JEROEN BOSCH: MEESTER DER DUISTERNIS" ONS MENU DE GING TOT DE WORTEL VAN HET LEVEN OVER HET MAKEN NESTKASTJES VAN D G' VAN DE WEEK ZATERDAG 24 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Benogen Leven CLVXIII spelende mens! Homo ludens! n KUNSTENAAR EN GEBROKEN MENS..,, Demonen sprongen bij troepen uit zijn ziel In ons vorig BEWOGEN LEVEN gaven wij het belangrijkste van leven en leer van Benedictus de Spinoza. Langs de weg van verschillende kennis kwam Spinoza tot zijn levensgeluk. Dit geluk werd niet uitbundig beleefd, doch verstild ondergaan. Denken en voelen werd langzamerhand meer doortrokken met het Eeuwige, Onein dige, dat rust schenkt en wijsheid. School in eigenlijke zin heeft Spinoza niet gemaakt. Er kwam geen grote groep volgelingen, die hem als meester eerden. Dit kon ook niet, krachtens zijn leer. Velen zullen hem niet kunnen of willen volgen. Velen dromen van ander geluk en van andere bevrediging dan de spino ziaanse. Ofschoon hun rede pleit voor Spinoza keren zij zich als totaalmens van hem af, omdat ze instinctief of intuitief voelen dat zij moeten leven naar hun eigen aard. In de Geschiedenis der Mensheid is Spinoza een der lichtdragers geworden, om velerlei redenen. Niet in het minst omdat hij de mens losmaakte van het oude, het voerde naar de voorportalen ener vrijheid die hier nog immer was doorvoeld. Het heeft zo zijn voordeel na hem „een meester der duisternis" te behandelen, om zodoende uiteindelijk te ervaren dat elk menselijk oordeel subjectief is. Bovenal het menselijk oordeel dat besloten ligt in titels. Eens heeft dus een mens in zijn kunst gespeeld met de beelden van ver wording en vernietiging. Zijn tijdge noten „waren dol op hem". De mens huivert en rilt nu eenmaal graag. De lezers die de Hel. het Vagevuur en het Paradijs van Dante gelezen hebben verhouden zich in aantal als 100 10 1. Waarom? Wü de mens. gru welen voelend, zichzelf verlossen van zijn angsten? Spinoza, de heldere, de ons bevrij dende. heeft de Twintigste Eeuw iets te vertellen. Jeroen Bosch blijk baar ook. Men moet volwassen zijn om iets van Spinoza te kunnen be grijpen en een kind om Jeroen Bosch te kunnen volgen. Willen onze mo derne kunstenaars ook niet „terug- voelen". tot zelfs vóór de geboorte? Jeroen Bosch was méér dan zjjn tijdgenoten, omdat hij een veel bre der gebied bestreek en veel meer tot de wortel ging. Hjj was in een tijd, toen leder zich sterk afhankelijk ge voelde en opging in de levensstijl dier dagen, zichzelf en als zodanig een kind van de Nieuwe Tijd. Meer zichzelf dan menig groot mens ln later tijd en daarom zal hij een voortdurende studie blijven van het nageslacht. Eens sprongen de demo nen bij troepen uit zün ziel. Nu ont fermt een schare psychiaters zich over hem. Het zal niet baten. Want achter de laatste windsel van de kunstenaarsziel ligt het geheim REIN BROUWER. Kijkjes in de Natuur „De verloren Zoon" MEESTER DER DUISTERNIS: dat is de titel aan Jeroen Bosch gegeven, een schilder, die omstreeks icnrCM ROSCH 1450 geboren moet zijn en in 1616 overleden. De jc.KUC.lv DUaK,n bezeten uitbeelder van de diepste schoot der helle: Heel andere taal dan die van Spinoza. Wanneer men Spinoza verteld zou hebben dat er mon sters zouden toestaan met vreselijk lange snavels, die zielen verslinden en de zieledrek uitwerpen op een bevroren moeras, waaruit onmiddellijk daarna weer levende we zens ontstaan, mannen, vrouwen, met vreemdsoortige monsters in hun lijf, die de ingewanden verscheuren en verslinden, en tenslotte door het vlees naar buiten komen, dan zou hij slechts geglimlacht hebben en het niet de moeite waard gevonden daaraan een regel te wijden. ELUKKIG zijn de goede nest kasten in de loop der jaren gemeengoed geworden. De ont plooiing van de handenarbeid heeft daar veel goed aan gedaan. Op scho- Maar in de tijd van Jeroen Bosch geloofde men het. Deze monsters sleurden de ingewanden van hen uit wie ze geboren waren, achter zich aan. Sommige zielen, de zielen der moordenaren, werden opgevangen op een zes meterdikke. wit-gloeiende ijzeren plaat, waarop ze smol ten „als spek in de pan". De vloeibare zielen droppelden tenslotte op gloeiende kolen die onder de plaat waren en verdampten daar, waarna het proces* ppnieuw be gon. Andere zielen werden, nadat ze wit-gloeiend ge maakt waren, op aanbeelden gelegd en behamerd! WÜ kunnen rustig aannemen dat Spinoza verder van deze gedachten verwijderd was dan velen van ons. Maar Jeroen Bosch stond er midden in. Zijn oeuvre, voor zover nog aanwezig, is één getuigenis van de duistere dramatiek die zich in de spelonken van ons zicleleven voltrekt. VAN zijn leven weten we zo goed als niets. Zijn ach ternaam dankt hu aan het feit dat hij in 'sHerto- genoosch gewoond heeft. Op zijn schetsbladen zien wij afschuwelijke monsters. Hoofden met oenen alleen, of met vogelpoten. figuren half mens half dier Het satanische is losgebroken en manifesteert zich overal. Op het beroemde schilderij De Hooiwagen, zien wij midden op het paneel een wagen met een last hooi. door boeren met hooivorken gesteund Het stuk zelf is een visioen. „Gelijk het gras is ons kortstondig leven". ..Alle vlees is als gras", zei Jesaja en Jeroen Bosch beeldde dit anders uit dan vele jaren later Johannes Brahms het zou ver klanken. Jeroen Bosch was niet melancholisch, maar sterk realistisch. Op de hooiwagen bevindt zich een min nend paar, geflankeerd door een pijpende duivelen een engel zonder hoofd. Een troep duivels trekt de wagen voort, die rustig over een kluwe mensen rijdt. Vechtende, dansende, schransende boeren er om heen. Een paar non nen. die bezig zijn hooi in zakken te stoppen, willen blukbaar toch de vleseluke lust de wereld uit helpen. Op de achtergrond galg en rad. Hier en daar geraamten. De 'allegorie op de vergankelijkheid.. SCHILDERDEN zijn tijdgenoten ook zo? Neen. die waren in kleur en vorm bij uitstek sereen. Memlinc was een tijdgenoot van hem bijvoorbeeld, die de diepste devotie had uitgebeeld, evenals de gebroeders van Eyck dit hadden gedaan. Jeroen Bosch was dus een een ling, doch was dit ook niet zijn kracht. De anderen gaven het werkelijke leven niet, zij beeldden hun ideeën uit van het verstilde leven Zij gaven gewijde onderwerpen, omdat ze zich door hun schilderkunst zo nauw verbonden voel den met de Kerk. De Kerk was immers de Moeder van de schilderkunst geweest. Nu kwam daar een man. die ook wel Bu&eise tatereien schilderde, doch daarnaast het leven zoals het wis. Meer dan dat nog, met ontwapenende openhartigheid gaf hü het verdrongene uit zichzelf. De hel in hem zelf was opengegaan, alle duivels kwamen er uit en de schilder-tekenaar wierp ze op zijn schetsbladen of zqn panelen. Zo bevrüdde hü zichzelf, en ofschoon door sommigen de meester der duisternis genoemd, door an deren gebrandmerkt als psychopaat, was hü groter dan zijn tijdgenoten. Zün leven was immers geen vlucht meer. „De blanke kunstenaars", die serene maagden schilderden, met nog serener wlkkelkindercn in de schoot, gaven in feite veel minder van zichzelf. Zü leef den een dubbel leven. Hun herhaald afbeelden van de Grote Onschuld wees echter op veel meer schuld dan ze zelf bevroedden. IN het museum Boymans kan men de Verloren Zoon zien van de Bossche schilder. Het is Jeroen zelf. Aan zUn gezicht is te zien dat hij weet, dat hü ver loren is. Hü is verstrikt in de lust. De verloren zoon gaat langs U. op een slof en een schoen, droevig om zün eigen verloren zün, wetend dat slechts een wonder hem redden kan. Jeroen Bosch was een dramatisch kunstenaar, en een gebroken mens. Zü die denken dat hij slachtoffer was van waandenkbeelden, hebben niets van hem begrepen. Daarvoor waren zijn taferelen veel te doordacht. Geen chaotische taferelen, zo maar op het doek gesmeten, nee, duidelük gecomponeerde stukken, die wü soms allegorisch op moeten vatten. Boven de Hooiwagen troont Christus in de wolken en Keizer en Paus rüden er achterKan men zich een feller veroordeling indenken van de vraatzucht der monniken, de praal zucht der groten, de wellust van allen, dan die in de satirische uitwerking van Jeroen Bosch? VEEL van zün oeuvre is verloren gegaan. Hier ziet U zün portret. Dit is geen mens die een prooi was van duivelse machten. Een prooi alléén. Hü heeft ermee gespeeld. Hü was dus een figuur van de rand. En daarom eisen Middeleeuwen en Nieuwe Tüd hem voor zioh op. Hü was een ontzettend scherp waarnemer, en de soherpe waarnemer is bijna altüd cynisch. Tenzij hü gevoed wordt door liefde. De gebroeders van Eyck heb ben uit liefde het Lam Gods geschilderd. Daarbij werd een groots idee mede door een sterk waarnemend ver mogen in een Ideale vorm gebracht. Maar een latere schepping, kanunnik van der Poele, werd een meedogen loos portret van een kerkvorst, belust op macht. Als wü scherp waarnemen, niet zien naar de ideaal beelden die in ons leven, maar naar de beelden der men sen die ons omringen, worden wü cynisch, zelfs als wij >eseffen dat het beeld van onze eigen MJdelUKheid daar mee volledig correspondeert. De enige redding is een rük innerlijk- Nu de tüd voor de jaarlükse ..grote schoonmaak" weer is aangebroken, is het goed zich te realiseren, dat het ondanks de drukke bezigheden toch belangrük is. de maaltüden goed verzorgd op tafel te laten verschünen. ZONDAG Voorjaars groentesoep; varkensrollade, (jonge) worteltjes, aard appelen; yoghurtpudding. MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG ZATERDAG Recept: Voor jaars groentesoep. 25 k 30 gram boter, 1 liter water met bouillonblokje of 1 liter bouillon van 100 gram runder- en 100 gram kalfspoulet, 1 kropje sla, peterselie, wat spinazie, jonge uitjes, zout, 40 g fijne draadver micelli. De uitjes schoonmaken, snü'den, frui ten ln boter, de rest der groenten ge wassen en fijngesneden toevoegen, even mee smoren, bouillon of water met bouillonblokjes toevoegen waarin tevo ren de vermicelli reeds is gaargekookt. De soep 5 min. doorkoken en opdie nen. Recept: Kaasgehakt. 150 k 200 g gehakt, 150 g brood. 1 k 2 beschuiten. 50 g kaas. melk, zout. peper. 1 uitje, boter. Snüd of hak de ui zeer fün en fruit ze in iets boter. Meng het gehakt met gekruimeld brood, füngewreven be schuit, ui, kaas, melk en kruiden. Kneed alles zeer goed dooreen en vorm ballen. Rol deze door paneermeel en bak ze vrü vlug in wat boter bruin, leg de gehaktballen in de vuurvaste schaal, giet de jus erover en laat alles tezamen nog 10 min. zeer zacht nasudderen. flngez. Med.-Adv.) Moeder. Ja, die wist 't tvel Maar tij had 't nog niet door - tot, opeens, z\j 't bemerkteMAÏZENA! dat was het geheim van moeders kookkdnst. Maar... moeder zei by het kopen van MAÏZENA steevast DURYEA en daurby) keek moeder wel uit, dat zyj geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. EZE week geen vogel! Geen land schap zelfs, geen akker, geen bos. Alleen maar wat spükers, schroeven, krammetjes, wat plank jes en wat gereedschap. Ieder voorjaar krüs 'k n.l. dezelfde vragen over het aanbrengen van nestkasjes te beantwoorden, dus Iqkt het me het beste, de brief - schrüvers maar voor tc zün met een korte bespreking. Misschien kunnen andere vogelvrienden daarmee nog op een idee worden gebracht. Over de vraag ..nestkastjes of geen nestkastjes" zal toch dunkt me geen verschil van mening meer bestaan. De liefhebberij van het verschaffen van broedgclegenhcid aan de vogels In tuinen, parken en bossen, is wel zo aantrekkelqk en geeft de mens zoveel vreugde en bovendien zoveel gelegenheid tot waarneming en studie, dat een pleidooi toch wel achterwege kan blqven. Toch is deze vorm van vogelbescher ming nog niet zo heel oud. Een 40 jaar geleden waren de nestkastjes betrek kelijk nog uitzonderingen, hoewel er ook toen wel natuurliefhebbers waren, die er iets op bedachten om hun ge vleugelde vrienden aan een woning te helpen Ik herinner me uit die tijd echter wel. dat de mensen zich vaak behielpen met bloempotten tegen een muur gehangen, maar dat waren toch eigenlijk ondingen, waarvan men zich nu niet meer moet bedienen. Zeker, het gebeurt wel. dat een vogel paar zo n bloempot tot broedplaats kiest (er is nu eenmaal algemene wo ningnood in ons veel te dicht bevolk te land) maar een bloempot is en blqft een onbewoonbaar verklaarde woning. En al nestelt een winterko ning of een mees wel in een wegge worpen fluitketel, het neemt niet weg, dat al deze toevallige broedplaatsen, ons ongewisse klimaat in aanmerking genomen, niet moeten worden gepro pageerd. Varkensvlees, andijvie, aardappelen; fruit. Kaasgehakt, gestoofde uien. aardappelen; ha vermoutkoekjes. Kaas 3 in de pan, groene koolstamppot; griesmeelvla. (Bruine bonen weken). Sla van bruine bonen, rest aardappelen, bieten en füngesneden lof met harde eieren; wentelteefjes met appelmoes. Rüst met ragout van niertjes, slaatje van geraspte selderijknol; fruit. A. ZIJKAN! M£T NEKlAP B. DEKSEL MET NEKLAP C.ONOEPKANT MET INGE5CHPOETOE BODEfJ len. ln werkplaatsen van jeugdvereni gingen heeft men dit werk ter hand genomen en nog wordt er door vele leerlingen van scholen en door leden van die verenigingen in het winter seizoen menige vogelwoning afgele verd. Wü. volwassenen, kunnen deze vorm van vogelbescherming, door de scholen de jeugd bijgebracht, niet sterk genoeg waarderen. Het ware te wensen, dat op elk handenarbeid- programma van iedere school het nestkastje als timmermodel een vaste plaats kreeg. Een ereplaats! Immers het ls zo volkomen logisch, dat een kind belangstelling heeft voor een ding. dat het zelf heeft gemaakt en dat zijn nut zo duidelqk en zo on middellijk demonstreert. Een nest- kastje. door een kind zelf getimmerd en als het kan. zelf opgehangen, moet toch wel een grote bekoring hebben voor de jeugdige maker zelf En is het niet logisch, dat die belangstelling dan zonder enige moeite overgaat op de vogels, die dat eigen kastje gaan be wonen? Ik bewaar nog steeds een brief van een lezeres, een verontwaardigde brief over vernielde nestkastjes. Een foto is erbq. waarop de ravage van uit elkaar geslagen kastjes en overal ver spreide plankjes te zien is. Kwajon- genswerk. Ongeremde vernielzucht Ik weet zeker, dat de jongens, die dit op hun geweten hebben, nog nooit een nestkastje of wat dan ook, voor een vogel hebben gemaakt. Maar ze kennen dan ook niet het plezier en de vreugde, die het leven van een ander soort kinderen zo rqk kunnen maken. EN nu een paar algemene opmer kingen. waarmee de liefhebbers, die voor het komende broedsei- zoen aan de slag willen gaan, misschien hun voordeel kunnen doen. Het komende seizoen? Wel nee. dat seizoen is al lang begonnen. U moet zelfs voortmaken want als het weer zachter wordt, vallen de trekkende zangertjes straks bij tientallen tege- lfjk binnen. Het eenvoudigste is natuurlijk, dat men in een winkel een kastje kant en klaar koopt. Men zoeke dan een han delaar, die bekend staat als verkoper van prima materiaal Wil men met kinderen zelf aan het werk. dan kan men voor de juiste afmetingen het beste als voorbeeld een model nemen, dat in de praktijk bruikbaar en goed ls gebleken. Het komt er dan allereerst zeer op aan, dat de vogels goed zijn gehuis vest. Let men hierop niet voldoende, dan kan dit voor de broedsels nood lottig zijn. Ik denk aan Inslaande of langzaam binnendruppelende regen, een van de ergste gevaren voor een vogelhuishouden. Dc praktyk heeft bewezen, dat het vierkante nestkastje te verkiezen is boven het ronde, hoewel vogels in beide even graag broeden. Het eerste kan echter grondig worden schoon gemaakt. als het broed is uitgevlogen en dat ls een niet te onderschatten voordeel. Een nestkastje, dat niet kan worden gereinigd met een harde bor stel met water en zeep. is waardeloos, omdat mogelqk ongedierte een nieuw broed weer kan besmetten. OP de tekening kunt U zien. dat het hele geval wordt bevestigd aan een ophanglat. die aan de boom wordt gespijkerd. Zeer belangrük zün deksel en bo dem Het deksel mag geen water door laten! Bespqkering met asfalt ls daar om heel goed en laat men dit asfalt aan de boomzqde overhangen (de z.g. neklap) dan zit de familie binnen hoog en droog. Men kieze bü voorkeur de zuid oost- zqdc van een boom of muur en men bevestigde het geheel zo, dat de wind het niet kan doen slingeren. En wat het deksel betreft, dit moet er zo stevig op zitten, dat eekhoorns of katten het er niet af kunnen wip pen. Vooi de eerste is het bovendien gewenst, dat het vlieggat met een rand van zink wordt verstrekt. De kleine vogels als mezen en vlie genvangers. moeten een klein vlieggat hebben b.v. van 3 cm doorsnee en een bodem van 9 bij 9 cm. Een zitstokje is beslist niet nodig en nestmateriaal zoals takjes of turfmolm moet men er niet in doen Een vogel vraagt al leen maar een ongemeubileerde wo ning. de rest doet hij zelf en beter dan wie ook. Zie zo. volledig ben ik in dit korte stuk niet geweest, maar een paar hoofdzaken heeft de liefhebber ten minste. Succes en veel genoegen met uw woningbouw! SJOUKE VAN DER ZEE.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 12