Vrijheid van student essentieel voor verantwoordelijkheidsbesef Mode-parade bij Gerzon Expositie van Leids jeugdwerk lïij Rembrandtherdenking Lezers schrijven Eerste Leidse Inkoopeombinatie „Het huis der Stilte" voor K en O 95ste jaargang Woensdag 21 maart 1956 Tweede blad no. 28787 Oordeel Ned. Studenten Raad Velerlei problemen komen in Woudschoten ter sprake De maatschappelijke ontwikkeling ontneemt steeds meer verantwoorde lijkheid aan het individu ten laste van de gemeenschap. De overheid wordt meer en meer draagster van de individuele verantwoordelijkheid op velerlei uiteenlopend gebied. Het zou onder deze omstandigheden gevaarlijk zijn, de student verant woordelijkheid te ontnemen op terreinen, waarop hij deze tot dusverre of tot voor kort kon tonen, omdat die verantwoordelijkheid een essentieel element in zijn vorming is, de vorming immers tot een leidende positie in de maatschappij. In een tijd, dat steeds sterker de verantwoordelijkheid van het individu op de collectiviteit wordt overgedragen mag niets worden nagelaten om het verantwoordelijkheidsbesef levendig te maken en te doen groeien bij diegenen, die mettertijd als leidende figuren in de ge meenschap mede die gedelegeerde individuele verantwoordelijkheid te dragen krijgen. Met deze problemen is de vrijheid van de student ten nauwste verbonden. Slechts in vrijheid is de vorming van verantwoordelijkheidsbesef mogelijk. Ook al is de maatschappelijke ontwikkeling zo, dat door groter overheids steun aan de ontwikkeling van studentenactiviteiten de overheid geneigd zou zijn, groter zeggenschap en daarmede groter verantwoordelijkheid tot zich t« trekken op die gebieden, dan moet nog er voor worden gewaakt, dat daarmede niet aan de student iets van diens eigen zelfstandige verant woordelijkheid wordt onttrokken, omdat dit de basis zou ontnemen aan de functie van de toekomstige leidende groep. Dit is de essentie van het probleem, dat eind maart ter sprake zal komen tijdens een door de Nederlandse Studenten Raad belegde conferentie in Woudschoten, waarover wij onlangs reeds uitvoerig schreven, en die zich bezig aai houden met „de vrijheid van de student". Twaalf pre-adviezen Tijdens een gisteren te Leiden in het Prytanaeum gehouden persconferentie werd door vertegenwoordigers van de Neaerlandse Studenten Raad iets over deze komende van 26 tot en met 29 maart te houden conferentie medege- deelu. De verschillende groepen, die in de Nederlandse Studenten Raad zijn vertegenwoordigd, hebben in de afgelo pen maanden twaalf pre-adviezen uit gebracht over de uiteenlopende aspecten van de „vrijheid van de student" en deze zullen als leidraad voor de discussies dienen. Deze pre-adviezen bewegen zioh op het terrein van de sociale voorzienin gen voor de studenten (medische zorg, mensae, sport, voorlichting etc) en het directe studieterrein. Wat dit eerste betreft valt het op, dat de student tot dusverre op die terreinen vrijwel uitsluitend zeggenschap uitoefen de en dus verantwoordelijkheid droeg. Allengs is de situatie echter zo gewor den. dat meer verantwoordelijkheid ge delegeerd werd naar universitaire orga nen of instanties of de overheid op grond van een steeds groter materiële steun van overheidszijde. Op het eerste gezicht lijkt het, alsof het probleem niet zo bijzonder dringend en ingrijpend is. Maar het gaat hierbij niet om de direct aanwijsbare resultaten van de een of andere verdeling van de verantwoordelijkheid of zeggenschap, maar om het principe, dat de student leren moet persoonlijke verantwoorde lijkheid te dragen. Welke terreinen lenen zidh daartoe beter dan die der sociale voorzieningen, waarvan het directe nut door de student wordt ondervonden en die derhalve een gebied vormen, waar binnen het verantwoordelijkheidsbesef van de studenten een uitstekend „oefen terrein" vindt? heid, die in de grondwet wordt omschre ven als vrijheid van onderwijs, in het bijzonder het hoger onderwijs. Mede door de grotere maatschappe lijke en overheidsverplichtingen ten aanzien van de studenten is in de laat ste jaren het probleem nijpend gewor den, of de principiële vrijheid van het hoger onderwijs door de overheid be perkt mag worden door tijdslimieten te stellen voor het afleggen van exa mens (zoals b.v. in Delft reeds het ge val is) of door een maximum vast te stellen voor het aantal malen, dat men zonder goed gevolg een bepaald examen mag afleggen. Studieloon Uitvoerig werd gesproken over de kwestie van het studieloon, dat door de Nederlandse Studenten Raad princi pieel werd afgewezen omdat het een verhouding werknemerwerkgever schept tussen student en overheid, waardoor de principiële vrijheid van het hoger onderwijs en de universitaire vorming geweld wordt aangedaan. De conferentie Uiteraard moest, aan de vooravond van de conferentie die een algemeen studen tenoordeel over deze kwestie moet uit spreken, door de vertegenwoordigers van de N.S.R. enige voorzichtigheid worden betracht bi) het doen van uitspraken. Niettemin bleek duidelijk, dat te Woud schoten problemen aan de orde worden gesteld, die de studentenmaatschappij sterk beroeren en die over het algemeen een evidente strekking hebben in de richting van „vrijheid in gebondheid". De conferentie te Woudschoten zal vermoedelijk door circa tachtig studen ten uit het gehele land als deelnemers worden bijgewoond, terwijl tevens als toe hoorders aanwezig zullen zijn vertegen woordigers van de universitaire senaten, de colleges van Curatoren, het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en de volksvertegenwoordiging. Mettertijd 'hoopt men de resultaten van de conferentie te kunnen vastleggen in een boekje, dat aan alle belanghebbende instanties zal worden toegezonden, om zodoende de studentenstem hoorbaar te doen worden bij de discussies, die gaande zijn over een nieuwe wettelijke basis van ons hoger onderwijs en universitair be stel. Elf mannequins toonden zomercollectie (Van een bijzondere medewerkster) Dat de mode dit jaar zeer gevarieerd is en vele mogelijkheden biedt, toonde ons Gerzon's Mode-show. die gister avond in de geheel bezette Stadsgehoor zaal werd gehouden. Niet minder dan elf mannequins pre senteerde de modellen, die in het voor jaar en het t.s. zomerseizoen gedragen zullen worden. Een schier ononderbroken rij japonnen, deux-pieces. mantels, mantelcostuums en avondjaponnen passeerde de revue. De modellen waren zonder uitzonde ring chipue te noemen. De lijn is in prmcipe nog vrijwel hetzelfde gebleven als enkele maanden geleden, ceintuur loos, doch wel is de taillelijn op de juiste plaats aangegeven. Veel 3 kwart mouwen, voor deux-pièces en geklede japonnen, doch ook voor mantel kostuums. De jasjes van de mantel kostuums zijn kort en even getailleerd of soms wel loshangend, de klepzakken zijn lang aangebracht. Heel modieus zijn de japonnen in de Empire-lijn. Deze lijn wordt geaccentueerd door het aanbrengen van een ceintuur hoog boven de taille, tot Onverwachte problemen on<fer de borst Soms is de ceintuur gedrapeerd of kruislings aangebracht. Vele van deze japonnen zijn gecomple teerd door een bolero of een caraco, iets nieuws van Dior. De stoffen voor mantels waren voor namelijk tweed of pied de poule; van deze laatste stof was er een bijzonder mooi mantelpak in beige met plissérok. Het materiaal voor de japonnen was jersey, katoen, orlon en organza. De kleuren zijn dit jaar zeer gevarieerd. Veel beige voor mantels, waarbij de Overigens komen ook hierbij onver wachte problemen ter sprake. De vrijheid van huisvesting lijkt een vanzelfspre kendheid, zowel voor de student als voor de nietstudent. De na-oorlogse omstan digheden hebben voor de gewone burger deze vanzelfsprekendheid reeds tot een problematieke wisselvalligheid van het noodlot gemetamoforseerd. Voor de stu dent is datzelfde 't geval en 't lijkt thans onvermijdelijk, dat moet worden overge gaan tot bouwen van ..studentenneder zettingen" die het tekort aan normale studentenkamers moeten opvangen. Die nederzettingen kosten schatten geld, die niet door de studenten zelf kunnen wor den gefourneerd. De overheid zal die veranwoordelijkheid op zich moeten ne men. Maar draagt zij ook de verantwoor delijkheid, voor het beheer? Draagt zij dan dus ook de verantwoordelijkheid voor de huisvesting van de student? Heeft de student dan nog de principiële vrijheid van huisvesting? De studenten gemeenschap zelf meent, dat de vrijheid van de student, onontbeerlijk voor zijn vorming en ook (als consequentie) voor de juiste uitoefening van zijn maat schappelijk leiding gevende functie la ter, gediend is met het dragen van ver- a 111 woord el ij khe i d ook op dit gebied De Overheid dient de middelen ter beschik king te stellen, de student dient de rer an ra-oordel ij kheid voor de aanwending dier middelen te dragen. Studievrijheid Ten aanzien van het nïet-sociale com plex van vrijheidsproblemen, namelijk de problemen die de studie zelve betref fen. kwamen tijdens de persconferentie vraagstukken naar voren op het gebied van de beurzen, renteloze voorschotten, eventuele studieloon, vrijheid van facul teitskeuze, vrijheid van studieinrichting, vrijheid van collegelopen en practicum volgen, in het kort samengevat de vrij- BURGCRLIJKE STANP VAN LEIDEN GEBOREN: Johan, zn van H v d. Torre en H. Meyer; Martlnus Jacobus, zn van D. J. Mooij en A. G. D. R Stol; Marina, dr lan J M. v. DuUvenvoorde en D A v. Vliet; Petrus Johannes, zn van P. J. Llevers en M. Rave^teljn; Johanna Maria, dr van A Blokker en M C Roodzand; Gerardus Jozef Maria, zn van G. Brouwer en J. Hogervorst ONDERTROUWD W. F. de Bruin en D. Plasmeljer: M. v. D(jk en H. G. M. L. Engel; C. L. Piket en C. Bey; J. Huisman en E. W. Hoogland; N. Celnola en P. S. M. v. Velzen; T. Dijk stra en S. M. Olivier; P. J. M. Geurts en M G. v. Senus; J. Kranenburg en J C. S. Trouwee; M. W. v. Loon en J. Bllkman; F Burgerjon en S K. G. Hulsman. GETROUWD: W. M. v. Rtjkom en C. v. Tongeren: R. P. Welter en J. G Lammens. OVERLEDENl i. ff. Ut Ammerlaan, m. 8 dagen. nieuwe cognac kleur het uitstekend doet. Grijs handhaaft zich nog steeds in alle nuances, voorts vele pasteltin ten en zwart. In zwart werden enkele mooie japonnen getoond. Dat marine-blauw nog steeds in trek is. bewezen de verschillende smaakvolle complets, die in deze kleur naar voren werden gebracht, o a. een beeldig deux- pièces. gegarneerd met een witte kraag. De zomerjaponnen waren zonder uit zondering wijdgerokt met lange soepele lijfjes, overgaand in plooien of veel ruimte, laag gedecolleteerd en meestal mouwloos, alhoewel nu soms ook weer ,het korte rechte mouwtje komt opdui ken. Veel succes oogstte een bleu gebloem de japon met wit fond en bijpassende blauwe mantel, gevoerd met dezelfde stof als de japon. Heel leuk was een gestreepte roze-rode japon met een schum stuk van voren, dat het effect gaf van een schortje. Een evenement ls steeds weer de col lectie avondjaponnen, waarmede een dergelijke show wordt besloten. Een bruid in een voetvrije witte kanten japon, met bleu ondergrond, orrtgeven door 10 monnequins in wolken van organza, kant. tule en satijn in wit en diverse pasteltinten, paradeerden tot besluit in de zaal en namen op het podium een ovatie van het publiek in ontvangst. Vermelden wij nog, dat de getoonde hoeden zeer gedistingeerd waren. Naast de hoge „pothoeden", zagen wij ook verschillende grote exemplaren, gegar neerd met tule of nylon. De heer Gé Hofenk zorgde deze avond voor de muzikale omlijsting. Rondom de Maredijk Gisteravond gaf de afdeling gymnas tiek van de buurt- en speeltuinvereni ging „Rondom de Maredijk" in het St.- Antonlus Clubhuis een openbare les. De avond werd geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer G. A. Sassen, die o.a welkom heette mr. dr. J. R. Roosensohoon, chef van de Afdeling On derwijs en voorzitter van de Leldse Sportstichting, afgevaardigden van zus terorganisaties en de ouders van de uitvoerenden. De heer Sassen memo reerde hoe moeilijk de repetities zijn ge weest in verband met de strenge win ter en ziekte van de kinderen. Mej J. Cats, die als leidster van deze gymnastiekclub optrad, schotelde de aanwezigen een aantrekkelijk program ma voor, waarin veel moeilijke oefen stof verwerkt was, in het bijzonder in de bok -ma t-combina ti e en brug- en klassikaal brug met ongelijke leggers. Door de gladde, houten vloer leverden de persoonlijke vrije oefeningen nogal moeilijkheden op, de vier meisjes brach ten evenwel met grote boewijding hun oefening. Het kleuterlesje, een ritmisch dansje en knotsoefeningen, uitgevoerd door vier meisjes, willen wij In het bij zonder vermelden. Het was voor de kinderen, die de oefeningen deden, voor de ouders, die er naar mochten kuken en voor de buurt- en speeltuinvereniging .Rondom de Maredyk" een bijzonder geslaagde avond. Bondskeurwedstrijden Het programma van de Bondskeur wedstrijden A, welke zondag a.s. in de Stadsgehoorzaal worden gehouden, ziet er als volgt uit: Om 12 uur wordt aangevangen met Hoepeloefeningen voor dames. Deelne mende verenigingen: T.HO.R (Schiedam), M.A.A.S (Rot terdam i. Quick (Hulzumi. Rotterdam, Aspasia (Rotterdam). U.D.i. (Amhemi, Kracht en Vriendschap (Amsterdam), D.O.S. (Amsterdam). Van half twee tot 2 uur pauze; daar na worden de wedstrijden voortgezet met: Tafelspringen Dames: Deelnemenden Krallngen (Rotterdam), Donar (Den Haag), Aspasia (Rotterdam). Lange mat Heren: K.D.O. (Amster dam), Kralingen (Rotterdam), Ulysses Rotterdam), Simson (Amsterdam). Ritmische vrije oefeningen Dames: Quick (HuizumAspasia (Rotterdam), Kracht en Vriendschap (Amsterdam), Vlugheid en Kracht (Groningen). Tafelspringen Heren: K.D.C. (Am sterdam», Simson (Amsterdam), Kralin gen (Rotterdam). Ulysses (Rotterdam). De gisteren gehouden verkoopdag ten bate van het clubhuiswerk van „De Sperwer" heeft ruim f. 770,— opge bracht. (Ineez. Med.-Adv.) In Boerhaavezaal Aantrekkelijk initiatief biedt vele mogelijkheden De nationale Rembrandtherdenking ter gelegenheid van de 350ste geboorte dag van de grote schilder richt zich in sterke mate ook tot de jeugd, teneinde de persoon en het werk van Rembrandt ook voor de toekomst in de herinne ring te verankeren. Bij de plaatselijk in Leiden, de geboortestad van Rembrandt, georgani seerde herdenking is eveneens de jeugd betrokken, en wel op zeer directe en originele wijze. De Leidse jeugd van scholen en clubhuizen zal met behulp van zeer uiteen lopende technieken bepaalde onderwerpen uitbeelden, die ook in het leven en werk van Rembrandt op de voorgrond zijn getreden, en deze uitbeeldingen zullen worden bijeengebracht in een tentoonstelling, welke eind juni in de Boer haavezaal zal worden gehouden. De Commissie Rembrandtherdenking Ls bij de organisatie van deze tentoon stelling uitgegaan van de gedaohte. dat Rembrandt en zijn werk bij de jeugd de grootste belangstelling zullen wek ken, indien de jeugd voor de taak wordt gesteld zelf in de sfeer van de eigen tijd aandacht te besteden aan de onder werpen, die Rembrandt indertijd boei den of die een belangrijke functie in zijn leven en werk vervulden. Hoewel Rembrandt uitsluitend als tekenaar en schilder beroemdheid verwierf, heeft de commissie de uitbeeldingstechmeken. die de jeugd mag toepassn voor deze tentoonstelling, niet tot die takken be perkt doch een zo groot mogelijke ver scheidenheid gegeven. Ei- mag boet seerwerk worden geleverd, knip en plak werk. foto's en foto-montages, teken en schilderwerk, en werk met andere technieken zoals vrije vormgeving met papier, ijzerdraad etc., of diorama's. Via de Leldse scholen en clubhuizen bereikt men circa 15.000 kinderen uit ale schooljaren, zowel het lager als het middelbaar onderwijs. De kinderen krij gen een korte levensbeschrijving van Aan wie de schuld? Met ontzetting hoorden we het be richt van het ongeval op de Rqnsbur- gerweg. Botsing van bus NZHVM met de tram van de zelfde maatschappij. Velen zullen direct geneigd zijn de schuld zonder meer te werpen op de buschauffeur. Wij begrijpen deze eerste reactie Wie. zoals ik. dagelijks nis chauffeur langs de weg zit, weet nu langzamerhand wel wat we van de bus sen te verwachten hebben. Bent U ze al eens tegengekomen m Voorhout? Als razende monsters, de bochten nemend alsof het een auto-race betreft op een circuit. Maar gelooft U nu werkelijk, dat deze chauffeurs, die zelf ook veelal een gezin hebben voor hun plezier der gelijke dodemansritten uitvoeren? Geen weldenkend mens zal toch nog veronderstellen, dat deze chauffeurs, die jaar in. jaar uit. .langs de weg zitten er plezier in zouden hebben het uiterste uit hun wagen te halen of bravourstuk- jes uit te halen. Ook zij zouden liever •erantwoord en bezadigd rijden, maar Onder grote belangstelling en in een feestelijke sfeer is gisteren het feit herdacht, dat enkele zelfstandige kruid eniers voor 25 jaar het initiatief namen tot de oprichting van de Eerste Leidse Inkoopcombinatie. De heer Kraayeveld van de Ne derlandse Sperwerbond biedt het bestuur zijn gelukwensen aan. (Foto L.D./Vam Vliet.) dat wordt hun onmogelijk gemaakt. Zij rijden met een dergelijk tijdschema, dat geen speling laat om „Heer in het verkeer" te zijn. Achterraken op het schema kost hun eigen rusttijd, betekent soms al rijden de een stukje brood eten, of geen tijd voor een sigaretje. Deze chauffeurs krijgen te veel hooi op hun vork. Dikwijls alleen op de wagen, dat betekent kaartjes uitgeven, geld wisselen, de post voor de diverse dorpen bezorgen en de couranten. In de zomerdagen oven-olie. tot het uiterst onmenselijk volgepropte bussen. Ik heb zelf in bussen gezeten, waarvan de chauffeurs de handen vol hadden om met een wagen te moeten rijden waar van de versnellingsbak op de oud-ijzer- hoop thuisbehoorde. Bussen met lek kende brandstofleidingen, die alleen met een gasmasker te berijden zijn. Neem bijvoorbeeld de bussen, die het traject LeidenNoordwijkerhout rijden Als de chauffeurs niet op het tijd schema achter zijn, hebben ze een heel kleine rustpauze in het dorp Noordwij kerhout. Maar wat komt hiervan in de praktijk terecht? De aangekomen pas sagiers zijn nog niet uitgestapt of nieuwe reizigers verdringen zich om een kaartje. Deze chauffeurs hebben geen lokaaitje, waar ze even op verhaal kun nen komen. Is het een wonder, dat deze mensen, vooral in drukke tijden „over hun toeren" heendraaien. Het enige medeleven, dat deze mensen kunnen verwachten, is niet van de hen exploite rende maatschappij, maar van hun medemensen-weggebruikers, die bijna in de heg van de weg kruipen om hun de gelegenheid te laten in volle vaart door te rijden. Waarom gebeuren er bij onze Neder landse Spoorwegen zo weinig ongeluk ken? Omdat de treinbestuurders een rustige gesloten cabine hebben, goed Rembrandt, waarin verschillende onder werpen zijn aangeduid, die gekozen mo gen worden om een uitbeelding van te geven. Het is niet de bedoeling, dat in die onderwerpen het werk van Rem brandt wordt geïmiteerd, dooh dat zij worden uitgebeeld door de jeugd van te genwoordig in de eigen sfeer, zoals Rembrandt dat indertijd in zijn eigen levenstijd en levenssfeer deed. Het on derwerp .zelfportret" bv dient dan een zelfportret van de Jongen of het meisje te zajn. dat dit onderwerp kiest en uit beeldt. Mettertijd zullen deze werkstukken van de jeugd worden geexposeerd in de Boerhaavezaal. gegroepeerd om repro ducties overeenkomstig het werk van Rembrandt. Men hoopt hier met mede werking van musea mooie reproducties voor te kunnen verwerven. Ter verhoging van de aantrekkelijk heid wordt aan de expositie een wed strijd verbonden in leeftijdsgroepen, waarvoor aardige prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. Een nog samen te stellen tentoon stellingscommissie zal de expositie ge heel arrangeren en indelen, terwijl een jury het ingezonden werk zal beoorde len. Ook deze jury ls nog niet definitief samengsteld. functionerend materiaal, treingeleiders, stationschefs en wisselwachters, die hem in alles terzijde staan. Dit alles is bij een buschauffeur moeilijk zo tot het uiterste te perfectioneren, maar de man heeft het al zwaar genoeg in ons hedendaags verkeer, zodat het niet mo gelijk moét zijn van hem een nonstop- renmachine te maken. In elk geordend- bedrnf zouden arbeidsinspectie en vakbond hiertegen in het verweer komen. De enige oplossing is een ruimer tijdschema. Mensenlevens zijn meer waard dan 5 minuten te laat. Een maximumsnelheid in dorpen en steden voor deze grote gevaarten, strenge con trole op het aantal passagiers, deugde lijkheid van het materiaal en geen éénmanswagens. Dit zal kosten met zich medebrengen die zeker niet gedekt behoeven te worden door hogere ver voerskosten voor de passagiers, maar alleen hoogstens de coupon-knippende aandeelhouders een minder winst opleveren. H. F. VAN LEEUWEN. Seringenstraat 55. Leiden. Naschrift: Het demagogisch artikel van de heer Van Leeuwen, die geen personeelslid van mijn bedrijf is. had ik eerst naast mij neer willen leggen. Bij herlezing kom ik tot de conclusie, dat indien de toestand bij de N.Z.H. werkelijk is, zoals hij schrijft zijn artikel een aanklacht is tegen zichzelf. Het geeft toch gqen pas vermeende mistoestanden onder zich te houden, tot een ernstig ongeval hem naar de pen doet grijpen. Overigens zijn zijn beweringen be zijden de waarheid en acht ik verder commentaar overbodig. Bestaat 25 jaar In de loop der jaren zijn vele midden standers. die in de kruideniersbranche een bestaan vinden, tot deze inkoopcom binatie toegetreden. Momenteel heeft de combinatie die indertijd is opgericht met het doel om door centrale inkoop aan de concurrentie beter het hoofd te kunnen bieden, een omzet van IV4 mil joen gulden per jaar... Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum recipieerde gistermiddag het be stuur en de bedrijfsleider, de heer P. Ph. v. d. Broek, in de met vele bloemstukken gesierde grote Burchtzaal. Tijdens deze zeer druk bezochte receptie heeft de heer Th. Brandt, voorzitter van de feestcom missie, het bestuur een enveloppe met inhoud overhandigd. Het bedrag is be stemd voor de inrichting van een nieuw kantoor. Namens de gezamenlijke leve ranciers bood de heer J. Kuperus even eens een bedrag onder couvert aan. De voorzitter, de heer H. Stikkelorunj, waa meli deze geechenken zeer ingeno men. omdat het bestuur plannen in over weging heeft om tot de bouw van een groot en modem magazijn over tc gaan. Behalve zeer vele leveranciers kwa men deze middag 'ook de heer P. N. Kraayeveld namens de directie van de Ned. Sperwerbond en de voorzitter van deze Bond, de heer N. J. van Renscn, de gelukwensen aanbieden. Uitstekend produkt van regisseur G. W. Pabst In het Casino-theater werd gister avond de zesde voorstelling van de K. O.-filmstudiekring in dit seizoen gegeven. Vertoond werd het Frans- Italiaanse produkt „La maison du silence". In tegenstelling tot vele andere is deze rolprent de belangstelling van hen, de uitsluitend „goede" films willen zien. volkomen waard. Geen wonder, wanneer men weet. dat niemand minder dan de zeer begaafde en kunstzinnige Oosten rijker G. W. Paibst een oude rot in het vak deze film geregisseerd heeft. Duidelijk bleek weer .dat hij een artis tiek leider is, die zijn (geheel eigen) visie op het werk tot uitdrukking weet te brengen en alle medewerkers daartoe in die geest weet te bezielen. Pabst is een geniaal kunstenaar, die zich tot films met een bepaalde strekking steeds aangetrokken voelt. Ondanks een zekere disharmonie in elkaar snel opvolgende beelden of is het juist hierdoor? is zijn .La maison <fu silence" een mees terwerk geworden. Het huis der stilte is een door Je- zuieten paters beheerd retraite-oord in Italië, waar vele mannen enkele dagen mediterend en biddend doorbrengen. Met enkele van deze mannen laat Pabst ons nader kennis maken. Daar is in de allereerste plaats de verzetsleider (Jean Marais)die in de oorlog een brug heeft moeten opblazen, waarop zich niet alleen vijandelijke tanks, maar ook een oude blinde man en twee kleine meisjes bevonden Heeft deze vaderlander goed of verkeerd gehandeld is de grote vraag, waarop aardse stervelingen moei lijk een antwoord kunnen geven. De on gelukkige vindt tenslotte het geloof weer terug mede dank zij de hulp van een priester, die op zijn beurt meent de hem opgelegde zware taak niet meer aan te kunnen. Wij worden voorts ge confronteerd met het leed van de als vermist opgegeven soldaat (Daniel Ge- lin), die na het einde van de strijd tot de ontdekking komt. dat zijn vrouw hertrouwd is en niet. weet wat te doen. Wegblijven of terugkomenDaar is ook nog de begaafde auteur, die pas rijk en populair werd. toen hij zich bezig ging houden met het produceren van zg ..prikkelromans'.... Kostelijk zijn de kaarsenfabrikant, voortdurend bang dat het Vaticaan zjjn produkten ivan de bijen afkomstig!) niet meer zou af nemen en de jonge zakkenroller, die op de vlucht in het retraitehuis terecht is gekomen. .Het huis-der stille'' is een film van onze tijd, dramatisch èn toch vervuld van een zekere humor. De dialogen zijn voortreffelijk evenals de spelkwaliteiten van Jeen Marais. Daniel Gelin. Frank Villard en Aldo Fabrizi. Tezamen met nog vele anderen tonen zij zioh acteurs van klasse, die de bedoelingen van de regisseur zeer goed begrepen hebben. Kortom de Filmstudiekring deed we derom een voortreffelijke keus.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3