Caballero Wie spreekt liet verlossende woord in het IJmuider treilerconflict? Visserij-onderzoekiiigsvaartuig overgedragen u „They taste like home'9 i Heelt de griep vat op U! 95»t« jaargang Donderdag 22 maart 1956 Derde blad no. 28788 Alleen duidelijke taal zal tot een oplossing kunnen leiden Staking duurt al twee en een halve maand en nog is het beeld niet veranderd Zondag over een week is het Pasen. Wie iets van de verhoudingen in het visserijbedrijf kent, zal bij de huidige situatie niet meer durven veronderstellen, dat vóór die tijd een schip naar zee zal gaan, gesteld, dat het treilerconflict een einde vindt. Dat einde is niet te zien en de vraag rijst, wat er, ook al is de toon over en weer wat milder geworden, zal moeten gebeuren om de schepen naar zee te krijgen. Eens en ergens zal toch het verlossende woord gesproken moeten worden. En de tijd dringt. Als er nog lang mee gewacht wordt, is Pasen voorbij, is de tijd van grote schoonmaak" voor de treilers aangebroken en staat het haringseizoen voor de deur. De stakende vissers, die de moeilijke wintermaanden stand hielden in hun strijd, weten het goed, dat zij de tijd steeds meer mee krijgen. En het zoeken en vinden van werk in andere bedrijven maakt hen financieel sterk om de staking lang vol te houden. Hoe meer stakers elders werken en daardoor in ieder geval royaal meer ver dienen dan de stakingsuitkering, des te minder mensen komen er ten laste van de stakingskas. De stakersvergadering van zaterdag avond heelt de sleutel tot de oplossing van het conflict niet gebracht. Er is een andere taktiek gevolgd. Eerst werd de EVC met enig rumoèr buiten de zaal gezet. Daarna kwamen de stakers zelf aan bod. En pas aan het slot kwam de heer J. Koning, hoofdbestuurder van het OVB. aan het woord, naar hij zei om zelfs de schijn te vermijden, dat het OVB de vissers niet zelf zou laten beslissen. KERN Die beslissing stond bij de aanvang al vast. In een resolutie werd vastge steld, dat de reders een duidelijker taal dan de tot nu toe gebruikte zullen moeten bezigen. Hier ligt de kern van het conflict: een al of niet gerecht vaardigd wantrouwen tegenover de werkgever, maar ook tegenover de er kende werknemersbonden. Deze heb ben - het is nu eenmaal de realiteit - in belangrijke mate hun vat op de le den verloren. Inzonderheid de socialis tische CKV heeft het zwaar tc verdu ren gekregen en ls steevast doelwit van minder vriendelijke bejegeningen. Zijn de vissers dan zulke oproer kraaiers? De stakersvergaderingen be wijzen het tegendeel. Het gaat alles zeer ordelijk al valt er wel eens een on-parlementair woord, de vissersman heeft nu eenmaal zijn hart op de tong en op zee is er doorgaans wel wat an ders te doen dan beschaafd Nederlands te leren. Van de visserman wordt ver wacht. dat hij in weer en wind zijn zwaar en hard werk goed verricht, dat hij desnoods uren en uren aan één stuk op de been is En als de storm door het want, giert, dan komen ze vaak etma len achtereen niet uit de kleren. GEEN GEKUISTE TAAL Onder dergelijke omstandigheden past niet de gekuiste en gepolijste taal der diplomatie. Deze is de visserman ook door andere oorzaken vreemd. Als hij zon 12 k 14 dagen op zee zwalkt, dan krijgt hij geen krant meer onder ogen. op een verouderd exemplaar na Hoogst zelden wordt hij iets gewaar van de taktiek van onderhandelen. En zelf gewend om geen blad voor de mond te nemen, valt het hem moeilijk, zo niet onmogelijk te geloven in toezeg gingen. die met zoveel „slagen om de arm" omgeven zijn. dat de toezegger toch nog alle kanten heen kan. Gewend de dingen te zien en te zeg gen zoals ze zijn. verwacht, de visser dat ook van anderen. En zeker nu in een conflict van al dik 2'/2 maand een sfeer van wantrouwen in de bedoelingen van de „tegenpartij" eerder toe- dan afgenomen is. kan alleen duidelijke taal. voor geen tweeërlei uitleg vatbaar, de oplossing bieden. NIET GEMAKKELIJK Het is uiteraard niet gemakkelijk tot een oplossing te komen. De redersver eniging kan de stakingsleiding niet er kennen. Onderhandelen met de erkende organisaties, die de staking hebben ver oordeeld. is eveneens een onbekende fi guur in het na-oorlogse Nederland. En als men het goed beschouwt, dan is het uitgeven van communiqué's en van antwoorden daarop, in feite ook een vorm van onderhandelen tussen werkgevers en stakers, zij het dan niet aan de conferentietafel, maar met de krant als tussenpersoon. Het georganiseerd overleg is ip het visserijbedrijf niet zo waterdicht geble ken als wel werd verondersteld. Het manifesteert zich ook op andere plaat sen. 't Is symptomatisch voor de gewij zigde verhoudingen, waarbij de arbei der. die gedurende een halve eeuw zijn bond als een strijdorgaan heeft gekend, nu de reactie voelt van de omschake ling op de taktiek van geven en nemen bij de onderhandelingen De reders zouden, met het gelijk vol komen aan hun zijde, kunnen beslui ten tot rustig afwachten, hoe lang het ook zou moeten duren. Maar in het hui- GEESINKFILMS NAAR MILAAN Op het Festival voor commerciële films dat van 12 tot 27 april te Milaan wordt gehouden als onderdeel van de .Fiera di Milano", zullen 13 films van Joop Geesink worden vertoond. De in zending bestaat dit jaar uit tien pop- penfilms, in lengte variërend van 15 minuten tot 30 seconden en uit drie speelfilms van 2 k 3 minuten. Vier van deze films zijn voor Nederland vervaar digd. zes voor Engeland, twee voor Duitsland en een voor Italië. MR. DR. CRENA DE IONGH NAAR SOMALILAND Op verzoek van de Italiaanse rege ring is een missie van de Internationale Bank vertrokken naar Italiaans Soma- liland teneinde een onderzoek in te stellen naar de economische toestanden ln dit gebied. Deze uit vier deskundi gen bestaande missie staat onder lei ding van mrc dr. D. Crcna dc Iongh, voormalig thesaurier van de bank. die onlangs is afgetreden als Nederlands lid van het internationale bankdirecto- rium. Somahland is een trustgebied van de VN, dat door de algemene ver gadering der V.N. onder tijdelijk Ita liaans beheer is geplaatst. Het land zal in 1960 zijn onafhankelijkheid moeten hebben verkregen. dige conflict, waarin de stakers met niet te ontkennen succes het wapen van de ontvolking der vloot in de strijd heb ben gebracht, is dit tevens een afdoend antwoord gebleken op een mogelijk „horigerzwaard". Door elders te gaan werken is de kans op uitputting van de stakingskas tot een minimum terugge bracht. Zo is een staking nagenoeg on- gelimitteerd vol te houden. HARINGTIJD KOMT! Dit maakt het juist zo moeilijk om tot een einde te komen. De vissers, die zich met hun staking eigenlijk buiten spel hebben gezet, weten niettemin zeer sterk tc staan. Nog maar een korte pe riode en de haringtijd breekt aan, de visserij, die het bedrijf rendabel moet houden, die de verliezen van andere seizoenen moe} goed maken. Het is dui delijk, dat de stakers hierop speculeren, nu zij hun actie onverminderd voort zetten. De minst benijdenswaardige rol speelt de centrale van zeevarenden ter koop vaardij en visserij, de enige erkende bond, die zich bereid heeft verklaard om met de reders ook eens over een an der loonsysteem te praten. De bestuurders van deze bond mogen dan beweren er toch wel enige voorde len in te zien. voor de visserman ligt er het onomstotelijke feit. dat al jaren door de bonden geprobeerd is bij de drijfnetvisserij van datzelfde loonsys teem. dat het CKV voor. de treilvisserij bereid is onder het oog te zien. af tè komen. Dat nu begrijpt de visserman niet. Bij de ene groep al jarenlang strijd om tot afschaffing te komen en nu de mogelijkheid onder ogen zien om het te enigertijd bij een andere groep in te voeren. VERTROUWEN VERLOREN Het is duidelijk, dat de CKV door deze handelwijze en door het van andere zijde hiertegen aangekweekte verzet, in belangrijke mate aan goodwill en ver trouwen onder de vissers verloren heeft. Juist omdat de visserman de taal der diplomatie zo slecht verstaat. En daar om verdient de vraag overweging of de CKV meer zijn gezicht zou" verliezen als hij zich niet langer bereid zou ver klaren een ander loonsysteem onder ogen te zien bij de komende onderhan delingen, of als halstarrig. tegen het standpunt van de vissers in. aan deze bereidheid wordt vastgehouden. Als die bereidheid werd ingetrokken, dan zou deze NVV-organisatie op één lijn ko men te staan met de confessionele bon den. die nog altijd vasthouden aan het systeem van de vaste gage, om de dood eenvoudige reden, dat zij buiten voor overleg gehouden zijn. Dan ook zou de redersvereniging in dat opzicht de drie erkende bonden eensgezind tegenover zich vinden en op grond daarvan de eis van een gesprek over loonsystemen kunnen laten vallen. Niet om tegemoet te komen aan de stakers, maar omdat de erkende bonden er niet over willen praten Daarmee zou de steen des aanstoots weggenomen worden. En door op die manier mee te helpen de vloot spoedig weer naar zee te krijgen, wordt aan alle. direct en indirect belanghebbende partijen, alleen maar een dienst bewe zen 't Was een grapje.. Enige gevallen van mensenroof in Bremen, welke er toe leidden dat alle politie-afdelingen in West-Duitsland werden gealarmeerd, blijken het werk van drie jongens van omstreeks twin tig jaar en een meisje van achttien te zijn. die zich verveelden. Een van hen trad op als .slachtoffer", die op straat werd overvallen en in een auto ont voerd. De bedoeling was zich te amu seren over de reacties van de voorbij gangers. De jongelui zuilen zich wegens grove baldadigheid moeten verantwoorden. Aleen het poli tie-alarm heeft de Bonds republiek al 54.000 mark gekost. In Rotterdam is de algemene verga dering gehouden van de vorig jaar op gerichte provinciale Jeugdraad Zuid- Holland. waarbij nagenoeg al het jeugd werk in de provincie is aangesloten. Voor de meer dan 70 afgevaardigden der 53 aangesloten organisaties, verte genwoordigende ca. 20Ö.000 leden, hield ir. N. Roorda van Eysinga van de Prov. Planologische Dienst een lezing over de recreatie in de provincie. Op de vergadering werden als nieuwe ledenorganisaties toegelaten de Ned. Culturele Sportbond, de Ned. Katholie ke Sportbond en de Katholieke levens scholen voor jonge arbeiders. Aanwezig was ook een vertegenwoor diging van het gewestelijk jeugdcon- waarmede de Provinciale Jeugdraad sa menwerkt. flngcz. Med.-Adv.) De ene Amerikaan over de andere (3) Hoe Hugh Lindsay (Springfield, Illinois), tijdelijk in Nederland werkzaam, oordeelt o ver Caballero sigaretten. Amerika's visie op Indonesië: Nieuwe Kabinet stap vooruit naar de stabiliteit Het nieuwe Indonesische coalitie-ka binet onder leiding van All Sastroa- midjojo is ln diplomatieke en officiële kringen te Washington begroet als een regering, die het vooruitzicht schijnt te bieden van een grote politieke stabi liteit en economische vooruitgang in de jonge republiek. De brede basis van de nieuwe regering wordt genoemd als een van de rede nen voor de opvatting, dat aan de politieke onstabiliteit in de geschiedenis van Indonesië een einde is gekomen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken weigerde enig officieel commentaar te geven op grond van de mening, dat dit een inmenging zou betekenen in In donesische binnenlandse aangelegen heden. Amerikaanse autoriteiten lieten niettemin in particuliere gesprekken doorschemeren, dat zij verheugd waren over het buitensluiten van Communisten uit het Kabinet. De indruk wint veld. dat de politieke ontwikkeling van Indonesië de mogelijk heid heeft doen toenemen van een gro tere samenwerking tussen dat land en de V.S. De Masjoemi-party, die beschikt over het vice-premierschap en van vier an dere portefeuilles in het ministerie wordt te Washington over het alge meen beschouwd als gematigd conser vatief en soms zelfs als „pro-Ameri kaans" Autoriteiten geloven, dat de rol van de Masjoemi in de nieuwe regering, voorzover het internationale zaken be treft, hoofdzakelijk zal bestaan in het spelen van een gematigd spel. Er heerst enige tr/ijfel over de vraag in hoeverre president Soekarno het ern stig had gemeend met zijn openbaar ge maakte, maar vergeefse pogingen óm een of meer Communisten in het nieuwe Kabinet te krijgen. Sommige autoritei ten speculeerden, dat de president dit in het publiek mag hebben gedaan, teneinde te voldoen aan communistische druk. maar dat hij achter de schennen De conclusie te Washington is, dat de nieuwe Indonesische regering van zelfsprekend een zeer nationalistische en onafhankelijke politiek zal blijven volgen, maar op een meer effen vlak dan voordien. Een gunstige indruk heeft gemaakt, dat president Soekarno er in een par ticulier gesprek zijn vreugde over heeft uitgesproken, een uitnodiging te heb ben ontvangen om naar Amerika (e komen. Men verwacht dan ook, dat in de naaste toekomst hiertoe een datum zal worden vastgesteld. Trein greep bromfietser Gisteravond is de 26-jarige heer H J. Clemens uit Gilze Ryen op een onbe waakte spoorwegovergang in Gilze Rijen door een trein gegrepen. Hjj was op slag dood. De heer Clemens naderde op zijn bromfiets de overweg, op het moment dat zowel uit de richting Breda als uit de richting Tilburg een trein naderde. De bromfietser merkte slechts een van de twee treinen op en toen deze de over gang was gepasseerd reed hij. hoewel het belsignaal en de knipperlichten bleven werken, de overweg op. Hy werd door de tweede trein aangereden. Tijdens officiële proefvaart op Noordzee Het nieuwe onderzoelcingsvaartuig voor de visserij „Willem Beukelsz" (V.O. 2) heeft gisterochtend om elf uur precies bij Hoek van Holland voor de eerste maal de kop in de golven van de Noordzee gestoken voor de officiële proefvaart. Vier uur later is het schip in volle zee ter hoogte van Katwijk en Noordwijk door de bouwer overgedragen aan ir. G. J. Lienesch, directeur der visserijen, als vertegenwoordiger van de regering. brugge waar het schip is gebouwd, merkte o.m. op. dat de opzet van het vaartuig veel verschilt van andere sche pen. Hij roemde de prettige samenwer king met de overheid tijdens de bouw en zeide te hopen, dat de „Willem Beu kelsz" een goed schip zal zijn. dat zowel nationaal als internationaal een goede naam zal krijgen. Nadat de heer J. v d. Leun. namens v. d. Leuns technische onderneming te Sliedrecht, in gelijke geest had gespro ken. heeft ir. G. J. Lienesch. directeur der visserijen'bij het Ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorzie ning. het schip namens de regering aan vaard. De bouw van de „Willem Beukelsz" is mogelijk gemaakt door gelden uit de tegenwaarde sèkening van het plan Marshall Het schip zal, evenals het on derzoekingsvaartuig voor de vissery „Antoni van Leeuwenhoek" V O 1). dat sedert begin 1949 in de vaart is, wor den gebruikt voor het onderzoek van de visstand op de Noordzee, waarmede het rijksinstituut voor het visserijonderzoek is belast. Nadat schipper N. Pronk uit Scheve- ningen voor de kust van zijn woonplaats het anker had beproefd en voorts op de verdere vaart nog enkele technische proeven had genomen, stelden de geno digden en de bemanning zich rond de vlaggemast op, en de schipper schreef in zyn logboek: „Vijftien uur plechtige overdracht van het schip". De heer J. H. Boot. directeur van de scheepswerf „De Dageraad" te Wou- OVERDRACHT Ir. Lienesch zeide o.m. dat het doel Is, met dit schip Nederland een plaats te geven in het internationale visserij- onderzoek. Ons land zal met de „Wil lem Beukelsz" ongetwijfeld een zeer goede indruk bij de buurlanden ma ken. Daarna werd de blauwe vlag van de werf neergehaald en de Neder landse driekleur gehesen. Het schip heeft een lengte over alles van 35.05 meter, een breedte van 7.20 meten en een holte van 3.70 meter. Aan boord is logiesruimte voor twaalf man en voor zes leden van de staf in een. twee of drie- persoonshutten. Volle kracht varende kan het schip tien da gen op zee zijn. Aan de voorzijde van het dekhuis is een ruim laboratorium volgens de moderne eisen ingericht, zo dat ook tijdens de vaart biologisch on derzoek kan worden gedaan. Volgens de biologen, die met de „Wil lem Beukelsz" zullen varen, heeft het onderzoek naar het gedrag van de ha ai ng twee aspecten, namelijk in welk gebied kan onder bepaalde omstandig heden haring worden verwacht en op welke diepte bevindt de haring zich zo wel overdag als des nachts. In het onderzoek zal ook' de overbe- vissing worden betrokken. Een kijkje op de brug. waar talrijke bijzondere instrumenten zijn opgesteld. (Foto Lux/Alphen.) (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. m w CONSTANTE KWALITEIT Rode mieren vallen dorp aan „SOLDATEN" VAN DE STAMMOEDER? - Ware heirscharen van kwaadaar dige rode mieren hebben kortgeleden een onstuitbare aanval ingezet op het dorp Bagelen op Midden-Java. De mieren trekken vooral 's nachts in slagorde op en tal van mensen hebben reeds uit wanhoop hun huizen verlaten. Men heeft de hulp van de regering in geroepen. die een ploeg insectenbestry- ders naar het dorp heeft gestuurd, wel ke met behulp van DDT zal pogen de plaag uit te roeien. Volgens het plaatselyk bijgeloof zyn de mieren „soldaten" van een legenda rische figuur, die de stamvrouw van de dorpelingen zou zijn. Bejaarde dorpsbe woners hebben gewaarschuwd, dat de stammoeder haar soldaten heeft ge stuurd omdat de aan haar te brengen eerbewijzen veronachtzaamd zouden worden (Ingez. Med.-Adv.) Wees verstandig! Neem bij het min ste of geringste teken van griep of verkoudheid 1 of 2 NOURYTIEN- tabletten op wat water. NOURYTIEN is het volmaakt moderne, symptoma tisch werkende geneesmiddel, uit 5 vermaarde componenten samenge steld. dat ook door mensen met een gevoelige maag uitstekend wordt verdragen. NOURYTIEN is volmaakt veilig en werkt zekerder dan enig ander middel. NOURYTIEN knapt U op in een ommezien! Bij alle apothe kers en drogisten. Per buisje van ZO stuks 85 cent. „Radar is hulpmiddel" ONVERANTWOORDELIJK VAREN De Raad voor de Scheepvaart heeft gistermiddag de aanvaring behandeld tussen het 11.680 brt. melende Noorse tankschip „Kollgeir" en het 1.354 brt. ton metende Engelse m.s. .Gem" tij dens potdichte mist op donderdagmid dag 5 januari j.l. in een bocht, van de Nieuwe Waterweg. De „Gem" werd hier bij aan stuurboord voorzijde aangevaren en kwam in de wal terecht Op beide schepen, dc tanker kwam van zee en de „Gem" was uitvarend, stond de radar by. Naar aanleiding van dit scheepson geval sprak de hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer Metz van „een zeer érnstige ongerustheid over het in de wind slaan van de aanbevelingen van de Raad voor de Scheepvaart Deze aanvaring noemde hy een fla grant voorbeeld van het nemen van een te groot risico bij mist" Dat aan boord van de „Gem" was besloten door te va ren vond hij zeer te veroordelen. De be slissing was eenvoudig geweest.: wach ten op beter weer. Er wordt gezegd: „het gaat zo vaak goed". Daaruit zou men kunnen concluderen, dat er onver antwoordelijk wordt gevaren. De heer Metz verzocht dc Raad in zijn uitspraak een aanbeveling te doen. I dat de radar een hulpmiddel is. Hy concludeerde, dat aan boord van beide schepen niet is gehandeld volgens dc aanwijzingen die dc Raad voor de Scheepvaart heeft gesteld ten aanzien van het gebruik van radar. De Raad zal later schriftelijk uitspraak doen. RECHTZAKEN Omvangrijke straatstenenfraude Gevangenisstraffen van zes maan den. deels voorwaardelijk, en minder legde de Haagse Politierechter op aan 20 verdachten die alle op de een of an dere wyze betrokken waren bij een fraude in straatstenen. Onder de ver dachten bevonden zich twee Leide- naars. twee bewoners van Hazerswoude één uit Alphen a. d. Rijn, twee uit Bo degraven, één uit Linschoten, één uit Zwammerdam, één uit Rietveld, een uit Boskoop, enkele uit Zeist, kortom het was een bont gezelschap. Er waren we genbouwers, aannemers, chauffeurs, veehouders en straatmakers by betrok ken. De fraude betrof het wegnemen van stenen bij de aanleg van wegen. Jaren lang namen enkele straatmakers stenen weg en brachten deze aan de man tegen gereduceerde prijs. De controle hierop was zeer moeilijk, want ook de by weg- herstel vervangen stenen werden ver handeld. De werken werden uitgevoerd door particuliere aannemersmaatschap pijen. die meestal ook de stenen aan voerden. De stenen die vrij kwamen ble ven echter het eigendom van Rijkswa terstaat. De enkele kantonnier die hier op controle moest uitoefenen kon dit alles niet overzien. Zo kón het gebeuren, dat bijv. een vee houder- bij werkzaamheden aan de Rijn dijk te Hazerswoude eens bij de straat makers kwam informeren of hij ook wat stenen kon krijgen voor zijn erf. Dit kon. Er wei-den vijf vrachten oude stenen af geleverd voor f. 150 en de veehouder be straatte hiermee zyn erf. By een aanne mer in Leiden werden in totaal 20.000 stenen voor een schappelijke prijs afge leverd „in 'het holst van de nacht", zoals de Officier van Justitie opmerkte. De Ganmemer trachtte het voor de reohter aannemelijk te maken dat het een nor- male handel betrof en hij zei over de straatmakers sprekend: „de jongens heb ben wel eens meer een mazzeltje". De rechter repliceerde: „Wees nu royaal en zeg: Ik heb gespeeld, ik heb verloren, ik kom m'n straf halen. Zelfs voor een man als U maakt dit nog enigszins een aan gename indruk". In dit geval werd de straf vier maanden, waarvan twee voor waardelijk. Twee maanden, waarvan één maand voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest, kreeg een van de mannen die stenen by de veehouder had afge leverd. De Officier van Justitie meende dat hier geen kinderachtige correcties-moes ten worden toegepast Niet alleen voor de rechter was het een drukke dag. ook voor öe advocaten. Enkele rijen advoca ten wachtten geduldig hun beurt af om verzachtende omstandigheden aan te voeren voor hun bekennende cliënten. NIEUWE UITGAVEN Zeeuwse vertelseltjes, door L N Huljs- man-Griep. Uitg. G. W. den Boer, Mid delburg. Het vijf en twintigste Uur. door Vlrell Gheorghlu. Dlt'boek verscheen In do 13e druk bij uitgever» MIJ. Pax, Den Haag. In de Non-stop reeks verschenen de deeltjes Khani Uc tijger, door Hans Spoor; Saboteurs aan boord, door Harry Baars: In Zlpangu loert de dood. door Herman Vreeburg;

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5