LEIDSCH DAGBLAD berol zou (onder druk van de pers) eerder naar Moskou terugkeren... WEERBERICHT Olie in de Sahara van gelijke kwaliteit als in Midden-Oosten Felle brand in cokesfabriek te Be"ekkinTng!^ijzYgdnd—V'S' Sluiskil door vonken Prinses Beatrix treedt toe als lidmaat der Ned. Herv. Kerk 95ste jaargang MAANDAG 26 MAART 1956 No. 28791 Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 C* 1? Ill 1 i Turk op Cyprus vermoord Malenkof bekort rondreis in Noord-Engeland en Schotland (Van onze Londense correspondent) volgei Generaal Serof, hoofd van de Russische geheime politie, zal onofficiële berichten waarschijnlijk nog deze week naar Moskou terugkeren Beweerd wordt dat zijn terugkeer verband houdt met de in Engeland wegens zijn terreurdaden op hem geoefende kritiek, welke, volgens sommige Russen, die deel uitmaken van Malenkofs gezelschap een schaduw heeft geworpen over de voorbereiding van het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef. Oorspron kelijk had Serof te kennen gegeven, dat hij tot aan het einde van het bezoek van de Sovjetrussische leiders in Engeland zou blijven. Van Britse officiële zijde zou echter tegen zijn aanwezigheid tijdens het bezoek bezwaar zijn gemaakt, daar dit demonstraties en misschien zelfs gewelddaden zou kunnen uitlokken. Verder zou Malenkof besloten hebben de rest van zijn rondreis door Noord-Engeland en Schotiand op te geven en woensdagochtend vroeg per vliegtuig naar Londen terug te keren, waar hij dringende besprekingen zou hebben te voeren met Serof. Zuurstok voor een jongetje en bonbons voor een jong vrouwtje Malik. de Sovjetrussische ambassadeur in Londen, zei gisteren kwaad tot de pers. dat Serof met rust diende te wor den gelaten! Tegen een verslaggever van de commerciële televisie trachtte Serof de op hem gedane aanvallen te te weren Hij verklaarde, dat de aan hem toege schreven daden niet erger waren geweest dan de behandeling in Engeland van Britse fascisten gedurende de oorlog!! Hij weigerde voor de televisie te ver schijnen zoals oorspronkelijk het voor nemen schijnt geweest te zijn. Serof wordt in de pers beschuldigd var deportaties van meer dan 2 miljoen per sonen uit negen landen, van wie velen naar slaven- enconcentratiekampen. be velen tot het doodschieten van 10.000 mensen alsmede verantwoordelijkheid voor de dood in kampen van 150.000 per sonen. Serof bezocht gisteren de bad plaatsen Brighton en Eastbourne. Ma lenkof was ook aan zee namelijk in Blackpool, waar hü een gekleurde zuur stok weggaf aan een jongetje en bon bons schonk aan een vrouw, die zich daar op haar huwelijksreis bevond. Later Fort van Herodes ontdekt Een Israëlische archeologische expe ditie heeft, naar men gelooft, in het oude Joodse fort Massada, op de rotsen dit uitzien op de Dode Zee. het arsenaal en voedselvoorraden van Koning Hero des aan het licht gebracht. Dit is mede gedeeld door de leider van de expeditie, dr. Johanan Aharoni. Volgens dr. Aha- roni zijn vondsten gedaan, aan de hand waarvan kan worden aangetoond hoe het arsenaal door brand werd verwoest voor de komst van de oprukkende Ro meinse troepen. Het bolwerk viel de Ro meinen in handen en de 960 verdedigers pleegden zelfmoord. De voedselvoorraden waren niet in brand gestoken. De expe ditie heeft overblijfselen aangetroffen van grote potten. Dr. Aharoni heeft ver klaard. dat de vondsten kloppen met de beschrijving door de Joodse historicus Flavius in zijn werk „De oorlogen van de Joden". Hierin vertelt hij, dat de ver dedigers het gehele fort in brand had den gestoken doch de voedselvoorraden spaarden om de Romeinen te kennen te geven, dat zy niet wegens gebrek aan voedsel de strijd hadden opgegeven. Steek in de borst AANSLAG OP EX-VERLOOFDE. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een 19-jarige koopvaordjjmatroos zijn vroegere verloofde, een 20-jarige oevreuse, met een dolkmes in de borst gestoken. Het meisje is in het zieken huis C'ooisin gel ter verpleging opgeno men. Haar toestand is niet levensge vaarlijk. De daad werd gepleegd In de gang van de woning van het meisje aan de Alberdinck Thjjmstraat te Rot terdam. De matroos had haar met een ander zien dansen, had zich toen naar haar woning begeven en was in de gang gaan zitten wachten tot zij thuis kwam Voor d? deur van de woning nam het meisje afscheid van haar danseur, maar trof toen in de gang de matroos aan. Na een korte woordenwisseling trok deze onver hoeds een dolkmes en stak daarmee het meisje in de borst. Vervolgens meldde hij zich bij de politie. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Koudere nacht en plaatselijk mist. Overigens wisselende bewolking en droog weer Weinig wind en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 MAART. Zon op: 6.29 uur; onder: 19.07 uur. Maan op: 20.49 uur; onder: 6.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.46 en 16.04 u. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. bezocht hij nog een herstellingsoord voor mijnwerkers. Ook ging Malenkof nog naar de badplaatsen Morecambe en Fleetwood, in welke laatste plaats hij een gezin in een gemeentewoning be zocht. Volgens Serof zou besloten zyn. dat Boelganin en Kroesjtsjef in het kleine deftige Claridges-hotel in Mayfair zul len logeren zy zouden een suite krijgen, die meestal voor vorstelyke personen is gereserveerd. De hotelrekening zal voor beiden op minstens 2000 gulden per week komen. In Claridges het hotel van diplomaien en aristocraten zullen Boelganin en Kroesjtsjef zeker niet met het gewone volk in aanraking komen... Volgens de communistische Daily Wor ker zouden Boelganin en Kroesjtsjef slechts door zes rechercheurs worden be schermd. Over koninklijke bezoekers wordt meestal door vyf politiemannen gewaakt. Alle verhalen, dat de Russen een grote eigen politiemacht op de been zouden willen brengen zyn volgens dit communistische orgaan „leugens" Het blad beschuldigt de regering en sommige persorganen ervan, dat zij de indruk wil len wekken dat Boelganin en Kroesjtsjef bang zyn om met de Britse bevolking in aanraking te komen. Gisteravond zyn twee gemaskerde mannen een winkel te Kolossi. enige ki lometers ten westen van Limassol. bin nengedrongen. waar zij een Cyprische Turk doodschoten. Hieruit kan afgeleid worden, dat de daders Grieken waren. Ook is gisteravond een handgranaat ge worpen op de binnenplaats van het po litiebureau van een dorp bij Kyrenia, maar het projectiel ontplofte niet. Er was gisteren een uitgaansverbod van kracht op een groot deel van het eiland Cyprus. De autoriteiten hadden nameiyk'vernomen, dat de Griekse Cy prioten van plan waren de viering van de Griekse onafhankelijkheidsdag voor hun eigen doel te gebruiken. Kerkdien sten werden door de radio uitgezonden, omdat kerkbezoek in grote delen van het eiland onmogelijk was. Franse parlementariërs willen er nu een afzonderlijk gebied van maken Een groep Franse afgevaardigden heeft in de Nationale Vergadering een wetsvoorstel ingediend om de Franse Sahara tot een afzonderlijk gebied te maken, nu er woensdag j.l. bij Edjele, diep in de woestijn, olie is ge vonden. De Sahara zou worden afgescheiden van Algerië, Frans-Equato- riaal-Afrika en Franst-West-Afrika. De nieuwe bron, de eerste in de Sahara, produceert olie, die nog geanalyseerd moet worden maar volgens onofficiële berichten te Parijs zou de kwaliteit gelijk zijn aan die van de olie in het Midden-Oosten. In Franse bladen wordt de mogelijkheid geopperd, dat de olievondst zal leiden tot een afbakening van de grens tussen Algerië en Libië door de V.N. Sinds de oliebron bij Edjele woensdag in produktie is gekomen, zouden er namelijk olieconccssies zijn aangevraagd die betrekking hebben op een gebied van ongeveer 80.000 vierkante km in het westelijke deel van Libië. Tot dusver brengt de bron bij Edjele omstreeks 35 kubieke meter olie per uur voort. Tot de indieners van het wetsvoorstel om de Franse Sahara tot een apart gebied te maken, behoren de oud-premiers Edgar Faure en Paul Reynaud. Twaalf brandiceren waren in volle actie Zaterdagmorgen om tien uur is brand uitgebroken in de afdeling teerdistil- latic van de cokesfabriek van de „Association Coöp. Zlandaise de carbonisa tion" In Sluiskil (Z. VL) Een railwagen met gloeiende cokes stond naast het gebouw, waarin zich reservoirs met grote hoeveelheden zeer brandbare vloei stoffen, zoals benzol, bevonden. Dc brand ontstond vermoedelijk doordat vonken van de gloeiende cokes van de railwagen naar het gebouw oversloegen Tweehonderd ton naftaline ging bij deze brand verloren. In de betreffende afdeling waren acht arbeiders werkzaam, die allen onge deerd bleven. Aanvankelijk bestond er enige ongerustheid omdat een negende arbeider afwezig bleek te zijn. Deze was echter, toen de brand uitbrak niet in zijn afdeling aanwezig, doch bevond zich in een waslokaal. De brand, die met hevige rookontwik keling gepaard ging. kon tot de benzol- fabriek beperkt blijven dank zij de gunstige wind. die de vlammen juist van de fabriek afjoeg. Het gevaar voor de in de nabijheid staande gashouders en benzoltanks kon zodoende worden bezworen. De gebouwen van de benzol- fabriek stortten al spoedig in. De brand werd met zestig stralen be streden. Vrijwel alle brandweren van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen waren opgekomen namelijk de bedrijfsbrand weer van de fabriek en de brandweren van Sluiskil. Temeuzen. Axel, Hulst. Sas van Gent. Wcstdorpe, Zuiddorpe. Koewacht. St Janssteen en Hontenisse Omstreek? twee uur was het blussings- werk zo ver gevorderd dat de brand weer van Sas van Gent naar huis kon gaan om dc opening van haar nieuwe Vliegende oma.. De 62-jarige mevrouw Bridgens J die reeds grootmoeder is. heeft in 4 Pretoria haar vliegbrevet behaald Zij is thans volwaardig piloot. Vol- gens haar collega's bestuurt zy haar toestel opvallend goed. Mevr T Bridgens is de enige in Zuid- X J Afrika, die ooit op deze leeftijd het brevet behaalde. „Apostel der armen" op Sicilië voor de rechter gesleept Maar tal van kopstukken voor hem op de bres In Italië heeft zich een nationaal comité gevormd bestaande uit tientallen vooraanstaande auteurs. hoogleraren, journalisten, sociale werkers en film mensen. met het doel Danilo Dolci's dediging te verzorgen. Deze sociale hervormer, die dc „apostel der armen" genoemd wordt, is aange klaagd wegens wanordelijk gedrag en andere overtredingen, nadat hij met 22 metgezellen, die eveneens aangeklaagd zijn. tweehonderd werklozen uit de buurt van Palermo eigenhandig werk verschaft had door hen een weg te laten herstel len. Het comité heeft verklaard, dat Dolci's enige doel was verlichting te brengen in de verschrikkelijke armoede van de Sicihanen. maar dat hy het slachtoffer is geworden van de Maffia een ge heime organisatie en de Siciliaanse heersende klasse. Dolci en zes anderen werden geboeid voor het gerecht gebracht. Hy zal ver dedigd worden door Italië's bekendste advocaten. garage bij te wonen en vervolgens voor de verdere nablussing terug te komen. De adjunct-inspecteur van het brand weerwezen in de inspectie Breda, die toevallig in Zeeuwsch-Vlaanderen was, leidde het blussingswerk Behalve in de verwoeste afdeling gaat het werk in de fabriek normaal door. Ook de gasvoorziening in de provincie Zeeland, die door de cokesfabriek wordt verzorgd, ondervindt geen stagnatie. Autoriteiten in Washington hebben verklaard dat de huidige verwijdering in de betrekkingen tussen Nederland en de V.S. te wijten was aan ongelukkige samenloop van omstan digheden. Zij legden er in het bijzon der de nadruk op. dat er geen aan leiding was om te veronderstellen, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken haar politiek ten aanzien van Nederlands-Nieuw- Gui nea zou veranderen ten gunste het Indonesische standpunt in deze. Voorts zeiden zij. dat de V.S. nauw keurig het proces-Jungschlager volgen, dat. zoals een van hen verklaarde, ken nelijk niet wordt gevoerd in overeen stemming met de juiste legale maat staf. Diplomatieke kringen in Washington twijfelen er echter aan of zulke „ach ter de schermen" gegeven verzekerin gen de Nederlandse mening zullen bevredigen. Een van de autoriteiten in Washing ton zei. dat de uitnodiging van Dulles aan president Soekarno voor een bezoek aan de V.S. reeds lang van te vc gedaan was en dat Dulles Indonesië niet fezocht zou kunnen hebben zonder deze uitnodiging te herhalen. Zware rookwolken sloegen uit liel teerdistillatiegeboinv van de cokes gasfabriek te Sluiskil, waar zater dag grote hoeveelheden naftaline een prooi der vlammen werden. Vele brandweren namen aan de zeer moeilijke blussing deel. Als de gepersonifieerde vriende-1 rondwandelen. Zaterdag leende hij lijkheid blijft Malenkof glimlachen zijn kijker aan een toeschouwertje en hulpvaardig door Engeland I bij de Grand National. Ga been in deze uwe kracht Neem dienst in de Militia Christi (Van onze Haagse redactie) „Beatrix, Wilhelmina, Armgard ik verklaar u in de gemeenschap met de kerk van Christus tot belijdend lid der Ned. Herv. Kerk. Wij weten nu, dat God alle dingen doet medewerken ten goede van hen, die God liefhebben". Geknield ligt de Kroonprinses op de bank als ds. H. J. Kater deze woorden uitspreekt. Zegenend strekt de hand van de prediker zich boven haar hoofd uit. Dit ceremonieel volgt op de vragen, die H.K.H. Prinses Beatrix en de ruim 40 andere jonge mannen en vrouwen door de voorganger der gemeente zijn gesteld en waarop door allen met een krachtig „ja" is geantwoord. Zy allen hebben in het openbaar be leden te geloven in God, in zyn enig geboren Zoon en als lidmaat van Zijn gemeente bereid te zyn him Heiland in leven en sterven te volgen, in de ge meenschap der Ned. Herv. Kerk te wil len volharden in het gebed en in het lezen van de Heilige Schrift en mede te willen werken aan de opbouw van de gemeente van Christus. Evenals in zovele andere hervormde kerken op deze Palmzondag is het ook in de Nieuwe Zydskapel in Amster dam. dat een groep jonge mensen de wens te kennen heeft gegeven om tot lidmaten te worden bevestigd Tot de laatste plaats is de stemmings volle kapel gevuld met de vaders, moe ders en andere verwanten van de jonge lidmaten. Ook de ouders van Prinses Beatrix, haar grootmoeder. Prinses Wil helmina en haar zusjes Irene en Mar griet zyn aanwezig Prinses Armgard kon door ongesteldheid niet aanwezig zyn. Aan het verzoek om aan het hoge gezelschap geen bijzondere aandacht te besteden, is voldaan. Byna onopvallend hebben de leden van onze Koninklijke familie hun plaatsen ingenomen. Om precies half elf staat de gemeen te op. Onder orgelspel betreedt ds Ka ter met zyn 43 catechisanten de kapel In het midden van de groep loopt Prin ses Beatrix .gekleed in een donkergrijze japon met een klein zwart hoedje, met haar drie vriendinnen van liet Baarns vceum. waaronder Renee Roell Als tekst van zyn predikatie had ds. Kater de tekst uit Ricliteren 6 geko- m: ..Ga heen in deze Uwe kracht". De voorganger trekt een vergelijking met de Palmzondag, toen Jezus zijn intocht in Jeruzalem hield en nu. Er is eenzelfde bedrieglijke schijn De ve len. die op deze dag belijdenis des ge- loofs afleggen, geven reden tot jubelen. Men zou kunnen zeggen: „ziet hoe de kerk versterkt wordt door zovele jon ge leden". Maar de cyfers wijzen uit. dat de scharen niet naar de kerk toe stromen: zij stromen weg. De biosco pen en de voetbalvelden behoeven zelfs op Palmzondag niet bang te zijn voor concurrentie. Spreker wijst erop. dat de gelovigen elkander broodnodig hebben Zeker naarmate deze wereld meer wereld zal worden en het christelijke masker meer van zich af zal werpen. Het zal moeilijk worden om christen te kunnen zyn in de harde realiteit van het leven. De kerk zal in de toekomst niet kunnen blijven bestaan als een log instituut, maar als een totaliteit, ge vormd uit hecht verbonden levensge meenschappen. waarin men elkaar kent. „NIET VOOR DE KERK" Tot de lidmaten zei ds. Kater: „Je bent geen christen voor de kerk. maar voor de werld. Je bent christen om de wereld te bewerken en te ordenen. Je hebt strijd te voeren tegen de duivel en het onrecht. Het lidmaat worden bete kent dienstnemen in de Militia ChristL Een geloof, dat niet in de praktiik werkt, is een egoistische zelfbegooche ling. Cristus heeft het licht niet ge geven om het onder de korenmaat te zetten doch om het op een kandelaar te plaatsen. God zet U in het leven om voor Hem te strijden. Hy zendt ons met een bepaalde belofte: ..Gaat henen in deze Uwe kracht'Een kracht, die in onze menselijke zwakheid volbracht wordt. Zorg er voor. dat ge uw kracht zoekt by Hem. die in Christus ons naby is. Gaat heen. aanvaard uw roeping en neem uw post in. Of die hoog of laag is doet niet ter zake. Strijd uw stryd en lijd uw ïyden en draag uw kruis. Weet. dat Hy u nabij is. alle dagen tot aan de voleinding der wereld Dan stelt ds. Kater zyn catechisanten de bekende vragen. Het gezamenlijk uitgesproken „ja" daarop klinkt krach tig door de kapel. Slot op pag. 2 Dr Paul Rijkens over de winstdeling Tijdens de zaterdag te Nijmegen ge houden zesde landdag van economen, georganiseerd door de contactcommis sie van academisch gevormde economen, heeft dr. Paul Rijkens. oud-voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N.V. gesproken over „Theorie en prak tijk van de winstdeling. Afgaande op de ontwikkeling in ons land meei.de spreker te mogen conclu deren, dat uitbreiding van de winstde ling, ingevoerd in overleg met de werk nemersvakbeweging. die hier een belangrijke adviserende bemiddelende functie kan vervullen, een logisch eü noodzakelijk sluitstuk vormt van het Nederlandse systeem van loonvorming, omdat aldus, een zij het misschien bescheiden bydrage wordt geleverd voor het verkrijgen van een evenwicht tussen coördinatie en differentiatie, tussen individuele en collectieve verant woordelijkheid. tussen ondernemingsge wijze vrijheid en maatschappelijke ge bondenheid.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1