Onverwachte zege van Kefauver op kandidaat Adlai Stevenson „Paaltjes-debat" in Warmond WOENSDAG 21 MAART In de Verenigde Staten zijn thans de voorverkiezingen begonnen, waarbij de kiezers in de gelegenheid zijn de z.g. „kiesmannen" aan te wijzen, die op de conventies der democratische en republikeinse partijen de man aanwijzen, die de kandidaat der party zal zijn voor de in november a.s. te houden pre sidentsverkiezingen. In de tweede Amerikaanse staat, waarin deze voorverkiezingen zijn gehou den. namelijk Minnesota, heeft de democratische senator Estes Kefauver een sprekende en verrassende overwinning behaald op zijn mededinger naar het Uandidaatschap der democratische partij oudgouverneur Adlai Stevenson. Op Kefauver werden 168.880 en op Stevenson 118.811 stemmen uitgebracht. Het onverwachte resultaat van de voorverkiezingen in Minnesota wordt als een ernstige slag voor Stevenson beschouwd. Politici hadden tevoren een overweldigende zege voor laatstgenoem de voorspeld In de eerste Amerikaanse j staat. New Hampshire, waar voorver kiezingen zijn gehouden, had Stevenson zich met kandidaat gesteld. Doch in Minnesota hadden zowel hij als Kefau ver een krachtige wervmgscampagne gevoerd. „Ernstige slag" Waarnemers noemen twee redenen, die tot Kcfauvers onverwachte succes hebben bijgedragen, namelijk de stem men van een aantal republikeinse kie zers. die ,nu Eisenhower toch zeker is van de steun der republikeinse kies mannen. op Kefauver stemden, om Stevenson afbreuk te doen, en ontevre denheid over de voorspraak, die Steven son genoot van de democratische gou verneur van Minnesota, senator Hubert Humphrey, die zij als „protectie" be schouwden en waar zij tegen gekant zijn. Kefauver kan vermoedelijk op de steun rekenen van 26 van de dertig kiesmannen die Minnesota naar dè democratische partijcomventie afvaar digt. STADSNIEUWS Het maken van een film SPELER HEEFT SLECHTS EEN ONDERGESCHIKTE TAAK In het clubhuis De Sperwer aan de Langestraat werd gisteravond de film- scholingscursus van de Leidse jeugdac- tie besloten met een inleiding van pater Raymund van Sa^e van Vsselt over de factoren, die een Tilm tot kunst kunnen maken. Spreker illustreerde zijn lezing met de vertoning van de Amerikaanse film „Shane". Pater Van Sasse van Ysselt vergeleek het maken van een film met. het schrij ven van een boek. De schrijver zet h?t woord in een verband, dat de litteraire waarde van de zin bepaalt. De „woor denschat" waaruit de filmregisseiu- kan putten, bestaat uit de speler, de muziek, de kleur, de entourage enz. Met deze in grediënten ka,n hij naar believen een scène opbouwen. Spreker belichtte ver volgens de ondergeschikte taak van de speler, die in de goede film slechts bijna evenveel of even weinig te betekenen heeft als de dode dingen. Spreker haal de hierbij als voorbeeld aan het experi ment van de Rus Kuleschow, die het zelfde beeld van een in gedachten ver zonken man achtereenvolgens met drie verschillende onderwerpen monteerde, waardoor het leek alsof de gezichtsuit drukking van de man veranderde. De samenvoeging van de verschillende scè nes bepaalt het filmritme. Een flitsende beeldwisseling versterkt de handeling. In pantserkruiser Potemkin wist Eiseri- stein in de beroemde trappenscène de aangrijpendste scènes voor de camera, te halen en in enkele beelden tot de es sentie van het drama door te dringen. Na de inleiding van pater Van Sasse van Ysselt volgde de vertoning van de Amerikaanse film „Shene"l waarover wij reeds hij een vroegere vertoning een recensie gaven. Gisteravond hield prof. dr. H. Klum- bach van het Römisch-Germanlsche Zentralmuseum te Mainz een lezing over „Der Schatzfund von Straubing", een vondst, die in 1950 tussen Regensburg en Passau gedaan werd. Deze vondst is de belangrijkste archaeologische ontdek king uit de Romeinse tijd in Duitsland van de laatste tientallen jaren. Naast een groot aantal bronsjes en gereedschap van yzer, bestaat zij uit talrijke voor werpen behorende tot militaire uitrus tingen, alles van bijzondere artistieke waarde, zoals gezichtshelmen, beenbe schermers en bronzen bepantsering van paardekoppen, een soort gezichtshelmen, die in de Romeinse tijd gebruikt werden bij ruiterspelen of toernooien. Het is wel waarschijnlijk, dat deze spelen voort komen uit begrafenisplechtigheden, die niet van Romeinse oorsprong zijn, maar afkomstig uit<de noordelijke Balkan, terwijl de stijl van de vondsten op be trekkingen met Syrië wijzen, hetgeen te verklaren is door de aanwezigheid van oosterse troepenonderdelen in het Romeinse leger. De vondst wordt gedateerd in de 3de eeuw na Ohr. en kwam in de grond te recht toen bij een aanval van de Ala- mannen het Romeinse castellum Strau bing verwoest werd. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal ex. Bio logie mej A. J. Boterenbrood (Leiden) en de heren J. L. Verhoeks (Lelden); J. Reddingius (Leiden t; P Fuchs (Leiden) en C. Groot (Amsterdam). Kand, ex. K. Wis- en Natuurkunde, mej. A R. Frantsen, mej. C. Loeber, mej. E. Kam en mej. F. Mac Gillavry (allen te Lelden); kand. ex. L. Wis- cn Na tuurkunde de heer A. L. L. H. Damen (Oegstgeest)kand. ex. D. Wis- en Na tuurkunde de heer P. Floor (Leiden); doet. ex Chemie de heren W. C. E. Koek (Den Haag) en J. A, v. d. Linden (Voor schoten): doet. ex. Geologie de heer Is- met (Leiden); doet ex. Natuurkunde de heer E W. Dijkstra (Leiden); doet. ex. Wiskunde de heer H. A. M. J. Oeday- raysing Varma (Leiden); doet. ex. Kunstgeschiedenis mevr. O. L. Bouma (Oegstgeest) (cum laude); kand. ex. D. Wis- en Natuurkunde de heer J. H. Waszink-(Lelden). TERAARDEBESTELLING P. J. VAN HEST Onder grote belangstelling vond gis termiddag op „Rhijnhof" de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van de heer P. J. van Hest, m leven een bekende figuur in de kring van het Bijzonder Kerkewerk en de commissie voor jeugdhulp der Leidse Hervormde Gemeente. Onder de aanwe zigen merkten wy o.m. op de heer W. C. van Zwleten, secretaris van de Herv. Stichting Jeugdzorg, de heer H. M. Mar- kusse, als vertegenwoordiger van de Commissie Bijzonder Kerkewerk, vna welke commissie ook vele leden van de werkgroep aanwezig waren en voorts vele vrienden en bekenden van de familie Van Hest Alvorens de teraardebestelling plaats vond. voerden in de aula achtereenvol gens het woord de heren D. de Jong uit Oegstgeest, J. Becht uit Doesburg en ds. H H Sasse. Hervormd predikant te Sloten (N.H.) ONDEUGDELIJKE VERLICHTING Vier-en-veertig processen-verbaal. De politie,'die gisteravond tussen 7 e 10 uur weer een controle hield op de verlichting van rijwielen etc., maakte in totaal 44 processen-verbaal op. Zuivelland ontving 25.000ste bezoekster Terwijl buiten een lange rij personen te wachten stond om binnen gelaten tc worden in de tentoonstelling „In Zuivelland", werd vanmiddag om even over drie de 25.000ste bezoeker gehuldigd. Het was mevrouw van Duijn—Gubbi. die met haar vier kinderen ook eens een kijkje was komen nemen in zuivel land. Zij werd ontvangen door de as sistent-tentoonstellingsleider, de heer C. van der Hagen. Hij overhandigde aan de gelukkige bezoekster een boter vlootje met een pakje roomboter, een kaasschaaf met een kaasje, een fles melk. een botermesje, terwijl elk van haar kinderen een melkglas kreeg aan geboden. Een half uur tevoren had de heer Van der Hagen de 24.000ste bezoekster ontvangen Wel een bewijs dat de be langstelling voor deze tentoonstelling groot is: in een half uur duizend be zoekers. Haar vriend vergiftigd De 42-jarige groentehandelaarster Irmgard Larisch heeft te Hamburg te genover de Rechter-Commissaris be kend. dat zij haar 40-jarige Nederlandse lend, de chauffeur Koert Hensema, jaloezie met rattenkruit vergiftigd gedood heeft. .Ik wilde hem niet doden", zo zei de )uw. die zeide. dat zij Hensema da genlang koffie en thee had gegeven, aarin zij een krachtig werkend ratten- ;rgift - thallium - gedaan had. Op 8 maart j.l. overleed de man onder ver dachte omstandigheden. De politie stel de hierop een onderzoek in en de vrouw viel thans na een langdurige ondervra ging door de mand. Koert was my ontrouw en ik wilde hem voor mij behouden. Daarom wil de ik hem ziek maken om hem dan la ter te verplegen en weer beter te ma ken", aldus de vrouw. Gisteravond om acht uur is de 62- jarlge mevrouw Hardeman wonende Amhemsebovenweg 45 te Driebergen door een bromfietser aangereden, aan de gevolgen waarvan zij is overleden. Het eerste Engelse atoombom eskader, bestaande uit viermotorige Vickers Valiant straalbommenwer- pers. Een enkele bommenwerper van dit type heeft een grotere aan- valskracht dan de gehele bommen- werpersvloot van Engeland tijdens het hoogtepunt van de tweede wereldoorlog. 11.000 Nederlanders naar Canada Dr. A. S. Tuinman, de landbouw- en immigratieattaché van de Nederlandse ambassade in Ottawa, heeft verklaard, dat in 1956 in het totaal naar schat ting 11.000 Nederlanders naar Canada zullen immigreren Vorig jaar hebben zich 7.000 Nederlanders in Canada ge vestigd. Oprichting jeugdraad nog in discussie De Raad der gemeente Warmond kwam gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr L. M. E. von Flsenne in openbare vergadering bij een. Bij de ingekomen stukken was een rapport van de postcommandant der Rijkspolitie betreffende de ijzeren bebakeningspaaltjes langs de wegen, in het bijzonder de Or. Nassaulaan. De heer Willemse (KVP) die in vori ge vergaderingen reeds actie tegen deze paaltjes heeft gevoerd vond in het rap port der Rijkspolitie niet direct een overtuigende aanleiding om deze ijze ren paaltjes te handhaven. De voorzitter verklaarde zich geen 'oorstander de ijzeren paaltjes te ver- an gen door betonnen. Het debat dat- zich hierover ontwik kelde groeide uit tot een fel offensief van de gehele KVP-fractle tegen de ijzeren paaltjes en tenslotte ging men zelfs tot stemming over of men de ijze ren paaltjes al dan niet zou verwijde ren. Met. acht tegen drie stemmen viel de beslissing in het nadeel van de ijze ren paaltjes. Met algemene stemmen werd de heer H. Boer alhier benoemd tot lid, tevens voorzitter van de ge meentelijke sporteommlssie. Verder was er bij de ingekomen stuk ken nog een calculatie betreffende een eventueel aan te schaffen roltrommel- wagen. GEEN SAMENWERKING De voorzitter deelde mede dat na in formatie geen gemeenschappelijke re geling betreffende het vuilnisophalen te verkrijgen was met de gemeente Lel den of Voorhout. In een volgende vergadering zal een afgerond voorstel gedaan worden be treffende de aanschaf. De gemeente architect had verder nog medegedeeld dat het garage-probleem we! opgelost zou kunnen w orden door de auto el ders onder tc brengen. De heer Willemsen (KVP) suggereer de nog bij de gemeente Noordwiiker- hout te proberen tot een gemeenschap pelijke regeling te komen daar hij had vernomen, dat deze gemeente in april een rol trommelwagen zou krijgen, waarvoor zij slechts vier dagen per week emplooi hebben. Een voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein gelegen aan de Swei- landstraat in het plan „Leevliet" aan de firma M. Kool werd aangenomen. SUBSIDIE MUZIEKVERENIGINGEN Verder was er een voorstel tot ver strekking van subsidie aan de plaatse lijke muziekverenigingen Volgen^ de huidige regeling ontvangt elke vereniging een bijdrage van f. 100 per te geven openbaar concert tot een maximum van f. 100 per jaar. Uiter aard der zaak is Hit niet void"""-*'* om de exploitatie tekorten van deze ver enigingen te dekken. De tinancie.e po sitie van de gemeente Iaat eehtcr een subsidie van deze grootte niet toe. Wel is het ecmccn'ehestuur in staat de sub sidie nog enigszins te verhogen tot een bedrag van f. 600 per jaar per vereni ging- De heer Van Vliet (KVPi sprak zijn spijt uit dat deze verenigingen om fi nanciële redenen in hun bestaan wor den belemmerd. Hij hoopte dan ook dat de begroting van 1957 een groter bedrag aan subsi die voor deze verenigingen zou laten zien. Een voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Dorpsstraat 77, ei gendom van J. P. Schrama, werd aan genomen. RONDVRAAG Nadat er nog enkele begrotingswijzi gingen waren aangenomen kwam men aan de rondvraag De heer Van Vliet (KVP) kwam hierbij terug op de in de vorige verga dering reeds besproken jeugdraad Hij had gesprekken gevoerd met enkele jeugdleiders en hieruit was naar voren gekomen dat men een jeugdraad wel wenselyk achtte, temeer daar men dan meteen overkoepelend orgaan te maken zou hebben. Hij stelde dan ook voor een Jeugdraad in te stellen waarin zit ting zullen hebben twee leden van de Raad en verder van elke jeugdvereni ging een lid. De heer Van der Voet (CHU) had ook gesproken met. enkele leiders en leidsters en was juist tot omgekeerde conclusie gekomen. De leiding der jeugdbewegingen had n.l. al genoeg avonden bezet om ver gaderingen bij te wonen. De voorzitter had wel geen principiële bezwaren maar zag de noodzaak van een jeugdraad toch ook niet in. De heer Willemsen (KVP) infor meerde daarna hoe men dan tot een redelijke verdeling van de subsidie zou kunnen komen De voorzitter antwoordde hierop dat dit zal geschieden naar de gegevens, die de verenigingen zelf verstrekken, als mede naar het aantal leden en de mate van activiteit, die deze verenigingen ont plooien. De heer Willemsen (K.V.P.) stelde ten slotte voor by alle verenigingen eens schriftelijk te informeren hoe zy tegen over een instelling van een jeugdraad staan. Aldus werd besloten. Verder kwam de heer Van Vliet (K.V.P.) terug op de geweigerde bouw vergunning aan de heer A. Papót ter uitbreiding van zijn kaarsenfabriek. Hij had n.l. opgemeten dat er nog 17 meter grond beschikbaar bleef voor woning bouw en achtte deze uitbreiding dus niet in strijd met het plan bebouwde kom. De voorzitter zal de kwestie nogmaals met de heer Papöt opnemen. Tenslotte deed de heer Van Vliet (K.V.P.) nog een suggestie tot plaatsing van een telefooncel in de gemeente, welke hij in verband met de sportgasten en ook t.b.v. de eigen inwoners zeer zeker op zijn plaats vond. De voorzitter antwoordde, dat dit punt vroeger al eens aan de order is ge weest, maar dat toen door de P.T.T werd afgewezen omdat zij een telefoon cel voor deze gemeente niet rendabel ge noeg achtte. Hij zegde echter toe, dit nogmaals met de P.T.T. op te nemen. Hervormde mannen houden toogdag Gelui van kerkklokken markeerde vanochtend Ihet begin van de toogdag, die de (hervormde mannenvereniging ,Jn dienst der Kerk" vandaag in Kampen houdt. Ter inleiding van deze dag wer den honderden bezoekers op het gemeen tehuis door het gemeentebestuur van Kampen ontvangen Na deze ontvangst begaven de toogdag- gangers zich naar de Breoderkerk om een wijdingsdienst bij te wonen. Op deze dienst volgde een referaat van ds J. R. Wolfenberger uit Amsterdam, dat han delde over de vraag: ,,Zyn wij met de Hervormde Kerk op de goede weg?". Ds. Wolfensberger constateerde bij rechts verontrusting en vrees, bij links kritiek en geladenheid en bij de middenmoot vermoeidheid' teleurstelling of defaitis me. Ondanks dit alles gaat God een weg met de de Hervormde Kerk en dat geeft bij onze arbeid in en voor heid, onafhankelijkheid en durf. Wij zijn de kerk ook vrijmoedigheid en vrolijk dankbaar dat wij hervormd mogen zijn, aldus ds Wolfensberger In de middagbij eenkomst werd over dit referaat van gedachten gewisseld. Sterke oppositie communisten te wachten Volgens wel ingelichte kringen te Djakarta kan de niet-communistische coalitie van premier Ali Sastroamidjojo sterke oppositie verwachten van de communisten, die in vele arbeidersver enigingen sleutelposities bekleden. De algemeen voorzitter van de Nah- datocl Oelama. J Dahlan. antwoordde op een vraag over dc mogelijkheid van communistische oppositie, dat de rege ring zou weten hoe zij in dat geval zou reageren. Het Gerechtshof tc Den Haag heeft een 21-jarigé vertegenwoordiger en een 20-jarige los werkman uit Gouda, beiden Getuigen van Jehova, die geweigerd hadden een vervangende burgerdienst plicht te vervullen, vanmorgen conform dc cis veroordee.ld tot 6 maanden m a. en plaatsing voor de duur van een jaar in een Rijkswerkinrichting. LEIDERDORP Installatie Culturele raad De Culturele Raad, van welke instel ling de leden In de vergadering van de gemeenteraad van 27 januari wer den benoemd, werd door dc burge meester, dc heer K. van Diepeningen, gisteravond ten gemeentehuize ge ïnstalleerd. Dc in deze raad benoem de leden waren allen aanwezig. De burgemeester begon met te zeggen, dat dc aanleiding tot de stichting van deze instelling eigenlijk was geweest een verzoek om subsidie van de gym nastiekvereniging „Sparta". Bij de bespreking van dit verzoek werd in gezien, dat de bestaande „Sportstich ting" eigenlijk niet meer aan het doel beantwoordde. De organisaties zelve waren hierin met vertegenwoordigd en dit zou toch van groot nut kunnen zijn. De instel ling waarin zoveel mogelijk de ver schillende verenigingen zijn vertegen woordigd zal aan het college van B. en W bepaalde voorstellen kunnen doen. Het zal de taak van de Culturele Raad zijn de belangen van alle verenigingen zo goed mogelijk te behartigen. Élk lid behoeft daarbij de belangen van zijn eigen vereniging niet te 'verwaarlozen, doch alles dient tegen elkaar te worden afgewogen. De burgemeester deelde verder mede, dat de voorzitter uit de vereniging diende te worden gekozen en de secretaris, een ambtenaar van de secretarie, door B. en W. zal worden aangewezen. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat de Culturele Raad aan de gestelde verwachtingen zal beantwoor den en in het belang van de gehele gemeenschap werkzaam zou mogen zijn. Na een korte bespreking, waarbij o.a. werd gevraagd hoe de aanwijzing van een secretaris zou zijn op te vatten en of de bijeenkomsten van de Culturele Raad als openbaar zouden zijn aan te merken, antwoordde de burgemeester, dat de secretaris er geheel was ten dienste van de Culturele Raad en dat deze zou kunnen beschikken over dat wat hem ten gemeentehuize ten dienste staat en dat de vergaderingen niet openbaar zijn, tenzij de raad dit zelf zou wensen. Ten slotte werd overgegaan tot het kiezen van een voorzitter en een vice-voorzitter. Hiertoe werden respec tievelijk gekozen de heren J. A. Braak man en W. A. Pleijsier. De burgemeester sprak hierna de hoop uit. dat de bijeenkomsten van de Culturele Raad steeds in goede har monie zouden plaats hebben en allen steeds ook een open oog zullen hebben voor de andere verenigingen, welke be langen zij ook zullen moeten beharti gen. OEGSTGEEST Lentemodeshow De modeshows van het Eerste Oegst- geester Confectiehuis hebben m*le loop der jaren zoveel aantrekkingsklacht ge kregen, dat de belangstelling hiervoor nog steeds schijnt toe te nemen. Het was gisteravond in 'het Witte Huis overvol toen de show geopend werd. Allereerst werden een aantal mantelkostuums ge toond voornamelijk van het klassieke, getailleerde model met nauwsluitende rok. De swaggers namen een ruime plaats in; vele met grote kragen. Opvallend waren de lichtblauwe ruime swagger van flaus mohair, speciaal voor jonge meisjes en het zeer chique beige mantel kostuum met witte sreep van wollen tra vers. Bijzondere aandacht trok de nieuwe voorjaarsstof Velcorex, wasbaar, zonecht, krimpvry pletvrij en waterdicht. Van de regenjassen moeten worden ge noemd die met grote platte kraag met revers tot aan de zoom doorlopend wit en ziwart. Voor slanke figuren was er een strak aangesloten beige jersy middagjurkje. De voorjaars- en zomerjurken waren ln groten getale te aanschouwen, o.m. van gebloemde nylon in zachte pastel tinten, kleurecht, krimpvry en met wijd uitstaande rok. Voorts schattige katoe nen jurkjes voor jonge meisjes tegen redelijke prijzen. Voor de oudere dames was er o.m. een gedistingeerde kanten japon in zwart. Tenslotte werd getoond een bruidsja pon met wit satijnen onderjurk, strak sluitend' lijfje en zeer wijde kanten rok met korte tulen sluier. Een charmant geheel Zij nog vermeld dat Meschers Mode huis voor de asseccoires had gezorgd, er beschaafde pianomuziek was en dat deze show heden- en morgenavond wordt her haald. VOORSCHOTEN UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S Bij de Federatie voor Vrouwelijke Hulpverlening heeft men begrip voor het devies .paraat op straat" en dat is verheugend", aldus burgemeester C. J. v. d. Hoeven. Wanneer alle dames, die het diploma hébben behaald hun ken nis uitdragen in gezin of omgeving kunnen daar niet anders dan goede re sultaten van komen. Het waren 30 da mes. die het diploma voor veilig verkeer gisteravond uit handen van de buree- meester ontvingen. De cursus was be gonnen met 36 dames, 30 deden er exa men en 28 slaagden, waarvan drie met lof. Daar de burgemeester erevoorzitter is van Veilig Verkeer en diens echtge note presidente van de federatie vond de diploma-uitreiking in de raadzaal plaats. Dat de cursus gezellig verlopen was bleek al min of meer tijdens de diploma-uitreiking. Mevr. S C v. d. Hoeven-de Leeuw de Jong dankte namens de cursisten de docent, de heer C. Robbertsen, en bood een attentie aan. Binnenkort zal er voor de bewoners van de Rijndijk en omgeving een nieuwe cursus gegeven worden. Tijdens de avond vertoonde de heer v. Dam enige filmpjes. Het slot werd gevormd door een hersengymnastiek op verkeersgebied. WASSENAAR Oostenrijkse week Rijnlands Lyceum In het Rijnlands Lyceum wordt van 22 tot en met 28 maart een Oostenrijkse week gehouden, welke staat onder be-" scherming van de Oostenrijkse gezant K. Wildermann. In een comité van aan beveling heeft o.a. zitting mevr. J. ba ronesse Van Wijnbergen-Michiels van Kessenich. De week wordt morgenmid dag geopend. Op de avond van die dag en zaterdagavond wordt door de leer lingen het blijspel lm weissen Rö.ss'1 op gevoerd. Maandag en dinsdag wordt een tentoonstelling gehouden met lezingen over Oostenrijk, Gasten, Oostenr. scho lieren, zullen op de tentoonsteUingsda- gen blijk geven van hun aanwezigheid, vermoedelijk door muziek, dans en voor dracht. Maandagmiddag is er ook een reünie van oud-leerlingen. Woensdag wordt de week gesloten met in de mor genuren een vertoning in het Asta-thea ter van de film Wien bleibt Wlen. Na de sluiting wordt om 1 uur de tra ditionele voetbalwedstrijd bussen leraren en leerlingen gehouden. Jaarfeest Chr. Meisjes- en Jongensverenigingen Gisteravond hielden in hotel „De Zon" de Ohr. meisjesver. „Dient elkander door de liefde" en de Ohr. jongeman- nenver. „Dient den Her" haar jaarfeest. Ds. Zandee opende deze avond met al len hartelijk welkom te heten, in het bijzonder de ereleden van deze vereni gingen, de heer C vd. Stelt, ring-secre- taris, en afgevaardigden van zusterver enigingen. Hierop volgden de jaarverslagen van de secretarissen. Vervolgens kregen de afgevaardigden het woord. Felicitaties werden overge bracht van de afdeling Hillegom, van het rinjbestuur, van de meisjesclub „De Lenteklokjes". De heer J. Kool en het erelid, de heer C. Wilbrink sloten de rij van sprekers. Ds. Zandée als leider wekte iedereen op mede te werken aan de bloei van beide verenigingen. Hierna ging men over tot de opvoe ring van het toneelspel in drie bedrij ven „Aohter de wolken schijnt toch de zon", door R. Feenstra en Kees Spie lings. Dit stuk, dat onder de bekwame leiding van de heer J. Schippers was in gestudeerd, werd goed gespeeld. Na afloop dankte ds. Zandee de spe lers voor het gebodene en in het bij zonder de heer Schippers, die zijn volle medewerking verleend had. Hij over handigde hem een doos sigaren. Ko Buntsma bracht een woord van dank namens de spelers en bood een boekwerk aan. De avond werd door ds. Zandee be sloten. DE RETRAITEVERENIGING „ST.-AGNES" BIJEEN „St.-Agnes" kwam gisteravond in huize „St.-Luiduina" in vergadering byeen. Pater J. Elgershuizen uit Noord- wijzerhout hield een leerzame bespre king over het onderwerp „De vrouw te genover haar man". Het parochiaal dameskoor zong oJ.v. mej. M. Madhen enkele lofgezangen. In de toekomst staan nog drie recol lectie-avonden op het programma, waar bij dan door pater Elgershuizen gespro ken zal worden over: .Moeder tegen over haar kinderen", .Moeder en de hui selijke sfeer" en .Moeder en het gods dienstig leven in het gezin". BEURSOVERZICHT Cultuurfondsen beter Amsterdam. 21 maart. Het waren vandaag de Indonesische waarden waarover ter beurze het meest werd gesproken. De laatste dagen zijn cultuurfondsen reeds algemeen beter gestemd geweest, en nu in Djakarta het kabinet is tot stand gekomen, meent men in de samenstelling daarvan enig vertrouwen te mogen hebben. Deze me ning kon men althans vandaag aan het Damrak beluisteren. Voorshands gaf de ontwikkeling de beurs aanleiding iets minder somber ten aanzien van Indonesische fondsen te zijn. Dientengevolge waren zij vanaf de opening van de markt hoger genoteerd en wisten zij de koerswinst tot het einde toe te behouden. Zo waren Am sterdam Rubber 3 punten, Ver. Deli zelfs 4 punten beter gestemd. H.V.A. deed het met 2 punten wat kalmer aan. De markt had overigens een goed prijshoudend, maar kalm verloop. Ko ninklijke. die vanmorgen op 706 waren beland, bleven vanmiddag iets daar onder. maar toch ruimschoots boven de 700. Philips liep 3 punten uit, wellicht reeds op verwachtingen van het jaar verslag, dat na Pasen mag worden te gemoet gezien. Ook Unilever ondervond enige steun. Hetzelfde was het geval voor de scheepvaartwaarden, waar dit maal vooral K.P.M. belangstelling ge noot. Diverse minder courante Scheep vaartfondsen waren eveneens gevraagd. Nievelt werd vernomen op circa 595. Er was enige belangstelling voor de vandaag geïntroduceerde certificaten, vertegenwoordigende fracties in drie Duitse fondsen. Guldensleningen onver anderd. Aandelen Ned. Scheepsbouw ho ger op de stijging van het dividend. In de claimprijzen zat weinig tekening. WISSELKOERSEN Amsterdam. 31 maart Londen 10.65%—10.66%; New York 3.82%— 3 83%; Montreal 3.83%3.83%; Parijs 1 0817%—1.0827'.-; Brussel 7.62%—7.63% Frankfurt 90.81%90.86%; Zürich 3%87 01%; Zürich (vr. francs) .3%—89 41%; Stockholm 73.28%— 73 33%; Kopenhagen 55.01%—65.06%; Oslo 53.22—53.27; Milaan 60.70%— 60.75%. Beurs van Amsterdam Woensdag 21 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '51 3% 102% 102% Grootboek obl102ft Ned. '53 (3%) 100% 100% 53 3% 305 100 ft Ned. '48 3% 97 97% Ned. '54 3% 97% 97 ft Ned. '55 3% 97% 97% Ned. '55 n 3% 98 9715 Ned. '47 3% 3 98ft 98% Dollarlng '47 3 96% 96ft Investerlngscert. 3 98% 98% Ned. 62-64 3 9811 99% Indië '37 A 3 96ft 96% Grootboek'46 3 96% 96% A TIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 72 73% Nat. Handelsbank 150 154 Ned Handelmij222% 223 A.K.U328 327% Philips 346% 349% Philips '55 341% 341% Unilever 370% 370% Wilton Feyenoord 304% Biliton 2de r310 318 Kon. Olie f.50.— 340 349 Kon. Olie 700% 702%. Amst. Rubber 112% 115% Holl. Amer. lijn 204% 206% Kon. Ned. Stoomb. 205% 206 Ned. Scheepv. Unie 202% 203% H.V.A135% 137 Java Cult73% 75 Deli Mij140 144.ft Senembah99% 104 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 100 100 Den Haag 1937 I 3 97% Leiden 1947 9» B R'dam '37 1 III 3% 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105% 105 Premieleningen 138% 137% Eindhoven '54 2% 108% 107% Enschede '54 2% 113 112% Den Haag '52 I 2% 136% 138% idem II 2% 142 142 R'dam '52 12% 137% 137% 137% Utrecht '53 2% 122 122 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietInstellingen Amsterd. Bank 249 248 226 225% Twentsche Bank 238% 238% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr 234% 235 Kon Ned. Grofsm. 140 142% Rott. Droogd. My. 645 660 B Tieleman en Dros 12 12% Handelsondernemingen Borsumijcv A f 1000 123 124% 149 154 Diversen 282 L 280 L Ned M Walv Vrt. 72% 72% Spoorwegen Dell Spoofw. My. 27 27% Amerik. fondsen 87% 85% 79% 81 Nog enkele fondsen i Lelden en omgeving Aandelen VK. 20/3 Holl. Constructie 421 Ing. bur. v. Bouwny v. J4aL Int Kunststoff. Ind 65%GB 65 Kon Ned Edelmet 75 Pref w a. Idem 79 79 Textiel Gebr v Wyk 86% 87 Leidsche Wolsplnn 317 318GB Ned Electrolasm 32 Sikkens Lakfabr. '53 450 452% Ver. Touwfabrleken 185% 186 Wemlnk's Betonm. 140GB 141

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5