Geen ontslag aan mr. Schokking AMSTLEVEN levensverzekering Protestvergadering tegen het verloop zaak Jungselilager DDD Israëlisch militair vliegtuig door Syriërs neergeschoten Agenda WEERBERICHT DINSDAG 6 MAART Vervolg van Pag. 1 Geen wijsheid achteraf! Hoe nu over het optreden van de burgemeester in dezen te oordelen? Men mag stellen, dat, indien inder daad hier van een valstrik sprake was. het betrekken van de S.D. in de zaak gerechtvaardigd was om aldus de op zet te verijdelen, terwijl anderzijds, zo de betrokkenen zich tol deze valstrik leenden, voor hen van de Duitsers kwade gevolgen niet waren te vrezen. Maar. in verband met het gevaar, dat. indien het hier wèl bona fide on derduikers zou betreffen, dezen naar men, al heeft zich de situatie geleide lijk verscherpt, toch ook reeds in 1942 kon vermoeden zou bedreigen, was het voor het mengen van de Duitsers in de zaak toch vereist, dat dan ook de wel zeer bepaalde overtuiging van een hier gespannen valstrik moest be staan. Mr. Schokking heeft ons ver klaard, dat hij inderdaad in de vol strekte overtuiging daarvan heeft ge handeld. Wij hebben geen reden ge zien ook. waarover nader, de houding, welke hjj steeds ten aanzien van het gebeurde heeft aangenomen aan deze verklaring te twijfelen. Blijft dan echter de verdere vraag, of de gronden, waarop mr. Schokking zich deze overtuiging had gevormd, zó waren, dat daarop redelijkerwijs deze overtui ging mocht worden gevestigd, of hij, ook wat betreft de mogelijkheden van verifi catie. de nodige zorgvuldigheid heeft be- traoht. Over deze vraag schijnt ons zeker twijfel mogelijk. Maar men hoede zich hier voor wijsheid achteraf. Men moet de zaak beschouwen in het geheel van de situatie, zoals die zich in die tijd en op dat ogenblik voordeed. En dan is, alles overwogen, onze conclusie, dat aan mr. Schokking voor het zich vast zetten in de overtuiging, hier met een valstrik te doen te hebben, niet een verwijt, althans niet een verwijt van dusdanige ernst, dat daaraan thans nog consequenties zouden zijn te ver binden, mag worden gemaakt. Klacht geseponeerd Van bijzonder belang schijnt ons in dit verband, dat geen van de onder scheidene instanties, welke onmiddellijk na de bevrijding ln een tijd dus, toen enerzijds het oordeel ln het algemeen nog „op scherp stond", anderzijds de omstandigheden van d» bezettingstijd nog duidelijker voor de aandacht ston den met de aangelegenheid in aan raking zijn geweest, voor enig optreden te dezer zake tegen mr. Schokking aan leiding heeft gevonden. De subcommissie van de zuiverings commissie marechaussee, die het geval- Koren voorbereidde en naar aanleiding daarvan mr. Schokking hoorde, vond geen aanleiding in verband met die ver klaring iets te doen. Wel heeft daarop een van de leden van de plenaire com missie bij kennisneming van de verkla ring van mr. Schokking gemeend daar op de aandacht van de zuiveringscom missie-Rotterdam voor burgemeesters te moeten vestigen en is daarop aan deze commissie het zuiveringsdossier-Koren toegezonden. Doch men was daar alge meen van oordeel, dat de klacht behoor de te worden geseponeerd. Toen nader bleek, dat de commissie-Rotterdam in competent was, en in verband daarmede de commissie-Gouda de stukken ontving, heeft deze laatste vermoedelijk omdat uit de bijgevoegde stukken van het oor deel van de subcommissie marechaussee en de zuiveringscommissie-Rotterdam bleek niet aanstonds de zaak ter hand genomen en, toen na verloop van tijd het dossier werd teruggevraagd, deze verder laten, rusten. In de strafzaak-Koren is mr. Schok king eveneens gehoord. De beambte van de politieke recherchedienst, district Leiden, die deze zaak heeft geïnstrueerd, gaf in de conclusie van zijn rapport te kennen, dat hij tot de overtuiging was gekomen, dat burgemeester Schokking 111 de mening heeft kunnen verkeren, dat hem hier een val werd gezet, en dat de burgemeester aan Plaizier niet de uit drukkelijke last tot arrestatie van die Joden heeft gegeven, doch tot deze heeft cezegd: „Ga maar eens kijken en indien het Joden 2Üjn, maak dan zoveel drukte, dat zij kunften wegkomen". Het rapport van de politieke recherchedienst heeft daarna de verschillende instanties van de Bijzondere Rechtspleging gepasseerd, doch ofschoon van de zijde van de ver dediger van Koren, ter ontlasting van deze. scherp de aandacht ls gevestigd op de houding van mr. Schokking. Is ook van de zijde van de Bijzondere Rechts pleging niet tegen mr. Sohokking opge treden. Finse regering wil staking beëindigen Gisteren is ook het personeel van het elektriciteitsbedrijf in Helsinki in staking gegaan. De gemeentelijke auto riteiten doen wat zij kunnen om. met behulp van buiten de landelijke werkne mersorganisatie staande ingenieurs en arbeiders, de stroomvoorziening gaande te houden. Pogingen van stakende arbeiders om de verkoop van benzine tegen te houden zijn niet gelukt, zodat het autoverkeer ln Helsinki geen noemenswaardige binder ondervindt. Zelfs rijden nog enkele bus sen naar plaatsen buiten Helsinki. In de hoofdstad zelf moest het kantoorpersoneel gisteren met overvolle auto's of te voet naar het werk. De meeste winkels in Helsinki zijn nog open. Het Finse kabinet heeft gisteren op een spoedzitting een nieuw wetsontwerp opgesteld op basis waarvan het bepaalde bevoegdheden zal krijgen om een einde te maken aan de algemene staking, die nu reeds vijf dagen duurt. Het wetsont werp zou heden (dinsdag) aan het par lement worden voorgelegd, indien een speciaal ingestelde commissie van arbi trage er niet meer in slaagt voor die tijd een voor beid? partijen aanvaardbare op lossing van het conflict te vinden Joegoslavische vakbond weer lid van rode organisatie De Communistische Wereldfederatie van Vakverenigingen heeft besloten de Joegoslavische Algemene Vakverenigings federatie weer als lid toe te laten, aldus heeft de secretaris-generaal van de We reldfederatie, Louis Saillant, maandag in Rome medegedeeld. Saillant sprak op een congres van de Italiaanse Vakvereni gingsfederatie. De uitvoerende raad van de WFTU, zo zei hij, .heeft besloten het in 1950 genomen besluit te annuleren" en de Joegoslavische federatie weer toe te laten. Het besluit dat In 1950 werd ge nomen was een „onrechtvaardige sanctie tegen de Joegoslavische vakbeweging", aldus Saillant. Vaderlandse gezindheid Ook mag naar ons oordeel voor de be antwoording van de vraag, of het ge beurde mr. Schokking thans nog op enigerlei wijze moet worden aangere kend, niet buiten beschouwing blijven, hoe overigens tijdens de bezetting diens houding is geweest. Daarover is een gun. stig oordeel op zijn plaats. Reeds de vo- renvermelde reden van zijn verwijdering uit 's-Gravenzande de herhaalde wei gering tegenover de Duitsers een NSB- er in gemeentedienst terug te nemen pleit voor hem. En in Hazerswoude heeft hij zich tijdens de moeilijke jaren van 1943 en volgende daadwerkelijk als een goed vaderlander doen kennen: bij arresta ties zorgde hij steeds voor voorafgaan de waarschuwing: bij een „dropping" binnen zijn gemeente heeft hij de ri sico's voor de betrokkenen naar ver mogen afgewend: met zijn medeweten heeft de illegaliteit een overval op het bevolkingsregister gedaan. Tenslotte heeft hij tegen het einde van de oorlog zelf moeten onderduiken. Al zou dan ook ten aanzien van het gebeurde in 1942, toen mr. Schokking te Hazers woude nauwelijks was georiënteerd, een verwijt als hiervorenomsehreven hem moeten treffen, zo staan daar zeer bepaalde blijken van goedvadcr- landse gezindheid tegenover. Overtuigd van zijn verantwoording De hiervoren aanvaarde aannemelijk heid van mr. Sdhokkings verklaring, dat hij heeft gehandeld in de volstrekte overtuiging van een valstrik, vindt naar ons oordeel steun in de omstandigheid, dat hij, blijkens de door hem afgelegde verklaringen voor de zuiveringscommis sie mareohaussee en de politieke recher chedienst, nimmer getracht heeft zijn aandeel in het gebeurde te verbloemen, doch daarvan aanstonds open reken schap heeft gegeven. Ook is in dit ver band van betekenis, dat hij, toen in 1949 de Commissaris der Koningin met hem over het burgemeesterschap van 's-Gra- venhage heeft gesproken, aan de Com missaris der Koningin, ofschoon naar aanleiding van het gebeurde tegenover hem generlei maatregel was getroffen, toch de vraag heeft voorgelegd, of het in 1942 gebeurde niet behoorde ter sprake te komen. Dit geeft blijk, ener zijds, dat hij het gebeurde in 1942 zelf als een moeilijk geval met een voor hem bedenkelijke schijn is blijven gevoelen, anderzijds dat hij overtuigd was een verantwoording daarover niét uit de te behoeven te gaan. Dit laatste spreekt naar ons oordeel ook uit de houding, welke hij als bur gemeester van 's-Gravenhage een- en andermaal bij polltiemoellijkheden heeft aangenomen. Hij wist. dat het gebeurde in 1942 de politie hoe dan ook bekend was. Dat hij niet door de mogelijkheid van publikatie zich heeft laten weerhouden om datgene te doen, wat naar zijn oordeel in het be lang der zaak werd vereist, kan slechts spreken voor zijn overtuiging, dat hij zich ten deze geen verwijt behoefde te maken. Geen diskwalificatie Onze slotsom uit het voorgaande is, dat, indien men los van het thans ge wekte gerucht de vraag stelt, of het gebeurde in 1942 mr. Schokking nog als burgemeester van 's-Gravenhage moet doen diskwalificeren, deze vraag"ontken nend moet worden beantwoord. Wordt het antwoord andei-s, indien men in aanmerking neemt het gerucht, dat door de publikatie van het gebeurde en de daaraan op ruime schaal :n de pers verbonden commentaren is gewekt? Hoe men ook over publikaties en com mentaren oordeelt, men kan moeilijk ontkennen, dat daardoor om mr. Sohok king een sfeer is geschapen, welke de richtige vervulling van het ambt 'bemoei lijkt. Daarvoor te wijken, indien, zoals naar het vorenstaande het oordeel moet zijn. voor die sfeer objectief de reden ontbreekt, is echter naar ons oordeel on toelaatbaar. Vertrouwd mag overigens worden, dat een openlijke rechtzitting van het geval de Juiste verhoudingen zal herstellen. Wij geven dus samenvattend Uwe Excellentie als ons oordeel, dat voor enigerlei stap ter bevordering, dat mr. Schokking als burgemeester van 's-Gra venhage zou defungeren, geen aanlei ding bestaat." Tot zover het rapport van de heren Donner, Ebels en Neher. De minister stelt er prijs op te verklaren, dat de regering de conclusie, waartoe dit rap port komt. alsmede de gronden, waar op deze berust, deelt. (Ingez. Med.-Adv. Geur en smaak van Pickwick Thee extra beschermd VERPAKKING MET BIJZONDERE EIGENSCHAPPEN Pickwick Thee, de bekende Engelse melange van Douwe Eg berts, kenmerkt zich door een bijzonder verkwikkende smaak en een zeer krachtige, opwekkende geur. Teneinde deze smaak en geur af doende voor U te beschermen (thee is een teer produkt!) is de binnenverpakking van Pickwiclc Thee voorzien van een uiterst dun, maar voor vocht etc. ondoor dringbaar laagje aluminium. Daar door behoudt Pickwick Thee haar volle heerlijke geur en zeldzaam verkwikkende eigenschappen tot het laatste zetsel. (Ingez. Med.-Adv.) KentUons Nieuwe Schepen' boek al? Tebestellen a!2.75 via onze giro 3390. Doel-reddingvlet voor K.N.Z.H.R.M. „Schijnproces met monsterachtige opzet Voorbeeld van misdadige partijdigheid; een eresaluut aan mevrouw ltouman „Dit is een politiek proces. Niet alleen een proces met een politieke achter grond, maar met een politiek doel, het creëren van zondebokken". Aldus de heer J. E. van Buuren, majoor b.d. van het KNIL en getuige a décharge in de zaak- Jungschlager, op een protestvergadering, die de afdeling 's-Gravenhage van het Veteranenlegioen Nederland had georganiseerd naar aanleiding van de gang van zaken in het proces-Jungschlager. Deze bijeenkomst werd gehouden in de ge heel gevulde grote zaal van de Haagse Dierentuin, waarin spandoeken werden aangebracht met o.a. de woorden: „Helpt Jungschlager'- en „Beschermt mevrouw Bouman" Behalve de heer Van Buuren voerden d? voorzitter van de afdeling "s-Graven hage van het Legioen, kolonel b.d. van het KNIL. J. H. J. Brendgen. en de voor zitter van het gewest Zuid-Holland, de heer P. J. G. A. Ego, het woord. Ondei luide bijval van de aanwezigen werd besloten namens de vergadering te legrammen aan de minister-president, dr. W. Drees, en de minister zonder por tefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, te zen- dien. Hierin wordt van de Nederlandse regering geëist onverwijld de zaak- Jungscihlager es. op de meest krachtige wijze voor te brengen bij de UNCI, de VN en vervolgens haar voorliohtirtgsap- paraat in de gehele wereld opdracht te geven, zoveetm ogelijk de onderhavige aangelegenheid in de belangstelling van de gehele wereldbevolking te brengen". Voorts wordt geëist, „dat de Republiek Zuid-Molukken wordt erkend en alle hulp wordt verleend, die erkenning door andere landen bevordert". Verzocht wordt „de grote Nederlandse vrouw, me vrouw Bouman—Van der Berg een diplo matieke status te verlenen" en „ten sterkste wordt aangedrongen om naar aanleiding van de toenemende anti-Ne derlandse hetze in Indonesië de nodige maatregelen te nemen waardoor snelle evacuatie van de Nederlandse bevol kingsgroep in Indonesië kan worden ver kregen". m Onwaarheid De heer Van Buuren noemde het proces-Jungschlager een „prachtig voorbeeld van misdadige partijdigheid". Hü zei het zijn plicht te achten eraan mede te werken, het Nederlandse volk tot het besef te brengen, „dat dit een schijnproces is met een monsterachtige opzet, datmen alleen vindt aan de an dere kant van het ijzeren gordijn; met dit verschil echter, dat de beschuldig den in Djakarta hardnekkig weigeren te bekennen". Hij citeerde uit verklaringen, dat de waarheid ver te zoeken was. De getuigen a décharge legden bij het vooronderzoek een opmerkelijk goed geheugen aan de dag, zo ging hij voort, doch tijdens de zittingen uitten zij zich steeds vager en legden zij geheel afwijkende verklaringen af. Nooit heeft de rechter de getuigen daarop geattendeerd, aldus de heer Van Buuren. Hij zei voorts, dat er stukken ter tafel verschenen, die de verdedigster niet ter inzage kreeg. Het requisitoir is enkel en alleen gebaseerd op de verklaringen van de kroongetuigen. De getuigen dé charge worden onbetrouwbaar geacht. De gang van zaken wekte de indruk, dat de beklaagden schuldig moeten wor den bevonden. Jungschlagers tragiek was, dat hu zich na twee of drie waar schuwingen liet overhalen te blijven, om dat hij zich niets te verwijten had. Spr. zei, dat sr een dodelijke haat bestond tegen alles wat Nefis was. „Natuurlijk Vakcentrales handhaven standpunt De drie Vakcentrales hebben van nacht een verklaring afgelegd, waarin zij uitvoerig de redenen uiteenzetten, waarom zij besloten hebben hun stand punt ten opzichte van de werkgevers organisaties inzake het loonbeleid on verkort te handhaven en waarom met deze geen overeenstemming viel te be reiken (Ingez Merl.-nrlv.) Zuiver i huid met dc heldor vloeibare D.D.D. De leuk bedaart, dc ziekte kiemen worden gedood. VLOEISTOF Het zou zich hoven Syrisch gebied hebben bevonden, beweert Damascus Syriërs hebben gisteren met machinegeweren op een Israëlisch militair vliegtuig geschoten, dat volgens een Israëlische militaire woordvoerder boven het uiterste noordoosten van Israël vloog. Het toestel werd met kogels doorzeefd en de piloot, die gewond werd, moest een noodlanding maken. Het incident gebeurde bij Dafna, een nederzetting van 600 inwoners in Opper-Galilea, bij de grens met Syrië. Israël heeft dit incident voor gelegd aan de gemengde bestandscommissie en de Israëlische delegatie bij de Ver. Naties heeft opdracht gekregen de aanvallen, welke Syrië in de afgelopen etmalen op Israëlische objecten heeft uitgevoerd, onder de aandacht van de Veiligheidsraad te brengen. Volgens een Syrische woord voerder had het vliegtuig zich boven Syrisch grondgebied begeven. werd Jungschlager, die hoofd van de Netis wn3, uitgekozen om de rancuneuze gevoelens te botvieren". Beklaagde Schmidt had het ongeluk dezelfde naam te hebben als een Nederlander, die zich aansloot bu de Daroel Islam. Over de verdedigster zei hij, dat het past een eresaluut te brengen aan het werk van een Nederlandse vrouw, die een verbeten strijd voert. De heer Brendgen eiste „gerechte lijke vervolging van diegenen, die door opzettelijke onwetendheid hebben mer gewerkt aan chaos in Indonesië". Kritiek op regering De heer Ego oefende o.a. kritiek op de regering, „die tot heden geen enkele of ficiële verklaring de were'.d instuurde na het requisitoir van Soenarjo, maar wel protesteerde'over het. beëindigen van de financieel-economische betrekkingen door Indonesië". Hij deed een beroep op de aanwezigen om overal de kwestie- Jungsohlager en de bedreiging van het leven van anderen onder de aandacht van het Nederlandse volk te brengen en elke actie te steunen om hun leven te redden. De aanwezigen, die het betoog van de sprekers onderbraken om hun instem ming te betuigen, besloten de bij eenkomst met het zingen van het Wilhelmus Adres van Nationale Unie Het voorlopig bestuur van de „Natio nale Unie op algemeen christelijke grond slag" heeft zich tot de minister-president dr. W. Drees. gericht. Het deelt mede, diep geschokt te zijn door „de ondemo cratische gang van za'ken bij de proce dure in de strafzaak-Jungschlager". Het verzoekt om een krachtig protest bij be- Met een enkel woord BINNENLAND De Maastrichtse politie heeft ge arresteerd de 28-Jarlge M. Lejoune uit Maastricht, werkzaam als magazijnbedien de ln de garage van een service station aan de Meerssencrweg te Maastricht, ver dacht van diefstal van een groot aantal motoronderdelen. De totale waarde wordt geraamd op ongeveer f 2500. Een gemengde Nederlands-Belgische studiecommissie voor het Schelde-vraag- stuk, tot de Instelling waarvan werd be sloten tijdens de Benelux-mlnlsterconfe- rentle van 14 Juli 195'. te Goes, heeft gisteren te Den Haag haar eerste vergade ring gehouden. Deze studiecommissie heeft tot taak, de mogelijkheden te onderzoeken voor een verdere samenwerking tussen België en Nederland Inzake het Schelde- vraagstuk. Het Centraal Bureau voor de tuin bouwveilingen ln Nederland houdt op 22 maart de jaarlijkse algemene ■- ring ln het N.V.-Huis te Utrecht. het S P R - van een aauf"l bijeenkomsten, waarin de I Iici. o r. n. ,.,J De vereniging van directies van nij verheidsscholen zal dit Jaar haar algemene ledenvergadering ln België houden en wel il dit Jaar haar algemene .n België houden en wel e Gent op vrijdag 8 en zaterdag 9 Juni a.s. De 23-Jarlg* ongehuwde BeverwIJker J. Lodewyks ls gistermiddag bU het ónt- klsten van een betonstort ln het zuidelijk gedeelte van de Velser tunnelbouw elf meter gevallen. HIJ kwam op een stalen schot terecht en was vrijwel op slag dood. Uit C - .- passagiers naar Schiphol brengen, ls gis teren als veertiende de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al toegevoegd. Om kwart voor acht landde een El Al-constel- lntlon als eerste UJnvltegtulg van de nieuwe verbinding tussen Schiphol en Tel Avlv op onze nationale luchthaven. ln het Concertgebouw. Ér worden 500 deelnemers met hun dames verwacht. Nederland zal 31 mei a.s. ln het Kurhaus te Schevenlngen worden gehouden onder voorzitterschap van de heer P. Borst (Wassenaar). Het te behandelen onder werp zal zijn de Europese Integratie. Elf Nederlandse ambtenaren van de buitenlandse dienst uit het Midden oosten. Zuld-Azlë en Noord-Afrlka. wier arbeid zich specialiseert ln de behartiging van economische aangelegenheden, ver blijven op het ogenblik ln Den Haag. Dit verblijf heeft ten doel de ministeries van Economische en Buitenlandse Zaken op de hoogte te brengen van de ontwikkeling der handelsbetrekkingen en handelsmoge lijkheden ln de genoemde gebieden. BUITENLAND De volgende maand zal er een recht streekse luchtvaartverbinding tussen Praag en Londen komen, doordat de Air India een nieuwe dienst opent wanrblj ook ln de Tsjechoslowaakse hoofdstad een lan ding gemaakt zal worden. Eenmaal per week zal met Superconstellatlons van de Air India gevlogen worden van Nieuw Delhi naar Londen en terug, waarbü tus senlandingen gemaakt zullen worden te Bombay, Cairo, Rome en Praag. - Sir Anthony Eden en enkele andere ilsters hebben gisteren ln een bljeen- tst met een twaalftal vakverenlglngs- i uiteenzetting gegeven van de Het noordelijke kustgebied van de Australische staat Queensland ls heden-, dinsdagochtend door een wervelstorm ge troffen, die grote schade heeft aangericht aan hulzen en te velde staande gewassen. De storm trof de kust ten noorden van het stadje Proserpine en raasde vervolgens over Sarina. Bowen en Homehlll. waar naar schatting voor ruim een miljoen Australische ponden schade werd veroor zaakt. verzonden, tegen de risico's, ver bonden aan oorlog, staking, oproer en on lusten. verlaagd Het zUn mevr. Freydberg. die thans met haar echtgenoot ln Riga. Letland, woont, en mevT. Krauze, een weduwe met twee kinderen, een Jongen van tien en een meisje van vier Jaar. Het echtpaar Frevd- I berg zal Rusland samen mogen verlaten I De twee vrouwen trouwden voor de Tweede Wereldoorlog met Letlanders en werden Russisch staatsburgeres, toen Letland een deel van de Sovjet-Unie werd. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. P. J. R. Modderman over Bandceramlek ln Nederland. 8 uur nam. Clubhuls „De Sperwers" (Langestraat) Fllmschollngscursus Leldse Jeugd Actie, 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-fllmstudlekrlng „The four horsemen of the Apocalypse, 9.15 uur nam. WOENSDAG Doelenkazerne: Alg. Ver. van Nederl. Reserve-officieren. Lezing dr. P H. Pott over monniken en kloosters ln Tibet. 8 uur nam. Steenschuur 6: Hum Verbond. Spr. dr. J. P. van Praag over „Het groene gazon", 8 uur nam. StadszaalVllesellne-show, 8 uur nam. Stadszaal (erote zaal): Feest wond Ned. Rclsver. afd. Lelden. 7 3/4 uur nam Warmond. Hotel „De Zon": Mu ziekuitvoering Warmonds Fanfare. 8 uur namiddag. Zoeterwoude Patronaatsgebouw (Schenkelweg)Voorlichtingsbijeenkomst voor dames. „Melk en zulvelprodukten ln onze dagelUkse voeding". 7.30 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Modeshow firma Warnecke, 2.30 uur nam. Hoge Morsweg 12 (Chr. school)Opening uitbreiding schoolgebouw, 4.30 uur nam. Levcndaal 1: Voorlichtingsbijeenkomst Ncd. Zulvelbureau, 2 30 en 8 uur nam. Rehoboth: Praatavond Veron, 8 u. n.m. In den Vergulden Turk: Ledenverga ring Co*~ Oegstgeest. VRIJDAG Rehoboth: Centrale A.-R. Kiesvereniging. A -R.-raadsleden over gemeente-politiek, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterd. Toneel „De ware vriend", 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Hlst. Jongerengroepen Spr. H. R v. d. Ridder, 8.15 uur nam. Stadszaal (foyer)- Filmavond Llssone- Llndeman, 8 uur nam. Rapenburg 61K en O.-cursus o prof. T H. Mllo over Nederlandse vaarders. 8 uur nam. Zoologisch Laboratorium (Kalser- straat)- Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. I Films J Pleéte. 8 uur nam Jacobazaal „Den Burcht", Frvske 1oun. I de hear Feddc Sohurcr sorekt. 7 45 uur nam. ZATERDAG Schouwburg Eeuwfeest „Lltterls Sacrum" „De Plaiikenlers" spelen De Koopman van Venetië, 8 uur nam. Ver. Touwfabrleken (kantine): Feest avond „De Sleutelbloem", 7 30 uur nam. ZONDAG Lcidsche Volkshuls: Gezinsmiddag 2 e In aanwezigheid van directeuren en administrateurs van het Bataafsch Ge nootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte, prof. dr. Ir. F. H. Vening Meinesz. voorzitter van het college van curatoren van het KNMI. prof. A. Mi- chels van het Van der Waalslaborato rium te Amsterdam en enige Rotter damse we (houders heeft de Amerikaan se consul-generaal, Paul J Reveley, gistermiddag in de Kamer van B. en W van Rotterdam namens het congres van de USA de Benjamin Franklinme- daille aangeboden aan de burgemees ter van Rotterdam, mr. G. E. van Wal- sum. in diens hoedanigheid van prae- ses-magnificus van genoemd genoot schap. Zoals bekend ls het dit jaar 250 jaar geleden, dat Franklin werd gebo ren en ter gelegenheid daarvan wordt de penning aangeboden aan alle ge nootschappen, waarvan Franklin lid is geweest. voegde Indonesische autoriteiten en aan gewezen internationale organen en alle nodige stappen voor afdoende bescher ming van mevrouw Bouman en de getui gen déoharge. Dit ter verzekering van een eerlijke, objectieve en onafhankelijke berechting van Jungschlager, vrij van politieke invloeden en sentimenten en onder de waarborgen als in een nonnale rechtstaat gebruikelijk, aldus de voor zitter, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel en de secretaris, dir. J. M. E. M. A. Zon- nenlberg. Vandaag is voorts een manifest pu bliek gemaakt, waarin verklaard wordt, dat de berichten over de In Djakarta aanhangige processen tegen Jungschla ger en Schmidt, en de gevangenhouding van andere Nederlanders de Indruk wekken, dat de fundamentele rechten van de mens, zoals deze zijn aanvaard door de V.N., daarbij niet naar behoren worden geëerbiedigd. De ondertekenaars hechten er aan. de Nederlandse regering met de grootste nadruk de vraag voor te leggen, of het geen plicht is de desbetreffendeikwestie voor een internationaal forum te bren gen en hiertoe onverwijld alle voorberei dingen te treffen. De regering make deze zaken aan hangig bij het Internationaal Ge rechtshof, opdat, met hoor en weder hoor en onderzoek van alle aange roerde controleerbare feiten, door een onbevoordeelde rechter worde nage gaan. of inderdaad onze zo zwaar be proefde landgenoten niet volkomen onschuldig zijn. De initiatiefnemers vertrouwen, dat het Nederlandse volk uitdrukkelijk van zun instemming met dit streven zal doen blüken". Dit manifest is ondertekend door: G. Ch. Aalders, voorzitter Ned. Ver. v. ex-politieke gevangenen; R. P. Cleverin- ga. hoogleraar te Leiden; F. J. Goedhart, lid van de Tweede Kamer; Leonhard Huizinga. auteur; Gezina H. J. v. d. Mo len. hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam: K. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer en A. Goe- koop, Catshuis Sorghvliet, Adriaan Goe- kooplaan 10, Den Haag. MAANDAG. Stadszaal (foyer): Maandblad Stadium Generale. Lezing mr. A. Hustlnx over de woestijnen van Pakistan. 8 uur nam. De Doelen: Leldse Amateur Fotogra fen ver, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN: Lakenhal: „De stille glans van de Gouden Eeuw". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur (t/m 26 maart). Academie: Tentoonstelling „Het Huls Oranje Nassau en de Leldse Universiteit" Werkdagen 10—17 uur (tot 17 maart). DE BIOSCOPEN: Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. ■ex. „Aasgieren" 2.30. 7.15 en 9.15 7.15 en 9.15 uur. Donderdag: „Fernandel de schoonheids specialist". Casino. „Brood, liefde en fantasie" (14 Jaar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van zaterdag 3 maart 13 uur tot zaterdag 10 maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Van Drlesum, Mare 110, telefoon 20406 en de Zulder-Apotheek, Lammenschanswee 4. telefoon 23553. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen A berdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parits Bordeaux Grenoble Nice Berllln Frankfort München Zürlch Genève Locarno Innsbruck Rome onbewolkt n 3 - onbewolkt nw 2 - zwaar bew windstil -: onbewolkt wzw 2 zwaar bew w 5 reeen zw 10 zwaar bew. zzw lloht bew. zw 6 zwaar bew. zw 3 nevel ono 2 onbewolkt o 2 onbewolkt zzw 1 onbewolkt nnw 2 onbewolkt wnw 5 zwaar bew. zzw 6 zwaar bew. zw 2 mist ozo 1 onbewolkt zo 1 onbewolkt windstil half bew. ozo 2 onbewolkt ono 6 Minder koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Veei bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind, later ruimend naar west of noordwest en afnemend. Vooral in de nacht zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 MAART Zon op: 7.15 uur; onder: 18.32 uur. Maan op: 4.39 uur: onder: 13.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.36 urn-. De nummer bestaat alt io pagina's

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2