Honderden miljoenen eieren worden gekeurd, gewogen en gestempeld Te Roermond constant streven naar kwaliteitsverbetering NIEUWE BEHEERDER AVIFAUNA: M. C. v. d. VAUK (VOORSCHOTEN) Exploitant van „De Gouden Leeuw 55 95ste jaargang Donderdag 8 maart 1956 Derde blad no. 28776 240.000 kilometer ei (ii) (Speciale berichtgeving) Een eiermijn is een spectaculair bedrijf. Niet omdat men daar geïmponeerd wordt door de machtige machines of een ingewikkelde arbeidsgang, doch louter en alleen door het aantal. De 20 miljoen hennen in ons land produceren namelijk een vier miljard eieren. Dit aantal van vier miljard: 4.000.000.000, is waarlijk onvoorstelbaar groot! Niet alleen wil dat zeggen, dat in ons land gemiddeld zo om en de nabij de 10.960.000 eieren per dag worden gelegd, maar ook dat deze eieren, tot een snoer aaneengeregen, zes maal de aarde kunnen omspannen: 240.000 kilometer ei. De grootste eiermijn, niet jilleen van ons land, maar van geheel West-Europa, bevindt zioh in Limburg, in Roermona: de Coöperatieve Roermondse eiermijn. En het is hier, dat wij de lofzang op het Nederlandse ei hebben leren zingen, een lofzang op het aantal. Want het is geen eenvoudige zaak, zoals in 1955 bij de CR.E. geschiedde, 369.889.582 eieren met een totaal gewicht van 21.546.924,9 kilo gram ter waarde van f. 50.170.424,33 te verwerken. Eieren zijn iets anders dan kolen of een ander massa-produkt. Zij vormen, ondanks hun grote aantallen, geen zielloos produkt, dat en masse ver. werkt wordt. Ieder ei krijgt een indivi duele behandeling, ieder ei wordt nauw keurig gekeurd, gewogen, gestempeld en verpakt. Eén voor één: 370 miljoen in één jaar, vaak ruim één miljoen per dag! Leghorns en Barnevelders exit Een overzicht van de 100 nieter lange sorteerlial van de C.R.E.. waar 18 sorteer- en stempelmachines staan opgesteld. Links staat de „oplegger", in het hokje vlak voor hem zit de „schouwer", in de ronde trommels worden de eieren gewo gen en gestempeld, terwijl tenslotte rechts de „oprapers" staan, die de gesorteerde eieren in de expeditie dozen verpakken. De 188 meter lange transportband ziet men ge heel rechts, vlak achter de pilaren. Stijgend aantal hennen j I Het aantal hennen in ons land j I is vooral in de jaren 1953 en 1954 I zeer sterk toegenomen Waren er I in de jaren 1950, 1951 en 1952 rond 1 I 15 miljoen hennen, in 1953 was dit I aantal reeds gestegen tot bijna 18 I I miljoen, terwijl er einde 1954 bijna I I 19 miljoen werden geteld. Thans I I wordt ons land bevolkt door een I I 20 miljoen hennen. naar het gewicht van de „O" en, Indien te licht bevonden, doorgestuurd op het lopende bandje naar „l"-weegschaaltjes, die de ,.l"-tjes afstoten naar het stem- pelgedeelte van de machine en de ovenge eieren, lichtere dus, door laten lopen naar de volgende weegschaaltjes, een voudige balansjes. De kleinste eieren de „6"-Jes hebben des zes weeggan gen achter de rug. Voordat de eieren terecht komen op de afvoer-banden, keurig gesorteerd dus naai- gewicht Holland 0 t/m Holland 6 worden zij gestempeld <zle foto 3): waarborg voor de beste kwaliteit en een juist gewacht. De „afrapers" de man nen rechts op foto 1 deponeren de eieren tenslotte in de dozen, waarin ze verzonden worden. Met een transport band .188 meter lang (nog juist te zien op de overzichtsfoto) gaan de dozen naar de expeditiehal, waar zij opgesla gen worden tot de cliënten ze komen (Ingee. Med.-Adv.) DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in hi Q kopje hebl gedaan 1. eerst kokend water erbij 1 as suiker en toevoegen. Bos voor ten minste 35 koppen f 2.45 en voor 140 f 8.85 Coffeine-vrij respectieveli|k f 2.80 en f 10.25 halen of door de C.RE -wagens naar het station worden gebracht. Ter controle van het werk der schou wers neemt tenslotte een ambtenaar niet verbonden aan het bedrijf steek proeven om te zien of de eieren Inder daad het waarmerk verdienen. In de van air-conditioning voorziene sorteerhal van de C.R.E., 100 meter lang, 30 meter breed, staan niet mineer dan 18 sorteer- en stempelmachines op gesteld, die gezamenlijk een dagcapaci teit hebben van .méér dan één miljoen eieren. Dus ruim 60.000 per machine, hetgeen wil zeggen, dat bij een ui bedrijf zijn van adit- uur ruim 8000 eieren per uur de schouwer passeren. Opdat de geconcentreerde aandacht van de schouwer steeds zo hoog mogelijk blijft, wisselt hij geregeld met de op legger van plaats. Deviezen! Dit is dan de geschiedenis van het Nederlandse ei, dat niet alleen naar Duitsland, Italië. Frankrijk en de Amerikaanse troepen in Furopa geëx porteerd wordt, maar ook naar Oos tenrijk, Engeland, België, Luxemburg, Spanje, Venezuela, Mexico. Curacao, Nieuw-Guinea, Borneo, Malta, Frans- Marokko, Arabië en Singapore. Onze deviezenpositic spint er wol bjj en onze naam in het buitenland wordt er hoog door gehouden. De gang, die het ei bij de C.R.E. maakt, is kort. eenvoudig en doeltreffend. De ruim 250 bij de mijn aangesloten eierverenigin- gen omvattende een 22.000 leden-pluimveehou ders verzamelen de eie ren in eerste instantie. Zij worden dan reeds ge teld, gewogen en voorlo pig geschouwd, terwijl eveneens reeds een sorte ring wordt gemaakt naar eerste en tweede soort. Eerste soort: puik-beste eieren, tweede soort: kneusjes, bloed-eieren, vuil-schalige eieren enz. Hierdoor tracht men de kwaliteitsverbetering te stimuleren, want slechts indien het Nederlandse ci zijn goede naam en faam blijft behouden, zo niet nog verder opvoert, blijft de Nederlandse eierhandel verzekerd van belangstel ling voor haar waar. Het streven naar kwa liteitsverbetering is er oorzaak van geweest, dat reeds in 1921 een foksta- tlon werd opgericht, dat later werd omgezet in de stichting voor pluimvee teelt te Horst. Doel: het oplossen van diverse pro blemen, die zich in de praktijk voordoen. Door het introduceren van krui singen tracht men de kwaliteit van het ei op te voeren en vooral goede opfok- resultaten te bereiken. Beroemde leg-ras- sen zoals de leghorns, barnevelders, Rhode Island Reds, die een 15 jaar ge leden nog een 85% van de pluimvee stapel uitmaakten, hebben thans dan ook (voor een 75%) plaats gemaakt voor kruisingsprodukten en hybriden, die voor de leg betere resultaten opleveren. Ove rigens houdt men de. hennen tegenwoor dig korter aan dan vroeger. De één- jarigen hebben namelijk een grotere produktie dan de twee-Jarigen. Sorteren en stempelen Zijn de door de eler-verenlgingen verzamelde eieren bij de C.R.E. gear riveerd opgehaald met eigen vracht wagens dan worden zij zo snel mo gelijk op de band gedeponeerd (zie foto 1). De „oplegger" de man links zorgt reeds voor een voorsortering: vuil-schalige eieren, kneusjes en afge wassen eieren (van welke de houd baarheid verminderd is daar bij het afwassen het beschermende laagje op de klakschaal, die het binnendringen van bacteriën moet verhinderen, ver dwijnt), worden terzijde gelegd. De band transporteert de eieren naar de „schouwer" (zie foto 2), die in zijn donker kamertje een eindeloze rij eie ren gestaag aan zioh voorbij ziet trek ken Daar de eieren op de band een draaiende bewening maken, ziet hij direct welke eieren gebreken vertonen: bloed- spoorljes of een tegen de schaal aan liggende dooier. Ook deze eieren worden terzijde gelegd, evenals oude eieren, die hun leeftijd verraden door de grootte van de luchtkamer, en eieren, welke schimmelsporen vertonen. De duizenden en nog eens duizenden eieren, die ao het speurend en deskirn- Belangrijke transactie: Indonesië ontvangt Surplusgoederen De overeenkomst waarbij Indonesië van de V.S.-surplus-landbouwproduk- ten zal betrekken is thans getekend. De overeenkomst betreft een bedrag van 96,7 miljoen dollar, het dubbele dus van de waarde aan goederen die aanvankelijk werd genoemd. Een van de moeilijke punten bij de behandeling was, zo vernamen wij, de vaststelling van de tegenwaarde in roepiahs. De Amerikanen wilden aan de roeplah een meervoudige koers toe kennen. De besprekingen leidden er toe, dat het totale bedrag der tegenwaarde in roepiahs met 10% werd verhoogd boven de officiële koers van de roepiah ad f 1.40. De tegenwaarde komt aldus op een bedrag van rond 1200 miljoen roepiah. De belangrijkheid der transactie springt te meer in het oog,, als men bedenkt, dat de totale invoer van In donesië in 1955 zonder olie en olie- I produkten rond 6000 miljoen heeft I bedragen. Melkpoeder en meel, waarvan ver- I wacht werd, dat zij buiten de overeen- komst zouden worden gehouden, zijn I toch op de lijst der te leveren surplus I landbouwprodukten geplaatst. Er is ech ter aan de bezwaren van de landen, die melkpoeder en meel naar Indonesië ple gen te exporteren, tegemoet gekomen, door de bepaling dat deze goederen een additioneel karakter hebben. Dat wil dus zeggen, dat Indonesië de normale hoeveelheden uit deze landen blijft In voeren. Dat wat aan melkpoeder en meel door de V.S. als surplusgoederen wordt geleverd komt dus als extra op de In donesische markt. Voordracht raadsheer Hoge Raad (Van onze parlementaire redacteur) Op de voordracht aan de Koningin voor de benoeming van een raadsheer in de Hoge Raad heeft de Tweede Kamer vanmiddag als no. 1 geplaatst: mr. C. W. Dubblnk, rechter aan de arrondisse mentsrechtbank te Arnhemals no. 2: prof. mr. H. J. Hellema, buitengewoon hoogleraar fiscaal recht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en als no. 3: mr. H. Kingma Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden. (Ingez. Med.-Adv.) Winterhanden genéést Kamers van Koophandel (Z.H.) tegen vervroegde helasting-inning Herziening; binnen een-jaar bepleit Alle Kamers van Koophandel In Zuld-Ilolland cn Noord-Brabant hebben aan de minister van Financiën een adres gericht met het oog op de maatrege len tot temporisering van de vervroegde afschrijving en tot vervroegde inning van een groter deel van de voorlopige aanslag in de vennootschapsbelasting. Zij kunnen zich, aldus het adres, zeer nel verenigen met de opvatting, dat maatregelen moeten worden genomen om in de overspannen situatie, vooral op de arbeidsmarkt, verlichting te brengen Met name hebben zjj begrip voor dc motieven lot een tijdelijke temporisering van de vervroegde afschrijving, waardoor een enige jaren geleden getroffen maatregel ter bevordering van de Investeringen gedeeltelijk wordt teruggenomen. Dit neemt niet weg. aldus het adres, dat aan een zodanige irtaatregel, die een afremming van de Investeringen be doelt om op die wijze mede te bestrij den het tekort aan arbeidskrachten, door zijn algemeenheid het bezwaar kleeft, dat ook investeringen die juist met het oog op het tekort aan arbeids krachten zullen moeten geschieden er door worden getroffen. De ernstige vraag rijst, zo heet het voorts, of niet voor zulke arbeidsbesparende investe ringen eerder een vermeerdering van de fiscale faciliteiten te verdedigen ware. Daarbij komt, zo zeggen de Kamers, dat in het bijzonder de kleine bedrijven zelfs in de huidige fase der conjunctuur moeite hebben het tempo van moderni sering der produktie-apparatuur bij te houden. Mede gezien de omvangrijke kredietverlening, die in de laatste jaren door de Ned. Mlddenstandsbank onder overl.eidsgarantie is doorgevoerd, moet volgens hen de conclusie lulden, dat ook de uit de mogelijkheid van vervroegde afschrijving verkregen voordelen voor de kleine ondernemingen nog niet toe reikend waren om de noodzakelijke in vesteringen tot stand te brengen. De temporisering van de vervroegde af schrijving kan in dit opzicht juist voor de kleine ondernemingen tot gevolg hebben, dat zij of in meerdere mate van de bovengenoemde mogelijkheid tot kredietverkrijging gebruik" maken, of indien daartoe de weg om welke reden dan ook is versperd voor een moder ne bedrijfsvoering noodzakelijke inves teringen achterwege te laten Het wordt door de adresserende Kamers voorts een onvolkomenheid geacht, dat met betrekking tot deze maatregel geen overgangsbepalingen zijn gemaakt. Hierdoor worden vooral die ondernemingen getroffen, die ten tjjde van het afkondigen der nieuwe maatregelen met Investeringen doen de waren, doch hiervoor nog niet alle nodige aanschaffingen hadden gedaan De uitgevaardigde temporisering be moeilijkt nu deze aanschaffingen uit eigen middelen zeer, daar de liquidi teit der ondernemingen wordt aange= tast. Verder heet het in het adres: de ver vroegde inning van dc voorlopige aanslag in de vennootschapsbelasting cn de verhoging van het percentage tot 75 van de aanslag over het voor gaande boekjaar, ontmoet bij de Kamers ernstige bedenking, omdat hier sprake ls van een ingrijpen. Dat een aantal bedrijven grote moeilijk heden zal bezorgen. Besloten N.V.'s zullen als regel meer moeilijkheden van deze maatregel on dervinden dan open N.V.'s. maar vooral voor de handelsondernemingen liggen grote bezwaren. In tegenstelling met soorten van bedrijven waar de resulta ten vrij gelijktijdig in dfc loop van het jaar accumuleren, ligt het in de aard van de handelsbedrijven, dat in juli nog geen mogelijkheid bestaat zich over de resultaten van het gehele jaar een oor deel te vormen. Zij zijn blootgesteld aan de fluctuaties van de goederenmark ten. waardoor gemakkelijk in de tweede helft van het jaar een geheel ander beeld van de resultaten ontstaat dan het zich hl juli liet aanzien. In het bij zonder de transitohandel heeft daar naast nog andere risico's ten aanzien van leveranciers, debiteuren en trans fer. Vooral voor de groep van handels ondernemingen is het naar het oordeel der Kamers uitermate bezwaarlijk op een tijdstip, waarop "de resultaten van het lopende jaar zelfs niet bij benade ring kunnen worden geschat. 75% van de aanslag van het vorige Jaar te moe ten voldoen voor het lopende jaar. De genoemde Kamers dringen er dan ook bjj dc minister op aan. dat deze maatregel van volstrekt tijdelijke aard zal zijn en ten spoedigste, althans binnen een jaar na zijn afkondiging, zal worden herzien. De „schouwer" aan het werk: Een secure arbeid, want ruim 8000 eieren passeren per uur zijn speu rend oog. dig oog van de „schouwer" gepasseerd zijn, vallen in de rubriek eerste soort, de overigen krijgen het stempel „Holland tweede soort". De geteste en goedgekeurde eieren ko men vervolgens terecht in de weeg- en stempelmaohine Ieder ei wordt gewogen Hoe het gemeentebestuur er toe kwam „Hoe ls het gemeentebestuur van Al phen er toe gekomen de heer v. d. Valk uit te nodigen de exploitatie van Avi fauna op zich te nemen?", was de vraag die wij vanmorgen hebben voorgelegd aan Alphens gemeentesecretaris, de heer A. Veenhuijsen Burgemeester Witschey was afwezig, doen de heer Veenhuysen was onmiddellijk bereid antwoord te ge ven op onze vraag. „Wij kennen de za ken van de fam. v. d. Valk persoonlijk zowel als college en daarom meenden wy, dat de heer v. d. Valk, die wy per soonlijk met kenden, ook wel iets goeds van Avifauna zou kunnen en willen ma ken. Dat de onderhandelingen een zo gunstig resultaat hebben gehad verheugt het gemeentebestuur NIEUWE DIRECTIE De fam. v. d. Valk heeft vannacht nadat wü vertrokken waren nog ge praat over de plannen met Avifauna en men heeft besloten, dat de heer B. J. Wohrmann, die op 29 mei a.s. in het huwelijk hoopt te treden met mej. A. v. d. Valk, dc dagelijkse leiding van Avifauna op zich zal nemen. De stempelmacliine. Van links naar rechts: 3-tjes. 2-tjes. 1-tjes en nullen. Het transportbandje be vindt zich aan deze zijde van de eieren onzichtbaarterwijl verder duidelijk de gewicht-armen van de balansjes zichtbaar zijn. Raad van Alphen ging akkoord met voorstel van B. en W. De raad der gemeente Alphen, die gisteravond in spoedeisende zit ting bijeenkwam heeft een zeer belangrijk besluit genomen. Als enig punt op de agenda stond vermeld een voorstel van B. en W. inzake beheer en exploitatie van het vogelpark Avifauna. B. en W. hadden geheel in het geheim overeenstemming bereikt met de heer M. C. van der Valk te Voorschoten, exploitant van „De Gouden Leeuw", en het voorstel was nu de exploitatie op te dragen aan de heer van der Valk, die optrad mede namens zijn zoons en schoonzoons. De raad, die eerst gistermiddag bijeengeroepen was, waardoor de heren Gesman, Honout cn Slootjes de vergadering niet bij konden wonen, ging met dit voor stel volkomen akkoord. Over de vergadering zelf kunnen wy kort zijn. Onmlddeliyk na de opening ging de raad in geheime zitting, die ge ruime tyd duurde. Toen de deuren ge opend werden schorste burgemeester Èd C. Witschey de openbare vergadering onmiddeliyk weer Of er iets vergeten was te bespreken, of dat men schrok van de grote belangstelling van de zijde van het publiek en de pers, werd er niet by verteld. Om kwart over acht gingen de deuren weer open en zette men zich aan de behandeling van het voorstel van B. en W Als eerste voerde de heer Goedhart (CHI'I het woord. Hij vond dit de ge lukkigste oplossing, die gevonden had kunnen worden. In het verleden is bewezen, aldus spr., dat Avifauna niet bestuurd kan worden door een over heidscommissie, aangezien de over heid in dit verband niet dynamisch genoeg is vanwege het democratisch bestuur. Ook de heer Ruyssenaars (KVP), Rogaar en Duin (PvdA) wa ren dankbaar voor dit voorstel. In de zelfde geest spraken de heren Geerlof (AR) en H. Brokaar (CHU). Het voorstel werd met algemene stemmen GOEDE TOEKOMST De burgemeester dankte de raad, dat deze zich akkoord had verklaard met het voorstel. Er ls nu weer een moge lijkheid dat Avifauna een goede toe komst tegemoet gaat. Dat Avifauna ln binnen- noch buitenland is vergeten biykt uit het feit aldus de burgemees ter, dat. er ve'e brieven komen, waarin gevraagd wordt hoe het er nu mee staat. Avifauna blijkt geen gemeentelijk maar een landelijk bezit te zyn Spr hoopte dat de heer van der Valk succes zal hebben met de exploitatie van dit mooie park. Het voorstel van B. en W. kwam hier op neer dat de exploitatie in handen ge legd wordt van de familie van der Valk voorlopig tot 1 januari 1957 en daama telkens voor één jaar. De gemeente zal over 1956 aan de exploitant uitkeren een bedrag, geiyk aan de in dat jaar te heffen vermakeiyfcheldsbelasting: de gemeente zal voorzien in het onderhoud van de vaste gebouwen Na afloop van de raadsvergadering hadden de burgemeester, de wethouders en de raadsleden een onderhoud met de heer van der Valk en zijn zoons en schoonzoons. Deze byeenkomst was be doeld als kennismaking. Zodoende was het al laat toen wy de familie van der Valk te spreken konden krygen in „De Gouden Leeuw" te Voorschoten. VOLKOMEN VERRASSING De onderhandelingen, die nog geen veertien dagen geleden begonnen zijn, zün geopend door het gemeentebestuur van Alphen, aldus vertelde de heer van der Valk. Wjj hadden we! eens gedacht aan de exploitatie van Avi fauna, maar dat was verder beperkt gebleven tot enkele opmerkingen in de familiekring; naar buiten toe was er nooit over gesproken. Het was dan ook een volkomen verrassing, toen het gemeentebestuur van Alphen by ons kwam. De tyd van voorbereiding is zo kort geweest, dat wy nog geen definitieve plannen hebben kunnen maken. Boven dien was de zaak nog niet beklonken, zodat het voorbarig geweest zou zyn te doen alsof wy de exploitatie al hadden, aldus de familie Van der Valk Toch heeft men wel een globaal inzicht hoe men de exploitat'r onz (ten De dieren, tii 'i, in het park zijn, zullen biy«en en worden toever trouwd aan dc zorgen van de heer J. L. M. Zeeuw van der I.aan. Mogelijk komen er ook nog andere dieren zoals apen, wasbeertjes en andere kleine dieren. Andere attracties worden nog overwogen. Wie de dageiykse leiding in handen krygt, is nog niet uitgemaakt: de heer van der Valk sr. heeft enkele zoons en schoonzoons, die er voor in aanmerking komen, maar er worden binnenkort nog twee café-restaurants geopend en ook daarin zal een van de familieleden het beheer gaan voeren. Met Avifauna mee heeft de familie van der Valk thans de exploitatie van negen zaken in handen. Wel is het zeker dat Avifauna vóór Pasen geopend zal worden Men heeft de vaste overtuiging dat het goed zal gaan met Avifauna Dit jaar misschien nog niet voor 100 maar daarna zeker wel Avifauna is cen traal gelegen ten opzichte van de grote steden en het heeft goede verbindingen, die ln de toekomst nog beter zullen wor den, RECREATIE-OORD Over de toegangsprijs voor het park had men nog geen beslissing genomen, maar men wil zoveel mogeiyk seizoen kaarten uitgeven Dit houdt ook verband met het karakter van het park, zoals de familie van der Valk dat wil exploi teren: het moet een recreatie-oord wor den, waar men gezellig kan zitten zon der dat dit financieel bezwaariyk zal zyn. Daarnaast wil de familie van der Valk zich vooral toeleggen op het bie den van onderdak aan grote congres sen. vergaderingen en part yen. Wan neer een bijeenkomst niet in een van de andere restaurants van de familie gehuisvest kan worden, heeft men nu een goede uitwükmogeRjkheid naar Avifauna. Bij dergelijke gelegenheden zal men ln besloten kring kunnen dansen en voor muziek zorgen. BR dc dagelijkse gang van zaken zal dit niet het geval zijn. De heer M C van der Valk, die 60 jaar ls. heeft elf kinderen: zeven zyn er getrouwd. Alle kinderen zyn ln de zaak opgenomen. ALS SLAGER BEGONNEN De heer van der Valk ls begonnen ln Voorschoten als slager. Zyn vader had op de plaats waar thans De Gouden Leeuw is een café en boerderijtje met dezelfde naam De heer van der Valk nam het café later over en had toen tevens een autu-slopery In 1939 werd de Veurseweg verbreed en verrees het huidige gebouw, dot in oe oorlogslaren door de Duitsers werd gevorderd Na de restauratie ln 1946 begon de zaak te groeien en werden andere restaurants gekocht. Avifauna zal hetzelfde karak ter gaan dragen als de andere bedrij ven, in exploitatie bi) de familie van der Valk.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5