ptfisdgshag! czSPORT 3 In Rijnsburg en Katwijk kwam men er niet zonder kleerscheuren af Buitenlandse bloemenkwekers kregen nog hardere klappen Ruii!!i".Haa9!e„caf<'5-. Moskou gooit het over de boeg van de culturele betrekkingen Nog meer Amerikaanse surplus- goedereu naar Indonesië 95ste jaargang Dinsdag 6 maart 1956 Derde blad no. 28774 Hoe groot is de vorstschade? (V en slot) De prijzen kunnen nog alles goed maken In de naaste omgeving van Leiden is Rijnsburg een belangrijk centrum van de bloementeelt en Katwijk aan den Rijn van groenten- teelt. Ook in deze gebieden zal men dus ongetwijfeld te lijden hebben gehad van de vorst in de vorige maand. De materiële schade is inderdaad vrij aanzienlijk geweest, doch men heeft goede hoop dat door een goede prijs de financiële schade zal meevallen. Ook hier bleek ons dat men nog geen volledig overzicht heeft van de schade; in vele gevallen is het nog afwachten. ziet het er niet rooskleurig uit. Het feit dat de strenge vorst optrad in het eer ste gedeelte van de koudeperlode, toen er nog geen beschermend sneeuwdek aanwezig was, is er ooi-zaak van dat praktisch alle gen-assen die nog niet ge oogst waren, geheel zijn vernietigd. Doch ook de ingekuilde produkten zijn er niet zonder kleerscheuren afgekomen. Veel hangt er hierbij vanaf of de kuilen al dan niet deugdelijk afgedekt waren. Het zelfde geldt ook voor de bewaarproduk- ten, die in sohuren e.d. zijn opgeslagen. Het verwarmen van deze ruimten vormt veelal een probleem en het is dan ook te verwachten dat hier en daar wel schade ls geleden. Zo zal dan ook zeker voor die tuinders, wier oogst geheel of voor een groot gedeelte is bevroren, een aanzien, lijk verlies onvermijdelijk zijn. In de omgeving van Rijnsburg zijn er enkele kassen met fresia's bevroren. Dat is niet de schuld van de telers. Zij hebben voortdurend klaar gestaan om hun gewassen te verzorgen, en menig winder is 's nachts enkele malen uit zijn Ded gestapt om de kachel in de kas op je stoken. Maar tegen een dergelijke Torst kan men niet opstoken. Deze winter heeft overigens wel ge leerd dat een kolenkachel minder voldoet jan oliestook. Met een kolenkachel heeft men nl. geen constante temperatuur: jranneer er kolen op gegooid zijn, daalt fc temperatuur gedurende enige tijd, om rervolgens weer hoog op te lopen. Tegen Je tijd dat de kaohel leeg raakt, daalt je temperatuur weer. Met een oliestook- rerwarming blijft de temperatuur, door Je regelmatige toevoer van brandstof, rteeds gelijk. Men heeft trouwens nog iets geleerd Jeze winter, nJ. dat een afdekking met jlastiek beter voldoet dan een afdekking net kranten. In de koude kas moet men le planten nog afdekken, zeker bij stren. je vorst en het is gebleken dat plastiek lan beter voldoet. Plastiek heeft n.l. het foordeel dat het vocht tegen houdt, zo tst onder de beschermende plastieklaag tochtige luoht blijft hangen. Kleerscheuren De dooi heeft dit Jaar goede medege- rerkt aan het behoud van de planten: le dooi kwam plotseling en nachtvorst 6 nagenoeg niet meer voorgekomen, de »n heeft niet al te fel geschenen, en er Fas veel wind. Hoe groot de schade echter zal zijn van de gewassen, die niet in de kas hebben gestaan, ls nog niet te bepalen. Men is er wel zeker van dat men er niet zonder kleerscheuren is afgeko men. maar vooral in vergelijking met het buitenland ls men er toch nog goed afgekomen. Schade in buitenland De vorst m het buitenland, bijvoor- jeeld in zuid-Frankrijk en in Italië, )eeft de tuinders daar veel schade be- pkkend. Niet dat de vorst daar erger is jeweest dan in ons land, maar de tuin- prs daar zijn er veel minder op voor- jereid geweest. In Nederland rekent men iewoonüjk op een 12 tot 15 graden vorst (n daartegen wapent men zich dan ook. De schade in het buitenland is dan opk veel groter dan in ons land en dat heeft tot gevolg dat het buitenland veel meer Nederlandse produkten zal vra gen dan normaal. Dat de prijs daar door op zal lopen en hoog zal blijven staat wel vast. Dit ls trouwens nu reeds te merken aan de Rijnsburgse velling. Men verwacht dat de prijzen voor dc bolbloemen zeker tot Pasen hoog zullen blijven. Zo heeft de Neder landse kweker, ondanks de schade, toch nor kans dat zijn bedrijfsultkom- sten bf t t zijn dan in andere jaren. Nog even wachten Het definitief oordeel over de geleden ehade aan de groenten, wilde men aan Je groenteveiling „Katwijk en omstre ien" nog even opschorten tot de vorst [eheel uit de grond is en de putten ge- ipend zijn. Er kunnen nog allerlei ver gassingen voor de dag komen. Toch heeft hen zich ook in de kringen van de froen te kwekers reeds een voorlopig oor- jeel gevormd, dat hier op neerkomt dat je schade wel aanzienlijk is. doch dat er raarschijnlijk geen financieel nadeel uit «ntstaat. Deze conclusie komt dus vrij- tel overeen met het oordeel van de Üjn^ttirese bloemenkwekers. Wat de winterprodukten betreft, moet lan allereerst onderscheid worden ge haakt in te velde staande gewassen poeren kool, prei en spruiten), ingekuilde jrodukten (peen en witlof) en bewaar- godlik ten (de verschillende sluibkool- loorten). Wat dé eerste categorie betreft Productie Ned. Speelfilms De besprekingen, die in de leidende tringen van de Ned. Bioscoopbond zijn jevoerd ter stimulering van de Neder - andsc speelfilmproduktie. hebben thans jaar beslag gekregen. Aan de algemene fergadering van deze organisatie, die )p maandag 26 maart a.s. zal worden [ehouden, doet het hoofdbestuur na- fielijk een voorstel tot vorming van een bnds ter bevordering van de produk- Se van Nederlandse films. De minimum poptijd van dit fonds zal 10 jaar zijn. Sedurende die periode zal een maxi- num aan extra bijdragen van de zijde 'fin de organisatie ter beschikking kün- ïen worden gesteld van ten hoogste 2 lilljocn. terwijl bovendien f. 300.000 als janloopknpitaal nodig zal zijn. Met leze forse maatregel hoopt men de mo gelijkheid te scheppen tot vervaardiging fan gemiddeld drie Nederlandse speel films per Jaar. Brand in N.S.-gebouw Waarschijnlijk tengevolge van het springen van een afsluiter van een creosoteerketel, brak vanochtend een felle brand uit in dc houtbereidingsln- richting der Ned. Spoorwegen in Dor drecht. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat cr geen houden aan was. De brandweer kon niets anders doen dan te trachten de laaiende vuurzee te lo- caliscren. iln het gebouw bevonden zich 50 ar- (etders. maar niemand werd noemens waard gewond. Alleen een machinist liep khte schaafwonden op. De schade is pnzienlyk. Gistermiddag om twee uur was de kand bedwongen. Hoge prijzen Wanneer we de Katwükse tuinderij in baar geheel bezien, dan kan echter over verliezen nauwelijks worden ge sproken, gezien het feit dat gedurende de gehele vorstperiode de aanvoer op de veiling niet onaanzienlijk is geweest en daarbij hoge prijzen werden ge maakt. Verder mag worden verwacht dat de exportmarkt voor de winterprodukten gunstig zal liggen, dankzij het feit dat in zuidelijker landen, en met name Frank rijk, zware schade is aangebracht aan de reeds ingezaaide voorjaarsgroenten. Uit voer hiervan zal in ieder geval praktisch niet plaatsvinden. Voor de eerstkomende ttjd mag als gevolg hiervan een bevre digend prijspeil worden verwacht. De voorjaarsgroenten tenslotte, die nog niet ingezaaid zijn, zullen uiteraard geen na delige gevolgen van de vorst ondervin den. Misschien dat deze iets later ge zaaid zullen kunnen worden, doch het zal hoofdzakelijk van de weersomstan digheden in het voorjaar afhangen of dit een latere aanvoer tengevolge zal heb ben. In dit verband kan herinnerd nor- den aan de strenge winter van 1947, toen de vorst tot ongeveer half maart duurde. De eerste aanvoer van voorjaarsgroenten op de veiling was toen toch slechts vier dagen later dan normaal. Conclusie Alles bijeen genomen kan dus wor den geconcludeerd dat de vorstschade aan de wintergroenten weliswaar vrij aanzienlijk is, doch dat financieel be zien de Katwjjkse tuinderij hiervan weinig nadeel ondervindt. Joan triomfeerde Na een stille strijd in het buitenland, gevoerd tussen de beide Nederlandse kunstfrijdstertjes Joan Haanappel en en Sjoukje Dijkstra, die aan het begin van het seizoen op ongeveer gelijke hoogte stonden, heeft de Haagse Joan Haanappel gisteren bij de nationale kampioenschappen op de Hoky te Den Haag op overtuigende wijze bewezen het meeste recht te hebben op de titel kampioene van Nederland. Te Parijs was Sjoukje voor Joan in eht eindklasse ment geëindigd, bij de Olympische wed strijden te Cortina waren de rollen om gekeerd en bij de wereldkampioenschap pen tenslotte te Garmisch was het we derom Joan die vooraan in het klasse ment stond. Bij de Nederlandse kam pioenschappen, die voor onze landgeno ten het slot van haar schaatsseizoen betekenen, had Joan Haanappel na de verplichte figuren reeds de leiding ver overd, zij het met uiterst ge ring verschil. Het vrije rijden gaf de' difinitieve be slissing. Sjoukje, pas zaterdag uit Londen teruggekeerd van een laatste trainingsperiode bij Gerschwiller, reed haar kuer weliswaar in vlot tempo, maar zekerheid bij de sprongen ontbrak nog steeds. Anders was het gesteld met de titel verdedigster, Joan Haanappel. Zij reed vrij, haar sprongen lukten, de vaart bleef erin en in olkomen harmonie met re muziek. De Variations Symphoniques van Caesar Franck reed zy zoals zy la ter bly vertelde: „het zelfde als In Cor tina". Daar immers had zy haar vrye rijden de „kuer van haar leven genoemd. De uitslag was: 1 Joan Haanappel. 517.2 pnt, plaats- cijfer 3; 2. Sjoukje DUkstra, 507,- pnt, plaatscijfer 6; 3. Jeanine Ferrier, 445,7 pnt plaatscyfer 9. Het kampioenschap ijsdansen, waar aan slechts twee jaren deelnamen, werd gewonnen door het echtpaar Odink. Engelse profs slaan met vuist op tafel De Engelse beroepsvoetballers, die al jaren lang een scherpe stryd voeren voor een betere betaling, hebben thans enkele nieuwe eisen gesteld. Hun vakor ganisatie (Players Union) heeft nu de lichtwcdstrijden in dc ban gedaan en de spelers verboden, voor een televisieca mera te verschijnen, wanneer daarvoor niet extra premies worden betaald. Deze maatregelen van de Union, waarbij ongeveer 3000 „profs" zyn aangesloten, gaan in op 13 maart a.s Er was ook een voorstel gedaan om op' Goede Vrydag (30 maart), wanneer een volledig pro gramma moet worden afgewerkt, te sta ken, maar deze suggestie werd te dras tisch geacht. De eisen van de Players Union bren gen o.a. de aanvoerder van het Engelse elftal in een moeilijke situatie. De club van hier en daar van Billy Wright, Wolverhampton Wan derers, moet n.l. op 14 maart een licht- wedstryd spelen tegen de Spaanse club Bilbao. Wanneer de Wolves de Union gehoorzamen, dan zouden zy tegenover Bilboa hun contract breken, met alle gevolgen van dien. Spelen zij toch. dan zyn de macht en het prestige van de vakbond voor lange tyd gebroken De bepaling omtrent de televisie is vooral belangryk in verband met de cup- final, verscheidene interlandwedstrijden en andere ontmoetingen van vertegen woordigende elftallen. „Kampioen der kampioenen" Raymond Kopa, de midvoor van Stade de Reims dat morgenmiddag ie Rotterdam tegen het voorlopig Neder lands elftal uitkomt, is door een jury bestaande uit sportjournalisten naar aanleiding van zijn prestaties ln het af gelopen jaar in zyn club en in het natio nale Franse team uitgeroepen tot „kam pioen der kampioenen". De beker, die hieraan verbonden is, wérd gistermiddag te Parys aan hem uitgereikt. Rahn-geblesreerd De bekende rechtsbuiten van Rot- weiss (Essen), de international Hel mut Rahn zal niet in het Duitse elf tal. dat op 14 maart a.s. de Dusseldorf tegen Nederland speelt, kunnen wor den opgesteld, in verband met een blessure. In de oefenwedstryd. welke het voor lopig Duits elftal morgen te Hamburg tegen het Saarteam speelt, zal Herber ger een andere speler proberen. Rahn heeft een bloeduitstorting in de knie en links en rechts zijn enkele pezen ge scheurd. Hij zal zeker verscheidene we ken moeten wachten alvorens weer aan wedstrijden te kunnen deelnemen. Programma afd. Leiden (Iiigez. Med.-Adv.) U rookt de lekkerste sigaret van D-E ZILVER-SHAG! GeurigerZachter Gemakkelijker te rollen! U geniet er méér van De énige rechter over shag is Uw eigen goede smaak. Zodra U een sigaret van D-E Zilver-Shag opsteekt, wéét U het al: dit is de fijnste Virginia tabak, die U ooit hebt gerookt! Het weekeinde is in Den Haag \Tij onrustig geweest. Allereerst is er een vechtparty ontstaan in een café aan de Neptunusstraat tussen een chauffeur, een zeeman en een visser enerzyds en de kastelein en andere cafébezoekers anderzyds. Het drietal, dat zich naar zyn zeggen door de kastelein en de an dere cafébezoekers bedreigd voelde, is wegens openlijke geweldpleging naar het politiebureau overgebracht. De in het café aangerichte schade bedraagt f50.—. Ook is gevochten in een café aan de Loosduinseweg, waar een oude vete be slecht zou worden. Een 19-jarige loop knecht raakte hier slaags met twee jon gemannen. De eigenlijke veldslag werd buiten gehouden, waarbij de loopknecht zijn tegenstanders met de hals van een bierfles verwondingen toebracht De loopknecht is aangehouden Vrijgezellencongres Grevenbicht Zoals bekend wordt van 28 tot en met 31 juli as. ln Grevenbicht het 4de we- reldvrijgezellencongres gehouden. Zon dagmiddag 29 juli zal een optocht wor den gehouden, waarin de vrygezellen- koningin, die, ditmaal anders dan voor gaande Jaren, uit en door de congressis ten zal worden gekozen, de ereplaats Uit opbrengst betaalt Amerika kosten van een nieuw ambassadegebouw „De Sovjet-Unie is bereid elk initiatief ter versterking van haar culturele betrekkingen met het buitenland te steunen", zo heeft de Sovjet-Russische minister van Cultuur, Nikolai Michailof, maandag in Moskou tegenover ruim tweehonderd buitenlandse journalisten verklaard. H|j deelde mee, dat in 1955 2.500 vertegenwoordigers van de Russische cultuur 42 landen hebben bezocht en dat in die tijd 2.200 buitenlanders uit dertig landen een bezoek aan de Sovjet-Unie hebben gebracht. Russische boeken worden geopend, ter wijl ln Moskou een keuze van Franse boeken te zien zal zijn. Ook wordt over wogen de balletgroep van het Bolsjoi- theater naar de Franse hoofdstad te laten gaan Voorts zullen de Russen deelnemen aan het filmfestival van Cannes en aan het Franse toneelfesti val, terwijl binnenkort een Russisch circus naar Frankrijk gaat. Een ten toonstelling van Franse schilderijen, die nu in Moskou is te zien, gaat binnen kort naar Leningrad. Er zyn onderhandelingen gaande om het Philharmonlsch orkest van Phila delphia, solisten van de „Metropolitan Opera", de pianist Arthur Rubinstein en de violist Isaac Stern ln de Sovjet-Unie te laten optreden. Tevens zal het Phil harmonlsch orkest van Londen worden uitgenodigd. Minister Michailof verklaarde verder nog, dat speciaal nadruk zal worden gelegd op het versterken van de cultu rele betrekkingen met India, Birma, Afghanistan en de landen ln het Nabije Oosten. Vooral met Frankrijk dit jaar sterkere banden Over de plannen voor dit jaar zei de minister, dat de culturele banden met Frankryk zyn versterkt. Zo zyn de zan ger Yves Montand en andere Franse artiesten uitgenodigd Volgende maand zal in Parys een tentoonstelling van zal innemen. Een groot aantal Carna valsprinsen (vrijgezellen) uit België, Duitsland en Nederland heeft medewer king aan de optocht toegezegd. De oudste, de verst komende en de meest sympathieke vrijgezel zullen wor den gehuldigd. (Van onze correspondent in Djakarta) Zoals gemeld, is tussen de regering van de V.S. en die van Indonesië over eenstemming bereikt over de levering van Amerikaanse surplus-landbouwpro- dukten en wel tot een bedrag van ongeveer 48 miljoen dollar. De V.S. zullen Indonesië in twee jaar voor plm. 25 miljoen dollar aan rijst, voor 16 miljoen aan tabak en C miljoen aan katoen leveren. Meel en melkpoeder, die eveneens op District Leiden KNBB het Indonesische „verlanglijstje" stonden, zijn daarvan door Washington ge schrapt. De betaling van deze Amerikaanse overschot produkten behoeft niet in dollers te geschieden. Indonesië mag de plm. 48 miljoen dollar in roepiahs vol doen. De tegenwaarde daarvan is ongeveer 50# miljoen roepiahs. Het bestuur van de Afdeling Leiden van de KNVB deelt mede. dat de pro gramma's welke het afgelopen week einde werden afgelast, nu gespeeld wor den op zaterdag en zondag a.s Voor het district Leiden van de Kon. j Ned Biljart Bond werden de volgende competitiewedstrijden gespeeld. le klas- Monopole 1—Sport 1 4—2 I Sport 1—De Plas 1 6—0: Vr.'kring 1—Dc Kroon 2 6—0; O.S.L. 1—De Kroon 1 2—4 1 O.S.L 2—Sport 1 4—2 2e klas A: Verg. VOS 1—Poedelaars 1 6—2. 2e klas B: Monopole 3—Royal 3 4—4; De Plas 2—De Kroon 3 2—6 3e klas: De Plas 3—'t Noorden 2 1—7; Vr. Kring 3—'t Noorden 2 4—4 Nog meer doden door lawines in Korea Een deel van dit roephiahbedrag is bestemd voor de aankoop door de V.S. van Indonesische produkten. Doch .har de" goederen, zoals rubber en tin, zyn van deze transactie uitgesloten. Een an der deel zal worden besteed voor d? eco nomische ontwikkeling van Indonesië. Het kry'gt de vorm van een Amerikaanse roepiahlening op lange termijn, n.l. met een looptijd van 40 Jaar Er zyn in Zuid-Korea nu al 85 mili tairen omgekomen als gevolg van lawi nes. Gisteren werden weer barakken ge troffen. Negentien soldaten worden vermist en 32 liepen verwondingen op. Het is de ergste sneeuwval sinds 33 jaar. Al schijnt de zon. toch is ons land nog niet verlost uit de greep van Koning Winter. Hiervan getuigt o.rn. deze opname, die gemaakt werd in de haven van Tolkamcrtbij Lobith. waar 300 schepen liggen te wach ten tot de rivier ijsvrij is. De zware schollen kunnen n.l. ernstige schade toebrengen aan de schepen bij een eventuele „aanvaring". Voorts krijgt de regering van de VS het recht om uit haar, door de verkoop der surplusgoederen ontstaan roepiah- tegoed, de bouw van een nieuwe Ameri kaanse ambassade In Djakarta te be kostigen en bepaalde onkosten dier am bassade te bestryden. Dit betekent dus dat de V.S. voor de bouw van baar nieuwe ambassade geen dollars naar Indonesië behoeven „aan le voeren". In zekere zin bouwen de V.S. hier dus een ambassadegebouw van de opbrengst van de in econo misch opzicht waardeloze, want on verkoopbare landbouwoverschotten, die de Amerikaanse regering als steunver lening van de boeren heeft overgeno men. Met de bouw van de ambassade is fei telijk in de laatste helft van 1954 reeds een aanvang gemaakt, toen men over ging tot slopen van een aantal panden aan Medan Merdeka Selatan, waar ae nieuwe hulsvesting van de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiging ral verryzen. Met het werk ls sedertdien echter weinig vooruitgang gemaakt, ken nelijk ln afwachting van de thans tot stand gekomen overeenkomst. Meel, dat oorspronkelijk tot een bedrag van ongeveer 3,2 miljoen dollar ln het Indonesische voorstel voorkwam, is daar van geschrapt, vermoedelijk met het oog op Australië, dat een van de belangrijk ste meeüeveranciers van Indonesië is Ook melkpoeder komt niet op het lijst je voor der te leveren goederen, naar men mag aannemen om de zuivel-expor- terende landen niet voor het hoofd te stoten. Deze hebben namelijk ernstige bezwaren tegen de verkoop van de Ame rikaanse zuiveloverschotten. omdat zy zou geschieden tegen prijzen, die als dumping" worden beschouwd. Indonesië heeft enkele weken geleden de tabaksimport stop gezet, kenneiyk met het oog op de te sluiten overeen komst, al werd toen bericht dat de ta baksvoorraden voorlopig voldoende wa- worden verdubbeld, doch nadere byzon- I derheden zijn hierover niet bekend. Bespreking voorwaarden bouwbedrijf (Van onze Haagse redacteur) In de gistermorgen gevoerde bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de regering en van werkgevers en werk nemersorganisaties uit het bouwbedrijf heeft de regering zich nogmaals uitge sproken tegen doorberekening van de gevolgen, die een eventuele uitbreiding van de secundaire arbeidsvoorwaarden in het bouwbedrijf zullen hebben. Zoals bekend, gaat het hier o.m. om een uit breiding van de vakantierechten, die een loonsverhoging van ca 30% tot ge volg zou hebben. De bouwpatroons heb ben zich in meerderheid bereid ver- i klaard deze uitbreiding van de secon daire arbeidsvoorwaarden toe te kennen, doch slechts een minderheid was bereid de gevolgen niet in de prijzen door te berekenen Dit had tot gevolg, dat deze kwestie aan de regering werd voorge legd De partijen zyn dus nu weer op het uitgangspunt teruggekeerd en -.ui len moeten trachten tot een nieuwe overeenkomst te komen. Van werkne merszijde is men van mening, dat de verruiming er moet komen. Stukje vlees in luchtpijp (Speciale berichtgeving) By het middageten kreeg de ongeveer 70-jarige R de Vos te Zwagerveén bij Kollum een stukje vlees ln de luchtpyp. Hevig benauwd liep de man van tafel weg, doch .in de gang viel hy neer. De levensgeesten bleken reeds geweken te zijn, toen men hulp wilde verlenen. 100.000 RIJWIELEN! Bij een Apeldoornse rijwlelfabriek komt vandaag het 100.000ste voor de ex port bestemde rywlel van de band. Dit in goudkleur uitgevoerde rywlel ls be stemd voor Amerika en maakt deel uit van een order van 50.000 rywielen die enkele maanden geleden by deze Apel doornse fabriek werd geplaatst. Het zal direct na de montage per KLM-vllegtuIg naar New York worden overgebracht, waar het in de étalage van het KLM- kantoor wordt tentoongesteld. In Ame rika blijkt hiervoor, veel belangstelling te bestaan. In de gisteren te Amsterdam gehou den algemene vergadering van de Ne- derlandsche Vereeniging van Wegenbou wers heeft de heer P. C Zanen zijn functie als voorzitter neergelegd, waar na hij werd benoemd tot crc-voorzttcr der vereniging. HU wordt opgevolgd door lr. H. D. Prins. Op een na de vergadering gehouden druk bezochte receptie werd de schei dende voorzitter door ir. M de Cosquino de Bussy. hoofdingenieur-directeur van de RUkswaterstaat namens de minister van Verkeer en Waterstaat medege deeld. dat hij voor zijn verdiensten ls benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7