Stakingsscherven in IJmuiden zijn moeilijk te lijmen Er gebeuren vreemde dingen Ontvolking maakt de afbraak compleet FILMS Adenauer met vakantie, maar van nietsdoen is geen sprake 95ste Zaterdag 24 maart 1956 Derde blad no. 28790 (Ingez. Mefl -Adv.) Rond de vissershaven van IJmuiden heerste vrijdag verslagenheid. Verslagenheid bij de stakingsleiding die op de vergadering van donderdag avond de moed miste tegenover een vijftal grootschreeuwers ook eens een positief geluid te stellen. Verslagenheid bij de goedwillende vissers, die het einde van het conflict nabij waanden, maar zich niet durfden uiten, bevreesd als zij zijn voor „maffer" of „onderkruiper" uitgemaakt te worden. Verslagenheid bij de bemanning van de Amsterdam IJM 28, die op hangende pootjes naar de rederij terug moest om te vertellen, dat zij, wat zij wilden, niet mochten doen van de andere stakers. Verslagenheid ook in rederskringen, waar men nu ook niets meer van de stakers begrijpt. Begrijpen de stakende vissers zichzelf eigenlijk wel? Met het voor de „Am sterdam" overeengekomen contract, wa ren hun eisen, die hen op 2 januari tot een wilde staking dreven, volledig inge willigd. Zij kregen hiermee, van hun kant bezien, een voet achter de deur. En het was logisch te veronderstellen, dat als de „Amsterdam" eenmaal naar zee zou zijn, de andere rederijen dit moeilijk zouden kunnen verkroppen en des to gereder bereid zouden zijn om ook toe te geven aan de eisen. Waarom hebben deze vissers deze kans niet ge grepen? Het is, zacht gezegd, bijzonder VREEMDE DINGEN Er zijn meer vreemde dingen. Waar om heeft OVB-bestuurder J. Koning donderdagavond zijn mond gehouden? Hij was ook betrokken bij het overleg met de rederij Krijger over het contract voor de „Amsterdam" en had zich met het bereikte resultaat akkoord ver klaard. Maar zelfs deze man deed niets om de vergadering van de stakers tot rede te brengen. Teleurgesteld mis schien dat in de overeenkomst de naam van het OVB niet genoemd stond? Eerder zijn wij geneigd te veronder stellen, dat deze naaste adviseur van de commissie van vertrouwensmannen, het gevaar, dat hij zelf opgeroepen heeft, met meer kan bezweren. Hij was het, die op diverse vergaderingen met klem adviseerde: „Ontvolk die vloot!" De vissers hebben zijn raad opgevolgd. Maar nu laten zij zich door hem niet lijmen. Nu het tijdstip aangebroken lijkt om naar de vloot terug te keren, doen ze het niet. Velen bevalt het best aan wal, waar ze ook een behoorlijk stuk brood blijken te kunnen verdienen. Ze zullen het pas prijs geven als de visserij alle aanlokkelijkheden zo voor delig mogelijk uitstalt. GEZICHT VERLOREN „Het OVB heeft zijn gezicht verlo ren" werd vrijdag door stakende vis sers opgemerkt Dat is er dan weer een, zijn wij geneigd op te merken. De cen trale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij heeft bepaald ook geen good will gekweekt. Terecht voelden de confessionele bon den er niets voor, aan het „onderonsje" tussen CKV en redersvereniging mee te doen. Dc r.-k. bond heeft er maar een paar leden bij betrokken. Van die kant is weinig imponerends in het conflict te verwachten En de christelijke bond zal ook moeten toegeven, dat er van invloed op de leden niet veel overgebleven ns. Minister Staf in de Bondsrepubliek Ir. C. Staf, de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, is gisteren in München-Gladbach aangekomen voor een bezoek aan het gecombineerde hoofdkwartier van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten van de NAVO voor de sector Centraal Europa. Er was een internationale erewacht aangetreden, bestaande uit Belgen, Canadezen, Ne derlanders en Britten. 66 miljoen bioscoopbezoekers EEN MILJOEN MEER DAN IN '54 „Het herstel, waarin het film- en bioscoopbedrijf zich de laatste jaren mag verheugen, heeft zich ook in 1955 voortgezet?, aldus het verslag van de Ned. Bioscoopbond. Het bioscoopbezoek steeg in 1955 met één millioen, dat is met 1 'A tegen 2% in het jaar tevoren. „Hoewel deze toe neming op een normale ontwikkeling wijst, is zy onvoldoende indien men in aanmerking neemt, dat daarin de teruggang, welke steden als Amsterdam en Den Haag te boeken hadden, is ver disconteerd en het bioscoopbezoek in ons land nog altijd ten achter is bij dat in het buitenland", aldus het verslag. Praktisch geen enkel nieuw bouwplan kan in het bedrijf meer verwezenlijkt worden, omdat de betrokken minister cie bestaande mogelijkheden om zonder zijn speciale vergunning bouwwerken uit te voeren, drastisch heeft beperkt. De be perking betekent welhaast de stopzet ting van de bouw van nieuwe en van verbouwen van bestaande bioscopen. Deze maatregel is fnuikend voor de nor male ontwikkeling van het bedrijf. Het aantal bioscopen is gestegen tot 528 met 250.000 zitplaatsen. Het bioscoopbezoek beliep 66 miljoen tegen 65 millioen in 1954, waarvan 56,5in de grote en 43,5% in de rige gemeenten. Het aandeel van drie grootste steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, in het totale filmbezoek daalde van 39,1% in 1954 tot 38,3% in 1955. OOK VREEMD Aan rederskant is het al even merk aardig. Of is het niet vreemd dat een reder, die met een bepaald schip geen lid is van de redersvereniging, daarvoor elk door hem gewild contract kan af sluiten? En laten de andere reders het maar eerlijk bekennen: ze hebben met meer dan gewone belangstelling de laatste dagen de kat uit de boom gekeken. Wij hebben er zo onze eigen gedachten over, wat er gebeurd zou zijn als de Amster dam vrijdagmiddag uitgevaren was. Rond de vissershaven liggen de scher ven. Het lijmen wordt steeds moeilijker. Steeds meer scherven raken zoek. Het conflict, dat nog maar een week nodig heeft, om een kwartaal oud Ie zijn. leidt tot een onverantwoordelijke af braak van de treilvisserij. Nog even en de treilers zijn alleen nog maar goed om als oud roest verkocht te worden. SLECHTS EEN OPLOSSING Zo ooit, dan is nu het conflict in het slop geraakt. Er lijkt nog slechts één oplossing mogelijk. De teneur van de donderdagavond gehouden vergadering was, dat de vissers niet voor één schip, maar voor de hele vloot de staking hebben gcproclameeerd. Alleen als de reders collectief bereid zijn tot een overeenkomst als nu door de heer Krij ger voor één schip was aangeboden, al leen dan lijkt een beëindiging van de moeilijkheden mogelijk. En zelfs dan zal nog afgewacht moeten worden hoe groot het getal vissers is, dat werk aan de wal zal blijven prefereren. De bruggen van Toko-ri Modern oorlogsbeeld Luxor 1952: oorlog in Korea. In het centrum van de strijd luitenant Harry Brubaker, held uit de Tweede Wereld oorlog, thans als vlieger in dienst bij de Amerikaanse marine, tegen zijn zin, want hij heeft een lieve vrouw en twee lieve kinderen. Wat men noemt een ge lukkig gezin. Om dit gelukkige paar een wereld van vliegers, van vliegtuigen, van vliegdekschepen: het beeld van mannen in de strijd gewikkeld, hun moeilijke, dik wijls barbaarse opdrachten volvoerend. Ook Brubaker krijgt met een groep an deren zijn opdracht: vernietiging van de bruggen van Toko-ri. Brubaker voorvoelt wat met hem ge beuren gaat: hij aal nooit meer terug keren van deze levensgevaarlijke expe ditie. Zo komt het uit: hij en zijn vriend, die hem van de dood redde en nog een derde sterven onder het moordend vuur der communisten. Een levensechte, realistische film, frap perend door de kleurenpracht van een stroom van schitterende luchtopnamen, met sterke, harde, maar als 't er op aan komt gevoelige en zich voor elkaar op offerende mannen, die het sterven moe dig onder de ogen zien. Een modem oor logsbeeld, met vaart en met allure ge tekend. waarvan de toeschouwer in zijn gemakkelijke stoel nauwelijks of geen begrip heeft. William Holder en Grace Kelly, als Brubakers vrouw, Mickey Rooney, zor gend voor de humoristische noot en ten slotte de vroeger bekende jeune premier Frederic Marsh als de Admiraal, spelen de hoofdrollen in deze markante film. De Admiraal zegt tenslotte: „Waar vinden van zulke „mannen"? Ja inderdaad: „Waar vinden wij hen, die zó onverschrokken hun plicht opvat ten? Sabrina Gezellige film Casino De gezellige film „Sabrina" met Audrey Hepburn in de titelrol, is deze week weer in een der Leidse bio scopen. Satorina, de dochter van een VAN DEZE WEEK: chauffeur, wordt verliefd op een van de zoons van de familie Larrabee, bij wie haar vader in dienst is. Een huwelijk moet natuurlijk uitgesloten worden ge acht, maar wat „moet" gebeurt niet al tijd. Een vrolijke en aantrekkelijke film, die men met genoegen in Leiden terug ziet keren. The French Line Verset tegen de invloed van de op een na machtigste man in Bonn: dr. Globke (Van onze correspondent in West-Duitsland) Gisteren, vrijdag, is Bondskanselier Adenauer van Wesl-Duitsland voor een maand vakantie naar Porza in Zuid-Zwitserland vertrokken, zulks in gezelschap van een dochter, twee ambtenaren van zijn kanselarij en twee secretarissen. Van niets doen is derhalve geen sprake. Daar kan de Bondskanselier trouwens niet tegen. Adenauer neemt doorgaans een paar detective-romans met zich op reis mee, maar het heet, dat deze ditmaal achterwege zijn gebleven en dat er enkele wetenschappelijke werken van de wereldvermaarde Duitse atoomgeleerde en Nobel-prijswinnaar prof. Otto Hahn, voor in de plaats zijn gekomen, want Adenauer wil zich in de problemen van dc atoomwetenschap verdiepen. Maar de Bondskanselier wil hem niet laten vallen Dit is het resultaat van een aan varing tussen het Zweedse stoom' schip Nyland en het Amerikaanse schip Kirby Smith voor Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia. Het Zweedse schip sneed zijn „tegen partij" in deze krachtmeting vrijwel doormidden. Persoonlijke ongeluk ken kwamen overigens niet voor... De Westduitse regeringschef zal in Porza ook geregeld bezoek van officiële personen uit Bonn ontvangen. Vooral de staatssecretaris van zijn Bondskansela- rij. de thans 57-jarige dr. Hans Globke. zal hem er vaak bezoeken. Van Globke wordt in de laatste tijd vaak beweerd, dat hij op één na de machtigste man in de Westduitse Bondsrepubliek is. na Adenauer dus Hij was de enige, die Adenauer, toen deze aan zijn ziekbed te Rhöndorf ge kluisterd lag. haast dagelijks kwam op zoeken en hem raad en inlichtingen bracht om weer instructies mee terug te nemen Tegen deze Globke wordt op het ogenblik vooral van socialistische zijde een verbitterde campagne gevoerd, omdat men hem maar niet vergeven wil, dat hij in de Nazi-tijd een offi cieel inleidend commentaar bij de anti- Joodse rassenwetten van Neurenberg heeft geschreven Zelfs in kringen van Adenauers .eigen partij de CDU, de Chr. Democratische Unie, kijkt men met lede ogen naar de steeds toenemende invloed van deze man. onder wie ook de officiële voorlichtingsdienst en de veelbesproken contra-spionage en ge heime inlichtingendienst van de gewe zen generaal Gehlen ressorteren. Giste ren is de socialistische „Neue Rhein Zeitung" weer met een fel artikel tegen deze Globke uitgekomen, die in 1929 een betrekking in het Pruisische mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Berlijn aanvaard heeft en die er tot aan het eind van Hitiers macht op een in vloedrijke post is blijven zitten. Maai- Adenauer heeft pas met nogal veel nadruk verklaard, dat hij er niet aandenkt zich van Globke te ontdoen, omdat deze onontbeerlijk voor hem is en hij niemand wist, die diens plaats zou kunnen innemen Globke is geen parlementariër en hij bekleedt geen po sitie in een politieke partij, maai- hij neemt toch haast elke woensdag aan de bespreking van Adenauer met de meest vooraanstaande figuren van de CDU deel Het heet. dat het plan bestaat, dat Globke zich bij de eerstvolgende al gemene verkiezingen voor de Bondsdag in 1957 kandidaat zal laten stellen en wel voor de CDU in een kiesdistrict, waai- men van tevoren al zeker van de overwinning kan zijn. „Haagse Bloemenweek" K.M.K. concerteert op waterpartij (Van onze Haagse redactie) Op een vergadering van het al gemeen bestuur van de Stichting „Den Haag-Bloemen-Zee" is beslo ten het tweede hoogtepunt van de Haagse Bloemenweek (van 7 tot en met 11 augustus)„Een bijzondere at tractie in de Scheveningse Bosjes", in elk geval doorgang te doen vinden. Het bestuur is ervan overtuigd, dat succes verzekerd zal zijn. De Kon. Mil. Kapel heelt zich na melijk bereid verklaard op drie avon den in de Bloemenweek te concerteren op een op het water drijvend, veran kerd vlot. Na beëindiging van het concert zullen enkele gondels, versierd met bloemen en op sprookjesachtige wijze verlicht, gaan spelevaren. Het pu bliek zal dit schouwspel kunnen vol gen van een tribune, welke ruim 5009 '.itplaatsen zal omvatten en aan de /•ijde van de Prof. Teldersweg -al wor den opgesteld Tot besluit van de Bloemenweek zal zaterdagmiddag 11 augustus het corso worden gehouden, dat 's avonds her haald wordt. Kustvaarder gekapseisd Op de Nieuwe Rotterdamse Waterweg ter hoogte van Maassluis is gisteren om vijf minuten voor een een kustvaar tuig van ongeveer 400 ton plotseling ge kapseisd. Van de oever af heeft men kunnen waarnemen, dat opvarenden zich aan de zijkant van het vaartuig vast klemden. Direct zfjn de „Reporter" en de „Maassluis" uitgevaren. Zij hebben op varenden van het onbekende schip aan boord kunnen nemen. Teneinde de scheepvaart niet te belemmeren is be sloten het gekapseisde vaartuig naar de noordwal te slepen en daar droog te zet ten. Het gekapseisde vaartuig, dat van Rotterdam kwam en in de richting van de zee voer. is inmiddels aan de noord zijde van de Nieuwe Rotterdamse Wa terweg droog gezet. De naam van het sohip wordt opge geven als „Condor", een kustvaartuig van 364 ton uit Delfzijl. ©m twee uur zijn vier opvarenden van de „Condor" aan land gebracht. Het zijn de echgenote en een 5-jarig dochtertje van kapitein Koopmans en voorts de kok en een lid van het per soneel van de machinekamer. De ove rige vijf opvarenden zijn nog aan boord van het sohip. DRASTISCHE VERLAGING RUBBER-UITVOERRECHTEN De uitvoerrechten voor rubber, die het eerste kwartaal van 1956 65.4 roepiah cent per kilo bedroegen, zijn door Indo nesië per 1 april vastgesteld op 18,6 roe piah cent per kilo. Deze drastische ver laging volgt op de daling van de we reldmarktprijs met meer dan l!i roepiah per half kilo gedurende de laatste drie maanden. Rubberdeskundigen in Indonesië ver wachten thans, dat grote hoeveelheden voor de export beschikbaar zullen ko men, die de rubberprijzen in het buiten land zulen kunnen beinvloeden, De nieuwe minister van verbindingen Soechjar Tedjaskoemana, heeft ver klaard, dat de „politiek van voorspoed" van de regering gericht is op het oprich ten van een nationale en het afbreken van de „koloniale" economische struc tuur. Incognito Lido De film, die deze week in het Lldo-theater draait, vertelt ons de won derlijke geschiedenis van Mary Carson, een schatrijk meisje uit Texas. Zij is de bezitster van enkele rijke oliebronnen en het is te begrijpen dat vele mannen op haar geld afkomen. Haar verloofde wil edhter niet met haar trouwen, omdat ze te rijk is. Het paar zou op huwelijksreis gaan naar Frankrijk, maai' dat gaat niet door. Mary 'besluit dan alleen op reis te gaan, doch om van elk gezeur af te zijn, zal zij incognito reizen. Zij neemt de plaats in van een mannequin, die voor haar vriendin werkt, ,en dit meisje zal zich uitgeven voor de rijke jonge vrouw uit Texas. Dat blijkt niet zo gemakkelijk te zijn, te meer daar de werkelijke man nequin pas getrouwd is en haar man de reis meemaakt. Aan boord van de Liberte, die van New York naar Frankrijk vaart, doen zich allerlei moeilijkheden voor, daar de Franse toneelspeler Pierre Du Quesne zich bijzonder interesseert voor Mary Carson, maar toch ook wel voor het geld van haar, die de „rol" van Mary moet spelen. Na vele dwaze situaties maakt Pierre dan zijn keus, en hij kiest voor de pseudo-mannequin, die dan juist de multi-miljonaire blijkt te zijn. Een malle geschiedenis met een „eind goed, al goed". „A en C in stofzuigers Kolder Rex In de Rex-bioscoop draait deze week een Amerikaanse kolderfilm, waar in de dwaze komiek Lou Costello de hoofdrol vervult en waarin het aan ha chelijke situaties niet ontbreekt Het is ditmaal de geschiedenis van zekere Benny Miller, die na het volgen van een grammofoonplatencursus besluit huis en haard te verlaten om in de grote stad als verkoper zijn geluk te beproeven Na veel pijn en moeite krijgt deze boeren zoon eindelijk een kans met stofzuigers te gaan leuren. Zit het hem aanvanke lijk steeds maar tegen, later wordt hij zonder het zelf te weten! als de steunpilaar van het grote concern be schouwd. Het eind van het .vrolijke) liedje is, dat de pechvogel achtereen volgens een beloning, een aanstelling als filiaalhouder, een dosis zelfvertrou wen en een liefhebbende vrouw in zijn schoot krijgt toegeworpen. Een gezellige film voor jong en oud. Een aardig pro gramma vooraf. Johnny knapt het op Meestal met de vuisten! Trianon Het is een vrij ingewik keld verhaal, dat de bioscoopbezoeker in „Johnny knapt het op" krijgt voor gezet, vooral ook omdat de twee tegen partijen in deze schiet- en knokhistorie niet (zoals meestal het geval is) de schurken en de politie zijn. maar eigen lijk twee elkaar bestrijdende groepen boeven. Omdat Eddie Constantine zich echter als glimlachende vuistenheld een zekere goodwill bij het publick heeft verworven, is zijn partij in dit geval weliswaar niet helemaal op het rechte pad, maar toch typisch een soort gen- tlemen-geboefte. Als Johnny Jordan(!) speelt Con stantine ditmaal de rol van vertegen woordiger van een min of meer illegale wapenhandelaar, die er op uitgestuurd wordt om te ontdekken hoe telkens scheepsladingen met wapens in handen van andere benden terecht kunnen komen ten koste van groot eigen gewin. Dat gaat niet allemaal even gemakke lijk. Er komt een heleboel vechten bij te pas met dreunen op hoofden die nogal wat hols in plaats van hersenen suggereren, en bovendien een genoeglijk vleugje liefde. Uiteindelijk zegeviert de held, zowel in de liefde als in de zaken, hoewel de overwinning toch ook weer niet volkomen is. Een wilde film, maar aantrekkelijk voor wie van hardhandige oplossingen houdt. Militaire mutaties Bij K. B. is met ingang van 1 april 1956, benoemd en aangesteld bij het wapen der Cavalerie tot luitenant-gene raal, generaal-majoor T. E E. H. Ma- thon. van het wapen der Cavalerie; is met ingang van 15 april 1956, eervol ont heven van zijn functie van directeur van het Defensie Studiecentrum, de gepen sioneerde vice-admiraal F. J, Kist; is met ingang van 15 april 1956, benoemd en aangesteld tot directeur van het Defensie Studiecentrum, luitenant-gene raal T. E. E. H. Mathon, van het wapen der Cavalerie; is met ingang van 1 april 1956, op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan luitenant-kolonel arts dr. M. Barkey Wolf. van het dienst vak van de geneeskundige dienst. Machinist ender walsmachine Bij werkzaamheden aan de Haakweg te Hoek van Holland is gistermiddag door onopgehelderde oorzaak de 47-jar. walsmachinist C. V.. uit Rotterdam, on der een walsmachine geraakt. Hij wis op slag dood. Bij K.B. is thans bepaald, dat de wet, houdende bepalingen met betrekking tot- de verbranding, de balseming en de schouwing van lijken, in werking zal treden met ingang van 1 april a.s Te gelijk is verschenen het crematorium- besluit. dat eveneens op genoemde da tum in werking treedt RESTEN ROMEINSE NEDERZETTING De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek is deze week begonnen j met de afgraving van een terrein in de gemeente Haamstede op Schouwen, de z.g. Brabers. Dit onderzoek heeft thans belangrijke zaken aan het licht ge bracht, die mogelyk iets uit de oudste Zeeuwse geschiedenis onthullen Bij een afgraving van 50 centimeter reecl* kwam een brandlaag voor de dag die fl op wijst, dat hier resten van een Ro meinse nederzetting liggen Een groot aantal gevonden scherven laaft dit be wijs, zodat besloten is di' nderzoek in tensief voort te zetten i nViai kreet] derc week 2 schoiiert-voi x geschenk* Viktt Jn de pbssUoofc had trs> ved Last va*> rand. „uit -VrHuiSvtüuuicn vtiXdList<i küwxj 5j k Vaii'ifikÓQQLt'S Les0 Mfit UfixtcycWfrü^Kenn ik klacht" dere maand. So'yxax, jjciDOtdcn uxso kjmt dit Vaar ttaAt- Leider (Wfódat) i AAV rw 33 NIW£U>(P€tu. ■VA Ah-, lx - V'. Vtetis d-tóiwedv «uiit, j-aiitfl.qcu.vaUa...met

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9