Zuid-Tirolers verre van tevreden over het bestnnr van de Italianen Een waas van groene schimmel ligt over Sydney, parel van de Pacific Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 26 MAART Opnieuw een omstreden gebied Beheer van Rome munt niet uit door groot psychologisch inzicht Minister Figl maakte geringschattende opmerking (Van onze Weense correspondent) In de laatste tijd hebben vele Tirolers ernstige bezwaren tegen de houding van de Oostenrijkse regering en vooral van de minister van Buitenlandse Zaken. dr. Figl, ten opzichte van het aan Italië toegewezen Zuid-TiroL Ver schillende gebeurtenissen hebben daartoe geleid. Een goede maand geleden werden bijv. twee oudere dames in het Italiaan se Zuid-Tirol door een Italiaanse rechtbank veroordeeld, omdat zij de luiken van hun villa met de Oostenrijkse kleuren, rood-witrood hadden laten opvcr- ver! De Italianen noemden dat een pro-Oostenrijkse provocatie op zuiver Italiaans gebiedDe Oostenrijkse Tirolers waren verontwaardigd, maar toen een paar weken later minister Figl zich naar Rome begaf om de Paus op zijn tachtigste verjaardag geluk te wensen, hield hü een toespraak, waarin hij overigens opvallend ironisch, verklaarde dat al dergelijke moeilijkheden tus sen Italië en Oostenrijk onbeduidend („gerlngfiigig") waren in vergelijking met de brandende vraagstukken op internationaal gebied. Het is vooral deze verklaring, die olie heeft geworpen op het nationalistische vuur, dat nu al maanden lang smeult onder de Oostenrijkse Tirolers. Tirol zoekt nu steun bij Westduitse taalverwanten Om de situatie te begrijpen dicne men te bedenken, dat Oostenrijk Zuid-Tirol. met de steden Bozen (Bolzano) en Meran. na de eerste wereldoorlog aan Italië heeft moeten afstaan en dat het daarvan officieel afstand deed op grond van het vredesverdrag van Saint Ger- main in 1919. Er valt niet aan te twij felen. dat dit gebied eeuwenlang bè- j woond is geweest door een Tiroolse, dus Duitssprekende, bevolking, maar aan de I andere kant staat het vast. dat de Italiaanse regering na de inlijving alles 1 in het werk heeft gesteld om dit gebied taalkundig, ethnisch en economisch te assimileren. De gevolgde methode be stond daarin, dat er in dit landbouw gebied grote hydraulische werken wer den gebouwd, waarvoor men talloze Italiaanse arbeiders met hun gezinnen liet komen! Vroeger woonden er in Zuid-Tirol hoogstens 3 procent Italia- i nen. tegenwoordig is dit aandeel geste- j gen tot 34 procent. De Oostenrijkers, en vooral de Tirolers. beweren weliswaar niet, dat deze methode een inbreuk is op het volkenrecht, maar toch hebben i Bij deze ontwikkeling met lede ogen I aangezien. Italianen niet loyaal Op grond van hogere politieke over wegingen en met het oog op een spoe dig afsluiten van het staatsverdrag, werd in 1946 door de toenmalige Oos tenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Gruber. in Parijs een overeen komst gesloten, waardoor de bestaande toestand zou worden bestendigd. In deze overeenkomst van Parijs, die de naam draagt van Gruber-de Gasperi. erkende Oostenrijk dat Zuid-Tirol Italiaans grondgebied is. met andere woorden: het zag af van alle territoriale rechten op dit gebied. Daartegenover verplichtte Italië zich om de ethnische rechten van de Zuid-Tirolers te eerbie digen. Nu menen vele Oostenrijkers, dat dc Italianen hun beloften niet loyaal zün nagekomen. Voor al de Tirolers maken de Italiaanse regering er een verwijt van. dat zij niet een van de grotere steden, als Bozen of Meran, tot hoofd stad hebben gemaakt van dit gebied, maar dat zij daarvoor het zuiver Ita liaanse stadje Trento had uitgekozen, ofschoon 't veel kleiner was. Bovendien klaagt men er over, dat 't Duits op de scholen, in dc rechtspraak en op de bur gerlijke stand, wordt verwaarloosd en dat dc in Oostenrijk verworven academische graden in Zuid-Tirol niet worden erkend. Ofschoon Italië op dit laatste punt een zekere toeschietelijkheid heeft ge toond, kan men toch niet zeggen, dat de andere onderdelen van de overeen komst van Parijs loyaal norden nage leefd. Er zijn dus moeilijkheden en minister Figl doelde daarop in zijn verklaring te Rome. Men wil dus niet met Italië onder handelen. dat zich terecht op het ver drag van 1946 te Parijs kan beroepen, maar men wil een beroep doen op dc hoogste instantie en wel onder het motto: „gelijk recht voor Zuid-Tirol en de Kongo". Het is echter de vraag of de Oosten rijkse regering zich voor een dergelijke actie zal lenen en vooral of men dc bevolking daarvoor warm kan maken. Kerkelijk Leven Opvoeding per meter Zondagmorgen sprak voor de gemeen schap Leiden van het Humanistisch Ver bond de heer J. van der Molen, ortho pedagoog te Haarlem over: „Opvoeding per meter". Als we over opvoeding pra ten, aldus spreker, moeten we het eerst eens zijn waarover we het hebben. Op voeding is daar waar mensen met elkaar in relatie komen, voornamelijk onder mensen met kinderen. Het accent van de opvoeding ligt m het gezin. Het gezin is een samenlevingscel. De gezinscel is onnavolgbaar, men kan haar niet op an dere samenlevingscellen toepassen. Ter wijl alle andere samenlevingscellen iets gemaakts hebben, geconstueerd zijn, is dat met de gezinscel niet het geval, deze groeit uit natuurlijke verhoudingen. Op voeding kan goed en verkeerd zijn. De beste opvoeding is die, welke het minst merkbaar is. die als een vanzelfspre kendheid uit de verhoudingen voort vloeit. Terwijl men voor alle mogelijke Z3ken diploma's nodig heeft, is dat niet nodig voor opvoeding. Wanneer we, aldus spieker, de toestanden van nu met die van een dertig jaar geleden vergelijken, dan is er een groot verschil te consta teren. De buitenwereld ln 1925 was veel rustiger dan thans. In de boekenkasten trof men vrijwel geen boeken over op voeding aan, met uitzondering wellicht van die van Montessori. Tegenwoordig is het leven veel drukker en bijna iedereen praat en leest over opvoeding, over psy chologie, enz. Men kan spreken van een Ds. N. J. C. SCIIERMERHORN OVERLEDEN. In de ouderdom van 89 jaar is te Apeldoorn overleden ds. N. J. C. Scher merhom, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Schermerhorn werd in 1892 kan didaat ln Groningen, om 14 augustus van dat jaar te Beets iN.-H.) in hetrlri1 ivu predikambt te worden bevestigd. In 1894 i opvoedingskramp. Ofschoon spreker ze- vertrok hy naar Nieuwe-Niedorp en in ker geen tegenstander is van goede boe- 1926 werd hij predikant te Oude- en ken over opvoeding, waarschuwt hij er Nieuwe-Niedorp. In Juli 1929 verkreeg j toch voor, dat boeken een zeer gevaar hij eervol emeritaat, waarna hij zich te ljjke kant kunnen hebben. Men kan er Hoog-Soeren vestigde. In dat jaar brak namelijk zijn onbevangenheid mee hij met het Christendom en trad op als J kwijtraken. Geïnteresseerde leken menen vrijdenker Voor de verenigingen „De j dat zij elk boek, dat over opvoeding ver- Dageraad" en „Nieuwe Gedachte" heeft schijnt, moeten lezen en zonder meer ds. Schermerhorn een bekende anti- toepassen. Zij moeten toch bij blijven! militarist lange tijd geijverd en tal I Zij vermeerderen a.h w. hun kennis per van spreekbeurten vervuld. I meter. Als een gezin leeft, aan leert men Zondagmorgen heeft de pastoor van dc R.-K. kerk van de Parochie van St. Joan de Doper te Vlaardingen aan zijn parochianen meegedeeld, dat het kerk gebouw wegens gevaar van instorting gesloten moet worden. Een ingenieursbureau, dat een onder zoek instelde, achtte de toestand der mate precair, dat het moest adviseren de kerk voor de diensten te sluiten en op korte termijn maatregelen te doen treffen tot stutting van de linkermuur en de kolommen. De mogelijkheden van restaureren zijn zeer kostbaar, zodat beter een nieuwe kerk kan worden ge bouwd. Gezien dit rapport en gelet op het advies van de centrale bouwinspectle werd door het bisdom aan de pastoor machtiging verleend het kerkgebouw voor de diensten te sluiten uit de verhouding zelf hoe de opvoeding zijn moet. De oorzaak van moeilijk op voedbare kinderen is gelegen in de moei lijke ouders. Voor alles moet men het kind leren begrijpen. Niet altijd willen ingrijpen. Het kind moet zijn onbevan genheid kunnen bewaren, zelf aan zijn volwassen worden werken. En dat is voor het kind geen eenvoudige opgave in de wereld van grote mensen. Verplaatst U zich eens in zijn verhoudingen. Stel dat U als volwassene in een wereld van reu zen zou moeten leven, waar alles op die reuzen was ingesteld, zodat U met uw neus tot aan de rand van de tafel zou reiken. En dit zijn toch dingen waar een kind mee te maken heeft. Kies nooit een eenzijdige oplossmg van uit uw gezichts punt. maar b:zie ook alles van uit de kant van het kind. Leest het goede boek met alle plezier, maar leest met per me ter en laat U bij moeilijke vragen ook voorlichten door de medisch-pedagogl- sche bureaus, aldus de heer Van der Molen. Opvoeding is geen kwestie van doen, eerder van laten, doch het is bo venal een kwestie van zijn. Werk aan uw eigen volwassenwording i Radicale herziening Tegen het feit. dat hij ze onbeduidend noemde, hebben de Zuid-Tirolers. en ook de Tirolers in Oostenrijk zelf. ech ter heftig geprotesteerd. Zij gaan ech ter verder, omdat ze in het geheel niet tevreden zijn met de houding van de Oostenrijkse regering inzake Zuid-Tirol Zij willen namelijk het Oostenrijkse standpunt radicaal herzien, .dat wil zeggen: men denkt er niet meer aan om over de uitvoering van de overeen komst van Parijs te discussiëren, omdat dit toch maar bijzaken betreft Wat men echter beoogt is een radicale herziening van het verdrag van St. Germain Met andere woorden: men wil. Zuid-Tirol weer met Oostenrijk verbonden zien! Achter deze actie staat o.m. dr Oberhammer uit Innsbruck, een voor aanstaand lid van de Volkspartij Jongen ernsïig gewond bij aanrijding Zaterdagmorgen omstreeks het mid daguur is de 5-jarige J G. Vei boom. wonende aan de Emmalaan alhier, bii het oversteken van de Rijksstraatweg teeenover znn woning door een uit de richting Leiden komende vrachtauto aangereden en ernstig gewond. Het ventte had iuist een krop sla voor ziin moeder bil de groentewagen gekocht en wilde daarmee gehaast de weg oversteken. Dokter Grevelink con stateerde een linkerbeenbreuk, verwon dingen aan hoofd en lichaam en een hersenschudding. HU liet dc jongen naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overbrengen. MOTORRIJDER TEGEN PERSONENAUTO. Zondagmoreen om omstreeks half twaalf reed een motorriider uit AlDhen ter hoogte van de fa. N. Samsom N.V. op de Wilhelmlnalaan. komende uit de rich ting Lelden, tegen een uit de zelfde richting komende personenauto die plotseling dwars de weg overstak. De bestuurder van dc personenauto wilde om het gazon heen rijdend de garaee van de firma Samsom aan de overzhde van de straat inrijden, waar bij hit geen voldoende aandacht be stede od het hem achterop komend verkeer. De motoriider liep hoofdwon den on die door dokter van Kooten werden verbonden. De motor is zwaar beschadigd, terwiil ook de personenauto =rnstlec schade op liep. MINISTER FIGL (waartoe ook Figl behoort), die niet alleen met kracht tegen de verklaring van dr Figl heeft geprotesteerd, maar bovendien de inlijving van Zuid-Tirol bij Oostenrijk heeft geëist. Beroep op Ver. Naties En om deze actie te steunen, doet men niet alleen een beroep op de Zuid- Tirolers. maar op de gehele Oostenrijk se bevolking. Men wil in dc maand april voor het Weense stadhuis een grote protest meeting organiseren en bovendien denkt men aan een plebis ciet. waaraan het gehele Oostenrijkse volk zal moeten deelnemen. Van nog groter belang is echter het volgende: men wil contact opnemen met Wcst-Dnitsland en vooral met dc vereniging „Vrienden van Zuid-Tirol", die onder leiding staat van de afge vaardigde Jaschkc. Bij al deze acties wil men dan een beroep doen op de Verenigde Naties en vooral president Eisenhower cr aan herinneren, dat hij in dc laatste tien jaar aan meer dan twintig volkeren de vrijheid en onaf hankelijkheid heeft gegeven op grond van het zelfbestemming:-recht der vol keren. Natte moesson lokt bosratten van een halve meter en grote spinnen naar de huizen (Van onze correspondent ln Australië) Sydney is als een Turks bad. Veel meer dan onder het gevaar der dreigende inflatie, zucht men er onder een zwoele warmte, een stomende hitte zonder zon en telkens weerkerende regens, die geen verkoeling brengen. De mensen zweten en puffen en iedereen voelt zich als een stoomketel-arbeider, geperst in een nauwe asbestuniform. De hitte ligt als een voehtig-hete vaatdoek om ons lichaam. Tot overmaat van ramp heeft het observatorium van Inigo Jones, dat al vele jaren achtereen met succes weervoorspellingen op lange termijn heeft gedaan, geprofiteerd dat we nog verscheidene weken met deze temperatuur en regens zitten opgescheept. Juli zal nog meer regen brengen, na een korte onder breking. Gevaar van nieuwe overstromingen ligt in het verschiet, terwijl verschil lende dorpen nog steeds door het water geïsoleerd zijn. Men kan in Sydney moeilijk vrede hebben met deze natte moesson en de lage grijze hemel, (lie als een reusachtig tentzeil over de stad ligt en de uitwaseming tegenhoudt. Iedereen is al weken lang met een zware loomheid bevangen. De vochtigheid, gepaard met de warmte, heeft bovendien onnoemelijke schade toegebracht, die moeilijk geschat kan worden, maar vermoedelijk miljoenen guldens beloopt. Talloze schilderijen met beschadiging bedreigd Niets wat ons dagelijks dierbaar is. ontkomt aan de greep der klamheid: kleren, schoenen, boeken, meubels, kle den en behang zien letterlijk groen door de schimmel. Het groene gevaar grupt om zich heen als een epidemie. Zün enige vijand is een brandende kachel, maar de dagelijks heersende tempera tuur tot soms boven 85 graden heeft die natuurlijk uitgeschakeld. Trouwens er zijn duizenden huizen, waar een kachel, ook in de winter, onbekend is. In dc National Gallery (schilderijen- museum) worden talloze schilderijen be dreigd met permanente beschadiging. Twintigduizend telefoons zijn ontwricht. Nellie Kalshoven uit Nieuwkoop ontving onderscheiding van Carnegie-Heldenfoiids Juist een jaar geleden geraakte de 3- jarige Vincent Koster nabij de brug die toegang verleent tot het Vhetpark. tij dens zijn spel te water. Op het hulpge roep van de in de nabijheid spelende kideren, kwamen ln een ommezien ook vele ouderen aanlopen, doch niemand wist raad. terwijl het ventje zich in zin kende toestand bevond. De 18-jarige Nelly Kalshoven kwam toevallig langs fietsen en het hulpgeroep horende, stap te ze af en wierp haar rijwiel in de kant. Ze liep naar de plaats des onhells, over zag in een oogwenk de toestand en sprong geheel gekleed ln het ijskoude water. Vrijwel direct had ze het ventje beet aan zijn mutsje, doch nog ontglipte haar de drenkeling. Nog eenmaal deed ztJ een greep en wist het zinkende jon getje toen stevig vast te grijpen en uiter aard niet zonder veel moeite naar de kant te brengen en zo van de verdrin kingsdood te redden. Z(j keerde hierop naar huls terug, doch het bleek dat dit ijskoude bad haar niet zo goed bekomen was, want ruim een week moest zij het bed houden. Zaterdagmorgen werd Nellie op het ge meentehuis ontboden, waar burgemeester Burgemeester M. P. v. d. Weijden speldt Nellie Kalsltoven de zilveren broche van het Carnegie-Helden- fonds op. (Foto Rulterman-Nleuwkoop.) Van der Weijden haar in zeer waarde rende woorden toesprak en haar dankte voor haar moedig en kordate optreden, waardoor een mensenleven werd ge spaard. Onopgesmukt deed zij zelf het verhaal van deze redding. „De anderen die er omheen stonden deden niets, en daarom deed ik het. Het was alleen vre selijk koud", zo vertelde zij. De burgemeester deelde haar mede, dat het Carnegle-heldenfonds deze daad wilde belonen door het uitreiken van een fraaie zilveren brodhe met inscriptie. Hierna speldde hu haar het onderschei dingsteken op de borst en feliciteerde haar met deze ondershceiding, en sprak de wens uit dat zij deze vele Jaren met ere zal mogen dragen. Nellie Kalshoven is hiermede de eerste Nieuwkoopse ingezetene die een derge lijke onderscheiding kreeg uitgereikt en daarop mogen we met haar, trots zijn! Voedsel bederft en het aantal gevallen van voedselvergiftiging heeft de dokters druk werk gegeven. Talloze winkeliers, die enerzijds profiteren van het natte weer door sterk vergrote verkoop van rubber overschoenen en plastic regen jassen en natuurlijk van parapluies lijden anderzijds verliezen doordat vele van rubber gemaakte artikelen onver koopbaar worden. Grote voorraden enveloppen in de Warenhuizen liggen eveneens onverkoop baar. doordat de gegomde randen aan elkaar zijn vastgeplakt. Lucifers willen niet meer ontbranden In de huizen hangt het behangsel hier en daar met grote lappen van de wanden en de schimmel verspreidt zich er over in grote groenige plekken. Tabak, sigaretten, chocolade en suikergoed zun niet meer voor de verkoop geschikt geworden, brood in de broodtrommels der huisvrou wen beschimmelt nog vóór het op tafel komt. Bloemen en struiken verzieken en weer andere planten zijn zo sterk uitge groeid. dat de kwekers ze als verliespos ten moeten noteren. Het duurt zes maan den voor zij weer op normale wijze zaken kunnen doen. Zaadhandelaren klagen steen en been over de verwoesting van hun voorraden. In de tuinen schieten het gras en het onkruid met sneltrein vaart omhoog en verstikt de in ontel bare uren en met grote zorg aangelegde bloembedden. Zwammen op de kleden. In sommige huizen groeien zwammen op de vloerkleden. Op de stoep van ons huis ligt een cocosmat en, u kunt het geloven of niet, het gTas groeit er welig op! De huisvrouwen lopen letterlijk met de handen in het haar, want krullen en permanent „houden niet". De kappers lachen in hun vuistje, evenals de stomeruen, die evenveel geld verdienen als er in de laatste weken water uit de hemel is gevallen. In normale tijd maakt de Australiër er een gewoonte van zijn dagelijkse kle ren minstens eens per week te laten sto men. tegenwoordig loopt hij de deur van de „drycleaner" om de andere dag plat. want als het met de stortregens zun. die zijn kleren hebben doorweekt, dan is het de stomende hitte, die een bijkans zelfde effect heeft. Dc kleren in dc hangkasten zien even groen als de gezichten (van ergernis). Alsof dit nog niet genoeg is voor de twee miljoen mensen, die bijna allemaal hun goede humeur hebben verloren, is er een invasie van kakkerlakken, die het feest der vraatzucht vieren in de keuken, in dc slaapkamers, in de badkamers, in hoeken en gaten tussen papieren, boeken cn kranten en het hout van de huizen. Wie ramen en deuren niet voorzien heeft van muskietgaas, wordt geplaagd door de muggen. Over vlooien wordt net zo openhartig gesproken als in het laatste oorlogsjaar in Nederland. Gevaarlijke bezoekers Maar ook gevaarlijker bezoekers bren gen bezoeken aan de huizen en bedrei gen de gezondheid en leven. In enkele voorsteden hebben bosratten van bijna een halve meter lengte van kop tot staart, zich tot in de keukens gewaagd en alles opgevreten wat van hun gading Is De grote schrik is echter de vergiftige „funnel-web"-spin en de „red back"-spin, die door het vochtig-warme weer naar hoeken en gaten in de huizen worden gedreven. Zij komen in de keukens en in de badkamers en verrassen ons in de slaapkamer. Zü kunnen op de loer liggen in een achteloos neergeworpen broek of ln de neus van een schoen In vele voorsteden van Sydney is geen riolering en de spinnen kruipen langs de afvoerbuizen, waardoor het afwaswater naar een put ln de tuin wordt afgevoerd, naar boven. Twee kinderen zijn deze dagen op het nippertje door snelle ingreep van de vergiftigingsdood door een beet van een vergiftige spin, gered. Gelukkig hebben niet alle mensen het gevoel voor humor verloren. In een voor stad zag de vrouw des huizes door het raam van haar slaapkamer een vreemde man in haar bed liggen slapen. Toen de gewaarschuwde politic hem kwam arresteren, zei hü: „Ik was zó doorge regend, dat ik wel ergens een plaats moest zoeken om te liggen drogen". In een andere voorstad rende een vreem de man een huis binnen cn greep een regenjas uit de gang. Ook hü werd ge arresteerd. Hü zei: „Wat kon ik anders doen? Mün eigen jas was doorweekt". Ja. Sydney is een natte en vochtig- warme stad. De officiële propaganda zal een harde dobber hebben om a.s. emi granten te kunnen doen geloven dat de parel van de Pacific zo'n 2400 uren zon per Jaar geniet. Maar zoveel is zeker, dat de achtdui zend Nederlanders, die Sydney bevolken met een tikkeltje weemoed in deze sto mende hitte terugdenken aan het voor recht van hun oud-landgenoten om enkele weken lang zo'n twintig graden vorst te verduren! LEIDERDORP i Rijn in W. burgerlijke stand Geboren- Johanna P., dr van J v en M. J. Volwater; Jacoba F dr van Bosman en p. W. van Tol; Teunla P.. zn van T. Hogewonlng en J Ramp. Ondertrouwd: J P. S. Straman. 23 Jr en E. E. Lub. 23 Jaar. NIEUW-VENNEP Jeugdconcert „Blijde stemmen" en „De Lofstem" Onder leiding van de heer S iVisser gaven het jeugdkoor „Blijde Stemmen" en het kinderkoor „De Lofstem" in het Geref. jeugdgebouw een uitvoering. Na het openingswoord van de heer H v. d. Maarl trad eerst het kinderkoor op met het zangspel „Repelsteeltje" van Johanna Veth. Dit spel werd door de kinderen keurig uitgevoerd, \oornl aan de uitspraak was veel zorg besteed. Het daverend applaus van de talrijke aan wezigen was dan ook alleszins verdiend. Ook het jeugdkoor bracht een goed voorzien programma De manier waarop een 15-tal liederen ten gehore werd ge bracht ontlokte terecht een luid ap plaus. Aan het slot dankte de heer v. d Mark de medewerkenden, die vele uren hebben opgeofferd om deze avond te doen slagen. In het bijzonder werd mej. D. v. d. Stelt dank gebracht voor het vele werk. dat zij steeds voor de jeugd verricht. Het was een avond, waaraan velen met plezier zullen terug denken en waarvoor dirigent S P Visser hulde toekomt. Geslaagd Mej. Thea Alkemade slaagde te Utrecht voor de acte N. II. Met ingang van 1 april a.s. Is zü benoemd als lerares aan de r.-k. huishoudschool te Breda. VOORSCHOTEN RAADS AGENDA De gemeenteraad vergadert woensdag 28 maart 's avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.m. wijziging ambtenarenreglement en arbeidsovereen komsten-besluit; vaststelling overlegver- ordening voor de Comm. v. Georgani seerd Overleg; vaststelling wachtgeldre geling voor het vak onderwijzend per soneel; toekenning van voorschotten voor 1956 ten behoeve van de bijzondere scholen; geven van namen aan dc opon- baro schoolgebouwen voor gewoon lager onderwijs; vaststelling nieuwe studietoe lageverordening voor het gemeenteper- sonccl; subsidiëring van jeugdbeweging en jeugdsport; diverse verenigingen en instellingen beschikbaarstelling van een credlet van f 14.700 voor de aanschaffing van meubilair voor de openbare ulo; wijziging kindertoclageverordening; be schikbaarstelling van een krediet van f964.voor invoering schoolmelkvoor- ziening op de kleuterscholen; beschik baarstelling van een krediet van f8500 voor gedeeltelijke inrichting van het verenigingsgebouw; gedeeltelijke inrich ting van het verenigingsgebouw; ver koop van percelen bouwterrein aan de Prins Bernhardlaan en aan de Johan Willem Frisolaan. WARMOND GROSLIJSTSTEMMING K.V.P. De afdeling van de K.VP. kan op een druk bezochte erosliiststemming terue- zien. Van de 765 leden kwamen er 382 hun stem uitbrengen welke allen gel dig werden uitgebracht. De stemming op de geadviseerde kan didaten was als volgt: C. P. M. Romme 260. M. P. v. d. Wev- den 18, C. P. Kleisterlee 42. J. G. M Delfgaauw 25. A. P. Hllhorst 8. De overigen kregen 2. 2. 3 of 4 stem men. De niet geadviseerde kandidaten kre gen slechts enkele stemmen. WIT-GELE KRUIS. In de bestuursvergadering van het Wit-Gele Kruis, afdeling Warmond, is i.v.m. het aftreden van de heer F. Sla ger sr als voorz. gekozen dr. H. A. G. M. Walenkamp, terwiil als vice-voorzit ster werd gekozen mevrouw A. de Vroo- menLommer se. In week van 19 t.m. 24 maart 1956 GEVESTIGD: T Bakker, Rapenburg 122; M H. Zitman- Van Blemen, Hoge Rllndljk 20: W. A. Bodewes en famwinkelbediende. Oude Singel 104; A K. Clggaar. Rljnsburger- weg 140; K. N. Ciggaar, Rijnsb weg 140: A Cornellsse. slager. Volmolengracht 2a: C H. M. Doesburg, fröbelonderwijzeres. Blldcrdljkstr. 16; S. Elslnga, 1.1. verpleeg ster. Vlnkenstraat 6; E. Groenewegcn, Zoeterw. Singel 74; J C. B. Hupkes. Bolsot- kade 5: A. van Dljk-Jacobs, Resedastr. 26; N de Jong. 1.1. verpleegster. W. Singel 27; M. E. Jonker. Pleterskerk-Choorstg 32a: B W. Kmdt-Jonkers. Haarlemmerweg 49b; A. F. Brouwer-Klerk. Lcvendaal 84a. N. a. Lemmers. Morsweg 104; G. A. Nielsen, ambtenaar An). Jan van Goljenkade 19: P van de Poll, Fred, van Eedenlaan 43; O. van Rossum, bedr.ass. grofsmederij, Rijn- en Schlekade 111; M. Tans, Plant soen 19; T. van der Veen, hoofdonderwij zer, Morskade 21a; E. P van Veldhuizen, Van Bemmeienstr. 33. N E. Visser. Ka- naalweg 110; N O F Vorstman, Vree- wijkstraat 17; J J J. Vriens. militair. Groenhazengracht 12; E. Zlerfuss. ver pleegster. IJsselkade 25. VERTROKKEN: M Bakker. Breestraat 3b naar Tlel. Sta- tlonsstr. 10; A. H. Bergers. Haarl.str. 216 naar Hilversum. Geuzenweg 73; F F Bos en fam.. Boshulzerkade 49 naar Wassenaar. Buurtweg 147; A. M. Brugglnk. Rijnsbur- gerweg 22 naar Zutphen, Rembrandt- straat 9; J C. Dejongh. Rijnsb.weg 40 naar Zwitserland; A. Deuze, Rijnsb.weg 10 naar Amsterdam, Amstel 51; B. A W. Devllee, v. 't Hoffstr. 36 naar 's-Gravenhage. Wetc- rlngkade 3: J. C. van Esch. Zoeterw. Singel 34 naar Boxtel. Hal 1; L. J de Graaf en fam.. aan boord, naar Rotterdam, ligg. Gordelweg bij noodbrug: G. J. Her mans. Rynsb weg 10 naar Amsterdam. Stadlonweg 212 III; J. Hogenes. Pr. Hen drikplein 2a naar Koudekerk a. d. Rijn. Hogewaard 84; J. Kamperman. Morsstr. 62 naar Olrschot. F 119b; K Klaverdhk en fam., B. BallotS'tr. 8 naar Steenderen. Dorpsstr. A 12; N. Kleljwegt. Groenhazen- 5racht 12 naar Naaldwijk. Maasdijk 56: F. Koolmans. Roodenburgerstr. 57 naar Noordwijk. Oranjeweg 33; J Kret, Caland- straat 29 naar 's-Gravenhage. Nlc. Tulp straat 40; J. G. Weiter-Lammens. Rijn kade 7 naar Canada; C W. v. d. Spoel- Lanccl, Pakhulsstr 2 naar Rotterdam, Madellefstr. 61b; S. E, v. Lennlng, Rapen burg 59 naar Velsen. Hofdijklaan 30; C. Bakker-Llndhout en fam.. H. Rijndijk 280 naar Nederlandse Antillen; A. Mallee. J. Perkstr 4 naar Den Helder. Buitenhaven 5; M. a. v. d. Mei]. Papengrt 25a naar Wass'- naar. Lange Kerkdam 56; J G. G. Pauw. Kersenstr. 16 naar Rotterdam, Fr. Ruhs- straat 43s; H. R. Postma en fam., Salo- monsstg 3a naar Rotterdam, Cl. de Vrlese- laan 175 A; W. M. v. RUkom, De Ridder straat 14 naar Leiderdorp. M. P. Splinter- laan 23; M. Samson en fam De M v. Strecfk str. 12 naar Verenigde Staten van i varkens 966 Noord-Amerika: B. T Severs. H de Groot- Prl)s per kg: Vette koelen, lo kw 2 92 straat 18 naar Canada; R. A. Storm. H. de I 3.18. 2e kw. 2.70—2.88. 3e kw. 2.54^-2.68; Vrlesstr. 28 naar Voorschoten, Leidse^ 1 varkee» dev. gew.) 1.70, 1.67, 1.64. weg 96; T. van Strlcn en famNleuw- steeg 31 naar Verenigde Staten van Noord- Amerlka; C. v. RUkom-v Tongeren, Merel straat 28 naar Leiderdorp. M. P Splinter- laan 23; E. D. True. H. RMndUk 42 naar Amsterdam. Hoendlepstr. 15 I; j. K. Ver steeg. Rapenburg 12 naar 's-Gravenhage. Pompstationsweg 19; E. H. Vossepoel. RUn- kade 6 a naar Delft. Oude Delft 137; J. P W. v. d. Weerden. Rijnsb.weg 10 naar Druten, Koningstr. 64; M. G Welmar, Rijnsb weg 10 naar 's-Gravenhage, Valken- boskade 42; a. v. 't Slot-v. Westerneng. Velllngkadec 39 naar Ede Gld„ Gouds- b'oemstr. 47 II; H. A. de Wit, Zeemanln 49 naar Brammen, Zutphcnsestr. 28; E. Hop man-Witte en fam.. Lammenschanswee 151 naar Texel Den Burg. Molcnstr. 46; P C. a v. Zomeren. Rljnsb.weg 10 naar Delft, Al|Jd Buserstr. 39. NOORDWIIK JAARVERGADERING CHR. JONGENS- EN MEISJESCLUBS Dc Jongens- en meisjesclubs van de Gereformeerde Kerk te Noordwuk aan Zee hielden in het Verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat onder grote belang stelling hun jaarvergadering. De voorzitter van het ouderbstuur, de heer J. N. Baalbergen. sprak een wel komstwoord Spreker wees er op, dat de clubs voldoende leden tellen, maar dringend behoefte hebben aan leiders en leidsters. Met een welkomsttableau maakten de clubs hun entree, waarna Anne Marie van Rooijen, Jaap Houwaart en Piet Plug de jaarverslage uitbrachten. Het onderwerp „Loofhuttenfeest" werd ingeleid door Arja Maijers, terwijl Anton Plug het leven van Koning-Stad houder Willem in behandelde. Leiders en leidsters werden bedankt en ontvingen een klein geschenk. Als afgevaardigde van de kerkeraad sprak de heer G. Assies een slotwoord. DUINBRAND De brandweer werd gealarmeerd voor een duinbrand achter hotel „Claren- wijck" aan de Koningin Astrid Boule vard. Dc brandende dulnbegroeling werd door omwonenden en hun helpers geblust. Een oppervlakte van ongeveer 300 m2. ging in vlammen op. Vermoe delijk hebben kinderen in het duin met lucifers gespeeld. MARKTBERICHTEN

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4