Eerste Hervormde kerkdienst Dr. B. H. M. Vlekke uit Den Haag buitengewoon Leids hoogleraar in actuele politieke problemen Sinds 1951 reeds docent MAANDAG 26 MAART In Burgemeesters- eu Professorenwijk Zoals bekend dateren de plannen voor de bouw van een Hervormde Vredes- kerk in de onmiddellijke omgeving van „De Professorenwijk" - op een terrein aan de Burggravenlaan - reeds van 10 tot 15 jaar geleden. Terwijl momenteel allerlei omstan digheden er toe lelden, dat de kerk bouw nog niet kan worden overgegaan, meende de Centrale Kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente, gelet op de grote behoefte, die daaraan bestaat, thans niet langer te mogen wachten met het houden van zondagochtend diensten in dit stadsgedeelte. Thans wordt daartoe een mogelijk heid geschapen in de binnenkort aan de Asserstraat te openen christelijke ulo school Hoewel deze school eerst na de paasvakantie zal worden geopend, had het bestuur van de Vereniging voor Chr Onderwijs er in toegestemd, dat reeds gisterochtend de eerste kerkdienst in de aula werd gehouden Dat het houden van hervormde kerk diensten in deze omgeving inderdaad in een grote behoefte voorziet, bewees gisterochtend de grote belangstelling, welke voor deze dienst bestond. Hoe wel in de aula voor ongeveer driehon derd personen plaats is. liep dit aantal gisterochtend zeker tegen de 450 Bo vendien moesten nog tientallen kerk gangers worden teleurgesteld. Er was voor hen geen plaats Ds. D. J. Vossers. de predikant, die in deze eerste dienst voorging, en de bur gemees terswijk onder zijn bearbeiding heeft - ds P Kloek is dè wijkpredikant van ..De Professorenwijk" -, w as ver heugd. dat thans in dit stadskwartier de eerste godsdienstoefening gehouden kon worden. Al vele jaren, aldus spre ker. hebben wij plannen om aan de Burggravenlaan tot kerkbouw te ko men. Evenwel zal daarvan, gelet op de hoge bouwkosten en de financiële toe stand van de Leidse Hervormde ge meente (de bouw van de Marandtha- kerk vroeg reeds grote financiële of fers. Red voorlopig nog niets kunnen komen. Centrale Kerkeraad en wijkge- meenten zijn het bestuur van de Ver voor Chr Onderwijs, aldus ds Vossers. dan ook zeer dankbaar, dat het deze ge legenheid tot evangelie verkondiging heeft geopend Tevens gaat onze dank uit naar de kerkvoogdij, die de aula tot dit doel van nieuw meubilair heeft voorzien. Jubileum L. J. Paddenburg Li het Sint-Antonius Clubhuis vond zaterdaemiddae de huldiging nlaats van de heer L. J. Paddenburg, die het feit herdacht, dat hii voor 40 laar in dienst trad bil het schildersbedrijf H. P. Jan sen. De viering werd ingezet door een dochtertie en een nichtje van de heer Jansen, die de ïubilaris od een voortref- feliik samensoraakie vergastten. Na de ze poëtische uitlating herinnerde de heer H. J. Jansen, directeur van het bedriif. aan het feit. dat de heer Pad denburg od 15-jarige leeftijd als leer ling zijn intrede in het bedriif deed. Al 6nel was de leerling door ziin bekwaam heid en leergierigheid uitgegroeid tot een accuraat vakman, die door zijn iiver de firma tot grote bloei had ge bracht. Spreker prees de kameraad- schappeliike houding van de jubilaris ten opzichte van het andere personeel. Als voorbeeld van de vakbekwaamheid van de jubilaris noemde de heer Jansen ziin werkzaamheden bii de telefooncen trale. waar hii zijn opdracht, enkele tienduizenden ciifertles te schilderen, feilloos uitvoerde. Als huldeblijk bood spreker de heer Paddenburg een fraaie gashaard aan. Tenslotte las hit een ceestiee ode aan de jubilaris voor die door een familielid van de heer Pad denburg vervaardigd was. Vervolgens werd het woord gevoerd door pater J. W. Hogenelst o.f.m.. die de vele verdiensten van de heer Padden burg voor het jeugdwerk in herinnering bracht. Een van de collega's van de Ju bilaris bood venolgens namens het per soneel een fraai schilderstuk aan. Namens de bond van r.-k. bouwvak arbeiders Sint-Joseph werd het woord gevoerd door de heer A. J. Schreuder, die de verdiensten van de jubilaris als vakbondslid uitvoerig prees. Hij overhan digde de Jubilaris een boekwerk over Rembrandt. De jongste frmant de heer N. L. M. Jansen bood na een kort toe spraakje een fototoestel aan. Dc heer Noteboom. leraar aan de schildersschool in Boxtel, en de heer Baljeu, leraar aan de Leidse Ambachts school, haalden herinneringen op aan de Jaren dat zjj met de heer Padden burg hadden samengewerkt. Eerstge noemde overhandigde de jubilaris een oorkonde, waarop zijn verdiensten in enkele volzinnen omschreven werden. •Nadat nog enkele sprekers aan het •wcord geweest waren, sprak de heer Paddenburg een dankwoord VERENIGING VOOR PAEDAGOGIEK Forum-avond Een dezer dagen was de Ver. v Paeda- gogiek weer të gast bij een buur- en speeltuinvereniging, ditmaal bij Rondom de Maredijk. Opnieuw bestond er gele genheid vragen omtrent opvoeding en onderwijs te stellen aan een forum van deskundigen, bestaande uit mej. H E. Daamen. dokter A Kuyper, de heren B Swanenburg en M. G den Haan Het geheel onder leiding van de heer H A. Vriend. Het werd weer een genoeglijke een leerzame avond. Ondertussen kon de vereniging, dank zij de activiteit van een der leden, het 300se lid inschrijven. Een boekenbon was de verdiende beloning. In het bijna afgelopen seizoen kon de vereniging 50 nieuwe leden noteren. In dit seizoen wacht de vereniging nog één avond en wel in het Leidse Volks huis op 25 April De heren K. v, Driel, Jan de Troye, Dick van Ryn, ir. A. van Emmenes en Leo Pagano komen naar Leiden voor het houden van een sport - forum. Een en ander geschiedt in sa menwerking met LJ-A. en de Leidse Sportstichting. SPERWERS VOOR DE RADIO „De Sperwers" kwamen vrijdagavond in hun clubhuis aan de Langestraat bijeen en dit keer wel m*t een bijzonder doel Zij waren nl. de gastheren van een aantal medewerkers van de V.PHO Deze radiomensen zorgden er voor. dat de diverse liedjes en de accordeonmu- ziek door de kinderen bijzonder aar dig gezongen en gespeeld zo goed mogelijk op dc band werden vastgelegd Goede prestaties werden ook geleverd door twee jongens en een meisje, die ieder met een gitaar enkele pittige cow boyliedjes zongen. Interessant was ver der het vraaggesprek met de heer R. Sevenhuijsen. terwijl ook de directeur van het clubhuis, de heer P Stutter- heim. zich aan een interview moest on derwerpen. Deze laatste vertelde een en a-ider over de geboorte en de verdere ontwikkeling van de Sperwertjes. Hun optreden zal zeer waarschijnlijk op 6 april over de radio worden uitgezonden. Voorts dankte spreker allen, die mid dels hun dienstverlening wensen mede te werken aan de opbouw van de ge meente. NIEUWE WIJKGEMEENTE? Volgens ds. Vossers Is het niet uitge sloten, dat deze nieuwe gelegenheid tot de verkondiging van Gods Woord. hetgeei\ in deze omgeving tevens leidt lot een betere beleving van de gemeenschapsgedachte, in de toe komst aanstuurt op het in het leven roepenn van een nieuwe wjjkge- roepen van een nieuwe wjjkge- Met het uitspreken van de bede .O Heer. moge Uwe ogen open zijn over dit Huis tot opbouw van ons geloof en tot uitbreiding van Uw Kerk" besloot ds Vossers zijn inleidend woord, waar na de godsdienstoefening een aanvang nam. HAAGWEGKWARTIER De hervormde wijkgemeente .Rem- brandtwijk die tot voor kort haar zondagochtenddiensten hield in het clubgebouw van de speeltuinvereniging ..Westerkwartier" aan de Ten Katc- straat hield deze ochtend eveneens voor het eerst een dienst in de aula van de hervormde school aan de Boshuizer- kade Ds. J. de Wit ging in deze dienst voor Oversteken van de rijweg zonder op het verkeer te letten is gisteren weer de oorzaak van twee ongelukjes geworden Een 64-Jarige dame, wonende in de Piet Heinstraat. lette niet op het ver keer toen zij gistermiddag om ongeveer half vier de Stationsweg bij de Rijns- burgersingel overstak. Gevolg: aanrij ding door een bromfiets, en met een polsfractuur en een zware hersenschud ding een EHD-rit naar het Academisch Ziekenhuis. Een driejarig meisje, wonende in het. Juliana van Stolberghof, toonde zich gistermiddag omstreeks half zeven bij haar ouderlijke woning al even onvoor zichtig. waardoor zij werd aangereden door een achtjarige jongen op een fiets. Zij brak een onderbeen op twee plaat sen Ook dit slachtoffer werd door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. BILJARTEN District Leiden K.N.B.B. Zaterdag en zondag werd in ..Cen traal" te Oegstgeest het kampioenschap eerste klasse libre klein biljart verspeeld van het district Leiden KNBB Deelnemers waren de heren Polm, v. Roon. Groenendijk. Bakker en op uit nodiging de tweede klassers, de heren Ze-gers en Lensen. Na spannende stryd kwam de titel terecht bij de heer Van Roon uit Alphen De eindstand pnt car. ha. gem. L. van Roon 10 1000 31 636 C. Polm 8 898 25 404 J. Bakker 4 784 63 5.37 H. Groenendijk 4 794 40 3.98 L. Lensen 2 885 27 4.33 P Zegers 2 826 23 3 52 Concert „Accordant©" stond op een zeer hoog niveau Qua distinctie voortreffelijke positie onder Louw Boellaards leiding Koorzang heeft zeer oude rechten. Harmonieorkesten, die cultureel perspec tief openen, veroveren al meer de recenserende belangstelling. Accordeonorkes ten hebben nog maar schaarse bekendheid. Van die drie grote vormen van collectieve amateur-muziekbeoefeningen be voordeelt de vrij kiezende jeugd de laatste. In het Duitse Trossingen, het Mekka van de accordeonist, komt alle drie minuten kant en klaar oen accordeon van de fabriek! Men kan het verschijnsel dus niet meer over het hoofd zien. deze veste is ..Accordante" de meest concrete belichaming van dit verschijn sel. het orkest dat door Louw Boellaard wordt geregeerd. Geiegeeid niet voor amusementsdoeleinden, maar om kunst gevoel in te scherpen, om de voortsehnj. dende verfijning die het instrument ont vangt in geldende waarden om te zetten. Er is nog veel valse voorstelling in om loop. De huidige leerkracht, die op de titel „leraar" recht hseft, schuwt niets zo zeer als de herinnering aan die „pro letariër onder de speeltuigen", die in ha venkwartieren de voorloper was van het huidige, soms zeer kostbare accordeon. De gedaantewisseling is enorm. In 1951 hoorde Leiden Wllrthner. een wereldfiguur, niet anders dan kunstenaar te noemen. De kunstenaar is nog zeld zaam. De virtuoos niet en deze kan er oorzaak van blijven, het instrument in kwade reuk te houden. De culturele be tekenis ligt dus praktisch op twee ge bieden: de huismuziek en het orkest En van die twee heeft het orkest de beste papleren. Hier worden beoefenaars be hoed voor te dilettantische afzwervin- gen. die dreigen wanneer de gezagsband van de leraar wordt losgelaten. Leiden heeft op dit punt een positie, die in distinctie vrijwel alle kernen in het land overtreft. Vooalsnog bindt het accordeon-orkest alleen Jeugd, maar een ernstig, idealistisch deel ervan. Is de naam „orkest" terecht? De mo gelijkheden van het harmonie-orkest worden ver overtroffen in souplesse, in klank- en uitdrukkingsvariabihteit. Kan kunst, gebracht worden? In kunst is n:et besMssend van a-elk element men z ch bedient, maar wat men doet met het element. We beginnen met het optreden van het B-orkest, de leeftydsklas van het mid delbaar onderwijs. Wat deze Junioren in een „Balalalka^Souvenir" deden had en bezat muzikanteske volwaardigheid! JONGEREN-ACTIE VERKIEZINGSFONDS K.V.P. Gisteravond heerste er in de „Burcht" een koortsachtige spanning en activi teit Koppel na koppel jongeren-propa- eanji.-ten druppelden binnen Nadat een tijdlang de score op rond flOO— had gestaan liep deze na 10 uur met spron gen op tot omstreeks kwart voor elf de record-eindstand werd bereikt van f229 05 De voorzitter der KVP. afde ling Warmond, sprak een kort maar krachtig dankwoord, waarin hij zijn grote bewondering uitsprak voor deze succesvolle actie De voorzitter van de LTJ. de heer A van Moorsel. haakte hierop in en stelde voor deze samenwerking voor de verdere verkiezingsactie te prolongeren WASSENAAR Oostenrijkse week in Rijnslands Lyceum TENTOONSTELLING HEDENMORGEN GEOPEND. Vanmorgen is de tentoonstelline. die lneerlcht weid in het Rijnlands Lyceum in het kader van de Oostenriikse week. eeopend. De leerlingen hebben zich veel moeite getroost vele voorweroen biieen te brengen, die een beeld eeven van Oostenrijk. De tentoonstelling is verdeeld in negen afdelingen: muziek, folklore en kunstnnverheid. toerisme, geschiedenis, kunst, handel en industrie, literatuur, sociale toestanden en toe risme. men, geblinddoekt in de Burcht-zaal en van niets wetend, kunnen toeschrijven aan eenj kapel van gevierde rondrei zende Slaviërs Dit musiceren was „enig" Het A-orkest had natuurlek zwaarder taak: twee suites en een ouverture van genoemde Wiirthner plus een Konzer- tino .(solist Gerard Willemsi van Curt Mahr als origineel werk. daarnaast. Boieldieu's „Kalief van aBgdad", Strauss' „Blauer Donau" en een mars. Het arrangement ontnam wel de fi nesse van het symfonisch orkest, de diepe nuance van de strijkers, maar de verhoudingen in het klankbeeld, de brede melodische stroom, de orkestrale eenheid waren terdege aanwezig. Boiëldieu had karakter en de gehoorde vertolking kreeg evenveel „élan" of „Schwung" als het origineel vereist In Strauss zou Boellaard enige te in dividuele trekjes hebben kunnen weg retoucheren .maar overigens liep zijn di rectie niets uit de hand. De verstandhou ding is bewonderenswaardig Het hoogtepunt hoorden wij in Würth- ner's Sprookjes-Symfonie tta, waarin de rijkdom aan sprekende stemmen, die het accordeon toelaat, zo'n boeidende il- lustrering vond Deze muziek., kostelijk vertolkt, sloeg de zuster-sulte .Dm Bal let Abend" Het accordeon blijkt dankbaar gebied voor klankvinding Het mooist vinden we altijd nog (als bij Mahri die nobele, don kere toern die het kerkorgel nabij komt en al di1 zingende timbres, die de le vende suggestie van het landschap wek ker. Er waren andere attracties. We noe men het „chromatisch Mondharmoni ca-orkest" uit Rotterdam. We hebben met open mond geluisterd naar het ranke belijnen, naar de pure cautilenes de harmonische ondergrond. In Grieg had dit zoveel natuur, dat het leek of deze zelf z'n „Peer Gynt Suite" zó en niet anders gemaakt had Ook hier de naam „orkest": gerechtvaar digd! V. Stichting Amusement „De Sleutelstad" ER WERD MAAR LIEFST DRIE KWARTIER TE LAAT BEGONNEN Hoewel wij in de loop der jaren bij vele Leidse verenigingen aan „een Leids kwartiertje" gewend zijn geraakt, heeft de Stichting Amusement „De Sleutel stad". die zaterdagavond in de foyer van de stadsgehoorzaal een uitvoering gaf. het die avond toch wel te bont ge maakt. Volgens het ons toegezonden programma zou deze avond precies om half acht beginnen „De Sleutelstad had echter niet genoeg aan één kwar tiertje. doch maakte er ruim drie van, hetgeen de rust in de zaal niet bepaald ten goede kwam Er zijn nu eenmaal mensen, met na me jongeren, die uitsluitend voor het bal komen en dan duurt wachten lang Na deze vertraagde opening - waar om feitelijk? - huldigde de Voorzitter, de heer J A. Weers mevr Van der Meer. één der mede-oprichtsters van De Sleutelstad", die binnenkort naar haar familie In Canada zal emigreren. Spreker, die haar hartelijk dankte voor al hetgeen zij in dc afgelopen vijf jaar - in september viert „De Sleutelstad" haar eerste lustrum - heeft gedaan, bood haar een blijvend aandenken en een boeket bloemen aan. Voor de jeug dige Willy Weers. die op haar eentje voor 58 prijzen van de tombola zorgde, was er deze avond ook nog een verras sing. Uit handen van één der commis sarissen mocht zij een presentje in ont vangst nemen. Het programma, dat onder de titel Zet de zon maar op zij" werd gepre senteerd. was zeer gevarieerd. Zo was er oa. uitstekende acrobatiek van de Wekua's. waren er leuke schetsjes, waar voor het gezelschap van Man' Hel- voirt zorgde, zongen en speelden de twee Monty'6 er vrolijk op los en deed Anverdi de aanwezigen met zijn goo cheltoeren versteld staan. De muzikale omlijsting was deze avond in handen bij de Leidse accordeonist Hennv Choufour. De avond werd besloten met een bal o l.v. de heer C van Leeuwen en met medewerking van The Game Breakers Afscheid de heer Chr. v. d. Heuvel Als bestuurslid landbouwschap De heer Chr. van den Heuvel. A.-R. lid van de Tweede Kamer, heeft tegen 1 april ontslag genomen als bestuurs lid van het Landbouwschap. Zijn op volger namens de Ned. Chr. Roeren en Tuindorsbond is mr. B. W. Bics heuvel. die tevens is benoemd tot lid van het dagelijkse bestuur. Tijdens een bestuursvergadering heeft de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap de heer Van (Ten Heuvel ten afscheid toegesproken. Het vertrek van de heer Van den heer Van den Heuvel betekent, aldus de heer Louwes, een verarming van het be stuur. Van nature heeft hij de gave van bestuurder. Grote ervaring deed hij op in het organisatieleven en in openbare functies U bent. aldus de heer Lou wes. een man van scherp inzicht, grote toewijding en met een prettig karak ter. vooral ook in de persoonlijke om gang. De heer Louwes dankte de heer Van den Heuvel voor al hetgeen hij voor de landbouw en het landbouworganisa tieleven heeft gedaan. Auto schoot recht door (Speciale berichtgeving' Gistermorgen om ongeveer 6 uur kwam over de Rijksweg uit de richting Woerden een 44-jarige fabrikant uit Eindhoven op het kruispunt bij Ouden Rijn te Utrecht aansuizen met een snel heid van 140 kilometer per uur Bij de Rotonde had hij zijn wagen naar rechts moeten .sturen Hjj reed echter om on bekende redenen rechtdoor De auto schoot met onverminderde snelheid te gen de stootrand van de rotonde 50 me ter verder kwam hl) tot stilstand. De personenauto werd geheel vernield en was voor geen ander doel meer bruik baar dan voor de sloop. Uit de brokstuk ken kropen de bestuurder en een mede- inzittende. Beiden mankeerden, het kleine hoofdwondje van de bestuurder niet meegerekend, niets. Geneeskundige hulp behoefde niet te worden verleend. Naar wU van bevoegde zijde vernemen, is binnenkort dc benoeming te verwachten van dr. B. H. M. Vlekke te Den Haag, secretaris-generaal van het Nederlands Genootschap voor Internationale Zako.n, tot buitengewoon hoog leraar aan de Leidse Universiteit voor het onderwijs in actuele politieke vraag stukken. Dr. Vlekke is reeds sinds 1951 als docent aan de Leidse Universiteit verbonden. Wat Voorschotens raad gaat behandelen Bouwplan Schoolstraat In de vorige raadsvergadering werd het voorstel van B. en VV. om te komen tot een oplossing van de on houdbare „steppe-situatie" aan de Schoolstraat ter hoogte van de tram halte Wijngaardenlaan. zonder dat het in bespreking geweest was. terug genomen. Thans komt dit voorstel weer op de agenda voor, hoewel in tekst Iets gewijzigd. Het komt er echter nog op neer. dat de oplossing van dc aansluiting van de Wijngaardenlaan, die een driebaansweg zal worden (een weg voor het snelver keer met twee dienwegen), nu toch in tekening is gebracht. Het ligt in de be doeling in verband met het intensieve verkeer een dubbele rijbaan in de Kon. Julianalaan te maken met een druppel vormige verkeersgeleider, terwijl tussen de Wijngaardenlaan en de Pauwen straat een parallelweg aangelegd zal worden zoals de Kon Julianalaan reeds heeft. Bovendien kon overeenstemming be reikt worden met het aannemingsbe drijf Lobel. dat aan deze parallelweg winkels met bovenwoningen heeft ge projecteerd. Oorspronkelijk zouden deze winkels verder naar voren worden ge bouwd. Door de aanleg van de parallel weg zal de gemeente nog enkele grond- transacties moeten aangaan met de Diaconie en Kerkvoogdij van de Ned Herv. Gemeente. De te kopen gronden Vooral van de Uuna.nüvarhold irach ice vnorwpmen tc hpzirhtitrpn -rii--_ j... i Drachtiee voorwemen te bezichtieen. Verder kriivr mén dooi tal van foto's en maquettes een beeld van het land- waar het deze week om gaat in het Lvceum. Zaterdae ziin elf leerlineen uit Oos- tenruk met hun leraar ontvancen. Zil werden verwelkomd door de voorzitster voor de Oostenriikse week. Karen Schuit. Dc casten zullen gedurende de paasvakantie in Wassenaar bliiven De tentoonstelling is voor ouder- belangstellenden geopend vanavond-van 8.30 tot 10 uur en morgen van 2.30 tot 5 en van 8 tot 10 uur. moet afgebroken worden De kosten daarvan komen gedeeltelijk voor de ge meente. n.l. f. 2065.50. Tenslotte zal de gemeente nog een perceeltje grond overnemen voor de prijs van f. 18.— per m2. JUBILEUMGRATIFICATIES B. en W. stellen de raad voor de uit te keren gratificaties ter gelegenheid van een 25 of 40 jarig ambtsjubileum te verhogen van resp. 1 4 en 1/2 maand salaris tot 1/2 en 1 maand salaris of 2 dan wel 4 weken loon. VERKOOP BOUWTERREIN Dc gemeente kan nog verkopen en kele percelen bouwterrein, n.l 825 m2 aan dc Dillenburglaan lioek Prins Bcrnhardlaan voor f. 12.— per m2; 660 m2 aan de Prins Bcrnhardlaan even eens voor f. 12.en tenslotte 704 m2 aan de Johan Willem Frisolaan voor f 22.— per m2. Bovendien stellen B. en W. voor het oorsprrflfkelijk voor de bouw van een bijzondere Neutrale Kleuterschool ge reserveerd perceel aan de Prins Bcrn hardlaan voor woningbouw te bestem men en een perceel voor woningbouw aan de Dillenburglaan te bestemmen voor dc Neutrale Kleuterschool. PRESENTIEGELD STEMBUREAUX B. en W. stellen de raad voor de ver goeding aan de leden van de stem- bureaux. die tot nu f. 7.50 per dag be droeg te bepalen op f. 10.per dag. Dit niet alleen omdat de zittingsduur verlengd wordt, maar ook omdat dit bedrag meer overeenkomt met de be doeling van vergoeding voor gederfd loon WONINGTELLING Hoewel de leden van de Eerste Kamer ontstemd zijn. dat de Minister reeds uitvoering geeft aan de voorgenomen woningtelling, terwijl de desbetreffende wet nog niet aangenomen is. is de gemeente Voorschoten reeds begonnen met die telling. B en W willen van de gegevens ge bruik maken voor het inrichten van een woningkartotheek. die zij van be lang achten om een permanente bron van administratieve en technische gegevens te hebben In de raad is door een van de leden reeds lang-geleden aangedrongen tot het inrichten van een dusdanige kartotheek. De kosten van de telling worden ge schat op f 3700 waarvoor het Rijk een bijdrage van f. 2850 verleent. De kosten van inrichting van de kartotheek wor den begroot op f. 1600. B. en W vragen nu van de raad een krediet van f. 2850 voor de woningtel ling. die naderhand van het Rijk terug ontvangen zal worden plus f. 2500 voor het tekort «n de inrichting van de fcartothee* Bernard H. M Vlekke werd op 18 sep tember 1899 te Oud- en Nieuwgastel ge boren. doorliep het gymnasium te 's-Hertogenbosch en studeerde Neder landse letteren aan de Amsterdamse Universiteit. Na daar in 1921 het kan didaatsexamen te hebben afgelegd, wijd de hij zich tc Nijmegen aan de studie in de geschiedenis, in welke richting hij het doctoraal examen aldaar aflegde in 1926. In 1933 bekroonde hij deze studie met een promotie aan de R K. Universi teit op een proefschrift getiteld ,St - Servatius, de eerste Nederlandse bis schop in historie en legende". Inmiddels was de heer Vlekke reeds sinds 1921 leraar in de geschiedenis aan de HBS en het gymnasium te Maas tricht. welke functie, mij tot 1937 be kleedde Van 1937 tot 1946 was hij secretaris van hel Nederlands Historisch Instituut te Rome en inmiddels van 1940 tot 1945 wcrkcanm aan de Harward University De Staat veroordeeld BETALING KNIL-SALARIS JAPANSE BEZETTINGSPERIODE De Haagse Rechtbank heeft vandaag de Staat veroordeeld tot betaling van het salaris over de Japanse bezettings periode aan een voormalige officier van het voormalige KNIL. De rechtbank deed uitspraak in een proces, dat de gepensioneerde majoor mr E. J Froeling.. hoofdbestuurslid van de Nederlands-Indische Officierenver- eniging. aanhangig heeft gemaakt tegen de staat, ter verkrijging van zijn achter stallige salaris over de periode van de Japanse bezetting. Mr. Fioehng baseerde zijn aanspraken op art 2 a van de Ga- rantieuc: Militairen KNIL. waartiij ge garandeerd wordt de voldoening van alle rechten en aanspraken, welke deze mi litairen gedurende hun dienst bij het voormalige KNIL toekwamen volgens de op 26 december 1949 geldende bepalin gen. Ernstige treinvertraging Op lijn AmsterdamHaarlem. Ernstige vertraging tussen Haarlem en Amsterdam, soms van meer dan een uur, was vanmorgen het gevolg van een draadbreuk nabij Vogelenzang en een beschadiging van de elektrische bovenleiding nabij Sloterdyk. De draadbreuk zou om ongeveer 1 uur gerepareerd zijn; de beschadiging bi) Sloterdijk. waar een paal van een bouw werk op de elektrische bovenleiding viel, zou vanmiddag hersteld zijn. Tengevolge van deze storingen werd een aantal tremen tussen Amsterdam en Haarlem opgeheven en werden andere treinen met bestemming Amsterdam in Haarlem gekeerd. Straaljager vermist Op twee mijl van Holwerd (Fr.) is op de Waddenzee een olievlek waargeno men met. brokstukken van een vliegtuig. Vermoedelijk betreft het hier een ver mist straaljager van de vliegbasis Leeu warden. Corel Briels-show in Parijs Daar op dit ogenblik nog geen decisie van Prins Rainier III is ontvan gen omtrent de Europese manifestatie in het stadion van Monaco, noch in afwijzende nocli in goedkeurende zin. heeft Carel Briels zo deelt deze mede besloten, gezien de korte tijd die hem nog zou resten om deze manifestatie op artistiek verantwoorde wijze te doen plaats vinden, van zijn voornemen af gezien: zo zal het stadionspel althans in Monaco geen doorgang vuiden. Thans worden in Parijs besprekingen gevoerd om het spel in gewijzigde vorm in de Franse hoofdstad uit te voeren NYLONKOUSEN GESTOLEN Voor duizenden guldens Vannacht is bij een firma te Apel doorn een inbraak gepleegd, waarbij voor duizenden guldens aan nylonkou sen werd buit gemaakt. Van de inbre- ker(si ontbreekt elk spoor. te Cambridge (US.A). In 1946 keerde dr. Vlekke ncvar Nederland terug om in 1947 verbonden te worden aan het Ne derlands Genootschap voor Internatio nale Zaken In 1948 werd hij secretaris generaal van deze instelling. In 1951 werd dr. Vlekkï docent aan de Leidse Universiteit en in 1954 rector van het Institute of Social Studies. Dr. Vlekke heelt verschillende publi- katies op zijn naam staan: „Van 'tGru- welijck Verraet. io den Jare 1638 op Maestricht gepractiseert" '1938). „Nu- santara, a history of the East Indian Archipelago" '1943), „The story of the Dutch East Indies" <1945», „Evolution of the dutch nation" (1945). ..The Ne therlands and the United States" (1945). .Geschiedenis van de Indische Archipel" '1947), „Amerika en wü" (1948). „Twee spalt der Wereldrijken" (1953). Vondst van menselijk skelet IN TUIN TE DEM HAAG (Van onze Haagse redactie) Een gedeelte van een menselijk ske let vermoedelijk van een vrouw is vanochtend omstreeks halfncgen gevonden tijdens graafwerkzaamheden in de tuin achter het huis Schelpen kade 7. Den Haag. De politie, die da delijk van de vondst op de hoogte werd gesteld, heeft de beenderen een deel van de schedel, een dij- en een scheenbeen alsmede een voet medegenomen en stelt thans een on derzoek in. Het geraamte Is reeds oud en zeer vergaan. Het huis Schelpenkade 7 wordt op het ogenblik geheel gerestaureerd en ver nieuwd. evenals de tuin die zich achter dat perceel bevindt Vanochtend heb ben daar de heren Th Vrolijk en M L. Kerkhof die in dienst zijn van de on deraannemer voor het grondwerk tij dens het graven de restanten van het geraamte ca. 30 cm. onder de grond aan getroffen Toen zij zagen, dat de been deren aan een mens moeten hebben toebehoord, hebben zij onmiddellijk de politie verwittigd. Deze gaat thans na of er misdrijf in het spel la geweest. BEURSOVERZICHT Koninklijke 10 punten hoger AMSTERDAM. 26 maart In de korte week voor Pasen pleegt de beurshandel van beperkte omvang te zijn. Dit was vandaag terdege te merken, want in alle hoeken ging het zeer rustig toe. Vrijdag na beurs was de koers van Kon. Olie al sterk opgelo pen. namelijk tot 718. vanmiddag werd de stijging voortgezet tot 721 ft. De Oliehoek was vrijwel de enige van het Damrak waar vanmiddag voortdurend enige activiteit heerste. De andere in ternationale fondsen lieten weinig van zich merken. Aku. Philips en Unilever lagen tegen de vorige koersen aan. De sector van de Indonesische waar den leverde vandaag belangrijk nieuws op door de mededeling van de Ver. Deli inzake het dividendvoorstel en inzake het belang dat het concern krijgt via haar dochterinstelling in de V.S. in de aardolieproduktie. Ver. Deli waren 2 punten beter. Ook Amsterdam Rubber wist 2 punten aan te trekken. In HVA duurde het geruime tijd voordat een notering tot stand kwam. Scheepvaart week vrijwel niet van de vorige koersen af. Het zelfde was het geval voor de claims: Hollandsche Beton circa f. 75, Naarden circa f. 31—f. 33 en Riva circa f. 360. De Staatsfondsenmarkt was prijshou dend. WISSELKOERSEN Amsterdam. 26 maart Londen 10.64ft—10.65. New York 3.82'/»— 3.83ft. Montreal 3 83A—3.83H. Parijs 10812ft 1.0822ft. Brussel 7.62ft—'7.63. Frank furt 90.81—90.86, Zürich 86 91ft— 8696ft. Zürich (vr. fres) 89.33ft— 89.38ft. Stockholm 73.27—75.32. Kopen hagen 54 99 ft—55.04 ft. Oslo 53.19ft— 53.24ft. Milaan 60.69 ft—60.74 ft. Beurs van Amsterdam Maandag 26 maart \CTIEVE OBLIGATIES staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '51 3ft 102ft 102% Grootboek obl100ft 100% L Ned '53 (3ft) 100A 100A Ned. 53 3% 100ft 100,V Ned. '48 314 97 97 Ned. '54 3ft 97ft 97ft Ned. '55 3ft 97% 97% Ned. '55 II 3ft 97f| 98 Ned. '47 3ft 3 98ft 98 Dollarlng '47 3 96 A 96A Investeringscert. 3 98% 96f« Ned. 62-64 3 99ft 98% Indië '37 A 3 96 96 ft B Grootboek '46 3 96% 96 ft ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind.B 74ft 72ft Nat. Handelsbank 154 153ft Ned. Handelmij223ft 223ft AiC.U328 ft 327% Philips 350ft 348% Philips '55 345ft 344 Unilever 373 ft 373% Wilton Feyenoord 304 305ft Biliton 2de r315 306 Kon Olie f 50.— ..355 Kon Olie 711% 718% Amst Rubber 116% 118% Holl Amer lyn 206% 206 Kon Ned Stoomb 208 Ned Scheepv Unie 203% 202iV HVA137 B 138% Java Cult80 80 Deli My143% 145 Senembah100 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- cn Gem leningen A'dam '47 (ft) 3 100 100ft Den Haag 1937 1 3 99 ft Leiden 1947 e- h R'dam '37 1 Til 3ft 100% 100% Industr. Obligatie Philips DollarLs-" 10<H* Premieleningen A'dam '51 2ft 136 ft 136% Eindhoven '54 2ft 107 L Enschede "54 2 ft 112% 111% Den Haag '52 I 2ft 136 L idem 11 2ft 140 L R'dam '52 I 2ft 137 137 ft Utrecht '53 2ft 121% 121% NIET-AC1IEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd. Bank 248 249 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 248 Kon. Ned. Grofsm. 144% Rott. Droogd. My. 670 Tieleman en Dros 1$% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 Internatlo Diversen 144% 13% 120% 153 Spoorwegen Deli Spoorw. My. Amerik. fondsen Nog enkele fondsen uit Lelden en on.gtving Aandelen VJC 23/3 Holl Constructie 415 Ing bur v Bouwnyv 137B Int Kunststofl Ind 63 62 Kon Ned Edelmet 76 ft Pref w.a. Idem 79% 80GB Textiel Gebr v wyk 88% 87 Leldsche Wolsplnn 324% 333B Ned Electrolasm Sikkens Laklabr '53 468 475B Ver. Touwfabrieker 186 186 Wemink's Betonm. 141 142GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11