Dat is pas verse koffie I DFFIE rem - LENTE BRENGT ISRAEL NIETS DAN DREIGENDE GELUIDEN.... M. BRINKS Maar een klein Joods jongetje heeft terug leren slaan HSIIlllH' ONZE REGERING GESCHOKT! Lagere straffen in de zaak Anneke Beekman - Betty Mel jado WONINGRUIL dagmeisje .-Ilnraanverpakkiid In Galilea bloeien de klaprozen DONDERDAG 22 MAART (Van onze Reisredacteur) Als het waar is, dat klaprozen groei en, waar soldaten gevallen zijn, dan is er in Israel hard gevochten. Want overal, in de Negev, op de heuvels van Galilea, by Jeruzalem en Nazareth, op de berg Karmel, op de wijde nieuw-ontgonnen vlakten van Lachish en de Hoela-moerassen, staan nu de rode bloemen in het gras om de negende lente aan te kondigen sinds na bloedige strijd een oude belofte in de nieuwe staat Israël werd waar gemaakt. Bij zo'n nieuwe lente ho ren nieuwe geluiden, maar ditmaal zijn die niet blijmoedig: harde keelstemmen die over Cairo's radio, de Sooed elArab rokende puinhopen in Israël voorspellen, de dikke Russische tongval, waarin Nikita Kroesjtsjef Sovjet-hulp aan de Ara bieren belooft, dreigender nog het lugubere gieren van Migs en lljoesjins die als kleine, hoge stippen over de Sinai jagen. Waardeloze beloften Er zijn de laatste veertig jaar vele be loften aan het Joodse volk gedaan. Britse staatslieden uit Downing Street deden in 1917 met de Balfour-verklaring aan een politiek alpinisme, waarvoor het diplo-1 matiek jaquet zich slecht leent. De ver-1 loochening van deze belofte, die de Brit ten in 30 jaar mandaat over Palestina hebben nagestreefd, der verschijnsel. De nog sneller van de schapenheid. Nadat zij Israëlische staat tanden chisdhe wapenzendingen, poogt tfhans weer uit te trekken door Praagse satelliet tanks en vliegtuigen naar de Arabische landen te laten stu ren. Gedane en gebroken beloften, men kan het. de Israëliërs lastig kwalijk ne men, dat zij nu zeggen: „Helpt uzelf, zo helpt u God". Zelf bewust zijn De reiziger in het Israël van nu wordt er niet zo makkelijk wijs uit. Hij ziet een volk van nog geen één drie kwart mil joen, omringd door 40 miljoen vijandige Arabieren bedaard zijn gang gaan, zon der een spoor van paniek. Het land heeft net Purim gevierd, symbolische herden king van de redding van Joden uit be narde omstandigheden. De straten van Tel Aviv waren vol verklede kinderen, cowboys en Indianen, Spaanse hombres en senoritas. nonnen en bedoeïenen, clowns en Roccoco-dames in mdnatuur, begeleid door trotse ouders. Tot diep m de nacht knalden bommen en voetzoe kers en er werd gezongen en gedanst. Zo leeft de eertijds nogal gelaten overwe ging. dat het Joodse volk er uiteindelijk niet onder door zou gaan, inmiddels te zyn veranderd in een krachtig zelfbe- w ustzijn door de verrassende uitslag van de vrijheidsstrijd, waarin Israël tegen alle militaire, politieke en economische waarschijnlijkheidsberekeningen in tot Een gezicht van de berg Karmel op Haifa. Israels havenstad aan de blauwe Middellandse Zee. Het meisje op de voorgrond geniet van de dag verlof, die de militaire dienst haar gunt. Israël is het enige land ter wereld, waar dienstplicht voor alle vrouwen geldt. Zij vervullen allerlei nevenfuncties in de strijd krachten. maar voor alle zekerheid leren zij ook met wapens om te gaan. Kerkelijk Leven Blindeninstituut Bartimeus voltooit bouwplan Het Christelijk Blindeninstituut Bar timeus in Zeist voltooit voor Pasen een groot bouwplan Een afzonderlijke school voor slechtzienden op het grote beboste terrein is bijna voltooid en zal kort voor Pasen in gebruik worden genomen. Voorts heeft de school er net een nieu we vleugel bijgekregen, is een al langer bestaand internaat door een nieuwe vleugel op dubbele grootte gebracht en is een houten noodgebouw opgericht voor oudere Jongens. Bartimeus. in 1955 veertig jaar gewor den, beleeft een stormachtige ontwik keling. Geleidelijk aan is het inzicht doorgebroken dat. los van alle andere factoren, om zuiver economische rede nen een behoorlijke blindenverzorging gewenst is. Als de opleiding goed is kun nen de blinden een volkomen volwaar dige positie in de maatschappij inne men. De klassieke blindcnvakken als man den maken en mattenvlechten raken steeds minder in trek. de technische vakken komen er in. In de nieuwe school voor slechtzien den komen kinderen die een gezichts vermogen hebben, dat zo zwak is dat ze niet op een normale school mee kunnen, maar die toch niet of nog niet blind zyn. NED. HERV. KERK. Beroeoen te Oldebroek (2e ored.Dl.) (toez.) J Zwilnenbur* te Klnderdlitc (Nleuw-Lekkerlandi Te Glekerk-Oen- kerk M. Strlkwerda te Terwlspel-Tilnle (Fr.) Te Brouwershaven (toez.) C. Groot vlc. te Zwolle. stand kwam. Als paaiden werken de Jo den voor de ontwikkeling van het land. Met succes, want Israël is op technisch, agrarisch en sociaal gebied zyn Arabi sche naburen precies tweeduizend jaar voor. Daarom slikt het kleine Israel zyn beduchtheid weg en wacht met kalme vastbeslotenheid de ongewisse toekomst i.De Joden hebben weer de beste baantjes" Moderne architectuur in de oude stad Beersjeba. thans hoofdstad van de Negev. eertijds woestijn, nu tot bloeiend landbouwgebied gemaakt. Er liggen ook minerale rijkdommen men boort er naar oliebij het oude Sodom aan de Dode Zee wordt potas gewonnen. Mocht een Westerling geneigd zijn in Israël allerlei bijzondere dingen te verwachten, bijv een juweeltje van Joodse gijn in ieder gesprek, de Joodse cultuur weerspiegeld in keuken, archi tectuur of levenswijs, dan vindt hy vrij weinig van dat alles. Het enige grapje, dat ik hoorde kwam van een Israëlische diplomaat uit een oude. Nederlandse juweliersfamilie Hy zei: ..Israël" is net als alle andere landen De Joden hebben er weer de beste baantjes" De grap zit in het tweede deel. de waar heid in het eerste De ambitie van de Joden in Israël is vooral nu eindelijk eens niet langer bui tengewoon te zyn. maar om gewoon ge wóón te doen. zich ..hè. hè. eindelijk eens lekker thuis onder ons" te voelen. Men heeft lang genoeg briljant, vol humor en cultuur «moeten zijn, een houding die Koestier de neurose van de ballingschap noemde. Men wil nu wel eens laten zien. dat men ook koeien kan melken, fabrieken kan bouwen, sjou werman kan zyn. een normaal volk in een normaal land. Vandaar de gewel dige trots op de technische en vooral de agrarische verrichtingen, die inderdaad geweldig zijn. Vandaar echter ook dat de nieuwe steden bepaald niet erg mooi, de keuken bepaald vervelend en het al ledaagse leven bepaald een beetje aan de grauwe kant is. .41 komt dat ook door de strenge soberheidspolitick, die door de hoge lasten van massale immi gratie en noodzakelijke defensie-maat regelen wordt gedicteerd. De prijzen zijn hoog en de lonen laag, zodat er niet veel pret valt te maken. Eindelijk thuis Teveel pret zou trouwens bij Israëls zware ernst momenteel niet passen. Die ernst wordt ingegeven door de dreigen de toestand Maar het is evenzeer wat plechtstatige verantwoordelijkheid van de zwerver, die eindelijk zijn behoefte aan veiligheid in een klein burgermans- bestaan verwezenlijkt ziet. Hij is „thuis" Dat Joodse „thuis", die kleine warme, veilige kring uit donkere dagen is nu uitgegroeid tot een eigen land. het groter thuis, dat Israël heet. De tradi- Teleurstelling over Dulles ivoorden kenbaar gemaakt (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Romme heeft vanmiddag in de Tweede Kamer aan minister Luns vra gen gesteld over de uitlatingen van de Amerikaanse minister Dulles In Dja karta. Dulles heeft daar oa. gezegd slechts woorden van lof te hebben voor het beleid van de Indonesische voor aanstaande figuren en zich afzijdig te willen houden van de kwestie-Jung- schlager. Prof. Romme vond deze uit latingen niet in overeenstemming met de bondgenootschappelijke verhoudin gen tussen Nederland en Amerika Hij vroeg of de regering zulks ter kennis van Amerika wil brengen. Minister Luns antwoordde dat de re gering het geheel met prof. Romme eens is. De Nederlandse regering had verwacht dat minister Dulles, die ook bekend is met het schrijnende onrecht dat de Nederlandse arrestanten in het algemeen en de heer Jungsehlager in het bijzonder wordt aangedaan, althans getracht zou hebben een matigende in vloed uit te oefenen. De regering is ge schokt en teleurgesteld .aldus minister Luns. daar door deze uitlatingen de heer Dulles de indruk heeft gewekt als zou de Amerikaanse regering het op- Drie maanden voor de ex-pleegmoeder Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van de verdwenen Joodse oorlogspleegkinde ren Anneke Beekman en Betty Mel jado (de laatste werd in maart 1954 in een Belgisch klooster opgespoord). De 53-jarige «pleegmoeder van Anneke, mevrouw G. M. Langendijk- van Moorst, die sedert de uitspraak van de rechtbank op 24 oktober 1955 voortvluchtig is, werd door het Hof veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De Procureur-Gene raal had bevestiging van het recht- bankvonnis 8 maanden gevangenis straf geëist. De 57-jarige zuster van de ex-pleeg moeder, „tante Bets" E. M. van Moors, die nu reeds 7 jaar met Anneke is ondergedoken werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Ook tegen haar had de Procureur-Generaal be vestiging van het rechbankvonnis 12 maanden geëist. De 72-jarige oud-moeder overste van het klooster Mariënburg te Bussum, mejuffrouw J. F. Wolters uit Vianen, die wel ter zitting van het Hof was verschenen, werd evenals destijds door de rechtbank, vrijgesproken. Tegen haar had de Procureur-Generaal een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar geëist. Met bevestiging van het rechtbank- vonnis sprak het Hof voorts de vierde verdachte, de 33-jarige mejuffrouw E. M Dubbelaarvan Moorst uit Ovcrveen een nicht van de hoofdverdachte, vrij van het haar ten laste gelegde tijdelijk onderdak verlenen aan de beide meis jes. Tegen haar had de procureur 2 maanden voorwaardelijk geëist. Ten aanzien van de dagvaarding tegen de vijfde verdachte, de 67-jarige me juffrouw A. H. Verspeek, moeder-over ste van het klooster ter Ave Maria te Valmeer in België verklaarde het Hof de officier van Justitie niet ontvanke lijk in zijn vervolging. Het Hof vernie tigde het vonnis van de rechtbank, die deze moeder-overste in eerste aanleg tot 6 maanden had veroordeeld. Wel was zij van Nederlandse nationaliteit, doch het Hof was van mening, dat bij de Belgische wetten op de haar ten laste gelegde feiten (verborgen houden van de meisjes in het klooster) geen straf is gesteid Het Hof hief voorts het destijds door dc rechtbank tegen haar gegeven bevel tot gevangenneming op Tenslotte werd ook het vonnis van de rechtbank tegen de 45-jarige vertegen woordiger C. J. F. Bessehng uit Voor schoten. de vroegere pater Amon. aan wie 4 maanden was opgelegd, - vernie tigd. De Procureur- had van dit vonnis bevestiging geëist. Het Hof legde deze vertegenwoordiger thans 2 maanden m.a. op en wel op grond van medeplich tigheid aan het misdrijf van opzettelijk een minderjarige onttrekken aan het over haar gestelde gezag. In de bewijs voering was opgenomen dat deze ver dachte in juni 1948 met een gehuurde en door hem bestuurde auto de beide kinderen naar het klooster te Valmeer heeft gebracht. treden der Indonesische regering tegen over Nederland en het eenzydige ver breken van plechtig gesloten verdra gen billijken.. Instede van een bijdrage te leveren tot een Nederlands-Indonesische toena dering, heeft minister Dulles zulk een toenadering, naar gevreesd moet wor den, slechts bemoeilijkt. Een en ander heeft de regering aan leiding gegeven, zowel bij een onder houd met de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag als door onze ambassa deur te Washington, uiting te geven aan haar diepe teleurstelling over voor noemde uitlatingen. In de bestaande bondgenootschappelijke verhouding, waarin Nederland steeds loyale samen werking aan de V S. verleent, meent de regering begrip en sympathie van de zyde der V.S. te mogen verwachten voor essentiële Nederlandse belangen, zowel in als buiten Europa. Waarom Graaf van Bylandt niet uitgenodigd? ..Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inderdaad Graaf van Bylandt niet gevraagd op het vliegveld kemajoran aanwezig te zijn ter begroeting van John Foster Dulles. Uitnodigingen werden slechts gezonden aan hoofden van missies van die landen, die bij de Zuid-Oost-Azia- tlsche verdragsorganisatie aangesloten zijn en aan vertegenwoordigers van landen, die in det reisplan van de Amepuaanse staatssecretaris waren op genomen." Dit heeft de woordvoerder van de ndonesische diplomatieke vertegen woordiging in Den Haag meegedeeld naar aanleiding van de verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris op Schiphol inzake het uitblijven van een uitnodiging ter verwelkoming van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken bij zijn bezoek aan Djakarta. Om het behoud „Haagse Dierentuin" Tijdens een bijeenkomst van het co mité „Behoud Haagse Dierentuin" met bestuurders van verenigingen en leden van ondernemingen is gisteravond een motie aangenomen, waarin de pogingen die worden aangewend om het terrein van de Dierentuin voor de Haagse be volking te behouden, van harte worden toegejuicht. In de motie wordt het noodzakelijk geacht, dat aan de provin cie voor haar werk door de ge meente elders een behoorlijk terrein wordt aangeboden. Men dringt er bij het Rijk. de provincie en de gemeente op aan, begrip te tonen en open oog te hebben voor de moeilijkheden, waarin het Haagse verenigingsleven, het amu sement en zakenleven zullen komen te verkeren, indien de Dierentuin zou ko men te vervallen. De secretaris van het Comité, de heer F. Brussel, deelde mede. dat tot nu toe 120.000 adhesiebetuigingen, w.o. die van besturen van verenigingen, welker- leden hierbij zijn inbegrepen, waren binnengekomen. AANBEVELINGSLIJST VOOR KINDERRECHTER IN DEN HAAG Ter voorziening in een vacature van rechter (gespecialiseerd kinderrechter) in de arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage is een lijst van aanbeveling ingezonden, waarop in alfabetische volgorde zijn geplaatst: Mr. H. R. Goudsmit, advocaat en pro cureur te Leiden, tevens secretaris van de Voogdijraad en kantonrechter plaatsvervanger aldaar: mr. J W. Knot tenbelt, administrateur by het ministe rie van Justitie, rechter-plaatsvervan- ger in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam, en mr. J. Zwanenburg, sub stituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam, voorheen wo nende te Leiden, thans te Valkenburg (Z.-H.). Op het meer van Galilea. waar Petrus eens viste, zetten Israëlische vissers het oude handwerk voort, j Maar bij de gewone risico's van dit harde beroep voegen zich nieuwe. I De Israëlische visserslui worden herhaaldelijk van de Syrische kantl van het meer onder vuur genomen. tionele groet „sjalom" in die nieuwe zelfbewuste staat mag „vrede" beteke nen, als Israëls buren het thans zouden wagen met stenen te gooien, zullen zij ondervinden dat het kleine, eenzame Joodse jongetje, dat vroeger temidden van de ..gojim', de Christenen, ge plaagd was of met stenen gegooid, ge leerd heeft terug te slaan! Mr. horlogemaker Verlovingsringen Fantasieringen Horloges - Klokken Gero-Cassettes Haarl.straat 126 t.o. Donkersteeg Geen filialen LEIDEN telefoon 20174 Aangeboden te Apeldoorn, te huur of te koop, kleine villa in Berg en Bosch, bouwjaar 1953, bev. ben. gr. woonk. met terras, eetk., keuken, kelder, schuur, v. en a. tuin, boven 2 event. 3 slaapkamer, dou checel. Gevraagd te Leiden of Oegst- geest, heel huis, goede stand. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 7925a HUISJESTENTEN en TENT DAKEN maakt voor U bonds- zeilmaker A.N.W.B. FRITS DE GOEDE, Janvossenateeg no. 37, tel. '0607. Dagbladreclame is niet te vervangen! Als U meer wilt weten over dagblad reclame, geef ons dan even een berichtje of telefoontje (no. 25041). Onze vertegenwoordiger komt U gaarne zonder enige verplichting volledig inlichten. Leidsch Dagblad N.V. Advertentie-afdeling Voor direct gevraagd: MEISJE EN JONGEN (ca. 16 jaar) voor lichte- en eenvoudige werkzaamheden. Aanmelden Reclame Bureau „RIO" - Papengracht 18 Leiden. verstandig kunn. werken. Rijnsburgerweg 123, tel. 26363 Vrijdagavond niet aanmelden. Uitzendbureau „SAMENWERKING" te Leiden kan U van dienst zyn met TYPISTES STENO-TYPISTES en ADMIN. KRACHTEN. telefoon 32680 GEVRAAGD ARBEIDERS voor alle in het granietwerk voorkomende werkzaamhe den. ongeschoolden worden in opleiding genomen, Aanm.: Fa. GIOV. SPADON Zn. terrazzo- en granietbedrijf Van Baerlestr. 12a, Leiden 79 uur 's avonds. xn dat is vérse koffie! Je ruikt het direct. I Alleen branderij-verse koffie geeft zo'n pittige geur. Natuurlijk Niemeijer koffie, want die krijgt U branderij-vers thuis in de nieuwe speciaal-verpakking! Dat exlra cellofaan-huidje beschermt geur en aroma en houdt Niemeijer koffie zo vers. Maak een pak open en luik zelf die pittige koffiegeur. Wees gebrand op branderij -verse koffie, dus vraai; steeds Niemeijer koffie! x ONZE NIEUWE CADEAULIJST IS UIT. wu ZENDEN U DEZE GAARNE OP AANVRAAG TOE. Erkend de beste

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11