heeft bezocht Na enige door de heer Rlppen gevraagde toelichtingen werd ook dit voorstel aangenomen. Een vakantieregeling ingevolge de Winkelsluitingswet, waarbij elke winke lier gedwongen wordt tweemaal per jaar een week te sluiten volgens een sche ma. door de Middenstandscentrale op gemaakt en bij het voorstel overgelegd, werd aanvaard De voorzitter bracht dank aan die heren, die dit voorstel hadden voorbereid. Aan de School met den Bijbel aan de Nieuwe Zeeweg werd medewerking verleend voor het vervangen van de oude installatie door een nieuwe olie stookinrichting. het vervangen van enige schuifdeuren en het aanbrengen van wastafels ln 5 lokalen, waarmede een bedrag van f25 716— gemoeid zal zijn. De heer Van Riemsdijk informeerde naar de mogelykheid van subsidiëring van een nieuw Rijnlands Lyceum te Oegstgeest nu dit instituut te Wasse- (Ingez. Med.-Adv.) Er zijn verschillende soorten Senotor sigaren. Ze- ver- i schillen'in grootte en model,; ze verschillen in prijs.j Maar op één punt zijn ze gelijk: stuk voor stuk Senotor-kwoliteit Een der meest gewilde modellen is de kloeke Regent. Een volwaardige Senotor! Prachtig van kleur, krijtwit van brand, rijk von oromo. Ook von dit model /'zeggen kenners kortweg i .ojllSKCv, frww &L oL\ i'&l\ „Amsterdam" IJm. 28 stormt de noord in Wat doen de andere reders? Er is weer een treller op zee. De nieuwe treiler Amsterdam IJM 28 van de rederü D. Joh. Krüger te LJmul- den. Is woensdagmiddag om 3 uur uit de Vlaardingse Wilhelminahaven ver trokken. Schipper Rein Groen en zijn bemanning zijn de eerste treiler - vissers, die na drie maanden staking weer op zee zitten, de eerste uren misschien een beetje katterig van de onwennigheid. Maar dat is voor be varen vfsserlui gauw bekeken. Om half vijf liet de Amsterdam de pieren van Hoek van Holland achter zich. De maidentrip was begonnen. Om 6 uur. ze zaten toen ter hoogte van Noordwyk. ging er een „roepie" naar kantoor en huis. Alles was dik in orde aan boord. Maar ze zouden niet meer vlak onder de kust langs komen varen. Daarvoor was het te laat geworden. Ze waren vier uur later uit Vlaardingen weggegaan dan berekend was. Toch is de Amsterdam toen niet recht overgestoken, de noord ln. Een van de leveranciers had vergeten wat aan boord te brengen. En daarom naar te klein is geworden en of en zo Ja op welke wijze thans het Lyceum te Wassenaar gesubsidieerd werd. Op de eerste vraag antwoordde de voorzitter dat tot nu toe geen verzoek was inge komen. zodat men in deze een afwach tende houding aanneemt en op de twee de vraag kon de voorzitter zonder meer direct geen antwoord geven, mede in verband met de afwezigheid van de wethouder van onderwijs. Alvorens tot een besloten zitting over te gaan deed de voorzitter er mededeling van dat korte tijd geleden een onderhoud had plaats gehad met B. en W. van Katwük .die verzocht hadden eens te mogen komen praten over een grenswüziging van Katwük in noordelüke richting in verband met het feit. dat Katwijk zich niet meer uitbreiden kan. Besloten was dat Katwük een nieuw uitbreidingsplan zou laten ontwerpen, waarop nader op deze aangelegenheid zou worden te ruggekomen. Dit onderhoud had in gemoedelijke sfeer en op allerprettig ste wijze plaats gehad, temeer waar tegenwoordig voor een dergelijke grenswüziging geen annexatie meer nodig is. Spreker verklaarde in hoge mate verrast te zün over enige pers verslagen over het bezoek van de nieuwe Commissaris der Koningin aan Katwük. waarbü deze laatste het gemeentebestuur geprezen zou hebben over de grote voortvarendheid waar mede zü reeds nieuwe annexatieplan nen hadden aa.nhangig gemaakt. De voorzitter had zich onmiddellijk met het Kabinet van de Commissaris in verbinding gesteld en was gemachtigd geworden mede te delen dat de be treffende persverslagen een geheel onjuist beeld hadden gegeven van de geuite bewoordingen van de Commis saris en dat deze het juist op hoge prüs had gesteld dat beide gemeente besturen de mogelükhcden van een onderlinge vrijwillige regeling welwil lend onder de ogen hadden gezien. draaide schipper Rein Groen zün schip, trots int alle lichten op. tussen de pieren van IJmuiden. Met een mo torbootje werd het gewenste aan boord gebracht en de groeten voor thuis gin gen mee terug. De loodsboot kwam ook even langszij om de nieuwe „Amster dam" te bewonderen. In IJmuiden werd woensdag de Klaas Wijker IJM 85 eveneens klaar gemaakt voor vertrek. De bedoeling ls dat dit schip vandaag op dezelfde condities als de Amsterdam naar zee gaat. De Tzon- ne IJM 1 van de rederij Petten heeft eenzelfde overeenkomst als de Amster dam. Dit schip zou ook al op zee zijn als er niet nog wat reparaties te doen waren geweest, naweeën van de vorst periode. DB ANDEREN? Wat de overige rederij c\s zullen doen Is nog niet te voorspellen. De reders vereniging heeft zich niet achter de zo genaamde „Kryger-overeenkomst" ge steld. maar de leden blijven uiteraard vrü om individueel een soortgelüke overeenkomst aan te gaan. omdat geva ren wordt op condities van het oude contract. En onder de OVB-Ieden in Egmond zou - al werd dit door het be stuur tegengesproken - ontevredenheid heersen, omdat bij de staking in we zen niets bereikt zou zün. In leder geval werd daar woensdagavond een leden vergadering gehouden. (Ingez. Mcd.-Adv.) V. MERCEDES-BENZ f11250— Benzineverbruik 1 op 10. ROOIJAKKERS' AUTOMOBIELHANDEL OEGSTGEEST - T J PROF. GERBRANDY SPREEKT OVER JUNG SCHLAGER. Prof. mr P. s. Gerbrandy, minister van Staat, zal spreken op een grote de monstratieve bijeenkomst in verbanw met de zaak-Jungschlager. Deze büee»- komst zal 1 mei aa. worden gehoudert in het Concertgebouw te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11