star I Amerikó American Reders zijn bereid te praten, maar stakers willen meer „hou-vast" „Staken" blijft voorlopig parool Krijgen Hollander en Amerikaan opdracht voor Rembrandtbeeld in geboortestad Leiden Nu op de tweesprong: „DREES OF ROMME" Geslaagd einde van Litteris toneelwedstrijd Dulles nodigt Soekarno uit voor een bezoek aan Amerika MAANDAG 12 MAART De A-lijsters worden niet ontslagen In aansluiting op ons bericht van zaterdag laten wij hieronder de volledige tekst volgen van het communiqué, dat door de vereniging van reders van vissersvaartuigen te IJmuiden werd verstrekt. Dit com muniqué was een gevolg op een bespreking, die vrijdagmiddag tussen de redersvereniging en bestuurders van de erkende bonden werd gehouden. Over de aard en de resultaten van deze bespreking is niets bekend gemaakt. De reders stellen in hun communi qué, dat de vereniging enige tijd gele- den de wens te kennen heeft gegeven om in onderhandelingen met de erken de vakorganisaties niet alleen enkele verbeteringen in de bestaande c.a.o. te bespreken, doch ook het vraagstuk van de verschillende loonsystemen, die in de Nederlandse visserij bestaan, ter tafel te brengen. Daarbij was het hun bedoeling te trachten op dit punt een io groot mogelijke uniformiteit te be- reiken, althans zeker voor schepen, van andere c.a.o. vaart en waarheen de i IJmuider reders him bemanningen za- gen afvloeien. 1 In de tien weken, dat het conflict nu al duurt, heeft zich. aldus de reders, langzamerhand de legende gevormd, dat zij daarbij als enige oplossing de afschaffing van de vaste gage zien en dat het hun er bovendien om te doen is de huidige positie van de visser te i benadelen. Zij menen daarom goed te doen thans nog eens nadrukkelijk te ver klaren dat noch het een nóch het ander het geval Is. Integendeel zijn zij van oordeel dat de door hen gewenste uniformiteit tegelijkertijd moet betekenen verhoging van de be staanszekerheid van de visser door het vastleggen van een redelijke ml- nimum-gage. Bovendien zullen be sprekingen over de verkrijging van deze uniformiteit alleen dan succes kunnen hebben. INDIEN HET RE SULTAAT DAARVAN DOOR DE VISSERS ZELF WORDT GEDRA GEN. De reders zijn nog steeds bereid, onmiddellijk nadat de vissers naar zee zijn gegaan hetgeen natuurlijk slechts op basis van de huidige c.a.o. kan geschieden. over de verlangens die onder de vissers leven met betrek king tot bepaalde wijzigingen van de c.a.ó.. met de organisaties die partij njn bij deze c.a.o., in onderhandeling te treden. UNIFORMITEIT Zij menen echter duidelijk te moeten uitspreken, dat zij het noodzakelijk achten op zo kort mogelijke termijn tot besprekingen over genoemde uniformi teit in de loon- en arbeidsvoorwaarden ln de Nederlandse visserij te komen en zouden in ieder geval, hetzij nog in de komende onderhandelingen, hetzij on- middellijk daarna, een poging in deze I richting willen doen. VERTROUWENSMANNEN BIJEEN Zaterdag 10 maart kwam de commis sie van vertrouwensmannen uit de stakende treüvissers te IJmuiden bij een. In deze bijeenkomst, aldus een van die zijde verstrekt communiqué, werd mededeling gedaan, dat de heer T. van Slooten, bestuurder van de christelijke werknemersorganisatie, zich eigener beweging bij de commis sie van vertrouwensmannen heeft vervoegd op vrijdag 2 maart. In het gesprek met de commissie bood de heer Van Slooten. naar hij meedeelde ln overleg met de heer Van der Wal van het hoofdbestuur van zijn orga nisatie, zijn bemiddeling aan in het trcilcrconflict. Deze bemiddeling werd door de commissie aanvaard op basis van de door de stakers reeds eerder bekend gemaakte verlan gens van handhaving van de vaste gage en verbetering van een aantal bepalingen in de c.a.o., onder meer betreffende de vakantie-rech ten. de voeding aan boord en het lever- en kuitgeld. Met de heer Van Slooten werd de afspraak gemaakt, dat hij na zijn bespreking met de redersvereniging bij de commissie verslag van zijn bevindingen zou uit brengen. Tot zaterdagavond zes uur was de heer Van Slooten nog niet met enige mededeling bij de commissie geweest. Wel werd in de loop van die dag een mededeling bekend, die door de reders «as gepubliceerd. Uit deze publikatie en enkele andere mededelingen, die de commissie van andere zijde ontving, heeft de commissie de indruk gekregen, dat de persoonlijke bemiddelingspoging van de heer Van Slooten niet het re sultaat heeft gehad, dat hem en de commissie bij hun gesprek voor ogen stond. Hoewel de heer Van Slooten dit niet persoonlijk heeft medegedeeld, heeft de commissie uit een en ander de conclu sie getrokken, dat het persbericht van de redersvereniging van zaterdag 10 maart gezien moet worden als het re sultaat van alles, wat in de afgelopen weken van verschillende kanten, inclu sief van de heer -Van Slooten en de christelijke organisatie is gedaan om tot een oplossing van het conflict te komen. WEINIG CONCREETS De commissie heeft daarom het pers bericht van de redersvereniging met leer grote aandacht bestudeerd en besproken. Vooralsnog kan de com missie in dit persbericht nog te wei nig concrete punten vinden om aan de vissers te adviseren de mogelijk heid van een beëindiging van de sta king te overwegen. Hoewel de commissie kan aanvaarden dat definitieve besluiten ten aanzien van de verlangens van de treilvissers genomen worden in besprekingen, die na de beëindiging van de staking ge opend worden, is de commissie er ander zijds echter van overtuigd, dat de in houd van het persbericht te weinig positieve toezeggingen bevat, om de vissers te bevredigen. De commissie zal zich in de loop van de week in de ver schillende kustplaatsen van de mening van de vissers op de hoogte stellen. Een algemene stakersvergadering in één der plaatsen is niet meer mogelijk, omdat inmiddels de aanvaarding van werk in andere bedrijven door de treilvissers een zo grote omvang heeft aangenomen, dat nog slechts in de avonduren in de plaatsen van hun inwoning de vissers allen te bereiken zijn. „BLIJFT STAKEN" De commissie onthoudt zich op dit ogenblik van een discussie over on derdelen van het persbericht van de redersvereniging. Zij verklaart zich bij voortduring bereid om elke ern stige bemiddelingspoging te aanvaar den en te ondersteunen en elk rede lijk voorstel van rederszijde ernstig te overwegen. Op dit ogenblik kan de commissie echter aan de treilvissers geen ander parool geven dan de sta king onverzwakt voort te zetten en de Nederlandse bevolking op te roe pen hen moreel en financieel te blij ven steunen, zolang dit noodzake lijk ls. Van de zijde van de algemene bond van vervoerspersoneel (NVV) verne men wij, dat de stichting Umuider visverwerking besloten beeft geen gebruik te maken van de vergunning, die de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau op verzoek van de stichting had verleend tot het ont slaan van de reserve visknechten van de A-lijst. Deze vergunning had een geldigheids duur tot 10 maart. Vrijdag heeft een bespreking plaats gevonden van de stichting met de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties, waar dit besluit om de A-lijsters niet te ont slaan. bekend ls gemaakt. Wij vernemen verder, dat men zich zo spoedig mogelijk zal gaan beraden op de mogelijkheden om tot betere verhoudingen in de vishal te komen. Een van de punten, die daarbij onder ogen gezien zal worden, is het onder zoeken van de mogelijkheid tot afslui ting van de vishallen. zodat deze alleen toegankelijk zal worden voor bonafide arbeiders. Voor de mensen, die op de A-lijst staan, betekent dit besluit een grote opluchting. Hun positie hangt niet lan ger aan een zijden draad. Anderzijds zullen zij er voor hebben te zorgen, wil men tot betere toestanden in de hal kunnen komen, dat zij ook die mate van vakbekwaamheid bezitten, die van hen verwacht mag worden. MEVR. M. W. S. BLOK—ABERSON OVERLEDEN van het heengaan van mevrouw M. W. Blok-Aberson. die zaterdag op 74- jarige leeftijd alhier is overleden. Want mevrouw Blok, wèduwe van prof. mr. A. J. Blok. bekleedde gedu rende een groot aantal jaren verschei dene functies in het openbare, voorna melijk sociale leven en zij heeft dat ge daan op een wijze, die boven alle lof verheven was. Dit maakte het tot een bijzonder grote moeilijkheid voor haar een waardige opvolgster te vinden, wanneer zij de tijd gekomen achtte j om het werk. dat zij met zo grote trouw toewijding en zorgvuldigheid een aan- tal jaren had verricht, neer te leggen Gedurende ongeveer 30 jaar was zij de ijverige secretaresse van het bestuur der Vereniging Vakschool voor Meisjes voor Leiden én Omstreken (aan het Rapenburg), van welke vereniging zij ook ere-lid was Bij haar afscheid als bestuurslid werd haar op grond van haar grote verdien sten jegens het nijverheidsonderwijs de plaquette van de Bond van Verenigin gen voor Nijverheidsonderwijs toege kend, een onderscheiding waarop me vrouw Blok. ondanks haar grote be scheidenheid. bijzonder gesteld was. In vroegere jaren was zij ook lid van de Leidse Voogdijraad, terwijl zij tot haar dood toe op de van haar bekende, nauwgezette wijze de functie heeft be kleed van regentes tevens penningmees- teresse van het Oudelledenhuis aan de Herengracht. In al deze kwaliteiten heeft mevrouw Blok haar voortreffelijke eigenschap pen van hoofd en hart in dienst van de gemeenschap gesteld Allen, die haar hebben gekend, zullen er haar dank baar voor blijven Haar stoffelijk overschot zal morgen middag om halfvler op de begraafplaats ..Rhijnhof' te rusten worden gelegd. (Inrez Med.-Adv.) Niet zonder tegenstand 12 juli nationale herdenking in de Pieterskerk Auto te water Dame gedood Vannacht omstreeks kwart voor een ls «n bestelauto met drie personen ln het Noord-Hollands Kanaal bij Purmerend gereden. Hoewel vry snel hulp ter plaatse was, tag men slechts kans twee der inzit tenden uit de wagen te bevrijden. De derde, de 41-jarige mevrouw van der Wal uit Amsterdam-Noord, kon eerst later boven water worden gebracht. Ruim een uur werd kunstmatige adem haling toegepast, dooh helaas, vergeefs. Haar stoffelijk overschot is overge bracht naar het stadsacademisch zie kenhuis te Purmerend. middenstand zal worden benaderd om steun, en men overweegt een klein vast bedrag aan industriële ondernemingen De plannen, die de Stichting Rembrandt Herdenking 1956 bij de 350ste verjaardag van de geboorte van Rembrandt verwezenlijkt had willen zien, en die vorig jaar maart werden vastgesteld, blijken thans veel te groots opgezet te zijn geweest. Zij moesten tot bescheidener omvang worden teruggebracht. Met name zal de internationale prijsvraag voor het ver vaardigen van een monument in de geboortestad van Rembrandt, Leiden, moeten vervallen, zowel om financiële redenen als vanwege het feit, dat grote beeldhouwers geen interesse voor prijsvragen tonen. Thans wordt overwogen, een definitieve opdracht te verstrekken tot het ontwerpen van een monumen door een Amerikaanse en een Nederlandse beeldhouwer in onderlinge samenwerking. Men hoopt een ontwerp voor dit monument gereed te hebben bij de nationale herdenking van Rembrandt op 12 Juli a.s. in de Pieterskerk te Leiden. Bescheidener plannen Dit bleek tijdens de algemene verga dering van de stichting Rembrandt Herdenking 1956. die zaterdag in de La kenhal te Leiden werd gehouden onder voorzitterschap van de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Korten- horst. Dr. Kortenhorst sprak er. met begrip voor dc motieven, zijn teleurstelling over uit dat dc regering geen subsidie verleent aan dc stichting, en dat dc financiële medewerking van hetbedrijfs leven beneden dc verwachtingen is ge bleven. Daardoor moesten de oorspronkelij ke plannen vervallen en moet nu wor den overgegaan tot een directe op dracht tot vervaardigen van een Rem brand tmonument. De kunstcommissie van de stichting overweegt deze op dracht te verstrekken aan twee voor dit doel samenwerkende kunstenaars, en wel een Amerikaan en een Neder lander. De vergadering moest over dit denkbeeld beslissen zonder op de hoog te van de namen der betrokken beeld houwers te zijn. en zonder moeilijkhe den verliep die beoordeling niet. Van verschillende zijden werd het onjuist geacht, de opdracht mede aan een buitenlander tc verstrekken, aange zien ons land voldoende capabele krachten heeft om dit nationale monu ment voor een van de grootste Neder landers geheel een Nederlands kunst- produkt te doen worden. Van de zijde van het dagelijks bestuur echter werd, gesteund namens de kunstcommissie, de gecombineerde Nederlands-Ameri- kaanse opdracht verdedigd met de overweging, dat een ln internationale samenwerking tot stand gekomen mo nument geheel overeenkomstig de in ternationale betekenis van de Neder landse schilder Rembrandt zou zijn. Deze bestuursoverwegingen gaven tenslotte de doorslag, toen het bestuurs voorstel werd geaccepteerd met een overgrote meerderheid. Voordat een de finitieve opdracht verstrekt wordt zal het internationale karakter daarvan nog de organisatie van Nederlandse beeldende kunstenaars worden geraad pleegd. Publikaties De aanwezigen hechtten voorts hun goedkeuring aan de overige plannen van liet bestuur, waarvan wij onlangs melding maakten, o.m. het doen uitge ven van boekjes over Rembrandt, be stemd voor verspreiding onder de leer lingen der middelbare scholen, en voor algemene verspreiding, terwijl bij de herdenking ook een groot opgezet boek werk verschijnen zal Aan eerstgenoem de uitgaven is ook een loterij voor alle kopers verbonden met kunstreizen naar Londen, Parijs. Münchcn. Kassei en Stockholm als prijzen. Van de gemeentelijke en provinciale overheden zal financiële steun worden gevraagd, respectievelijk een halve en een kwart cent per inwoner. Ook de als steun te vragen, nu gebleken is dat grotere vrije giften niet te verwachten zijn van die zijde. Voorts zal Keukenhof ook als propa- gandaforum voor de Rembrandther- denking een rol te spelen krijgen. Plaats van het monument Voorts werd nog iets gezegd over de plaats van het monument dat Leiden krijgt aangeboden. Men heeft definitief afgezien van het Stationsplein en later besloten, de fontein op de Vismarkt naar de oorspronkelijke plaats te laten verhuizen en op de huidige plaats het monument te vestigen, midden in het volle leven dat zozeer de belangstelling van Rembrandt had. Monumentenzorg was echter tegen de verplaatsing van de fontein, zodat ook dit plan niet defi nitief kon worden. Er wordt thans ver der beraadslaagd. Tijdens de vergadering werden als nieuwe bestuursleden in de vacatures van de heren Van Riel en Hamacher gekozen de heer G. R D Crommelin te Leiden, die de functie van penning meester kreeg opgedragen, en K. E. Schuurman uit Den Haag als vertegen woordiger van de kunstcommissic Uitvoerig werd gesproken over de sa menstelling van het ere-comité. Bin nenkort zullen de gesuggereerde leden worden benaderd over hun bereidheid, in dite comité zitting te nemen Mr. Burger stelt Voortzetting van hel huidige beleid of restauratie van liet verleden Mr. J. A. W. Burger heeft op het congres van de P. v. d. A. gesproken over „Verder onder deze vlag". H|j uitte de hoop. dat de komende verkiezingsstrijd een karakter zal dragen, waaruit een sterk democratisch besef spreekt en sprak de overtuiging uit, dat langs democratische weg een betere maatschap pelijke weg mogelijk ls dan op welke andere wijze ook. Mr. Burger meende, dat het hoog tijd is een volksuitspraak over het toekomstige regeringsbeleid te krij gen. De komende verkiezingen, zo zeide spr.. zijn niet alleen noodzakelijk, omdat de wet zulks voorschrijft, doch nog meer, omdat de partij-politieke verhoudingen en opvattingen zich meer en meer hebben ontwikkeld op een wijze, die in strijd dreigt te geraken met de duidelijk vooruitstrevende verkiezingsuitslag van 1952. De politieke ontwikkeling geeft, vol gens mr. Burger, een minder fraai beeld te zien. Hij wees er op. dat bij de komende ver kiezingen zowel Drees als Romme lande lijk lijstaanvoeder zijn. Niemand zal straks behoeven te beweren met begre pen te hebben, aldus spr„ dat hU Romme tot minister-president koos. toen hij op protestant-christelijke partijen of op Oud zijn stem uitbracht. Het is thans mede door de twee algemene lijstaan voerders Drees en Romme volkomen duidelijk waar het bij deze verkiezings strijd, om gaat, n.l. of Nederland wenst de voortzetting van een beleid Drees dan wel restauratie van het verleden onder leiding van Romme. Spr. achtte deze duidelijkheid een voordeel. Deze verkiezingen worden klaarblijke lijk door de confessionele partijen opge vat als een revanche voor 1952. Het Ne derlandse volk heeft het volgens deze partijen in 1952 verkeerd gedaan en nu worden de kiezers uitgenodigd te bewij zen. dat ze hun leven gebeterd hebben, zo ging spr. voort. Deze poging tot re vanche is jarenlang voorbereid en reeds de kabinetsformatie van 1952 en al wat daarop is gevolgd, droeg het kenmerk van de teleurstelling van de nlet-minis- ter-presldent geworden Romme Nu is het de KVP, die door dik en dun door de AR en CHU wordt gesteund. De pro testant-christelijke partijen zijn het waarop Romme zijn verwachtingen kan bouwen, maar waarin wij niet de waar borgen van regerlngsstablllteit en ar- beidsvrede kunnen ontdekken, die in het achter ons liggende tijdsbestek ons deel zijn geweest. Spr. kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat wij op een tweesprong staan. Er Is In Nederland een regering tc vormen ln anti-socialistische zin. Tegenover deze mogelijkheid staat ook evenzeer een andere, n.l. om de P. v. d. A. politiek alsnog te verwerkelijken, om alsnog de progressieve krachten In alle partijen tot elkander te trekken. Alleen de kiezers zullen dat kunnen De Plankeniers brachten zaterdagavond fraaie „Koopman van Venetië" Shakespeare's ..De koopman van Venetië". Het horen van deze titel be tekent voor het oudere geslacht „Shylock" van de grote Louis Bouwmeester, die van september 1880 tot zijn dood op 28 april 1925 er meer dan 2000 maal deze rol in vervulde en alles compleet wegspeelde om deze rol van deze in haat. woede en hebzucht gedrenkte Jood maar het volle pond te reven. Zijn prestatie groeide uit tot een wereldtynering, die echter, zoals steeds op to- neeleebied. gedoemd was om in dc vergetelheid te verglijden. Het huidige re- slacht heeft dan ook geen herinnering aan deze grootse uitbeelding van één van onze grootste toneelspelers aller tijden behalve het geschreven woord. Zal de televisie op den duur hier uitkomst brengen? lukkig, behalve de scene voor de doge, tengevolge waarvan, voorin het begin. Portia te veel haar rug naar het publiek moest keren. De kostuums, ontworpen door mevr. Ger Eshuis—Maas, waren uitnemend van kleur en schakering, al wisten niet allen ze geheel feilloos t« aragen. Na de erote Louis hebben aanvanke lijk weinigen zich gewaagd aan de Koopman, we menen dat in het seizoen 1952/'53 het laatst John Gobau met Ank v. d. Moer als Portia naar deze Shakespeare hebben gegrepen En nu brengen amateurs in de to neelwedstrijd van de K.V. Litteris Sa crum ter gelegenheid van het honderd- larig bestaan de Koopman! Het is het gezelschap „De Planke niers'' uit Naarden. dat zich heeft ge waagd aan deze uiterst moeillike op gave en dit" feitelijk ter ere van ziin tweede lustrum. Want het bestaat Das tien iaar. Maar. als unicum in ons land be schikkend over een eigen schouwburgje, heeft het in die tien iaar onder bezie-, lende leiding van mr. H. M. Planten een uitzonderlijke hoogte bereikt in bilkans een duizend ODVoeringen van meest grote werken od toneelgebied, w.o. van Shakespeare. Molière. Priestlev Felix Timmermans, de Balzac, en zovele an deren. Jong van laren bezitten de Plan keniers reeds een traditie. HET STUK Shakespeare schreef zijn Koopman in 1594 als blijspel, toen de Joden in En geland niet erg geliefd waren en als blij spel wist het zich te handhaven tot 1741, toen Charles Macklin het meer dramati seerde. Pas in het begin van de 19e eeuw slaagde Edmund Kean er in om het vol ledig om te buigen naar de dramatiek, waarin ook Louis Bouwmeester het on derdompelde. Dit laatste kon slechts door de Shylock als de dominerende fi guur te maken met voorbijgaan van het feit. dat feitelijk ook de Christenen er een geduchte veeg uit de pan in krij gen. Want ook iri de Koopman brengt de grootste van alle Engelse auteurs een reek1; figuren in bonte afwisseling, zoals in al zijn blijspelen. Zelfs de nar ont breekt niet in de figuur van Lancelot Gobtoo en ook verder brengt Sha kespeare's speelse en dartelende geest een schat aan blijspel-typen van het zuiverste water. Reden te over om staande te houden, dat de Koopman tooh in wezen een blijspel ls en geen drama. Niet voor niets heet het niet Shylock! Het is in deze geest, dat de Planke niers de Koopman zijn benaderd en zij hebben de goede keus gedaan In de eerste plaats omdat de Koopman trots de Shylock-rol een blijspel blijft en in de tweede plaats omdat aldus kon wor den vermeden, dat werd „gebouwmees- terd", hetgeen a priori tot een misluk king was gedoemd, met alle respect voor het kunnen van deze amateurs. GESLAAGDE OPVOERING De Plankeniers zijn er in geslaagd om een mooie opvoering te brengen van dit voor hen zo moeilijke werk. Het vraag stuk der decors werd zeer naar behoren opgelost en de talrijke wisseling van decor verliep onder passende muziek van Roderik Huysinga vlot en vrijwel zonder stoornis. Ook de opstellingen waren ge steun van allen, die het wel menen mei de democratie, waarbij hü de com munisten bepaaldelijk moest uitslui ten, omdat het ondenkbaar is, aldus spr., de sociale rechtvaardigheid tc verwerkelijken met de handlangers van hen, die ons dwingen tot de onvermij delijkheid van een, de sociale vooruit gang vertragende militaire inspanning. De voorzitter, de heer Evert Vermeer, heeft o.m. nog opgemerkt, dat het aantal leden van de P v d. A. thans 131 681 lx*, draagt tegen 130.031 een maand geleden, dus een winst van 1650. Tenslotte bracht hij de Federatie Rotterdam dank voor bewerkstelligen. Daarvoor vroeg spr. de het organiseren van dit congres Economische hijstand aangeboden De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, heeft president Soekamo van Indonesië uitgenodigd voor een bezoek aan de Ver. Staten. De president zou deze invitatie reeds heb ben aanvaard, maar van een datum is nog niets bekend. Hoge functionarissen op economisch gebied, die Dulles op zijn reis door Azië vergezellen, zouden de Indonesische regering formeel econo mische bijstand hebben aangeboden op voorwaarden, die niet indruisen tegen de onafhankelijke politiek van het land. Over het al of niet aanvaarden van deze bijstand staat op het ogenblik nog niets vast. Dulles heeft nog te kennen gegeven, dat het overleg met de Indo nesische autoriteiten „zeer nuttig" is geweest en geleid heeft tot beter begrip voor eikaars moeilijkheden. (U.P.) De blijspeLstijl werd over het algemeen uitmuntend gehandhaafd, al werd niet een volledige eenheid verkregen. Niettemin hebben we grote bewonde ring voor hetgeen hier door amateurs werd gepresteerd. Het werd een voorstel ling op hoog. we durven wel zeggen zeer hoog niveau. Zowel als geheel als indi vidueel. al waren er natuurlijk bij de grote bezetting wel enkele zwakkere plekken. Mr Planten speelde zelf de Shylock er. wist deze cynisch wrede gestalte re- lief te geven zonder en dat was een winst! een enkele poging om te Bouwmeesteren. Integendeel hij bleef in getogen maar toch expressief genoeg om deze Jood te doen leven. Ook de Portia hoevele beroemde actrices speelden niet in deze begerenswaardige rol) van Mieke Donk had uitmuntende momenten en speelde met dat soort beminnelijkheid, dat hier zozeer els ls. De koopman, An tonio. zijn vrienden Bassanlo, Gratiano en Lorenzo, de nar, de doge, leder droeg zUn rol naar behoren en ook Jessica. Nerissa, de oude Gobbo en de rijke vrijers naar Portia's hand de pak kende scènes met de drie kistjes pas ten zich mooi aan. Nogmaals, we kunnen de Plankeniers van harte feliciteren met deze opvoe ring van dit gewaagde experiment, dat elk Sh a kespe are - oe u vre voor amateurs ls en de Koopman in het bijzonder Een tot een ovatie aangroeiend ap plaus uit de volle Schouwburg was een verdiende hulde. Het Litteris-publiek kon delen in het succes van het tweede lustrum van deze wakkere groep ama teurs! Het woord ls nu aan de jury. want met de Koopman is de serie wedstrijd avonden gesloten. Eind volgende maand besluit Litteris zijn eeuwfeest met de opvoering van Noel Coward's blijspel ,,'t Is maar be trekkelijk". M. Goede kans voor coalitie - regering? Tijdens het weekeinde is de vorming van een coalitieregering, bestaande uit de drie grote niet-communistische partijen, waarschijnlijker geworden. Formateur mr. Ali Sastroamidjojo heeft zijn besprekingen met partijlei ders over zijn kabinetsprogramma thans beëindigd. Na een derde ontmoeting met leiden van de Masjoemi zeide mr. Roem. dat op vele punten overeenstemming met de formateur was bereikt. Mr Ali Sastroamidjojo heeft bespre kingen gevoerd met alle partijen, die door vier of meer afgevaardigden in het nieuwe Parlement zullen zijn vertegen woordigd met uitzondering van de P.S.I Op een vraag waarom de socialisten niet ln het overleg zijn betrokken zeide de formateur: „Wacht u de ontwikke lingen maar af. Een woordvoerder van de P.N.I. heeft vanoohtend verklaard, dat de samenwerking tussen de drie grootste partijen thans bijna is verwe zenlijkt. Bloembollencorso op 21 april Het bloembollencorso, dat dit Jaar f tot titel draagt „Lentejuwelen". zal X norden gehouden op zaterdag 21 X april. De start Is wederom in Sas- srnheim en het keerpunt bij Ben- nebroek. De datum is natuurlijk I vastgesteld onder het voorbehoud X dat de bloeitijd der hyacinten een X normaal verloop heeft J Gezant te Bern BU K.B. is Jhr. J, W. M. Snouck Hur- gronje, gezant te Dublin, benoemd tot gezant te Bern. en mr, D. U. Stikker ambassadeur te Londen, tot dusver te vens gezant in IJsland, benoemd tot ambassadeur te Reykjavik.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7