Israels inschikkelijkheid voorkwam gewapende twist over Jordaanwater „Goed hè, die PELI: zonder moeite een reuze glans INTELLIGENTE JONGE- I MANNEN j Verlovingsringen I. DU PON Joden zouden bij conflict zeker sterkste troef in handen hebben Even lachen.... WRUFWAS De edelste wassoorten Meer dan de helft der Nederlandse huisvrouwen gebruikt PELI. 2 steno-typistes a. een TYPISTE magazijnhouder b. een vrouwelijke administratieve KRACHT c. een PONSSTER Buffetjuffrouw U rijdt véél lichter op een JOCO! Firma DUSOSWA KOFFERSCHRÜF- MACHINES W. Brouwer Zn. VRIJSTAANDE VILLA Pakken oude Couranten ƒ0.75 per 5 K.G. DONDERDAG 8 MAART Poker in het Midden-Oosten (Van onze Reisredacteur) Tussen Israël, de Arabische staten en het Westen is momenteel een partij poker aan de Rang, «aarvan de uitkomst zal beslissen over oorlog; of vrede in het Midden-Oosten. Wie houdt de sterkste kaarten In dit spel, wie bluft, wie zal het eerst terugkrabbelen, wie is bereid tot het bittere einde door te bieden? De toeschouwer aan de tafel kan slechts enkele kaarten zien, hij moet verder afgaan op wat hij van de kracht en de spelmethoden van de deelnemers weet. Op grond daarvan moet zijn voorlopige conclusie thans luiden, dat de kans op oorlog tussen Isracl en de Arabische landen weliswaar niet is verdwenen, maar dat zij toch ten zeerste is verminderd. Er Is respijt gewonnen, Westelijke waarnemers halen wat opgeluchter adem. Wat was de vrees die zij koesterden? Dat Israël, zich in het nauw gedreven voelend door de communistische wapen leveranties aan de Arabische staten, zich in de steek gelaten achtend door hot Westen, nog deze lente een conflict zou uitlokken om toe te slaan eer de mili taire balans in het voordeel der Arabieren zou zijn verkeerd. Wat heeft tot de herademing geleid? De verklaring van Ben Goerion, Israëls premier, dat zijn land bereid is het plan tot eenzijdige stroomwijziging van de Jordaan op te schorten om Eric Johnston, Eisenhowers speciale afgezant, nogmaals de kans te geven zijn plan tot verdeling van het Jordaanwater tussen Israël, Jordanië en Syrië er bij de Arabieren door te drukken. Het Westen houdt rekening met de Arabische olie De gedachte, dat Israël met de uit voering van zijn Jordaan-plan geneigd was op zijn minst het risico van een conflict te lopen, had zijn logische zij den. Het is militair nog steeds sterker, maar is er niet zeker van dit in de toe komst te zullen blijven. Daarenboven verliest het de superioriteit in de lucht. Egypte's nieuwe Iljoesj in-bommenwer pers kunnen straks aanvallen op Tel Aviv en Haifa doen. De Israëli's hebben tot nu toe geen jagers die zelfs maar de hoogte van de Iljoesj ins kunnen halen. Vandaar Israëls begrijpelijke smeekbede aan het Westen om defen sieve wapens, zo niet in hoeveelheid dan toch in kwaliteit gelijk aan het arsenaal dat Moskou tot Nassers beschikking heeft gesteld. Maar Israëls verzoek, in gegeven door de wens de Arabieren niet in de verzoeking te brengen, viel bij het Westen niet in vruchtbare aarde. Het Westen dacht aan de veertig miljoen Arabieren, him olie en hun strategische posities en wedijveren liever met het Kremlins zoet gefluit. Waar Israël vol gens deze visie zijn positie steeds verder verzwakt zou zien, kon men verwachten dat het geen enkele geneigdheid zou hebben lijdelijk toe te zien bij de voor bereidselen tot zijn uiteindelijke af slachting. Het plan-Johnston Uiteraard zou voor het „uitlokken van een conflict" een geldige aanleiding gevonden moeten worden. Welnu, niets zou daartoe beter geschikt zijn dan het Jordaanplan. Israël heeft het water dringend nodig en het wilde via een kanaal en pijpleiding'ruim 70 pet. van het Jordaanwater uit het noorden naar de Negev-woestijn in het zuiden bren gen. Daar de Jordaan op zijn weg van het Meer van Galilea naar de Dode Zee ook door het koninkrijk Jordanië vloeit, rees hiertegen Arabisch verzet. En omdat een deel van de werkzaam heden in de gedemilitariseerde zone tussen Israël en Syrië plaats moest heb ben. grepen de Verenigde Naties in en legden het werk stil op het motief, dat deze werkzaamheden militair voordeel voor de Israëli's met zich mee zouden brengen. Vandaar het plan-Johnston. Volgens dit plan-Johnston zou de rivier de Jarmoel, omgeleid worden j naar het meer van Galilea. dat dan als een groot reservoir zou kunnen dienen I waaruit Israël en Jordanië (en voor een zeer gering deel ook Syrië) gezamenlijk onder internationaal toezicht zouden kunnen putten (ook in droge jaren). Israël accepteerde dit plan onmiddellijk, hoewel het wat minder water zou krij gen dan bij zijn eigen project. Daar het plan-Johnston voor Jorda nië in een levensbehoefte zou voorzien, leek alles koek en ei, men hoopte zelfs op verdere ontwikkelingen wanneer men eenmaal Israëli's en Arabieren met een constructief doel om een ronde tafel zou hebben. Juist dit laatste echter heeft de Arabieren er vermoedelijk toe gebracht, het plan te saboteren. Hoewel zij het niet formeel van de hand hebben gewezen, rekken zij hun antwoord uitentreuren, zelfs Jordanië, dat onder Syrisch-Egyptische pressie zwichtte. Maar wel lieten de Arabieren weten, dat wanneer Israël uit ongeduld zijn oude, eenzijdige plan ter hand zou nemen, dit als agressie zou worden be schouwd. Vrees voor tweede ronde Tot voor enkele weken nu leek Israël vast besloten om niet langer te wach ten. Het kondigde aan, dat het de werk zaamheden in de gedemilitariseerde zone zou hervatten, wanneer de Arabie ren niet voor het einde van de huidige regentijd (half maart) hun medewer king aan het plan-Johnston zouden toezeggen. De Westelijke vrees, dat Israël een „tweede ronde" allerminst zou schmven, leidde hier tot dreigende gedachten, want Israël zou een sterke zaak hebben. Zouden de Arabieren het bij proteste ren laten, welnu dan had Israël het lang begeerde kanaal en zou het de Arabi sche staten politiek een zware klap heb ben toegebracht. Zouden Nasser en zijn vrienden wèl terugslaan, dan nog zou Israël sterk staan: Arabische sabotage van een constructief vredesplan, gevolgd door Arabische agressie! Israël zou de Arabische legers nogmaals de les lezen, de Arabische verdeeldheid zou verder worden vergroot omdat Syrië en Jorda nië de rekening te betalen zouden krij gen voor Egyptische Blitz-raids, inter nationale interventie zou de kortston dige krijg wel stop zetten en Israël zou de behaalde winst geheel of ten dele in een nieuwe status quo kunnen consoli deren. Deze Westelijke beduchtheden zijn thans gekalmeerd door een verklaring van Ben Goerion aan de „New York Times", waarin hij zei vernomen te hebben, dat Johnston nogmaals naar het Midden-Oosten zou komen en dat Israël bereid was zijn plannen zolang op te schorten. Aangezien Johnston vol strekt niet van plan was naar dit deel van de wereld te reizen, was dit een duidelijke uitnodiging om het nog eens te proberen, een aanwijzing, die inmid dels door Johnston is aanvaard. Welis waar is aannemelijk, dat Israël om technische redenen toch niet voor eind april aan zijn oude project kan begin nen. maar zelfs dan duidt Ben Goerions verklaring er toch op dat hij geneigd is véél te doen om een conflict te vermij den. Twee factoren Twee factoren lijken in eerste in stantie Ben Goerions standpunt te heb ben bepaald. Ten eerste de overweging dat een oorlog ten hoogste tijdelijke winst kan opleveren, maar een uitein delijke vredesregeling zal bemoeilijken en derhalve slechts in uiterste noodzaak begonnen mag worden. Ten tweede is duidelijk dat deze Jor- daan-affaire als pressie-middel is ge bruikt om wapens los te branden van het Westen. Mogelijk heeft Ben Goerion eindelijk een toezegging uit Washington gekregen voor wapenleveranties. De kans dat die via een omweg zouden komen, bijv. uit landen die Amerikaan se wapens in licentie vervaardigen, moet niet uitgesloten worden geacht! Hoe het zij, er Is een nieuwe adem pauze gewonnen. Het Jordaan-plan is natuurlijk niet van de baan, de kans dat de Arabieren tenslotte het plan- Johnston zullen verwerpen, is zeker niet uitgesloten. Dan zou wederom een ge spannen situatie ontstaan.. Zal die tot oorlog leiden? Er zijn redenen om aan te nemen, dat dit nog niet dadelijk zal Twee straatzangers in Palermo ston den uit volle borst te zingen. Het klonk allemaal zo vals, dat een gebelgde huisvader de politie opbelde om er een eind aan te maken. Twee agen ten werden er door de commissaris op uitgestuurd. Ze ontdekten dat het tweetal daar uit alle macht stond te brullen om de aandacht af te leiden van zijn kornuiten, die hun slag sloe gen in een nabij gelegen juweliers- Bij het onderzoek ln Engeland of er verband bestaat tussen roken en be paalde ziekten, maakt men o.a. ge bruik van rokende kippen. Enige kippen krijgen tweemaal per week door de luchtpijp sigarettenrook in geblazen. Eerst keken ze wel vreemd toen zij de rook uit hun bek zagen komen, maar zij hadden al gauw de smaak te pakken en het is nu al zover, dat zij verheugd beginnen te kakelen, wanneer zij iemand met een brandende sigaret aan zien ko men. Zij verdringen zich om als eer ste aan de beurt te komen. Men heeft ook proeven willen ne men met muizen en sigarettenrook door de dieren in een doos te doen en dan rook in de doos te blazen. Deze proeven zijn echter gestaakt. Muizen houden niet van roken. geschieden. Gezien het feit dat een oor log de Arabieren voorlopig zeer onge legen zou komen zij zijn niet sterk genoeg en spelen Oost en West met groot profijt tegen elkaar uit lijkt hun agressieve taal duidelijke bluf. Syrië heeft al laten doorschemeren, dat het bij de Veiligheidsraad zou pro testeren, wanneer Israël aan zijn Jor daan-plan zou beginnen, hetgeen iets geheel anders is dan „Israël van de kaart vegen". Wanneer niet een of an der ongelukkig grensincident de zaak in brand zet, lijkt de kans om het wankel bestand in het Midden-Oosten te hand haven nog steeds aanwezig. „Je merkt het direct als er Peli gebruikt wordt: aan de glans en aan het lichte wrijven. Peli geeft ook zo'n echt prettige, frisse geur". blij - et "'"-'S Pell met Vlidosol beschermt uw meubelen en vloeren tegen boutworm en andere huisinsecten Peli bevat het beroemde en buitengewoon werkzame Vlidosot Daardoor krijgen houtwormen en ander schadelijk gedierte geen kans uw meubelen en vloeren aan te tasten. Vlidosol werkt voor honderd procent afdoende. Bedenk vooral, dat u door Peli met Vlidosol zeker voor f 2000,- f 3000,- aoo meubelen en vloerbedekking beschermt. Zij doen dat om de prachtige glans het gemakkelijke wrijven a de heerlijk frisse geur de bescherming tegen p. houtworm enz. worden zeer zorgvuldig in Pefi ver werkt i het beste is nauwelijks goed genoeg. Daarom geeft Peil geen ge wone glans maar ZONNEGLANS. •eet ik al jaren. Mijn moeder zei al: nooit gewone was gebruiken, maar Peli! En zij had gelijk. Ik zie het aan mijn meubeltjes: zij glanzen altijd prachtig als nieuw!". Grote doos (No. 2) 55 ct Grote bus (No. 3| f. 1.10 Bü een AMKKIKAANSE MAATSCHAPPIJ, welke In Lelden een fabriek in aanbouw heeft, kunnen worden geplaatst Betrokkenen dienen, naast het hebben van een alge mene administratieve ontwikkeling, de Engelse taal in woord en geschrift zeer goed te beheersen. Geboden wordt voor prima krachten een goed salaris met kans op promotie. Uitvoerige sollicitaties, voorzien van pasfoto onder no. 470 aan het bureau van dit blad. Voor het verrichten van uiteenlopende admini- 4 stratieve werkzaamheden en ter opleiding voor hogere functies zoeken wij Inkoopvereniging op levens- I Stichting Consultatiebureaus voor Geslachtskunde vraagt middelengebied (bep. om- voor spoedige indiensttreding: vang) zoekt voor het ontvangen en distri bueren van goederen en ad ministratief werk. Bij voor keur enige bekendheid met het levensmiddelenvak. Soil, aan J. MULDER, Nieuwsteeg 33, Leiden. BOOT OPKNAPPEN Bootlak, stopkatoen en afbijt- middel. FRITS DE GOEDE, bondszeilmaker A.N.W.B. Jan vossen steeg 37, tel. 20607 Reiskosten worden vergoed. 's-Zaterdags vrij. Brieven met volledige inlichtingen richten aan: BLlderdijk- straat 39, Den Haag. gevraagd. Aanbiedingen dagelijks bij Hotel café rest. CENTRAL, Breestraat 49, Leiden Vereisten: goede algemene ontwikkeling en 4 ruime kantoorervaring. Brieven met uitvoerige inlichtingen omtrent op- leiding, leeftijd, vroegere werkkring, enz. onder 4 no. 398 aan het bureau van dit blad. Een JOCO-fiets geeft U de gelegenheid van prettige fietstochten te genieten in een mooie omgeving. Een JOCO-fiets rijdt zo licht, dat U 100 km zon der buitengewone inspanning kunt rijden. Een JOCO-fiets is een Nederlands produkt met alle goede Nederlandse eigenschappen en wordt gefabriceerd ln de meest gespeciali seerde fabriek U kunt en zult niet iets beters willen verlangen! Grote sortering JOCO sport- en race-rijwielen vanaf f 217,50. Turfmarkt 1-2-3 - Leiden - tel. 24409 KOLIBRl 260,— HERMES BABY 267.50 OLIVETTI 295.— ERIKA 295,— De grootste sortering in vindt U bil KANTOOR. MACHINEHANDEL NOORDEINDE 19 LEIDEN - TEL. 23158 HERMES MED. 335.— OLYMPIA 375.— ADLER 395,— I TRIUMPH 398,— Vraagt vrijblijvend demonstratie. JUWELIER BREESTRAAT 89 LEIDEN TE KOOP IN OEGSTGEEST solide gebouwde en gunstig gelegen 6 kamers, keuken, kelder, badkamer, garage, zolder, flinke tuin. Over enige maanden leeg te aanvaarden. Brieven onder no. 165 Adv. Bur. Rijnland te Leiden, J. de Wittstraat 35. VLEES VLEES Op veler verzoek deze week nogmaals extra reclame Doorr. runderlappen 1.59 Magere runderlappen 1.79 Contra filet1.85 Riblappen 1,85 Dikke lende QO Staartstuk f Rosbief 1.98 (Alles per 500 gram) De non-stop reclame 500 gr. rundergehakt 0.99 100 gr. biefstuk 0.50 500 gr. halskarbonade (botermals) 0.64 500 gr. hamlappen 1.89 100 gram ham I QQ 100 gr. hamspek w,OÖ Let op de kwaliteit, dat is Uw en ons belang Koopt op vrijdag. Koopt op vrijdag. VAN TILBURG - Havenplein 1 afgehaald aan ons Bureau Witte Singel 1, Lelden

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6