Vier voorjaarstenues IN TWEE DELEN MALLE GEVALLEN LEKKERNIJEN VOOR PASEN De bestemming van het oude huis 1 1 mi ZATERDAG 24 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... Parijs, maart 195G Van de voorjaarsmode, zoals die vorige maand in Parijs werd gelanceerd, heeft U de quintessens reeds vernomen. Over nieuwe lijnen, nieuwe silhouetten en nieuwe details heeft U hier en daar reeds het een en ander gehoord, en daarom leggen we U vandaag vier gezellige voorjaarspakjes voor - alle in twee delen - waarin de voornaamste Parijse modedetails in toepassing werden gebracht, en die dus alle hyper-modieus zijn. Misschien is er één bij dat voor Uw voorjaarsgarderobe in aanmerking komt? Welke van de vier bekoort U het meest? 1). Als eerste een bijzonder flatteus en zeer jeugdig pakje voor alle leeftij den. We kozen er lichtblauw effen tweed of shetlandiwd voor. En daar bij bovendien een katoenen imprimé een heel aparte lmpnmé met roze en lichtblauwe bloemmotiefjes op wit fond. Uit de wollen stof wordt de rechte rok gemaakt, die even onder de taille twee kleine klopzakken heeft. Het twee-derde jasje, eveneens van de wollen stof, heeft een klassieke reverskraag en een knoopsluitlng tot aan de zoom; hat is voorts voorzien van zijsplitjes, dwarse steekzakjes en driekwart mouwen met een klein splitje Ter completering van de rok een klassieke o verhemdb louse met driekwart mouwen, en als losse acces soire een gedrapeerde ceintuur van de katoenen- imprimé De bedrukte blou se-stof dient tenslotte ook voor de voering van het manteltje een losse voering, die met drukknopen in het jasje wordt bevestigd, opdat ze tus sen twee chesr'sdhe reinigingsbeurten zo nodig thuis gewassen kan worden. Ter bekroning van het al een simpele baret van de bedrukte blouse-stof. 3). Het derde ensemble, te maken van piedi de poule of zwart en witte lil k fil. bestaan eveneens uit een japon en een moderne bolero. Doch ter wille van haar die een rechte rok niet praktisch vinden, heeft model nummer drie een ruime plooirok, waarin telkens twee platte plooien op elkaar zijn gelegd. De dwarse hals opening van de japon en de overslag van het korte entree-splltje zijn met zwart bles geboord, evenals de over slag van de bolero. Het jurkje heeft heel korte, Ingezette mouwtjes, terwijl de bolero met vijf-zesde mouwen is toegerust. Het U-vormige decolleté van deze laatste is gegarneerd met een opstaande biaiskraag, die midden voor wordt dichtgeknoopt en waarbo ven de knoopslulting van de japon ziahtbaar ls. Het getailleerde jakje reikt tot precies aan de ceintuur en staat heel even van het lichaam af. 2). De tweede tekening laat een ele gant en zeer modern ensemble zien, waarvoor de Prince de Galles het modieuze herenruitje als materiaal kozen. (Uiteraard kan ditzelfde model even goed uit effen stof worden ver vaardigd) Ook dit tenue is twee-delig. Het bestaat uit een rechte japon met heel korte mouwtjes en een getail leerde, maar niet helemaal aanslui tende bolero van moderne stijl. Deze bolero reikt tot enkele centimeters boven de taille. De japon heeft een breed, maar ondiep decolleté en is gegarneerd met vier dwars geplaatste stéekzakjes, twee hoog op de borst en twee op de heupen. Ook de bolero be zit twee van dergelijke zakjes, en is voorts voorzien van een dubbele knoopsluitlng met gekruiste revers kraag. en vyf-zesde mouwen, waaron der een smalle witte manchet uit komt. Soortgelijke witte manchetjes garneren ook de korte japonmoirwtjes. Mevrouw Peggy Jones gaf dezer da gen een gil van schrik Toen zij een blik ananas opende om haar gezin te verrassen, kwamen er een paar roze rubber handschoenen, gedrenkt in ananassap, te voorschijn. De fa brieksdirecteur bood haar natuurlijk verontschuldigingen aan en stuurde als troost twee nieuwe blikken. „Wie weet", zal mevrouw Jones wel den ken, wanneer ze de blikken weer op neemt om haar gezin te verrassen. Het blijft toch altijd griezelig. Voetbal kan wel eens ruw zijn, maar een speler verliest zelden zoveel tan den als Islyn Jones van de Engelse club in Cardiff in een wedstrijd te gen Arsenal. Na het eindsignaal zag men Jones, geholpen door zes poli tieagenten. het gehele veld afzoeken, de neus vlak boven de grond Ein delijk vond een van de agenten wat Jones verloren had: zijn (valse) bo- vengebit Voor sommigen is de kaalhoofdigheid een probleem. En terecht. Maar tachtig meneren in de Italiaanse plaats" Pinorolo, die zo kaal zijn als een biljartbal, trekken er zich niets van aan. Ze gaan er zelfs prat op. En om dat te bewijzen gingen ze een wedstrijd houden. Wie wordt „Me neer Kaal 1955?" De winnaar was Giovanni Baldioli. De prijseen gouden kam. Het stond mevrouw Evan Haines in het Britse Beckenham helemaal niet aan, dat in haar huis telefoon werd aangelegd. De man, die het appa raat kwam plaatsen, had lak aan haar protesten. .Hevel is bevel", zei hij en hij ging omverstoord zijn gang. Toen de telefoon klaar was, belde mevrouw Halnes de telefoandlenst op om eens te informeren hoe of het er mee zat. Verklaring: „Wij weten wel dat u geen telefoon wil, maar in de toekomst kan een andere huur der van die woning er wel eens an ders over denken". Er staan 350 000 Britten op de wachtlijst om te wor den aangesloten! In Saint Nazalre (Frankrijk) heeft de brandweer het druk gehad De spuitgasten moesten driemaal op één dag naar hetzelfde adres uitrukken om beginnende brandjes in de kiem te smoren. Dat was allemaal het werk van de (schone) zeventienjari ge Madeleine Toen de politie haar inrekende bekende zij de vuurtjes te hebben eestookt. Zij had de woor den van een waarzegster te letterlijk opgevat. Deze had haar namelijk de raad gegeven, dat ze het vuur bran dend moest houden om haar min naar te behouden (Ineez. Med.-Adv.) SIEMENS STOFZUIGER RAPID Met de Paasdagen halen wij het prille voorjaar in huis. Na de lange winter zijn de eerste voorboden van het nieuwe leven o zo welkom en onze paastafel getuigt ervan. WU versieren hem met groen, kat jes bloemen, misschien met kleurige linten. En we genieten van een paas maal, waarin onze lentevreugd tot uiting komt. U vindt in deze aanbeveling door het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad geen menu's, slechts losse gerechten, die U naar keuze in de maaltijd kunt inlassen. Ongetwijfeld zult U er succes mee oogsten! HELDERE BOUILLON MET REEPJES OMELET 1 1 bouillon van vlees en/of beender- ren of van bouillonblokjes, 1 ei, 1 eet lepel melk, zout, boter of margarine. Het ei los maar niet schuimig kloppen met een weinig zout. De melk toevoe gen. In een koekepan boter of marga rine smelten. Het mengsel er in schen ken en zachtjes aan één kant bakken tot het gestold is; niet bruin laten worden. De omelet in korte smalle reepjes snij den en deze als vulsel gebruiken in de hete bouillon. GEMENGDE GROENTENSLA 1 *4 blik doperwten, V* blik worteltjes. I Va blik sperziebonen, 1 dikke plak I van een selderijknol. 1 dl (*4 kopje) F water, 1 dl (*4 kopje) azijn, 2 eetle- pels slaolie, peper, zout (slasaus of mayonaise). De plak selderijknol schoonmaken, was sen en gaar koken in weinig water met zout in >2 uur. De plak laten afkoelen en ln dobbelstenen snijden. De blikken openen en de groenten laten uitlekken. De worteltjes in schijfjes en de boon tjes in stukjes snijden en deze groen ten vermengen met de erwtjes en de dobbelstenen selderij. Water, olie, azijn, peper en zout door een mengen en over de groenten schen ken. De groenten 1 uur in dit mengsel laten staan en daarna op een vergiet laten uitlekken. De sla voor het opdie nen naar verkiezing vermengen met een eetlepel slasaus of mayonaise. Geen groenten uit de weck gebruiken. HAM-KAASOMELET 2 eieren, 50 g pittige geraspte kaas, 50 g (een dikke plak) ham. boter of margarine. De ham in dobbelsteentjes snijden. De eieren scheiden in dooiers en eiwitten. De eiwitten zeer stijf slaan. De dooiers los roeren. Het eiwit voorzichtig ver mengen met achtereenvolgens de dooi ers. de geraspte kaas en de blokjes ham. In een koekepan een stukje boter of margarine laten smelten. De eimassa overdoen in de koekepan en zachtjes gaar en aan één kant lichtbruin bak ken. De omelet dubbelgeslagen opdienen. SCHOTEL VAN ROEREI, 1 SPINAZIE EN GEBRADEN GEHAKTBALLETJES Voor het gehakt: I 250 g gehakt, 1 ed, zout, peper, 1 klein 1 uitje, 2 beschuiten, dl (4 eetlepels) melk, boter of margarine. Het el los, maar niet schuimig kloppen met de melk. De beschuiten tot kruim wrijven en vermengen met het ei, pe per, zout en geraspte ui en hiermede het gehakt aanmaken. De massa goed dooreenkneden. Van het gehakt bal letjes maken, iets groter dan soepbal letjes. De boter of margarine verhitten tot het schuim begint weg te trekken en hierin de balletjes in 10 minuten bruin en gaar braden. Voor de spinazie: kg spinazie, bloem, zout, peper, boter of margarine. De spinazie op de gebruikelijke wijze gaar koken, laten uitlekken en fijn hakken. Een weinig bloem door de spinazie roeren om het vocht te binden. De spi nazie even goed laten doorkoken en op smaak afmaken met zout, peper en een stukje boter of margarine. Voor het roerei: 3 eieren. 3 eetlepels melk, zout, pe per, boter of margarine. De eieren los maar niet schuimig klop pen met de melk, het zout en de peper. Een stukje boter of margarine smelten en de geklopte eieren erbij doen Op een zacht vuur het ei laten stollen. Daarbij telkens het laagje el. dat zich op de panbodem heeft vastgezet, los roeren. Het roerei is gereed, wanneer zich geen vloeibaar ei meer ln de pan bevindt. Op een platte schotel in het midden het roerei leggen met aaft weerszijden spina zi? en hieromheen een rand van gehaktballetjes. De schotel warm opdienen. PAASCHOCOLADEVLA 1 1 melk. 40 g (4 eetlepels) maizena, 35 g (4 eetlepels) cacao, 60 g (4 eet lepels) suiker, zout <50 g snippers), boter of margarine, een stukje vetvrij papier, poedersuiker. De maizena en de cacao door elkaar mengen en met een deel van de koude melk tot een glad papje roeren. De rest van de melk met zout aan de kook brengen. Onder goed roeren het meng sel van maizena en cacao bij de hete melk voegen. De vla even goed laten doorkoken, op smaak afmaken met de suiker en des gewenst vermengen met de kleingesne- oen snippers. Dc vla overdoen ln een vlaschaal en laten afkoelen. SINAASAPPELTAART (voor een springvorm met een middel lijn van 18 cm). Voor het deeg: 2 eieren. 35 g <4 eetlepels) bloem. 35 g <3t4 eetlepel) maïzena, 65 g (4*4 eet lepel) suiker, zout; Voor de gelei: 2': d'. (1*2 kopjei sinaasappelsap. '4 dl (4 eetlepels 1 sinaasappellimo nadesiroop. 2 dl (ruim 1 kopje) wa ter, 50 g (3*4 eetlepel) suiker, 18 g (9 blaadjes of 2*4 eetlepel) gelatine: Voor vulling en garnering: 4 eetlepels abrikozenjam. 1/8 1 slag room, 1 eetlepel suiker (paaseitjes). De springvorm Invetten en met bloem bestrooien. Voor het deeg: De eieren met de suiker zo lang klop pen tot een dikke lichtgele massa is verkregen. Blo?m, maizena en zout sa men zeven en voorzichtig dooi- de ge klopte eieren scheppen, zo, dat een luchtig glad deeg ontstaat. Het deeg overdoen in de vorm en deze onderin een oven plaatsen, die 10 minuten is voorverwarmd. De vlammen temperen tot de grootte van waterdruppels. De taart in 20 minuten gaar en lichtbruin bakken. Het gebak uit de vorm nemen en op een taartrooster laten afkoelen. Voor de sinaasappelgelei: Bladgelatine weken Ln ruim water, poe- dergelatine in l'j dl (1 kopje) water. 1 dl water aan de kook brengen en ran h"t vuur af de goed uitgeknepen blad gelatine of de poedergelatme en de suiker er in oplossen. Hierbij het si naasappelsap, de limonadesiroop en nog 1 dl water voegen. De vloeistof ze ven en laten afkoelen. De cake 111 twee lagen snijden en vul len met abrikozenjam. De taart weer in de vorm leggen. De sinaasappel gelei, wanneer hu lobbig begint te worden, over de taart schep pen van het midden uit. De gelei stijf laten worden. De vorm even in heet water houden en de taart uit de vorm nemen. De taart garneren met de suiker stijf- geslagen slagroom (en paaseitjes). 4). Van lichte tweed of Shetland of van andere effen wollen stof kan het laatste ensemble worden gemaakt. Het werd samengesteld uit een taileur- jasje en een japon. Deze laatste heeft korte aangeknipte mouwtjes en mist taillenaad en ceintuur. Andere mo dieuze details van deze japon zijn de uitstaande, maar niet zeer wijde rok. de ronde hals met opgestikte ronde band (waarop een knoop!) en de hooggeplaatste borstzakken. Het tail leurjasje heeft soortgelijke, opge naaide zakken, en vormt twee heel keine splitjes aan de zoom. Het heeft verder naar moderne trant negen tiende mouwen, een knoopsluitlng die tot de zoom doorloopt eneen de colleté. De halsopening van het jasje reikt namelijk niet verder dan het op gestikte halsboardsel van de japon, dat dan ook boven de tailleur te zien komt J. V Verhaal voor de kleintjes Aan de grote straat/weg, even buiten de stad. stond een haast onafgebroken rij villa's en landhuizen. Meest goede huizen waren het, sommige heel mo dern en nieuw, andere wat ouder en verscholen onder warme rieten daken, weer andere bepaald ouderwets met veel overbodige torentjes en koepel tjes. Rode hulzen, witte huizen, grijze huizen, zelfs een groen huis. huizen met en huizen zonder luiken, maar allemaalmooie huizen met grote goed verzorgde tuinen rondom. Het waren dan ook bijna allen rijke mensen, die in deze huizen woonden, mensen die elke lente hun huis lieten opschilde ren, zodat het als herboren werd, en die een tuinman huurden om er voor te zorgen dat het grasveld er netjes uitzag en dat er bloemen bloeiden, mooie bloemen, steeds weer. .Hoor, dat oude huis zal straks nog in elkaar storten van bouwvalligheid". De mensen die in alle mooie villa's rondom woonden, zagen het oude huis ternauwernood. Ze waren er aan ge wend, dat het al jaren te koop en leeg stond, en is het niet zo. dat men iets niet meer ziet, als men er aan gewoon is? EEN ECHTE ^Jongens, we gaan een echce race boot maken!-Trek de boot over lop een stevig stukje papier. Knip de boot uit en ook de sleuf en het rondje op het achterdek. Kleur de boot met kleurpotlood. Denk er om geen waterverf gebruiken! Leg de boot nu in een bak met water en laat een flinke druppel slaolie in het rondje vallen, en de boot gaat varen. Je kunt ook wedstrijden houden. Num mer dan ieder bootje en doe op hetzelfde moment een druppel olie in het gaatje en kijk op je horloge welke boot het langst in beweging blijft! Veel succes! Het was vervallen en verveloos Neem eenseen grote kurk en snijd deze in plakjes. Prik met een brei naald in het midden van ieder plakje een gaatje. Schuifde plakjes opeen luciferoftandenstokerenje hebt een boom. Kleur alles groen. Dit is een gezellige legpuzzle met een ver- rassing. Knip de 8 strookjes netjes langs de rechte lijnen uit. Leg nu de puzzle zo in el kaar dat je twee dieren krijgt. Eén dier is erg leuk in het voorjaar en dat andere dier, dat wel een beetje groter is, ziet er heel grappig uit, want er zitten 5 fouten in. Kan jij ze vinden? Eén huis was er echter, dat niet was •ls de anderen: het was niet mooi het was vervallen en verveloos, en de tuin haast een park, zo groot geleek een klein oerwoud: het gras groeide overal en wel een halve meter hoog, en de struiken, die in geen jaren gesnoeid waren, staken hun takken dwaas-ver in de lucht, Op de vensterbanken, die eens fris groen waren geweest, kon je nu haast geen kleur meer bespeuren en verschillende ruiten waren gebroken, zodat regen en wind hun weg naar binnen vonden en er samen voor zorg den dat het behang in groW, vochtige lappen van de muur viel op de halfver, molmde vloeren. Van de bemoste dakpannen lagen er vele in de tuin, waar het onkruid ze overwoekerd had. Wat deed <üt huis het was onbe woond, zoals je wel begrepen zult heb ben tussen die rij van rijke huizen? Het arme, vervallen, huis wachtte, het wachtte op een bewoner. Dat deed het al jaren, en al die jaren had er een bordje bij de weg gestaan: „Te koop". Maar ofschoon er grote woningnood heerste in het land, kocht niemand dit huis. Want het was duur en de enkeling die de moeate nam om het van binnen te bekijken, schrok on middellijk terug: wat zag dat huis er oud uit! Dat zou duizenden, tiendui zenden guldens kosten om het bewoon baar te maken. En dan schudde zo'n enkeling zijn hoofd en verliet het huis weer. op zoek naar iets beters. Het was ook eigenlijk geen huis voor de mo derne tijd. Het had heel hoge kamers, die moeilijk te verwarmen waren en moeilijk schoon te houden, het was een onpraktisch, log gevaarte. Maar wat kon het huis daar aan doen? Niets immers. Het was ongelukkig en eenzaam met al die holle, lege kamers waar de wind op donkere herfstavon den spookachtig doorheen joeg, het droomde van de tijden toen het nog mooi en bewoond was, en soms zucht ten de muren ran verlangen. Als voor bijgangers dat hoorden, zeiden zij: Zo was het nu eenmaal, dachten ze, en zo zou het wel altijd blijven tot het huis onder slopershanden zou vallen en een modern huls van glas en beton op zijn plaats zou verrijzen. Maar dat gebeurde niet. Op een dag kwamen er twee auto's tot voor het hek gereden en een groepje deftige h:ren verdwenen in het huis dat trilde van opwinding en gingen na een poosje weer weg. Daar bleef het eerst bij. O Ja, er was nog iets, iets heel belangrijks zelfs: het bordje met „Te koop" werd weggehaald. Het groepje deftige heren had besloten, het huis te kopen. Ongeveer een maand daarna begon het: er kwamen schilders, er kwamen elektriciens, loodgieters, timmerlieden, die de wrakke vloeren vernieuwden, het dak en de sponningen van de ra men werden hersteld, er werden ruiten ingezet en tuinlieden - werkten twee maanden om van de wildernis rond het huis een tuin te maken, waarin bakken vol verse en kleurige bloemen werden geplant. De mensen wisten te vertellen, dat het een ziekenhuis zou worden, een kinderziekenhuis. ..Daar is zo'n groot gebouw ook het geschiktst voor", vonden ze. Het bleek al spoedig dat de mensen gelijk had den. In de nu heldere lichte kamers van het huis kwamen kinderbedjes, met zieke kinderen er in, ziek. maar vaak toch vrolijk. Als ze wat beter waren, mochten ze spelen in een speciale, zon nige speelkamer waar hun helle stem metjes blij opklonken, of, als het mooi weer was, in de tuin. En het huis was gelukkig en dank baar. „Ik had geen betere bestemmin: kunnen vinden", dacht het, en zo dach ten de mensen en de zieke kinderen er ook over! M. F. B.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13