LEIDSCH DAGBLAD Griekenland verbiedt betogingen tegen verbanning van Makarios „Zeer krachtig" protest bij de Ver. Naties Turken op Cyprus blij met deportatie WEERBERICHT Twee Leidse studenten wegens inbraak aangehouden Waren betrokken bij wapendiefstal te Ede vestigt nieuw Britse piloot snelheidsrecord in de lucht 95ste jaargang MAANDAG 12 MAART 1956 No. 28779 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Admlnlatratle: 25041; Redactie: 21507 De Griekse regering heeft het verstandige besluit genomen, demonstraties, die vandaag In het gehele land gehouden zonden worden als protest tegen de de portatie van aartsbisschop Makarios van Cyprus, uit veiligheidsoverwegingen te verbieden. Hiertoe werd besloten, nadat de veiligheidsdienst plannen van „anti nationale elementen" had ontdekt om van deze demonstraties gebruik te ma ken voor het zaaien van onrust. Zaterdag heeft de Griekse regering bü de Ver. Naties zeer krachtig geprotes teerd tegen de Britse politiek op Cyprus en de verbanning van Makarios. Ove rigens heeft de regering in Athene niet om een bijeenkomst van de Veiligheids raad verzocht. Wel heeft zü verzocht de kwestle-Cyprus op de voorlopige agenda van de volgende zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties in sep tember of november te plaatsen. Intussen is Makarios zaterdag met een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht naar Mombasa in Kenia (Midden-Afrika) gebracht. Vandaar ver trok hij met een fregat naar de Seychellen, een eilandengroep in de Indische Oceaan, waar hem het landhuis van de Britse gouverneur op het eiland Mahe als verblijfplaats is aangewezen. De Seychellen liggen 1600 km van de Afrikaan se Oostkust. De eilanden, 92 in getal, worden slechts eens per maand door schepen aangedaan. Er zijn geen lucht- of telefoonverbindingen met het vaste-* land. Anti-Britse relletjes in Athene en Saloniki Mehmed Dana, moefti van de Cypri sche Turken, heeft gezegd, dat zijn groep die één vyfde van de bevolking van Cy prus uitmaakt, het herstel van de vrede en orde op Cyprus verwelkomen en te vreden zijn met de verbanning van aarts- bissohop Makarios en de andere geest lijken. Verder zei de voorzitter van de partij „Cyprus is Turks", dat iedere Turk op Cyprus blij 's met de verbanning. De Britse veiligheidstroepen hebben zaterdag een benzinebom en munitie ge vonden in en nabij de tuin van aarts bisschop Makarios' residentie, aldus k officieel in Nicosia meegedeeld. Tien ben zinebommen waren nog niet voltooid. Sir Pierson Dixon, de Britse afgevaar digde bij de VIN., zei, dat het voorleggen van de kwestie Cyprus aan de VIN. een „gevaarlijk precedent" is. Hij noemde de Griekse opmerkingen over de jongste ontwikkelingen op Cyprus .misleidend". De Britse afgevaardigde zei verder, dat de Algemene Vergadering het vorig jaar al een soortgelijk verzoek aangaande Cy prus had afgewezen, daar de kwestie geen zaak is, waarmee de V.N. zich moe ten bezig houden, aangezien zij binnen de jurisdictie van Engeland valt. Bij anti-Britse betogingen in Saloniki zijn zaterdag 121 mensen gewond. De toestand van 47 gewonden ls ernstig. De universiteit van Saloniki is tot donder dag gesloten. De demonstranten hadden houten barricades opgericht en staken deze in brand om de pantserwagens tegen te houden, waarmee een eind ge maakt moest worden aan de betogingen. Vier pantserwagens en twee vrachtauto's Israëlische klacht over Egyptische troepen bij Gaza Israël heeft zondag de V.N.-commlssle van toezicht verzocht een onderzoek in te stellen naar Egyptische troepencon centraties in de strook van Gaza en de omgeving van Tel el Arisj. Ook bü de gemengde bestandscommissie heeft Is raël een klacht ingediend. In geheel Jordanië wordt een inzame ling gehouden voor de bewapening van de burgerwacht. In één dag had men een miljoen gulden büeen. Koning Hoes sein schonk 170.000 gulden, een Ameri kaanse auto en een geweer. Koningin Dina gaf een diamanten oorring. Gevan genen hebben de waarde van een dag voedsel afgestaan Van de Libanese am bassadeur kon een cheque van ruim 200.000 guiden in ontvangst worden ge nomen. De Syrische ambassadeur te Parijs heeft mondeling bij de Franse regering geprotesteerd tegen het leveren van Franse wfipens aan Israël, aldus werd zondag van welingelichte zijde te Da mascus vernomen De ambassadeur had erop gewezen, dat Frankrijk In de afge lopen maanden had gepoogd wapens van uiteenlopende typen aan Israël te leveren, hetgeen Syrië als een „on vriendelijke daad, welke ernstige gevol gen zal hebben voor de betrekkingen tussen Frankrijk en de Arabische lan den", beschouwt. Droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, .vakke tot matige ooste lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere (Opgemaakt te 11.15 uur.) 13 MAART. Zon op: 7.01 uur; onder: 18.43 uur. Maan op: 6.51 uur; onder: 20.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.02 en 16.13 u. De nummer bestaat alt 10 pagina'* van het leger werden onklaar gemaakt. De inzittenden werden met knuppels en stenen aangevallen, waardoor officierenw en manschappen werden gewond. Gees- overgoten Schiphol vertrok. telijken deden tevergeefs een beroep op de betogers om de kalmte te bewaren. Het Britse consulaat te Saloniki werd bewaakt door drie rijen pantserauto's Ook de ambassades van Engeland en de V.S. te Athene werden door legereenhe den beschermd. In de Griekse hoofdstad legden 3.000 bankemployé's het werk neer. Zij eisten in een betoging, dat de regering een „krachtige hand" zou to- Te Herakiion op Kreta doorbraken dui zenden demonstranten een politiekordon om een aanval te doen op het Britse consulaat. Het consulaat werd geheel verwoest en geplunderd. De consul wist zich in veiligheid te stellen en staat on der bescherming van de politie. Griekse koningin vertrokken De Griekse Koningin Frederika en haar dochter Prinses Sofia, die het bal in het Koninklyk Paleis te Amster dam hebben bügewoond, zün gister- middag om 3.30 uur met de KLM- convair „Jacob Maris" van Schiphol naar Hannover vertrokken De Koninklijke gasten werden uitge leide gedaan door Koningin Juliana en Prinses Beatrix. Voordat het vliegtuig vertrok liet de Griekse Koningin de eerste piloot Gardner en de tweprte oi- loot Markopolis, een Griek, vap de „Ja cob Maris" aan zich voorstellen. Met een hartelijke omhelzing namen de vorstin nen en de Prinsessen afscheid van el kaar, alvorens het toestel van het zon- Om Jungschlagers behoud Int. Juristencommissie zendt protesttelegram Van onpartijdige berechting geen sprake De internatonalc juristencommissie heeft een telegram aan de Indonesische ambassadeur gezonden, waarin het standpunt van het uitvoerend comité ten aanzien van de zaak-Jungschlager wordt uiteengezet. Aan dit telegram ontlenen wü het volgende: „Waar het comité niet de volledige processtukken tot zün beschikking had, weerhoudt het zich van een mening omtrent de schuld of onschuld van de verdachte. Het is echter uit de inlichtingen welke de commissie zün toege komen. overduidelijk, dat de verdachte Jungschlager niet op onpartijdige wüze berecht is in overeenstemming met de fundamentele beginselen van rechts pleging, erkend door de beschaafde naties. In het Statuut van Athene, in Juni 1955 afgekondigd door vooraanstaande rechters, advocaten en hoogleraren in het recht uit 48 landen en onderschreven door vele duizenden juristen over de ge hele wereld, wordt vastgesteld, dat: 1. De Staat is onderworpen aan het recht; 2. regeringen hebben de reenten van het individu te eerbiedigen m het kader van de rechtsstaat en moetjn cp effective wyze voorzien in derzelver handhaving; 3. rechters moeten zich la- rechtsstaat, deze beginselen zonder vrees of voorkeur beschermen en handhaven en weerstand bieden tegen Iedere in breuk door regeringen of politieke par- tijen of hunne onafhankelijkheid als rechters; 4. de advocaten der gehele we reld moeten waken voor de onafhanke- lijkheid van hun beroep, zij moeten kloekmoedig opkomen voor de rechten van het individu in het kader van de rechtsstaat en er op staan, dat aan iedere verdachte een onpartijdig straf ten leiden door de beginselen van de proces gegarandeerd wordt. '\;-V '.'VryGv Het uitvoerend comité heeft vastge steld. dat in het büzonder het tweede en het vierde beginsel op flagrante wüze geschonden zün door de wijze, waarop het proces-Jungschlager is ge voerd, het tweede beginsel, omdat ken- nelijk geen toereikende maatregelen zün getroffen om het proces vrü te houden van beïnvloeding door publieke hartstochten, het vierde, omdat, hoe dapper en moedig dc raadsvrouwe in deze zaak, ofschoon zelf geen advo caat, de verdediging ook heeft geleid, aan de verdachte niet het recht is toe gekend op een vakkundig, ervaren cn onafhankelijk advocaat, wat voor een onpartüdige procedure toch wel een minimaal-noodzakelüke vereiste is. De internationale juristen-commissie beveelt de beginselen van het Statuut van Athene ten sterkste in de aandacht der hoge regering van de Republiek In donesië aan en spreekt de hoop uit, dat het proces-Jungschlager besloten ?al worden op een wijze, die het juridische wereldgeweten gerust kan stellen. Het Comité verzoekt Uwe Excellentie de inhoud van dit telegram ter kennis van de hoge regering van Indonesië te willen brengen. Dit telegram is ondertekend door: James L. Mc Donnel, Londen, ii. t voorzitter; mr. A. J. M. van Dal, Den Haag, vice-president; dr. Theo Friede- nau, West-Berlijn: prof. Henrik Munk- j teil, Stockholm; prof. Norman S. Marsh, Oxford, secretaris-generaal. Steun van mr. van Empei Mr. A. C. van Empel, de Nederlandse advocaat, die mevrouw Bouman in Djakarta bü haar verdediging van Jungschlager heeft bügestaan. is tegen de verwachting in gisteravond niet in Nederland teruggekeerd. Mr. Van Empel zal nog 14 dagen in i Singapore blijven in verhand met het opstellen van mevrouw Boumans du plieken in het proces-Jungschlager. Nationaal comité gevormd Op een vergadering van verschil lende verenigingen en organisaties van uiteenlopende richting, gepresideerd door dc heer G. J. F. Statius Mul ler, generaal-majoor b. d. van het voormalige K.N.I.L., is besloten te ge raken tot fle vorming van een Natio naal Comité en een Nationaal Fonds ter behartiging van de belangen van Jungschlager. Er is een klein comité van bemidde ling gevormd, dat zal trachten .alle grote organisaties en verenigingen te bundelen tot een groot nationaal co mité, in het vertrouwen, dat het Neaer- geloofs- en politieke verschillen heen en uitsluitend zich richtend naar de hand having van de fundamentele rechten van de mens, zal willen inzetten tot het verkrijgen van een rechtvaardige uit spraak in de zaak-Jungschlager en be handeling van alle andere Nederlandse gevangenen". Ter vergadering waren o m. aanwezig afgevaardigden van verschillende rich ting van vele studentenverenigingen, verenigingen van militairen, de Natio nale Federative Raad van het voorma lig verzet, de Vereniging van ex-poll- tieke gevangenen uit de jaren 1940 1945, vrouwenorganisaties, onderwijzers verenigingen, enz. Glubb pasja, die onlangs door Koning Hoessein van Jordanië van de functie van commandant van het Arabisch legioen werd ontheven en onmiddellijk naar Engeland vertrok, werd in Londen door de'Engelse Koningin in de adelstand verheven. Bij zijn vertrek uit het paleis werd hij door velen toegejuicht en door een bataljon fotografen vereeuwigd. Dezer dagen heeft de politie te 's-Gravenhage aangehouden een 24-jarige en een 22-jarige Leidse student en een 30-jarige militair wegens een inbraak in een slüterü aan de Fagelstraat te Den Haag, gepleegd in de vroege ochtend van 9 maart. Van onze Haagse redactie vernemen wü verder: De inbraak in deze slüterü heeft heel wat tot gevolg gehad. Gebleken is dat dit drietal dc 22-jarige stu dent en de militair zün broers betrokken is geweest bü de nachtelüke bezoeken aan de Jan Willem Friso- kazerne te Ede, waar tot tweemaal toe wapens werden gestolen en nog ver schillende andere inbraken in Den Haag. Door de beide studenten en de korpo raal is een volledige bekentenis afge legd. Ze- worden morgen voorgeleid voor de officier van Justitie. De politie deelt mede dat men er van overtuigd is. dat men hier met losgeslagen jeugd te doen heeft. Uit de kazerne werd geen munitie meegenomen, wel enige houders met excercit Ie-pa tronen In de Haarlemmertrekvaart te Leiden, wordt thans naar de gestolen wapens uit Ede gedregd, want daar zün uitein delijk de pistolen en de karabijnen te- landse volk zich in zün geheel, over alle recht gekomen De wapens waren eerst Hel mag dan van tijd tot tijd nog danig koud zijn. toch begint ook het strand weer iets van leven te ver tonen als blijk van het naderende voorjaar. Gisteren genoten velen tenminste al van de warme zon al was het dan meestal in tegen de wind beschutting gevende strand stoelen. Gemiddeld ruim 1800 kilometer per uur (Van onze correspondent te Londen) Dc Britse experimentele straaljager Fairey Delta II, uitgerust met een Rolls Royce Avon „Reheat" motor, heeft zaterdag in horizontale vlucht over een af stand van 13,5 kilometer boven de kust van Sussex het wcreldsnelheidsrccord met niet minder dan ruim 490 km per uur verbeterd. De invlieger, dc 35-jarige Lionel Twiss, maakte met het toestel op een hoogte van ongeveer 13.000 meter twee recordvluchten met een gemiddelde snelheid van 1811,2 kilometer. Na een aantal voorbereidende vluchten sinds donderdag werd constant een zelfde snelheid bereikt. Dit acht men in luchtvaart kringen een ongelofelükc prestatie. De Fairey Delta heeft schuin naar achter lopende vleugels en een verstelbare neus, welke het landen vergemakkelükt. Het was reeds bekend, dat de Delta klimmende de snelheid van het gelulj kon overschrüden. Amerikaanse raketten zijn sneller, maar die tellen voor record niet mee De verwachting was dat de Delta in de loop van dit jaar een snelheid van 1600 kilometer zou bereiken. Maar dat het nieuwste record, dat het bestaande op naam van de Amerikaanse piloot Hanes, 20 augustus van het vorig Jaar gevestigd met een Noordamerikaanse F-100 supre Sabre ver achter zich laat, was een volkomen verrassing Met de nieuwe record-snelheid zou de Delta het eiland Malta in de Middel landse Zee van Engeland uit in 70 mi nuten hebben bereikt! De Fairey Delta II ls op het ogenblik de meest ontwikkelde experimentele Britse straaljager. Amerikaanse raket-vliegtuigen hebben grotere snelheden bereikt, maar deze komen niet voor een wereldrecord m aanmerking verstopt op de kamer van één der stu denten in de Sleutelstad. In de slüterü in Den Haag werd ln de nacht van donderdag op vrijdag In gebroken door de militair en de 24- jarige student. Dit tweetal sloeg op de vlucht, toen de eigenaar versoheen. Ech ter waren 23 flessen drank weggezet in een naast de slüterü gelegen pakhuisje. De andere hield de wacht bulten in zijn auto, een oud vehikel. Zowel de twee inbrekers als de uitkijk gingen naar een adres in Den Haag, waar ook een vriendinnetje woonf Alle drie waren tüdens deze diefstal gewa pend met een pistool, afkomstig uit oe kazerne te Ede. Deze wapens waren niet geladen en hadden in geval van nood als een dreigmiddel dienst moeten doen. Later is de militair weer naar het pakhuis gereden om toch nog de flessen op te halen Hij werd gearresteerd en zo is alles uitgekomen Slot op pag. Drieling in Emmercompascuum Zaterdagavond is bü het echtpaar H Kloppenburg-M Luik, wonende aan het Hoofdkanaal OZ 40 te Emmercompas cuum een drieling geboren. De drie meisjes wegen resp 4400, 2100 en 1950 gram, zfi werden genoemd Martha, Hen- derika en Janna Moeder en kinderen maken het goed. 's Middags bracht burgemeester mr. K H Gaarlandt van Emmen zijn feli citaties aan het gezin over Het zün de eerste kinderen In dit gezin Deken Petrus Antonius Nierman, deken van Groningen, die door de Paus tot bisschop van het nieuwe bisdom Groningen is benoemd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1