ISRAELS GRENZEN BESCHERMD DOOR COLLECTIEVE DORPEN 95ste jaargang Maandag 26 maart 1956 Tweede blad no. 28791 Nacht in het gebied van de Negev De nacht was gevallen en over de Negev en één voor één ontstaken de nederzettingen op de heuvels hun lichten, totdat het leek alsof er een lange rij ver- jaarstaarten aan de donkere einder lag. Uit de verte scheen het een feestelijk gezicht, maar toen wij de kib boets (Hebreeuwse naam voor collectieve nederzettin gen) Nirim binnenreden en de chauffeur het pistool, dat aldoor voor gebruik gereed had gelegen, weer in het Egyptes zelfmoord - commando 's komen als dieven in de nacht Nee, Nirim is voor feestverlichting niet in de stemming want het ligt in de hoek van de Negev, die begrensd wordt door de Egyptische Sinai en de Gaza- strook, waar de Egyptische regering van Nasser voor luttele guldens uit de in bittere misère levende Palestijnse vluchtelingen de ..fedayin" recruteert, de zelf moord-commando's, die als dieven in «Te nacht over de Israëlische grens komen om te stelen en te saboteren. Zodat de „kibboetzinks", de jonge kolonisten uit de collectieve landbouw-nederzettingen, die als een ring van half-militaire voorposten om Israëls grenzen liggen, 's avonds een nieuwe taak wacht na een lange, zware dag op het hete land. Als zij, na de twee uur samenzijn met hun kinderen, die het leven in de kibboets hun dagelijks gunt, hun kleine Mosje of Rachel naar het kinderhuis hebben gebracht, wordt hun gezamenlijk avond maal in de eetzaal een grimmig dessert opgediend: karabijnen, stenguns en pa troongordels. holster stak, week die indruk snel. Want de kring van schijnwerpers om dit collectieve ,,dorp" bescheen een zware prikkeldraadversperring, waarachter loopgraven en zandzakken-barricades lagen. En uit de hoogte priemde het zoeklicht van een wachttoren plotseling door het donker en tastte in een korenveld naar iets, dat bewogen en geritseld had. sen, althans ln een streng-dogmatische kibboets als Nirim, want onder Israëls agrarische nederzettingen zijn alle tus senvormen van volkomen collectief tot louter coöperatief. In de echte kib boets bestaat geen privé-bezit. Men krijgt in Nirim een zakgeld van f. 50 per jaar. de kibboets zorgt verder voor al les: eten. kleding, woning, opvoeding van de kinderen, die niet door de ouders, maar alweer collectief geschiedt. De 200 kibboetzniks eten samen amuseren zich samen, leven samen. Slechts tussen naar bed gaan en opstaan is er sprake van een privé-bestaan. De prikkel tot groter inspanning is niet het beter te hebben dan een ander, maar het welzijn van de gemeenschap. Dit is sociaal (niet politiek* Communisme 'n zijn zuiverste vorm, de levenswijze waarvan sommige niet-communisten zeggen: „Ja. als Le nin dit bedoeld had. zou ik er ook voor tekenen". Zelfoverwinning. Half dommelend achter geweren Zo stommelen iedere avond langs de koestallen, de graan-silo's en de kleine woonhuisjes de kibboetzniks naar hun posten. Een Amerikaan uit New York, een Noordafrikaanse jongen uit een Ma rokkaanse „Medersah", een kleine Fransman uit Verdun, een Pool op wiens arm nog het in blauw getatoueerde Auschwitz-nummer staat Zy zitten doodmoe, half wakend, half domme lend achter hun geweren. Net als het meisje, dat oppast in het kinderhuis en een pistool in haar schort draagt, schrik ken zij wakker als de jakhalzen hun lu guber gejoel beginnen, En soms is er plotseling een geritsel in de jonge euca lyptus-aanplant, het zoeklicht grijpt een paar donkere gestalten, kogels slaan krakend in het hout een Joodse jongen grijpt kuchend naar zijn borst, een van de „fedayin" is aangeschoten en gilt vertwijfeld om Allah. Dan komt de volgende ochtend een witte jeep van de V.N aanrijden over de smalle wegen tussen de groene lande rijen van de Negev. Buitenlandse mili taire waarnemers noteren een schending van de wapenstilstand. Het „grensinci dent" krijgt tien regels in de kranten. Wie weet hoe lang! Voor mensen in Jeruzalem, Tel Avlv of Haifa, die bij hun ontbijt over het I incident lezen, is de zaak heel eenvou dig: „De pioniers aan de grenzen heb ben weer een laffe Arabische aanval af geslagen". Dan gaan zij met de bus naar kantoor, voor hen is de kous af. Maar de kibboetzniks aan de grens moeten die avond wéér op wacht, en ZILVEREN JUBILEUM J. SINGELING In de recreatiezaal van de N.V. Hol landse Constructie Werkplaatsen vond zaterdag een hartelijke huldiging plaats van de heer J. Singeling, die het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar bij deze N.V in dienst trad. Achtereenvolgens werd de jubilaris toegesproken door de bedrijfsleider, de heer J. J. Epskamp namens de directie, de heer H. Laman, voorzitter van „De Stalen Band" en door de heer C Brussee, die de gelukwensen van de collega's van de heer Singeling aanbood. Enkele geschenken werden overhandigd. Afscheid van jhr. van Weede Jhr. mr. M. W. van Weede en zijn echtgenote hebben zaterdagavond te Rome een afscheidsreceptie gegeven. Jhr v. Weede heeft ons land vele jaren als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister by de Heilige Stoel verte genwoordigd. Honderden hebben de receptie be zocht. Onder hen waren een aantal kardinalen en de leden van het Corps Diplomatique. De ambassadeur van Frankrijk overhandigde jhr. Van Weede namens het diplomatieke corps een ge schenk. Verkiezingen in Elten Aan de verkiezing van leden van een algemene commissie van advies voor El- ten hebben zaterdag 2074 kiezers mogen deelnemen. Het aantal uitgebrachte gel dige stmmen is 1487; 273 stemmen wer den ongeldig verklaard. Het percentage opgekomen kiezers bedroeg 84,86%. Lyste 1, de Ujst van de oorlogsslacht offers en rentetrekkers heeft drie zetels behaald; lijst 2, die van de werknemers vier en lyst 3. die van de middenstan ders gecombineerd met de landbouwers, ook vier Twee Nederlanders hebben elk een ze- tfl gekregen, t.w. een werknemer op lijst ■J. en op lijst 3 de plaatselyke kantoor houder van de P.T.T. De kibboets Niri ter in de nacht. morgennacht ook en overmorgen en wie weet hoe lang nog! Zonder die ex tra-spanning is het leven in de Kib boets al hard genoeg, dat viel duidelijk af te lezen van de vermoeide gezichten van Joe en Judith, het Amerikaanse echtpaar wiens gast wy waren in Nirim het Idealisme van deze overtuigde Zio nisten had wel stand gehouden, maar was door de harde werkelijkheid aan zienlek versoberd Zo'n kibboets vormt de verwezenlij king van een merkwaardige combinatie van verlangens: de opbouw van de Joodse staat Israël, het leven in een waariyk socialistische gemeenschap en de drang „terug naar het land", alles zins verklaarbaar by een volk dat veelal in Ghetto's heeft moeten leven en in ieder geval door allerlei historische dwangfactoren vervreemd is geraakt van handenarbeid. Zo is de kibboets de hoeksteen van de Joodse kolonisatie ln Israël geworden: economisch, omdat hier mensen waren, bereid om tegen mi nimale beloning op eigen kracht het land te ontginnen, militair omdat zy dat nieuw verworven land konden verdedi gen. Harde dobber Het is een zware taak, vrijwel iedere kibboets moet een harde strijd om het dagelijks bestaan voeren. Het in cultuur brengen van braak land. het opbouwen van een bedrijfsinventaris en wotiingen voor de leden, eist grote investeringen. Zelfs vele oudere, welvarende kibboet- zim zitten met een zware schuldenlast, die op korte termijn, soms binnen 8 jaar, afgelost moet worden. Aflossingen, rente (tot 12 procent!» en noodzakelijke Investeringen voor verdere uitbreidingen slokken meer dan de helft van het bru- to-inkomen op. Na pacht en beslasting blijft er maar een zeer sober bestaan voor de leden over. Dan zijn er nog de militaire lasten de kibboetzim betalen voor hun eigen verdediging en vele nieuwe zijn op oneconomische plaatsen gevestigd om leemten in de ring van voorposten te dichten. De menseiyke zijde van deze collec tieve samenleving stelt even zware el- Ik betwijfel dat nog. Waar de mens nu eenmaal niet een door de heer Marx getekend poppetje is, eist dit bestaan van de kibboetzniks" een voortdurende zelfoverwinning, hun idealisme wordt niet zozeer op de proef gesteld door het feit, dat zij zo hard moet werken, dan wel door de gewoonte van een tafel buurman om gedurende de maaltijd zijn neus op tehalen. Vandaar dat de kib boetzniks zich onderschelden door een voortdurende, haast krampachtige vast beslotenheid. Wat de meerderheid be slist, is wet voor allen. Staat er ploegen op het programma, dan wordt er ge ploegd. Schrijft het rooster, volksdan sen" voor, welnu dan schaart men zich in de rij. zingt en stampt met de voeten op de grond. Het geschiedt allemaal met hetzelfde licht-grimmige plichtsgevoel. En Joe en Judith begonnen iedere uit eenzetting met: „Wjj geloven dat al komen zij met hun overtuigingen wel eens in de knoop! Zoals zovele instellingen in Israël zijn ook de kibboetzim nameiyk streng ge- sectariseerd en Nirim behoort tot de Mapam. de links-socialistische party die al is zij zeker niet communistisch, toch vriendschap met de Sovjet-Unie in haar vaandel heeft geschreven. Sinds deze broederiyke neiging door het Kremlin beantwoord is met wapenzendingen aan de Arabieren, liggen de „Mapamniks" in Nirim 's nachts achter hun geweren een hevis ideologisch probleem te verteren'! Ondanks de bewondering voor de op offeringsgezindheid en de enorme pres taties van de kibboetzim kon ik daarom de volgende ochtend, toen wij wegreden door de tot welige bloei gebrachte Ne gev, niet nalaten enige Hollands-ironi sche opmerkingen tegen mijn Israëlische metgezel te maken, Maar net toen hy antwoord wilde geven, bracht een an dere stem ons tot de harde werkelijkheid terug. Door de zonnise stilte van de groene heuvels, waar wilde anemonen en cyclamen bloeiden, knetterde in de verte ineens kwaadaardig een mitrailleur. Hij keek my zwygend aan en ik schaamde mij een beetje. Toen legde hij zyn pistool tussen ons in op de voorbank van de auto en wij reden weg. Gaza achter ons latend. Lezers schrijven.... Aan wie de schuld Met verwondering heb ik, als oud chauffeur by de „N.Z.H.V.M.", kennis ge nomen van het ingezonden stuk, onder het opschrift „Door een chauffeursbril gezien", voorkomende in Uw veelgelezen blad van zaterdag J.l. Aangezien ook ik reeds voor vele Jaren meende dat de rijtyd 's avonds op deze lyn (LeidenNoord wykerhout» hoogst onvoldoende was, heb ik toentertyd by de rijksverkeersinspectie stappen onder nomen om een gunstiger rytyd op be doelde busiyn te verkrijgen, waarbij ik het genoegen mocht smaken er 5 minu ten bij te krygen. Sinds geruime tyd blykt weer op de oude rytyd te worden gereden, nameiyk 28 minuten. Menende door het vermelden van enige gegevens een Juist licht op deze veelbesproken busiyn te werpen, laat Ik hier enkele gegevens volgen Rytyd 28 minuten, aantal haltes 23 Lengte traject 17 K.M., bewaakte over wegen op dit traject 2, hetwelk, indien deze gesloten zijn, de chauffeur enige minuten kost. Voor het stoppen, afrekenen en weer wegryden zullen we een minimum van 1 minuut stellen en zo men maar by de helft van het aantal haltes stopt, kost dit ook plm. 12 min. Over aan rytyd 28 12 min. 16 min. Dus een gemiddelde snelheid van 60 K.M. per uur. Hopende dat deze gegevens er toe mo gen bydragen, zowel in het belang van de chauffeurs alsook de buspassagiers, dat een gunstiger rijtijd zal worden ver kregen. U by voorbaat dankend voor de te ver lenen plaatsruimte verblijf ik, hoogachtend, C KOET. Molenstraat 21, Leiden. Wy ontvingen over hetzelfde onder werp hog enige ingezonden stukken, welke evenwel geen nieuwe gezichtspun ten openen, zodat wy niet tot plaatsing zullen overgaan. Red. „L.D." Uno SMinus Animo introduceert Luisa Treves' „Om Nausikaa" Antieke Oudheid in moderne dialogen De opvoeringen van de Leidse Gymnasiaetenbond „Uni Sumus Animo", die In 1958 zUn 50-jarig bestaan zal herdenken, kenmerken zich steeds door jeug dige toewijding en idealisme, twee factoren, welke weldadig aandoen. Zo was het ook zaterdagavond in de Leidse Schouwburg, waar tot uitbeel ding kwam een blijspel van Luisa Treves, getiteld „Om Nausikaü", waarmee zoal niet „een schot in de roos", dan toch zeker een doeltreffende keuze werd gedaan. Immers: het eigent zich voor gymansiasten, die er gelegenheid in vin den terug te duiken in het voor hen. naar wjj hopen, welvertrouwde gebied der Griekse mythologie. Figuren uit de antieke oudheid herleven en het grappige, tevens contrasterende is, dat zU zich uiten in modern-nuchtere dialogen, niet van geest en humor ontbloot. Zij zullen vermoedeiyk menig vergrijsd, ernstig classicus de haren te berge doen rijzen, wanneer hij tenminste niet over het vereiste aanpassingsvermogen beschikt. Gelukkig wist de zaal de hedendaagse taal en de soms leuke woordvondsten te waarderen! In het zesde boek van Homerus' „Odyssee" is „Nausikaa" de schone en intelligente dochter van Alkinoos. ko ning, der Phaeaken, die Odysseus, ko ning van Ithaka tydens het balspel vond op het strand van het eiland Sche- ria en hem naar het huis van haar va der bracht. Hierop heeft Luisa Treves voortgebor duurd: wanneer het stuk begint, leeft Nausikaa nog geheel in de betoverende herinnering aan de reeds lang weer ver trokken Odysseus. Zy verkeert tussen werkelykheid en droom, prefereert de laatste boven de eerste. Wit men ook beproeft Nausikaa tot de werkelykheid terug te brengen en haar uit te huwen aan de winnaar van de vyfkamp Eurya- los, die haar aanbidt, alles is vergeefs. Totdat de loop der gebeurtenissen Nau- sikaa's ogen doet openen, zy is verliefd geworden op Odysseus' zon, Telemachus, in wie zij de vader meent te herkennen. Maar wanneer blykt, dat zelfs hy in de netten verstrikt is geraakt van de Zondagmiddagbijeenkomst van Leids Volkshuis bracht veel variatie Op de laatste gezinsbijeenkomst van het Leidse Volkshuis in dit seizoen werd zondagmiddag voor volwassenen en jongelui een zeer bijzonder program ma geboden. Hetgeen gebracht werd varieerde van eenvoudige en spontane uitingen van groepjes kinderen en jon gelui tot manifestaties uit de muziek en schilderkunst. Deze grote variatie was boeiend, doch stelde tevens vrij hoge eisen aan de talrijke toeschouwers. Een meisjesballetgroep opende met een aardige vertolking van het sprook je „Klein Duimpje". Uiteraard waren techniek en afwerking niet volmaakt, doch het bekoorlijke van een kinderuit voering zonder dat er teveel van lei ding bemerkt wordt, doet een ieder goed. Een aantal jongelui gaf vervol gens een uitbeelding van net Annie Schmidt-verhaaltje; ..De pannenkoe kenwedstrijd". De pianist Henk Briër speelde - na een korte inleiding van hemzelf - va riaties op een kinderliedje van Mozart. Later in het programma bracht hy eni ge gedeelten uit de „Schilderijenten toonstelling'' van Moussorgski. te« we ten: De Ossewagen". ..De dans van de kuikens in de eierschalen" en „Het ge sprek tussen Goldenberg en Schmuvle" De volkshulsbezoekers zijn op muzikaal terrein niet verwend, zodat dit pro grammaonderdeel als een beginnend po gen waardering verdiend. De program- inakeuze van Henk Briër was zeker ge slaagd. De toneelgroep speelde op voortref felijke wijze de Spaanse fantasie: „Het noteboompje van Genadio': de geschie- No het gezamenlijk avondmaal in de kibboets heeft een jonge Amerikaan geweer en patroongordel omgehangen, gereed om aan zijn wochtbewt te be ginnen. Zelfs op de tractor verlaat de kib- boetinik zijn wapens niet; de fedayin" (Arabische overvallers) kunnen ook overdag in hinderlaag liggen. Bloedtransfusiedienst Rode Kruis Méér donors gevraagd Een misverstand deed ons in het ver slag van de jaarvergadering van de afd. Leiden van het Ned Roode Kruis za terdag j.l. abusievelyk vermelden dat het aantal donors in het afgelopen jaar 5592 zou hebben bedragen, dit was even wel het aantal bloedtransfusies. Het aantal bloedgevers, dat gedurende 1955 ter beschikking stond, bedroeg 2914 en wanneer men daarbij nagaat, dat één donor per jaar maximaal tweemaal zijn bloed mag geven, dan blijkt daar uit, dat dit maximum ten aanzien van bijna alle bloedgevers werd bereikt. Wil de Bloedtransfusiedienst ook in de toekomst in staat zijn aan de steeds toenemende behoefte te voorzien, dan is het dringend noodzakelijk, dat het korps der vrijwillige bloedgevers een aanmerkelijke uitbreiding ondergaat, Men vergete daarbij niet, dat niet al leen het middel der bloedtransfusie steeds veelvuldiger wordt toegepast, doch dat Leiden de enige bloedbank is in een verre omegeving Wil het Ned. Roode Kruis ook op dit gebied zijn zegenrijk werk kunnen voortzetten, dan is versterking van de gelederen der donors een noodzakelijke voorwaarde. denis van de jongen Genadio, die een wonderboompje bezit waaraan gouden vruchten groeien, welk boompje hij niet wil verkopen en dat hij tenslotte aan een prinses schenkt. Een aardig zonnig verhaal, dat ge speeld werd in een welhaast Spaanse stijl door de goed verzorgde aankle ding en het treffend decor waaraan in alle soberheid veel aandacht was be steed. Om als slotstuk een korte film over het impressionisme in de West-Euro- pese schilderkunst, op een dergelijke huiselijke middag te brengen, mag wel een waagstuk genoemd worden. Het is daarom verheugend dat de toeschouwers blijk gaven dit toch zeer te kunnen appreciëren Na een korte inleiding door de directie opende deze prachtige kleurenfilm voor menigeen de weg naar het zien van doeken van Hollandse-. Vlaamse- en andere mees ters. De kleurenwerking. een enkel frag ment van een werk, de herkenning en vergelijking soms van een vroeger tafe reel als het Breughelse ïjsfeest met onze eigen tijd. zoals dat kennelijk zo door de toeschouwers beleefd werd. deed deze film over schilderkunst tot een boeiend beleven maken. Al met al een geslaagde slotbijeen komst van de dit seizoen gehouden zondagmiddagen in het Leidse Volks huis. Koningin ontving eerste t kievitsei t T Twee Jongens uit Zeldam (by T I Goor) hebben Koningin Juliana het X eerste kievitsei aangeboden. De X jongelui, Gerard en Frans Exter- A kate, die het ei zaterdag hadden gevonden, ïyn daarmee gisteren, Y te hureemeester van Y Prot. Chr. Onderwijzers bijeen C. v. d. ZWET OVER ZELFWERKZ A AMH E ID „Zelfwerkzaamheid". Over dit onder werp sprak zaterdagmiddag voor de Prot. Ohr. Onderwyzers Vereniging de heer C. van der Zwet, pedagogisch-didactisch medewerker aan het Chr. Pedagogisch Studiecentrum. Vooral omdat met de zelfwerkzaamheid een terrein in de di dactiek i>etreden wordt, dat tegenwoor dig zo bijzonder in het teken van de be langstelling staat, meende de heer v. d. Zwet in dit verband scherp stelling te mogen nemen tegen het begrip „luie kin deren". Immers kinderen, die geheel af kerig zijn van inspanning of werk, treft men op geen enkele school aan. Indien er ln bepaalde gevallen sprake is van luie kinderen dan zyn dit in de meeste gevallen patologisohe kinderen. Is een leerling in de klas niet of moeilyk tot een gewenste activiteit te bewegen, dan is dikwyis een te lage Intelligentie hier van de oorzaak. Voorts was de heer v. d. Zwet er van overtuigd, dat ook het mi lieu. waarin het kind opgroeit, meer dan eens remmend kan zijn. In wat voor si tuatie van conflicten kan een kind ir deze moderne tyd niet verzeild raken Dergelijke kinderen willen in de klas wel iets presteren, maar zij kunnen niet. De onderwijzer moet hen opvangen en over de remmingen heen helpen. Spre kende over de passiviteit gaf de heer v. d. Zwet als zyn mening te kennen dat deze dikwyis als een voorbode van ziekte beschouwd moet worden. De lust om bezig te zyn, zo vervolgcTe de heer v. d. Zwet, is een organische ac tiviteit. Als voorwaarden voor het berei ken van deze activiteit noemde hy o.m. de rijpheid. De onderwijzer zal zich goed bewust moeten zyn van het feit, dat een, kind van negen jaar geestelijk even ryp kan zijn als een kind van dertien en om gekeerd. God evenwel geeft alle kinderen een bestemming en het is de taak van de onderwijzer daaraan mede te werken. Ondanks een groot aantal leerlingen in een klas, kan een onderwijzer met een beetje wil en fantasie zeer veel bereiken, vooral wanneer hy differentiatie op de juiste methode weet toe te passen. Het is derhalve van uitermate groot belang hoe de onderwijzer zelf tegenover zijn wer> staat. Het centrum van pedago gische activiteit is en byft op het kind liggen, aldus besloot de heer v. d. Zwet zijn met gVJte aandacht beluisterde toe spraak. Na de pauze werden enkele huishoude- lyke zaken aan de orde gesteld. verleidelyke Godin van de Liefde Aphro dite, hier optredend in de gedaante van kamermeisje by koning Alkinoos, in welke functie zy vele mannenhoofden op hol brengt is de maat vol en komt zy tot klare bezinning. Thans zal voor haar eindelyk wel de weg geopend zyn. Eu- ryalos in de armen te vallen Om dit originele gegeven spelen zich gecompliceerde gebeurtenissen af, waar in Pallas Athènè, Godin van de Wijs heid, zich de grootste moeite geeft Aphrodite op het goede pad te houden, wat natuurlijk jammerlijk mislukt, Luisa Treves heeft de gang van za ken met aardige wendingen uitgewerkt, waarvan de jonge acteurs en actrices dankbaar gebruik gemaakt hebben, daarmee onder de regie van A. R I. Aris een zeker gebrek aan handeling toch wel overspelend. Er wordt soms langdurig en gerekt gediscussieerd, maar wanneer Aphrodite ten tonele verschynt is er de spanning over de vraag, hoe zy het nu weer zal aanleggen ze kin het eenvoudig niet laten! een nieuw „slachtoffer" van haar raffinement en charme te maken. Zowel Nausikaü als Pallas Athènè spreken verstandige woorden waaraan anderen zich spiegelen kunnen, al doen ze het lang niet altijd. Een regiefout leek ons, vooral in den beginne, het dikwijls spreken met de rug naar de zaal, waardoor het gesprokene soms moeilyk verstaanbaar was. Laura Huizinga voldeed ten volle aan de intelligentie en eruditie, die men van Nausikaa verwacht, was ln houding en gebaar stijlvol, sober en beheerst. Haar verheffende, veelal ook ontroerende woorden hadden echter luider stemge- ving kunnen verdragen. Tonny Meckmann als Aphrodite, maakte het alleszins begrijpelijk, dat mannenharten onder haar invloed on rustig worden en sloeg zich dapper heen door het onverwachte incident, dat haar pruik afviel. Jikke Schouten's duidelyke dictie frappeerde en verleende aan de rol van Pallas Athènè relief. Koning Al kinoos vond een waardig, schoon nog wat schroef acterend vertolker in Paul Waszink. Uitstekend spel gaf Mare Spy- ker te zien als diens zoon Laodamas, ook diens uitspraak voldeed uitnemend Sander Kreukniet was een humoristi sche Majordomo Pontonoos, wiens kos telijke Intonatie opviel. Ook de kleinere rollen vonden vol doende bezetting. Alwlne Drewes als Arètè, de vrouw van koning Alkinoos. Manon van Caspel in de rol van de voedster Eurymadousa, wier grime ech ter niet erg gelukkig was, Duco van Weerlee als de flinke Euryalos, de enige, die Aphrodite's listen dapper wist te weerstaan en Joost Hubeek in de rol van Telemachus, wiens snorretje evenwel een. vermoedeiyk onbedoeld, kluchtige indruk maakte. Nog een compliment voor de Jongste medespeler Werner Staver- man, die met. zyn droge opmerkingen als Naustinoos Junior de lachers op zijn hand kreeg. Al deze „meneren' en „me vrouwen" deden het oude Griekenland gewaagd, niettemin natuurlijk herle ven. Regisseur Aris moet plezier yan zyn werk gehad hebben. De kostuums, ontworpen door mej. G. Byieveld, pasten zich harmonisch by de Uid aan, het décor grote zaal van Alkinoos paleis waarvan de omlys- ting door de gymnasiasten zelf vervaar digd was zag er aantrekkelijk uit. Na afloop het gebruikelyke dankwoord van rector dr. W. Wiersma, aanbieding van bloemen door praeses Kloeke, die ook de opening verricht had en de betui gingen van erkentelijkheid door de „be zadigde" ouderen, afgevaardigden van de „Leidse Joffers" en „Lugdunum Bata- vorum". Wederom een avond, waarop U.S.A. zich van zijn beste zijde liet zien, bij gewoond door prof. Fischer, voorzitter van het Curatorium, vele leraren en talrijke U.S.A.-vrienden, hoewel de Schouwburg, jammer genoeg, bij lan ge na niet gevuld was. U.S.A. heeft ook nu loffelijk een schone traditie voortgezet! H. Ons Grunnegerlaand GEZELLIGE CABARET-AVOND Voor de vijfde maal trad zaterdag avond in de geheel gevulde Jacobaza&l van „Den Burcht" het Gruno-cabaret op voor „Ons Grunnegerlaand" met een cabaret-revue, getiteld: Tussen Martini toren en Stephansdom. Dus een alle gaartje, deels spelend in het moeder land. deels in het lustige Wenen, dat bereikt werd via een reisje langs de Ryn, dat ook gerede aanleiding geeft tot gezellige deuntjes en wysjes. Zowel aan de Ryn als in Oostenryk's hoofd stad deden de Tiedverdrievers zich ken nen als werkelyk de tyd aangenaam verdryvende caberettiers met hun mu ziek en zang. Hun leider, de heer Enze- rink, had er een frisse cocktail van ge maakt. die gretig werd verwerkt! Het verblyf in de hoofdstad van het noor den werd gevuld met zang van het zangkoor onder leiding van de heer F. Riks deze zangltesters behoeven langzamerhand geen krans meer en enkele korte schetsjes, echt Grunnen's kort humoristisch, zo'n flits en het is voorby. Vooral „In 't- soheerhoes" had een overweldigend suoces! En dan was er nog de heer H. Kle- vering, die zich onderscheidde als ac cordeonist, al dan niet daarbij flui tend bijzonder goed getroffen zyn: Zingende nagtegaal en als xylofonist aan de piano begeleid door mej. N. Nanmng. terwijl ook mevr. Nanning met haar dochter een paar pianonummers ten beste gaf De voorzitter van Ons Grunneger laand, de heer H A. Vriend was on- getwyfeld aller tolk, toen hy alle me dewerkenden aan deze mixture dei- lichte Muze hartelyk dank bracht voor deze welgeslaagde avond. Na afloop natuurlijk nog een dansje.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3