H. Yeendorp 25 jaar liortulanus Leidse v.iiingj.ad een goed Lezers schrijven Afdeling Leiden van liet Ned. Roode Kruis bijeen N.V.Y. reikte gisteren in Leiden uit Beginsel en taak van de C.H.U. 1 95ste jaargang Zaterdag 24 maart 1956 Tweede blad no. 28790 lil 1931 uitgesproken wensen gingen in vervulling Bladerende in de jaargang 1931 trof fen wü in een van de maart-nummers i ons Blad het bericht aan, Inhoudende de benoeming van de heer H. Veen- dorp, tot dan Hortulanus van de Rotterdamse Diergaarde, tot hortulanus van de Leidse Hortus Botanicus, zulks als opvolger van de heer E. Th. Witte. Na de gebruikelijke opsomming van zijn opleiding en vroegere functies, welke vrij veelvuldig en daardoor over het alge meen van korte duur waren, besluit dit bericht met het uitspreken van de wens ,dat de heer Veendorp niet alleen een .vaardig opvolger van de heer Witte zal blijken te zijn, dooh ook dat 's heren Veendorps werkkring In de Sleutelstad van aanmerkelijk langere luur zal zijn dan overal elders tot dusverre" Nu, 25 jaar later, mogen we constate ren dat beide wensen volledig in vervui ling zijn gegaan. De heer Veendorp heeft zich ln alle opzichten de juiste man op de juiste plaats getoond en bewezen een voortreffelijk beheerder van onze acade mische plantentuin te zijn. Geboren op 20 maart 1898 te Arnhem, behaalde hij in 1903 het einddiploma 3- jarige HBS en drie jaar later dat van d? G. A van Swieten-tumbouwschool te Frederiksoord, zomede een diploma win ter cursus. In 1916 stak hij over naar Engeland; was daar enige tyd werkzaam op een grote bloemisterij te Hampton, werd in het voorjaar van 1917 benoemd als chef van de botanische tuin der Universiteit te Oxford en bekleedde deze functie tot augustus 1918, toen hij naar het vader land werd teruggeroepen, teneinde zijn militaire plichten te vervullen. Inmiddels had hij het senior-diploma der Royal Horticultural Society te Londen behaald. Een diploma, dat hij thans als enige Ne- derlander „in zijn zak heeft". H. Veendorp. voortreffelijk be heerder van academische planten tuin. (Foto L D./Van Vliet.) Na zijn terugkeer uit de militaire dienst in maart 1919 was hij twee jaar werk zaam als bloemist aan de Hortus Bota nicus te Amsterdam en vervolgens drie jaar als chef de culture aan dezelfde tuinbouwschool te Frederiksoord, waar hij vroeger zijn eerste opleiding had ge noten. Hy wist in dat tijdvak opnieuw twee diploma's te behalen; n.l. het di ploma bloemisterijder Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde en het rijksdiploma van tuinbouwvakonderwijs ln Siergewassen. Met ingang van 1 ja nuari 1925 werd hij benoemd tot hor tulanus van de Rotterdamse Diergaarde en met ingang van 1 april 1931 tot hor tulanus te Leiden. Gedurende vele jaren was hij mede redacteur van het weekblad der Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde en zodanig tevens adviserend lid van het hoofdbestuur dier maatschappij. Op het in 1930 te Londen gehouden internatio nale tuinbouwcongres werd hij benoemd als lid der studiecommissie voor inter nationale codificatie der kleuren. De heer Veendorp, die indertijd onder het directoraat van prof. dr. L. G. M. Baas Backing tot Leids hortulanus werd benoemd, is thans al weer vele jaren de rechterhand van de tegenwoordige di recteur. prof, dr. T. H. v. d. Honert. Zijn voortreffelijke kennis van de Leid se Academische plantentuin leidde er in 1937 toe, dat hy' bij het 350-,jarig bestaan van de Leidse Hortus Botanicus, in sa menwerking met prof. dr. Baas Becking, een in het Engels verschenen gedenkboek over deze tuin schreef. Een standaard werk. dat thans nog door velen in bin nen en buitenland geraadpleegd wordt. De heer Veendorp, die in voorgaande jaren lange tijd deel uitmaakte van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in welke kring zijn woord ook thans nog gezag heeft is voorzatter van d? Leidse vereniging voorschool, en Werk- tuinen en penningmeester van de Leidse afdeling van de Ned. vereniging van Sui kerzieken. Voorts is hy lid van de lan delijke commissie voor de benaming van siergewassen, lid van de vast? Keurings commissie van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde en lid van de redactiecommissie voor het jaarboek van de Ned. Dendrologisohe Vereniging. Nieuwe treiler-logger voor Katwijk Zaterdag. 31 maart, zal 's middags om uur een nieuwe motor treiler-logger te water worden gelaten van de werf van firma Boot te Leiden. Dit vissers vaartuig is gebouwd in opdracht van de N.V. Visserij Maatschappij „Kennemer- land" te Katwijk. Het zal de naam „Dirk Marie" dragen. Het nummer, waaronder de schuit zal varen is nog niet bekend. VEEL VRAAG EN WEINIG AANBOD Ook gedurende de periode van 12 t/m. .7 maart daalde de totale arbeidsreser ve, als gevolg van de toegenomen acti viteit na de vorstperiode en beliep 350. 320 als geheel werkloos ingeschre venen en 30 bij objecten voor aanvul lende werken geplaatsten. vraag nam in niet onbelangrijke mate toe n.l. van 240 tot 355. waarvan 4 betrekking had op jeugdigen. 15 m. 18 jaar. In nagenoeg alle sectoren van het bedrijfsleven bestaat behoefte san arbeidskrachten. Het aanbod van jeugdigen was vrij wel nihil. De vraag bleef constant. Het geregistreerde aanbod van vrou- welyke arbeidskrachten steeg enigszins n.l. van 60 tot 75. De vraag handhaafde zieli op vrijwel gelijk niveau en bedroeg 350. Van dit aantal hadden 90 aanvra gen betrekking op jeugdigen. Het behoeft geen betoog, dat. nu de vraag een veelvoud van het aanbod oeloopt. in diverse bedrijfstakken zoals de textielnijverheid, de kledingindustrie, ie huishouding en het winkelbedrijf. ;en permanent tekort bestaat, waarin liet dan met zeer veel moeite enige zerlichting gebracht kan worden. Eerst iia beëindiging van de cursussen aan ie april-scholen kan toename van het lanbod verwacht worden. Uniform-actie „Pro Patria" REEDS 26 UNIFORMEN BIJEEN Enige tijd geleden maakten wij mel- ling van de activiteiten van een'comi té uit de Leidse burgerij onder voor- ntterschap van de lieer ir. dr P. C. jindenbergh. dat gelden inzamelde icneinde aan de bekende studentenver- rniging ,,Pro Patria" ter gelegenheid an haar 18de lustrum in november a s. ïeuwe uniformen aan te bieden. Naar wij van de zijde van dit comité vernemen is het alleszins bevredigen de resultaat van deze actie geweest dat tot dusverre een bedrag van f. 4500 is bijeengebracht, hetgeen vol doende is voor dc aanschaffing van ruim 25 uniformen. Het gemeentebe stuur zegde bovendien toe de kosten van het uniform van de commandant voor zijn rekening te zullen nemen. Waar de mogelijkheid bestaat, dat log niet allen, die destijds een aan- chrijving ontvingen, daarop inmiddels lebben gereageerd of sommige instel- ngen of particulieren abusievelijk zijn vergeslagen, zij hierbij nogmaals het ironummer van de penningmeester de leer E. L. Moens. in herinnering ge- iracht: 9200 ten name van de Amster- amsche Bank. waarbij men gelieve te ermelden ..Uniformenactie Pro Pa- XAMENS R.K. HUISHOUDSCHOOL. Aan de RK. Huishoudschool alhier ijn geslaagd voor de akte N XII (huis- oudlerares)de dames H. M. Bernard, elden; A. M. Dieben, Heerlen; M. A lijkstra, Thonr; E. M. Th. Knynen- Wassenaar; M. Th. G. Pierlk, érborg; A. Chr. de Vreeze, Hillegom, h. H. Alkemade, Nieuw Vennep; S. J. an den Berg, Alphen a/d. Rijn; J. C. Floor, Lisse: G. H. M. Peek, Schiedam; S. van Schie, Warmond; W. G. M imassen, Noordwijkerhout; voor het erste gedeelte van het examen huis- oudlerares (akte N XII) de dames: A. van der Drift, Oegstgeest; E. M. legenbarts, Oldenzaal; A. A. E. Jansen, eeuwarden; J. G. C. Steketee, Noord- Ijk; I. M. Ohr. Vermunt, Roosendaal; H. E. Voss, Den Haag; A C. Th. de roomen, Lisse, en voor de akte N VIII lerares huishoudkunde en wasbehande- mej. M. M. A. Mous,Wehe-Den toorn. De Coop. Groenten-, Fruit- en Bloe menveiling vereniging .Leiden en Om streken" hield haar voorjaarsvergade ring in „Den Burcht". De voorzitter, de heer B. v. Vliet gaf een uitvoerig over zicht van het verloop van de handel in 1955, waaruit bleek dat ons land in dat jaar in hoeveelheid 16% meer geëxport- teerd heeft, terwijl de opbrengst 14% hoger was dan in 1954. Dit is een gevolg van de gestegen koopkracht in het bui tenland. De vraag naar onze produkten is dan ook zeer groot. Door verschillen de protectionistische maatregelen kunnen wjj echter niet zoveel exporteren als ge wenst zou zyn. Hij acht de vooruitzich ten tot de zomer vry gunstig, tengevolge van de weersomstandigheden, waardoor in het buitenland groot gebrek aan on ze produkten is. Na die tijd gaat de teelt in de betrokken landen een rol spelen, waardoor de vooruitzichten zeer onzeker worden. De heer van Vliet noemde het een verheugend verschijnsel, dat ook in het binnenland een grotere vraag is naar het betere produkt en wekte de leden op daarmede rekening te houden Tenslotte deelde hij nog me de, dat de totaalomzet van de Leidse veiling in 1955 bijna 9 miljoen gestegen was zodat de inkomsten over het alge meen tamelijk bevredigend genoemd kunnen worden. De notulen van de vorige vergadering werden hierna gelezen en onder dank zegging onveranderd goedgekeurd, waar na het woord was aan de heer K. Cebol voor het voorlezen van het- jaarverslag Dit zeer uitvoerig verslag, afgestemd op de slagzin van de Ned. Spoorwegen: „Vlug. veilig, voordelig enver warmd", werd door de vergadering met grote aandacht aangehoord en met ap plaus beloond. B(j monde van de heer B. Slappendel bracht de Raad van Toezicht hierna rapport uit over de gehouden contróle op de jaarstukken, ln aansluiting waar op de balans en de verlies- en winst rekening over 1955 zonder stemming werden goedgekeurd De voorzitter gaf vervolgens een over zicht over het „Uiencentrum", dat in 1955 voor het eerst in werking kwam. Hij deelde mede dat deze proef als een groot succes beschouwd kan worden, niet alleen door betere prijzen en ver grote omzet maar ook doordat betere contacten met de handel gelegd konden worden, hetgeen ook de andere produk ten ten goede komt. De perspectieven van deze afdeling acht hij zeer gunstig. Hierna deelde hij mede dat het be stuur voornemens is dit jaar reeds bij het ter markt verschijnen van de kassla, met het dagelijks veilen te beginnen. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van de verbeteringen, welke voor dit jaar op het programma staan, zoals res tauratie van het hoofdgebouw en de grote fruithal en vergroting van de kan tine. Te harde banden? Worden de veelvuldige slippartijen van de NZHVM-bussen niet erg in de hand gewerkt door het rijden met te harde banden? Volgens vele chauffeurs van de NZHVM moeten op voorschrift van de directie de banden harder wor den opgepompt dan voor deze banden door de fabriek is voorgeschreven. Re sultaten: bandenbesparing vluggere slijtage chassis, ..prettiger schokken der reizigers", .plezieriger trillingen in de Rijnsburgerweg-huizen" en sneller slip pen. Twee jaar geleden deelde de ver- keerspolttie (op mijn informatie als Rynsburgerwegbeiwoner) mij reeds mede, dat er helaas niets tegen de te hoge bandenspanning der NZHVM-bus sen gedaan kon worden. Misschien wèl na dit ernstig ongeluk? W FRIJLING. Javaweg 4. Noordwyk. Gunstig jaar niet grote activiteit Onder voorzitterschap van prof. dr. P J. Gaillard kwam de afdeling Lei den en omstreken van het Nederland- sche Roode Kruis gisteravond ln De Doelen bijeen voor de jaarlijkse leden vergadering. In zijn openingswoord ..dook" prof. Gaillard eerst even in de historie. Het was namelijk in 1870. dat voor het eerst melding wordt gemaakt van een ver eniging. die als een voorloper kan wor den beschouwd van de Leidse afdeling van het Rode Kruis. Van de afdeling kan dus worden gezegd, dat zij nu in haar 86ste levensjaar is. Op het ogenblik telt de afdeling 9904 leden. Er zyn er in het laatste jaar 292 bijgekomen. Dat het aantal leden vrij constant is kunnen blijven is vooral ook te danken aan de gevoerde leden werfactie Dit heeft vrij veel geld ge kost. Ook voor de instandhouding van het apparaat moest de kas worden aangesproken Helaas, aldus prof. Gail lard, is het nog steeds zo. dat veel mensen pas de noodzaak van een in stelling als het Roode Kruis inzien, als zij zelf op de een of andere manier bij een ramp worden betrokken. Twaalf gouden en zeventien zilveren In liet gouden jubeljaar van het N.V.V. kon deze moderne vakorganisatie gisteren in Leiden aan niet minder dan 29 jubilarissen een gouden, resp. zil veren insigne uitreiken. Ditmaal was het de afdeling Lelden van de Algemene Bouwbedrijfsbond, die zoveel goud en zilver tot zich trok. Ten aanzien van het Kasteel Staver- den zei de voorzitter, dat de boottocht voor de invaliden ook dit jaar weer zal doorgaan. Er zijn uit het gehele land zoveel aanvragen binnen gekomen, dat het niet meer mogelijk is één boot voor de Leidse afdeling beschikbaar te stel len Samen met de afdelingen Gouda en Dordrecht zal men de beschikking krijgen over twee boten. Ongeveer 45 invaliden uit Leiden en omgeving zul len de tocht, mee kunnen maken. Door de grote actie voor de bloed transfusiedienst is het aantal donores gestegen tot 5592. Prof. Gaillard herdacht vervolgens de enige tijd geleden overleden direc teur van het Academisch Ziekenhuis, dr W. H. Levend. In de hierdoor ont stane bestuurs-vakature werd benoemd de nieuwe directeur van het Ziekenhuis dokter M. B. Jongsma. Uit het jaarverslag van de secreta ris. mr. J C. de Vroom, bleek een gro te activiteit. Ook de buitengemeenten hebben hun best gedaan. Benoemd werden tot afgevaardigden van de buitengemeenten mevr. C W. van Diepeningen-Van Biezen en mevr E. J. Sillevis-Van Itterson. Mevr Flim- De Boer, die haar arbeid voor de bloed transfusiedienst niet meer kon voort zetten. werd door prof. Gaillard harte lijk dank gezegd voor het buitenge woon vele werk. dat zij voor dit zeer belangrijke onderdeel van het Rode Kruis heeft verricht. Dc penningmeester, de heer E. H. Moens. bracht het financieel verslag uit De rekening sloot met een voorde^ lig saldo van f. 1057. De rondvraag leverde niets op. zodat prof. Gaillard reeds om negen uur de voorzittershamer voor de laatste maal kon laten vallen. Door een chauffeursbril gezien Om de zaak eens van een andere kant te zien, wil ik als chauffeur, die vele jaren bij deze maatschappij gewerkt heeft, mijn mening uiteenzetten. Het bedoelde ongeval heeft 's mor gens plaatsgevonden. Ik heb hetzelfde al een paar jaar eerder verwacht, met dien verstande, dat het 's avonds zou gebeuren Want wist U, geachte lezer, dat deze bus (toevallig de goede) 's avonds, gedwongen wordt met een snelheid te rijden, die onmenselijk is. doch niet op last van de bedoelde on derneming, maar alleen door het geza nik. de verwijten en insinuaties der pas sagiers Deze zogenaamde forensen, die tus sen 5 en 6.30 uur van deze diensten ge bruik maken, letten niet op menselijk heid, dooh zijn maar door eén gedachte bezeten en die is „naar huis". En hoe dat nu maar gebeurt, ten koste van wie ook, als ze hun zin maar krijgen! Wat die lijn Leiden-Noordwijkerhout betreft, ik heb er 4 jaar op gereden, en met plezier, schadevrij en zonder onge vallen. En al zou ik er nog 15 jaar op ryden, dan kwam ik nog niet in het gekkenhuis! Wat het materiaal betreft, het is lelijk maar degelijk, dat kunt U van mij als vakman gerust aannemen. Ik heb my wat dat betreft altijd veilig gevoeld. Wat de chauffeurs betreft, ze kunnen er stuk voor stuk 100 jaar worden als ze werken zoals het hun wordt voorge geven. Aan voorstellen tot verbetering wil ik mij niet wagen; deze zouden van alle kanten moeten komen, iets wat ten enenmale onmogelijk is. gezien mijn er varing in mijn diensttijd by deze -maat schappij.. Ik hoop alleen, dat een ieder, die in het vervolg van de bus gebruik moet maken, er met een gerust gevoel instapt, met vertrouwen in de chauffeur, dat hy zeker waardig is, omdat ze allen vak bekwaam zijn en hun werk verstaan (zie de vorstperiode). In tegenwoordigheid van het be stuur van de V.V.S.L.. een deputatie van het Leids Universiteitsfonds en uiteraard vele leden heeft de Leidse Damesstudentenroeivereniging „De Vliet" gistermiddag een nieuwe boot: een gladde vier, in gebruik genomen. De boot - een geschenk, dat „De Vliet" het vorig jaar werd aangeboden ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan - werd gedoopt door mevrouw mr. F. L. Cosquino de Bussy. De presidente van „De Vliet", mej. H. S. Teubcn. dankte allen, die aan dit geschenk hadden bijgedragen en deelde mede, dat het bestuur besloten had aan de boot de naam van de peet (Frida) die zo ontzettend veel tot de ver wezenlijking van de plannen heeft bijgedragen, te geven. (Foto LJD./Van Vliet.) Bridgeclub VOG De uitslag van de 3e ronde van de viertallencompetitie luidt: Zwart: 1. team Versteeg 4 +25, 2. team Bosscha 2 -12; 3. team Miggels 0 -13 pnt. Zwart-wit: 1. team Smit 6 +65; 2. team Schilthuizen 3 +16; 3. team Grommé 3 -1; 4. team Jaspers 0 -80. Rood: 1. team Epskamp 6 +50: 2. team Schalks 4 +10; 3. M. Raad 2 -18; 4. team v. Gelderen 0 -32 pnt Rood-Wit: 1. team TJalkens 6 +42; 2. team Jansen 4; 3. Caro 2 -10; 4. team Horree 0 -32 pnt. Groen; 1. team J. Raar 4 +23; 2. team Otto 4 -7; 3. team Oudshoorn 2 -7; 4. team Uphof 2 -9 pnt. Tussenronde: Team Nieuwland wint van team Kooiker met 39 punten. Eerste Kamerlid de heer J. Reyers, sprak voor de afdeling Leiden Onder leiding van de heer D. v .d. Kwaak vergaderde gisteravond de af deling Leiden van de Chr. Hist. Unie in het gebouw Levendaal". Met blijdschap constateerde de heer v. d. Kwaak de groeiende belangstelling voor de bijeenkomsten. De heer J. Reyers, lid van de Eerste Kamer hield vervolgens een rede over „Beginsel en taak van de C.H.U.". Spreker wees erop, dat wat in Stalin een uiterste conse quentie is geworden van de geestelijke normloze mens, in beginsel overal en bij iedereen aanwezig is. die zonder vaste levensnormen de staatkundige samen leving van het volksgeheel wil bepalen. Daarom zijn volgens spreker in het publieke leven voor de bepaling van VOORSCHOTEN AANBESTEDING De aanbesteding van de bouw van de )Öp. Boerenleenbank, die aan de Kon. ulianalaanhoek Koningin Wilhelmi- alaan zal verrijzen heeft plaats gehad, ^geschreven werd door Stikvoort's touwbureau Voorschoten voor f. 117.000 Deze uitreiking, die gisteravond onder grote belangstelling in de grote zaal van „Den Burcht" plaats vond. werd o.a. bij gewoond door dé bondssecretaris van de A.N.B.Bde heer H. Kaper, en de voor zitter en de penningmeester van de Leidse Bestuurdersbond. GOUD EN ZILVER. Het gouden insigne, uitsluitend be stemd voor die leden, die de veertig of vijftig jaar bij de organisatie hebben volgemaakt, werd deze avond uitgereikt aan de heren: L. v. d Berg. P. Guley. J. Smittenaar. J Trouwer- en J. P G. Ver- Lange en van der Plas Oegstgeest [straten. J, van E; K W. otto, A. van ror f. 112.375W Jansen te Voorscho- Polanen. P Sieval, J P Slegtenhorst, :n voor f. 107.710; Gebrs. Niersman te W. Slingerland en Th j. v d. Water, oorschoten voor f. 105.400: fa. de Het zilveren insigne 25 jaar lid van raaff en Burgy te Voorschoten voor i de vakbeweging viel ten deel aan 102.995. I de heren: J. Bavelaar, J, W. Brugmans, B. v. d. Burg. H. Crama, H. Flanderhijn, Th. Mooten, J. J. Nieuwenburg. M. Sommeling, P. Sprenger, J.. van Straa- len. L. Wielders, J. Zaalberg, P. Rijs- dam, A. Taverne. F. Stormer. G. Hun- dersmarek en J. van Stralen. De voorzitter van de plaatselijke af deling, de heer E. Weideman, die deze avond een inleidend woord sprak, wees er o.m. op, dat het in het bouwbedrijf niet zo veelvuldig voorkomt, dat men zilveren of gouden jubilarissen in zijn midden heeft, in de regel wordt in dit bedrijf nog al eens van patroon verwis seld. Vanavond, aldus spreker, hebben wij echter jubilarissen in ons midden, die de vakbeweging 25 tot 50 jaren trouw zyn gebleven. In deze beweging en dat stemt tot grote dank zagen zij een hechte organisatie, die mede de stoot gaf tot tal van verbeteringen, uie liggen op het maatschappelijke en sociale vlak. De bondssecretaris. die vervolgens de insignes uitreikte, gaf vooraf een uiteen zetting van het belang van een goede organisatie. Hoewel ook de A.N.B.B., die momenteel 65.000 leden telt, zijn ups en downs heeft gekend, heeft deze Bond in het verleden en het heden voor zijn leden veel weten te bereiken. De heer Kaper, die vervolgens een inzicht gaf van de vele sociale voorzieningen, die tot stand waren gekomen, wekte de aan wezigen op om met de organisatie te blijven strijden voor een betere toe komst. Nadat de jubilarissen helaas kon een viertal niet aanwezig zijn op het podium een plaatsje hadden gevonden, werden achtereenvolgens de gouden en Negenentwintig jubi larissen op één avond. Nog maar zelden is het in de geschiedenis van de Leidse vakbe- veging voorgekomen, fat op één avond een :o groot aantal NVV- insignes kon worden uitgereikt. (Foto L.D./Van Vliet.) zilveren insignes uitgereikt. Een over handiging, welke gepaard ging met een woord van dank voor zoveel trouw en toewijding de organisatie bewezen. De dames van de jubilarissen, aan wie een woord van hulde niet werd onthouden, ontvingen van het Leidse afdelingsbe stuur een boeket bloemen. Bovendien werd aan de zilveren jubilarissen aan de 40- en 50-jarigen werd dit reeds eerder uitgereikt de oorkonde van het N.V.V. overhandigd. Een speciaal woord van dank en waar dering. richtte de heer Kaper tot de heer M Sommeling. die mede jubileerde en reeds vele jaren als gesalarieerd be stuurder de functie van secretaris-pen ningmeester van de Leidse afdeling op voortreffelijke wijze vervult. Een gevarieerd programma van zang. muziek en schetsjes werd hierna afge werkt. gezag en vrijheid, voor de verhouding overheid en onderdaan, voor het even wicht tussen individu en gemeenschap vaste normen van geestelyk karakter nodig. Aan de hand van talrijke bijbel se uitspraken onderstreepte hij deze bewering. Voorts stond spreker stil bij de chris telijke gezagsopvatting waarvan hij van mening was. dat zij niet voert tot sla vernij, doch dat zij geschiedt „om des Heren wil". Alle gezag, losgemaakt van de normen geopenbaard in Gods Woord, ontaardt vroeg of laat in dictatuur: alle volksvrijheid losgemaakt van de chris telijke geloofsopvatting ontaardt in ongebondenheid. De C.H.U. wil letten op de stellige uitspraken van de Heilige Schrift, op het oordeel der Christelijke Kerk en op de leiding Gods in de geschiedenis der volkeren. Vervolgens stond spreker stil bij de beweringen alsof christelijke partijfor matie iets overbodigs zou zijn. Zoals de Kerk ln een gemeenschappelijke ge loofsbelijdenis aan de wereld laat zien. de inhoud van haar geloof, zo is de christelijke staatkundige partij, de sa menbundeling van gelijkgezinden, die in het staatkundig leven dé doorwerking najagen van de christelijke levensbe schouwing. De heer Reyers zette vervolgens uit een, wat de welvaartspolitiek van heden voor de inwoners van ons land bete kent. Deze politiek eist een voortdurend compromis van geven en nemen, een ondergraven van ons constitutioneel stelsel. De grote massa vraagt wel wat er te trekken is van de Staat, echter wordt de vraag van rechtsvorming en rechts zekerheid niet aangeroerd. Spreker wees voorts op de verhouding van de verschillende groeperingen in de Partij van de Arbeid. In deze partij is er zeker plaats voor belijdende pro testanten en rooms-katholieken, maar dan hebben zij een stem als socialist. Wat heeft het socialisme anders te bieden dan de vervulling van materiële behoeften, vroeg spreker zich af. Laten wij als belijdende protestanten toch de handen ineen slaan, want wij hebben elkaar zo hard nodig in een tijd van geestelijke vervlakking en ontkerstening van ons volk. Spreker hoopte, dat het geloof velen de geestkracht zou schenken om op het stembiljet aan te tonen, dat zij een overheid wensen, die Gods dienaresse is en onder ons volk Zijn naam wenst te belijden en Zijn evangelie wil betrach ten. Na deze uiteenzetting volgde ten uitvoerige discussie. Hot dubbelmannenkwartet „Inter Nos" verleende een zeer gewaardeerde mede werking aan deze avond.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3