Caballero JK BEN GEHEEL ONSCHULDIG" Leiden heeft een voorlopig Unesco-comité Dr. J. F, van Praag sprak voor Hum. Verhond K. O. besluit serie Groot Toneel 95ste jaargang Donderdag 8 maart 1956 Tweede blad r»o. 2è/7ö Jungschlager verklaart: De ivaarlieid zal zegevieren Niets uitstaande gehad met ondergrondse Net van leugens De heer Jungschlager heeft zelf vanochtend de volgende korte pleitrede uit gesproken Edelachtbare. Het zij mij vergund mijn persoonlijk pelidooi in het Nederlands uit te spre ken, ik ken de Bahasa Indonesia niet, of althans ln zo weinige mate, dat lk mijn gedachten er niet naar behoren in kan uitdrukken. Ik wil trachten op geheel eigen wijze een beroep te doen op het gezond ver stand, op de logica en op de redelijkheid. Dit immers zijn elementen, die als richt lijnen dienen bij tot standbrenging van alle wettelijke bepalingen en die dus aan het recht ten grondslag liggen. De getuigen a charge, die a decharge, de Officier van Justitie en mijn verde digster hebben u, Edelachtbare, gedurende een jaar geconfronteerd met volmaakt met elkaar in strijd zijnde verklaringen. Ik vertrouw echter, dat u, Edelachtbare, als vertegenwoordiger van het reoht in Indonesië, de waarheid en verdichtsels zult weten te scheiden. Deze waarheid is, dat ik onschuldig ben aan het mjj ten laste gelegde, dat ik dus kan verklaren, dat ik nooit iets heb ondernomen legen het wettig gezag in Indone sië en dat ik niets uitstaande heb gehad met enige ondergrondse beweging. Dat de waarheid uiteindelijk zal zegevieren is voor mij een vaststaand feit. Om haar no gte illustreren zal ik enige punten behandelen, die de waarheid en de leugen duidelijk tegenover elkaar stellen. Dwaze verklaringen De getuigen k charge, die volgens de Officier van Justitie zo betrouwbaar zyn, hebben gegoocheld met de meest dwaze verklaringen a. zij hebben grote schepen ln DJam- bi laten komen op dagen, dat de wa terstand zulks beslist onmogelijk maakte; b zij hebben door dikke eiken houten deuren het besprokene tijdens ge heime vergaderingen gehoord, op plaat sen waar nooit geheime vergaderingen werden gehouden; c zij toonden verras send goede geheugenis te hebben als het om feiten gaat. Niet echter als het data betreft. Als blijkt, dat Djambi in mei ontoegankelijk was dan zegt geuige Harris; Ach ja. dat is waar ook, het was in oktober; d. enige van de getui gen, die meestal zeer ondergeschikte betrekkingen bekleedden, gingen deson danks als gelijken om met generaals en kolonels I Amlroedin was een vertrou wensman van generaal Pereira Wie ge looft deze nonsens?; e. volgens getuige Manoch waren er twee kapiteins Bos en twee kapiteins Schmidt Als hem ge- yraa/gt wordt precies te zijn, dan ant woordt hij: ,,'t Was iemand, die zich zo noemde, maar het was de echte niet." Edelachtbare, ik ben de echte en de enige Leon Nicolaas Hubert Jung schlager, maar zouden de feiten, die mjj ten laste gelegd worden, mis schien bedreven zijn door een persoon, die zich Jungschlager noemde, maar die niet de echte was? Ik moet dit wel aannemen, want ik de échte ben onschuldig. Ik ontken pertinent Edelachtbare, lk zou graag voort wil len gaan met aan te tonen, dat het ge zond verstand, de logica en de redelijk heid ver te zoeken zijn in de verkla ringen, afgelegd door de getuigen charge. Ik wil mijn betoog echter be sluiten, daar mijn verdedigster mijn be langen reeds voldoende heeft behartigd. Ik ontken pertinent, dat ik, hoe dan ook, direct of indirect, met illegale ac ties of gewone criminele handelingen, in welke vorm ook, te maken heb gehad, hetzij als leider of medewerker, heteij als dader of mededader. Als het erom gaat een slachtoffer te vinden (en het requisitoir wijst in die richting, zowel naar de letter als naai de rest) dan valt er verder weinig te praten. Maar lk geloof, dat ondanks dit alles, de waarheid en het recht zullen zege vieren en dat het onafhankelijk en on partijdig rechtsbesef er toe zal leiden, dat U, "Edelaohtbare, mij zult vrijspre ken van het mij ten laste gelegde Ik, Leon Nicolaas Hubert Jungschla ger, vechtend voor mijn leven en mijn vrijheid, verklaar, met God als ge tuige, onschuldig te zijn aan alle mjj ten laste gelegde feiten. Edelachtbare, ik leg mijn lot in uw handen, zoals ik reeds zei, met ver trouwen in de uitslag. De Officier van Justitie heeft de be trouwbaarheid van de getuigen k dé- oharge in twijfel getrokken. Toch is het voor mij zeker, dat geen van hen ooit bezijden de waarheid is geweest in zijn verklaringen voor deze rechtbank. Het zijn allen personen van onbesproken ge drag en hun strafregisters zijn blanco. De Officier van Justitie heeft de verkla ringen van de getuigen i charge als waar aangenomen en als betrouwbaar. Zulks ondanks het feit, dat velen van hen zich ettelijke malen tegenspraken en over tuigd werden van onware verklaringen onder ede afgelegd. De meeste van de getuigen k charge zijn geen mensen van onbesproken gedrag en zij hebben geen blanco strafregisters. De getuigen décharge waren, in het algemeen, mensen van mijn milieu, van mijn verstandelijke ontwikkeling, terwijl het milieu, waaruit de getuigen charge komen, mij geheel vreemd is. En deze getuigen a charge, die ik geen van allen ooit gekend heb, die vide hun strafregisters bepaald niet aan te bevelen personen zijn, die heb ben mij met een net van leugens om spannen. De reden waarom zij dit ge daan hebben, is mij onbekend. Wel staat voor mi] vast, dat zij daarbij niets te verliezen hadden, wel te winnen of te herwinnen. Waarom niet weggegaan? De Officier van Justitie heeft betoogd, dat het voor mij wel zeer gemakkelijk moest zijn om clandestien dit land bin nen te komen en het te verlaten. Hoe is het dan echter te verklaren, dat ik Indonesië niet clandestien verla ten heb voor de 30ste januari 1954, de dag van mijn arrestatie, terwijl de heer Schmidt, die het slachtoffer van een soortgelijk lot als het mijne is, op 18 de cember 1953, dat is dus 42 dagen te vo ren, reeds gearresteerd was. Hoe is het mogelijk, dat ik na die 18e december 1953 hier bleef, terwijl gezien de ver klaringen van getuigen k charge ik met diezelfde heer Schmidt zo hier en daar en overal gezien was. Waarom, Edelachtbare, ben ik die 42 dagen niet stilletjes weggegaan? Dat was toch zo gemakkelijk voor me, zegt de Officier van Justitie. Waarom deed ik het dan niet? Omdat, Edelachtbare, ik onschuldig ben, volkomen zuiver van geweten, omdat ik Schmidt niet kende, en omdat er dus geen enkele reden voor mij was om mjj ongerust te maken. Waarom sta ik alleen? Volgens verklaringen van getuigen k charge, die door de Officier van Justi tie betrouwbaar worden geacht, zou in dit land een wijdvertakte geheime on dergrondse organisatihebben bestaan, waarbij betrokken waren: a. verschil lende grote Nederlandse bedrijven; b. het Nederlandse Hoge Commissariaat; c. de Nederlandse Militaire Missie; d. de B.P.M.. de K.P.M. en de zogenaamde „big five"; e. vele Indonesiërs, zowel militairen als politici en gewone bur gers; f. de Amerikaanse en de Engelse ambassades. Als men deze lijst bekijkt, dan vraagt men zich af of het hier werke lijk om een geheime organisatie ging. Zowat iedereen wist ervan! Er moe ten wel zeer veel leden bij die orga nisatie, die liefst met vliegtuigen en onderzeeboten werken, betrokken zijn geweest! En waarom sla ik hier dan alleen, Edelachtbare, als een eenzaam opper hoofd van een schare schimmen? ACADEMISCHE EXAMENS PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld; „Een sociologische benadering van het organisatieverschijnsel", de heer J. A. A. van Doorn te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Eduard Aibertus Bernardus, zn. van G. L. J. Rensman en B. J. Jonker; Thomas, zn. van A Ruitenbeek en V G. von Wartenbure' Augustlnus Hubertus zn. van E. C. West geest en M W. C. Hooil- nians. Johannes Hubertus Maria. zn. van J. P J Fleur en C G v. d. Salm; Joanna Maria Helena, dr. van B. D. H. Teilegen en A. S. Rlenstra. GETROUWD. J. Brussee en J Jansen; R. Ziilstra en S. A Veerman; S Stouten en J. Schaf- tc-naar H Bekker en J. W. v Eemonö D Segaar en M. J. H. de Graaf; P Hel mus en M. Sas: J de Vos en G. v. Po- lanen. OVERLEDEN. D. Dijkman, vrouw 63 Ir; H. A. Boom, hulsvr van Schxlivcr. 50 Ir J. v. d. Ree. hulsvr. van Leugerlng 73 Ir: H. Bennis, wednr 75 Ir.; M J. de Groot man. 67 Ir.: K N Moonen zn., 19 IrG. Wilde man. hulsvr, van v Lienden. 77 jr; K. Delmeer zn 2 Ir J Boekkooi, man. 46 k.; A. M. Held hulsvr. van Holzscherer. 54 IrJ de Lange wednr 80 Ir.: A. C. Gewin, hulsvr van Lleftlnck 42 Ir.: J. v. d. Klis hulsvr van Glasbergen 74 |r.: S. Arkeveld wed van v den Burg 61 Ir.: C J. v. d Nat. hulsvr van Marilt 68 Ir.. A. W. Slngerllng hulsvr. van de Jonge, 43 1r.; A. J H Hlnzen. dr. 6 wk G. v d. Ende wed van de Romiin 68 Ir J. Hollebeek. man. 64 Ir Burgemeester Van Kinschot in ziekenhuis opgenomen De burgemeester, jlir. mr. F. H. van Kinschot, heeft zich genood zaakt gezien zich onder geneeskun dige behandeling te stellen. Met het oog hierop is de burgemeester hedenmorgen voor enkele weken op genomen in het Diaconessenhuis alhier. God, die tenslotte over ons allen zal oordelen, moge U, Edelachtbare, bij staan. Kalme zitting De zitting, waarop mevrouw Bou- man haar pleidooi uitsprak, verliep zeer kalm, hoewel er grote belangstel ling was. In de zaal waren enige tijd aanwezig vertegenwoordigers van de Britse en Amerikaanse ambassades en voorts vertegenwoordigers van het Ne derlandse Hoge Commissariaat en le den van de Indonesische magistratuur. Rechter Maengkom bepaalde de re plieken op 22 maart. Na sluiting van de zitting ontruimde de politie het voorerf van het reehts- gebouw. Toen 20 minuten later me vrouw Bouman en de heer Jung schlager het gebouw verlieten, was het erf leeg en beiden konden ongehin derd passeren. Het publiek was blijk- maar wat verbluft door deze gang van zaken. Een enkeling riep iets onver staanbaars naar de voorbijrijdende auto's. Stroom adhaesiebetuigingen Het manifest der zeven Nederlanders, waarin een beroep wordt gedaan op de regering om de zaak-Jungschlager door toedoen van de V. N. aanhangig te ma ken bij het Internationale Gerechtshof, heeft grote weerklank gevonden. Adhae siebetuigingen uit alle delen van 't land stromen toe. Van allen, die instemmen met hun streven verwachten de onder tekenaars een uitdrukkelijke onderte kende betuiging van instemming per briefkaart. Hans RichterHaaser voor de „Kunstkring" Woensdag a.s. zal ln de Stadsgehoor zaal onder auspiciën van de Leidsohe Kunstkring „Voor Allen" optreden de pianist Hans Richter-Haaser, een uit zonderlijk begaafd pianist, die in korte tijd ln ons land de grootste successen wist te behalen. NIEUWE UITVINDING: KLEDENKLOPMACHINE Op de binnenplaats van het Bureau van Politie werd gistermiddag voor een aantal belangstellenden een demonstra tie gegeven met een kledenklopmachlne, een Duitse vinding, die door een Leide- naar en Katwijker voor het eerst ln ons land wordt geïntroduceerd. De machine, die in het midden rust op twee wielen, is te vergelijken meteen langwerpige trommel. Aan de ene kant wordt het vloerkleed in de trommel ge schoven om er aan de andere zijde schoon en dan ook grondig uit te komen. Het ligt ln de bedoeling, dat men vol gende week langs de hulzen met deze machine gaat „opereren". Leiden en Oegstgeest zijn de eerste gemeenten in ons land, die met deze nieuwe uitvin ding kennis zullen maken. Naast de bak ker, de melkboer, de groente- en de vuil nisman, <foet dus thans de kledenklop- per zijn intrede in het huishoudelijke leven. ALG. VER. NED. RESERVE OFFICIEREN. De afdeling Leiden van de Alg Ver. Ned. Reserve Officieren hield gister avond in de Doelenkazerne een bijeen komst. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. G. Crabbendam, hield de directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, dr. P. H. Pott, een le zing over: „Op zoek naar monniken en kloosters ln Tibets gebied", van welke lezing wij reeds eerder een verslag gaven. (Ineez. Med.-Adv.) Bij Unesco-werk menselijke kant hoofdzaak Door de afd. Leiden-Oegstgeest van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde was gisteren in het Prytaneum een Ünesco-avond georganiseerd. Deze bijeenkomst had mede tot doe! meerdere bekendheid te geven aan hel voorlopig Unesco-comité Leiden. Aangezien de ere-voorzitter van dit voorlopig comité, jhr. mr. F. H. van Kinschot, verhinderd was. werd de ver gadering geopend door dr ir. H. M. J. Hart. voorzitter van de Vlro, teven6 voorzitter van het voorlopig Unesco- comité. De voorzitter van het Unesco-cen- trum Nederland, mr. F. H. Tunnissen, vertelde vervolgens in het kort iets over doel en streven van de Unesco. De heer Tunnissen constateerde, dat het Neder landse publiek steeds meer Unesco- minded wordt. Hij roemde in dit ver band het prijzenswaardige Leidse ini tiatief om tot een Unesco-comité te komen. In een twintigtal plaatsen in ons land zijn er al dergelijke comités, die in het bijzonder de jeugd tot grote activiteit aansporen. Het werk. zei hij, kweekt niet alleen goodwill naar buiten, maar ook bij de mensen, die er aan deelnemen. Door kinderen op dit ter rein werkzaam te laten zijn. oa bij voorbeeld door middel van het Unesco- werkbonnensysteem, wordt bereikt, dat zij elkaar beter gaan begrijpen hetgeen tenslotte weer zal leiden tot een betere verstandhouding tussen de volken on derling. Vervolgens sprak de heer J. H Bay ens oud-regeringsadviseur in Syrië over zijn ervaringen met het Unesco-werk in dit land. Bij de voorbereiding voor zijn taak hervorming van het handels- en administratief onderwijs in Parijs kwam de heer Bayer al dadelijk voor moeilijkheden te staan. Niemand kon hem eigenlijk aan de nodige literatuur en het Juiste documentatiemateriaal helpen. In Syrië bestaat geen goed ge organiseerde burgerlijke stand, zodat een behoorlijke planning onmogelijk wordt gemaakt, In Genève, waar de In ternationale Arbeids Organisatie zetelt, kreeg spreker wel iets meer gegevens, doch ook daar kwam hij niet. precies te weten, wat hij nu eigenlijk zou moe ten doen. Dit volldig ontbreken van ge gevens was voor de heer Bayens een der eerste hinderpalen, die hij op zijn „weg naar Damascus" zou ontmoeten. Er zou den nog vele volgen. Wel werd hem ver zekerd. dat de mensen daar alle moge lijke hulp zouden verstrekken Hoewel ze inderdaad uiterst vriendelijk, harte lijk en gastvrij waren, bleef het daar echter bij en zat de heer Bayens als maar vergeefs te wachten op 'n gesprek over zijn eigenlijke taak. Toen hij ten slotte zelf maar de knoop heeft door gehakt bleek hem, dat er bij de men- Van anti-godsdienstigheid is geen sprake Gisteravond vond in de grote zaal van het Loge-gebouw aan de Steenschuur een bijeenkomst plaats van de gemeen schap Leiden van het Humanistisch Ver bond. Spreker was de landelijke voor- telijke emancipatiebewag' ïg. Het heeft aan de groep buiten!: "kelijken in ons land een eigen gezicht gegeven Wat in de afgelopen tien jaar is bereikt noem de dr, Van Praag ia? maar het begin van het begin Een grondslag echter is bereikt. zltter van het verbond, dr. J. P. van Praag, die zijn toespraak baseerde op een kort gedicht, van Ant. Donker. Hij begon met te erkennen, dat het leven in dc wereld van vandaag niet veel reden tot optimisme geeft. Het le vensgevoel van de moderne Westers ge- orienteerde mens is somber en dikwijls zelf angstig. Deze mens behoort er zich daar echter beslist niet. bij neer te leg gen. Immers ook in het tijdperk van de Renaissance, evenals in de 18de ctuw, zag het er allesbehalve rooskleurig uit hi Europa. Niettemin had men in die tijd een sterk gevoel voor levensaan vaarding. Veel meer dan Je omstandig heden is het beslissend of de mensen zich een taak zien opgelegd en een zin in hun bestaan kunnen zien De huma nist. aldus dr. Van Praag, heeft als een van zijn overtuigingen" aangenomen, dat de mens zijn lot zelf in handen heeft. In bepaalde omstandglieden moeten de humanisten nu eenmaal wel woekeren met de middelen, die hen nog ter be schikking staan. Het taakbesef moeten zij echter zien als de belangrijkste grondslag voor de verzoening met het bestaan Het feit, dat de mens dikwijls vlucht uit- 't heden omdat zijn blik teveel gericht Is op de toekomst of op het verleden, noemde spreker een gevaar. Nogmaals wees hij er op, dat. slechts het taakbesef de mens over de moei lijkheden van vandaag heen kan hel pen. In het kort ging de landelijke voor zitter de geschiedenis van de humanis tische beweging,, die tien jaar geleden in Nederland vorm kreeg, na. Letterlijk uit het niets werd door en kelen de beweging geschapen. Een ideële grondslag was er nauwelijks. Op 17 febr. 1946 vond de oprichting in Amsterdam plaats Ongeveer 200 leden sloten zich aan. Een jaar later groeide dit aantal tot 2000, terwijl de beweging thans niet minder dan 11.500 leden telt. Het Hu manistisch Verbond Is opgenomen ln de orde van de z.g. kleine kerkgenoot schappen en ook als zodanig heeft net betekenis. Wat er in de afgelopen tien jaar in het Verbond is gebeurd, noemde spreker niet gering. Een belangrijke hu manistische sfeer is ontstaan en hier bestaat waardering voor ook daar waar men het humanisme bestrijdt. Boven dien, wanneer men iets besnijdt fian moet het ook betekenis hebben, zo ver volgde dr. Van Praag. Met .ïauruk wees hij er op, dat van anti-godjdi ïs'igneid in het Humanistisch Vei bond geen sprake is. De humanist 's wel "trijdbap.r, doch zeker niet agressief. Spreker noem de het humanisme vooral ook een gees- sen in die zogenaamde onderontwikkel de gebieden een hoop gezond verstand zit. De vraag, die bij hen voor zit is deze: wij willen wel verbetering van bepaalde toestanden, maar wat hebben wij van U te verwachten of te vrezen. Hier zitten, aldus spreker, mensen met hun menselijke angsten en vraagstukken die graag willen weten waar zij aan toe zijn. De heer Bayens legde er bijzonder de nadruk op, dat het bij dit werk altijd weer gaat om de verhouding van mens tot mens. Slechts op deze basis kan er werkelijk contact ontstaan, op grond waarvan men in een betere-begripssitu- atie komt. Deze toch is nodig om de opgelegde taak naar behoren te volvoe ren. Met een aantal aardige voorbeel den toonde de heer Bayens aan. dat de weg van een Unesco-man niet altijd over rozen gaat. Echter kan een „dicta tuur" ook z'n voordelen hebben. Als men bevriend is met de hoogste „baas", dan kunnen de moeilijkheden in een mini mum van tijd zijn opgelost. Spreker had daar een gepast gebruik van gemaakt. Tot slot van zijn inleiding schonk spre ker bijzondere aandacht aan de mense lijke kant van de technische bijstand. Iedere cent die hiervoor wordt opge bracht. zei hij. draagt duizendvoudig vrucht! Vooral de jeugd en hier deed spreker een beroep vooral op de Leidse jeugd kan actief aan het werk deel nemen. GOED BEGRIP TUSSEN DE VOLKEREN Wij allen, zo eindigde de heer Bayens wij hebben genoeg van oorlog" en strijd. Wij verlangen naar iets rusti gere en naar een goed begrip tussen de volkeren onder elkanr. Dit kan, zo zei hij, worden bereikt, als men de menselijke kant. ook en juist bij dit werk, in het geding brengt. Gevers en ontvangers moeten het besef krijgen, dat er aan beide zijden mensen aan het werk zijn. Dan krijgen we. waar deze organisatie zijn kracht en rust ontleend, een betere verstandhouding tussen de volkeren onderling. De heer Hart sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan de heren Tunnissen en Bayens. De laatste dankte hij bijzonder voor zijn juist uitgebalan ceerde berichtgeving Wanneer men lang internationaal werk doet, aldus de heer Hart. bestaat het gevaar, dat de mens verloren gaat onder allerlei rap porten en administratieve rompslomp Juist het Contact, zoals dat door de heer Bayens werd gelegd, draagt Iets bij tot de wereldvrede, zoals we die allen graag wensen. ■je A cw j!ürt cimes. Tliey taste like home" (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. CONSTANTE KWALITEIT Met weinig om liet lijf hebbende klueht Als laatste in de serie Groot Toneel wordt voor K. en O. gebracht een der vele werken van Goldoni Deze Vene- tiaanse schrijver uit de 18e eeuw heeft in zijn lang leven - hij werd 8fi jaar - met minder dan een paar honderd stukken geschreven, eerst tragedies, la ter alleen comedies, een genre, dat hem beter bleek te liggen. Hij mag be schouwd worden rils een der voorberei ders van het nieuwe Italiaanse toneel en dus een der vechters tegen de Co- media dell'arte. als hoedanig hij later uitweek naar Parijs om daar in armoe de te sterven. De Rotterdammers hadden van deze auteur gekozen „II vero amico", de ware vriend, niet een van de meest bekende werken uit Goldoni s lange lijst. Hierin wordt naast een liefdesverwikkeling een sa tyre op de gierigheid geleverd, die feitelijk domineert over alle liefdespe rikelen. Zoals vaker heeft Goldoni zich op Molière afgestemd, doch hij kan diens humor-hoogte niet bereiken. Weet Molière zijn uit het leven gegTepen fi guren bovendien een psychologische on dergrond te geven, dit mist Goldoni ten eenmale. Hij kiest meer bedachte tvpen wie hij dan meegeeft de eigenschappen, die deze plegen te vertonen. Zo blijft hij soms toch zweven aan de rand van de Comedia dell'arte! Weliswaar weet hij een rappe en soms geestige dialoog op te bouwen en dat moet zijn comedie dan redden. Zo is het ook in „De ware vriend Zoals gezegd, domineert hierin de vrek Ottavió - hoe veel minder geslaagd dan Moliére's Harpagon! - boven de lief desstrijd tussen Lelio, die de dochter van dc vrek bemint, doch niet zonder bruidschat kan en zijn vriend Florindo, die evenzeer deze dochter lief heeft en wederliefde vindt. Florindo toont zich op vele plaatsen in Europa zijn i stromingen liad en heeft te tijden, nog de sporen te vinden van de Ontzaglijke massa's pakijs lig- strenge winter, die thans gelukkig gen op de Donau-oever tot tegen de achter ons ligt.Zoo.m. in Vilshofen. huisjes van Vilshofen aangedrongen, het Duitse stadje aan de Donau. dat Weken zal het nog duren voor alles zowel van kruiend ijs als van over- \is weggedooid...... de ware vriend, die zijn vriendschap boven alles stelt en zelfs zijn liefde offert aan die vriendschap door te trou wen met Lello's verwelkte tante. Alles bij elkaar heeft de inhoud door gebrek aan diepte feitelijk niet veel om het lijf en, hoewel tegen de bedoeling van Goldoni in, spelen de Rotterdam mers onder regie van Ton Lutz dien tengevolge deze comedie geheel naar de klucht toe. Nu en dan inderdaad vermakelijk, waardoor gegokt wordt op ontwapenende humor, doch tot Groot Toneel komt het niet en in deze serie valt deze Goldoni dan ook uit de toon. al deden de Rotterdammers nog zo hun best en speelden zij met kennelijk ple zier. Bob de Lange had als Ottavio zich een prachtige kop gemaakt, doch ook dit ondersteepte de neiging naar de Co- media dell'arte. Hij speelde deze vrek met verve, maar juist met dat tikje overdrijving, dat eer schaadt dan baat. Hij hield zijn gekozen creatie echter vol met bewonderenswaardige hardnek kigheid. Ton van Duinhoven typeerde een innemende Florindo, terwijl Steye van Brandenburg Lelio iets minder ge stalte gaf. Eveneens niet vrij van over drijving was de tante van Nell Koppen. Beter was in dit genre de Coiombine van Hennv Omi. terwijl de dochter Ro saura van Ina van Faassen zich slecht aanpaste ln dit kluchtspel. Een aardige vondst was om de chan gementen op open toneel te doen plaats vinden door een viertal gekostumeerden op muziek van Lex van Delden. al was het Shakesperiaans. De decors van Ni colaas Wijnberg voldeden goed, kregen zelfs een open doekje Een gelukkige eindgreep in de serie Groot Toneel kunnen wij deze Goldoni niet vinden! Niettemin bleek een groot deel der bezoekers zich blijkens het hartelijk ap plaus wel te hebben geamuseerd. Onder auspicieën van het Interscho lair Cultureel overleg zullen leerlingen van bijna alle Leidse Middelbare Scho len op vrijdag 16 maart in Stadsgehoor zaal een manifestatie geven, welke vooral zal liggen op het gebied van de muziek en de declamatie. GEEN LOSLOPENDE HONDEN Een dierenvricndln doet een beroep op de eigenaars van honden om hun vier voeters, met het oog op de veiligheid van het verkeer, vooral in de drukke binnenstad niet los te laten rondlopen. Hier doet zich ook weer liet gemis aan een Dierenasyl gevoelen, want in Haarlem, waar wél een dierenasyl is, worden loslopende honden door de po litie naar dit tehuis gebracht, waar de eigenaars ze dan weer kunnen afhalen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 maart. Leidse Coöper. EToente- en fruitveiling. Kroten 11— 18. idem gekookt 16—24 gele kool 18— 28. rabarber 45—52, stoofsla 1.09—1.28, spruiten A 0.58-1.20 uien Plcklers 35— °0. wasDeen 32—48, winterpeen 12—18, vitlof 40—1.12 sla A 20.60—25.80. idem B 16—19. (Deze pagina is ongecorrigeerd!

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3