LEIDSCH DAGBLAD Grote Westduitse belangstelling voor bezoek van Von Brentano Blad in Bonn had toeschouwers bij paleis Soestdijk verwacht (er was niemand WEERBERICHT GBOOT DEEL VAN ALGERIJE DOOR REBELLEN BEHEERST Belangrijke beslissing voor bouwwereld morgen op komst? 95ste jaargang VRIJDAG 9 MAART 1956 No. 28777 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2 35 per maand; f055 per week VTltte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in West-Duitsland) In heel West-Duitsland volgt men op het oogenblik het bezoek aan Neder land van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano met de grootste belangstelling. Men heeft intussen met grote voldoening verno men. dat Von Brentano inmiddels ookeen uitnodiging van de Britse regering ontvangen heeft om van 30 april tot 2mei. eveneens drie dagen lang. naar Londen te komen. In diplomatieke kringen wq§f men er ons op. dat het van grote betekenis is. dat juist dat tijdstip werd vastgesteld: Von Brentano zal immers vlak na het bezoek van de Sovjctrussische staatslieden Boelganin en Kroesjtsjef in Engeland arriveren en men neemt aan. dat hier zeker wel de bedoeling aehter zit hem zo spoedig als maar enigszins mogelijk mondeling uitvoerig op de hoogte te stellen van het resultaat van de Brits-Russische besprekingen. Het heeft overigens in heel West-Duitsland een ..gunstige" indruk gemaakt dat men in Nederland thans weer drie van de Duitse oorlogsmisdadigers uit de gevangenis van Breda op vrije voeten heeft gesteld. Alle kranten vermel den dat feit. De Nederlandse ambassade in Bonn heeft de Duitse pers laten weten, dat deze vrijlating niets met het bezoek van Von Brentano uitstaande heeft. „Nederlanders zijn aan Duits bezoek gewend" Een bijzondere correspondent van het in Bonn verschijnende dagblad ..General Anzeiger" vindt het in een lang bericht, dat. in de plaats van het hoofdartikel, op de voorpagina is ver schenen. ..eigenaardig', dat het Neder landse publiek op straat zo weinig be langstelling voor het bezoek van de Westduitse staatsman aan de dag leg de. Dat kwam heel sterk tot uiting, zo constateert hij, bij het bezoek van Von Brentano aan Soestdijk. De kranten hadden weliswaar vriendelijke artike len geschreven en het ontbrak ook niet aan fotografen en filmoperateurs, die elke Duits-Nederlandse handdruk op de gevoelige plaat vastleggen, maar de ..man in the streef, het volk dus. was steeds „op ten enemale provocerende wijze" afwezig. Toen Von Brentano tegen 1 uur het hek van het paleis Soestdijk binnenreed, zag men geen enkele Nederlandse toeschouwer. Niet tegenstaande het tijdstip van 't bezoek in alle kranten had gestaan. Men had - zo zegt deze correspondent - welis waar geen grote mensenmenigte, maar dan toch wel een paar dozijn mensen kunnen verwachten; gedurende de twee uur, die Von Brentano In het paleis doorbracht, vertoonde zich echter nie mand. „Wilde de Nederlandse bevolking door een geaccentueerd wegblijven tegen de Duitsers provoceren?" vraagt de Duitse journalist in zijn bericht. Hij is zijn licht eens bij een kelner in een nabu rig restaurant gaan opsteken, die hem als reden had opgegeven, dat de Ne derlandse Koningin „iedere maand twee of drie buitenlandse ministers ont vangt" en dat daardoor de belangstel ling niet meer groot kon zijn. Maar de protest-actie tegen het verschijnen van veel Duitsers in ons land. die een paar Jaar geleden nog duidelijk te bemerken was i aanplakbriefjes „Deutsche nicht erwünscht") was thans voorbij. Men was weer aan de Duitsers gewend en men vond het bezoek van een Duitse minister van Buitenlandse Zaken „iets heel normaals". Iets hogere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met later iets toenemende bewolking. Vannacht nog plaatselijk zware nachtvorst morgen overdag Iets hogere temperaturen dan vandaag. Over wegend matige wind uit zuidelijke rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 maart Zon op: 7.08 uur; onder: 18.38 uur. Maan op: 5.64 uur; onder: 16.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.29 en 14.3S uur Dit blad bestaat uit 14 pagina's. Wel handen schudden, Hoe levendig de herinnering aan de boze oorlogsjaren in Nederland nog is. aldus de Duitse journalist, werd don derdagavond duidelijk uit de redevoe ring. die minister Beyen heeft gehou den. Hij had het daarin over „de schending van de heiligste rechten door de Duitse bezettingsmacht" en over de door de Duitsers veroorzaakte onuit sprekelijke en onvergetelijke ellende gehad. Hoewel minister Beyen met uitgestrekte handen op zijn Duitse gast was toegekomen, en hoewel het han denschudden naderhand nog eens voor het filmjournaal werd herhaald, had dezelfde minister Beyen het volgens de Duitse journalist, toch noodzakelijk ge vonden met de stemming van het volk rekening te houden door nog eens op het leed te wijzen, dat de Duitsers de Nederlanders in de laatste oorlog had den aangedaan. Gisteren ontving H.M. Koningin Juliana de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Heinrich von Brentano in het Koninklijk Paleis te Soestdijk. Von Brentano in gesprek met Koningin Juliana en Prins Bernhard. Wapens en munitie gestolen Uit kazerne te Ede (Speciale berichtgeving) In de nacht van woensdag op don derdag is ingebroken in het wapen magazijn van de Mauritskazerne te Ede. Een aantal wapens en een hoe veelheid munitie worden vermist. In de Mauritskazerne is de luchtdoelar tillerie gelegerd. Toen 's morgens de inbraak en de ver missing van de wapens werden bemerkt, nam de militaire politie ingrijpende maatregelen Alle militairen werden ge consigneerd en niemand mocht de ka zerne betreden. De wachtposten werden verdubbeld en er werden extra wachten gelopen. Deze maatregelen waren gisteravond laat nog van kracht en vanmorgen wa^ de verwachting, dat zij ook nog voor een deel van de dag tan vandaag zou den gelden. De militaire autoriteiten weigeren in lichtingen te geven daar hun zwijgplicht is opgelegd Vermoedelijk zijn stenguns en kara bijnen gestolen. Gezien de omstandigheden is het waarschijnlijk, dat de daders onder de militairen van de betrokken kazerne ge zocht moeten worden. Gisteren zijn van alle militairen vingerafdrukken geno men. Herhalingsoefeningen derde divisie Van 2 augustus10 november De onderdelen van de derde divisie zullen in de periode tussen 2 augustus en 10 november 1956 worden opgeroepen voor herhalingsoefeningen met een tijds duur van ongeveer 4 weken per onder deel. Het verkenningseskadron, het ge nie bataljon en de verbindingscompag nie komen op in de maand augustus, de overige onderdelen in de loop van sep tember of oktober. Niet opgeroepen worden de staf en stafcompagnie, de aanvnllingscompagnie personeel, het bataljon tanks, de inten dance compagnie, het geneeskundig ba taljon en het veldpostdetachement. De regimenten infanterie met Inbe grip van de daarbij betrokken eskadrons tanks, de artillerie-eenheden en het technische dienstbataljon zullen een ge deelte van «te oefentijd doorbrengen op oefenterreinen in West-Duitsland. De overige onderdelen zullen in Nederland worden geoefend. Cyprische bisschop werpt schuld op premier Eden Bisschop Kyprlanos van Kyrenia. een der leiders van de beweging voor ver eniging van Cyprus met Griekenland, heeft in een vraaggesprek met het blad „Times of Cyprus"het gebruik van geweid werd veroordeeld en verklaard, dat hij zijn hele leven pro-Brits is geweest De bisschop zei. dat hij niets tegen het Britse volk of de gouverneur van Cy prus. Sir John Harding, heeft. Sir Anthony Eden de Britse premier, is volgens hem verantwoordelijk voor de „tragedie van Cyprus" Over de E.O.K Ade Cyprische ver zetsorganisatie, zei hij, dat het „zin loos" is te geloven dat deze Engeland met wapengeweld kan verslaan. Hij sprak de verwachting uit, dat de volken van Cyprus en Engeland na een vreed zame strijd spoedig weer vrienden zul len zijn. Bisschop Kyprianos is een der drie hoge geestelijken onder aartsbis schop Makarios Hij heeft een broer, die twaalf jaar gevangenisstraf heeft ge kregen wegens illegaal wapenbezit en twee broers, die gevangen zitten maax nog niet zijn aangeklaagd Bü een bomaanslag te Paphos. West- Cyprus, is donderdagavond een politie man om het leven gekomen en liepen vier verwondingen op. Tijdens zuive ringsoperaties in drie bergdorpen in het zuidwesten van het eiland, die werd uitgevoerd door Britse comman dotroepen. zijn 20 Griekse Cyprioten aangehouden. In alle dorpen is een avondklok ingesteld en alle mai lijke inwoners zijn stuk voor stuk dervraagd. Ze zijn er weer de NYLONS van 1.75 Dus eerst naar HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Rede van Lacoste in Franse Kamer Socialisten voor, tragische taak laatste posities van Franse rijk te verdedigen (Van onze Parijse correspondent) Met een uitvoerige uiteenzetting van de dramatische situatie in Algerije door resident-minister Robert Lacoste. is de Franse Nationale Vergadering gistermiddag begonnen met de debatten over dit onderwerp, debatten, die van nacht of m«rgen zeker met een nieuwe vertrouwenskwestie besloten zullen wor den. Behalve Lacoste hebben verscheidene Kamerleden het woord gevoerd en vermoedelijk zal premier Mollet vandaag of vannacht de rü van sprekers herui ten Robert Lacoste. een massieve gesta'te met brede schouders en een zware stem. heeft een lange rede gehouden, waarin vooral de economische en sociale kanten van het Algerijnse vraagstuk werden belicht. Lacoste erkende, dat de huidige toestand voor een groot deel het gevolg was van Frankrijks eigen fou ten. Maar die fouten konden, volgens hem. nog worden hersteld en de resident minister kon onmogelijk de kritiek aanvaarden, van landen - en Lacoste doel de kennelijk op Egypte! die zelf het feodale stadium nog maar nauwelijks verlaten hadden. We zullen ons niet uit Algerije laten verdrijven, zo riep La coste uit. .Maar wanneer er gevochten zal moeten worden, dan zullen de wreedheden van de tegenstanders door ons beantwoord worden met geweld, dat even sterk als rechtvaardig zal zijn. Op het betoog van Lacoste is tot dusver alleen door enkele uiterst rechtse afgevaardigden kritiek geleverd en het lijdt dan ook wel geen twijfel.dat Mollet zijn vertrouwensvotum zal halen. tegenstanders van ieder militair ge weld, nu van de geschiedenis de taak krijgen opgedragen de Algerijnen met de „wapenen der barbaren" duidelijk te maken, dat Frankrijk de laatste posities van zyn voormalig imperium onder geen beding ontruimen wil. Onheilstijdingen maken diepe indruk op publiek Op de Poujadisten na wenst geen en kele partij, zelfs die van de Communis ten niet. op dit moment een Kabinets crisis te riskeren. Juist dit feit illustreert overduidelijk hoe hoogst zorgwekkend de toestand in Algerije nu allerwege en terecht beoordeeld wordt. En niet alleen in de Kamer maar in heel Frankrijk is men zich nu krachtig bewust, dat het land voor historische beslissingen is ge plaatst. Verscheidene kranten hebben lange reportages gepubliceerd, waaruit blijkt dat de rebellen hun macht nu tot een groot deel van Algerije hebben uit gebreid In verscheidene gebieden heb ben zü eigen rechtbanken opgericht en worden de belastingen door de opstan delingen of fellaghas geïndde Europea nen hebben daar niets meer te vertel len en dagelijks wast de stroom van Franse boeren en andere kolonisten, die hun huizen en nederzettingen verlaten moeten. De fellahgas treden steeds drie ster op en geen dag gaat er voorbij of er worden nieuwe moordaanslagen, brandstichtingen en plunderingen ge meld. Probleem spitst zich toe Deze dagelijks onheilstijdingen maken op het Franse publiek een indruk die te dieper ls. waar de regeringen het volk sedert bijna tien Jaar hebben voorge houden. dat Algerije een integrerend on derdeel van Frankrijk vormde. Het probleem spitst zich steeds dui delijker toe tot de keuze of Frankrijk Algerüe ontruimen zal of bereid is een nieuwe oorlog te gaan voeren. Een semi- koloniale oorlog, die in deze tijd wel minder dan ooit enig probleem tot een oplossing zal kunnen brengen. Deze dreiging van een nieuwe oorlog wordt nog eens aanzienlijk verhoogd door de omstandigheid, dat premier Mollet zijn laatste oproep aan de re bellen geen taal of teken ten antwoord heeft gekregen. Het dreigt zo het tra gisch lot van de Socialisten te zullen worden, dat zij de anti-kolonisten er Eerste kieviten Een jeugdige inwoner van Voor- schoten. Siem Nell, heeft heden- morgen in de Noord-Voslandse g polder de eerste kieviten gezien g g De lente is toch in aantocht! In de tuin van het kasteel „Oud- Poelgeest" zijn de eerste reigers ge- signaleerd. g S Over de drie procent Al of niet doorberekening der prijzen (Van onze Haagse redactie) De Bondsraden van de drie werknemersorganisaties in het bouwbedrijf heb ben voor morgen hun leden in een spoedeisende vergadering bijeengeroepen. In deze vergaderingen zullen de standpun ten worden bepaald over de houding, die "bü de besprekingen met de werkgevers over 3<!f verhoging in de secundaire ar beidsvoorwaarden door de werknemers zal worden aangenomen. Een van de voornaamste beschul digden m het Parijse proces omtrent liet uitlekken van militaire geheimen betreffende Indo-Chtna. facques baranès. voormalig redacteur van het communistische dagblad ..Li beration" (voorgrond) in gezel schap van zijn verdediger, mr. De Perpessac. bij hun aankomst bij het gerechtsgebouw. Het is niet te verwachten, dat de werk nemers hun eisen zonder meer zullen terugnemen. Waar mogelijk zal men zioh uiteraard bereid tonen om te streven naar een verbeterde techniek en orga nisatie om de produktiviteit te verhogen en daardoor eventueel d. verbeteringen financieel mogelijk te maken. Zoals bekend, dreigt een conflict In de bouwwereld te ontstaan over de toeken ning van de 3'- verruiming. De oorzaak van dit conflict is gelegen in het feit dat de meerderheid van ae werkgevers In het bouwbedrijf, de katholieken uitge zonderd. de kosten van deze verhoging in de prijzen wil doorberekenen. De regering heeft daartegenover een verbod tot doorberekening gezet Dit is geen verbod voor het bouwbedrijf alleen maar een verbod, dat voor alle bedrijfs takken geldt die over willen caan tot verruiming van de secundaire arbeids voorwaarden. In sommige kringen wordt het al dan niet doorberekenen van de 3^ verbe tering gebagatelliseerd. Het loon be draagt in de traditionele bouw 20 tot van de totale aanneemsom. zodat de strijd gaat over hoogstens 3/4van de omzet, die al of niet zou moeten worden doorberekend. Indien men ech- i ter ruw geschat de totale loonsom per jaar in de bouwbedrijven op een half miljard gulden stelt of (ca) tien mil joen gulden per week. dan. zo zegt men in werkgeverskrfngen. zou het offer van niet doorberekenen toch zeer aan zienlek zijn. Ontkend wordt dat het de aannemers bedrijven naar den vleze zou gaan. Het is in tegendeel zo. dat met name In de woningbouw en ln de onderhoudsbedrij ven door de curveprijzen en de scherp gestelde contractprijzen op het ogenblik eer verlies dan winst geboekt wordt. Dit geldt volgens deze werkgeverskringen, zowel voor kleinere als voor grotere be drijven. De situatie in de woningbouw en bij het onderhoud wordt ronduit zeer onbevredigend en verontrustend ge noemd. Zonder twijfel, zo zeggen tal van werk gevers. speelt het geven van .zwart" loon of van andere tegemoetkomingen voor werknemers om aan personeel tc komen, hier een niet onbelangrijke rol. Resume rend dus de organisaties der bouwpa- troons behalve de katholieken, zijn van oordeel, dat op grond van de bedrijfs situatie doorberekend moet worden. De katholieke werkgevers stellen zich op het standpunt dat men omwille van het algemeen belang de priisstahilisatie en de arbeidsvrede dit offer zal moeten brengen. De vereniging van wegenbouwers en de bond van betonaannemers hebben verklaard zich bjj het eindoordeel van de gezamenlükf bouwpatroons te zul len aansluiten. B(j een gezamenlijk be raad van werkgevers en werknemers met afgevaardigden van de regering handhaafde de regering het verbod tot doorberekenen. Dit is een punt. dat tussen werkge vers en werknemers onderling moet worden uitgemaakt. Het standpunt van de werknemers wordt dus morgen be paald. Ruim een ton voor leniging vogelnood Het Nederlandse volk heeft geduren de de achter ons liggende strenge vorstperiode ruim f. 100.000 geschon ken aan het comité Win te rv ordering van vogels", ter leniging van de nood dezer gevleugelde dieren. Er zijn da gen geweest dat meer dan f. 22.000 per dag binnenkwam en nog worden dage lijks zy het kleinere bedragen op de girorekening van het comité over gedragen. In totaal Is 135.000 kg voedsel gedis tribueerd en f. 6450 beschikbaar gesteld °m ter plaatse voedsel te kopen. Het comité heeft echter toch de indruk dat veel vogels de winter niet hebben over leefd. Vooral is een groot aantal reigers en meerkoeten gesneuveld. Het aantal slachtoffers onder de eenden is erg meegevallen. Haast U! De oude zilveren gulden is ongeldig en moest worden ingewisseld. De mi nister van financiën heeft nu besloten de gelegenheid tot Inwisseling van de oude zilveren guldens opnieuw open te «ellen en we] van 15 maart tot en met 15 april van dit Jaar Ruim een maand kunt U dus nog deze guldens inwisse len als D ze nog bezit. Dit Inwisselen kan gebeuren bij alle postkantoren, hulp- en bijkantoren der PTT, alsmede bij de kantoren en agentschappen van de Nederlandsche Onze foto geeft een afbeelding van de ongeldige gulden. Als U ze nog heeft haast U dan....

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1