LEIDSCH mDAGBLAD rDrees" -trekkers worden straks geen „SuurliofP - trekkers genoemd AMERIKA ACHTER FRANKRIJK INZAKE KWESTIE-ALGERIJE Beperking van de aanpassing van de hand geivezen „Anti-koloniale fanaticiin Washington in het defensief? WEERBERICHT Tunis vierde luidruchtig feest 95ste jaargang WOENSDAG 21 MAART 1956 No. 28787 Directeur: J. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden Giro No. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister Suurhoff in Ticeede Kamer: 712.000 personen pensioen in eerste jaar (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff heeft gisteren in de Tweede Kamer erkend dat geen enkele partij de eer van het komende ouderdomspensioen voor zich mag opeisen, want mensen van verschillende richting hebben er hun bijdrage aan geleverd. Maar voor zichzelf eist hij wel de verantwoordelijkheid op voor de indiening en de vorm van de Ouderdomswet, zoals men hem ook verantwoor delijk stelt voor de loondifferentiatie. Hij stelt het echter niet op prijs dat de Drees-trekkers voortaan zullen zeggen dat zij „trekken van Suurhoff". Men hoort wel: „Dat klinkt niet", aldus de minister. „Het gaat er mij tenslotte alleen om dat de bejaarden niet meer aan het kortste eind trekken bij het verdelen van het nationale inkomen". De mogelijkheid van eventuele aanpassing van pensioenen van werkgev zijde, wil minister Suurhoff beslist handhaven en ieder amendement, dat die aanpassing wil beperken, heeft hij gisteravond van de hand gewezen omdat geen enkele formulering is te vinden die voor alle gevallen redelijk werkt en onredelijke aanpassing uitsluit. Redelijkheid betrachten In het systeem van de Ouderdomswet brengt het werkende deel van de be volking de premie op voor de gepen sioneerden. Daarom vindt minister Suurhoff korting op het pensioen, dat iemand van werkgeverszijde ontvangt, verantwoord omdat te hoge pensioe nen ten koste zouden gaan van de consumptieve uitgaven van het wer kende deel van de bevolking. In weer wil van de mogelijkheid van aanpas sing zal een groot aantal gepensio neerden trouwens financieel vooruit gaan en niemand achteruit. Er zijn vele pensioenfondsen, die be palingen bevatten dat het pensioen kan worden verminderd als de overheid een voorziening treft. In al die gevallen is men in de aanpassing vrij. Er is ook een veel kleiner aantal pen sioenfondsen, waarin is bepaald, dat de in uitzicht gestelde pensioenbedragen nooit zullen worden verlaagd. Voor deze pensioenfondsen opent de Ouderdoms wet de mogelijkheid het in uitzicht ge stelde pensioen eventueel toch te ver minderen. Het zelfde is ook nodig voor de grote groep pensioenfondsen, waarin niets omtrent de mogelij kheid van al of niet aanpassen is vermeld. Die wettelijke bepaling voor de kortingsmogelijkheid is nodig omdat anders de gepensioneer den naar de rechter zouden lopen om de hun toegekende rechten ingewilligd te krijgen. De wet dwingt niet tot aan passing, maar als de wet de kortings mogelijkheid niet zou openen, dan is het toeval of in een pensioenreglement al of niet een kortingsbepaling voor komt. Op polis verzekerde pensioenen zijn onaantastbaar, maar die zijn meestal laag omdat zij niet gebaseerd zijn op eer bepaald percentage van het ver diende loon. Aan waarborgen tegen onredelijke aanpassing van de pensioe nen van ondernemingen heeft minister Suurhoff geen behoefte omdat ingevolge de pensioen- en spaarfondsenwet In die New York is bezig zich uit te graven De zware sneeuwstormen, die in de afgelopen dagen veertien Amerikaanse staten getroffen hebben, hebben ten minste 141 doden geëist. New York be gon zich dinsdag uit te graven. De scho len zjjn gesloten. In de stad ligt de sneeuw 40 cm. hoog. Langs de wegen, die naar de binnenstad leiden, staan rijen auto's tot aan het dak ingesneeuwd. De schade in New York wordt ge raamd op 200 miljoen dollar. Er zal een onderzoek worden in gesteld naar het falen van de weerkundige dienst van New York. die de sneeuwstormen niet verwacht had en derhalve geen wj sehuwing had uitgegeven. pensioenfondsen de arbeiders evenredig zijn vertegenwoordigd, zodat geen aan passing tot stand kan komen zonder de Instemming van de arbeiders. In onderling overleg Het denkbeeld van de heer Van Lier (PvdA) om 20% van het ouderdoms pensioen buiten de aanpassing te laten, is geen garantie tegen onredelijke aan- passmg. want een korting van 80% kan veel te veel zijn, terwijl door het des betreffende amendement de indruk zou kunnen worden gewekt, dat de overheid een korting van 80% redelijk vindt. Anderzijds legt de beperking de pen sioenfondsen aan banden, die het ge hele bedrag van het ouderdomspensioen zouden willen besteden voor verbetering van het weduwen- en wezenpensioen. Het amendement van de heer Kort (KVP). dat de korting op reeds ingega ne pensioen wil beperken tot ten hoog ste 50% garandeert ook geen redelijke aanpassing, want 50% kan ook teveel zijn. Welke bepalingen men in de wet ook opneemt, nooit kan worden bereikt dat de aanpassing in alle gevallen re delijk zal werken. Blijft altijd de mo gelijkheid iets onredelijks te doen. Het is daarom beter de aanpassing over te laten aan het overleg tussen werkgevers en arbeiders. Wanneer een pensioenfonds, of een pensioenover eenkomst tussen werkgever en arbei der, een aanpassingsclausule bevat, dan is aanpassing altijd mogelijk. Wanneer een dergelijke kortingsbepa ling ontbreekt, inag zij alleen worden aangebracht in het pensioenreglement van oudernemingsfondsen, die worden genoemd in de Pensioen- en Spaar fondsenwet. Slot op pag. 2 Veiligheidsraad zal Palestina bespreken Verzoek van de Ver. Staten^ De VS, hebben dinsdagavond ver zocht om een „zo spoedig mogelijk" te houden bijeenkomst van de Veiliehcids- raad der V.N. over de toestand in Pa lestina. Het verzoek werd gedaan in een brief aan de voorzitter van de Raad, de En gelsman Sir Pierson Dison. In de brief gaven de Ver Staten ver der uiting aan hun bezorgdheid met betrekking tot de recente ontwikkelin gen in en rondom Palestina „die moge lijk het handhaven van de interna tionale vrede en veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen". Opmerkelijke rede van ambassadeur Dillon e Parijse correspondent) Afzonderlijke wet* middenstandsonderwijs De Commissie Middenstandsonderwijs meent, dat het middenstandsvak- en handelsonderwijs in een afzonderlijke wet moet worden geregeld en niet moet worden ondergebracht in een grote wet op het voortgezette ondenviis. Die delen van het zo gecompliceerde midden standsonderwijs, die ingevolge de bepa lingen van cie bestaande onderwijswet- geving voldoende zijn geregeld zullen in de middenstandsonderwijswet dienen te worden opgenomen onder verwijzing naar de desbetreffende regeling in be staande onderwijswetten. Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond Veranderlijke bewolking met nu dan wat regen, maar ook enkele opkla ringen. Matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidoost. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lager. (Opge maakt te 11.15 uur). 22 MAART. Zon op: 6.40 uur; onder: 18 59 uur. Maan op: 14.14 uur; onder: 4.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.45 uur. De nummer bestaat uit 10 pagina's Aan de vooravond van mogelijk dramatische gebeurtenissen in Algerije staat Amerika volledig achter Frankrijk, aldus verklaarde de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Douglas Dillon, die als bijzonder Fransgezind bekend staat, in een rede voor Franse journalisten. De ambassadeur ging zelfs verder dan velen van zijn toehoorders door de vier Algerijnse departementen nog altijd ais een deel van het Franse grondgebied te beschouwen. Dillon verklaarde, dat zijn regering en het Amerikaanse publick met grote voldoening de staatkundige ontwikkeling in Marokko en Tunesië hebben gadegeslagen, gebieden, die thans in een nieuwe verhouding tot het voormalige moederland zijn komen te staan en een stap naar grotere vrij heid hebben ondernomen. Dillon gaf ruiterlijk toe. dat zijn land in het verleden vaak onvoldoende over de achtergronden der verhoudingen tussen Europa en de overzeese gebieden was ingelicht geweest. (Dit hebben de Nederlanders tot hun schade en tot schande van Washington terdege ondervonden. Komt dit inzicht niet wat laat? Red. L.D.) Het spreekt vanzelf, dat men in diplomatieke kringen in Parijs bijzonder groot gewicht hecht aan de nieuwe inzichten, die, getuige Dillons woorden, blijkbaar de Amerikaanse hoofdstad eindelijk zijn doorgebroken. Het is bekend, dat dé Algerijnse rebellen en de Arabische Liga in het algemeen de nodige propaganda- zijde plegen te spinnen bij de wat dubbelhartige politiek, die Amerika tot dusver ook in Noord-Afrika gevoerd heeft. De Fransen zullen zich van nu af aan kunnen beroepen op de woorden van Dillon om tc betogen, dat Washington één lijn trekt met Parijs. Ook de Atlantische solidariteit kan daardoor alleen maar hechter worden. landse Zaken) de Europees-gezinde ele menten een overwinning hebben geboekt op de isolationisten en de fanatici van het anti-kolonialisme, die er in het ver leden zo intensief toe hebben meege werkt, dat de banden tussen Frankrijk .en Vietnam en tussen Nederland en Indonesië voortijdig werden doorgesne den. Voor de regering-Mollet betekent de frontwijziging van Washington, die voor een goed deel zeker op het credit van minister Pineau mag worden geschreven, een niet geringe versterking tegenover haar binnenlandse oppositie aan de rech terzijde, die zij in het vervolg op de on voorwaardelijke steun van Amerika zal kunnen wijzen. Bij gevechten tussen ordetroepen en opstandelingen in het gebied van Te- bessa, bij de Algerijns-Tunesische grens, zijn dertien opstandelingen gedood en 32 gevangen genomen. In het gebied van Aurès Nementsja sneuvelden bij twee gevechten zes rebellen en werden er zes gevangen genomen. In het gebied van Sidi-Bel-Abbes in West-Algerije zijn bij een grote zuiveringsactie vijftig mensen aangehouden die verdacht worden van sabotage en aanslagen. De Franse regering heeft dinsdag drastische maatregelen genomen om een Reisbeperkingen voor Algerijnen in Frankrijk Uit Dillons uitlatingen zou kunnen blijken, dat in het State Department (Amerikaanse ministerie van Buiten- Zo ongeveer stelt men zich de start voor van de drietrapsraket, die mettertijd een kunstmatige satelliet van de aarde ae ruimie in zal schieten. De tekening is van de hand van de technici van de Martin- fabrieken. die de satelliet vervaar digen. Op de achtergrond de hijs- mstallatie. waarmee de raket op zijn plaats is gebracht, rechts de betonnen bunker waaruit start en vlucht zullen worden gecontroleerd. einde te maken aan I Algerijnen in Frankrijk voor de verzets beweging in Algerië. Op grond van de speciale bevoegdheden, welke haar door het parlement zijn verleend, heeft de regering bepaald, dat alleen personen, die in het bezit zijn van een door de overheid te Algiers verstrekte pas, naar Algerië mogen reizen. De laatste weken trekken de Noord- afrikaanse arbeiders in Frankrijk, wier totaal aantal op 300.000 worden geschat, in steeds groteren getale naar Algerië, waar velen van hen zich voegen bij de ongeveer 15.000 opstandelingen. Vorige maand kwamen 8.576 Noordafrikanen naar Algerië tegen 4.217 in februari van het vorige jaar. De vliegtuigen van Frankrijk naar Algerië zijn twee weken vooruit volgeboekt. Een beeld van de vijfmogend- hedenconferentie over de ontwape ning. welke thans in Londen wordt gehouden. Drankvraagstuk i: Europees vraagstuk THANS 11 MILJOEN KOPJES KOFFIE „Het drankvraagstuk kan slechts wor den bestreden, indien men beseft dat het drankmisbruik in Nederland zich op gevaarlijke wijze uitbreidt en dat door de betere internationale ver bindingen en het contact daardoor met landen met een nijpend drank vraagstuk dit probleem een Euro pees vraagstuk is geworden ,dat veel meer aandacht verdient dan het pu bliek schijnt te beseffen". Dit wordt opgemerkt in het jaarver slag over 1955 van de Volksbond tegen drankmisbruik. Teneinde de drankge woonte te elimineren heeft de Volks bond thans 114 kantines in exploitatie en daarin zijn ill 1955 alleen reeds 11 miljoen kopjes koffie verstrekt, tegen een minimale prijs, zonder winstbeoging. In Rotterdam liep het aantal kantines in het verslagjaar op van 79 tot 92. Vreugde over ondertekening van protocol met Frunkrijk Hnbib Bourguiba wordt vermoedelijk Tunesisch premier Spoedig verkiezingen Frankrijk heeft plechtig de onafhan kelijkheid van Tunesië erkend in een gemeenschappelijk protocol, dat dinsdag in Parijs is ondertekend door de Tune sische premier, Ben Ammar, en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau. Het protocol heft het protectoraatsverdrag van 1881, het ,'erdrag van Bardo, op en erkent het •echt van Tunesië op een eigen natio naal leger en eigen verantwoordelijkheid op het gebied der buitenlandse betrek kingen. Deze maand nog zullen in Tunesië verkiezingen gehouden worden voor een grondwetgevende vergadering. Algemeen verwacht men, dat Habib Bourguiba, de leider van de nationalistische Nieuwe- Grondwetspartij, die een grote rol bij dg. onderhandelingen heeft gespeeld, pre mier van de nieuwe Tunesische regering zal worden. Toen het nieuws van de ondertekening van het protocol bekend werd, stroom den tienduizenden Tunesiërs juichend en zingend de straat op. In korte tijd waren de nauwe straten van de Arabi- Verkeersonderwijs op de lagere scholen wordt binnenkort verplicht Rapport van Verbond voor Veilig Verkeer (Van 0112e Haagse redactie) Bij de Tweede Kamer zal een wets ontwerp worden ingediend waarin het verkeersonderwijs bij het lager on derwijs verplicht zal worden gesteld. Dit heeft de minister van O. K en W. mr. J. M. L. Th. Cals, gistermiddag meegedeeld tijdens een bijeenkomst in zijn Departement, waarbij hem hel rapport van de commissie Ver keersonderwijs van het Verbond voor Veilig Verkeer werd overhandigd. In dit rapport komt de Commissie tot de conclusie dat het verkeerson- derwijs bij het voortgezet onderwijs zeer noodzakelijk is. Dit verkeersonderwijs moet dan wor den beschouwd als een zeer gewenste voortzetting van het verkeersonderwijs op de lagere scholen. Het verkeerson derwijs aan de rijpere jeugd, aldus het rapport moet als het ware een aanvul ling geven op het elementair onder richt bij het lager onderwijs. Het moet in de eerste plaats gericht zijn op de verkeersopvoeding. Bij het onderwijs aan de rijpere jeugd moeten naast het technisch onderwijs in de eerste plaats de sociaal psychologische factoren (v orden bezien. Naar de mening van de Commissie zou het verkeersonderwijs bij het voort gezet onderwijs minstens in de laagste drie leerjaren moeten worden gegeven. Het wordt wenselijk geacht dat min stens 15 20 minuten per week aan dit onderwijs wordt besteed. Het verplicht stellen van het verkeersonderwijs bij het voortgezet onderwijs wordt door de Commissie bepleit. Basis voor de praktijk Minister Cals die de beknoptheid van het rapport prees merkte op dat het zich uitstekend leent voor bespreking op de verkeersonderwijsdag welke het Verbond voor Veilig Verkeer op 11 april in Utrecht zal houden. Hij sprak de hoop uit dat men op deze verkeers onderwijsdag op basis van dit rapport zal komen tot practischc voorstellen. In een korte toespraak zei de heer Th Roëll. voorzitter van het Verbond, dat het in deze kring allang als een gemis is gevoeld dat de niet leerplichtige jeugd van verkeersonderwijs verstoken is. Moge het rapport een bijdrage leve ren tot de gedachtenwisseling op de ko mende verkeersonderwijsdag. aldus spr. De voorzitter van de Commissie ad hoc. die het vraagstuk van het ver keersonderwijs bij het voortgezet on derwijs bestudeerde, de heer E. Vis- scher gaf een korte toelichting op het rapport waarbij hij opmerkte dat de verwezenlijking van de daarm opgeno men denkbeelden voor een groot deel afhankelijk is van de instemming van het Departement van O. K. en W. sche wjjk veranderd in een zee van vlaggen. Scholen, fabrieken en kantoren sloten de deuren. Om precies zes uur loeiden de claxons van alle beschikbare auto's in de stad ter begroeting van het nieuwe statuut en werd de feestverlichting van slierten rode en witte lampen in de Arabische wijk ontstoken. In Tunesische regeringskringen ver klaarde men dinsdag, dat de onafhan kelijkheid zou helpen dc vrijheid en het recht op arbeid van alle gemeenschap pen, ook de Franse, te verzekeren. Eerste Kamer VERDRAG VLUCHTELINGEN GOEDGEKEURD. Gisteren is in de Eerste Kamer het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 28 juli 1951 te Genève ondertekende verdrag betreffende de status van vluch telingen behandeld. In antwoord op vra gen van de heer De Vos van Steenwijk, zegt minister Beyen, dat de kwestie van de Indische Nederlanders in ernstige overweging is. Binnenkort zullen hier over nadere mededelingen gedaan wor den. Minister van Oven zegt, dat ook de regering een nieuwe wettelijke rechtsre geling verlangt, waarin de hoofdzaken van het vreemdelingen- en het vluchte- lingenrecht zijn neergelegd. De regering acht echter een dergelijke regeling niet opportuun, zolang de internationale toe stand zo vloeiend en onstabiel is. Bo vendien is in de praktijk gebleken, dat wat de toelating en het verblijf van vluchtelingen betreft, soepel wordt op getreden en initiatieven zijn genomen. Reeds vooi het verdrag tot stand was gekomen, werd opgetreden volgens de normen, die in dit verdrag zijn neerge legd. Vragen over de inschakeling van de vertegenwoordiger van de Hoge Com missaris voor de vluchtelingen beant woordend zegt spreker, dat de bepaling van de status van de vluchteling in laatste instantie een kwestie van de re gering is: De vluchteling behoudt ech ter de mogelijkheid van beroep op de Hoge Commissaris. Bij de replieken merkt mevrouw Ver- wey—Jonkers (Arb.i op, dat als de doo» da minister bedoelde stabiele situatie is bereikt, er geen vluchtelingen meer zul len zijn. Spr. kan niet inzien, dat met het regelen van de rechtspositie van de reeds in ons land verblijvende vluchte lingen tot dat tijdstip zal moeten wor den gewacht. Minister Van Oven antwoordt, dat hij zich geen illusies maakt over een sta biele wereld zonder vluchtelingen Spre ker zegt te hebben bedoeld een „minder volslagen instabiele wereld". Het wetsontwerp werd hierna z.h.s. aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1