CANADA BOUWDE EEN MILJOEN HUIZEN IN TIEN JAAR TIJD VAN NELLE Oecumenische conferentie in het kasteel „Oud-Poelgeest" MAANDAG 19 MAART Een voorbeeldig record! Straks is alles volgebouwd hoort men sommigen op het ogenblik zeggen (Van onze correspondent ln Canada) Dit jaar zal ergens in Canada een gezin in het miljoenste huis trekken, dat na de oorlog is gebouwd. Een miljoen nieuwe huizen in tien jaar is een aardige prestatie voor een land. dat in 1945 slechts ruim 12 miljoen inwoners telde en nu nog geen 16 miljoen haalt. „Het is een mijlpaal", zei minister Winters van Openbare Werken onlangs en hij liet er onmiddellijk op volgen: „Maar niets meer dan een mijlpaal, want in de komende 20 jaar moeten we nog eens ruim 2 miljoen huizen zetten." Vorig jaar is een goed jaar geweest voor de bouwnijverheid. Er kwamen 127.000 huizen gereed en men hoopt er dit jaar een schepje op te kunnen doen. Dit zijn cijfers die wijzen op groei. Een kwart van de Canadezen woont nu in huizen, die in 1945 nog niet bestonden. Het „gezicht" van Canada verandert. In de komende 20 jaar, zegt minister Winters, zullen onze steden ingrijpende wijzigin gen ondergaan. De Canadese stadsbevolking telt nu 10 miljoen zielen; men schat dat er in 1975 17.5 miljoen Canadezen in de steden zullen wonen. „Tekort" is maar een heel betrekkelijk begrip Toronto, dat nu een miljoen Inwoners telt, verwacht er tegen die tijd 2.800 000 te hebben Uw correspondent woont 25 kilometer buiten Montreal (geen onge wone afstand voor „forensen" ln dit land) in een doi-p dat vlak na de oor log bestond uit een verzameling groten deels zomerhuizen. Nu wonen er zo'n 6.000 mensen, 's zomers en 's wnters. Langs het spoorwegtraject zijn dorpen venezen, waar nog geen jaar geleden alleen maar bos en welland was. In St.- Boniface, bij Winnipeg, Manitoba, werd een paar weken geleden bekend ge maakt, dat men gaat beginnen aan een bouwproject dat 45 miljoen dollar zal vergen Er komen 3100 nieuwe huizen te staan voor tienduizend mensen. St - Boniface telt 28.000 inwoners Dat zijn overigens een paar voorbeelden, die we niet behoeven te rekenen tot de spre kendste. Canada heeft een tekort aan huizen. De oorlog veroorzaakte een achterstand en de snelle bevolkingstoeneming na de oorlog maakte het probleem nog erger. Nu is-tekort een relatief begrip en we mogen veronderstellen, dat minister Witte hier heel wat minder hoofdpijn zou hebben. Er staan hier elke dag nog kolommen advertenties in de krant met huizen en appartementen te huur die men zonder vergunningen of andere paperassen kan betrekken Hypotheken van de overheid Intussen worden de nieuwe huizen net zo snel gekocht als zij worden gebouwd. Het bezit van een eigen huis is een hoeksteen van goed burgerschap, zei minister Winters kortgeleden, en, hoek steen of niet, de Canadees wil dat eigen huis. De regering steunt dit streven: Eert straat in een nieuwe woon wijk in de federale hoofdstad Ottawa. onder de nationale woningbouwwet wor den van overheidswege hypotheken verstrekt. Een derde van de na-oorlogse huizen zijn met die hulp gebouwd en de laatste jaren is het percentage nog toe genomen, zodat op het ogenblik meer dan de helft van de nieuwe huizen in de steden met steun van de regering wordt gezet. Men betaalt een betrek kelijk klein bedrag contant en lost de lening en rente af in maandelijkse termijnen. De rest wordt gefinancierd door leningen, die worden verstrekt door verzekeringsmaatschappijen e.d. of uit particulier kapitaal. Een eengezins-woning, die gebouwd wordt krachtens de nationale woning bouwwet kost gemiddeld ruim 12.500 dollar. En het gemiddelde jaarinkomen van de kopers van deze huizen was in de eerste helft van vorig jaar bijna 5550 dollar. Dit ligt nog een aanzienlijk be drag boven het gemiddelde jaarinkomen van de industrie-arbeider bijvoorbeeld. Het gemiddelde industriële weekloon ligt in de buurt van 01 dollar: het ge middelde inkomen per week in de bouw vakken en constructiebedrijven was in full 1955 ruim 62 dollar Hetgeen dus tekent dat een eign huis albhans het eigen huis dat wordt gefinancierd met steun van de regering nog niet voor de arbeider Is. De Canadese aan- nemersbond zei onlangs dat de bouw bedrijven een middel moeten vinden om te concurreren met fabrikanten van televisietoestellen en auto's. Dat zou kunnen door een goedgebouwd huls aan te bieden, dat echter wordt opgeleverd zonder luxe en extraatjes en door op schoolgaande leeftijd al de lust naar een eigen huis aan te kweken, zodat er ge spaard wordt en het contante bedrag aanwezig is wanneer het nodig is Intussen maken de bouwvakken zich op voor een nieuw record-jaar. De sneeuw mag dan nog dik op het land liggen, de graafmachines maken de nieuwe terreinen bouwrijp. ..Waar moet het heen", zei een Canadese mede forens op een morgen, „straks is alles volgebouwd!" We dachten onwillekeu rig aan de randstad Holland en knik ten maar eens. Zo heeft iedereen zijn problemen Eerste kievitsei niet voo* consumptie geschikt Zaterdagmiddag is in de Lemsterpol- ders onder de gemeente Lemsterland (Fr.) het eerste kievitsei gevonden. De vinder, de heer H. Soeten, heeft het ei aan de burgemeester van de gemeente Lemsterland, mr. M. Krijger, aangebo den. Het bleek echter, dat het el niet voor consumptie geschikt was. Het zal dus niet aan H.M. de Koningin worden ge zonden. Hengelaars beperken zich De Algemene Hengelaarsbond heelt zaterdag in Utrecht vergaderd. Het be langrijkste agendapunt was de bespre king van het bestuursvoorstel betreffen de de vrije hengel in de openbare wate ren. Na langdurige discussie nam de ver gadering het voorstel aan met 325 tegen 44 stemmen. Dit. betekent dat de Henge laarsbond ln het belang van de hengel sport een zekere beperking van het vrije hengelen in de openbare wateren aan vaardt. Deze beperking wordt bereikt, door de vaststelling, dat onder openbare wateren woidt verstaan, die zijn ge noemd ln de gids voor de binnenscheep vaart van het ministerie van Waterstaat, met uitzondering van een aantal nadeT te bepalen wateren. SCHAPENVLJFLING. Te Bargercompascuum in Zuidooe- Drenthe heeft een schaap het leven ge schonken aan vijf lammeren. Zowel de moeder als de vijfling verkeren in een goede gezondheid. Doordat de moeder niet alle vijf de lammeren kan voeden, worden twee gevoed met de fles. Het schaap, dat eigendom is van de heer J. Dolving, wierp enige jaren geleden vier lammeren, doch deze bleven niet allen in 1 leven. Gouden jubileum Ver. Natuurmonumenten Koningin Juliana aanwezig H. M. de Koningin heeft zaterdag de herdenkingsbijeenkomst van de Ver eniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland ter gelegenheid van het 50-jarlg bestaan dier vereni ging, gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam, bijgewoond. Dr. J. A v. Steun, voorzitter van de vereniging, zei dankbaar te zijn voor de steun, die de vereniging altijd heeft on dervonden van het Koninklijk Huis. Dr v. Steijn achtte het 'n teken van officiële waardering, dat de laatste ja ren op de begroting van het Ministerie een bedrag van 3 miljoen gulden is uitgetrokken voor de aankoop van na tuurmonumenten. In het bijzonder heette spreker welkom de minister van O K. en Wmr. J M L. Th. Cals, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de wethouder voor kunstzaken van Amsterdam, mr. A. de Roos en voorts vertegenwoordigers van de mi nisters t an Landbouw. Justitie, Finan ciën, Oorlog. Sociale Zaken, Verkeer en Waterstaat en Wederopbouw en Volks huisvesting. Na het openingswoord van de voor zitter sprak de minister van O. K. en Wmr J. M. L. Th. Cals, die namens de regering de vereniging met haar gouden jubileum gelukwenste. De mmster deelde mede. dat H. M de Koningin aan zeven leden van het per soneel (bos- en vogelwachtersh die reeds meer dan 25 jaar in dienst der vereniging zijn, onderscheidingen heeft verleend waarna hij de onderscheidin gen uitreikte. Koningin Juliana gebruikte in de pauze in de Mengelberg foyer van het Concertgebouw de thee. Dr. v. Steyn overhandigde haar het eerste exem plaar van het gedenkboek „50 jaar na tuurbescherming ln Nederland". De bijeenkomst werd voortgezet met 'n vertoning van de natuurmonumenten van de vereniging in lichtbeelden door mr H P Groter. Toen Koningin Ju liana het Concertgebouw verliet, was een erehaag gevormd door de boswach ters en opzichters, die een Koninklijke onderscheiding hadden ontvangen. Zij werden aan de Vorstin voorgesteld Balkon van bioscoop in Egypte ingestort; 42 doden In een bioscoop te Kafr Sakr, een dorpje in het noordoosten van de Nbl- deita, is vrijdag tijdens een voorstel ling het balkon ingestort: 42 mensen zijn om het leven gekomen en 53 ern stig gewond. Uit een onderzoek is ge bleken. dat het balkon in een zeer slechte staat verkeerde en te veel men sen bevatte. Gevaar voor overstromingen in Hongarije geweken Het gevaar voor verdere overstromin gen in Hongarije is geweken, aldus Ra dio Boedapest. Tengevolge van bombar dementen door de Hongaarse luchtmacht is het ijsveld, dat de Donau over een lengte van zeventig km bedekte, door broken. Het peil van de rivier daalt. MARIANNE PHILIPSPRIJS TOEGEKEND AAN „BELCAMPO" Voor de zesde keer is de Marianne Philipsprijs, ter gelegenheid van de ver jaardag 18 maart van de, ln 1951 overleden schrijfster, uitgereikt. Ditmaal aan mr. H. P. Schönfeld Wichers, stu dentenarts te Groningen, die publiceert onder de naam „Belcampo". Van zijn hand zijn o.a verschenen „De zwerf tochten van Bel Campo", „Verhalen", „Nieuwe Verhalen" en zijn laatste publi- katie is „Liefdesverbijstering". Dc jury bestond uit prof. dr. N. A. Donkersloot, de heer H. J. Smeding en mevrouw Jeanne van SchalkWilling. - Een fotograaf hield het hoofd koel en maakte plaatjes van het op windende moment, dat een uit zijn kooi ontsnapte hongerige wolf. be stemd om een rol in een film te spelen, de jacht inzette op de Italiaanse filmster Silvana Mangano. die ergens in midden-Italië bezig was met opnamen voor haar nieuwe film Mannen en wolven'Het liep allemaal nogal goed af. want de stoere acteur Guido Celano stortte zich op het hongerige roofdier en wist het in bedwang te houden tot het met een pistoolschot van regis seur Giuseppe de Sanctis afge maakt kon worden. Maar voor het zover ivas, maakte Silvana enkele angstige ogenblikken mee als hartig- ha'p je-op-de-vlucht. zoals de foto laat zien. De heer J van Dyk jr. bood namens het personeel het dagelijks bestuur van de vereniging een door mevrouw M. Paulsen gecaligrafeerde kaart van de terreinen van de vereniging aan Het woord is nog gevoerd door ir F. W. Walsch, directeur Staatsbosbeheer, de heer M. Wigersma, namens de Pro vinciale Natuurbescherming Organisa ties. jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters. voorzitter contactcommissie na- tuur- en landschapssbescherming. prof. dr. V. van Straalen uit Brussel, namens de buitenlandse gasten, de heer P, F. Zimmerman, voorzitter ANWB, de heer J A Nijkamp. voorzitter Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, dr. G. A. Brouwer, voorzitter Ned. Ver. tot be scherming van vogels. S. P. baron Ben- tinck, voorzitter van de Bond Heem schut, de heer K. Nagel namens de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, en ing. C. Reub. directeur van de Kon. Ned. J agersvereni gin g. Kompasrit Grote belangstelling voor voorjaarsrit Onder goede weersomstandigheden werd gisteren de voorjaarskompasrit ge houden. Niet minder dan 158 personen deden aan deze wedstrijd mee. De start was aan „De Nachtegaal" te Lisse, van waar men met telkens één minuut tus senruimte vertrok. De organisatie was uitstekend en de rit was met zorg uit gezet, zodat de rijders zich zeer moesten inspannen het 102 km. lange traject zonder strafpunten te rijden. Dat dat niet zo gemakkelijk was bleek o.a. uit enkele telefoontjes, die de organisato ren kregen uit Amsterdam, waar men vergeefs zocht naar een tuinhuisje, dat in werkelijkheid in de Haarlemmermeer op de hoek van de Bennebroekse- en Aahmeerseweg stond! In Aalsmeer was de jeugd voor velen nl. een slechte gids geweest. Ook de verkeerscontroles lever den heel wat strafpunten op. By Ouder kerk aan de Amstel stopte bijv. 35 van de rijders niet bij het naderen van de hoofdweg. Op andere plaatsen, waar politie in uniform de wacht hield, was men wat voorzichtiger. Hieruit blijkt wel dat deze ritten ook een opvoedende taak hebben. Veertien rijders hebben de tocht niet volledig uitgereden. De eerste prijswin naar had 64 strafpunten en de laagst geklasseerde niet minder dan 386. De heer A. Oudolf, van Hillegom, van de sportcommissie Kompasrit, reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit in 't Kompas te Kaag. De uitslagen luiden: I. A. de Zeeuw-H. Kokkelkoren, Nieuw Vennep-Haarlem (64 strafp.); 2. P. R. de Jong-R. S. Wldau, Rotterdam (66); 3 C. J. Bleeker-C, Kesting, Amstelveen <75)4. heer en mevr. D. v. Amstel, Den Haag (82); 5. H. M. Kok-A. v. d. Meent, Alphen a.d. Rijn (84); 6. heer en mevr. A. H. v. Brussel, Den Haag (120): 7. heer en mevr. G den Har tog, Haarlem (136); 8. J. Th. Wurzer-T. G. v. Leeu wen. Lelden (137); 9. W. Geertsema- mej Bulk. Hoofddorp (137); 10. W, F. van Andel-Kaptein, Haarl.meer (140); II. heer en mevr. W. M. M, Schouten, Zutphen (140); 12. heer en mevr, G. N. Wielart. Oegstgeest (141); 13. C. F. Bos- schart-Kl. Wollrate. Den Haag (144); 14. heer en mevr. J. J. P. Bontje. Oezst- geest '147); 15. H. J. Bakker -L. Vis ser, Lisse (152); 16. heer en mevr. D. Enthoven, Bennebroek (163); 17. heer en mevr. C. A. Ruigrok, Katwijk (167); 18. heer en mevr. H. C. v Amstel. Den Haag (168): 19. N. G. Groothuizen-T. Domburg, Alphen a. d. Rijn (16920. J. H. A. Venhoven-A. Geljon, Hillegom 0174) BEGRAFENIS HENK STUUROP Zaterdagmiddag ls op de Nieuwe Oos terbegraafplaats te Amsterdam in alle eenvoud het stoffelijk overschot van de pianist en zanger Henk Stuurop ter aarde besteld. In de aula op het kerkhof sprak de heer Paul Collin een kort woord. Vrienden, bekenden en artiesten collega's van de overleden cabaretier volgden de met vele bloemstukken be dekte baar. Aan de groeve sprak een broer van de overledene namens de echtgenote en zoon een woord van dank, waarin hij zeide dat Henk Stuurop al leen maar vrienden en geen vijanden heeft gehad. DISSERTATIES OVER TOERISME De Nederlandse Reisvereniging, be wust van het belang, dat ook de Neder landse toeristische wereld heeft bij de wetenschappelijke bestudering van toe ristische verschijnselen en problemen, heeft besloten ter gelegenheid van haar gouden jubileum een bedrag ter be schikking te stellen van totaal f. 3.000 aan twee academici, die op een proef schrift betreffende het toerisme willen promoveren. Het ls de bedoeling, dat de ene dissertatie over de sociale zi'-* va.' het toerisme zal gaan en de andere dis sertatie economisch georiënteer zal zijn. (Ingez. Med.-Adv.) De beste tabakken der wereid voor..,. zware shag N s Wie ze eenmaal gerookt heeft, wil geen andere meer! Onder de titel „Azië en Europa" werd in het kasteel Oud-Poelgeest het 8e oecumenisch weekeinde gehouden over de ontwikkeling in en rond Europa. Een veertigtal dames en heren uit alle delen van ons land was naar het Oegstgeester kasteel gekomen om over deze materie van gedachten te wisselen, o.l.v. mr. A. W. Kist, terwijl als spreker optrad dr. A. Th. van Leeuwen. Deze had tot onderwerp: „Nieuwe verhou dingen worden zichtbaar in de Aziatische volkerenwereld." Dr. Van Leeuwen ging vervolgens met voorbeelden dieper in op de culturen van Japan. India. China en Pakistan. Zaterdagavond bereisden de confe rentiegangers via de film dit Aziatische werelddeel en kregen derhalve een visueel inzicht in de beschaving dezer landen. De culturele wending van Europa, was het onderwerp van de oecumenische huisdienst, die gistermorgen door mr. Kist werd geleid. Gistermiddag werd onder het motto „nieuwe verhoudingen vragen nieuwe beslissingen" een groepsbespreking ge houden. Azië en Europa Mr. Kist opende deze conferentie en wees op de vier cursussen, die op Oud- Poelgeest worden gehouden en waar omheen alles zich kristalliseerde, name lijk de Europese integratie, de oecu mene. de verhouding man en vrouw en de vragen die samenhangen met het beroep. In het kader van de eerste groep conferenties werd ook dit week einde gehouden. Dr. Van Leeuwen ving zijn causerie aan met een overzicht te geven van de voornaamste culturen. In de 1ste plaats noemde hij de orthodox christelijke beschaving, die zijn centrum in Klein Azië heeft gehad. Ten tweede de be schaving der Islam, opgekomen m de middeleeuwen en thans een der scherp ste concurrenten van het Christendom. In de derde plaats de beschaving van het Verre oOsten. waarbij hij wees op China en de verdere vertakkingen in Japan. Tenslotte onze eigen West-Euro- pese beschaving, ten doop gehouden door de stervende Helleense beschaving. Spr. haalde verschillende voorbeelden aan en wees er vervolgens op, dat alle niet Westerse culturen onderling ver schillend zijn. doch één trek gelijk hebben, namelijk het staan onder het overmachtig gezag der traditie. In de tweede plaats wees dr. Van Leeuwen er op, dat deze beschavingen totalitair religieus zijn en gezag hebben over alle terreinen des levens. Ten derde noem de spr. deze culturen naturalistisch, daar de mens er onder gaat in de ge hele beschouwing van de kosmos, waar tegenover de Westerse cultuur staat, die steeds vooruit en niet achterom wil zien. Deze Westerse cultuur tenslotte is humanistisch en stelt de mens ln het middelpunt. Kerkelijk Leven Ouderling geen hemelse postbode Onlangs werd in Edinburgh (Schot land) een bijeenkomst gehouden van ouderlingen, waar gesproken werd over de tnak van de ouderling in de gemeen te. In een voordracht over dit onder werp werd opgemerkt dat „de ouderling niet meer een combinatie is van hemel se postbode, kerkelijk stempel en in zamelaar van de kerkcent. Hij moet samen met de predikant de geestelijke zorg in de gemeente op zich nemen. Hij moet een schaapherder zijn van de straat, de huurkazerne en de sloppen, zodat iedere man. vrouw en kind in Schotland in aanraking komt met de Kerk. De ouderling moet de schakel zijn tussen Kerk en het dagelijks leven, en de Kerk in de Wereld brengen en de Wereld in de Kerk". ONDERWIJS CONFERENTIES OP WOUDSCHOTEN. De werkcommlssie voor het lager on derwijs voor het onderwijzend perso neel der christelijke lagere scholen or- eaniseert een werkconferentie „Estheti sche vorming" op 5. 6 en 7 april in liet conferentie-oord „Woudschoten" te Zeist. De conferentie is voor het erootste deel gewild aan praktisch werken met als onderdelen: „Motorische scholing met gebruik van toestellen". „Het vor men met vlechtmateriaal". „Kleur en liln ln de school". Op de eerste avond zal ds. W. Barnard te Amsterdam spre ken over ..Kinderen en kunstenaars". De contactcommissie voor het kleu teronderwijs organiseert op 3 en 4 april op Woudschoten een conferentie, welke gewild zal ziin aan de kleuterzane. Ds. W. Steunenberg te Rotterdam, nestor van de Geref. predikanten al daar. herdenkt vandaag het feit. waar op hil 40 iaar eeleden het predikambt aanvaardde. Ds. Steunenberg diende de Geref. Kerken van Blokzijl. Heemse en Hee renveen en verbond zich op 28 Augus tus 1927 aan zijn tegenwoordige ge meente. Ds. J. W. Addink. emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk en oud-president van de algemene synode, herdacht gis teren het feit. dat hij vóór viiftig jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris aanvaardde 18 maart 1906 te Herkingen het predikambt. Op 7 november 1920 verbond hij zich aan ziin tweede en laatste gemeente te Heeze. die hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1946. DR. J. J. STAM MET EMERITAAT De nestor van de Herv. predikanten van Rotterdam, dr. J. J. Stam, zal op 1 mei. omdat hij de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, met emeritaat gaan. Na als hulpprediker te Enschede werkzaam te zijn geweest, werd hij 30 april 1916 te Welsum (O.) in het predikambt be vestigd. In 1921 ontving hij eervol ont slag met de bevoegdheid van emeritus om predikant-evangelist te worden te Amsterdam. Op 30 september 1925 ver bond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. Dr. Stam is voornemens zondag 6 mei afscheid te nemen. De voorjaarsvergadering van het Ned. Luthers Genootschap voor in- en uit wendige zending zal op 11 april in de Lutherse kerk aan de Handboogstraat te Amsterdam worden gehouden. De Lutherse werkgroep voor kerkmu ziek zal van 3 tot en met 7 april op Hoekelum bij Ede een studieweek hou den. Deze week is met het oog op de invoering van het nieuwe gezangboek in de Lutherse kerken speciaal aan het kerkelijk zingen gewijd. Drie Deense predikanten gaan op de dag na de bevestiging met hun belijde niscatechisanten per vliegtuig naar Zwe den, met Lund als reisdoel, waar men de Dom zal gaan bezoeken. De kosten hiervan bedragen 23 kronen p.p. (on geveer 12 gulden Red.), een beschei den som vergeleken bij de grote reizen van aannemelingen in voorafgaande jaren. Men acht dit reisje meer verant woord dan dat de aannemelingen. naar algemeen gebruikelijk bleek te zijn, 25 kronen in een restaurant gaan besteden. NED, HERV. KERK Beroepen te Vuren en Dalem A. A. Boe.' vlc. te Èefde. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Wlm, zn van M. Nolles en L. de Graaf; Aart Willem, zn van W. A. Verhoeks en P. v. Duljvenvoorde; Cornelia Gerarda Josephlna, dr van G. J. Wijzenbroek en C. J Langevgld; Annelies, dr vnn N Somme- llng en N. Martljn; Anita Helena, dr van T. v. d. Eljnden en T. M. v. Vliet; Johanna Maria Franclsca, dr van B. F. Kemper en J. M. Kerstens; Catharlna Jacoba Johanna, dr van P. C. v. Leeuwen en J. J. C. Plas- meijer; GiJs, zn van P. Gu(jt en G. van Dufln. OVERLEDEN:

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9