„Trouw" sloeg de plank ver mis bij scherpe kritiek op Leidse hoogleraarsbenoeming K.L.M. - produktie in 1961 2 x zo groot als in 1955 DONDERDAG 22 MAART Neerlandicus in theologische faculteit geen bezwaar (Van een c r redacteuren) In het begin van deze maand werd dr. C. C. de Bruin uit Barendrecht, een Neerlandicus, benoemd tot Leids hoogleraar in de theologische faculteit om onder was te geven In de geschiedenis van het Christendom en de leerstellingen van de Christelijke Godsdienst in de Middeleeuwen. Het dagblad Trouw heeft gemeend, in een hoofdartikel in het nummer van hedenochtend bevreemding te moeten uitspreken over deze benoeming en tevens kritiek uit te moeten oefenen op de in de Leidse theologische faculteit heersende onderwMsopvattingen. Dit hoofdartikel is gezien de inleiding „van hervormde zUde" afkomstig. In het eerste deel van de inleiding wordt kritiek geleverd op de benoeming van een nict-theoloog als lid van de theologische faculteit, terwijl capabele theologen voorhanden zouden zyn om deze functie te bekleden. Later wordt twijfel uitge sproken, of de kerk wei voldoende gedaan heeft om een naar het inzicht van de schrijver van het artikel meer in aanmerking komende theologische figuur benoemd te krijgen. Deze kritiek en rhetorlsche vragen zijn naar het ons wil voorkomen kennelijk ingegeven door een gebrek aan kennis van feiten en omstandigheden, die tot de benoeming hebben geleid. Zeer na drukkelijk is van de zijde van de Leidse theologische faculteit de wens geuit, dat de Macdlaevistlek bij de benoeming op de voorgrond diende te staan. De weten schappelijke arbeid van dr. C. C. de Bruin heeft zich voortdurend op het grensge bied van de theologie bewogen, al was hij Neerlandicus van professie, terwijl deze arbeid dikwijls geheel op theologisch terrein heeft gelegen. ^ilervan getuigt o.a. zijn laatste oeuvre, „De Middelnederlandse vertalingen van Dc Imltatlone Christ! van Thomas a Kcmpls", een werk dat b.v. zoals prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink ons verzekerde evengoed door een theoloog geschreven had kunnen zijn.. ware het niet dal er geen Nederlands theoloog van professie bestaat, die er toe in staat zou zijn geweest. Het ls overigens geen uitzondering, dat hoogleraren lid vön een faculteit zijn, die verschilt van die Waarin zij hun academische vorming genoten. Als voorbeelden zijn te noemen mr. P. N. Het Zonnehuis had een goed jaar De afdeling Lelden van „Het Zonne huis", de Chr. vereniging tot verpleging van behoeftigë chronische zieken, hield gisteravond in het wykgebouw aan de Stille Rijn haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. G. Aldershofwas bli). dat zo'n groot aantal dames was opgekomen, Het jaarverslag van de secre taris, de heer D. Prins, was optimistisch gestemd. Hij kon melding maken van een redelijke activiteit en een goed resultaat. De heer Prins deelde mede bi) de inge komen stukken een Traai foto-boekje te hebben ontvangen Van de 3 Zonnehui zen, die thans in gebruik zijn, n.l. In Beekbergen, Schiedam en Doorn, waar thans resp. 118, 53 en 51 patiënten ver pleegd worden, De collecte van het vorige jaar was heel goed, hetgeen mede een gevolg was van de originele wijze van publiciteit: de opbrengst was netto f. 1259.40. De collecte ln 1956 wordt ln de week van 20/25 augustus gehouden. De vereni ging hoopt wederom op een goede uit slag. Thans worden in de Zonnehuizen in totaal 222 chronische zieken ver pleegd: er zijn echter nog vele honder den zieken die op deze verpleging wach ten. Er moeten dus meer Zonnehuizen komen. De dameskrans vierde vorig jaar haar 12%-jarig bestaan. Deze herdenking bracht f. 712.— op. De penningmeester, de heer Th. van Zoelen, had nog nooit zoveel aan het hoofdbestuur kunnen afdragen als dit jaar. De busjes hadden f.81618. de kalenders f.367— opgebracht. Daarbij kWam de goede collecte en de bydrago van de dameskrans, zodat een totaal van f. 4068.95 afgedragen kon Worden. Tot tweede voorzitter werd gekozen de heer Nlc. van de Keur; de secretaris werd herkozen. De heer Aldershof vertelde tenslotte nog iet-s over het plan voor het nieuwe tehuis in het noorden van het land en riep dc leden ln verband hiermede op tot grote activiteit. Geschenk voor prof. dr. S. Antoniades Het vertrek van prof. dr. Sophia Antonladls. die vorig Jaar afscheid nam van de Leidse Universiteit om de leiding op zich te nemen van het Cehtrum voor Griekse kunst en studiën te Venetië, is betrekkelijk overhaast gegaan. Het was daardoor niet mogelijk, haar bij haar afscheidscollege een geschenk aan te bieden. Thans hebben echter de plannen, waarvan wij destijds reeds melding maakten, haar een bundel aan te bie den, vaste vorm aangenomen. Het werkcoimité bestaat uit mevr. B. BliJ- stra—van der Meulen, dr. E. Boswinkel en mej. M. A. Lindenburg. In het comité van aanbeveling hebben zitting prof. dr. G. H. Blanken, de heer M. Florentinos, prof dr. B. A. van Gronin gen, jhr dr. D. van Lennep, prof. dr. Th. G. J. Locher en prof. dr. M. W. Woerdeman. De bundel zal de naam Antidoron dragen en bijdragen op het gebied van de Bvzantinistiek en de Nieuwgriekse studiën bevatten onder meer van de hdnd van prof. dr. G. H. Blanken, R. Blijstra, dr. E. Boswinkel, prof. dr. L. H. Grondijs, dr. A. G. P. van Holb, dr. E. Hulshoff Pol, mej. A. Lindenburg en .prof. mr. H, P. Sdheltèsoa. Het werk comité dote een beroep op alle vakge noten en vrienden van prof. Antoniadis, aan de uitgave mee te wervèn door in te schrijven. By K.B. is aan prof. dr. P. C. van Ti'aa, hoogleraar aan de Leidse Univer siteit, opdracht verleend om van 1 fe» bruari J.l. tot de dag, waarop zijn op- j volger aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen zijn" ambt zal aanvaarden, in de facutelt der rechtsgeleerdheid aan laatstgenoemde Universiteit onderwijs te geven in de staathuishoudkunde en de leer der openbare financiën. van Eyck. jurist van vorming doch vooraanstaand lid van de letterkundige faculteit als hoogleraar, voorts de hoog leraren De Buck. Thierry en Jansma die lid van de Leidse litteraire facul teit zijn, terwijl bijv. prof. Mlnderaa, classicus van vorming, Nederlandse taal en letterkunde doceert Ook aan ande re Universiteiten doen zich dergelijke verschijnselen voor. Do vraag, oF van kerkelijke zijde wel aandrang Is uitgeoefend tot de. benoe ming van een theoloog berust eveneens o ponbekendheid met de gang van za ken. Naar het ons ter ore is gekomen, is er van kerkelijke en politieke zijde herhaaldelijk sterk op aangedrongen, iemand anders ,een theoloog van pro fessie, benoemd te krijgen, een aan drang die mede aanleiding geworden schijnt te zlin voor dc grote vertraging, die in de. benoeming is opgetreden. De ironie van het lot heeft echter gewild, dat men van deze zijde iemand pous- sceerde, die geen macdlaevlsl was, iets waaroom het de faculteit zeer bepaald wel te doen was. Dc minister schijnt zich tenslotte geheel aan de voor dracht van de faculteit gehouden te hebben. Prof. Bakhuizen van den Brink be streed, dat er thans, zoals Trouw het stelt, theologen beschikbaar zijn die met evenveel vrucht alB van de arbeid van dr. De Bruin verwacht wordt deze leerstoel zouden kunnen bekleden, al thans geen theologen, die zich een be noeming zouden laten welgevallen. Een groot deel van de kritiek van Trouw richt zich ook op de algemene onderwijsrichting van de Leidse The ologische faculteit, die meer letterkun dig dan theologisch zou zijn. De juistheid hiervan is een open vraag. Er dient ln het Universitair theo- logsch onderrcht een evenwoht gevon den te worden tussen wetenschappelijke eft kerkelijke theologie. Wij hebben de Indruk, dat in Leiden de uitvoerige ker kelijke studie zefs wel eens ten koste gaat van het wetenschappelijk docto raal examen, een uit Universitair oog- Sunt noodzakelijke, althans zeer wense- jke studie-afsluiting. De bewering van „Trouw", dat de als ..letterkundig' ge typeerde wetenschappelijke theologie voorrang zou hebben voor de kerkelijke theologie wordt in dit licht wel zeer twijfelachtig. Uiteraard kan men over de waarde van een bepaald nagestreefd evenwicht van oordeel verschillen, als gevodg waarvan dan ook de situatie bij de verschillende theologische facultei ten aanzienlijk uiteenloopt, Tenslotte wordt bij dit alles door „Trouw" het dalend aantal Leidse theo logische studenten vermeld als conse quentie van de door Leiden gevolgde onderwijspolitiek, doch ook elders in ons land neemt net aantal theologische studenten af, zij het ook niet ln -- sterke mae. Het artikel van „Trouw" geeft boven dien blijk van een zeer grote slordig heid door de naam van de hoogleraar wiens benoeming becritlseerd wordt, verkeerd te spellen, evenals de naam va nprof. Bakhuizen! van den Brink, wiens laak tot dusverre door de nieu we hoogleraar gedeeltelijk wordt over genomen. Dit moge een letterzifterij lijken, het Is typerend voor de opper vlakkigheid van net gehele zonder ken nis van zaken geschreven artikel. Het wil ons voorkomen, dat „Trouw' hier wei heel ver de plank heeft misgc slagen, ten koste van de Leidse theolo gische faculteit en van dc persoon dc nieuwbenoemde hoogleraar, die ais pleister op de wonde in de laatste aii nea „de minst schuldige in dit zonder, llnge bedrijf' wordt genoemd. Ir. Aler sprak voor „Nijverheid" Tijdens de hedenmddag in café-res taurant „In den Vergulden Turk" ge houden cn zeer druk bezochte lunehbijeenkomst van het Departe ment Leiden van dc Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, heeft de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, gesproken over de Nederlandse verkeersluchtvaart. De heer Aler, een buitengewoon boelend apf'eker, wiens rede met vêel humor was gekruid, gaf allereerst een beknopte uiteenzetting van de gewel dige vlucht, die de burgerluchtvaart in ruim een halve eeuw in 1903 maak ten de gebroeders Wright voor het eerst een „vlucht" van 40 tot 60 meter! heeft genomen Ook onze nationale luchtvaartmaatschappij heeft daarin een groot aandeel gehad. Opgericht in 1919 werd ln 1946 een omzet in tohnen- kilometêïB gemaakt, die gelijk was aan die van de jaren 1919 tot 1940. Verge leken bij het jaar 1946 16 deze omzet thans al weer vele malen verveelvou digd. Spreker, die het van belang achtte, dat ook ons land in de toekomst öp het terrein van de burgerluchvaart „bij" blijft, wees er op, dat de KLM. thans reeds grote bestellingen voor het Jaar 1961 heeft gedaan. In dit verband greep hij terug op de onlangs door de K.L.M. gehouden persconferentie, waarover Wij destijds reeds schreven. Terwijl de luchtvaartmaatschappij in de westerse wereld in 1955 een geza menlijke produktie hadden van 10 mil jard ton kllómetêr, is de heer Aler de mening toegedaan, dat het burgerlucht- vaartverkeer in de komende Jaren twee maal zoveel zal toenemen. Met het oog daarop zijn voor de jaren 1956-1961 vliegtuigen besteld, die een produktie van dertien miljard ton-kilometer kun nen halen. Maakt een D.C. 8 van de KLM. mo menteel 3000 vlieguren per jaar, alles is er op gercht, dat dit straks 3300 uren zullen zijn. Het streven van de KLM., aldus de heer Aler, is er op gericht, dat deze maatschappij in 1961 over een luchtvloot beschikt, die tweemaal zoveel zal produceren als ln 1955. Hoewel momenteel nog ongeveer 24 000 personen per jaar per schip naar en van Amerika worden vervoerd en met het vliegtuig circa 22.000, is de heer Aler van oordeel, dat dit aantal in de toekomst ln het voordeel van de lucht vaart zal uitvallen. indien het mogelijk zal zijn in de toe komst de tarieven tot 70 van het huidige peil terug te brengen, zal deze verlaging z.i. nog een grote laag lucht reizigers aantrekken. Volgens spi*. staat men momenteel bij de ontwikkeling van het vliegtuigtype b.v, {Ie D.C. 8 op een tweesprong. Moet mén b.v streven naar een nog kortere reisduur, b.v Schiphol—New York niet in acht. doch in zes uur, of moet men het vliegtuig economischer trachten te maken. Spreker voor zich gelooft, dat wij het niet alleen ln de richting van verkorting van de reisduur liioeten zoeken.. Indien wij ln de toe komst beschikken over vliegtuigen, waarmede de produktiekosten worden gedrukt, zal dit ongetwijfeld de handel en het contact tussen de volkeren hier doelde de heer Aler op dc vredè bevorderende taak valt het réizen ongelooflijk stimuleren. Hoewel er thans grote bedragen in de militaire luchtvaart worden geïnves teerd. profiteert ook dc burgerlucht vaart, gelet op de proeven met motoren en de wijze van onderhoud, in feite van dit geïnvesteerde kapitaal. De heer Aler. die tenslotte nog bij enkele technische details stilstond, sprak als zijn mening uit, dat er voor de KLM, zowel op het terrein van het passagiers (de toeristen accomodate gaat z I. ln de toekomst overheersen) als vrachtvervoer nog een goede toe komst is weggelegd. Van de hierna geboden gelegenheid om met spreker van gedachten te wisse len. werd een ruim gebruik gemaakt. De voorzitter van het Leidse Depar tement, de heer J. O. J. Verhey van Wijk, die ook een inleidend woord had gesproken, dankte de heer Aler harte lijk voor diens interessante en actuele vorodracht. HIJ deelde nog mede, dat vermoedelijk op de eerstvolgende bij eenkomst van de Maatschappij minis ter Luns als gast te midden der leden zal zijn. Soenarjo's repliek besloeg 26 pagina's Wijzigingen in verklaringen z.i. gewoon i vervolge op het op pagina I ver melde, vernemen wij nog, dat Socnarjo. in antwoord op hetgeen mevrouw Bou- man had aangevoerd tegen de betrouw baarheid van de verklaringen van ge tuigen a charge zelde, dat „wijzigingen, die de grote lijn niet aantasten in ge tuigenverklaringen gewoon zijn en da gelijks in de rechtszaal voorkomen, om dat de mens geen machine is". „Men kan zich goed herinneren wat er ge beurd is. maar niet meer wanneer". Hij voegde hieraan toe, geen redenen te zien om minder vertrouwen in Manoch en Harris te stellen, omdat zij hun ver klaringen tijdens de zitting hadden ge wijzigd. Soenarjo noemde het voorts een vaststaand feit, dat beklaagde Indonesië weer kon binnenkomen meteen dienst- paspoort. nadat de Indonesische rege ring hem een visum had geweigerd'. Maar toen is er een list gezocht, aldus Soenarjo, die vervolgde: „Jungschlager werd benoemd tot lid van dé Neder landse delegatie naar de International Labour Organisation, zodat er een re den was hém een dienstpaspoort te ge ven en hij Indonesië weer kon binnen komen. Maar het vreemde was, dat hij toen bij de KPM ging werken, Soenar jo citeerde vervolgens één brief van het Indonesische Ministerie van Buiten landse Zaken aan het Nederlandse Hoge Commissariaat vah februari 1954, waarin wordt geconstateerd, dat Jung schlager in augustus 1953 geen „re-en- trypermit" heeft gekregen eft dat het ministerie zeer verbaasd was. dat de Nederlandse regering aan iemand, die niet mocht terugkomen in Indonesië een officiëlè functie als delegatie-advi seur had gegeven en het hem door een dienstpaspoort mogelijk had gemaakt via een andere weg Indonesië binnen te komen, terwijl hij in Indonesië bij een particuliere maatschappij Werkte. De repliek van Soenarjo besloeg 26 getikte pagina's. De zitting duurde half tien tot half elf. Onder de belangstellenden waren studenten de politie-academic. De zittihg v voorts bijgewoond door twee Ameri kaanse journalisten, een van Time and Life en een van dc New York Times. Soenaiijo zei voorts nog o.a.: ,De orde verstoring in versoheidene delen van West-Java is een aanwijzing, dat er een opstand is geweest. Dat de luchtmacht ln 1952 in West-Java een corridor vast stelde. Is eèn aanwijzing, dat er „drop pings" zijn gehouden. Dat zijn allemaal vaststaande gebeurtenissen, die niet meer te ibesta-ij den zijn. Deze gebeurtenissen bevestigen en Vei'stérken de verklaringen- van de getuigen ft décharge. De verdedigster vraagt waarom er geen maatregelen zijn genomen tegen de mi litaire missie als men die missie wan trouwde en waarom de minister van de fensie in zijn afscheidswoorden de missie dank bracht? Wij kunnen hierop alleen Scherpe aanval op mr Bouman Over mr. Bouman reide Soenarjo: „De eerste verdediger mr. Bouman, heeft alles op alles gezet om de bewij zen in deze subversieve zaak te ontze nuwen. Hij heeft hard gewerkt, met voorbijgaan van alle regels van het fat soen, ja met overtreding van de gel dende regels, om in contact te komen inet Nederlanders die in hechtenis ver keerden op beschuldiging van subver sieve activiteiten, heeft hun brieven toegespeeld en heeft hun instructies gegeven om hun verklaringen, die rij voor de politic hadden afgelegd, voor de rechter In te trekken. Hij heeft daartoe niet geaarzeld grote belonin gen te beloven. Heb resultaat: tel" zitting hebben Dé Mey, Van Gerwen, Raden, Barkey en Ulmer hun bekentenissen ingetrokken. En de verdediging heeftd aama een con. clusie getrokken, die van voordeel was voor de verdediging. Voordat mr. Bou- In Leidse Academie Vijf jaren van oorlog en verzet „herleefden" Studenten-verzetsfilm voor de Expogé Na vele moeilijkheden en onderhandelingen is het de Nederlandse Vereni ging van ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd) dan toch eindelijk gelukt de Studentcn-Verzets-fllm „Zes jaar" vertoond te krijgen. Dat dit kon geschieden in het kader vah de Viering van het tienjarig bestaan stemt temeer tot dankbaarheid. Het was dan ook van deze dank en erkentelijkheid waarvan voorzitter L. Questroo In zijn openingswoord het allereerst gewaagde. Hij was het College van Curatoren slechts kon Zien als een poging van der Rijksuniversiteit bijzonder dank baar. dat het toestemming had ver leend de vereniging toegang tot de Academie te verlenen om daar de film. de beroemde film. té draaien. Onder de aanwezigen. Üle de filmzaal geheel vul den. wnfen o.m. vertegenwoordigers van de garnizoenscommandant, de heer en mevrouw Bisschoff van Heemskerk, hoofdbestuursleden en het oud-be stuurslid kapelaan Stoelenga. Dc film „Na zes jaar" werd ingeleid door mevrouw Glastra van Loon. die in dè film ook de vrouwelijke hoofdrol vervult. Mevrouw Glastra van Loon begon met een summier overzicht te geven van het studenten-verzet in het alge meen, Is dat anders geweest dan het verzet van het overig deel van het Nederlandse volk? Ja en neen. Zij heb ben natuurlijk wel dezelfde gevoelens gehad en ook hetzelfde werk gedaan. Maar de studenten hadden het voor deel. dat zij een groep vormden, die wat gemakkelijker met elkaar contact had. Zij hadden ook meestal een vrij onbe zorgd bestaan en stonden wat los van ouders, die nieuwsgierig en bezorgd hadden kunnen zijn. Zij zijn het ook geweest, die als groep het meest in het geheel van het verzet zijn aangetreden. Typisch was, aldus (mevr. Glastra van Loon, dat dc studenten zich vóór 1940 nu niet bepaald zo sterk met politiek bemoeiden. Zij vormden zich weten schappelijk en als persoonlijkheid. Om verschillende redenen hebben de Duit sers deze groep extra willen aanpakken. Het studenten-verzet is al héél vroeg begonnen. In september 1940, toen De Geus werd opgericht. Zij bracht vervol gens in herinnering de bekende rede van prof. mr. R. P. Cleveringa in november van 1941 als protest tegen het ontslag van de Joodse hoogleraren. Eveneens memoreerde zij de vlammen de toespraak van de student Van Has selt in Delft waar de studenten waren samengedromd om tegen hetzelfde feit te protesteren. Mevr. Glastra van Loon zei vervol gens nóg Iets óver dé film, die zij amateurs. De film, zei zij, is rommelig, onsamenhangend en fragmentarisch. De regisseur Joscphson had steeds an dere opvattingen dan de studenten, die allemaal zelf ervaring hadden in alle facetten van het verzetswerk Mevrouw Glastra van Loon was niet tevreden over de film, Maar helaas en tege lijkertijd tot ons genoegen mogen we wel zeggen kunnen We het met haar opvatting niet eens zijn. Deze film, we hebben het gieteravond nog weer eens nadrukkelijk kunnen constateren ,is een documentaire waarop het Nederlandse volk trots kan zijn. Natuurlijk mankeert er technisch gesproken het eeh en an der aan. Men had het zus en men had het zo kunnen doen. Allemaal waar. Ondanks alle aan te voeren en aange voerde bezwaren Vinden wij „Zes jaar" een prachtfilm. Een film die op som mige momenten tot op het merg ont roert. Juist ill zijn onbeholpenheid is deze rolprent een document van het verzet. Dit was in vele opzichten toch ook onbeholpen. Er moest ln het verzet ook veel geïmproviseerd worden. En desondanks ls het gelukt. Zo is het ook met deze film, Het is een nauwe afspie geling van deee onbeholpenheid en im provisatie. Maar hierdoor ontstaat juist het contact mét hen. die van deze jaren weten. Bij het aanschouwen vah al die beelden zegt men: „Ja. zo ls 't gegaan en niet anders". En dat Is dunkt ons het beste compliment, dat we de film mee kunnen geven. Nogmaals laat het Nederlandse volk zuinig zijn op deze film. Zij is in ieder geval op de Univer siteit in goedé en bevoegde handen. Het was verder wel een echt ooi'logs- programma, dat op het wlt-te doek ver scheen. Door de Rijks Voorlichtings dienst waren twee films beschikbaar gesteld: De Terugkeer van do Vliegende Hollander en Overwinning in Neder land. Beide goede rolprenten, die alle verschrikkingen van 1940—145. maar ook alle bevrijdingsvreugden weer inde herinnering opriepen. En dan zegt men tot slot: „is dat nu al weer zoveel Jaar geleden!" Maar laten We ln ieder geval besluiten met de laatste woorden" van de studenten-verzets-fllm „dit hooit weer!" man dit kwalijke werk had voltooid, hebben wij maatregelen genomen en een onderzoek tegen hem ingesteld, maar voordat hij voor de rechter kon worden gebracht om zijn daden te verantwoor den is hij per KPM naar Singapore ge vlucht, waar hij ls geholpen door de ver tegenwoordiging van zijn land, die hem een kaartje voor een vliegtuig bezorgde, zodat hij naar zijn land kon vliegen. Hieruit blijkt, dat iemand zelfs zonder stukken van een officiële Instantie op geheime wijze Indonesië kan verlaten. En als hij eruit kan komen, kan hij er zeker op dezelfde mander weer inkomen. Raffineme"* 1 Over de opmerkingen van mevrouw Bouinan over liet, verblijf van beklaag de in Nederland in een bepaalde periode merkte Socnarjo op, dat de immigratiedienst en dc politie in 1955 heel wat beter werkten dan In 1950, toen deze diensten nog Verre van vol maakt waren en dc leiding ervan nog in handen was van Nederlanders. „Men kan dus begrijpen, dat beklaagde tussen mei 1950 en januari 1951 in Ne derland kon zijn en ook op enige plaat sen in Indonesië, zoals de getuigen hebben verklaard". Over het pleidooi van beklaagde zelf zei Soenarjo o.a.: „Enige getuigen a charge hebben geen schoon verleden, maar iemand die wel eens gestraft- ls hoeft daarom nog niet het stempel van onbetrouwbaarheid te krijgen en iemand met een blanco register hoeft niet altijd de waarheid aan de rechter te zeggen. Voorts zijn de getuigen ft charge „ge wone" mensen. Men verwacht van hen niet, dat zij geraffineerde dingen zullen doen. Anderzijds hebben de getuigen a décharge een hoge opleiding; van hen kan men makkelijk raffinement ver wachten". Waarom geen vlucht üeklaagde heert gezegd, dat hij toch wel gevlucht zou zijn na de arrestatie van Schmidt, als hij zich schuldig had gevoeld. „Is het mogelijk dat beklaag de zich geen man zou voelen als hij als leider zou vluchten en zijn mensen in de steek zou laten? Als beklaagde dat had gedaan, zou natuurlijk zijn subversieve beweging in verzet zijn gekomen en zouden zijn mensen alle geheimen hebben verraden. Of voelde beklaagde zich veilig, omdat bij zijn weten de overheid niets wist van zijn daden? Het is duidelijk, dat de subversieve beweging in Indonesië zeer uitgebreid is. Daarom vindt beklaagde dat die organi satie niet ln het geheim kan werken. Die conclusie ls volkomen onlogisch. Hoe uitgebreid een illegale beweging ook is, zij werkt in het verborgene en het pu bliek kan er moeilijk wat van weten of zien. „Ik zoek geen slachtoffers" Beklaagde heeft gezegd, dat mijn requisitoir ten doel heeft slachtoffers te zoeken. Ik wys met klem deze be schuldiging van de hand. Het heeft geen nut en het is niet nodig slachtof- geen nut en het is niet nodig slachtof fers te zoeken en het is ook in strijd met ons standpunt over de principes van wet en recht. Volgens het systeem van het herziene inlands reglement mag beklaagde liegen en ontkennen. Daarom zijn de verkla ringen van beklaagde die geen bekente nis bevatten, niets waard. Van waarde zijn de getuigenverklaringen. Al spreekt beklaagde ze ook 'honderd, ja duizend keer, tegen, als de getuigenverklaringen zijn daden bewijzen, kan hij zich niet onttrekken aan de straf, die zijn zonde betaamt. Daarom blijven wij op ons stand-punt dat wij hebben uiteengezet in ons requisitoir. Wapenbezit T>? officier merkte verder o.a. nog op. dat de verdedigster ln haar pleidooi had gezegd, dat er in de tenlastelegging niet vermeld staat of beklaagde met of zon der toestemming wapens in bezit had. De Officier vanMustitie meende, dat de zaak niet voor de rechter zou zijn ge bracht als beklaagde toestemming tot wapenbezit had gehad. Ter zitting is beklaagde daar niet naar gewaagd, om dat hij tooh alle beschuldigingen ont kende. aldus Soenarjo. Beklaagde heeft deze féiteft ook gepleegd na 4 septem ber 1951, zodat de bepaling in het Staatsblad van 1951 (dat de doodstraf stelt), van kradht is op hem. De dupliek van de verdedigster is be paald op 13 april, omdat de Officier van Justitie vöor die tijd verhinderd zal zijn. (Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd) (Insez. Med.-Adv.) De groeiende Amerikaanse chemische Industrie In e certificaat n Chemical Fund Ten kantore van de firma D.W. Brand, Keizersgracht 215, Amsterdam is het jaarverslag ovet 1955 in de NedetUndse taal verkrijgbaar. De waarde van de Nederlandse Certificaten CHEMICAL FUND INC. welke op 19 maart 1952 ter beurze van Amsterdam geïntroduceerd werden, steeg ven f. 460,75 per certificaat van 10 aandelen tot f.703,- thans. De Nederlandse houder ontving in die periode in Nederland aan dividend uit lopende inkomsten en gerealiseerde kapitaalwinsten in totaal f. 105,74, zodat het gemiddelde rendement voor de houder die op 19 maart 1952 een certificaat heeft gekocht 5,7 bedraagt. In 1955 heeft het CHEMICAL FUND INC ultgékèêtd een dividend van 0,99, op bagll waarvan bij de huidige koers van §18'/z of f. 703,- per certi ficaat van 10 aandelen het rende ment bedraagt: 5'I'. BEURSOVERZICHT Verdeelde markt AMSTERDAM, 22 maart Terwijl de ondertoon van de beurs vandaag merendeels gunstig bleef, te kende zich een onregelmatige stemming af, die haar oorzaak vond in het lagere Verloop van WallBtreet, waar wmst-ne- iftingeh het koereniveftü drukten. Als gevolg daarvan is Kon, Olie in het tele fonische verkeer te Amsterdam ingezakt tot 693. Bij opening van de markt ont stond een bescheiden herstel. Veel ver der dan 695 Wist het hööfdfonds liet echter niet te brengen. Ook de overige internationale fondsen waren min of meer in reactie hetgeen vooral tot uiting kwam voor Akü, die évenwei na een 5% lagere opening op 322% her stelde tot 324','2. Philips en Unilever lieten eveneens na een zwakke opening een herstel zien. Indonesische fondsen behielden hun vaste stemming waardoor Amsterdam Rubber opliep tot 118 en HVA tot 138. Daarentegen wisten Ver. Deli zich min der goed te handhaven en liepen ach teruit tot iets benedèn het vorige peil. Hetzelfde was het gevnl voor Senembah. De Scheepvaarthoek was opmerkelijk rustig en hier en daar viel een kleine reactie waar te nemen. De markt bleef ook later zeer rustig. Claims RIVA werden vernomen op ca. f. 350. Nederlandse Staatsfondsen ver laten én onveranderd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 22 maart. Londen 10.6514—10.65%; New York 3.82%—3.83; Montreal 3.83 ft—3.83 fj; Pa rijs 1.0812%—1.0822%; Brussel 7.62%— 7.63%; Frankfurt 90.79—90.84; Zurich 86.92—86.97; Zürich (vr. francs) 89.34%— 89.39%; Stockholm 73.25%—7320%; Ko penhagen 55.01%—55.06%; Oslo 53.21%— 53.26%; Milaan 60.39%—60.74%. Beurs van Amsterdam Donderdag 22 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Ölotkoei's koers v. heden Ned. '51 3% 102% 102ft Grootboek obl102ft Ned. '53 (3%) 100% iOOft Ned. 53 3% 100ft 100% Ncd. '48 3% 97% 97% Ned. '54 3% 9Zft 97% Ned. '55 3% 97% 97% Ned. '55 II 3% mi 98 Ned. '47 3% 3 98% 98ft Dollarlng '47 3 96ft 96% Investerlngscert. 3 98% 0811 Ned. 62-64 3 99% 99ft Indie '37 A 3 96% 96 Grootboek '46 3 96% 96% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind, B 73% 73 Nat. Handelsbank 154 154 Ned. Handelmij223 223 AX.U 327% 324 Philips 349% 345% Philips '55 344% 340% Unilever 370% 366% Wilton Feyenoord 304% 301 Biliton 2de r318 310 L Kon. Olie f.50.— 349 Kon. Olie 702% 693% Artist. Rubber 116% JJ6 Holl, Amer. fijn 206% 204% Kon. Ned. Stoomb, 206 206 Ned, Scheepv. Unie 203% 205% H.V.A137 137% Java Cult75 77% Dell My144ft 143% Sênefhbah104 102% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 100 100 Den Haaj; 1937 1 3.. 97% Leiden 1947 98 p R'dam '37 1 III 3% 100% 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105 105 Premieleningen A'dam '51 2% 1S7% 137 Eindhoven '54 2% 107% 107 Enschedé '54 2% 112% 112% Den Haag '52 I 2% 136% 136 idem II 2% 142 141 L R'dam '52 I 2% 137% 137 137% 137 Utrecht '53 2% 122 B 121% NIET-ACTIEVB AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amstêrd. Bank 248 24f Rotterd. Bank225% 22E Twentsche Bank238% 23S Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 235 24C Kon. Ned. Grofsm. 142% 1-12 Rott. Droogd. My. 660 B 668 iicicuiaii cn lji ui Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 124% 124 154 153% Diversen 280 L 277 Ned M Walv.Vrt, 72% Spoorwegen Deli Spoorw. My. 27H 28% Amerik. fondsen Anaconda 85% 83 Shell Oil Cy 81 79% Nog enkele fondsen uit Lelden en omge ving Aandelen VJC. 21/3 Holl Constructie 421 415 Ing bur v Bouwnyv MflL Int Kunststof! ïnd 65 63 Kon Ned Edelmet 75 76 Pref w.a, Idem 79 79 88 Textiel Gebf v wyk 87 Leldsche Wolsplnn 318GB 320G.B. Ned Electrolasm 52 Sikkens Lakfftbr '53 452% 456G.B. Ver. Touwfabrleken 186 185 Wernink's Betonm. 141 140G.B.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9