Kom ook IN ZUIVELLAND Birma: een weinig bekend land Loop der bevolking te Leiden Leidse Raad kwam bijeen 95ste jaargang Maandag 19 maart 1956 Tweede blad no. 28785 Gezinsmiddag Leidsche Volkshuis In het kader van de eezinsmiddaeen werd eistermiddae m het ..Leidsche Volkshuis" voor de volwassenen een noe welnas bekend land ineeleid' Birma. Dr. ir. H. M. J. Hart. die in 1950 ge durende acht maanden als deskundiee door de Vereniede Naties uitgezonden werd naar Birma, heeft er over ver teld. Birma is tot in de 18de eeuw beur telings onafhankelijk een Chinese pro vincie eeweest. In de 19de eeuw hebben er drie oorloeen met Engeland Dlaats gevonden, hetgeen tot gevolg had. dat Birma ceheel door Eneeland bestuurd werd. Iri de laatste wereldoorlog is er een JaDanse bezetting in het land ge weest. Na de oorlog heeft Birma ziin onafhankelijkheid van Engeland her kregen In het westen weet men veelal niet anders dan de uit de oorlog zo be kende geschiedenis van de ..Birma- road". De bouw van deze Birma-weg is reeds in 1938 begonnen en looDt van Rangoon over Mandalay naar China, met een lengte van 1300 km. Deze weg. welke onder alle weersomstandigheden voor motorvoertuigen beriidbaar is. was van vitaal belang voor China tiidcnsde oorlog. Na de bezetting door Japan hebben de Engelsen om deze wee ee streden en vrneemaakt. Lord Mount- batten of Birma heeft er ziin titel aan verdiend. Wat men van dit land in het westen niet weet is dat er een bevolking leeft die uiterst vriendelijk hulpvaardig, be leefd en gastvrij is. Zo, dat men haa-st op moet passen als vreemdeling om daar geen misbruik van te maken. 'Er is heel weinig analfabetisme, daar er vele Boeddhistische monnikenscholen zijn waar de kinderen leren lezen en schrij ven. De bevolking is voor ruim 80 Boeddhistisch. Iedere jongen moet ge durende ongeveer een jaar als bedel monnik leven. Aanvankelijk trekt, hij er met een oudere beroeps"-monnik op uit. wat later alleen Hy moet dan zijn leeftocht bijeengaren door te bedelen en mat in he geheel geen eigen bezit hebben. Birma heet thans- Unie van Biima. aan het hoofd waarvan staat een geko zen president De constitutie draagt een st aatssocialistisdh karakter Steden als Rangoon veronen een meer Europees beeld, maar in het binnenland heersen veelal nog de gewoonten en de economie zoals dat al eeuwen gold Langzamer hand komt daar nu verandering in door Accordeonklassen „Toonkunst" Zaterdagmiddag hebben leerlingen van de accordeonklassen der Muziekschool Toonkunst, onder leiding van de heer L Boellaard. tijdens een openbare les. proe. ven van bekwaamheid afgelegd, onder het aandachtig gehoor van vrienden en belangstellenden Vooral de leerlingen Inie Dreef en Gerard Wlllems wisten resp. thema en variaties (Paganimanai van prof. H Brehme en variaties over een Russisch volkslied van R. Würthner enthousiasme te wekken, welke de door hen ontwikkelde virtuositeit dan ook wel rechtvaardigde Ook enkele nummers ten beste gegeven door de mondharmonica - klasse, vielen zeer in de smaak. ZILVEREN JUBILEUM H. DE BRUYN. Heden herdacht de heer H. de Bruyn. chef-etaleur, het feit. dat hy 25 jaar geleden zijn intrede deed bij Peek en Cloppenburg Namens de hoofddirectie werd de jubilaris gehuldigd door de bedrijfsleider van het filiaal Haarlem Spreker zwaaide hem alle lof toe voor zyn voortreffelijke kwaliteiten, in het bijzonder zyn kunstzinnige opmaak van zyn werk. Ook zyn echtgenote werd in de hulde betrokken. Een prachtige haard met toebehoren werd de heer De Bruyn als jubileum geschenk aangeboden. Namens de collega's werd hij door de heer C J Wesseling gehuldigd. Ook uit de woorden van deze spreker kon men de collegialiteit van de heer De Bruyn opmaken. Een complete schildersdoos ten be hoeve van de culturele hobby van de jubilaris werd zyn deel. Namens alle etaleurs van P. en C. in Nederland sprak de heer C. van Leeu wen. Op waarlyk spitsvondige wijze kwam Robot 56 naar voren om een elek trisch scheerapparaat te overhandigen. Ook de gepensioneerden boden een ge schenk aan Met een geestige wens bood de zoon van de jubilaris ook een praktisch ca deau aan Na een dankwoord van de ju bilaris bleef men nog enige tijd gezel lig byeen. Onder presidium van de heer G. H Rekers kwam de afdeling Leiden in ..De Harmonie" in vergadering bijeen. Na afhandeling van de huishoudelijke agenda kwam de behandeling van de beschryvingsbrief voor de algemene jaarvergadering, welke te Middelburg zal worden gehouden, aan de orde Wegens de uitgebreidheid van deze be schrijvingsbrief werd de behandeling van het financiële jaarverslag van de alg. penningmeester en de begroting 1956 verschoven naar de e.v. ledenvergadering op 6 april. De heren W. v d. Steen en J. Vijlbrief werden resp. als afgevaardigde en plv.- afgevaardigde voor de algemene jaarver gadering benoemd. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze avond met een woord van dank voor de grote opkomst en voor de gezellige sfeer, waarin de besprekingen hadden plaats gevonden. NIEUWE TENTOONSTELLING VAN JAPANSE PRENTEN In het Rijksmuseum van Volkenkunde. In de zaal voor wisseltentoonstellingen in het Ryksmuseum voor Volkenkunde is van heden af een nieuwe serie Ja panse prenten geëxposeerd. Ditmaal kan men zyn aandacht wijden aan het genre „bloemen en vogels", dat ten on rechte niet zo grote bekendheid geniet als de meer algemene thema's: land- •chappen, toneelspelers en schone vrou wen. Deze tentoonstelling, die enkele zeer fraaie prenten laat zien, omvat oa. werk van Hiroshige. Hokkei en Eisen Opvallend fraai is de ..Reiger in het nest", van Hiroshige. Dit is een der zeer mooie stukken uit de museumcollectie. De expositie ls voor het publiek te be zichtigen van 10 tot 5 uur, op zon- en feestdagen van 1 uur tot 5 uur. GESCHENK AAN „DE LAKENHAL" De heer A, Delmeer heeft aan het Stedelijk Museum .De Lakenhal" ten geschenke aangeboden twee schilderyen van C. van der Windt: „Een boerderij bij Stompwyk" en „Een wintergezicht by Nootdorp". het contact met het buitenland en door hulpverlening van buitenaf, zoals van de Verenigde Naties. Nieuwe landbouw methodes worden geleidelijk aan inge voerd. enz Er zijn echter nog weinig mensen te vinden, die aan de adviezen van westerse experts uitvoering kunnen geven De tragiek \an het contact met het Westen is altyd, dat de bevolking losser geraakt van haar eeuwenoude ge loof en tradities Maar dit contact is onvermijdelijk Er zijn in het land prachtige tempels te vinden en soms tempel-complexen of welhaast tempel steden. Veelal omringd door enige hon derden Boeddha-beelden. Dr Hart projecteerde nog vele foto's, welke een indruk gaven van dit land. Grammofoonplaten gaven de muziek weer, welke door de bevolking by fees- telyke en plechtige gebeurtenissen ten gehore wordt gebracht Een aantal mee gebrachte voorwerpen, zoals kleding stukken. zilver- en parelmoerwerk gaf een indruk van het handsierwerk uit Birma Konselboodschap proces Jungschlager Gisteren is tijdens de dienst van de Evangelisch Lutherse Gemeente de vol gende kanselboodschap afgekondigd: ,,De Synodale Commissie van de Evan- gelisoh-Lutherse Kerk. in het besef van de bewogenheid, die in brede kringen van ons volk tol uitdrukking is gekomen over de situatie waarin Jungschlager verkeert en van de grote verantwoorde- ïykheid, welke hierbij op één mens a's onafhankelijk rechter ls gelegd; Van oordeel, dat politieke emoties en op- gezweeptheid der hartstochten hier te lande en in Indonesië een bedrëiging vormen voor de rechtsgang en de taak van de rechter uitermate verzwaren: Wekt de leden der kerk op tot voorbede voor de rechter bij de vervulling van zijn hoge taak en voor Jungschlager in zyn zware druk, opdat aan de eis van ge rechtigheid en waarheid worde voldaan". Ook in de hervormde kerkdiensten is or «»veer een gelijkluidende kanselbood- schup, die wij reeds eerder publiceerden, voorgelezen. AANRIJDING STATIONSWEG. Op het kruispunt StationswegMors singel vond gisteravond een aanryding plaats tussen een wielrijder en een brom fietser. De 48-Jarige wielryder. woon achtig in de Lombokstraat, die geen voorrang gaf aan de bromfietser, liep tengevolge van deze aanrijding een ge broken sleutelbeen op. Lezers schrijven .LANDPLAAG" IN DF GASSTR VAT Geachte Redactie. Dagelijks kan men op de vuilniswa gens lezen, dat men de stad rein moet houden Hoewel ik het hiermede volko men eens ben. hebben vele bewoners van de Oasstraat nog Jast van het zand dat tijdens de sneeuwperiode tussen de Van Limburg Stirumstraat en de Van Hogendorpstraat werd ge strooid Vanwege deze ..zandplaat:'" is het vrijwel onmogelijk om de ramen eens te openen Kan dit zand niet ver wijderd worden? M draagt ook dit bij tot het rein houden van de stad U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend. Gasstraat 72 A Steenbergen NIET 2000. MAAR 1999 De heer G P Sandberg. Meidoorn straat 21 alhier, vestigt er de aandacht op dat liet op 15 maart j 1 niet 2000 jaar geleden was dat Julius Caesar in de Romeinse Senaat werd vermoord, zo als vele bladen w o het onze de vorige week schreven, doch slechts 1999 jaar De algemene vergissing schuilt hier in. dat het jaar nul niet bestaat, daar op het jaar 1 vóór Christus onmiddellijk het jaar 1 na Chr volgt Zodoende is deze publikatie eigenlyk één jaar te vroeg' Nieuwe leraren aan chr. kweekschool Tot leraar In vaste dienst aan de Chr. Kweekschool alhier is benoemd de heer A. F. Zeelen, hoofd van de M.U.L.O. aan het Noordeinde De heer Zeelen ls ln het bezit van de akte Ned. en Engels M O. A. De heer C. Viseer uit Puttershoek, docent aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam, ls benoemd tot tijdelijk leraar. W. van Egmond een „witte roof" In Leidse slagerskringen behoort het tot de hoge zeldzaamheden, dat een be diende vijfentwintig jaar achtereen in één bedrijf werkzaam is Met nog slechts enkele van zijn Leidse collega's maakt de heer W van Egmond hier een uitzondering op Vandaag was hel een kwart eeuw geleden, dat de heer Van Egmond zijn intrede deed in het sla- gersbedrijf van de firma G P Bergers en Zn aan de Doezastraat. De zeldzaamheid van dit jubileum was mede aanleiding, dat de jubilaris en zijn echtgenote hedenochtend in het bedrijf van deze firma een hartelijke huldiging is bereid. De heer G. P. Bergers, die als oudste firmant het woord voelde, wees op de grote trouw en vakbekwaamheid van de heer Van Egmond. die zich al die jaren heeft doen kennen als een man, ..aan wie men rustig de zaken kon overlaten". Als aandenken aan deze dag werd hem een enveloppe met inhoud over handigd. Ook voor mevrouw Van Eg mond was er een geschenk. Nadat de geestelijk adviseur van de afd. Leiden van de R.-K Slagerspa troonsbond. pater Keulaerts, de geluk wensen had aangeboden, deed dit de heer Oud als vertegenwoordiger van de R -K Slagersorganisatie. Spr achtte het een ..witte raaf", dat de heer Van Egmond 25 jaar achtereen aan één be drijf verbonden was. In de regel heeft het slagersbedrijf „een wisselende be- olking" doch de Jubilaris is er een 'oorbeeld van. dat ook trouw groot kan zijn. aldus spreker. In gelijke geest voerden hierna het woord de heer Zandvoort namens de Alg. Slagerspatroonsbond en dr K Reitsma. directeur van het Openbaar Slachthuis, die eveneens uitweidden de vakbekwaamheid van de heer Van Egmond. Na deze huldiging kwamen zeer velen deze zilveren slagersbediende gelukwen sen. waarby vele geschenken werden aangeboden ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur is een 82-jarige bewoner van de Anna Paulownastraat op de Haarlemmerstraat aangereden door een motorryder De man. die zonder op het verkeer te letten de straat overstak, brak zyn rechter bo venbeen. ONGELUK OP HET VOETBALVELD. Tydens de gisterochtend in de Leidse Hout gespeelde voetbalwedstrijd tussen een elftal van Roodenburg 2 en Woer den. kwam een 27-jarige speler van Roo denburg in botsing met een speler van de tegenpartij, tengevolge waarvan hy zyn rechter onderbeen brak. Na dit on geval werd de wedstrijd, de stand was toen 22. gestaakt. Maatregelen waren noodzakelijk, zegt gouverneur Harding „Ik betreur vele door mij genomen maatregelen, maar ik ben ervan over tuigd dat zü noodzakelijk waren", aldus de Britse gouverneur van Cyprus. Sir John Harding, zondag op een perscon ferentie te Nicosia. Hij voegde hieraan toe: „Hel onmld dellijke Britse doel op Cyprus is het ter rorisme te verslaan, terwijl wij daarnaast blijven streven naar verzoening der te genstrijdige belangen ln het netelige Cy prische vraagstuk". „Indien Groot-Brittannië zich thans uit Cyprus zou terugtrekken zou dit slechts tot nog meer moeilijkheden vo de vrye wereld leiden", aldns Harding. De gouverneur heeft het dorp Jialoes- sa, honderd km ten noordoosten van Ni cosia. e, boete van ruim 20.000 gulden opgelegd. In de omgeving van deze plaats reed zaterdagavond een voertuig van het Britse leger op een landmijn, waardoor een Brit werd gedood en drie militairen werden gewond. De Britten hebben zaterdag in Nicosia tien Griekse gezinnen uit hun huis gezet als collectieve straf voor verzetsdaden. De ruim zestig mensen moesten in stoe len op een met prikkeldraad afgezet plein gaan zitten, waar zy een voor een gefouilleerd werden. Daarna konden zy r elders vertrekken. De huizen blij- drie maanden leeg staan. De Britten zyn verontwaardigd over het feit. dat de bevolking geen inlichtingen over ver zetsdaden wil verstrekken. Achttien win kels in Nicosia zyn ook gesloten. Alle panden liggen in de wijk, waar woens dag een Britse politieman is doodge schoten. PARKEERGELD BETALEN? De Haagse politierechter, mr. Wolt- rlng heeft een Haagse advocaat ver oordeeld tot f 1 boete subs, één dag hechtenis, omdat hy op 9 maart van het vorig jaar had geweigerd 15 cent parkeergeld te betalen toen hy zijn auto op het Buitenhof in Den Haag parkeerde De advocaat had opzettelijk gewei gerd te betalen omdat hij principieel uitgemaakt wilde zien of de gemeente s-Gravenhage voor het parkeren op het Buitenhof parkeergeld mocht gen De advocaat heeft beroep in cassatie tegen dit vonnis aangetekend. (Inrei. Med.-Adv.) LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren Johanna S.. dr ran G Mula en J. C. Ebens. Ondertrouwd: W N. Corba. 31 Jr en E Schipper. 21 Jr. Getrouwd: J. H. Zwaan en C. Spaar garen Overleden: H. van JJorp, 73 Jr. T. de Vries. 75 Jr. weduwe van A. Hoekstra. VOORSCHOTEN DAMNIEUWS De uitslagen van de wedstrijden om het kampioenschap van Voorschoten luiden: Eerste klasse: ZitmanOudshoorn 1—1; Storm—J. v. d. Vlekkert 20; In week van 12 tot en met 17 maart 1956 GEVESTIGD: M. Amodlo. metaalbewerker, Vrouwen- steeg 11; VV A J. M Asselbergs, banket bakker Langebrug 53, A P B van Beek. dienstbode. Plantage 14. D van Beek 11. verpleegster. Witte Singel 27. A M. Berger I 1. verpleegster. Witte Singel 27. H R de Beun W. Rozenstraat 24. J C Somerwil- Bloem. onderwijzeres. Kloksteeg 17. J Brandt, wever. Acaciastraat 16 W G. Bronk en tam Binncnlaan 8; M. Caldensi. metaalbewerker Vrouwenstg 11. C Cecere. metaalbewerker. Vrouwensteeg 11. A S P Danker-Cox dienstbode Utr. Veer 24. D G van Dyk. kunstschilder, Blnnenlaan 8. C van Es bckhouder. Zeemanlaan 11; H Evers, bloemist. Parkstraat 8. W. Vasten- berg. Rljnsb weg 153; J Feths. Zoeterw Singel 52 A E Gerrltse verpleegster. Zeemanlaan 53. G Glesesteijn. hulp I d hulsh Witte Singel 27. V G. M Gloia metaalbewerkeiVrouwensteeg 11; G A Greco, metaalbewerker Vrouwensteeg 11; A W. Griffioen. 1 1 verpleegster Witte Singel 27; R W Smit-Van der Ham en lam Lammenschansweg 130; S J Heems kerk en fam boterhandelaar Roodenbur- geistraat 8. G Hersbach. 11 verpleegster. Hoolgrncht 11—29; G. den Heyer. 11 ver pleegster Witte Singel 27. D Hofkes. tuindersknecht. Potgleterlaan 24a C M. Hooykaas. Groenhovenstr 11; J A. Hou- niet. liefdezuster Zoeterw. Singel 33/34; K J Houwen Haagwcg 206. J M. Joosten. kunsthistoricus. Groenhovenstr 4. P D. Knayk. maatsch. werkster Maredljk 173; J van Kampen en fam inspecteur Verz. MIJ Spleghelstraat 26. E C Tulchln- Kennts med. anailstc. Oude Sineel 1121 H Koenders en fam stationschef N.S Franchimontlaan 32; V. Koens. arts. Witte Singel 39. E J Koops verpleegster. Rood- borststr 3; S G A Leferlnk verpleegster. Plantsoen 29; R L. Levln. Lammenschans- weg 34; A Louters, hulshoudster. Rooden- bureerstraat 40 E Ouwerkerk-Lut. Slons- hof 8: P Martinez, arts. Roodborststr 35: J Bekooy-Ooms, Medusastraat 25a; H J M. Pols en fam administrateur. Cobet- straat 9, H A Reekers. Juwelier Bree- straat 87; H W M. van der Blezen-De R'.dder en fam Levendaal 84a; J. Schalk wijk meubelmaker. Langestraat 1; S. C van Seggelen en fam chauffeur Pr Hen drikstraat 28; A T Lopes Cardozo-Slot- houwor en fam. Lammenschansweg 59, J A Szirmat en fam., hlstoloog. O Vest 109a; F VelthuIJsen. dekenwever, Molenstg 23a D. Verglnella metaalbewerker. Vrouwen steeg 11: L van Vliet. Hcrcnstr. 10: H A. L Vijverberg, Roodenburgerstr. 63; E. P. M. wentink. militair werkman, Noord- einde 2a; J. van der Wiel. hulp 1. d hulsh.. Vreewijkstraat 8. VERTROKKEN: G. J. Aarnlnkhof Haarlemmerweg 12 naar Gorlnchem, Fazantenspoor 4. J. Bavelaar. Utr, Jaagpad 12 naar Australië; A E M. Berger, Boerh.laan 7 naar Oegst geest, Terweeweg 1; P J Boogaarts en fam.. Watersteeg 4 naar Hazerewoude, Rhynenburg 41; J A T Braakman. Cobet- straat 48 naar Rotterdam. Mathenesser- laan 198 b; K Brugman en fam A van Burenhof 15 naai Warmond Bljleveld- laan 13; M. J de Bruin. Rilnsb weg 10 naar Rotterdam, SchledamsedljK 156; M C. A. Burcksen. H Geesthofje 3a naar Rotter dam, Nw Binnenweg 33. P. Clere en fam Kalvermarkt 9 naar Canada M D. M. Deurvorst. Frulnlaan 12 naar Voorburg. Oostelnde 62. A A Vermy-Doeswljk. Bos en Gasthuispolder 4 naar Voorschoten. Leidseweg 289; A. H Lamboo-Van Dijk. Hoeewoerd 74a naar Voorschoten. Leidse weg 335; J. H Eschbach Fagelstraat 15 naar 's-Gravenhage. v. SUngelandtstr 91, J S Favler en fam Thorb str 44 naar Oss. Heuvelstr. 16. M. J. A Fuhri Sneth- lage. W. Singel 71 naar Zuthpen. Jac. Damsingel 1; M J de Groen, Haar', str. 38 naar Duitsland: B W. J. Hanereld. Pleters- kerkch.stg 19 naar Oegstgeest. Wllhel- mlnapark 29; M J Herner. Boshulzer- kade 35 naar Amsterdam. IJselstr 60 II; E. W. Hoogland. Haagweg 22 naar Harllngen. N O Singel 21; M L Nlersman-Hug. Hnag- weg 56 naar Voorschoten Voorstr. 10. J. M Brocken-Hulgsloot. v d Hoevenstr 16 naar Velsen Vechtstr 121; J de Jager. Zijlstr. 7 naar Schoonhoven. Oude Haven 7; W. A. G v. Kesteren. Kam Onnesln 6 naar Oegstgeest. Terweeweg 29. C J Klein, v. d. Tasstr. 6 naar Haarlem. Morlnne- steeg 6; G A. Kotte en lam.. Kersenstr. 2 naar Voorschoten. Wijngaardenlaan 48: J. Kuiper en fam.. Groenoordstr 5 naar Australië: K S Lie Houtstr 3 a. Indo nesië; M. J Mangelsdorf en fam Lange brug 28a naar De Bilt U Bllthoven. Jullanalaan 26. W. F. Martijn en fam.. Herenstr. 101 naar Breda. Heuvelbrink 23: J H. Menslnk. Marnlxstraat 149 naar Den Helder. Buitenhaven 5; H. v Oosten. Acaclastr 8 naar Amsterdam. Nassau- kade 172b; L. Pathuls. Rapenburg 59 naar Berkhout. A 167; A M Plemp van Dulvo- land. Boerh laan 47 naar Oegstgeest. Wll- helmlnapark '29. Fr. v d. PluIJm. Jan- vossenstg 51 naar 's-Gravenhage Sllcher- straat 15; A. G. M v. Welzen-Remmclts. Breestraat 46 naar Oegstgeest. W. de Zwil- gerlaan 28; C. J. Schimmel, Hansenetr 48 naar Amsterdam, P v. d. Doesstr. 70 B. F. Schippers. Fagelstr. 22 naar Australië: A G. B. Simons en fam v. 't Hoffstr 32 naar 's-Gravenhage. Coevordenstraat 197. E. C. M W. v. Spaandonk. Rljnsb weg 22 n.iar Noordwljk. Wllhelmlnastraat 15. M. Standhardt, Rljnsb weg 10 naar Zwitser land; J. W. C. v. Steeden en fam.. Zoeterw. Singel 41 naar 's-Gravenhage. Kraaien- laan 82; Jonkvrouw M. C A Stern. Rijns- burgerweg 161 naar Oegstgeest. Terwee weg 1; D. C. B. Strlck van Llnschoten, Pavüjoenshof 27 naar 's-Gravenhage. Pinksterbloempleln 58; H. C. A. Thlcme. Bakh. Roozenbstr. 17 naar Middelburg. Lange Delft 84; A. M. D. VeenhuIJsen. Rljnsb.weg 10 naar Australië; J G. van Velzen. Varkenmarkt 4 naar Eemnes, Rijksweg 2; J. G. M. v Vondelen. Zoeterw. Singel 40a naar Amsterdam. Herengrt 513; G. Voshart. De Genestetstr 14 naar 's-Gra venhage. Goereesestr. 1, W. J Waardén- burg en fam Pr. Hendrllyjleln 7 naar Australië; A. F. P. van de Zand en fam.. De Sltterlaan 4a naar Australië. StauthamerWeggen 11; H v. d. Vel denB van Bemmelen 02; Oostergo -J. v d Velden 2—0; Oudshoorn—H. d Velden 0—2 Tweede klasse: de RuyterH. v d Vlekkert 02; v. d. Muntvan Delft 1—1: Westerbeek—Th. v d. Hulst 1—1; KnolJ. v. d. Hulst 11: van Delft d Vlekkert 11; Busk ensOos- terom 02. AFSCHEIDSRECITAL THEO VAN DER PAS In het sahema van de afscheldstour- se van Theo van der Pas is as. woens dag de beurt aan Voorschoten. De be kende pianist treedt op in het Gebouw voor Chr Belangen onder auspiciën an de plaatselyke afdeling van de Mij. tot Nut van 't Algemeen en brengt een speciaal Chopin-programma. oa 5 pre- ludus opus 38. de Impromptu in fis. gr. terte op. 36 en een aantal mawïrka's en walsen. WARMnvu Nieuwe bouwplannen van „Warmunda" De woningstichting „Warmunaa" heeft weer nieuwe plannen voor de bouw van woningen in deze gemeente. Men heeft de architect opdracht gegeven om een ontwerp te maken voor 37 woningen, welke gebouwd zullen worden in het zgn. plan „Oost". Hier zullen woningen worden gebouwd van het type zoals deze eerder in de Julianastraat zyn gebouwd. Daarnaast zal echter gestreefd worden naar een zo groot mogelyke variatie, zowel voor wat de grootte als het uiterlyk betreft. Ver ruiming van deze woningen zal voor een deel worden gezocht door het maken van een extra „slaapverdieping in de kap"; op deze manier zal bu een gelyk aantal en grote»e woningen, grond worden ge spaard. Voorts is het de bedoeling woningwet woningen te bouwen. Mocht zulks niet lukken of onverhoopt stuiten op vertra ging. dan zal worden begonnen met zg. piemie-woningen, waardoor de huren echter iets hoger zullen komen te lig gen Hoewel thans niets met zekerheid daaromtrent valt te zeggen hoopt de stichting een huurprys van ongeveer f. 10 tot f. 13 per week te kunnen berei ken Nog dit jaar hoopt de Stichting te beginnen aan de bouw van 12 verdiepin gen-woningen aan de Lockhorstlaan. Iedere woning bevat 1 woonvertrek, keu ken, douche-cel. 3 slaapkamers en een schuur op de begane grond. De bovenbe woners hebben een balkon met kolenber. guia. Aan dezelfde laan worden tevens gebouwd 3 grote gezinswoningen met o a vier slaapkamers. In totaal zijn dus nu bouwplannen voor 51 woningen in een min of meer gevorderd stadium van voorbereiding. Het bovengenoemde project van de bouw van 37 woningen in plan Oost is het grootste dat tot nog toe door de Stichting in voorbereiding werd geno- TTV „Steeds Vooruit" De uitslagen van de afgelopen week waren: (dames) FSA 1—Steeds Vooruit 1 5—5: PTT 2— Steeds Vooruit 2 46. (Heren» Slag vaardig 2—Steeds Vooruit 2 28. WASSENAAR Concert Bel Canto Vrijdagavond werd in het Vereni gingsgebouw een concert gegeven door de Gemengde Zangvereniging Bel Canto waaraan medewerking werd verleend door de Christelijke Zangvereniging Wassenaars Mannenkoor. De voorzitter van Bel Canto, de heer Meier, opende met een woord van wel kom Voorts dankte hij het Wassenaars Mannenkoor voor de samenwerking. De koren lieten zich om beurten horen met liederen van Beethoven. Da Palestrina. Handel e a. Na de pauze trad Bel Canto op met Das Lied von der Glocke van Max Bruch. waaraan als solisten meewerkten Annie Gelauff. sopraan. Ruurdtje v. d. Zwaag. alt, Gert Hesseling, tenor en Heub Schim mel. bas. Het was een bijzondei geslaagde uit voering. AANBESTEDING Vrijdagmorgen werd in het kantoor van gemeente werken aanbesteed de bouw van een brug over de Zandery- vaart. Binnengekomen waren 12 in- schryvingen. waarvan de laagste was van Seheveningse Betonbouw voor f. 33.845 en de hoogste van het Alge meen Aannemersbedryf KN.R. Haver land te Zwolle voor f. 63.680. MELK- en ZUIVELTENTOONSTELLING van 15 t/m 24 maart 1956 in een speciale tent op de Beestenmarkt te Leiden GRATIS TOEGANG (ook voor do filmvortoning in do Zuivol-Bio) GRATIS PROEVEN VELE ATTRACTIESI SURPRISES Geopend alle werkdagen van 10 lol 12 uur. ven 2 lol 5 uur en avonds van 7 lol 10 uur. - Op 15 maar! van 2 lol 5 uur en ven 7 lol 10 uur. 's Zondags da gehele dag en op iandag 's morgens gestolen. De heer I. E. Batenburg benoemd tot directeur Gem. Accountantsdienst De Leidse Raad, die hedenmiddag in vergadering byeenkwam. stond ditmaal in verband met de ziekte van de burge meester. jhr. mr. F. H. van Kinschot, onder leiding van de loco-burgemeester, ethouder J C. van Schaik Aan het begin van de vergadering sprak de heer Van Schaik zyn beste wensen uit voor een spoedig en volledig herstel van de burgemeester. Namens de Raad sloot mevr. Braggaar—de Does zich hierbij aan. Op haai voorstel zal aan de burgemeester een bloemengroet worden gezonden. Alvorens de Raad zich zette aan de behandeling van een aantal voorstellen, werden enkele benoemingen afgedaan Bij het voorstel een directeur van de Gem. Acc. Dienst te benoemen, voor welke functie B. en W. een voor dracht van twee personen hadden in gediend. merkte de heer Van Dyk (KVP( op. dat het aanbeveling verdient, dat de Raad uitvoerig wordt ingelicht over de naar voren gebrachte kandidaten. Spre ker deed in deze geest een voorstel en vroeg de benoeming van een directeur van de Gem. Acc. Dienst zo mogelijk aan te houden. De heer Meester (PvdA) acht dat dit voorstel niet gekoppeld moet worden aan de onderhavige benoeming. Om. zoals de heer Van Dijk wenst, notulen over te leggen van een vergadering (b.v. van het college van B en W.waarin de kandidaten besproken worden, oordeelt hy niet juist. Bovendien wordt eerst de commissie waarin de raadsleden zitting hebben, gehooid. Over een psychotech nisch onderzoek valt nog te praten. Vol gens spreker is er geen aanleiding om wyziging te brengen in het benoemings recht. Ook de heren Stolp (Prot Ohr.), Ha gen s (WD) en Van Weizen (CPN) achtten het met juist, dat dit voorstel aan de voordracht gekoppeld wordt. Ze zyn het met de door de heer Meester ontwikkelde gedachten eens. Wethouder Menken, webhouder van de Personeelszaken, is van oordeel, dat het College eerst eens grondig over het door de heer Van Dyk voorgestelde zou den moeten praten, alvorens hy een antwoord kan geven Wethouder Van der Kwaak begrypt niet waarom de heer Van Dijk juist op dit moment met het voorstel komt. Spreker is er tegen, dat dit voorstel aan de benoeming gekoppeld wordt. In zijn repliek zegt de heer Van Dyk be- KONINGIN OP „DE RUIGENHOEK" Koningin Juliana is voornemens deze week by Prinses Wilhelmina in „De Ruigenhoek" te verblijven. Gedurende die tijd zullen de gebruikelijke ontvang sten van de Koningin in het paleis aan het Lange Voorhout plaats vinden. reid te zijn dit voorstel los van de voor dracht te maken. Nadat van de tafel van B. en W. was medegedeeld, dat het voorstel van de heer Van Dijk de te volgen procedure bij benoemingen in pre-advies zal worden genomen, werd de heer I. E. Ba tenburg met 27 van de 32 uitgebrachte stemmen benoemd tot: directeur van de Gem. Accountantsdienst. Momenteel is de heer Batenburg werk zaam als referendaris A by deze dienst. Tot hoofd van de openbare lagere school aan de Maresmgel werd in de vacature van de heer J Berkenbosch, thans hoofd van de opleidingsschool aan de Lorentz. kade, de heer P. van Zonneveld te Wad- dinxveen benoemd. (De zitting duurt voort) BEURSOVERZICHT Koninklijke 700 Amsterdam. 19 maart De beurs heeft vandaag een meren deels vast, maar zeer rustig verloop ge had. Dat Koninklijke Olie 10 punten ho ger lag dan vrijdagmiddag, viel uit het verloop van Wallstreet te verwachten. Het bijzondere van de rijzing was ech ter dat het hoofdfonds vandaag de 700 bereikte en daarmee op een nieuwr na oorlogse mijlpaal terecht kwam. Op voortdurende Amerikaanse aankopen is de jongste styging in hoofdzaak tot stand gekomen en daar deze na opening van de markt aanhielden, kon het hoofd fonds vanmiddag de 7 maal parikoers al heel gauw overschrijden. Daarop volgde een lichte reactie tot 699. maar tegen het sluiten van de markt werd weer 700 genoteerd. De handel had een uitermate ernstig verloop Ook In de andere sectoren ging het bijzonder rustig toe. De drie overige in ternationale fondsen bijv. lagen wel een paar punten beter, maar trokken weinig belangstelling. De Indonesische waarden lieten zich weer van een vriendelyker zijde kennen en kwamen over de ge hele linie op hoger niveau. Zo waren Am sterdam Rubber 2 punten. Ver. Deli 3 en HVA zelfs 5 punten beter. De seheep- vaarthoek werd extra gestimuleerd door de fraaie cijfers van Nievelt Goudriaan. Een verhoogd dividend en een emissie van f. 10 miljoen aandelen A 150r; in de verhouding van 2 nieuwe op 1 oud aan deel, droeg sterk daartoe bij en veroor zaakten voor Nievelt een stijging van 521 tot 600 bieden Nederlandse Staatsfondsen over de ge hele linie een fractie lager. WISSELKOERSEN Amsterdam. 19 maart Londen 10 64=8—10.65 V»: New York 3 82%— 3 83%: Montreal 3 83A—3 83U: Parys 1 0817':—10827%: Brussel 7 62%—7 63% Frankfurt 90 82—90 87; Zürich 86 95— 87.00; Zürich (vr. francs) 89 36%— 8941',.; Stockholm 73 28%—73 33%: Ko penhagen 54 99%—55.04%Oslo 53 19— 53 24: Milaan 60 68%—60 73%. Beurs van Amsterdam Maandag 19 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned 53 3% 102% 102% Grootboek obl102i'« Ned '51 3% 100,7« 100% Ned '53 (3%) 100% 100', Ned '48 3% 97% 97% Ned '54 3% 97 H 97 ft Ned '55 3% 97ft 97 Ned '55 n 3% 98'i 98U Ned. '47 3H 3 98H 9811 Dollarlng '47 3 96% 96% Investeringscert 3 98% 98% Ned 62-64 3 99 99% Indië 37 A 3 96% 96% Grootboek '46 3 96ft 97ft ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 67% 70 Nat Handelsbank 148% 148% Ned Handelmy 222 222% AKÜ 329% 330% Philips 345% 346 Philips '55 340% 341% Onliever 367% 369', Wilton Feyenoord 302 340 Blliton 2de r299 301 Kon Olie f 50.— ..340 Kon Olie 691 701%. Amst Rubber 109% lllft Holl Amer. iyn 206% 207', Kon Ned Stoomb 203 204% Ned Scheepv. Unie 199 202"'» HVA 129% 134% Java Cult 72 73% Dell My 136V4 138% Sencmbah94 95% N1ET-ACTÏEVE OBLIGATIES Prov.- en uem. leningen A dam '47 3 100 100% Den Haag 1937 1 3.. 97% Lelden 1947 9« B R'dam *37 1 III 3% 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105% 105% Premieleningen A'dam '51 2% 138% 138', Eindhoven '54 2% 108% 108% Enschede "54 2% 113% 113(2 Den Haag -52 I 2% 1363136% idem II 2% 142% 141% R'dam '52 I 2% 138% 137% idem n 2% 137% 131% Utrecht '53 2% 122 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amsterd Bank 250% 250 Rotterd. Bank 228% 227% Twentsche Bank247 238%ed. Industrie Ondernemingen Ned. G. enSplr fabr 233 234 Kon. Ned Grofsm 139% 139 Rott. Droogd My 63:- 641 B Tieleman en Dros 15 14% Handelsondernemingen Borsumy cv A f 1000 115% 117% Interaatio149 148% Diversen Spoorwegen Dell Spoofw My. Amerik. fondsen Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen V K 16/3 Holl Constructie 421 Ing bur v Bouwnyv «ai Int. Kunststof! Ind 68 67% Kon. Ned Edelmet 76 76 Pref. w.a Idem 79 79 Textiel Gebr v wyk 87% 87% Leidsche Wolsplnn 316 317% Ned, Electrolasm 52 Slkkens Lakfabr '5? 453% 452 Ver. Touwfabrieker 185% 185 Wernink's Betonm 141% 141'

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3