LEIDSCH DAGBLAD EERHERSTEL Geen aanleiding voor enige stap tot zijn ontslag Wij krijgen de schuld 95ste jaargang DINSDAG 6 MAART 1956 No. 28774 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro Na 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 EERHERSTEL veronderstelt een voorafgaande aantasting van iemands eoede naam en faam met als onmiddellijk gevolg daarvan schade voor de reputatie Advies inzake mr. Schokking: Hij was een goed vaderlander Regering deelt de conclusie van de lieren Donner, Ebels en Neher De pubhkatie in het „Haagsch Dagblad" van 1 februari j.l. betref fende de burgemeester van 's-Gravenhage, de heer mr. F. M. A. Schok king, en de nadien gevolgde publikaties in verschillende bladen hebben - zoals bekend - de minister van Binnenlandse Zaken, mede in zijn kwaliteit van minister van Justitie ad int., aanleiding gegeven, door tussenkomst van de procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gra venhage, een onderzoek te doen instellen naar de gang van zaken met betrekking tot de zuiveringsprocedure ten aanzien van mr Schokking, en mede aan de hand daarvan aandacht te schenken aan de overige aspecten van de onderwerpelijke aangelegenheid. Nadat dit onderzoek was afgesloten heeft genoemde minister de heren mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden, dr. E. H. Ebels, oud-commissaris der Koningin in de provincie Gronin gen, en dr. L. Neher, oud-directeur-generaal der P.T.T., verzocht hem, zonder tot een zuiveringsonderzoek over te gaan, te adviseren nopens de vraag, welk standpunt in deze door de regering ten aanzien van mr. Schokking ware in te nemen. Deze heren hebben d.d. 29 februari 1956 aan genoemde minister een advies uitgebracht. hij hier met een valstrik te tioen had Liet hij de mensen gaan. dan zou hij de algemene bekendheid, welke het ge val in het dorp door de daar uiter aard ook aanwezige verkeerde elemen ten had verkregen, de door hem ver onderstelde opzet tot zijn doel leiden. En hier inderdaad van niet bona fide onderduikers sprake' dan zouden dezen van de Duitsers wel geen kwalij ke bejegening te wachten hebben. Zo heeft hu na enige dagen de SD opge beld. die hem toen opdroeg de mensen naar "s-Gravenhage te doen overbren gen. Dit is toen geschied. Slot op pag. 2 Klacht van burgemeester Schokking Bij Tuchtraad van journalisten De burgemeester van 's-Graven hage heeft een klacht doen indie nen bij de Raad van Tucht van de Nederlandse Federatie van Journa listen tegen de redacteuren van het „Haagsch Dagblad'die verant woordelijk zijn voor de publikatie omtrent het „geval-Hazerswoude" en de „verantwoording" van het „Haagsch Dagblad" daaromtrent. De klacht is erop gegrond, dat deze journalisten zich hebben schul. dig gemaakt aan handelingen, welke de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten schaden Staling sterfdag bleef onopgemerkt De ..Prawda", het blad van de Sov- jetrussische communistische party, heeft dc derde verjaardag van Stalins over lijden geheel onopgemerkt gelaten. Evenzo deden Radio-Peking en het Communistisch-Chinese nieuwsbureau „Nieuw-Chlna". Ook de drie communistische bladen, aie in Oost-Berlljn verschijnen, zijn stilzwijgend aan de verjaardag van Stalins sterven voorbijgegaan. Wel i- in „Neues Deutschland". het voornaamste communistische blad in Berlfjn. een artikel van Walter Ulbricht verschenen, waarin Stalin werd gecritiseerd Het Franse communistische blad l'Humanité" drukte gisteren op een binnenpaeina een foto van Stalin af, in het bijschrift waarvin de sterfdag werd herdacht mr. F. M. A. Schokking. In zoverre betekent dus de uitspraak van de ministerraad, dat voor enigerlei 6tap ter bevordering dat mr F. M A. 6chokking als burgemeseter van 's-Gra venhage zou aftreden geen aanleiding bestaat, inderdaad voor de Haagse be windsman een eerherstel op hoog ni veau. Eigenlijk ls het een moeilijk te verdragen gedachte dat een willekeurige beschuldiging, al wordt zij achteraf vol maakt ongegrond bevonden, ln staat is de publieke opinie ten aanzien van de een of andere gezagsdrager a prion zo danig te beïnvloeden, dat van een ern stig prestigeverlies moet worden ge sproken Toch zijn er velen in den lande, onder wie de regeringsautoriteiten, die voor de benoeming van mr. Schokkine tot bur gemeester van Alphen-aan-den-Rijn en Den Haag, verantwoordelijk zijn ge weest en tal van personen uit zyn vroe gere en tegenwoordige naaste omgeving en die uit dien hoofde zajn karakter eigenschappen en bestuurskwaliteiten het beste kunnen beoordelen in wier oog er geen sprake is van ..eerher stel", omdat die eer voor hen van te voren onomstotelijk vaststond. DE INHOUD van het advies, dat door mr Donner, dr. Ebels en dr. Neher op verzoek van minister Beel is uitgebracht en dat volledig door de regering is overgenomen, stelt hen in het gelijk, die ook na de publikatie van het Haagsch Dagblad geen ogen blik hebben getwijfeld aan de integriteit van de heer Schokking. Er blijkt uit, hetgeen wij trouwens ook al eerder schreven, dat het niemand an ders dan de heer Sehokking zélf is ge weest, die bij herhaling de aandacht heeft gevestigd op de Hazerswoudse affaire, die hem als consciëntieus mens bijzonder hoog zat. Hij heeft in 1942 een beslissing genomen in de absolute overtuiging anders in een valstrik te geraken, maar hij is zo eerlijk geweest om zich achteraf af te vragen of dit inderdaad de enige mogelijkheid zou zijn geweest eri hij heeft die vraag openljjk voorgelegd aan hogere instan ties, die hem voor een bevordering in aanmerking wilden doen komen. Al deze instanties hebben nooit termen aanwe zig geacht om die promotie enige hin der in de weg te leggen; integendeel: zij hebben ze, óndanks bekendheid met de feiten, persoonlijk geëffectueerd. HANGENDE het door minister Beel toegezegde onderzoek, heeft men hier en daar de vraag wel eens horen stellen of, ook al zou het resul taat daarvan voor mr Schokking 100 bevredigend zijn, zijn gezagspositie door dit rumoer niet zozeer ondermijnd zou zijn geworden, dat zijn aanblijven als burgemeester van Den Haag voor hem moeilijk zou zijn. Wy hebben die vraag altijd met ver ontwaardiging van de hand gewezen. In de eerste plaats omdat wij volledig vertrouwen stelden en stellen in het karakter en het beleid van de burge meester Maar méér nog uit de overwe ging dat het toch wel héél droevig zou zijn, wanneer een met politieke bedoe lingen gelanceerde aanval, steunend op een voorval van 14 jaar geleden en die nota bene achterwege zou zijn ge bleven indien mr Schokking. naar het subjectieve oordeel van het betrokken blad, zich zou hebben ontwikkeld tot een ,,goed" burgemeester, voldoende zou blijken te zijn om een eervolle car rière te breken HET is vooral om deze laatste reden dat wij ons bijzonder verheugen over de uitspraak van de advies commissie, die het ontoelaatbaar acht te wijken voor de thans ontstane sfeer, welke de goede vervulling van het ambt bemoeilijkt. De heer Schokking heeft zich, zoals van een goed ambtenaar mocht worden verwacht cn ln de persoonlijke overtui ging van zijn goede trouw en zuiver ge weten, loyaal onderworpen aan een ambtelijk onderzoek, ingesteld door zyn onmiddellijke chef Waar het hier een zuiver ambtelijke aangelegenheid be trof, heeft hij zich op waardige en prij zenswaardige wijze onthouden van elke daad, welke deze zaak zou kunnen brengen in de politieke sfeer, waarin zij ook niet thuishoort, maar waarin zy o zo gemakkelijk kon geraken. De uitslag van dat onderzoek laat noch ruimte voor twijfel, noch voor de gedachte, dat men geen koe bont noemt of er zit een vlekje aan. Burgemeester Schokking dient de on besproken burgemeester van de Red- Over deze aangelegenheid heeft mi nister Beel thans een nota gezonden aan de Staten-Generaal. Aan bedoeld advies ontlenen wij het volgende: Wat in Hazerswoude gebeurde „Uit de kennisneming van de doe siers. betrekking hebbend op de zuive ring en op de strafvervolging van de ter plaatse gestationeerde opperwacht meester van de staatspolitie H. Koren, aangevuld met enkele verhoren en ge volgd door een bespreking met burge meester Schokking, is voor ons het vol gende beeld naar voren getreden. Het betreft hier een voorval in okto ber 1942. Mr Schokking had in augus tus 1942, toen hij ontslagen werd als burgemeester van 's-Gravenzande. na grote aarzeling, op verzoek van de waarnemend Commissaris van de Ko ningin mr Bolsius en op aandrang van uit de gemeente Hazerswoude. het bur gemeesterschap van die gemeente aan vaard Op een avond in oktober verschenen hij hem de gereformeerde predikant van Hazerswoude. ds. Heuzeveldt. met de plaatselijke politieman Plaizier. De' predikant deelde hem mede. dat in de buurtschap van Hazerswoude een man en vrouw meteen dochtertje waren in getrokken bij een zekere Slui. dat hij van man en vrouw reeds eerder bezoek had gehad, die hadden te kennen gege ven. dat zij als Joden een toevlucht in Hazerswoude hadden gezocht en nu. ingevolge een advies, dat hun vanwege hun „onderduikersorganisatie" was ge geven. hem verzochten de burgemees ter van hun aanwezigheid in kennis te stellen, opdat deze zou zorgen, dat hun niets geschiedde De predikant had dit een vreemde manier gevonden en dan ook aan het verzoek geen gevolg gege ven. Maar die avond was de man op nieuw bij hem geweest, omdat hij die dag door de politie staande was gehou den. die hem naar zijn persoonsbewijs had gevraagd, op vertoon van welk - uiteraard vervalst - persoonsbewijs de politie hem intussen zonder meer had laten gaan. In verband met dit voorval drong de man opnieuw bij de predikant op contact van deze met de burgemees ter aan De predikant had zich toen. omdat hy de burgemeester de zaak wil de sparen, tot Plaizier gewend. Doch ook deze had niet geweten wat te doen en zo waren zij samen naar de hurce- meester gegaan. Volgens verklaring van - de ook door ons gehoorde - ds. Heu zeveldt was de burgemeester aanvanke lijk geneigd geweest aan de zaak niets te doen. Provocatie Doch bq enig doorpraten waren de burgemeester en hij tot de conclusie ge komen. dat het toch wel een erg •reemd geval was: het gezin, hoezeer erblnvend in een afgelegen buurt van Hazerswoude. bij uitstek als onderduik plaats geschikt. vertoonde zieh bli her haling in het ODcnhair en ook in het dorp (die middag was hij op de fiets bij de bibliotheek een hoek gaan halen i net verzoek aan ds. Heuzeveldt om de plaatselijke autoriteiten - de burge meester had begrepen, dat de min zo wel over hem als over de politie had j gesproken - van zijn verblijf in kennis te stellen, deed wel zeer wonderliik aan Dit wekte de gedaehte aan provoeatie. Bij de burgemeester vatte die ge dachte te gereder post omdat hy zyn ontslag in 's-Gravenzande - formeel ge motiveerd door de onwenselijkheid van zyn handhaving in een ln het kustge bied liggende gemeente - in feite toe schreef aan zyn herhaalde weigering tegenover de Duitsers een NSB-ae- meenteambtenaar. die hij had ontsla gen. weder terug te nemen Hij ver moedde. dat men. niet tevreden dat de burgemeester na zijn ontslag elders was geplaatst, het nu ook in Hazers woude op hem gemunt had Daarin was hij gesterkt door het feit. dat op 31 augustus een 40-tal NSB-ers uit 's-Gravenhage het dorp op stelten had gezet en daarby allereerst geïnfor meerd had naar de woning van de bur- gemeestesr. die toen echter nog niet in Hazerswoude woonachtig was De burgemeester dacht daarom aan een hem gezette val" ln deze zin. dat dit gezin naar Hazerswoude was gediri geerd en zich zó gedroeg, dat achter wege laten van maatregelen tegen hen. terwijl hun aanwezigheid toch bekend was. tot een klacht over de burgemees ter by de Duitsers kon leiden. Hy heeft toen aan Plaizier opgedragen zich naar de Bent te begeven, doch aldus, dat hij zou optreden op een wijze, welke, in dien het hier inderdaad bona fide Jo den betrof, dezen de gelegenheid zou la ten tydig te vluchten Plaizier heeft die opdrach' intussen aldus uitgevoerd, dat hij zich met Koren in verbinding stelde en zy gezamenlijk zich per auto naar de Bent lieten brengen. Onderweg kwamen zy echter het echtpaartegen» (weder een bewys. dat dezen het ..on derduiken" eigenaardig opvatten) Ko ren herkende de man Zy hebben toen man en vrouw medegenomen en in de politiccellen van Hazerswoude geplaatst, om daarna alsnog het dochtertje en 'dit op initiatief van Korens ook Slui te halen en eveneens in bewaring te stellen. Van deze arrestatie ls toen (on zeker is voor ons gebleven door wie) aan de SD ln Den Haag kennis gege ven. Er gebeurde van die kant niets De mensen bleven inmiddels opgesloten In contact met Leiden De burgemeester, wien door de wijze, waarop zijn opdracht nas uitgevoerd, de zaak uit de hand was gelopen, dacht sterk na over wat nu te doen stond, nij was ter plaatse, in verband met zijn nog kort verblijf aldaar, weinig ge oriënteerd. In de politiemensen had hy geen vertrouwen: zij waren hein be schreven als politiek, respectievelijk persoonlijk, onbetrouwbaar. Hij stelde zich toen in verbinding met hem be kende personen uit de Leidse illegali teit. Een positieve raad wisten dezen, naar de door hen voor ons afgelegde verklaringen, hem niet te geven, even min een oplossing bijv. in deze zin. dat de illegaliteit de mensen zou weg halen. In de gedachte hier met een „val" te doen te hebben, werd de bur gemeester versterkt, nu van de zijde der Duitsers op het bericht van de ar restatie niet werd gereageeerd, en hem ter ore kwam. dat de mensen, ofschoon de opsluiting zó zou zyn. dat zy had den kunnen ontvluchten van die gele genheid geen gebruik maakten Zo zet te zich bij hem de overtuiging vast. dat Tijdens een bijeenkomst in kasteel ..De Hooge Vuursche" te Baarn is Z.K.H. Prins Bernhard maandag avond plechtig geïnstalleerd als Chevalier d'Honneur van de Con frérie de la Chaine des Rotisseurs. Ongeveer vijftig andere vooraan staande Nederlanders werden door de ridderslag eveneens in de broe derschap opgenomen. De foto geeft een beeld van het moment, waarop de grand-maitre van de Confrérie, dr. Charles Guebel uit Parijs. Z.K.H. tot ere-ridder slaat. Zaak Jungsclilager in ministerraad Naar wij vernemen heeft de Neder landse ministerraad zich in zjjn zif ting van gisteren wederom intensief bezig gehouden met de zaak-Jung- schlager. Alle aspecten van deze kwestie zyn daarbij in overweging ge- Koerswijziging van Australië op het punt van Nieuw Guinea (Van onze Haagse redactie) m In Australië zjjn de berichten over de mislukking van het Nederlands- Indonesisch overleg te Genève met teleurstelling ontvangen. Wie zijd oor te luisteren legt, kan in sommige kringen zelfs het verwyt horen, dat Néderland niet soepel genoeg Is opgetreden tegen de gematigde regering-Harahap. Wat in Den Haag wel enige verbazing zal wekken is het feit dat de débacle In Genève niet wordt geweten aan de onmogelijkheid om tot een bevredigende formulering van de arbitrage-regeling te komen, maar aan de weigering van Nederland om de mogelijkheid van een gesprek over Nieuw Guinea ln de toe komst open te laten Of deze opvatting een gevolg ls van de activiteit, die de Indonesiërs achter de diplomatieke schermen ontplooien staat niet vast In ieder geval is het een duldeiyk teken, dat er langzamerhand, vrywel ongemerkt, een wijziging is ge komen in het officiële standpunt van Australië ten opzichte van de kwestie Nieuw-Guinea dentie t? zyn en te biyven. Onder deze onverkwikkeiyke affarc dient thans een dikke streep te worden gezet! Tenzy de heer Schokking in een of meerdere publikaties aanleiding zou vinden tot het indienen van een klacht by de Tuchtraad der journalisten Naar wy zojuist vernemen ls zulks inderdaad het geval- mr Schokking heeft - genoemder plaatse een klacht ingediend tegen het Haagsch Dagblad, dat de eerste geruchtmakende publikatie hierover het licht deed zien. Gezwollen door zware regenval dorpskern van liet plaatsje IHeren :iet men tevens hoe eecn bootje de en dooi bezorgt de rivier de Maas door het overtollige Maaswater van verbinding tussen beide gedeelten de provincie Limburg, door vrij de tot dezelfde gemeente behorende onderhoudt. Gelukkig is het water i aanzienlijke overstromingen, heel buurtschap Geneinde is gescheiden, nu aan het zakken, wat last. Deze foto laat zien. hoe de Op deze opname, van Geneinde uit. Nederland eer na- dan voordeel? De regering in Canberra hanteert het argument dat Ingeval van een crisis in .Azië de aanwezigheid van de Nederlanders eerder een nadeel dan een voordeel zou betekenen. Met andere woorden: de Australiërs hellen over naar de mening van Washington, dat de vriendschappelijke betrekkin gen met Indonesië moeten worden ge handhaafd, om op deze wijze een dam te kunnen opwerpen tegen het zich steeds uitbreidende communisme. Deze vriendschappeiyke relaties kun nen echter, ln Australische ogen. slechts worden gehandhaafd, indien de kwes'ie Nieuw-Guinea de wereld zou worden uitgeholpen. Want welke regering m Djakarta het heft ook ln handen krUgt, Nieuw-Guinea zal steeds als „strUd- fcreet" tegen het „kolonialisme" worden gebruikt of beter: misbruikt. De vrees van Australië, dat de kwestie Nieuw- Gulnea de anti-Westerse gevoelens in Azië zal aanwakkeren, speelt bij de ..front-verandering" ln Canberra dan ook een grote rol Onverwachte stap Overigens kon men reeds vóór het be gin van het overleg ln Genève een wij ziging in de houding van Australië con stateren De Indonesische delegatie heeft tpnminste op 8 december J.l. ln Singa pore. toen zy op weg was naar Den Haag voor de officiële opening van de conferentie verklaard dat de .-Austra lische houding een grote steun voor In donesië was" Dit. ondanks de verkla ring van de Australische minister van Buitenlands Zaken, Casev, dat er géén verandering In het standpunt van Australië was gekomen. Een tweede aanwijzing, dat Austra lië zijn koers heeft gewijzigd, wordt gevormd door het zonder opgaaf van redenen geannuleerde bezoek van brigadier Cleland, administrateur van Australisch Nieuw-Guinea. aan Hollandia. Dat deze onverwachte stap direct In verhand ls gehrarht met het Nederlands-Indonesische overleg, is niet verwonderlijk. De Australische le gering is blijkbaar zeer bevreesd dat *IJ op de (gevoelige) tenen van Indo nesië trapt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1