LEIDSCH DAGBLAD PARIJS OPPERT ONTWAPENING IN EEN DRIETAL ETAPPES A fschaffing van conventionele en beperking van atoomwapens gevolgd door algeheel verbod WEERBERICHT RIJKSPERSONEEL 1 MEI 7% Uitkering ineens (3%) en de verhoogde vakantietoeslag 4%) Aanneming ouderdomsvoorziening per 1 januari 1957 verzekerd Nog overleg over aanpassing SOENARJO HANDHAAFT ZIJN EIS TOT DOODSTRAF 95ste jaargang DONDERDAG 22 MAART 1956 No. 28788 Directeurs J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand: f0.55 per week Witte Singel I, Leiden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) Er zijn enige bijzonderheden bekend geworden over een nieuw Franse ontwapeningsplan, dat door Engeland gesteund wordt, maar waarop de Ame rikanen kritiek uitoefenen, omdat dit volgens hen tot verzwakking van de Westelijke verdediging zou leiden. Men gelooft, dat de Russen, die thans bevrijd zijn van Stalins ijzeren greep, meegaander zijn geworden en het plan misschien een kans willen geven. Het werd maandag ingediend door Jules Moch op de bijeenkomst van de Subcommissie voor ontwapening der Ver enigde Naties, welke thans weer in Londen bijeen is. Het is een veelomvattend plan voor ontwapening, welke op lange termijn na drie overgangsfases tot stand zal moeten komen. Het beoogt volledige ontwapening voor wat betreft de conventionele strijdkrachten en beperking van de atoom-wapens, welke tenslotte geheel zullen moeten worden afgeschaft. Grote Vijf moeten in goed vertrouwen samenwerken Dinsdag werd de bijeenkomst geschorst om de Sovjetrussische vertegenwoordi ger, Gromyko, gelegenheid te geven het plan te bestuderen. Gisteren verzocht hij om opheldering van enkele punten en verklaarde, dat de Sovjet-Russische regeing nog niet gereed was met de studie van het plan. Vandaar dat de bijeen komst opnieuw geschorst werd tot heden middag. De Brits-Franse opvatting is, dat, hoe moeilijk de internationale omstandighe den ook nog zijn, er in ieder geval een begin zal moeten worden gemaakt met ontwapening. De eerste fase voorziet in een eontróle-orgaan. Uitgegaan wordt van Eisenhowers voorstel betreffende de „open hemel" en Boelganins denkbeeld van wederzijdse inspectie op de grond. Dit om het vertrouwen te herstellen. De conventionele wapens en de strijdkrach ten van de Grote Vijf (Ver. Staten, Sov- Yele doden bij grens India - Pakistan Vermoedelijk vandaag een „vredesovereenkomst" In het grensgebied tussen India en Pakistan (Amrltsar) zouden zich in de afgelopen twaalf dagen vijf incidenten hebben voorgedaan. Bij de botsing van zondagavond j.l. vielen aan Pakistaan se zijde 22 doden en 28 gewonden, aan Indiase zijde 4 doden en 14 gewonden. De wederzijdse politiccornmandanten in het grensgebied zouden intussen een voorlopige overeenkomst om het vuren te staken hebben gesloten. Vandaag, donderdag, zouden zij pogen tot een definitief akkoord te komen. Van In diase perszijde is gemeld, dat er over een front van 16 km wordt gevochten. De Indiërs beweren, dat dc Pakistani's bezit willen nemen van een strook grond, die bij de verdeling in 1947 aan India werd toegewezen. Berichten van de ..Press trust of India", als zouden dc Pakistanen gebruik hebben gemaakt van automatische wapens, die Pakistan van Amerika heeft ontvangen op grond van het verdrag voor militaire bijstand, werden in Karatsji (de Pakistaanse hoofdstad) door een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, „volkomen vals en boosaardig" genoemd. (De bedoeling van deze toevoeging van Indiase zijde is duidelijk: men wil stemming maken tegen de militaire bijstand van Amerikaanse zijde aan Pakistan Red. L.D.) Keukenhof reeds 27 maart open Oorspronkelijk heeft het in de 4 bedoeling gelegen, dat Keukenhof te Lhse 28 maart zou worden geopend door dr. L. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Kamer. De late strenge winter zou kunnen doen vermoeden, dat de opening werd uitgesteld, maar merkwaardigerwijze is het tegen> deel het geval. Omdat dr. Korten- J horst door bijzondere omstandig- heden de 28ste verhinderd is de opening te verrichten, is besloten de officiële opening reeds de 27ste maart des middags te doen plaats vinden. J Wisselend weer L>e Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig bewolking. Morgen overdag van het zuiden uit toe nemende bewolking met later enige re gen Matige tot vrU krachtige zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 MAART Zon op: 6.38 uur; onder: 19.00 uur. Maan op: 15.35 uur; onder: 4.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.43 en 13.09 u. uit 14 pagina's. jet-Unie. Rood-China, Engeland en Frankrijk) moeten worden „bevroren". Vervolgens zal een internationale ontwa peningsconferentie de omvang van dc strijdkrachten van de overige mogend heden moeten vaststellen, hierna volgt dan verdere inkrimping. Beperking proefexplosies Tenslotte zullen de bevoegdheden van het controle-orgaan moeten worden uit gebreid ter beperking van de proef explosies van de A- en H-bommen, waar mede de tweede fase van het plan be gint. Op dit punt zal het centrale lichaam, dat in het leven zal worden geroepen, de zogenaamde uitvoerende commissie van de Grote Vijf en 10 andere landen, kozen op regionale basis, zoals de V< heidsraad, dienen na te gaan of de t fase van het plan is uitgevoerd. Een ling van de kwestie der Duitse hereni ging zal waarschijnlijk noodzakelijk zijn, voordat de tweede fase zal kunnen be ginnen. Deze bestaat, zoals gezegd, uit beper- king van de proef-ontploffingen, verdere beperking tot 50% van de conventionele wapens en strijdkrachten. Nadat de func ties van het contröle-orgaan zullen zijn uitgebreid tot de controle van de proef explosies, zal er een pauze zijn om de gehele toestand in ogenschouw te nemen. De derde fase voorziet in een verbod van en. ge- Veilig- e eerste proefexplosies en een verbod van de ver vaardiging van atoomwapens. Conven tionele wapens en strijdkrachten zullen opnieuw met 25% moeten worden inge krompen. Een totaal dus van 75%. Slechts wanneer dit alles is gebeurd, volgt een volledig verbod vóór het gebruik van atoom-wapens. Hierna zal dan een inter nationale conferentie van atoom-geleer- den worden bijeengeroepen. Amerikaanse bezwaren De Verenigde Staten schijnen van me ning te zijn, dat bet plan te ver gaat en zij schijnen bezwaren te maken tegen het voor Amerika, de Sovjet-Unie en China vastgestelde maximale aantal strijd krachten van anderhalf miljoen man. Amerika zou ook tegen dc controle van proefexplosies zijn. Dc Verenigde Staten willen het recht behouden van gebruik van atoom-wapens tegen agressie. Op gemerkt wordt echter, dat het plan in iets dergelijks voorziet. Indien dc uitvoe rende commissie beslist, dat agressie een feit is, zullen, hangende een beslissing van de Veiligheidsraad, alle beperkingen en verboden worden opgeheven. Het be lang hiervan is, dat de uitvoerende com missie beslissingen kan nemen bij een voudige meerderheid van stemmen en niet gebonden is aan een veto zoals dc Veiligheidsraad. De Britse regering doet haar best om overeenstemming met Ame rika inzake het plan te bereiken cn heeft, zo verneemt men, reeds enige successen in dit opzicht geboekt. Canada geeft gezinssteun aan emigranten De Canadese regering heeft aanbevo- de vorm van een jaarlijkse uitbetaling van 60 dollars (ongeveer f230voor ieder kind beneden 16 jaar, dat woon achtig is in Canada en ten laste van de immigrant komt Deze regeling geldt slechts voor het eerste jaar dat het kind in Canada woont. Hierna ontvangt het de normale Canadese kinderbijslag. 18 militairen gedood In Liboeng, in het gebied Makassar (Zuid-Celebes) heeft een hevig gevecht gewoed tussen een bende van 500 man en een militaire eenheid, bestaande uit 21 man. 18 militairen werden gedood, een wordt vermist en twee werden ge wond. De opstandelingen verloren 50 man, aldus heeft het Indonesische mi litaire commando bekendgemaakt. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft thans officieel medegedeeld: In de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is overeenstemming bereikt over een uitkering ineens over het jaar 1955 van 3 te verlenen aan alle ambtenaren en arbeidscontractanten, die op 1 mei 1956 in dienst zijn. Deze uitkering zal gelijk worden uitbetaald met de vakantieuitkering, welke verhoogd wordt tot 4 van het maandsalaris voor elke maand, waarover in het daarvoor geldende berekeningstijdvak bezoldiging is genoten. Gepensioneerde ambtenaren, die in 1955 of later met pensioen gingen, krijgen de uitkering van 3 naar evenredigheid van het aantal maanden, dat in 1955 nog dienst is gedaan. Overeenstemming werd tevens bereikt over de volgende voorstellen: toepassing van de toelage-regeling voor onregelmatige dienst bij de P.T.T., verhoging van het z.g. „smartegeld" (dit is de uitkering, die weduwen van overleden ambtenaren ontvangen) van 6 tot 13 weken bezoldiging; ontwerp besluit tot wijziging van de salarisregeling voor het onderwijzend personeel bij het uitgebreid lager onderwijs. De Centrale Commissie heeft tevens aan de Ministerraad een voorstel gedaan voor de vaststelling van het bedrag der interimregeling ziekte kosten Rijkspersoneel 1956. Gewapend met fel-sissende snij branders is een legertje arbeiders op de terreinen van 'de Hollandia Ijzerhandel aan de Amsterdamse Schroothaven reeds enige tijd bezig om de laatste stoomlocomotieven van de Nederlandse Spoorwegen (nog ongeveer 260). op maat te snijden voor de gretige muilen van de hoogovens. Vóór 1 mei 1958 zijn de laatste stoomlocomotieven van de rails verdwenen. Een van de kolossen wordt een kopje kleiner gemaakt. Vandaag beslissing over gebele ontwerp (Van onze parlementaire redacteur Over enkele ondergeschikte twistpunten van de Ouderdomswet heeft de Tweede Kamer gisteren beslist, maar over de hoofdzaak (de mogelijkheid om het ouderdomspensioen gedeeltelijk of geheel te korten op pensioenen van werkgeverszijde en de voorstellen tot beperking van die korting) is het debat op verzoek van minister Suurhoff geschorst, opdat hij met de Kamerleden, die de openbare behandeling van de Ouderdomswet hebben voorbereid binnenskamers overleg kan plegen over een oplossing. Het is de bedoeling dat vandaag het openbare debat wordt voortgezet en de kwestie tot een beslissing komt. Gehuwden-pensioenen voor vrouw-kostwinner Tot voor kort dachten we. dat alleen kaboutertjes zich aan padde stoelen neerzetten om een kopje koffie te nuttigen. Maar dat weten we nu wel beter. Deze foto geeft het overtuigend bewijs. Hier moge dan de winter verdwenen zijn, in New York is het nog lang niet zover. Daar is dezer dagen meer sneeuw gevallen dan in de laatste acht jaar het geval was. De tafeltjes van de caféterrassen, die al voor de lente in orde waren gemaakt, wer den in witte paddestoelen om getoverd. Het is overigens reeds zeker dat de Ouderdomswet wordt aanvaard, zodat waarschijnlijk met ingang van 1 janu ari 1957 iedere Ncdèrlander die de leef tijd van 65 jaar heeft bereikt of reeds bereikt heeft, ccn ouderdomspensioen krijgt van f. 111.50 per maand vooreen een echtpaar of van f. 67.per maand voor een ongehuwde. Door de binnen kort te verwachten loonsverhogingen zullen deze bedragen waarschijnlijk met 3% worden verhoogd. Want de Ouderdomswet bepaalt dat dc pensi oenbedragen moeten worden herzien indien zes maanden achtereen het indexcijfer der Ionen een gemiddelde wijziging van 3% of meer heeft onder gaan. Wanneer de lonen stijgen stijgt ook de opbrengst der premies, zodat meer pensioen kan worden uitbetaald; bij daling der lonen wordt echter het ouderdomspensioen lager. Voor een echtpaar gaat het ouderdoms pensioen in op de eerste dag van de maand, waarin de man 65 jaar wordt. Met 68 tegen 10 stemmen werd een amen dement van de heer Van Lier aangeno- volgens hetwelk het ouderdoms pensioen ook ingaat wanneer de vrouw 65 jaar wordt indien zij kostwinner is (doordat bijvoorbeeld de man invalide is). Tegen stemden de AR en de heren Groen (KVP) en Schmal (CHU). Een weduwe zou na het overlijden van haar man nog zes maanden het gehuw denpensioen van f. 111.50 per maand krijgen en daarna f. 67 per maand. Minister Suurhoff nam een amendement an de heer Van Lier over om de termijn van zes maanden te verlengen tot een jaar, mits de weduwe op de laatste dag van de zesde maand volgende op die van Prinses Beatrix lidmaat N.H. Kerk Op zondag 25 maart zal ds. H. J. Kater, hervormd predikant te Am sterdam, in dc Nieuwe Zijdskapel te Amsterdam een bevestigingsdienst leiden, waarin ongeveer 40 van zijn atechisanlcn als lidmaten van de Ned Hervormde Kerk zullen worden bevestigd. Tot deze catechisanten behoren ook H.K.H. Prinses Beatrix en enkele haar klasgenoten. Een gedeelte van deze kerkdienst, die lil de morgenuren zal worden gehouden, wordt van 6.30 uur tot circa 7.15 uur door het Ikor uitgezonden, hiertoe in staat gesteld door de VPRO, die zijn zendtijd op Palmzondag voor dit doel aan het Ikor heeft afgestaan. het overlijden van de man, de leeftijd van 65 jaar nog niet heeft bereikt en uiterlijk totdat zij 65 jaar wordt. Wie van tafel en bed gescheiden leeft, wordt als ongehuwd beschouwd. Leven man en vrouw duurzaam gescheiden zonder van bed en tafel gescheiden te zijn en hebben zy beiden de leeftijd van 65 jaar bereikt, dan heeft de vrouw aan spraak op haar eigen deel en krijgt ieder de helft van het gehuwdenpensioen. Geen verhoging ongehuwden Het amendement van de heer Kikkert (CHU) om het ouderdomspensioen voor ongehuwden te verhogen van f. 804. per jaar tot f. 936.— per jaar indien voor het overlijden van de vrouw of man ten minste vijf jaar een echtelijk huishouden is gevormd, ondervond zoveel bestrijding (het zou de kosten zeker met 50 millioen verhogen zodat de pensioenpremie met een half procent zou moeten worden ver hoogd) dat de heer Kikkert zyn amende ment maar introk, in de hoop dat de hoogte van het ongehuwdenpensioen later nog eens zal worden herzien. Het amendement van de heer Kort (KVP) om de weduwe of de weduwnaar met invalide kinderen van 15 jaar of ouder het gehuwdenpensioen toe te ken nen kreeg alleen de steun van de com munisten en werd verworpen. Slot op pag. 2 Proces Jungschlager Mevrouw Boumans dupliek vastgesteld op 13 april Vandaag is de behandeling van de zaak-Jungschlager voor het Landgerecht te Djakarta voortgezet. In zijn repliek persisteerde de Officier van Justitie, Soenarjo, bij zijn eis tot doodstraf en verwierp een verzoek van mevrouw Bouman om beklaagde in vrijheid te stellen. De dupliek van mevrouw Bouman is vastgesteld op vrijdag 13 april. Rechter Maengkom zal waarschijnlijk eind april uitspraak doen. Er was vrij veel publiek; het bleef rustig. waren, dat Indonesië een geordend land zou worden. Daarom werden sub versieve acties gepleegd. Het is het be lang va» die Nederlanders, dat deze ac ties onbekend blijven en daarom is alles in het werk gesteld om de bewijzen te niet te doen Hit bestreed de stelling, dat men niet in het geheim Indonesië kan verlaten door te herinneren aan het illegaal ver trek van een tot gevangenisstraf veroor. deelde Nederlander nog in november van het vorig jaar. Soenario zei, dat de eis tot doodstraf hoog was in vergeiyking met de von nissen in dc zaken van Sultan Hamid en Andi Aziz, maar hun acties hadden niet zoveel doden tot gevolg als de ac ties, „die geleid werden door beklaag de, waarbij honderden cn duizenden omkwamen". Hij begon zijn repliek met de medede ling, dat hij een wijziging in de tenlaste legging wilde aanbrengen, namelijk de toevoeging van de woorden „met opzet". Mevrouw Bouman had hiertegen bezwa- De rechter besliste, dat zij die in haar dupliek ter sprake zou moeten brengen De Officier van Justitie betoogde, dat de verklaringen van overste Soetoko, van de politie te Djambi en van de Bont (van de Luchtmacht» dat hun geen sub versieve acties gebleken waren, niet wil len zeggen dat er geen subversieve acties gepleegd zijn. Hy bestreed de stelling van de verde diging. dat verklaringen van horen zeg gen geen bewijskracht hadden aan de hand van een arrest van de Hoge Raad Jn 1926, dat zulke verklaringen dienstig zijn als middel tot bevestiging van de overtuiging van rechter. Verder bestreed hij dat, één getuige géén getuige is aan de hand van een be toog van prof. Van Bemmelen en het herziene inlands reglement, dat de on derlinge samenhang van verklaringen van zulke getuigen tot het staven van een bepaald feit strekt. Ten aanzien van de getuigen A déchar ge zei hij, dat het geen geheim was, dat vele Nederlanders er niet mee ingenomen Raad van Toezicht Nijenrode dr. Dr. G. Bolkestein, oud-mlnlster van O K en W. heeft op grond van zijn hoge leeftijd gemeend het voorzitter schap van de Raad van Toezicht van Nijenrode N.O.I.B., te moeten neerleg gen. Dr. P. Rij kens, adviserend lid van de Raad van Bestuur van Unilever N V., heeft zich bereid verklaard dr. G Bol kestein in zijn functie van voorzitter op te volgen. Dr. G Bolkestein was een van de op richters van het N.O.I.B. en heeft sinds 1946 datum van oprichting van dit instituut constant het voorzitterschap van deze raad met grote toewijding en voortvarendheid bekleed Alle betrok kenen betreuren het zeer, dat dr G. Bolkestein zich genoodzaakt zag deze beslissing te nemen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1