LEIDSCH DAGBLAD Jordanië als Brits bolwerk in liet Midden-Oosten geheel ineengestort Israël heeft niet veel goeds te wachten van nieuwe koers Bespreking loonbeleid opnieuw mislukt Kloof niet te overbruggen WEERBERICHT GEMIS AAN EENSTEMMIGHEID IN WESTELIJKE POLITIEK 55ste jaargang ZATERDAG 3 MAART 1956 No. 28772 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand: f 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Het sensationele ontslag aan de Britse generaal-majoor Glubb als opper bevelhebber van de Jordaanse troepen (het Arabisch Legioen, dat ongeveer 30 a 35.000 man telt) wordt door vele waarnemers toegeschreven aan grotere Egyptische invloed (men leze ook het hoofdartikel op pag. 2 van dit blad). Het Arabisch Legioen zal nu zonder buitenlands toezicht kunnen samenwerken met de legers van de andere Arabische landen, vooral ten aanzien van „het Israëlische gevaar". Dat Israël dus allesbehalve verheugd kan zijn over dit ontslag en het wegvallen van Brits toezicht op de agressieve plannen van de omringende Arabische staten, is wel duidelijk. In Amman, de hoofdstad van Jordanië, trokken gisteren duizenden demon stranten door de straten. Men maakte Glubb luidkeels uit voor verrader. Koning Hoessein, die de demonstranten toesprak, sprak onder meer deze bombastische woorden: „Dit is een heilige dag. Onze beweging is geslaagd met Gods wil. Ik hoop, dat Allah ons helpen zal bij het herkrijgen van onze gestolen rechten". De menigte antwoordde met „leve de Koning". ook ln dat land tegen het van buiten af aangewakkerde Arabische nationa lisme moeten afleggen. over ae gevolgen van Glubb pasja's heengaan maakt men zich in Londen hoogst bezorgd. Al was Glubb een vij and van Israël, hij oefende toch zekere matigende invloed uit. vooral omdat hij op en top militair was en het maken van de politiek aan Amman en Londen overliet. Thans wordt gevreesd, dat het Arabische Legioen een agressiever ka rakter zal krijrgen, hetgeen weinig goeds voor Israël voorspelt. Het bericht van Glubbs ontslag ver oorzaakte in politieke kringen in Lon den een geweldige schok. Zodra het nieuws bekend werd. ontbood de Brit se premier. Sir Anthony Eden. de staf chefs. de ministers die aan het hoofd staan vande militaire departementen en de onder-minister van Buitenlandse Zaken naar Downing Street. Onmiddel lijk werd contact gezocht met Selwvn Lloyd. de Britse minister van Buiten landse Zaken, die zich. toen de gebeur tenis in Amman bekend werd. voor zijn bezoek aan kolonel Nasser in Cairo be vond. Een pikante en weinig benijdens waardige positie voor een Brits staats man'! Totnutoe heeft Engeland in het Mid den-Oosten altijdd de kool en de geit willen sparen De laatste tijd was Lon den geneigd eerder Israël voor 't hoofd te stotene. dan de vriendschap van de Arabieren te verspelen. Want de Arabi sche landen zijn nu eenmaal van het allergrootste gewicht voor de Westelijke defensie in het Midden-Oosten. DeBritse halfslachtige politiek heeft thans tot een catastrofe gevoerd. Capi tulatie na capitulatie - Palestina. Aba- dan (Perzië). Soedan, Suez - heeft het in aanzien verzwakte Engeland zonder een enkel betrouwbare bondgenoot on der de Arabische staten gelaten. Het ontslag van Glubb pasja betekent zo goed als zeker dat Jordanië zich nauwer zal aansluiten bij hel Arabische blok onder leiding van de Egyptische premier Nasser, waarbij het "rijkelijk over dollars beschikkende Saoedi-Ara- bië als nieuwe geldschieter optreedt. Dat de Engelsen sinds de oorlog Jor danië 75 milliocn pond sterling aan le ningen en steun hebben verschaft en nog geen twee maanden geleden de subsidie voor het Arabisch Legioen heb ben verhoogd, speelt blijkbaar in Am man geen rol meer. Men heeft kenne lijk genoeg van de Engelsen. Nu de Arabieren Engeland de bons hebben gegeven, is het niet onmogelijk dat de Britten in de toekomst Israël als bolwerk van het Westen ondubbelzinnig zullen gaan steunen. Al zal Londen waarschijnlijk eerst proberen verdere toespitsing van het conflict Oost-West in het Midden-Oosten te voorkomen. Hoe dat moet gebeuren, weet nog nie mand. Indonesisch Kabinet geeft mandaat terug Nieuw parlement 26 maart bijeen Het Indonesische Kabinet heeft gis teravond besloten, vanochtend zijn mandaat aan president Soekarno te rug te geven. Dit besluit werd genomen, nadat het centrale verkiezingscomité officieel de zetelverdeling voor het eerst gekozen Parlement van Indonesië had bekend gemaakt. die het mogelijk maakt een nieuwe regering op basis van de verkie zingsuitslagen te vormen. Het lag in de bedoeling gisteravond het ontslag van het Kabinet aan te bieden: dit was echter niet mogelijk, omdat president Soekarno thans het weekeinde doorbrengt in zijn paleis in Bogor. circa 70 km ten zuiden van Dja karta. Vice-premier Djanuismadi heeft zich vanmorgen vroeg naar Bogor begeven. De minister van Voorlichting. Soe- tan Makmoer. heeft medegedeeld, dat het laatste besluit van het Kabinet was. dat liet nieuwe Parlement op 26 maart voor het eerst bijeen zal komen. Ook zeide hij. dat president Soekar no tot gistermiddag niet het wetsont werp inzake de opzegging van de Ne derlands-Indonesische Unie had onder tekend. ONTSLAG AANVAARD Nader vernemen wij, dat president Soekarno het ontslag van het kabi- net-Harahap aanvaard heeft.. Onder dankzegging voor de door hen gedurende het zeven maanden lange bestaan van het kabinet aan den lande bewezen diensten, verzocht president Soekarno de ministers in functie te willen blijven ter behan deling van de lopende zaken. Hij deelde mede met vice-president Hatta te zullen overleggen of het nodig is dat het demissionaire kabinet-Hara- hap voor de interim-periode van onge veer drie weken moet worden vervangen door een zaken-kabinet. Voorts zal hij met vice-president Hatta de aanwijzing van een formateur van een nieuw kabi net op basis van de uitslagen der eerste algemene verkiezingen bespreken. Soekarno bevestigde dat hij het wets ontwerp inzake de vérbreking van het Nederlands—Indonesische Unie. dat het voorlopige Parlement had aangenomen, nog niet heeft getekend De president zei, dat volgens de oppositie het besluit Partijen handhaven standpunten Uit gisteravond gepubliceerde communiqués van de in de Stichting van de Arbeid samenwerkende gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties en van de besturen der drie Vakcentrales blijkt, dat men inzake het loonbeleid niet tot overeenstemming is kunnen komen en dat de inzichten, althans op dit ogenblik, niet te overbruggen zijn. Men mag aannemen, dat beide partijen zich nu voor de tweede maal tot de regering zullen wenden. De besturen der Vakcentrales achten de thans ontstane situatie dermate ernstig, dat zij zich eerst in eigen kring willen beraden, alvorens nadere mede delingen te doen. De werkgeversorganisaties zijn bereid medewerking te verlenen aan het openen van de mogelijkheid tot het verstrekken van extra-uitkeringen tot ten hoogste 31 van het jaarloon. Indien en voor zo ver hierover in de bedrijfstakken, even tueel ondernemingen, overeenstemming wordt bereikt en indien de werknemers niet reeds uitkeringen, verband houdend met de winst, waardoor zij reeds een aandeel in de toegenomen welvaart ge noten, hebben ontvangen. De werkge versorganisaties blijven bezwaar koeste ren tegen een algemene loonmaatregel (verlegging van de richtlijn), omdat al dus geen rekening zou kunnen worden gehouden met de economische situatie in de verschillende bedrijfstakken. De werkgeversorganisaties zijn bereid mede te werken aan het Invoeren van een meer gedifferentieerd loonbeleid. Een geleidelijke tenuitvoerlegging wordt hierbij verondersteld. van het Parlement niet wettig was, aangezien de voorzitter van het Parle ment was afgetreden, voordat de debat ten over het wetsontwerp, dat door de regering was ingediend, waren becon- nen. Volgens de oppositie zou het Par lement eerst een nieuwe voorzitter hebben moeten benoemen. Inmiddels heeft een woordvoerder van de Nahdatoel Oelama gezegd, dat het ontslag van het kabinet-Harahap de deur voor besprekingen over een toekomstige samenwerking der drie partijen, waarbij de communisten van de nieuwe regering zouden worden uit- gesloten, heeft heropend. (ongeveer 4% van het Jaarloon», ter compensatie van de in 1955 ontstane I achterstand van het werknemersaandeel in het nationale inkomen Voorts eisen zij een loonronde van 3 "5- en voldoende ruimte voor loonsverhogingen daarboven, al naar gelang de gang van zaken in de verschillende bedrijven Teneinde prijsverhogingen zoveel mo gelijk te voorkomen, wensen de Vakcen trales de verwezenlijking van een en ander niet op een gelijk tijdstip te doen verwezenlijken. De Vakoentrales eisen een uitkering Ineens van tenminste twee weken loon De tegenstellingen zijn blijven be staan, ondanks de volledige overeen stemming. welke bereikt was over een gemeenschappelijk uitgangspunt voor de onderhandelingen. Volgens dit uit gangspunt zou men zich bij de bespre kingen baseren op een achterstand in de lonen, welke voor 1955 2V>1. voor 1956 2.21 en voor 1957 1 of 2«~r zou bedragen. Voor 1957 werd bovendien rekening gehouden met een compen satie voor de komende wettelijke ouderdomsvoorziening en de huurver hoging. Indien rekening gehouden wordt met de verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden van 31. die in de loop van dit jaar tot stand zal komen, dan zijn de werkgeversorganisaties be reid tot een loonsverbetering van maximaal 91, terwijl de werknemers organisaties maximaal 13gr eisen. Concluderend kan men zeggen, dat beide partijen hun standpunt handha ven en daarvan geen duimbreed zullen afwijken. Generaal-majoor GLUBB slag voor Engeland Nieuwe ambassadeurs te Santiago en Dublin Bij K.B. is de heer C. J. H. Dauban- ton. ambassadeur te Lima benoemd tot ambassadeur in Santiago de Chili. Dr. P. A. Kasteel, ambassadeur te Santiago is tot Nederlands gezant in Dublin be noemd. Officiële Indonesische verkiezingsuitslag De officiële verkiezings-uitslag van de acht grootste Indonesische partijen luidt als volgt: PNI 8.434.653 stemmen; Masjoeml 7.903.886 st.i Nahdatoel Oelama 6.955.141 St.: PKI 6.176914 st PSn 1.091.160 St.; Parkindo 1.003.325 st.; Katholieke Party 770.740 st.; PSI 753.191 st. Weinig verandering De Bilt verwacht tot moreenavond: Zwaarbewolkt met Dlaatseliik eniee reeen. maar voornamelijk in de noor- delilke helft van het land ook ver- soreide ODklarineen. Matiee tot vrii krachtiee westelijke wind. Weinie ver- anderine in temperatuur. (Opgemaakt tc 11.15 uur). 4 maart Zon op: 7.21 uur; onder: 18.27 uur. Maan op: 2.29 uur; onder: 10.32 uur. (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.07 en 20 35 uur. (5/3 te 9.03 en 21.42 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina'4 Overwinning voor Nasser Het ontslag van Glubb pasja bete kent niet minder dan dc ineenstorting van dc Britse politiek in het Midden oosten. Want het laatste steunpunt van die politiek. Jordanië, een Britse schep ping. welke zwaar door dc Engelsen werd gesubsidieerd, is thans weggeval len. Ondanks alles heeft Engeland, dat de Arabieren trachtte te paaien, op het verkeerde paard gewed en het tenslotte „Ereraad" verlangt verantwoording van Westerling VERDACHT VAN VERDUISTERING. Onder voorzitterschap van de heer P. J. Galliard de voorzitter v,an de Nederlandse Conservatieve Party is een ereraad gevormd, die van Wester ling rekening en verantwoording zal verlangen over dc wyze, waarop deze de „belangryke bedragen" heeft be steed. die naar de Raad mededeelt hem ter hand zijn gesteld. De Raad is van plan de volgende week een zitting te houden. Aan Westerling zal een oproep gezon den worden om te verschijnen. Of hij hieraan gevolg zal geven is nog niet be kend. Naar de secretaris van de Ereraad verklaard heeft, wordt Westerling ver dacht van verduistering. De Ereraad is gevormd zo zeide hy om Wester ling in de gelegenheid te stellen ver antwoording af te leggen over zijn han delingen. Mocht hij weigeren te komen, dan zal een klacht worden ingediend bij de Officier van Justitie. Dit zal eveneens gebeuren, als bij het verhoor door de Ereraad zijn schuld komt vast te staan. Lid van de Ereraad zijn behalve de heer Galliard. de heer Kuiper als secre taris. ir. Oosten en mejuffrouw Wil schut als ffinanciers van Westerlig. de heer Simons, die by het voor malige K.N.I.L. heeft gediend en de heer Schoonen, die lid is van het Veteranen- legioen. Kritiek van Duitse en Franse zijde Pineau is het oneens met minister Foster Dulles Er is een groot gemis aan eenstemmigheid in de politiek van de Westelijke landen ten opzichte van de Sovjet-Unie merkbaar. Bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland heeft er in een beperkte kring van Duitse journalisten zijn verontrusting over uitgesproken. „Terwijl president Eisenhower prompt zekere initiatieven van Moskou ver werpt, worden dc Sovjetrussische staatslieden voor een bezoek aan Engeland uitgenodigd. Tevens heeft de nieuwe Franse regering ver klaard, dat zij het tegen Duitsland gerichte vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie nog steeds van kracht acht, hoewel dit verdrag reeds lang door de Sovjet-Unie is opgezegd." Adenauer had eraan kunnen toevoegen, dat de Deense premier, Hansen, op het ogenblik een bezoek van twee weken aan de Sovjet- Unie brengt; hij zou premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef reeds hebben uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Denemarken. Voorts meldt Reuter uit Parijs, dat de Franse eerste minister, Guy Mollet, en de minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, op 14 mei een bezoek aan Moskou zullen brengen. Van onderdrukte landen, uitgezogen satellieten en in kampen en gevangenissn zuchtende miljoenen slachtoffers van een onmenselijk bewind schijnen al deze bezoekers aan Moskou zich blijkbaar plotseling niets meer te kunnen herinneren. „Het Westen heeft grote mogelijkheden" zegt de Franse staatsman De Franse regering zal binnenkort het initiatief nemen om te trachten het Us lussen de Sovjet-Unie en het Westen tc breken. Dit wordt duidelijk door twee belangrijk verklaringen, die vrijdag in de Franse hoofdstad zijn afgelegd, aldus schrijft Reuters correspondent. Harold King. Ten eerste heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat zoals hierboven gezegd Mollet en Pi neau naar Moskou zullen gaan, kort na het Sovjetrussische bezoek aan Londen. Mollet en Pineau zyn beiden socialist. Ten tweede heeft Pineau een paar uur later tijdens een lunch van de Brits- Amerikaanse persvereniging verklaard, dat hy het zeer oneens Is met de politiek die de Westelijke mogendheden In de laatste paar jaar ten aanzien van de Sov jet-Unie hebben gevoerd. HU zei, dat de Westelijke wereld „de geweldige fout" had begaan de problemen der veiligheid als de enicc internationale problemen die het Westen moest aanpakken. „Tegenover twee mogelijkheden, name lijk de Westelijke nadruk op het mili taire vraagstuk en de veiligheid tegen iedere prijs, en de Oosteuropese eindeloze vredesaanbledingen. zal de openbare me ning noodzakelijk de man volgen, die vredesoplossingen aanbiedt, zelfs Indien zij niet oprecht zUn. en niet de man. die altijd over de militaire oplossing spreekt". Deze uitlating van Pinaeu werd door het Brits-Amerikaanse gehoor op gevat als kritiek op de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. Pineau legde er de nadruk op. dat de Westelijke wereld verder moet gaan dan een zuiver statische opvatting van het vreedzaam naast elkaar bestaan. De Westelijke landen zouden uiteindelijk door de communistische propaganda worden onderworpen, indien de com munistische propaganda in de Westeliike wereld mogelijk blijft, terwijl de Weste lijke propaganda onmogelijk blijft in de communistische staten. Slot op pag. 2 Hel moge dan al dooien en nu en dan mogen we ons al verbeelden, iets van de lente te merken, de restanten van de strenge vorst periode zijn we nog niet kwijt, nog lang niet. Dat ondervond gisteren vn buschauffeur, die over de nieuwe lijk door liet IJsselmeer naar Lely stad wilde rijden. Grote bergen ijs- schotsen versperden hem de weg en er moest een bulldozer aan te pas komen om een weg voor de wagen te bane* Etna heeft nieuwe krater Een nieuwe krater van de Etna, die zich donderdagavond op de oostflank opende braakt een stroom kokende lava uit van verontrustende omvang. De be woners van Zafferana, dat op een hoogte van ongeveer 600 meter op de hellingen van de vulkaan ligt, begonnen zich vrijdag na een slapeloze nacht op een mogelijke ontruiming voor te be reiden Familie Engel (Reutte) komt musiceren Ons land krijgt binnenkort bezoek van een zeer muzikaal gezin. tw. de familie Encel uit het Tlroolse plaatsje Reutte. welke familie uit 9 personen bestaai. De jongste van de kinderen is 5 Jaar de oudste 19 jaar De vader Is muziekleraar en ook de vrouw des huizes musiceert. Talrijke instrumenten worden bespeeld door het gezin Engel, dat bulten Oosten rijk ook reeds bekendheid geniet door het optreden in Duitsland. Zwitserland De nemarken, Zweden. Italië en het Saar land. alsook door het musiceren voor radio en televisie. Een paar Jaar geleden ging de toen 2'i-jarlge Jongste spruit Pauli al mee op reis. In ons land zullen zij in tien plaatsen concerteren izang muziek en volksdansen». Deze uitvoerin gen geven zy om de kleine Evangelische gemeente in Reutte. die geen kerk bezit en te klein is om voldoende gelden voor kerkgebouw bij elkaar te krijgen, aan de nodige financiën te helpen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1