LEIDSCH DAGBLAD Echtpaar bij raadselachtige brand te Amsterdam in vuur omgekomen Treilervissers willen staking niet beëindigen E.V.C. van verraad beschuldigd WEERBERICHT KOORTSACHTIGE ACTIE VAN „AGITATOREN" IN GEORGIE Wil Soekarno communist(en) in het Indonesische Kabinet? 95ste jaargang MAANDAG 19 MAART 1956 No. 28785 Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN slnSeI Giro NO 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f?.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bonn, lid van het Nederlandse Hoge Commissariaat. De staking in het treilerbedrijf tc IJinuiden duurt voort. In een vergade ring. die zaterdagmiddag om 6 uur in IJmuiden begon, is dit besluit gevallen. De reders zijn met hur verklaring van 10 maart niet duidelijk genoeg geweest en omdat sedertdien geen positiever geluiden van de reders zijn vernomen, sloten de vissers zich aan bij het antwoord, dat de stakingsleiding, eveneens op 10 maart, formuleerde. De stakers achten de mogelijkheden voor een spoedige oplossing van het conflict aanwezig, maar blijven bij hun mening, dat daan-oor een positiever toelichting van de redersvcrkl3ring noodzakelijk Is. De E.V.C., die dinsdag In een verklaring he. nut van verder staken discutabel had gesteld, omdat volgens deze verklaring de overwinning was behaald en de reders hun capitulatie alleen maar hadden gecamoufleerd, werd in felle be woordingen van verraad beschuldigd, een van de aanwezige vissers in de zaal las hierop een verklaring voor, waarin hij voorstelde de E.V.C. uit de zaal tc ver wijderen. De stakers gingen hiermee akkoord, waarop de drie aanwezige bestuursleden van de E.V.C. en een verslaggever van „De Waarheid", de vergadering verlieten. op pap. Justitie staat voor vragen Voorts branden in Den Haag (groothandel) en Groningen (Concerthuis) (Speciale berichtgeving) In de late nachtelijke uren van zondag op maandag heeft aan de Tweede Nassaustraat te Amsterdam een felle brand gewoed, die aan een echtpaar (59 en 52 jaar) het leven heeft gekost. Terwijl alle andere bewoners van het perceel ,in totaal 6 gezinnen, zich wisten te redden met achterlating van alle bezittingen en kleding, is dit echtpaar jam merlijk in de vlammen omgekomen. Zowel brandweer als politie staan voor een raadsel hoe dit mogelijk is geweest. de achterzijde oversloeg naar het naast liggende perceel, namelijk no. 13, waai de drie verdiepingen aan de aohterzijde eveneens uitbrandden. Na vijf kwartier felle strijd tegen het vuur kon tenslotte te omstreeks kwart over vijf de brand weer het. sein: „brand meester" geven. Het hele huis van vier verdiepingen was toen reddeloos uitgebrand en slechts vier geblakerde muren resten ervan. Van De Officier van Justitie, die ijlings werd gewaarschuwd, leidt zelf het on derzoek in deze zaak. Even na vier uur werd de brandweer door omwonenden gewaarschuwd, dat in het perceel Tweede Nassaustraat 11 een brand woedde. Toen de rode auto's ter plaatse kwamen sloegen de vlammen ree<s van alle zijden uit de eerste verdie ping van het perceel en laaide het vuur als een ware orgie „van ..vlamtongen langs de hoyten trap naair de bovenliggende étages, waar het met ongewone felheid rond zioh greep. Van alle zijden waren de bewoners reeds uit het pand gevlucht. Sommigen over de trap naar beneden, anderen weer via de dakgoot naar de naastliggende huizen. De brandweer voerde een hardnekkige strijd tegen het verwonderlijk felle vuur, doch men kon niet verhinderen, dat ook het vuur aan Na Finse arbeiders nu Denen in staking Nauwelijks hebben de Finse arbeiders besloten het werk dinsdag (morgen) te hervatten na achttien dagen gestaakt tc hebben, of uit Denemarken komt het be richt, dat veertigduizend arbeiders daar zaterdag het werk hebben neergelegd. Deze actie vormt een onderdeel van een reeks symbolische stakingen om hoger loon en betere werktijden. Morgen, dins dag, zouden vijftigduizend arbeiders voornamelijk van drukkerijen, gaan sta ken, waardoor geen kranten kunnen verschijnen. Deze stakingsactie, de om vangrijkste sinds de oorlog, dreigt de gehele Deense economie te verlammen. Het werkgeversverbond zal woensdag over dc vraag vergaderen of stakers al dan niet van het werk geweerd moeten wor den. Dit zou dan betrekking hebben op 300.000 werknemers. Amerikaanse stem: „Geweten der mensheid getart" Naar aanleiding van de zaak Jung schlager heeft prof. dr. Henry P. de Vries, professor in de Rechtswetenschap pen aan de Columbia Universiteit te New York. voor de Amerikaanse televi sie de volgende verklaring uitgespro ken: „Vertegenwoordigers uit de Ameri kaanse juridische wereld zijn aangezocht om zich aan te sluiten bij een beroep, dat door de Nederlandse orde van advo caten is gedaan op de regering van In donesië teneinde de rechtvaardigheid van het proces van Leon Jungschlager te Djakarta nader te onderzoeken. De Indonesische officier van Justitie heeft de doodstraf geëist wegens ten laste gelegde subversieve activiteiten. Al beseffen wij, dat de ontbinding van de voormalige betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië noodza kelijkerwijs tot spanningen zou leiden, juist die spanningen echter leggen. In donesie in het bijzonder dc plicht op een rechtvaardige behandeling van in dividuele personen te waarborgen, zulks in overeenstemming met de waardigheid van een Staat, die on langs internationale verplichtingen op zich heeft genomen. liet is uiteraard moeilijk om tot in bijzonderheden de vele aspecten te be studeren van een strafproces, dat op zulk een afstand wordt gevoerd. Door waarnemers ter plaatse is echter ge constateerd. dat de fundamentele mensenrechten op ingrijpende wijze geweld is aangedaan. Het geweten der mensheid is hierdoor getart. Als Amerikaans advocaat en als hoog leraar in de Rechtswetenschappen sluit ik mij aan bij het beroep van de Ne derlandse orde van advocaten. Ik doe dit in de hoop, dat de Indonesische rechtspraak deze gelegenheid zal aan grijpen om te tonen, dat zij zich boven de sentimenten en vooroordelen van do- litieke overwegingen weet te verheffen" het belendende perceel, waren aan de achterzijde de eerste, de tweede en de derde étage geheel uitgebrand, waardoor het aantal thans dakloze gezinnen ten gevolge van deze brand 10 bedraagt. Dat dit aantal getroffen gezlniien zo groot is, moet geweten worden aan het feit, dat de étages van deze ouderwetse huizen ieder twee woningen hadden, namelijk een voor. en achterwoning. Men neemtmet vrij grote zekerheid aan, dat de brand op de 1ste verdieping in de voorwoning is ontstaan. Dat is dus daar, vaar beide slachtoffers zijn gevallen. De autoriteiten onderzoeken voor alles twee vragen: hoe is de brand ont staan en door welke oorzaak heeft het echtpaar niet tijdig genoeg kunnen vluchten terwijl alle andere bewoners zich in veiligheid hebben kunnen stel len. Zelfs een oude, bijna blinde man, die op de tweede verdieping woonde, heeft het vège lijf kunnen redden door via de dakgoot naar de naastliggende woningen te vluchten. Misschien dat het nauwkeurig onderzoek, waarmede dc Justitie thans begonnen is, een op lossing op de vragen en geruchten zal brengen, die rond deze even catastro fale als raadselachtige brand zijn ont staan. 9 Slot op pag. 2 Na Kroesjtsjefs aanval op Stalin Honderdduizenden demonstreerden in Tiflis tegen kritiek op hun landsman De inhoud van Kroetsjtsjefs felle aanval op de persoon van wijlen Stalin sij pelt thans langzamerhand door naar de brede lagen van het volk. In de gehele Sovjet-Unie wordt de rede vrijelijk besproken, seint Reuters correspondent uit Moskou. De 26 miljoén partijleden en leden van de jeugdorganisatie van de partij zijn op de hoogte gebracht van de juiste inhoud van Kroesjtsjefs toe spraak. Zelfs taxichauffeurs spraken er thans over met buitenlandersEr is echter één landsdeel, waar de aanval op Stalin niet in goede aarde is gevallen: in Georgië, waar Stalih^geboren is. Zó sterk schijnt daar de tegenstand tegei. de nieuwe koers te zijn, dat het Kremlin het noodzakelijk heeft gevonden niet minder dan vijftienduizend „agitatoren" (partijfunctionarissen, die tot taak heb ben de officiële besluiten wereldkundig te maken en te verklaren) naar Geor gië te zenden om daar van fabriek tot fabriek en van bureau tot bureau uitleg te geven van de verwerping van dc „persoonsverheerlijking" (In totaal zijn er ongeveer 37.000 van deze „agitatoren. Niettemin schijnen honderdduizenden in Tiflis tegen de aanvallen op Stalin gedemonstreerd te hebben. De menigte zou zelfs de portretten van Kroestjtsjef cn Boelganin, Mikojan en andere leiders, die Stalin gekritiseerd hebben, hebben verwijderd. Er werden spandoeken mee gedragen met opschriften als „Lang leve Stalin". Bloed zou er niet gevloeid zijn, omdat de politie niet tegen de demonstranten op trad en de militairen order had den gekregen niet te schieten. Bezoek Deense premier ging niet door wegens „slechte weersomstandigheden" De recente onrust in Georgië is niet de eerste sinds de dood van Stalin. Ook bij de arrestatie van Beria, de voormalige chef van de geheime politie evenals Stalin een Georgiër werd uiting ge geven aan kritiek op de nieuwe Sovjet russische leiders. De Deense premier, Hansen, zbu aan vankelijk de hoofdstad van Georgië, Ti flis, op 8 maart hebben bezocht, maar op het laatste ogenblik ging dat bezoek niet door wegens .slecht weer". Toen gingen de premier en zijn gezelschap naar Stalingrad. Na het bezoek aan deze stad, op 9 maart, achtten de autoriteiten de weersomstandigheden nog steeds te ongunstig voor een landing op het vlieg veld van Tiflis en de premier ging daar om voor een bezoek van een etmaal naar Bakoe. Zonder Tiflis bezocht te hebben, keerde hij naar Moskou terug Tot nog toe zJjn er weinig aanwijzingen dat gedenktekens voor Stalin verwijderd zullen worden. Een buste is echter reeds verwijderd uit het Moskouse museum van het Sovjetrussische leger. Het was ook opvallend, dat de Sovjetrussische pianist Emil Gllels vrijdagavond voor Radio- Politiek blijft I t ongewijzigd Het orgaan van de Sovjet-Russi- sche communistische partij. Praw- J da. heeft zondag in een artikel „De overwinning van liet socialisme in de gehele wereld" voorspeld, na l het einde van een overgangsperio- l de waarin liet kapitalisme en het socialisme naast en met elkaar leven. Lenin had voorzien, dat dc groeiende crisis van het kapitalis- 1 me en de verschijning van zulke i grote landen als India en China op het toneel der geschiedenis gepaard zouden gaan met een snellere sociale ontwikkeling, aldus het t artikel. Moskou aangekondigd werd zonder de vermelding. „Drager van de Stalinprijs", zoals totnu toe steeds de gewoonte is ge weest bij kunstenaars met deze onder scheiding. Slot op pag. 2 Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking. Geen regen van betekenis.. In het noorden van het land iets warmer, overigens weinig ver andering in temperatuur. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 MAART Zon op: 6.45 uur: onder: 18.55 uur. Maan op: 11.36 uur; onder: 3.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.42 en 21.28 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Een foto uit Djakarta, kort voor I verdediging van Jungschlager. Mr. i het vertrek van mr. Van Empel. die A. C. van Empel midden) in ge- mevr. Boaman adviseerde bij de I sprek met mevr. Boaman en mr. Indien „groen" groen„rood" dan rood „Samenstelling moet overeenstemmen met de resultaten der verkiezingen" President Soekarno heeft verklaard te wensen, dat de nieuwe regering in overeenstemming zal zijn met de resul taten van de algemene verkiezingen. In een rede op een massa-vergadering in M alang in Oost-Java zeide Soekarno, dat de regering een afspiegeling dient te zij n van de keuze van het volk. „Indien het volk een groene regering wenst, mo et de regering die kleur hebben. het volk een rode regering wil, dan moet het rood zijn." Hij verklaarde de samenstelling van het Kabinet, die hem door formateur Ah Sastroamidjojo is voorgelegd, te zul len bestuderen, voordat hij er zijn goed keuring aan zal hechten en herhaalde dat enkele personen op de lijst van mi nisters hem nog niet bekend waren. De communistische vakbeweging Sobsi heeft een telegram naar Malang gezon den, waarin er bij president Soekarno wordt aangedrongen de samenstelling van de regering te verbeteren door er een communistische vertegenwoordiger in op te nemen. Onze correspondent te Djakarta meldt: In politieke kringen in Djakarta zoekt men de werkelijke reden van het feit dat president Soekarno zijn voor lopige goedkeuring heeft onthouden aan de samenstelling van het, door mr. Ali Sastroamidjojo voorgestelde. Kabinet in diens mening dat daarin ook linkse groeperingen moeten zijn vertegenwoordigd en dat dit Kabinet, bij het ontbreken daarvan, geen af spiegeling vormt van de politieke op vattingen in het Indonesische volk. Zoals bekend heeft de president reeds eerder te kennen gegeven dat er z.i. geen bezwaar tegen is dat de Commu nisten deel uitmaken van de regering. In het voorstel van de formateur is zij de enige der vier grote partijen, aan wie geen plaats in het Kabinet is ingeruimd. Het is bekend dat de formateur ge poogd heeft met het standpunt van de president rekening te houden bij zjjn poging om een Kabinet te vormen. Het lag in zijn bedoeling in verband daar mede een minister van Staat voor de transmigratie te benoemen en als zo danig in het Kabinet op te nemen Sad- jarwo, voorzitter van een linksgerichte organisatie van landbouwers. Sadjarwo is weliswaar partijloos, maar hij kon toch beschouwd worden als exponent der uiterst linkse groe pen. De Masjoemi heeft zich echter tegen het opnemen van Sadjarwo krachtig verzet en dreigde zelfs haar medewerking aan deze vorming van een Kabinet te zullen onthouden, in dien de formateur aan zijn voorne men vasthield. Onder invloed van de rechtervleugel in zijn partü, de PNI is de formateur toen voor de Masjoe mi gezwicht en heeft hjj zijn voorne men laten varen om een linksgericht vertegenwoordiger in de formatie op te stellen. Dit heeft inmiddels geleid tot de ontslagname van mr. Soejono Hadinoto (die tot de linkervleugel in de PNI behoort) als bestuurslid dier partij. In politieke kringen in Djakarta noemt men thans de situatie weinig duidelijk en ziet men nog niet welke richting de ontwikkeling door dit „mee- formeren van de president" zal nemen. Men ziet namelijk geen mogelijkheid een Kabinet te vormen dat steunt op de grootst mogelijke meerderheid, dus ook van de Masioemi, en dat toch, overeenkomstig de wens van de presi dent, linkse, aan de communistische partij verwante, vertegenwoordigers be vat. Mevr. Joliot-Curie werd slachtoffer van onderzoek De beroemde Franse geleerde, mevrouw Irene Joliot-Curie, wier overlijden zater dag in dit Blad werd gemeld, is het slachtoffer geworden van liaar weten schappelijk onderzoek: zij overleed aan leucaemie, een bloedziekte, die het ge volg is van haar werk met radio-activi teit. A.s. woensdag zal zij begraven wor den. Zij ontvangt een staatsbegrafenis. Tezamen met haar echtgenoot, Jean Frederic JoliotCurie (die de naam va zün vermaarde schoonouders. Curie ontdekkers van het radium aan de zijne had toegevoegd) ontving zjj in 1935 de Nobelprijs voor scheikunde. Mevr. JoliotCurie begon haar weten schappelijke arbeid in 1921. nadat zij in het radiuminstituut van haar moeder had gewerkt. Zij verrichtte o.m. onder zoekingen naar de radio-activiteit van radium en polonium. Gedurende de eer ste wereldoorlog werkte zij voornamelijk bij de dienst voor x-stralen van haar moeder en zij hielp de ambulances van het Rode Kruis uitrusten met materiaal voor x-stralen. Zij heeft in de loop van haar leven meer dan vijftig weten schappelijke werken gepubliceerd, som mige in samenwerking met haar echtge noot. In 1947 werd zij hoofd van het radium-laboratorium in Parijs en profes sor aan de Parijse universiteit. Haar echtgenoot, vooraanstaand lid van de Franse communistische partij werd in 1946 hoofd van het commissariaat voor atoomenergie, maar werd na 4 jaar van deze functie ontheven. In de tweede we reldoorlog namen Irene en haar man Koningin Juliana lieejl zaterdag middag de herdenkingsbijeenkomst van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan bijgewoond. De Koningin complimenteert de boswachters, die werden onderscheiden wegens meer dan 25-jarige dienst aan de ver eniging. Louis Bromfield overleden In Columbus, in de Amerikaanse staat Ohio, is zondag op 59-jarige leeftijd over leden de bekende Amerikaanse schrijver Louis Bromfield. Bromfield werkte de gehele dag op zijn boerderij en schreef alleen in de avond uren. Zijn bekendste werken zijn „The rains came"; „The strange case of mrs Annie Spragge" en „Early Autumn". Met dit laatste boek won hij in 1926 de Pu- li tzerpr ijs. Na landbouw te hebben gestudeerd in Cornell en aan de universiteit van Co lumbia, deed Bromfield tijdens de eerste wereldoorlog dienst, als chauffeur van een ambulance in het Franse leger. Na de oorlog ging hij in de journalistiek en werkte onder andere enige tijd in Hol lywood als „scriptwriter". MEVR. IRENE JOLIOT-CURIE deel aan het verzet tegen de Duitsers. Zij vervaardigden ontplofbare stoffen voor de verzetsstrijders ondanks de aan wezigheid van Duitse natuurkundigen in hun laboratorium. Mevr. Curie moest tenslotte naar Zwitserland uitwijken en haar man moest onderduiken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1