star American, S.E.R.-advies over liet probleem der z.g. „vergeten groepen" Modeshow van Huis Jacques Fath in Kasteel „Oud-Wassenaar" Oostenrijk wil (zoals vroeger) „Europa's congresland" worden 95ste Maandag 26 maart 1956 Vierde blad no. 28791 Inflatierisico verminderen en prijsn iveau sta biliseren lil ons land nog geen evenwichtstoestand (Van onze Haagse redactie) In het door de „Sociaal Economische Raad" aan de regering uitgebrachte id vies over het vraagstuk van de z.g. vergeten groepen" (gepensioneerden, (spaarders, ouden van dagen, weduwen en wezen en invaliden) wordt een nadere itudie aanbevolen van een systeem van index-beleggingen, waarbij de opbreng- ;ten (renten e.d.) en de terugbetalingen op de hoofdsom volgens een indexcijfer touden worden gecorrigeerd. Dit index-cijfer zou zowel op de kosten van het evensonderhoud als op de lonen kunnen worden gebaseerd. Door een dergelijk systecrii van beleggingen zou volgens de S.E.R. voor de beleggers de onzekerheid over de koopkracht van in de toekomst te ontvangen bedragen, worden wegge- n. In zijn advies komt de S.E.R. tot de conclusie: Dat op dit ogenblik een schadeloos stelling aan beleggers voor de gevolgen van de geldontwaarding, onmogelijk ls. Aangezien het probleem van de geldont waarding zich ook in de toekomst kan .•oordoen, ondanks een op prysstabilisa- le en het. voorkomen van inflatie ge- Ichte politiek, heeft de S.ER. een be- ichouwing gewijd aan een systeem van ndexbeleggmgen, in de hoop dat deze Garanties Door vermindering van het inflatie risico zal de sociale zekerheid voo bejaarden worden vergroot. Een dere studie wordt aanbevolen van dc vraag of het aanbeveling verdient voor het aanvullende inkomen van de bejaarden onder bepaalde voorwaar den en tot bepaalde grenzen, met toe passing van het indexprincipe, garan ties te scheppen. Waarde gulden sterk gedaald Een uitvoerige beschouwing wordt in het advies gewijd aan de oorzaken van de stijging ran het prijsnivi waarvan de waardedaling van het geld het gevolg is. Uit gegevens over d« prijzen van het gezinsverbruik in Ne derland en enkele andere landen, blijkt dat de prijzen van het gezinsverbruik in ons land in de periode 1938decem ber 1954 niet 164% zijn gestegen, dat de geldswaarde ongeveer 40% dc vooroorlogse is. In Zwitserland. Ca nada en Amerika stegen de prijzen minder dan 100%. Een belangrijke oorzaak van de prijs- tljgingen In ons land ls de oorlog ?n ijn nawerking. De index van de prijzen an het gezinsverbruik lag in 1945 ge- ïitldeld ongeveer 70% hoger dan in "3. Zonder de hoge subsidies en zon de huurstop zou het percentage aan- ieuiyk hoger zijn geweest. De prijs- tijgingen na de oorlog werden voor een eel in de hand gewerkt door de geld- ihepping in de herstelperiode ten be- ocve van de overheid. Ook devaluaties vormen een belang- jke oorzaak van binnenlandse prijsstij- ingen. De Nederlandse devaluaties van 944 en 1949 bedroegen respect. 31.8 en 9.2' Er is alle reden om aan te ne- len, aldus wordt in het advies gezegd, it de relatieve verlaging van het Ne- •rlandse kostenniv.eau noodzakelijk was >or het bereiken van een extra even- icht. van de Nederlandse volkshuis- ouding. Lonen en prijzen relatief laag Globaal kan worden gesteld, dat Ne erland de lonen en prijzen van het ■zinsverbruik relatief laag heeft ge- ouden. omdat het herstel van de ex- ortpositie anders een nog grotere ver- Inderlng van de externe waarde van d( ilden zou hebben gevergd. Deze met ote vasthoudendheid gevoerde politiek eeft ook voor de vergeten groepen grote ttekenis gehad. Bij een beleid dat niet de logische ge- blgtrekking van de relatieve verarming n Nederland zou hebben aanvaard. de geldswaarde verder dan tot 40'" m de vooroorlogse zijn gedaald. Twee factoren zijn voor de „vergeten groepen" van liet grootste belang, melijk stabilisatie van het prysni- au en het vermijden van inflatie in de toekomst. Over de prijsstabilisatie wordt het advies opgemerkt, dat in het alge meen kan worden verwacht, dat liet loon- en prijspeil in Nederland nog geen evenwichtstoestand heeft bereikt. Om kosteninflatie en daardoor prijs- flatie te vermijden, zullen de in de menleving aanwezige georganiseerde oepen een zekere mate van zelfbe- lersing moeten tonen ten aanzien in inkomen. De toeneming van het in- imen van een der groepen moet worden kestigd. öf uit een algemene stijging n de produktiviteit, öf door een ver- huiving ten kosten van andere groe- Binden aan index In zijn advies geeft de S.E.R. ook antwoord op de vraag, of specifieke maatregelen kunnen worden genomen voor de „vergeten groepen". Met be trekking tot de zeer grote groep be jaarden wijst de Raad op de grote be tekenis van de komende wettelijke ouderdomsverzekcring. Over de wedu wen- en wezenvoorziening zal dc Raad binnenkort een afzonderlijk advies uitbrengen. Tournée Ned. Studenten Orkest BRACHT f. 14.000 OP Zaterdagmiddag heeft het bestuur i het Nederlands Studenten Orkest de directie van het Nederlands identen Sanatorium te Laren (N.H.) bedrag van f. 14.000 overhandigd, arvoor een of meer buitenlandse stu iten. die thans in vluchtelingenkam- verblijven, in het sanatorium zullen rden verpleegd. leze gelden zijn bijeengebracht door geven van een reeks concerten in gehele land gedurende de laatste ïe weken van januari van dit jaar. 1955 bracht een soortgelijke actie *0-» •-ninder op. In dit advies zal ook ter sprake ko men of de eventueel te verstrekken uit keringen aan een loon- of prijsindex moeten worden gebonden. Het vraagstuk van de invaliditeitsverzekering ls afge- zonderlijk bij de Raad in onderzoek. De Raad geeft in overweging om by de voorgenomen herziening van de Ar menwet na te gaan, of voor enkele groe- Bijzondere maatregelen? De Raad heeft ook uitvoerig stilge staan by de vraag of byzondere maat regelen kunnen worden getroffen voor de door geldontwaarding gedupeerde groepen, t.w. de gepensioneerden en de De Raad heeft afgezien van een onderzoek naar maatregelen voor de door de overheid gepensioneerden, omdat ver dere verbeteringen van de positie van deze categorie gepensioneerden aanhan gig zyn in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenza ken. Voor aangeslotenen by bedryfspen- sioenfondsen acht de Raad de noodzaak van specifieke maatregelen niet aanwe zig. De Raad zou het toejuichen wan neer ondernemingspensioenfondsen een aanpassing van reeds verleende pensioe nen tot stand zouden brengen, voorzo ver dit de onderneming financieel mo gelijk ls. Het blijkt op onoverkomelijke bezwaren te stuiten om aan dè moeilyk- heden der spaarders tegemoet te komen door bystorting op spaarbankboekjesten laste van de overheid of door een her waardering van overheidsobligaties. Het biykt ook onmogeiyk te zyn, een scha devergoeding toe te kennen aan de be zitters van levensverzekeringspolissen. Miljoen bromfietsen in 1960 W EEHTZ.4 K EN „Vijver van alcohol" Een studiegroep vaii het Ned. Ver- keersinstituut heeft uitgerekend, dat het aantal bromfietsen in 1960 tussen de 900.000 en 1.1 miljoen zal liggen. Men komt tot deze verdubbeling van het huidige aantal vla de te verwach ten vermeerdering van inkomens in de steden en op het platteland. Op grond daarvan heeft men het aantal poten tiële afnemers berekend. Volgens deze studie zullen in 1960 77 tot 94 brom fietsen per 1000 Inwoners onze straten en wegen bevolken, ofwel 30 tot 37% der gezinnen zal over een bromfiets beschikken. DE HEER M. VERMIN OVERLEDEN Voorzitter Ned. Bioscoopbond Op 58-jarige leeftijd is te Amstelveen na een langdurige ziekte overleden de heer Matthieu Vermin, in leven voor zitter van de Nederlandse Bioscoopbond. De heer Vermin vervulde als gevolg van- en naast zijn voorzitterschap in de Bond o a ook bestuurstaken in de stichting ..BIO-vacanticoord" en liet fonds van byzondere noden voor hen die in het filmbedrijf werkzaam zijn. alsmede de Bond in binnen- en buiten land. Verleden jaar was hij te Parys afgevaardigde voor de Internationale Unie van bioscoopexploitanten en in oktober van het vorig jaar woonde hij ook namens de Nederlandse Bioscoop bond het congres van deze zelfde Unie te Rome bij. Ook voor de internationale filmweek te Arnhem van het vorig jaar berustte hoofdzakelijk de leiding bij de heer Vermin. Zyn leiding kenmerkte zich door gezag en aarlzien door zijn kennis van zaken. 40 verdachten onder invoed „Als ik het bier en de jenever, die deze verdachten dronken voordat ze hun fiets, brommers, motor of auto bestegen, hier bij elkaar zou doen, dan stonden we in deze zaal tot over de enkels in een vijver van alcohol", aldus de Officier van Justitie bij de rechtbank tc Roermond tijdens de zitting, die in de raadzaal van Ven- ray is gehouden. Er stonden 40 ver dachten terecht, allen wegens het berijden van een of ander verkeers middel onder invloed. Een jeugdige Duitse dame, die te Venlo was aangehouden toen zy onder invloed een auto bestuurde, kreeg een maand gevangenisstraf en een jaar in trekking van het rijbewijs. Blykens de processenverbaal hadden sommige ver dachten een alcoholpercentage van 2.2 tot 2 5 pro mille in hun bloed. Onder de verdachten was ook ae chauffeur van een brouwerij. die een grote biertruck bestuurde toen hij by een ongeluk werd betrokken. Hoewel hij geen schuld aan de aanrijding had. kreeg hy toen een bekeurmg wegens ryden onder invloed, maar bij het von nis werd in aanmerking genomen, dat hij al meer dan 30 jaar by de brouwerij werkte zonder tot klachten aanleiding te hebben gegeven. Overigens waren de meeste staffen niet mals en in totaal werd aan de 40 v-rdaehten ruim 500 dagen gevangenisstmf en bijna f. 400 boete opgelegd. Verdachten uit voorarrest ontslagen De rechter van het Landgerecht te Djakarta heeft donderdag H. A. S. Leijten en Tjie Siang Tjiang van rechtsvervolging ontslagen. Beiden waren 12 oktober 1954 gearresteerd, verdacht van brandstichting in de pakhuizen van de Borsumy te Makas sar. Door deze brand was een schade aangericht van Rp 7 miljoen. ken van diefstal, respectievelijk duistering van bijna Rp 90Ö00. De Officier van Justitie zeide. dat de over tuiging, dat brand is gesticht nog be- THEODORU# NttMEMER 112 OROHINSEMHOHRNQ 'rimmsfcüxk staat, maar mede omdat enkele getuigen hun verklaringen introkken, kon het bewijs niet geleverd worden. De rechter ontsloeg verdachten onmiddellijk uit het voorarrest. (Van een byzondere medewerkster) Dit weekeinde werd door een 7-tal mannequins van het Franse modehuis Jacques Path in de waardige omiysting van Kasteel „Oud-Wassenaar" de voor jaarscollectie getoond. Hoewel het begrip Fath synoniem is met exclusief, houdt dit geenszins in dat de modellen in de collectie van Madame Fath extravagant en moeihjk draagbaar zijn Madame Fath heeft ook dit jaar haar collectie uitermate vrouwelyk ge houden; de tailleiyn is op de juiste plaats aangebracht en de heupen be houden hun rondingen. Omtrent de modekleur voor accessoi- !s en garnering zouden wy wellicht nog in twyfel verkeren, ware het niet, dat op deze show duidelyk tot uiting kwam dat wit hiervoor de modekleur is. Wit voor byou's, schoenen en hand schoenen. Wit ook in alle bescheiden heid aangebracht als garnering aan hals en mouw in de vorm van een ruche; wit voor grote strikken, jabots en kra gen, deze tenslotte uitgroeiend tot enorme pellerines van vele lagen witte geplisseerde katoen. Vóór de pauze wei-den de modellen getoond, die men tot de meer eenvou dige van Fath's collectie kan rekenen. Japonnen en deux-pièces, vele met strakke rok in marineblauw en de hier boven genoemde garnering. Wykgerokte zomer- en middagjurken in groot kleurig bloemmotief op wit fond. laag gedecolleteerd, doch vry.wel alle met schouderbanden. De modellen van hoeden, die by deze toiletten werden gedragen, waren nage noeg alle groot met opstaande rand. De bizarre baret-achtige modellen konden onze bewondering niet wegdragen. Met de gratie, die Fath's mannequins eigen is. werd na de pauze een sprook jesachtige collectie cocktail- en avond toiletten ten toon gespreid. Toiletten, gemaakt van kant, zware ribzljde of satijn. Sommige effen van kleur-, andere met grote patronen of weelderige bor duursels. Bij vele toiletben werd een bij passende mantel gedragen met tot np schouderhoogte gespleten rug. Groots van allure was een Nertz-mantel van dit model. Ook wyde aan een pas aan- gerimpelde mantels werden gepresen teerd. Als laatste model werd een roman tisch bruidstoilet getoond Daarna ver scheen het 7-tal mannequins nog een- ryaal op het plankier en werd dit mode- festyn besloten met het Franse- en Ne derlandse volklied, tengehore gebracht door het strykje. De mannequins, die in kasteel Oud-Wassenaarde creaties van het modehuis Fath toonden, na af loop van de show in de mooie tuin van het kasteel. Eredoctor A. Weleker Dr. A, Weleker, wiens benoeming tot Leids eredoctor wy zaterdag reeds ver meldden, werd op 11 januari 1884 te Alkmaar geboren. Hij studeerde medi- cynen aan de Universiteit, die hem thans met haar hoogste onderscheiding eert. In 1916 bekroonde hy deze studie met zyn promotie, waarna hy assistent werd van dr. Van Kampen in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. Tot aan zyn pensionering is dr Wel eker aan het Wilhelminagasthuis ver bonden gebleven Hy heeft in 1912—1913 deel uitgemaakt van de Nederlandse ambulance, die werd uitgezonden tydens de Bulgaars-Turkse oorlog, na afloop waarvan hem een hoge Bulgaarse onderscheiding ten deel viel. Voorts werd hy onderscheiden met de Rode Krulsmedaille. Met dr. Weleker mee telt de Leidse Universiteit thans tien eredoctoren, namelijk Prinses Wilhelmina (1925), Koningin Juliana (1930), Winston Churchill (1946), prof. dr. W. E. Hocking (1948). lord W. M. Hailey (1948), dr. P. J. Waardenburg (1954), J. Sehlumberger (1954), E. M. Forster 1954) en Victor E. van Vriesland (1954). Dekkingspercentage 74 Volgens dc door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in februari 1956 f. 995 miljoen (v.m. f. 1.154 miljoen), terwyl voor een waarde van f. 750 miljoen (v.m. f. 937 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 74 (v.m. 81). Portret van Reule in Stadsschouwburg Aan de lange ry van portretten der grote Nederlandse toneeüsten, die de wanden van de Amsterdamse Stads schouwburg sieren, is zaterdagmiddag dat van de op 24 november 1954 op bjjna 75-jarige leeftijd In Den Haag overleden toneelspeler Jacques Reule toegevoegd. Aan de wand op de 2e étage van Stadsschouwburg heeft de actrice Emma Morel het door Han van Meegeren ge schilderde portrtet onthuld, dat daarna door de toneelschry ver-regisseur Herman Roelvink namens de familie aan het stadsbestuur is overgedragen. Han van Meegeren schilderde de acteur indertyd in zyn hoofdrol van het stuk „Het politieraadsel", waarin Reule speel de tezamen met de vrouw van wylen Han van Meegeren,«Jo van Walraven. De wethouder van Kunstzaken, mi. A. de Roos, aanvaardde „dit voortreffelyk portret van een voortreffelyk toneelspe ler" namens het stadsbestuur met enige dankwoorden De korte plechtigheid werd bygewoond door familieleden van Reule eri door vele oude en jonge to neelspelers en actrices. Jongetje verdronk in rioolput Gistermiddag is de 2-jarige J. J. Ons horst achter de woning in de Faberstraat te Enschede in een rioolputje verdron ken. Het jongetje heeft biykbaar met het deksel gespeeld en is toen met het hoofdje voorover in het putje geschoten, Toen hy zo werd ontdekt, waren de levensgeesten al geweken. Eedsaflegging nieuw Indonesisch kabinet POLITIEK TEGENOVER ONS LAND ONDUIDELIJK. Tijdens iwee plechtigheden in het presidentiele paleis in Djakarta heb ben zaterdag 217 van het 260 leden tellende nieuwe Indonesische Parle ment en de 24 nieuwe ministers de eed afgelegd. Het oude voorlopige Parle ment heeft vrydag zyn laatste zitting j gehouden. Vandaag heeft president Soekarno het eerst gekozen Indonesi sche Parlement geïnstalleerd. De plechtigheden van zaterdagoch-1 tend werden bijgewoond door de leden van het afgetreden kabinet-Harahap. j Soekarno legde de nadruk op de histo- rische betekenis van het feit, dat Indo nesië voor het eerst in zijn geschiedenis een gekozen parlement heeft gekregen..! Hy zeide voorts, dat Indonesië zich i thans bevindt in een rivier, die twee perioden scheidt: „Een met en een zon der ronde Tafelovereenkomsten". De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Roestan Abdoelgani, zeide na Maar de hoofdstad beschikt helaas over te weinig moderne hotelruimte (Van onze Weense correspondent) In de tydsduur van juni tot oktober zullen in Oostenryk en vooral in Wenen, i 60 internationale congressen worden gehouden, waaraan 70.000 buitenlanders zullen deelnemen. Zwitserland heeft zich in de loop der Jaren in dit opzicht een bevoorrechte plaats veroverd, maar ook het land aan de Donau kan wijzen op voordelen van centrale ligging en van neutraliteit. Voor Oostenryk als land, dat grotendeels van vreemdelingenverkeer leeft, is in het bijzonder van groot belang, dat binnenkort in Wenen een internationale conferentie zal worden gehouden van alle officiële organisaties voor vreem delingenverkeer. De deelnemers zuilen by deze gelegenheid ook excursies maken en zodoende het land en zijn schoonheden leren kennen. wetenschap staat om begrijpelijke rede nen in het teken van Mozart, maar ook de exacte wetenschappen zullen worden behandeld, o.a. op de congressen voor meetkunde en voor de wetenschappely'ke film. En dan zwijgen we nog over het grote aantal andere conferenties, bijv. voor de r.-k. schrijvers, de patissiers, de kappers en het internationale kamperen. Wenen heeft altijd de naam van con- gresstad gehad en het stelt ook nu weer alles in het werk om die naam waardig te zyn, maar een grote moeilykheid is, dat de Oostenrykse hoofdstad over te weinig hotels 'beschikt. Niet alleen be vinden zich de drie grote hotels Bris tol, Grand Hotel en Imperial in een deerniswekkende toestand ten gevolge van de tien-jarige bezetting, maar zelfs wanneer zU niets geleden zouden heb ben, beantwoorden zy toch niet meer aan de moderne eisen, omdat de kamers en salons veel te groot en te hoog zyn. Daar het moderne hotelwezen prys stelt op kleine, maar comfortabel ingerichte kamers, is het de vraag of deze grote hotelkasten gemoderniseerd kunnen wor den. De eigenaars zijn nog niet tot een beslissing gekomen, zodat deze gebouwen nog altyd leeg staan, met uitzondering van Bristol, dat slechts gedeelteiyk in gebruik is en hoegenaamd geen winst afwerpt. Wereld-energie-congres met drieduizend gedelegeerden De voornaamste wetenschappelyke by- een'komst van dit jaar is echter wpI het Wereld -en-:rgie -congres in Wenen, waar. aan 3000 gedelegeerden zullen deelne men! Hier zullen vooral vraagstukken in verband met het atoom-onderzoek ter sprake komen. Het congres voor muziek- (Ingez. Med.-Adv.) <Sate«n de plechtigheid, dat de buitenlandse politiek van Indonesië en de diplomatie zullen zyn gericht op de nationale wederopbouw. Hy weigerde commen taar te geven op dc jegens Nederland te volgen politiek. „Dit betekent niet, dat wy daarover niet hebben nage dacht, maar ik acht het beter thans geen verklaring af te leggen en eerst het probleem verder te bestuderen", zeide hy. Hy weigerde ook te verkla ren, van welk standpunt uit de poli tiek jegens Nederland zal worden ge voerd. In Elten. het van Duitsland bij de grenscorrecties overgenomen ge bied. werden zaterdag verkiezingen gehouden voor een adviesraad voor de landdrost. Een beeld uit een van de stembureaus, waar alles erg rustig en gemoedelijk verliep. Nationale Jeugdluehtvaartdag 1956 Woensdag 4 april a.s. houdt de Kon. Luchtmacht in samenwerking met de Kon. Ned. Vereniging voor luchtvaart j op de vliegbasis Soesterberg de natio nale jeugdluehtvaartdag 195S. De animo veer dit jaarlyks evenement is ditmaal neg groter dan voorheen.Er worden thans 1600 deelnemers en deelneemsters toege laten, maar een byna even groot aantal moest worden teleurgesteld. Hoewel het accent van deze dag zal vallen op de militaire luchtvaart, zullen er ook demonstraties zyn met zweef vliegtuigen van het zweefvliegcentrum der K.N.V.V.L. op Teriet en van lyn- bestuurde modelvliegtuigen van leden der K.N.V.V.L. J De deelnemers en deelneemsters zyn allen leerlingen van middelbare scholen en scholen voor voorbereidend hoger onderwijs. De leerlingen zullen deze dag de gasten zyn van de Kon. Luchtmacht. Luchtmachtcadetten van de K.M.A. zul len als groepsleiders optreden. De nationale Jeugdluehtvaartdag doet jaarlyks enige duizenden jonge Neder landers van naby met het vüegwezen kennis maken. Droogleggingen in Japan NEDERLANDSE MEDEWERKING. De Nederlandse deskundige, prof. P. H. Jansen, heeft zaterdag met het Japanse ministerie van landbouw een voorlopige overeenkomst ondertekend betreffende Nederlandse technische hulp aan de grote drooglegginswerken van het La- guna Hats je Rogata in Noord.Oost- Honsju. Volgens deze "overeenkomst zul len 10 Nederlandse deskundigen de droogleggingsgwerkzaamheden van deze weinig diepe lagune van 300 vierkante kilometer uitvoeren, teneinde er be bouwbaar land van te maken. De werk zaamheden zullen in mei, na aankomst vm» tfwKN-tawflrk fcecHnict twninwv».

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7