LEIDSCH DAGBLAD Ministerraad keurt stijging der lonen zonder prijsverhoging goed Uitkering inééns zoveel mogelijk in termijnen voor 1 mei WEERBERICHT Indonesië wijst ons protest tegen Unie-opheffing af MALENKOF GLIMLACHT VEEL MINDER DAN IN HET BEGIN GROOTSCHEEPSE HULP VAN AMERIKA AAN BUITENLAND 95ste jaargang DINSDAG 20 MAART 1956 No. 28786 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.65 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Verhogingen tot vóór 1 september Van regeringszijde is gisteravond een communiqué versterkt, waar in o.a. verklaard wordt, dat de ministerraad op grond van de vrijdag j.l. in de Stichting van de Arbeid bereikte overeenstemming een beslis sing genomen heeft over het vraagstuk van de lonen. Hierbij is de ministerraad ervan uitgegaan, dat de prijsstrAilisatiepolitiek van de regering door een verhoging der lonen en een verbetering der andere arbeidsvoorwaarden niet wezenlijk mag worden aangetast. Uitkering van 3 over 1955 Deze beslissing houdt in de eerste plaats in, dat door het College van Rijksbemiddelaars de mogelijkheid zal worden geopend tot het geven van een uitkering over 1955, welke een bedrag van 3 van het jaarloon niet mag overschrijden. Deze uitkering is gebonden aan de voorwaarde, dat zij uit de winst geschiedt. Zij mag dus niet tot prijsverhoging leiden. Waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, zal in het bedrijfstakgewijze overleg tevens de wijze waarop dit zal geschieden dienen te worden uitge werkt. Het is zeer gewenst dat de uitkering niet ineens, doch in enkele termijnen wordt verstrekt en wel zoveel mogelijk vóór 1 mei a.s. of vóór een in de bedrijfstak overeengekomen latere datum. Differentiatie tot 6% Voorts heeft de regering het College van Rijksbemiddelaars gemachtigd om. rekening houdend met het navolgende, voorstellen tot verhoging van de rech tens geldende lonen en andere arbeids voorwaarden goed te keuren, mits hier uit geen prijsverhogingen voortvloeien. Met de Stichting van de Arbeid zal op korte termijn nog nader overleg worden gepleegd over de verdere uit werking van de hiermee beoogde meer gedifferentieerde loonpolitiek De wijzi gingen. welke in deze voorstellen zijn verwerkt, zullen slechts tot oen beperk te uit de winst te betalen stijging van de loonkosten mogen leiden. Voorstellen die zouden neerkomen op een verhoging van de lonen en andere arbeidsvoor waarden met in totaal meer dan 6 van de thans rechtens geldende lonen, komen niet voor goedkeuring in aan merking. Andere verruiming Hierbij wordt buiten beschouwing ge laten de voor 1956 geopende mogelijk heid tot verruiming der secundaire ar beidsvoorwaarden. waaromtrent de re gering in september 1955 een beslissing heeft genomen. Slechts indien de voor stellen niet verder gaan dan een verho ging der rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden met dne procent, kan - maar uitsluitend indien aan de Minister van Economische Za ken of aan de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening de nood zakelijkheid wordt aangetoond - gehele of gedeeltelijke doorberekening in de prijzen worden aanvaard. Doorbereke ning zal derhalve nimmer zijn toege staan in geval de verhoging van de rechtens geldende lonen en andere ar beidsvoorwaarden meer dan drie pro cent bedraagt. De verhoging der rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden kan ingaan na de afloopdatum van een CAO-ovcreenkomst. Voor CAO'S, welke niet vóór 1 september 1956 aflopen, kunnen per die datum wijzigingsvoor stellen worden goedgekeurd. Voor bin dende loonregelingen kunnen voorstel len worden goedgekeurd, welke niet vroeger ingaan dan een jaar nadat de loonbcpalingcn van de regeling laatste lijk zfjn gewijzigd, dan wel vastgesteld. Indien deze datum na 1 september 1956 zou vallen, kunnen de voorstellen per 1 september worden goedgekeurd". Commentaren Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond heeft medegedeeld, dat men dezer dagen in bestuurskring zal overleggen wat de consequenties zijn van de be slissing van de Ministerraad over het vraagstuk van de lonen. Met het oog daarop onthouden de werkgevers zich voorlopig van commentaar. Het Verbondsbestuur van het N.V.V. verklaart zich in het algemeen met de regerragsbeslissing te kunnen verenigen. Het is van oordeel dat in grote lijnen Is voldaan aan de voorstellen van de drie bona fide vakcentralen. Het Ver bondsbestuur acht het van bijzonder belang dat de regeringsbeslissing voor alle bedrijfstakken o. m. de moge lijkheid opent voor een loonsverhoging van 3T* bij het aflopen van CAO's. doch uiterlijk 1 september a.s. Hiermede is het element van de coördinatie van de loonpolitiek dat het NVV essentieel acht, gehandhaafd Vrij zacht Do Bit verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met opklaringen en wat regen. Vrij zacht. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 MAART Zon op: 6.43 uur; onder: 18.57 uur. Maan op: 12.53 uur; onder: 3.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.11 en 23.10 uur. (Doodtij). r bestaai uU 10 pagina'! Het C.N.V. heeft gisteravond bij mon de van de voorzitter, de heer M. Rup- pert. een beschouwing gegeven over de beslissing van de ministerraad. Samen vattend kon hij tevreden znn over de bereikte resultaten. Het algemene uitgangspunt van de regering, dat de prijsstabilisatie niet wezenlijk mag worden aangetast, acht het CNV niet alleen een juist stand punt, maar ook en vooral een stand punt. dat m het belang is van de loon trekkende. van de vergeten groepen en van het hele volk. De eerste 3 zal praktisch algemeen worden, aldus de heer Ruppert De ..richtlijnen" voor de loonpolitiek worden niet verhoogd, omdat zulk een richtlijnverhoging tot een automatische doorberekening van de gestegen loon kosten in de prijzen pleegt te leiden. Formeel is er dus geen richtlijnverho ging. maar in werkelijkheid zal het al gemene loonpeil met 3 stijgen. Deze oplossing wordt door het CNV eerder beter dan slechter geacht dan de werk nemers voorstelden. Immers, nu houdt de regering een wapen in hand om zich tegen doorberekening te- verzetten. En omdat het nu eenmaal niet gaat om een stijging van geldloon. maar om een verbetering het werkelijke loon. vindt het CNV deze oplossing uitstekend De K.A.B.-voorzitter de heer J Middelhuis ziet in de beslissing van de ministerraad eigenlijk geen nieuws. De beslissing komt neer op het door de werkgevers en werknemers bereikte ak koord en zij wordt door hem in het al gemeen niet onbevredigend geacht Tevreden was de heer Middelhuis er over. dat de prijsstabilisatie door de re gering primair is gesteld Dat opent voor de arbeiders mogelijkheden om be drijfstakgewijze te delen m de verhoog de welvaart Het betekent voorts, dat wij zeer nauwlettend zullen toezien op de prijzen, want bij verhoging zouden wij er reëel niet mee opschieten, aldus de voorzitter van de KAB. Hij hoopt op een lovale medewerking van hel be drijfsleven. „Nu kunnen de bonden overal vooruit, wat betreft de CAOs'. zo zei hfj tot besluit. Hoop op spoedige regeling normale betrekkingen ,.De Indonesische regering kan tot haar leedwezen de mening van de Nederlandse regering niet aanvaarden, dat de eenzijdige verbreking van dc tijdens de R.T.C. in 1949 aangegane overeenkomsten in strijd is met het volkenrecht". Dit wordt verklaard in een nota, die de Indonesische zaakge lastigde. de heer Kwee Djie Hoo. in Den Haag aan het Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft overhandigd. Deze nota is een antwoord op de Neder landse nota van 3 maart j.L over het Indonesische besluit uit de Nederlands- Indonesische Unie te treden. In de gisteren door de heer Kwee Dj ic Hoo overhandigde nota herinnert de Indonesische regering er aan dat alle R.T C-overeenkomsten en in het bij zonder het Uniestatuut zijn aangegaan op een basis van vrijwilligheid, gelijk heid en volledige onafhankelijkheid der partijen. Ook bevatten deze overeen komsten aldus de nota geen be palingen over de geldigheidsduur, ter wijl zij ook geen regeling inhouden over de wijze van uittreden van een der partijen uit de Unie en de wijze van opzegging van deze overeenkomsten. „Op grond hiervan kan de Indonesische regering het protest van de Nederlandse regermg tegen de stappen, die door de Indonesische regering eenzijdig zijn en alsnog zullen worden genomen, niet aanvaarden, aangezien de Indonesische regering zich niet meer gebonden acht aan het Uniestatuut In dc nota zegt dc Indonesische rege ring voorts, dat haar besluit om uit de Unie te treden en zich niet meer gebonden te achten aan de daarmede samenhangende overeenkomsten, uit gaat van de bedoeling de hetrekkin- gen tussen beide landen te vestigen op grondslagen, die gebruikelijk zqn tussen twee onafhankelijke en soeve reine staten. Nederlands oudste inwoner, jan i herbeplanting van liet dorp. dat (Opa) Kip uit Dreischor op Duive- tijdens de watersnood van alle be land. die zondag 105 jaar is gewor- planting werd beroofd. Opa Kip den. onthulde gisteren in zijn woon plaats een naambord van de naar hem vernoemde straat. Daarna plantte hij de eerste boom voor de plaudisseert. haalt het doek voor het straatnaam bordje neer, terwijl burgemeester A. H. Vermeulen enthousiast ap- De eerste personenauto's hebben i in de Velser tunnel gereden. In ver band met verlichtingsproeven. aan de hand waarvan uitgemaakt moet worden welk verlichtingssysteem toegepast zal worden, werden enige auto's in de tunnel getakeld om er wat heen en weer te rijden en te zien hoe de thans aangebrachte verlichting het deed. Een van dc wagens in de takels. Mej. Pino wendt zich tot Hoge Raad Mr. Ter Laan heeft thans van mej. Pino volmacht gekregen om namens haar die maatregelen te treffen, die nog openstaan om de zaak van haar over leden broer en familie tot een voor dc nabestaanden bevredigend einde te brengen. Dit houdt in, dat als eerste maatregel een beklag, als bedoeld m artikel 12 Wetboek van Strafrecht, zal worden gedaan bij de Hoge Raad der Nederlanden. De Indonesische regering spreekt voorts in de nota er haar voldoening over uit. dat de Nederlandse regering in beginsel eveneens instemt met de opheffing van de Indonesisch-Neder- landse Unie. Op grond daarvan is de regering van de Republiek Indonesië de mening toegedaan, dat de stap die zij heeft genomen, hoewel eenzijdig, niet behoeft te worden betreurd. De Indone sische regering is ervan overtuigd, aldus wordt voorts in de nota gezegd, dat door haar stappen de Indonesisch-Neder- landse betrekkingen worden gevestigd op normale grondslagen, die gebruike lijk zijn tussen twee onafhankelijke soevereine staten en die een gezonder basis vormen voor de bevordering van dc goede betrekkingen tussen beide landen. De Indonesische regering spreekt voorts haar waardering uit jegens de verklaring van de Nederland se regering in haar nota van 3 maart, dat zij bereid is mede te werken aan de totstandkoming van een voor beide par tijen bevredigende basis voor de toe komstige verhoudingen tussen beide landen, waarbij inbegrepen de vorm van de diplomatieke betrekkingen. In de nota wordt tenslotte de hoop uitgesproken, dat een en ander ten spoedigste cn zo goed mogelijk tussen de beide landen zal worden geregeld. Ten aanzien van de diplomatieke be trekkingen herhaalt dc Indonesische regering in de nota haar uitnodiging om terstond de betrekkingen te rege len cn te bevorderen door de uitwis seling van ambassadeurs te bewerk stelligen. Zijn gedachten schijnen elders te zijn Geruchten over mogelijkuit wijkenvan de laatste grote Stalinist Het is de journalisten, die de Sovjetrussische ex-premier Malenkof, (thans minister ran elektriciteitsvoorziening), op zijn reis door Engeland volgen, opge vallen, dat hij steeds minder glimlacht. Hij houdt zich apart van de andere le den der Russische delegatie. Men krijgt de indruk, dat hij uit beleefdheid alle bezoeken die op het program staan, aflegt, doch dat hij zo min mogelijk tijd verspillen wil met het oog op andere bezigheden. Wat deze bezigheden zijn, weet men niet, mogelijk houden zij verband met het komende bezoek van Kroesjtsjef en Boelganin aan Engeland. Bij zijn bezoek aan het atoomcentrum in Harwell stelde Malenkof geen vragen. Hij knikte ernstig als hem iets uitgelegd werd, doch over het algemeen keek hij ernstig voor zich heen, alsof zijn ge dachten elders waren. Volgens een bericht op de voorpagina van dc „Daily Sketch" deden maandag in Groot-Brittannië geruchten de ronde, volgens welke Malenkof niet naar de Sovjet-Unie zou terugkeren, Als kop gebruikt het blad: „Het grote gerucht om Malenkof". De krant was opgebeld over de juistheid vand it gerucht. De „Daily Sketch" zegt, dat de geruchten op waarheid zouden kunnen berusten omdat: Malenkof de laatste grote stalinist is en de anti-Stalinistische campagne ten doel zou kunnen hebben, Malenkof tot uitwijken te dwingen. (Het is vrijwel ondenkbaar, dat Malenkof zou verkiezen buiten de Sovjet- Unie te verblijven op een ogenblik, dat Kroesjtsjef en Boelnagni binnen zeer afzienbare tijd een officieel bezoek aan Engeland zullen brengen (Red. LJ>.). openhartige bespreking. Malenkof is een zeer scherpzinnig man. een van de scherpzinnigsten die ik ooit heb ont moet". Malenkof heeft gisteravond een onder houd van twintig minuten gehad met de Britse premier Eden in diens ambtswo ning, 10 Downing Street. Scherpzinnig gesprek met socialistische kopstukken Maandagavond verklaarde Malenkof tegenover leiders van de Britse socialis tische partij, dat Sovjet-Rusland thans bezig is „grote schoonmaak" te houden en de fouten van Stalins regiem te her stellen. Malenkof nam duidelijk afstand van de politiek van zijn vroegere supe rieur, die hij na diens dood voor korte tyd opvolgde. Natuurlijk was hij het eens met de redevoering van partijsecre taris Kroesjtsjef op het partijcongres, waarin Stalin werd gekritiseerd. Uit zijn antwoorden op de elkander in snel tem po opvolgende vragen, die door een tolk werden vertaald, bleek dat de Sovjet- Unie na de dood van Stahn „grote schoonmaak" heeft gehouden en dat het Westen als een feit moet aanvaarden dat Rusland vriendschap en vrede wenst. Hij ari verder, dat er zich in Georgië geen ongeregeldheden hebben voorgedaan, doch slechts demonstraties. De Russische minister zei verder, dat Rusland thans collectief wordt geregeerd en dat de dagen van eenmansregeringen voorbij zijn. De algemene secretaris van de Labourpartij, Morgan Phillips, ver klaarde naderhand: „Het was een zeer Boodschap van Eisenhower Geen aanwijzing, dat doeleinden van de Sovjet-Unie wezenlijk veranderd zijn President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres in een speciale bood schap betreffende militaire cn economische hulpverlening aan het buitenland verzocht hiervoor een bedrag van bijna 4.700.000.000 dollar uit te trekken. Er bestaat nog steeds ernstig ge vaar voor een aanval in het Midden-Oos ten en iu Azië De Sovjetrussische uitbreiding van invloedsferen geschiedt thans in enigszins gewijzigde vorm. doch haar uiteindelijk doel, namelijk het ont wrichten van vrije landen, om deze tenslotte te kunnen beheersen, bluft het- ZClf<Opstelling van een programma tot wederzijdse' hulpverlening is dringend noodzakelijk, omdat er nog steeds landen zijn die gaarne, tezamen met ons, vrede en vrijheid willen genieten, doch dit niet op eigen kracht kunnen verwezenlijken aldus de president, die vervolgde: ..Dc voordelen, die de Verenigde Staten geme ten door het programma tot wederzijdse hulpverlening dat de vrede versterkt moeten hen bereid maken de daarmede gepaard gaande opofferingen te dragen. De nieuwe ontwikkelingen in de Sovjetrussische politiek vormen een dui delijke aanwijzing van het succes, dat wij boekten. Geen onafhankelijkheid en vrijheid voor Oost-Europa De Sovjet-Unie schijnt gewelddadige agressie, althans tijdelijk, terzijde te heb ben gesteld. Zij tracht thans haar doel onder meer via handelstransacties te be reiken, waarbij wapens, kapitaalsgoede ren en technische hulpverlening worden aangeboden. wy zouden ons over de nieuwe Sovjet russische koers die aspecten 60hijnfc ta vertonen van normaal handel dryven en krachtige concurrentie met het Westen kunnen verheugen, indien er reden was om aan te nemen, dat Sovjet-Rus land inderdaad er naar streeft vrüheid en onafhankeiykheid van andere lan den te bevorderen en te verstevigen. Doch er zyn geen aanwijzingen, dat ver andering is gekomen in de traditionele doeleinden van de Sovjetrussische poli tiek op lange termyn", aldus Eisenhower. Slot op pog. 2 Eiste het leger koersverandering? Leiders van het Sovjetrussische leger hebben een belangryke rol achter de schermen gespeeld bij de koersverandering in de Sovjet-Unie ten aanzien van de verering van Stalins nagedachtenis, zo schryft Harrison Salisbury, expert op het gebied van Sovjetrussische zaken van de .New York Times". Hy haalt hierby „bevoegde Amerikaan se kringen" aan. Salisbufy is cor respondent is Moskou geweest. Amerikaanse deskundigen bestu deren thans gegevens, die zouden bewyzen, dat maarschalk Georgl Zjoekof en andere bevelhebbers ge- eist hebben, daA „de eer van het leger" hersteld wordt. Dit zou de prys zjjn geweest voor de steun van het leger by het uitschakelen van Lavrenti Beria in 1953. Boven staande stelling wordt gesteund door de aard van de kritiek van Kroesjtsjef op Stalin. Hy heeft immers Stalin in het bijzonder aan gevallen, waar het militaire aange legenheden betrof, aldus Salisbury. Ook betogingen voor Stalin in Armenië en Azerbeidsjan In het nummer van 17 maart heeft „Zaria Wostoka", het orgaan van de communistische party in Georgië (Zuid- Rusland, waar Stalin geboren werd en waai- zich dezer dagen onrust voordeed toen bekend werd. dat de afgod van zyn voetstuk was gevallen) wordt de per soonsverheerlijking op scherpe wijze ver oordeeld. zonder dat overigens de naam van Stalin wordt genoemd. Gesproken werd over „de beslissende rol, die de volksmassa's in de geschiedenis spelen". Het blad brengt ook hulde aan het Rus sische volk. .waarmee de eigeniyke be woners van Centraal-(Groot-)Rusland worden bedoeld. „Het Russische volk is de oudste broer van het Georgische volk" zegt het blad. En dit laatste kan zijn industrie en zjjn landbouw uitbreiden dank zy de vriendschap en belangeloze hulp van het. Russische volk en andere volken in de Sovjet-Unie. „Zolang deze vriendschap bestaat, zullen de volkeren van ons land vry en onoverwinneiyk zyn". Reut&f bericht nog, dat, behalve io Georgië ook demonstraties zjjn voorge komen in Armenië en Azerbeisjan, even eens republiek enin het zuiden van de Sovjet-Unie. Betogende studenten droe gen portretten van Stalin mee, doch de ongeregeldheden zouden van kleinere omvang zjjn geweest dan in Georgië,

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1