Bij Washington staat een machtig bastion voor wereldgezondheid In enorm gebouw werken zeven instituten zeer nauw samen Minister Zijlstra wijst liet beroep op rechterlijke instantie af Ontsnapte uit Avereest na wilde jacht in Den Haag gegrepen bi één dag JAM VONK Noren vol lof voor „De Hooi/' 95ste jaargang Vrijdag 9 maart 1956 Derde blad no. 28777 (Van onze correspondent in Washington) Wanneer men de Amerikaanse hoofdstad uitrijdt in noordeijke richting, komt men terstond in de zachtglooiende heuvelen van Mary land. Een ideaal landschap voor golfterreinen, en die ziet men er dan ook bij de vleet. Maar links van de weg ziet men nog iets heel anders: daar staat - midden in een gebied, dat vroeger een landgoed was - een kast van een gebouw. Het bouwwerk is beslist te kolossaal voor deze liefelijke omgeving. „Is dat nu nodig?" zo kan men zich afvragen. Ja, het is nodig. Deze kolos is niet slechts het symbool van miljoe nen dollars. Hij is het zinnebeeld van iets dat nog veel waardevoller is: van samenwerking op grootse schaal. Dit enorme gebouw is namelijk het meest concrete, het duidelijkste bewijs van de energieke manier, waarop Amerika de ernstigste ziekten van deze tijd bestrijden wil. Omstreeks 1900 was de gemiddelde levens duur in Amerika 47 jaar. thans is deze meer dan 68 jaar. Evenals elders ter wereld eisen de infectie-ziekten veel minder slachtoffers op. Maar nu veel hogere leeftijden bereikt worden, is uiteraard het aantal hart- en kankerpatiënten zeer gestegen. Het eerste doel van de Ameri kaanse gezondheidszorg is daarom de bestrijding van die ziekten, die thans de meeste schade toebrengen aan het Amerikaanse volk en aan de mensheid in het algemeen. Meer dan honderd miljoen dollars per jaar In 1948 voteerde het Congres 20 mil joen dollar voor medisch onderzoeks werk in Amerika. Thans is dit bedrag gestegen tot 100 miljoen per jaar en men verwacht dat er het volgend jaar 125 miljoen beschikbaar zal zijn voor dit doel. Dit gehele bedrag wordt niet opge bruikt in het grootste instituut, dat in Marylands heuvelen verrezen is. Maar daar is wel het centrum van het medisch onderzoek. Van de honderd mil joen dollar heeft men er daar 40 mil joen gebruikt, terwijl de resterende 60 miljoen zijn „doorgegeven" aan weten schappelijke onderzoekers elders in der. lande, aan instituten, universiteiten enz. enz. Ook aan buitenlanders wordt steun verstrekt voor belangrijk medisch onder zoek. Speciaal onderzoek Een plattegrond van een der verdie pingen van dat grote gebouw buiten de Amerikaanse hoofdstad kan ineens dui delijk maken, hoe men hier werkt. De lange gevels zijn resp. naar het zuiden en noorden gericht. Langs de zuidwand zijn de kamers van de patiënten, langs de noordwand zijn de laboratoria. Ook de wdarsvleugels van het gebouw bieden ruimte voor laboratoria. Dit bouwschema duidt er op dat la boratorium-onderzoek zeer belangrijk is in dit instituut. Slechts een kwart van de wetenschappelijke werkers heeft con tact met patiënten. Zo heel veel pa tiënten heeft men dan ook niet. Op het ogenblik ongeveer 300, in de toekomst wanneer het gebouw helemaal klaar zal zijn ongeveer 500. Van tijd tot tijd publiceert het cen trum een boekje, waarin wordt aange geven in wat voor soort patiënten men belangstelling heeft. Dit boekje gaat naar artsen, medische instellingen enz. Meent een arts, dat een van zijn patiënten in aanmerking komt voor speciaal onderzoek en spe ciale behandeling in het gebouw bij Washington, dan kan hij mits zijn patiënt akkoord gaat natuurlijk con tact opnemen met het grote onderzoeks centrum. Een patiënt, die hier wordt op genomen. kan ervan verzekerd zijn, dat men alles zal doen om zijn ziekte te be strijden, maar hij weet ook dat dit niet eer. normaal ziekenhuis is. In de meeste gevallen zal hij er aan zienlijk langer moeten verblijven dan el ders. het onderzoek zal uitvoeriger zijn. de proeven talrijker. Hij gaat erheen om zichzelfs wil, maar ook omdat de weten schap uit zijn geval lering kan trekken. Voor vrijwel alle patiënten zou zuiseen uitgebreide behandeling onbetaalbaar zijn en alles is dan ook geheel kosteloos. Ook gezonde „patiënten" Voor de onderzoekers is het soms heel belangrijk om te weten hoe een normaal gezond mens op een bepaalde behande ling reageert. Men stelt het daarom in het centrum zeer op prijs, dat zich vrij willigers aanmelden voor een verblijf in dit instituut, die niet ziek zijn. Men heeft hier o.a. principiële dienst weigeraars. die bereid zijn op deze vre delievende wijze het vaderland en de mensheid te dienen. Het zou onjuist zijn te zeggen dat de gezonde vrijwilligers als ..proefkonijn" worden gebruikt. Men neemt alle mogelijke voorzorgen in acht .opdat niemand nadelige gevol gen van behandelingen zal ondervinden. Toch brengen deze mensen een niet gering offer: het Is nu eenmaal met ple zierig om tal van inspuitingen te krij gen. herhaaldelijk bloed afgetapt te worden en aangewezen te zijn op een dieet, dat soms heel eentonig en weinig smakelijk is. Wetenschappelijke vrijheid In de gebouwen bij Washington zijn ongeveer 400 top-onderzoekers aan het werk. De meesten van hen kunnen als medici in een particuliere praktijk of als onderzoekers in de industrie meer verdienen dan in deze regerings instelling. Hier in dit instituut verdie nen zij tussen de tien en vijftienduizend dollar per jaar: wie eerste klas werk verriaht in Amerika kan belangrijk meer verdienen. Er is dan ook een zeker „ver loop" in deze instelling, dat uiteraard weieens te betreuren is. Wie echter vrij wetenschappelijk onderzoek boven alles stelt, kan geen betere plaats vinden dan hier. De vrijheid van het onderzoek is namelijk bijzonder groot. Men zou het zo kunnen zeggen: het onderzoek wordt gesteund, maar een bepaald onder zoek wordt niet voorgeschreven. Men wordt niet betaald om bepaalde re sultaten. dooh vanwege het feit dat men een knap wetenschappelijk werker ls. Het grote experiment Tot dusverre heb ik gemakshalve van het „gezondheids-instituut" gesproken. In feite echter heeft men in dat grote gebouw zeven instituten ondergebracht. Onder anderen voor hart. en kankerpa tiënten, voor geesteszieken, voor arthri tis. neurologie enz. Het belangrijke is dat deze zeven in stituten niet zijn ondergebracht in ze ven gebouwen, maar in die ene kolos. Al die specialisten hebben veel contact met elkaar en op deze manier bestrijdt men de specialisatie, die alleen nog maar het eigen kleine gebied bestrijkt. Soms behoort een patiënt eigenlijk tot verschillende „instituten". De ene ziekte hangt samen met de andere, de labora torium-geleerde heeft contact nodig met de clinicus, gezonden en zieken hebben veel gemeen. Mens en dier eveneens (el ders op het terrein heeft men een hele boerderij, waar men muizen, ratten, ko nijnen en marmotten kweekt). Kortom: het samenbrengen en het samenwerken is hier het grote experiment. De Amerikaanse wetenschap heeft veel bereikt door „team-work" (gezamenlijke arbeid). Hier is wellicht het grootste wetenschappelijke „team" ter wereld bijeen. Het gebouw is niet voor niets zo kolossaal. Hitier geen ereburger meer van de stad Kiel Het stadsbestuur van Kiel heeft don derdag de moed kunnen vinden te ver klaren dat Hitiers ereburgerschap van Kiel niet zijn dood is vervallen. Deze verklaring was nodig, nadat de pers en vakbeweging een storm hadden doen opsteken over de rechten van Hitler en groot-admiraal Rader op het ereburger- schap van de stad. De kwestie werd vorige week aan het rollen gebracht, toen de gemeenteraad vaststelde, dat Rader die kortgeleden uit de gevangenis van Spandau werd vrijge laten, in feite nog ereburger was. Toen hij in 1947 van deze eer vervallen werd verklaard, zou er nj. een juridische fout zijn gemaakt. Deze conclusie zou er volgens sommi gen op neerkomen dat dan ook Hitier het ereburgerschap nog bezat, omdat zijn kwestie tegelijk met die van Rader was behandeld Om deze mogelijkheid uit te sluiten gaf het stadsbestuur bo venstaande verklaring uit De Socialisten in de gemeenteraad willen er nu ook voor zorgen dat Rader op een juridisch juiste wijze vervallen wordt verklaard van het ereburger schap, dat hem in 1934 was verleend. Zelfs ndia duldt geen dwaze „onafhankelijkheid" Het optreden van stammen in de In diase staat Assam, die onafhankelijkheid eisen, heeft ln de afgelopen maanden 121 personen het leven gekost. Dit is woensdag door mevr Menon, parlemen tair staatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, in de eerste Kamer van India meegedeeld Het be treft bepaalde Nagas-stammen in het gebied van Tuensang. Vijf dorpen en 120 huizen zijn ln brand gestoken, aldus mevr. Menon die verder meedeelde, dat de stamleden die zich aan misdaden schuldig maken, ongeveer duizend man sterk zjjn, onder wie 500 ge wapenden. (Ingez Med.-Adv.) Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het genoegen van de King Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Size. Wdér gaai Arsenal aan. nu met Arsenal King Filter Dezelfde beproefde kwali teit: kruidig, zacht, voor treffelijk! Koninklijk van aroma. Met of zonder filtei dezelfde prijs 85 Ct Ontbinding kartelafspraken Wel tot nader overleg bereid (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra erkende gisteravond in de Tweede Kamer ten volle dat er ln deze tijd behoefte is aan meer rechtszekerheid van de burger tegenover be slissingen van de overheid en diens beslissingen. Hij begreep daarom ook het sterke verlangen naar meer rechtszekerheid voor de ondernemers wanneer de overheid onderlinge concurrcntieafspraken verbiedt. Maar beroep op een rechtsinstantie door inschakeling van het college van beroep voor het bedrijfsleven zou onvermijdelijk leiden tot inmenging van de rechter in het economische beleid van de regering. Daarom wees hij de oplos sing af. Maar hij was bereid tot nader overleg voor een betreffende oplossing die hö vooral wilde zoeken in meer waarborgen voor een behoorlijke behan deling. Tot het nadere overleg was ook de Kamer bereid. mening van minister Zijlstra schept dat zekerheid voor iedereen, want indien men zou verlangen dat zulke maatre gelen alleen mogen worden genomen door middel van een wet, die het par lement moet goedkeuren, dan zou de minister in de verleiding kunnen ko men niet dergelijke generieke onver bindend verklaringen af te kondigen, maar voor iedere kartel-afspraak af zonderlijk ccn bepaald verbod op te leggen. Dat biedt echter minder zeker heid. Bij de replieken vroeg de heer Van Leeuwen (VVD) of het. niet mogelijk zou zijn in de wet te bepalen, dat een ministerieel besluit inzake een algeme ne onverbindendverklarins achteraf moet worden goedgekeurd door de Ka mer. De heer Janssen <KVP> hand- Verdwenen oorlogspleegkindere n Bevestiging vonnis geëist Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren ln hoger beroep de zaak der verdwenen Joodse oorlogspleeg kinderen Anneke Beekman en Betty Meljado behandeld. Zoals algemeen verwacht was de hoofdverdachte, de 53-jarlge ex-pleeg moeder van Anneke, laatstelijk woon achtig in Maastricht, niet verschenen. De zaak tegen haar werd daarom bij verstek behandeld. Tegen haar heeft de Procureur-Gene raal bevestiging van het rechtbankvon- nis: 8 maanden gevangenisstraf geeist Omdat de zaak bij verstek werd behan deld mocht haar raadsman, mr, F, J M Nederveen, uit Roermond, geen plei dooi houden. Ook tegen de nu al zeven jaar voort vluchtige zuster van de hoofdverdachte heeft de procureur-generaal bevestiging van het rechtbankvonnis: 12 maanden, geëist. Ook in deze zaak kon de raads man geen pleidooi houden. Tegen de 72-jarige ter zitting ver schenen oud-moeder-overste van het klooster Mariënburg te Bussum, uit Vianen. die door de rechtbank was vrij gesproken, heeft de Procureur-Generaal evenals destijds de Officier van Jus titie een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar geëist Bij KB. is met ingang van 1 april as. bevorderd tot majoor der Marinierskapel de kapitein dezer kapel G. Nieuwland Eveneens met ingang van 1 april a s. is benoemd en aangesteld bij de Kon Landmacht bij het wapen der Infante rie tot majoor de kapitein R. van Ype- ren van het Garderegiment, directeur van dc Koninklijke Kapel NEDERLANDSE EN DEENSE GEZANTSCHAPPEN WORDEN AMBASSADES. Naar wij van het ministerie van Bui tenlandse Zaken vernemen, zijn het Ne derlandse gezantschap ln Kopenhagen en het Deense gezantschap ln Den Haag verheven tot ambassade# Waarschuwingsschot in de lucht liad niet het gewenste resultaat (Van onze Haagse redactie) Opnieuw heeft de Haagse politic gebruik moeten maken van de vuurwa pens. Dat was woensdagmiddag omstreeks halfzes, toen duizenden kantoor- gangers op de fiets van de binnenstad uit huiswaarts keerden. Zij waren er in groten getale getuige van, lioe de politie, na een wilde jacht, er in slaagde in de Edisonstraat een ontsnapte uit Avereest, die verscheidene misdrijven op zijn kerkstof heeft, te grijpen. Al sinds half januari werd de ontsnapte gezocht. Tijdens zün zelf hernomen vrijheid pleegde hij. samen met een loswerk- man uit Den Haag in de Residentie en te Rotterdam diefstallen van fietsen. De ontsnapte jongeman was door de politie als zeer gevaarlijk bestempeld, omdat hij veroordeeld was voor een roofoverval, gepleegd in de Maarsber- genstraat in Den Haag. op 2 december 1952, waarbij de vrouw des huizes in een kast werd opgesloten. Rechercheur slingerde fiets voor voeten van vluchteling Hij had al eerder pogingen onderno men om uit Avereest te ontsnappen. In de Haagse binnenstad was hij al ver scheidene malen gesignaleerd, maar men had hem niet kunnen pakken, aan gezien hij een vervaarlijk sprinter is. Maandag jJ. nog deed de politie ver geefse pogingen hem aan te houden. De politie vond evenwel uit. waar zijn ge liefde woont Dat was in de Fulton- straat: vandaar dat de politie daar gis teren is gaan posten Om halfzes arri veerde de gezochte inderdaad bij het huis van zijn meisje De politie liet hem het huis binnengaan en durfde hem niet direct arresteren, omdat hij een neef heeft die veel op hem lijkt. De politie wilde dus zekerheid hebben. Intussen werd assistentie gehaald. Toen de jon geman weer naar bulten kwam, zag hij de politie en zette het op een sprintje. De politiemannen renden in de Fulton- straat achter de jongeman aan en tij dens deze looppartij werd een waar schuwingsschot in de lucht gelost, het geen niét het gewenste resultaat had Een van de rechercheurs pakte een fiets van een burger en zette de vluchteling na. In de Edisonstraat kreeg de politie man de gelegenheid zijn geleende fiets voor de voeten van de ontsnapte te wer pen, waardoor deze viel en gearres teerd kon worden. De bewapening van de gepakte bleek uit een alarmpistool te bestaan. HU had een fototoestel bU zich, meegenomen tijdens een door hem ge pleegde inbraak in een woning aan de Laan van Meerdervoort. Deze inbraak heeft hij bekend. Toen hij uit het huis Diep ingrijpen Het had minister Zijlstra overigens verheugd dat de Kamer de grondge dachte van de wet economische mede dinging in ruime mate had aanvaard. Nog belangrijker vond hij het dat ook het bedrijfsleven zelf, blijkens het ad vies van de Sociaal-Economische Raad met de grondgedachte had ingestemd, want de wet kan diep ingrijpen in het economische leven. I Voor een gezonde concurrentie, ter I handhaving van de prikkel tot kwali- I teitsverbetering en prijsverlaging, is het nodig dat cr een redelijk evenwicht van I machtsverhoudingen heerst op de markt tussen producent en consument Soms zal het nodig zijn macht te bun delen dan weer macht te spreiden. Dat I betekent dat een beleid moet worden gevoerd waarin geval voor geval moet worden bekeken. Een dergelijk genuan ceerd beleid dreigt echter in botsing te komen met de rechtszekerheid Door het inwinnen van advies vim een on afhankelijke commissie van economi sche deskundigen, die verplicht zijn de belanghebbenden te horen is er vol doende waarborg voor een behoorlijke behandeling Daarenboven vragen vrij wel alle karteluitspraken veel overleg Vergrijpen tegen de behoorlijkheid zul len zich niet of nauwelijks voordoen. De economische specialisten van de Kamer zullen met minister Zijlstra nog eens in een niet-openbare conferentie bijeenkomen om met elkaar te overleg gen of een voor belde partijen aan vaardbare oplossing kan worden gevon den. Minder zekerheid l)e wet economische mededinging opent de mogelijkheid dat de minister bepaalde onderdelen van ondernemers- afspraken algemeen verbiedt. Naar de (Ingez. Med.-Adv.) kwam. had hy een taxi besteld en hij deed het voorkomen alsof hij de bewo ner w'as Daarom hielp de chauffeur hem nog een zware koffer in de taxi te zetten. In deze koffer zat een complete encyclopedie, ook gestolen. Met de taxi is hij naai' Rotterdam gegaan, waar de boeken verkocht werden Een gestolen roomstelletje werd in Den Haag aan de man gebracht Drente spande de kroon Halve ton voor Kankerbestrijding OPBRENGST VAN GEANIMEERDE VEILING Naar raming heeft de tweedaagse vei ling van het Koningin Wilhelminafonds zeer ruim f. 50.000 opgebracht voor de kankerbestrijding. Dit cUfer werd vol gens schatting vastgesteld, nadat door een zeer talrijk publiek vlot en levendig is geboden op de grote verscheidenheid aan kunstvoorwerpen, die door particu lieren gratis waren afgestaan. Behalve veilingmeester Nienhuis heb ben ook Cruys Voorbergh en Wim Kan de hamer gehanteerd in de stampvolle gratis ter beschikking gestelde zalen van Arti et Amicitlae te Amster dam. Een tekening ln Oost-Indische inkt van Prinses Wilhelmina voorstel lende een landweg in Noorwegen, bracht ruim f. 300 op De Initiatiefnemers tot deze velling waren bijzonder enthousiast, over de be langstelling en over de voorlopige resul taten van deze openbare verkoping ten bat« van de kankerbestrijding. Uw oude matras als NIEUW terug, maar dan alléén bij Behangerij stoffeerderij HAARLEMMERSTRAAT 81 telefoon 22580 haafde zijn standpunt da» zulke maat regelen alleen door middel van een wet tot stand mogen komen. Ook dit punt zal in overleg binnenskamers worden besproken De vrije beroepen (artsen, advoca ten. accountants enz.) wilde minister Zijlstra niet onder de wet economische mededinging brengen, maar als de Ka mer er ernstig op zou aandringen, wilde hij er wel aandacht aan besteden. Bij de replieken diende de heer Nederhorst (PvdA) daarom een amendement in waardoor de wet ook van toepassing zou worden op de vrije beroepen. In antwoord op een informatie van de heer Nederhorst deelde minister Zijlstra mede. dat dc ontbinding van hel radio-kartel met prijsregelingen en winstmarges nog steeds van kracht is. Aan winkeliers, die waren uitgesloten wordt thans normaal geleverd. Daarom is de vraag gerezen of het wenselijk Is de prijshandhavingsvoorschriften toch eerder toe te passen. Met de detailhan del wordt nu overleg gepleegd over de vraag of bij het ontbreken van een prijsregeling een rampzalige ontwikke ling kan worden tegengegaan. Voor een opheffing van de prijsstop voor kran tenpapier ziet dc minister nog geen re den. Algemene ouderdomswet. Volgende week in behandeling (Van onze parlementaire redacteur) Dc Tweede Kamer zal volgende week het wetsontwerp inzake de definitieve ouderdomsvoorziening behandelen. Het debat zal waarschijnlijk aanvangen woensdag 14 maart. „Opa Kip" 105 jaar Op 19 maart zal het in het Schouwse dorpje Drelschor feest Zijn. De heer J. Kip, op het eiland beter bekend als Opa Kip, zal dan zUn 105de verjaardag vie ren. Daar dit feest juist op zondag 18 maart valt, zUn de festiviteiten ver schoven naar de volgende dag. Dc landelijke kinderpostzegclactie heeft in 1955 netto f. 1.400.000 opge bracht, dat is bijna f. 200.000 meer dan in 1954. Alleen de opbrengst aan ze gels vertoont vergeleken met 1954 al een stijging van f. 109.943.64. Werden in 1954 18.956.523 stuks verkocht met een toeslag van f. 791.502.88, in 1955 j kerkschip", zo vertelde ons kapitein" W. r om lie wfarop F Ro" Zij waren allen vol bewonde- f. 90U46.52 aan toeslag werd ontva.i- ring voor de inrichting van het schip gen. Ook de verkoop van prentbnef- In het bijzonder voor de ziekenzaal de kaarten ging omhoog. behandelkamer van dokter Ouderkerk Deze belangrijke vooruitgang is mede 5n 'iel fraai ingerichte kerkzaaltje had- te danken aan de medewerking van de|den ZU veel lof Begrijpelijk want de schooljeugd, die weer het leeuwedeel Noors; visserij beschikt slechts over in de verkoop had. Van de totale stij- Jfleinc vaartuigen voor dit werk. ging kwam pl.rn. f. 150.000 voor rekening De behoefte aan een groot schip is ook van de scholen Het comité is de 15.519 nlet 70 groot, omdat de Noorse vissers leerkrachten dan ook zeer dankbaar |i' hoofdzaak dicht onder de kust vissen, voor de tyd en moeite die zij hebben ZUn er zieken of gewonden aan boord, gegeven om met hun ongeveer 450.000 dan kunnen deze door het schip zelf leerlingen dit Resultaat te bereiken. Van dezelfde dag aan land worden ge- de 9979 scholen die ons land telt deden I bracht (Van onze Haagse redactie) Srhi!.tnin?spi,.aal"kerw.schip "De HooP" is na van twaalf dagen in de he KaVeü. binnen?el°P<,n Op deze reis heeft „De Hoop" een beleefd heidsbezoek gebracht aan de Noorse havenplaats Bergen, een belangrijk cen- «/^maVa^- Noo"e visserij, Er werden enkele tochten gemaakt mei vooraan- werd het seUhien dc ,°,°rSe vif r" cn scheepvaart en gedurende twee dagen werd het schip opengesteld voor bezichtiging door het publiek. Hospitaal-kerkschip is weer in Scheveningen „Honderden inwoners van Bergen heb ben de gelegenheid aangegrepen om een bezoek te brengen aan het hospitaal- kerlfs^nln" i in 1955 5894 tegenover 5001 in 1954) aan de kinderpostzegelactie mee. Wordt deze medewerking per provincie beke ken dan spant ditmaal Drente ne i kroon, waar 71.2van alle scholen mee- werkte Dan volgen resp. Friesland Gro- ningen ivj. nr 1), Utrecht. Noord-Hol-: land en Zeeland, die alle boven het lan- I delUk gemiddelde uitkwamen Wat de omzetcUfers in de grote ste- den betreftln Amsterdam verkochten 243 scholen voor f 237.000 aan zegels, j kaarten, enz. in, 's-Gravenhage ver- kochten 159 scholen voor f. 121,655 en in Rotterdam 173 scholen voor f, 150,552. Het comité stuurde iedere klas na af- loop een herinneringskaart. In één gebied zouden de Noorse vis sers echter zeer goed kunnen profile ren van de diensten van het Neder landse hospitaal-kerkschip, namelijk op de Fladcn-gronden, waar Noorse treiters in de zomermaanden de ha ringvisserij uitoefenen. De gedachte van een mogelijke coördinatie van de hulpverlening aan de vissers op de Noordzee is trouwens uitvoerig be sproken tussen de voorzitter van de Vereniging Ilospllaal-kcrkschip „De Hoop", de heer M. C. van Hall. die zich eveneens in Bergen bevond, en de Noorse visscrü-autoriteiten, o.u. de directeur-generaal van de Noorse vis serij, do beer Klaus Sunnanaa. „De Hoop", welke op vrijdag 24 fe bruari uit IJ muiden was vertrokken liep op zondag 26 februari omstreeks het middaguur de Korss-fjord binnen. •'"Maandags werd het schip, dat in de visserühaven ligplaats had genomen, gedurende enkele uren opengesteld voor het publiek Dinsdags en woensdags wer den tochten gemaakt met vooraanstaan de figuren uit de Noorse vlssery en scheepvaart Ook de dochter van de Noorse minister-president maakte een tocht mee Vrijdag verliet „De Hoop" Bergen voor een bezoek aan de Nederlandse vissers vloot, doch wegens de harde n.w.-wind liep het schip de haven van Sravanger binnen De volgende morgen werd de reis voortgezet naar de ongeveer hon derd Nederlandse kotters en loggers welke op de 53ste breedtegraad de vis serij op platvis uitoefenen: Enkele ma len konden radio-telefonisch medische en technische adviezen worden gegeven. VOLGENDE WEEK WEER NAAR ZEE Dinsdagmiddag werd de reis naar Scheveningen aanvaard. In Schevenin gen zal een onderzoek worden Ingesteld naar de schroef, welke waarschijnlijk is beschadigd. Is reparatie noodzakeiyk, dan zal het schip moeten worden droog- gezet Of dit ln Scheveningen zal kun nen gebeuren, U nog de vraag Zn mo- geiyk vertrekt het schip volgenle week dinsdag weer naar zee.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5