Bouw van 243 woningwetwoningen ln vele sfeer gezinnen heerst geen rust en harmonie Gestolen wapens gevonden Dr. A. Pelt sprak voor VIRO en Leidse juridische studenten 95ste jaargang Dinsdag 13 maart 1956 Tweede blad no. 28780 Voorstellen aan Leidse Raad Ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan B. en W. van Leiden bieden de Raad een plan aan voor de bouw van 243 wo ningen op een terrein ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan. Het qlan. ontworpen door het architectenbureau ir. J. Jonkman en P. van Dorp te Oegstgeest, omvat de bouw ^an 17 wo ningen voor bejaarden. 102 woningen voor gezinnen van ten hoogste 4 perso nen. 86 woningen (6 personen). 19 wo ningen (8 personen) en 19 woningen (10 personen). De woningen voor bejaarden bevatten op de begane grond een woonkamer, een slaapkamer, een keuken, een bad- cel en een bergplaats. De zolderruimte kan. zo nodig, als slaapplaats worden gebruikt. Op de zuidzijde van de wo ningen is een terrasje gedacht. De éta gewoningen voor vier en zes personen zijn van het gebruikelijke type, waarbij echter het centrale trappenhuis aan de achterzijde is ontworpen. Door deze lig ging, namelijk tussen de keukens van de woningen, wordt verwacht, dat de geluidshinder van het trappenhuis in de woningen sterk wordt beperkt. De étagewoningen voor acht en tien per sonen hebben op de begane grond twee slaapkamers, meteen afzonderlijke trap van de woningen uit bereikbaar. Met uitzondering van de woningen voor bejaarden, zijn alle woningen ont worpen in étagebouw met vier bouwla gen De bij de woningen behorende berg plaatsen zijn in de bouwlagen op de be gane grond ontworpen. Naast ieder trappenhuis is een ruimte, welke als was- en droogruimte kan worden inge richt. De totale bouwkosten worden ge raamd op f. 3.745.000, terwijl op voet van de beschikking bijdrage-regeling woningwetbouw 1950 een jaarlijkse rijks bijdrage is te verwachten van f. 84.376. De grondkosten zijn gesteld op f. 2450 per woning. De gemiddelde huur per woning zal naar raming f. 11.30 per week bedragen. B. en W. stellen de Raad voor het onderhavige plan in beheer en exploi tatie te geven aan de woningbouwver eniging „Ons Belang", alhier, in ver band waarmede aan genoemde woning bouwvereniging. ingevolge art. 52 van de woningwet, het voor de bouw nodige bouwvoorschot en de rijksbijdrage wa ren te verstrekken. Verder dient de voor de bouw bestemde grond aan genoemde bouwvereniging in erfpacht te worden uitgegeven. Zowel het verstrekken van het voorschot als het in erfpacht uitge ven van de grond moeten geschieden onder de vastgestelde algemene voor waarden en bepalingen. B. en W. geven de Raad in overwe ging in bovenstaande geest een besluit le nemen. STICHTING R.-K. SCHOOL VOOR MINDER BEGAAFDE KINDEREN. B. en W. stellen de Raad voor me dewerking te verlenen tot de stichting van een zes klasse- en twee vaklokalen tellende r.-k. 6chool voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. In verband met het ernstige gebrek aan bouwgrond voor scholen e.d. in onze gemeente is thans nog niet te be palen. op welke plaats de school zal kunnen worden gebouwd. Het krediet voor het inrichten van een lokaal voor huishoudkunde en van een lokaal voor handenarbeid in de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan het Noordeinde 40, alsmede voor het aanschaffen van meubilair, leer- en hulpmiddelen voor deze school wensen B. en W. met f. 3.516.49 te verhogen. Indien de Raad hiermede akkoord gaat zal ook medewerking worden verleend voor de aanschaffing van leermiddelen voor het verkeersonderwijs ten behoeve van deze school. Idem voor de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. de Chr. Ulo-school aan de Antonie Duycklaan 1; idem Voor de aanschaffing van leermiddelen voor het lees- en verkeersonderwijs ten behoeve van de r.-k. scholen voor ge woon lager onderwijs, gelegen aan de Haarlemmerstraat 32a en 32b en van een kast ten behoeve van eerstgenoemde school. ONTSLAG MeJ. B. SCHAAP B. en W. stellen voor aan mej. B. Schaap, op haar verzoek, met ingong van een nader door B. en W. te bepalen da tum, eervol ontslag te verlenen uit haar betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Da Costa- sti a at. Een bedrag van f. 4.200— wensen B. en W. te voteren ten behoeve van de aanschaffing van een afwasmachine voor de Jelgersmakliniek. VERBETERING WATERLEIDING SLACHTHUIS De waterleiding van het Openbaar Slachthuis voldoet niet meer aan de eisen, welke daaraan thans moeten wor den gesteld. In del oop der jaren is n.l. voor ver schillende doeleinden van het gebruik van grondwater uit de op het terrein van het Openbaar Slachthuis aanwezige BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Johanna Catharina. dr. van F Feneler en H. G. de Boer: Johanna Maria dr. van J. G. de Konink en G J. Meiier; Hendrikus Jozef. zn. van H. J Nulkes en M. J. v. d. Klust: Anna Jozina dr. van J W. Snellen en L. de Bruvn: Geertje Jo hanna dr. van C. van den Heuvel en C. C. v. Ginneken: Johannes Cornelis. zn. van J. Rademaker en A. v. Reeuwiik: Ma- delon. dr. van J M. Balleeo en W. H. L. Daeniaux- Alebertus. zn. van J. Sneiiders en M. J. G. de Beer: Petrus Clemens Ma ria. zn. van J. J. Paardekooper en M. C. de Jone: Cornelia Alida Dorothea dr. van K H. Verstee? en A D A. Horsman: Cornelis Leonardus. zn. van J J. W. v. Went en W. M. Koemans' Willem, zn. van D Schoneveld en A. Ravensbereen; Emil Johann Heinrich zn van E. G. H. Hürtel en E. M, T. Mulder: Helma Ma rijke, dr. van 'H. J. Sloos en A Versloot: Geertrulda Maria dr. van J. J. Nieuwen- burg en M. J. J. v. Poeteeest: Henricus Johannes Maria Jozef. zn. van J. Cle mens en H. J. Lo??er. GETROUWD. H. Seller en T. Kulit: G. Erades en M. J H. Hermeen OVERLEDEN. H L. Haverkamp, huisvr. van Holle- beek 54 Ir.: C. J den Dopper vrouw. 72 Ir.: K Hamelink man 63 IrJ. Brue- man. wednr.. 68 Ir.: H. P. v Waarden- bur?, vrouw 72 1r.- J. J. Verdeeaal. man 69 Ir.: J M. Pet. huisvr. van Koppeschaar 68 Ir.: M. de Swiieer vrouw. 69 Ir.: F. Bekooi. zn. 9 Ir. bronnen wegens de slechte kwaliteit van dit water overgegaan op het gebruik van leidingwater. Tengevolge hiervan is het gebruik van leidingwater in die mate toegenomen, dat de druk in de aanvoer- leiding onvoldoende is, in het bijzonder ln het varkensslachthuis en in de dienst woningen aan de Pasteurstraat. Met het uitvoeren van de noodzakelijke verbete ringen is een bedrag van naar raming f. 13.000 gemoeid. Voorts komt er in de gemeenteraads zitting van a.s. maandagmiddag een voorstel aan de orde om een bedrag van f. 1.550 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van sportmateriaal t.b.v. de politie: idem tot de verlenging van de termijn van ontruiming van een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen; ide mom het subsidie voor het jaar 1956 ten behoeve van de Sportstichting te verhogen met f. 2.166,60, zulks voor de aanschaffing van 75 hockeysticks en 3 sofSballsets en tenslotte om de supple- toire begroting voor 1954 en de rekening met. het verslag over dat jaar van de stichting ,3urgerijfonds van Leiden" goed te keuren. NIEUWE DR. VAN VOORTHUYZENSCHOOL Wordt 25 april geopend De nieuwe Dr van Voorbhuyzensohool, gebouwd aan het verlengde van de Mar- nixstraat. zal woensdag 25 april officieel worden geopend. HERV. SCHOOL ASSENSTRAAT NA PASEN OPEN Het ligt in de bedoeling, dat de nieu we Hervormde school aan de Assenstraat direct na Pasen vermoedelk 10 April in gebruik wordt genomen. Amateurfotografen bijeen „De Doelen" herbergde gisteravond weer leden van de Leidse amateur-foto grafenvereniging. die onder leiding van de heer J. G. Gompelman het werk van Amerikaanse collega's bekeken. Allereerst wekte de voorzitter de leden op mee te doen aan de onderlinge wed strijden. Ook kan er werk ingezonden werden voor de eerste Benelux fotosalon, die van 6 tot 20 mei geopend is. De ge vorderde hoofdklassers kunnen hun werk. dat een artistiek karakter moet hebben, opsturen naar Lokeren bij Antwerpen Voor ae tentoonstelling „Family of man", die in Amsterdam gehouden wordt bleek eveneens belang stelling te bestaan. Nu verschenen op het doek duplica ten van foto's uit een collectie van de Amerikaanse amateur-fotograf errbond. Niet alle foto's vermochten het enthousiasme op te wekken, maar men was ook wel erg kritisch. De onderwer pen liepen sterk uiteen. Achter elkaar verschenen opnamen over het onder werp „inferno" en „kerktrap" op het doek. Een paar typische landschappen hadden ook goede opnamen opgeleverd. Na de pauze was er voor de leden legenheid dia's te vertonen. Klacht van het onderwijs: De wapens, die zoals men weet, enkele dagen geleden uit een kazerne te Ede werden gestolen, zyn vanochtend door de marechaussee opgevist uit de Haarlemmertrekvaart nabg de houtzagerij van de firma Mulder. Men blijft thans nog zoeken naar een radio en een koffer sigaretten, die zich daar eveneens moeten bevinden. De gestolen wapens, bestaande uit 2 stenguns met toebehoren, 3 karabijnen. 1 pistool, enkele loopborstels en een hoeveelheid munitie, werden naar boven gebracht door duikers van de Kon. Ned. Marine, nadat de daders nauwkeurig de plaats hadden aangewezen, waar zij de buit in het water hadden geworpen. Vele kinderen krijgen te grote cadeaus en te veel snoepgoed en zakgeld Leerkrachten van het openbaar en c hristelijk onderwijs in de inspectie Lei den kwamen vandaag in de stadsgehoorzaal in jaarlijkse inspectievergadering bijeen. Onder de vele aanwezigen, de zaal was geheel gevuld, merkten wij o.m. op de loco-burgemeester van Leiden, wet houder J. C. van Schaik, de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, de heer B. Swanenburg, de chef van de afdeling onderwijs, dr J. Roosenschoon. de heer Roggeveen, consulent lichamelijke op voeding en de heren B van Julsingha en h. a. Vriend, resp. o'ud-rijks- en ouq- gemeentelijk inspecteur. De heer J. Machielsen, rijks-inspec teur in de inspectie Leiden, die in zijn kwaliteit van voorzitter een woord van begroeting en inleiding sprak, wees daarin allereerst op de gestage uitbrei ding van het onderwijzende personeel in deze inspectie In enkele jaren steeg het aantal boven de 900. Binnen niet al te lange tijd zal dit aantal de 1000 over schrijden. Ook het aantal scholen is toegenomen en bedaagt thans 145. Is de groei van het leerlingenaantal, scholen en personeel allesbehalve tot stilstand gekomen, bij het onderwijs zelf meent spreker een zekere stabiliteit te kunnen waarnemen. De tijd van alles te aanvaarden of te proberen, wat er onder het varnieuwings-etiket wordt aangeboden, is achter de rug. Bezinning op en kritische beschouwingen van het nieuwe hebben de oncferwijsbalans min of meer in evenwicht gebracht en heb ben in vele klassen tot een andere, be tere pedagogische en didactische 'aan pak. geleid. De gulzigheid, waarmede sommigen in het bijzonder de jonge ren op het nieuwe aanvielen, heeft menigmaal tot verslapping van de orde en rust in de school geleid en het on derwijs meer kwaad dan goed gedaan. De activiteiten van de pedagogische centra, cursussen, belangwekkende ar tikelen in de onderwijsbladen, maar vooral ook het voortdurend contact tus sen de leerkrachten onderling, het be spreken van onderwijsproblemen in engere en ruimere zin, niet op de speel plaats of op de gangmat, maar in een rustig, gezellig en ernstig samenzijn na afloop van de schooltijd, acht spreker van grote betekenis voor onderwijs en opvoeding en kunnen z.i. de leerkracht tot steun zijn bij het verrichten van zijn of haar verantwoordelijke taak, een taak die naar spreker meent in de loop der jaren niet gemakkelijker is gewor den. IN VELE GEZINNEN GEEN RUST EN SFEER De klacht van vele schoolhoofden: in vele gezinnen is geen rust, geen sfeer, geen harmonie is helaas nog niet verstomd. Er zijn ouders, aldus de heer Maehielsen, die meer uit dan thuis zijn. die hun kinderen met of zonder geld de straat op sturen, die zich over hun kroost geen zorgen ma ken en wie het volkomen onverschillig laat waar hun kinderen zich overdag of 's avonds bevinden. Er bestaat in dergelijke gezinnen geen gezinsverband, geen ouderlijk gezag, er heerst niet die echte, warme bescher mende liefde, die elk kind zo zeer nodig heeft VERKEERDE OPVOEDING Sommige ouders menen, aldus spre ker, dat hun kinderen in de eerste plaats een prettiger jeugd moeten hebben dan zij, ouders gehad hebben of menen gehad te hebben. Zij geven hun kinderen grote cadeaus, veel snoeperijen en veel zakgeld. Zij nemen hen mee naar feestjes en uitvoeringen, die vaak tot diep in de nacht duren. Dat hun kinderen daardoor te weinig nachtrust krijgen, beseffen zij mis schien wel, maar zij maken dit besef ondergeschikt aan hun eigen genoe gens. Geen wonder, dat de jeugd, welke uit dergelijke gezinnen afkom stig is, veel zorgen baart. Onoplettendheid, onverschilligheid, gemakzucht, maar ook vrijpostigheid, brutaliteit en onbeleefdheid moeten voor een groot deel worden toegeschreven aan de slechte omstandigheden, waarin zij opgroeit. Gelukkig begrijpt de school waar het kwaad geboren wordt. Door middel van huisbezoek, contact en ouderavonden, tentoonstelling van het schriftelijk werk van werkstukjes van de handenarbeid en handwerkles pro beert men een band te leggen tussen het gezin en de school en op voorzichtige wijze bij te dragen tot de heropvoeding van bovenbedoelde ouders. Tenslotte wees de heer Machielsen er op, dat de school altijd in het mid den der belangstelling heeft gestaan. Lof en blaam wisselden en wisselen el kander af: kritiek wordt haar niet ge spaard! Desondanks is spreker er van overtuisd, dat allen medewerken aan de verheffing van het onderwijs en de op voeding van de kinderen. Na deze opening werden allereerst en kele huishoudelijke zaken afgedaan. Op voorstel van het bestuur werd de con tributie verhoogd van f. 1.50 op f. 2.00 per jaar. Bij de bestuursverkiezing werd mej. A. Beks te Leiden in de vacature van mej. J. F. Mooi en de heer M. M. Vöge te Katwijk in de vacature van de heer A. v. d. Berg gekozen. DIFFERENTIATIE EN INTEGRATIE Hierna was het woord aan de heer C. van der Zwet uit Den Haag, leider van het Chr. Pedagogisch studiecen trum, met een inleiding over „Differen tiatie en integratie". Spreker, die de begrippen differentia tie en integratie toelichtte en met sum- matie vergeleek, merkte o.m. op, dat de school over het algemeen meer aandacht heeft gehad voor de differentiatie-, dan voor de integratie-processen Een zeer belangrijk kenmerk van de echte inte gratie, is aldus spreker, dat een nieuw deel totaal in het oude wordt opgeno men. De gedachte, dat slechts belevenis sen tot integratie leiden, is voor ons van enorm belang. Het stelt ons onmiddel lijk voor de didactische eis van onder wijs op een manier, waardoor de lessen een beleving worden. Empirisch is daar bij gebleken, dat een scherpe differen tiatie de integratie bevordert. De heer Van der Zwet, wiens rede cp vele plaatsen van humor was door kruid. wees er vervolgens op, dat de in tegratie op zichzelf nog allerlei vormen kan hebben. Vervolgens merkte spreker op, dat wij door de vakken van het onderwijs tot een zekere integratie te brengen, wij I deze integratie voor de kinderen gematc- kelijker maken, Als men de onderdelen uit elkaar gaat trekken en nooit het verband laat zien, wordt van de inte gratiekracht van de kinderen vaak te veel geëist. Nadat de heer van der Zwet nog ge wezen had op het belang van het geven van actueel gelegenheidsonderwijs, ein digde hij met de leerkrachten aan te sporen in het onderwijs steeds een die nende houding aan te nemen. De heer Machielsen, die de spreker hartelijk dankte voor zijn interessante en tevens boeiende causerie, zeide het te betreuren, dat sommige schoolbestu ren bezwaar maken tegen het houden van een dergelijke dag. onder het voor wendsel „dat de kinderen weer een vrije dag hebben". Indien deze opmerking werd geplaatst met het oog op de vele ijsvacantie-dagen, die zijn gegeven, zou spreker hier nog in kunnen komen, doch voor het houden van deze verga dering. die ligt in het culturele en in structieve vlak, is dit bezwaar niet op zijn plaats. Bovendien is de leermidde lententoonstelling voor de leerkracht een jaarbeurs in het klein, waardoor hij zich op gemakkelijke wijze op de hoogte kan stellen van wat er op de markt ver schijnt. Na de middagpauze hield Max Croisset een boeiende voordracht over „Van muizen en mensen". Lezers seh rij ven.... PROFICIAT. OUD-STRIJDER 1940! Vele Leldenaren. die in november 1947 zo spontaan door dit blad reageerden op een inzameling voor een scheerapparaat t.b.v. de sanatorium-patiënt H. Kloppen burg, gelegen in „Beatrix-oord" te Ap pelscha. zullen met groot genoegen ver nemen. dat hij na een moeilijke lijdens weg van ,14 jaar ziek zijn" genezen Is verklaard en nu Vader is geworden van een drieling te Emnercompascuum, waar hij met zijn jonge vrouw woont. Nu zijn naam en adres gisteren in dit blad ver meld werden, voelen velen misschien de behoefte hem met deze genezing van harte geluk te wensen en hem een blijk te zenden van onze ereschuld „als steun in dit nu onverwacht grote" gezinsgeluk. Een lezeres. „In dienst van de wereldgemeenschap"" Vanmorgen heeft dr. A. Pelt, directeur van het Europees Bureau van de Verenigde Naties te Genève, een inleiding gehouden over: „In dienst van de wereldgemeenschap", voor de leden van de Vereni ging voor Internationale Rechtsorde, de Juridische faculteit en de Ned. Studenten Ver. voor wereldrechtsorde. De bijeenkomst was belegd in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg, en werd o.m. bijgewoond door de rector magnificus, prof. dr. A. S. van Arkel, de secretaris van de Senaat prof. dr. P. A. H. de Boer en prof. mr. W. J. M. van Eysinga. heeft, dat er meer personeel moet zijn, omdat de ambtenaren niet van het ene naar het andere departement kun nen worden overgeplaatst. Hierin is vooral de laatste jaren wel verandering gebracht en men heeft de ervaring opgedaan, dat de ambtenaren zich over het algemeen snel aanpassen aan hun nieuwe werkkring. Er bestaan over het begrip „internatio naal ambtenaar" de zonderlingste waan voorstellingen, aldus dr. Pelt. Het is een mooi vak, maar het is niet enkel rozen geur en maneschijn, zoals men wel ver onderstelt. Het is een jong vak. dat eigen lijk pas na de eerste wereldoorlog op kwam. Toen had men er nog geen juiste kijk op en konden de vreemdste situaties ontstaan. Een grote moeilijkheid was de loyaliteit, die men moet hebben zowel tegenover het eigen land als tegenover het orgaan dat men dient. In een bij zonder moeilijke situatie kwamen de internationale ambtenaren uit Duitsland en Italië, nadat daar het totalitaire sy steem zijn intrede had gedaan. Sommi gen bleven trouw aan hun eigen land en anderen aan de internationale organi satie, hetgeen voor hen dan vaak ver strekkende gevolgen heeft gehad, als het vervallen verklaren van de nationaliteit. De eerste secretaris-generaal van de Volkenbond, sir Eric Drummond, heeft veel bijgedragen tot het goed verstaan van het begrip „internationale ambte naar". Mede op wat hij verricht heeft, is men in 1945 kunnen gaan bouwen aan de Verenigde Naties. Het algemeen principe is, dat een internationaal ambtenaar geen enkele dienst mag bewijzen aan een nationale regering, geen decoraties mag aanne men van zijn regering, geen actief lid mag zijn van een politieke partij, en geen publicaties mag doen met be trekking tot de Verenigde Naties. NIET ALTIJD PRETTIG Het is, aldus spr., niet altijd prettig internationaal ambtenaar te zijn: er worden grote offers gevraagd vooral van het gezinsleven, want men is veel op reis en men woont in het buitenland, terwijl men de kinderen toch graag een Nederlandse opvoeding wil geven Onge regelde werktijden en taalmoeilijkheden zijn ook vaak van niet te onderschatten belang. Bovendien zijn de promotiekan sen, vooral aan de top, niet erg groot. In de V.N. is men verschillende moei lijkheden tegen gekomen bij het kiezen van het personeel van de internationale organen. Er moest allereerst een billijke geografische verdeling worden gezocht, hetgeen vooral met betrekking tot spe cialisten uit Zuid-Amerika, Azië en Afrika moeilijk is voor de secretaris generaal. die de ambtenaren benoemd. Bij de Volkenbond was dit niet zo'n groot probleem, aangezien daar een Europese geest heerste en de meeste ambtenaren Europeanen waren. SPECIALISATIE Het secretariaat van de V.N. is sterk gespecialiseerd, hetgeen het nadeel MOOI VAK Dr. Pelt besloot met de opmerking, dat het een mooi vak is. ondanks de depri merende dagen, die er natuurlijk ook zijn, en de moeilijkheden. Het geeft grote voldoening, al duurt het soms lang eer men resultaat bereikt. Hierna was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarna men gedurende de lunch nog wat napraatte over het be handelde onderwerp. Uitbreiding Acad. Ziekenhuis ruimte vormt een zeer ernstig beletsel voor de ontwikkeling van de Rijks universiteit alhier. Curatoren der Rijksuniversiteit hebben in verband hiermede B. en W. medegedeeld, dat het ten behoeve van een onmiddellijk noodzakelijke uitbreiding van het ge- bouweneomplex van het Academisch Ziekenhuis, de beschikking dient te worden verkregen over gronden, ge legen tussen de Poelwetering, de En- dgesterwetering en de trambaan Lei den's Gravenhage. Een partieel- uitbreidingsplan, waar bij deze gronden in aansluiting aan de bestaande universitaire gebouwen voor openbare of bijzondere gebouwen wor den bestemd, zal binnenkort ter ge meentesecretarie ter inzage worden gelegd. Een gedeelte van de onderhavige gronden, ter grootte van 0.18.95 ha. behoort aan de gemeente in igendom toe. Omtrent het overige deel, groot 4.44.30 ha, zijn met de eigenaren onder handelingen gevoerd, doch deze hebben niet tot overeenstemming kunnen lei den. De eigendom van die gronden zal derhalve thans door middel van ont eigening in het belang van de volks huisvesting voor de gemeente in eigen dom moeten worden verkregen. Nadat de gemeente de eigendom van de bedoelde gronden heeft verkregen zullen B. en W. de Raad voorstellen deze met de stroken water aan de Staat der Nederlanden te verkopen. <Deze pagina ls gedeeltelik gecorrigeerd) Drie april aanvang woning telling AANSTELLING VAN 30 WONINGTELLERS De algemene woningtelling 1956, ten doel hebbende de verzameling van recente gegevens over de omvang en vooral de structuur van de woning voorraad en voorts over bezetting der woningen met huishoudens en alleen staanden. zal voor de gemeente Lei den op 3 april a.s. een aanvang ne men. De telling dient uiterlijk 30 juni a.s. gereed te zijn. niertoe behoeft Leiden de aanstelling van 30 woning tellers. Aan de gemeenten zal uit 's Rijks Kas een vergoeding worden toegekend voor de door de gemeenten ten behoeve van de uitvoering der telling gemaakte kosten. Voor deze gemeente kan, naar schat ting, gerekend worden op een vergoe ding van het Rijk van rond f. 25.930.—. De te maken kosten zullen zijn: salarissen van de tellers f. 25.350. sociale lasten f. 3.805.salarissen ambtenaren afdeling Bevolking en een technisch ambtenaar, die bij de telling ingeschakeld zullen worden f 4.680. bureau behoeften etc. f. 125.— in totaal f. 33.960 B en W. stellen de Raad voor dit krediet thans ter beschikking te stellen. Toekenning presentiegeld aan leden van stembureaus In gevolge art. E 3, 3e lid van de Kies wet kan door het College van B. en W. aan de leden van de stembureaus een presentiegeld worden toegekend. In deze gemeente is to nu toe deze bepaling niet togpast. maar werden aan de leden van de stembureaus van gemeentewege ver versingen beschikbaar gesteld. B en W. menen, dat het gewenst is over te gaan tot toekenning van pre sentiegeld, omdat het de laatste jaren zeer moeilijk is gebleken om een vol doend aantal geschikte personen te vinden, die bereid waren zich een be noeming als lid of plaatsvervangend lid van een stembureau te laten welgeval len. I Dit zal nog moeilijker worden, nu. in gevolge de jongste wijziging van de Kies wet, de stembureaus voor het eerst tot j 's avond zeven uur geopend zullen zijn. Een presentiegeld van f. 45,per stembureau achten B. en W. daarom ze ker verantwoord. In verband met de langdurige aan wezigheid van de leden in de bureaus, zouden zij bovendien nog enige verver singen beschikbaar willen stellen. De kosten hiervan worden per stembureau geraamd op f. 15,—. Aangezien er 58 stembureaus zijn, zou den de totale kosten van presentiegeld en verversingen voor dit jaar bedragen f 3.480,B. en W. stellen de Raad voor hiertoe over te eaan. Benoeming directeur Gem. Accountantsdienst Ter vervulling van de vacature ont staan door het aan de heer G. H. Rigter verleende eervol ontslag, bieden B.'en' W de Raad de volgende, niet alfabe- j tische aanbeveling aan ter benoeming j van de Directeur van ed Gemeentelijke i Accountantsdienst: 1,1 E. Batenburg, referendaris A bij de Gemeentelijke Ac countantsdienst, alhier en 2. J. G. Cram- winckel, accountant bij de Centrale Ac- coutant-sdienst van het Ministerie van Financiers De foto hierboven toont het sor teren van de vangst. Aanschaffing van 1017 gasgeisers Wederom dient te worden overgegaan tot de aanschaffing van gasgeisers ten behoeve van de woningen in verschil lende woningcomplexen. Thans moeten apparaten worden aangeschaft voor de volgende woningen: van de Woning bouwvereniging „de Goede Woning" 199 woning in plan zuidwest III; van de Woningbouwvereniging ..Ons Belang" 243 woningen plan noord V: van de Woningbouwvereniging „de Tuinstaa- wijk" 90 woningen in de oude plannen I, II. Ill, en IV; van de gemeente 252 wo ningen plan zuidwest IV; 122 woningen plan zuidwest IVa; 111 woningen plan noord IV, zodat in totaal 1017 geisers moeten worden aangekocht. De kosten van het leveren aanbren gen en bedrijfsklaar opleveren worden geraamd op f. 170— per geiser, zodat voor 1017 exemplaren een krediet nodig is van 1017 f. 170— f. 172.890,—. Aan de hiervoor genoemde woninc- bouwverenigingen dient een voorschot te worden verstrekt om de aanschaffing te kunnen financieren De rente dier voorschotten kan worden bepaald op 3%%, terwijl de te betalen annuïteiten kunnen worden berekend naar een loop tijd van 15 jaren. De annuïteiten en de jaarlijkse kosten voor onderhoud moeten door de bewoners worden betaald, het geen neerkomt op een wekelijkse bij- I drage van f. 0.35. Door de woestijnen van Pakistan LEZING VAN Mr. A. HUSTINX. Onder auspiciën van het internatio nale tijdschrift voor Studium Generale, maandblad voor culturele vorming, ver toonde mr. A. Hustinx gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal zijn film „Door de woestijnen van Pakistan". Mr. Hustinx leidde deze culturele avond in met een korte uiteenzetting te geven van de aardrijkskundige situatie en de economische en politieke ontwik keling van Pakistan, dat een der nieuw ste staten ter wereld is. Toen op 15 augustus 1947 het Engelse gezag zich uit Britsch-Indië terugtrok, viel dit ge bied. dat onder de Britse overheersing als één staatkundige eenheid had gegol den, uiteen in twee onafhankelijke sta ten; Pakistan en India. Twee republie ken waren geboren in een oud cultuur land. Ondanks alle moeilijkheden aan de scheiding ontsproten west en oost Pakistan liggen zestienhonderd kilome ters van elkaar verwijderd is dit land bezig zich met ongekende energie door de problemen heen te werken en zich, met de 80 miljoen inwoners, niet alleen als de nieuwste, maar ook als de grootste en voornaamste der Mohammedaanse staten in Azië en Afrika op te werpen. De film ..Door de woestijnen van Pa kistan", die in prachtige kleuren is op genomen. gaf de aanwezigen een buiten gewoon interessant beeld, zowel van de grote steden als van het platteland van west-Pakistan. Voor de pauze vertelde de commer cieel leider van „Studium Generale", de heer Stroo. nog een en ander over het doel van dit culturele maandblad. HALVE EEUW GETROUWD Morgen is het vijftig Jaaj- geleden, dat de heer S. Koster, die in zijn Jonge ja ren als varensgezel vele wereldzeeën heeft bevaren, het stuur van zijn eigen huwelijksboot in handen nam. Als enig passagiere had hij in die tijd mej J. van Leeuwen, die thans zijn gouden bruid is. In later jaren heeft de heer Koster het aan de wal gezocht en is hij niet minder dan 44 jaar bij de firma Zitman en Zoon als heier werkzaam ge weest. Bruid en bruidegom, die aan de Voldersgracht 22 wonen, hebben een nakomelingschap van acht kinderen, zestien kleinkinderen en één achter kleinkind In de vergadering van de afdeling Letterkunde van de Koninklijke Nedcr- landse Akademie van Wetenschappen, cisteren gehouden te Amsterdam, heeft prof. dr. G. G. Kloeke uit Lelden een mededeling gedaan over het onderwerp „een oud sjibbolet: de gewestelijke uit braak var «heeft".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3