LEIDSCH DAGBLAD S.E.R.-advies over vaststelling van de Ziekenfondspremie WEERBERICHT 95ste jaargang VRIJDAG 2 MAART 1956 No. 28771 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro Na 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Instemming betuigd met een verhoging van 0.2 procent Twijfel aan juistheid geraamde bedragen (Speciale berichtgeving) Zoals bekend, hebben zowel de Ziekenfondsraad als de S.E.R. geadviseerd de premie voor de verplichte Ziekenfondsverzekering over 1956 van 4 op 4.2 te brengen. Het advies, dat de door de S.E.R. ingestelde commissie premie 1956 verplichte Ziekenfondsverzekering namens de Raad eenstemmig aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft uitgebracht, is thans gepubliceerd. Hierin wordt geconstateerd, dat de lasten voor verleende hulp per verplicht verzekerde bij vergelijking van de door de Ziekenfondsraad geraamde cijfers voor 1956 met de definitieve bedragen van 1953 een ver hoging van plus minus 40 te zien geven, terwijl de post ziekenhuis- verpleging over de periode 19531956 met niet minder dan ruim 60 zou toenemen. De commissie wijst erop, dat zij twijfelt aan de juistheid van de voor 1956 geraamde bedragen, die zij echter wegens gebrek aan tijd niet heeft kunnen onderzoeken. In de voortdurende stijging van de kosten per verplicht verzekerde vindt de commissie aanleiding om evenals In de adviezen, welke in 1951 en 1952 wer den uitgebracht, is geschied een stabilisatie der uitgaven op langere ter mijn te bepleiten. Hoewel de Commissie de functie, die de Ziekenfondsverzeke ring in het belang van de volksgezond heid vervult, ten volle erkent, is Jij niettemin van mening, dat slechts een beperkt gedeelte van het nationale in komen hiervoor mag worden gebruikt, gezien de vele op andere terreinen lig gende doeleinden, waarvoor uit de in totaal beschikbare middelen moet wor den geput. De commissie zou het dan ook toe juichen, indien zou worden gestreefd naar een slechts weinig boven het hui dige niveau uitstijgende, vaste premie over een langere periode, waardoor aan het Ziekenfondswezen een belang rijke prikkel zou worden gegeven om zijn uitgaven voor het aan het voor hem bestemde gedeelte van de natio nale middelen aan te passen Hoewel dus de Commissie de gegevens waarop de Ziekenfondsraad zijn conclu sie heeft gebaseerd, in sommig opzicht aanvechtbaar acht. heeft zij toch ge meend met een premieverhoging van 0.2% te moeten instemmen met het oog op de mogelijkheid, dat anders het ver eveningsfonds al te veel zou worden uit geput en geen reserve zou overblijven voor de periode, waarin een stabilisatie van de uitgaven zal moeten worden doorgevoerd. Aan het slot van haar advies wijdt de Commissie nog aandacht aan de samen stelling van de Ziekenfondsraad. Zij wijst er op, dat de vertegenwoordigers van de Ziekenfondsen en van hun mede werkers in dit college een grote meer derheid vormen tegenover de vertegen woordigers van het bedrijfsleven, dat uiteindelijk de lasten van de premie moet opbrengen. Ruim tachtig (loden in Algerije Het beroep van de Franse premier Mollet op de Algerijnse opstandelingen de vijandelijkheden te staken heeft de verzetsactiviteit niet verminderd: woensdag zijn bij gevechten 86 personen gedood, onder wie vijftig opstandelin gen De Franse regering aeeft donderdag een wetsontwerp bij de Nationale Ver gadering ingediend, waarin om speciale bevoegdheden wordt gevraagd voor het beëindigen van de gewapende opstand in Algerije. Verzocht wordt de regering het recht te verlenen „alle noodzakelijke maatregelen" te nemen tot herstel van de orde en economische en bestuurswij zigingen in te voeren om de spanning in Algerije te verminderen. Zeventig soldaten in Zuid-Korea gedood bij zware sneeuwval Hevige sneeuwval zonder weerga heeft 113 slachtoffers gemaakt onder Zuidko- rcaansc militairen, die gelegerd zijn in de gedemilitariseerde zone van Korea, aldus meldt het Amerikaanse leger te Seoel. Er zijn 54 soldaten om het leven gekomen, er werden er 54 gewond, ter wijl er negentien worden vermist. Vijftig kazernes werden door de sneeuwval de zwaarste van de afge lopen 33 jaar vernietigd. In het ge troffen gebied de oostkust van Zuid- Korea is sinds dinsdag j.l. drie me ter sneeuw gevallen. Een Amerikaanse woordvoerder deel de mede, dat hefschroefvliegtuigen met tenten en reddingsmateriaal r.aar het getroffen gebied zijn verrokken. De helikopters veroveren tevens gewonden naar ziekenhuizen. Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Krachtige, tijdelijk stormaohtige westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 maart Zon op: 7.24 uur; onder: 18 25 uur. Maan op: 1.30 uur: onder: 9.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.27 en 19.47 uur. bestaat uit 12 pagina's. Dit feit maakt de Ziekenfondsraad, naar het oordeel van de Commissie, niet tot het meest aangewezen lichaam om enerzijds de tussen de Ziekenfond sen en hun medewerkers gesloten ho- noreringsovereenkomsten goed te keu ren en anderzijds voorstellen over de hoogte van de premie te doen, waarbij bedoelde overeenkomsten van mede bepalende invloed -jjn. Het gevaar, dat de Ziekenfondsraad bij het beoordelen van voorstellen tot verhoging van ho noraria en ook bij de premievaststel ling niet voldoende afstand van de behandelende materie kan nemen en dat dientengevolge de algemene eco nomische aspecten in belangrijke mate worden verwaarloosd, acht de Com missie zeer reëel. Zolang de samenstelling van de Zie kenfondsraad en de wijze waarop in eer ste instantie over honoraria ed. wordt onderhandeld, ongewijzigd blijven, acht de Commissie het van grote betékenis voor het bedrijfsleven, dat dit met name in de S E R. invloed kan doen gelden op de jaarlijkse vaststelling van de hoogte der Ziekenfondspremie Dit impliceert evenwel, dat anders dan tot dusverre aan de Raad voldoende tijd wordt gegund om een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de verschillende factoren, welke voor de premiehoogte relevant zijn Bovendien zou de Raad ook in de gelegenheid moeten worden gesteld ad vies uit te brmgen. wanneer wijziging van de premie niet wordt overwogen, op dat hij zich een doorlopend beeld zal kunnen vormen van de materiele zijde 1 van het Ziekenfo^dswezen. Fins bedrijfsleven stilgelegd door een algemene staking Vakverbond eist loonsverhoging tvegens te sterk gestegen prijzen De donderdag uitgebroken algemene staking in Finland heeft de belangrijk ste industrieën stilgelegd. De staking is uitgeroepen door het algemeen Vak verbond, dat 300.000 leden telt. Tweederde van dit ledental heeft de arbeid neergelegd. Zij is gericht tegen de duurte en is de eerste algemene staking i' JKJ22r' j w.crd afKek°ndigd nadat de regering en de werkgevers ge weigerd hadden een loonsverhoging van 12 mark per uur toe te staan aan alle georganiseerde arbeiders als tegenwicht voor de gestegen prijzen van boter, melk en andere verhruiksgocderen. De boeren hebben verklaard, bji wijze van tegenmaatregel al hun produk- ten te zullen vasthouden. °e, bemanningen van üsbrekers. die voornemens zün zich bij de staking °P "°e ",a.ar ?®Jhavens- waardoor de weinige vaargeulen, dié ^Ktnitrn f. t gemaakt, zich weer zullen sluiten en de havens volledig eren aan boord te gaan. de dichtstbijzijnde ha- Groot militair luchtbrevet VOOR MARIXTJS VAN MEEL. Dinsdag a.s. om elf uur zal de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-gene raal A. Baretta. in Soesterberg in aan wezigheid van verscheidene luchtvaart pioniers. zoals de generaals Ter foorten en Versteegh, prof. Jongbloed e.a. net groot militair brevet, gedateerd op l juli 1913, de oprichtingsdatum van de lucht vaartafdeling soesterberg (L.v.a.), alsnog uitreiken aan Marlnus Van Meel, Neder lands eerste militaire vlieger. Daar ir die tijd nog geen militaire vliegbrevetten be stonden. wil men hiermede deze 75-ja rige luchtvaartpionier eren. Het brevet zal worden uitgereikt voor het front van de troep; de plechtigheid zal besloten worden met een grond- en luchtparade. MARLON BRANDO NAAR INDONESIË Naar de vertegenwoordiger van de Pa ramount filmmaatschappij mededeelt, zal de Amerikaanse filmacteur Marlon Brando medio maart een bezoek van een week aan Indonesië brengen. Glubb pasja (Arabisch Legioen) werd tot aftreden gedwongen Ook andere Britse leiders van het leger van Jordanië moesten functie neerleggen De Britse generaal John Glubb, bijgenaamd „Glubb pasja". Is ifgetreden als chef van de generale staf van liet Jordaanse leger, het z.g. „Arabische Le gioen". Generaal Glubb. die het Legioen sinds 1939 heeft aangevoerd, is vrr- vangen door zijn naaste medewerker, brigade-generaal Rad! Inab. Hü vertrok hedenochtend per vliegtuig naar 1 onde n. Het dienstverband van kolonel Patrick Coghill, die hoofd ran de inlichtingendienst van het Legioen was, Is eveneens beëindigd. Voorts zijn kolonel Salim Raradsjeh en de majoors Elim Jumiin en Abdoel Karim gepensioneerd. Deze besluiten zijn gevallen na Jordanlë's beslissing, om niet toe te treden tot het verdrag van Bagdad (MOV)), dat voorziet In de organisatie van de ver dediging van het Midden-Oosten. Nasleep van de mislukte iw«''i:tinq bij de MOVO Nadat zich te Amman wanorde lij kne den hadden voorgedaan vanwege het voorneme'- <n de toenmalige Jordaanse regerire -:v banden aan te knopen met de Baed»d«" verdragsorganisatie - waar toe Gront-Brittannlë. Pakistan, Turkije, i Irak en Perzië behoren, terwijl de Ver- i enigde Staten door waarnemers verre- genwoordigd ziln - is van bepaalde anti westerse Jordaanse zijde de els gesteld om de Britse officieren in het Jordaanse I leger (dat met behulp van Britse finan ciële steun in stand wordt gehouden) te doen vertrekken, mede omdat het Ara- I bische Legioen een einde aan de onge- regeldheden heeft gemaakt. Ontevreden leiders van de in Jordanië i vertoevende Arabische vluchtelingen uit l Palestina hebben verklaard, dat de be velhebbers van het Jordaanse 'eger „ko gels tegen vreedzame betogers" hadden gebruikt. Londen zeer verrast Het aftreden van generaal Glubb was voor Londense diplomatieke kringen een volslagen verrassing. De Britse regering werd eerst donderdag JJ. van het ko mende aftreden van Glubb pasja op de hoogte gesteld. In de laatste tijd was er een toenemende actie In Jordanië om het dienstverband met de Britse officie ren in het Jordaanse leger te ioen be ëindigen, doch men meende te Lorden, dat deze beweging niet door de Jor daanse regering gesteund werd. Groot-Brlttannlë en Jordanië vloten in 1948 een vriendschapsverdrag, dat voor ziet in nauwe samenwerking tussen de strijdkrachten dezer landen. De Jor daanse cadetten worden te Sandhurst tot officieren opgeleid. Tegenactie van de boeren Ook het spoorwegverkeer is tot stil stand gekomen. Alleen de verbinding Helsinki-Moskou is in stand gebleven. Hoewel het vakverbond heeft toege staan. dat de telegraaf- en telefoon diensten blijven functioneren, is een staking voor het personeel van de pos terijen afgekondigd. De overheid heeft bekend gemaakt, dat zonodig voedsel zal worden inge voerd. Het Finse verbond van boeren heeft evenwel meegedeeld, dat de Noor se boeren hebben beloofd de uitvoer naar Finland tegen te houden In Helsinki reden donderdag geen bussen of trams. De Finse luchtvaart maatschappijen waarvan het personeel slechts ten dele is aangesloten bij het vakverbond, hebben dé binnenlandse diensten gestaakt en de vluchten naar het buitenland beperkt Donderdag is de nieuwe president van Finland. Kekkonen, geïnstalleerd. De socialist Fngerholm. aan wie hij op dracht heeft gegeven tot het vormen van een nieuwe regering, staat door het geschil om de Ionen èn prijzen voor een zware taak. Weigering verlenging visum mr. van Empel: „Een ontstellend feit" Naar aanleiding van de weigering van de Indonesische regering om het bezoekersvisum van de Nederlandse advocaat mr. Van Empel te verlengen, heeft de woordvoerder vah het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag eraan herinnerd, dat de Indonesische rechter hoewel hij mr. Van Empel met als verdediger wilde aanvaarden uitdrukkelijk had verklaard, er geen enkel bezwaar tegen te hebben, dat de heer Van Empel mevrouw Bouman zou adviseren en dat hü desgewenst de zittingen kon bfywonen. Ondanks dit standpunt van de rechter, achter wie de Indonesische regering zich bü vroegere gelegenheden placht te verschuilen, bestaat de Indonesische regering het thans verlenging van het visum te weigeren, hoewel vaststaat, dat de pleidooien in de zaken Schmidt en Jungschlager niet vóór de expiratie van het visum van mr. Van Empel, 11 maart, gereed kunnen komen, aldus de woordvoerder. Dc Nederlandse regering vestigt de aandacht op het ontstellende feit. dat mevrouw Bouman thans ook nog deze juridische hulp wordt ont zegd. aldus besloot hü- De woordvoerder van het Indonesische i zeide dit naar aanleiding van de ver ministerie van Buitenlandse Zaken,--• Soewito, heeft heden verklaard, dat mr van Empel zün visum voor Indonesië heeft gekregen als bezoeker, en niet als juridisch adviseur of verdediger De re gering ziet geen reden om dit bezoekers visum te verlengen. De woordvoerder ,e zeide dit naar aanleiding van de ver- 1, klaring van de woordvoerder van het r Nederlandse ministerie van Buitenland- le se Zaken in Den Haag. dat het betreurd Is wordt, dat aan mevrouw Bouman thans ook juridisch advies wordt onthouden bij de verdediging van Jungschlager en i Schmidt. VÏSr-w Hulpeloos cn met slagzij over bakboord ligt het Zweedse schip ..Ecuador" op de Westergronden bij Terschelling. Er zijn nog vier mensen aan boord, de andere op varenden zijn in veiligheid gebracht. De toestand van het schip is weinig hoopgevend. Het ziet er naar uit dat berging onmogelijk is. zodat ook de laatste opvarenden van boord ge haald zullen moeten worden. (Luchtopname ANP-Foto.) Een nieuw schilderij van Prins Philip van Engeland, vervaardigd door Anne Zinkeisen in opdracht van het jachtcommando van de P.A.F. Het zal een plaats krijgen in het hoofdkwartier van dit comman do in Bentley Priory. De schilderes bij het portret. Enorme schade aan Rijnscheepvaart (Van onze correspondent in West-Duitsland) De internationale scheepvaart op de RÜn heeft door de langdurige periode van strenge vorst grote verliezen geleden. Men schat deze schade op 30 miljoen mark. In deskundige kringen is men van me ning. dat het, zelfs wanneer men het vrachtverkeer in beide richtingen op de rivier intensiveert, toch nauwelijks meer mogelijk zal zijn het verlies weer goed te maken. Aanzienlüke goederen liggen in de diverse havens op vervoer te wach ten. vooral in de havens van Nederland en België. In deze havens zouden tü- dens de vorstperiode circa 600.000 ton erts. meer dan een millioen ton vloei bare brandstof en 150.000 ton kolen op geslagen zün. Het zou daarom raad zaam zijn het tempo van het verkeer te versnellen. Men zou dat o.a. kunnen doen door te verhinderen, dat schepen te lang in Scotland Yard staat voor geheimzinnige zaak Rechercheurs van Scotland Yard hou den zich bezig met een moeilijk geval. Zaterdag is op een Londens kerkhof onder struikgewas het geraamte gevon den van de vijftigjarige vrouw Marian Dulgnan, die tijdens haar leven als mo del voor artiesten heeft gefungeerd. Het geraamte schijnt volgens een onderzoek minder dan een jaar onder het struik gewas gelegen te hebben Mevr. Dulg nan werd echter reeds sinds augustus 1953 vermist, toen zü de woning van haar dochter, in de onmiddellijke na bijheid van het kerkhof had verlaten om naar de tandarts te gaan. De Lon dense politie tracht er thans achter te komen waar mevr Dulgnan zich beeft opgehouden in het tijdvak van augustus 1953 tot aan haar dood, waarschijnlijk begin 1955. Enkele uren nadat de identiteit van het stoffelijk overschot was vastgesteld, heeft de gewezen echtgenoot van mevr. Dulgnan van wie zü in 1952 is geschei den, zün hulp aan de politie aangebo den. De doodsoorzaak moet ook nog vastgesteld worden Er is op de schedel een spoor van geweldpleging ontdekt, dat echter volgens deskundigen na de dood ontstaan kan zün. Ook zou het. zo zegt men in Duitse scheepvaartkringen, aanbeveling verdie nen de douane-controle aan de Neder lands-Duitse grens in Emmerich en in Lobith vlugger af te wikkelen. Men hoont dat zowel de Duitse als de Nederlandse autoriteiten er in verband met het drukkere verkeer toe willen overgaan c'e erenscontrole ook op zondagen te doen geschieden. Het zou een enorme voor uitgang zün wanneer Nederlandse en Duitse douanebeambten de schepen ge- lijktüdig onderzochten. Daardoor zou veel verlies van kostbare tüd vermeden kunnen worden. Negerstudente in Alabama tocli van universiteit uitgesloten Zij had de leiding hesehiddigd van iets, dat niet beivezen kan worden Het college van curatoren van de universiteit van Alabama heeft de ne gerstudente Autherine Lucy van het volgen van colleges uitgesloten, omdat zü de leiding van de universiteit er van heeft beschuldigd tegen haar te hebben samengespannen zonder dat zü deze beschuldiging heeft bewezen. Zoals bekend maakte een rechter woensdag uit. dat Autherine met Ingang van 6 maart weer tot de colleges moest worden toegelaten, nadat zü een maand tevoren als gevolg van tegen haar gerichte ongeregeldheden was geschorst. Op de rechtzitting trok haar advocaat de beschuldiging, dat de leiding van de universiteit met een menigte betogers tegen opheffing van de rassenscheiding zou hebben samengespannen, in. omdat deze, naar hi) zei. niet zou kunnen wor den beweren MeJ. Lucy heeft verklaard, „geschokt" te zün door de onverwachte keer die de gebeurtenissen genomen hebben. Communistische activiteit Het Huis van Afgevaardigden van de staat Alabama heeft donderdag een re solutie aangenomen, waarbü een com missie wordt Ingesteld die onderzoeken moet, of de vereniging ter bevordering van de maatsohappelüke positie der ne gers onder „communistische leiding staat". De commissie zal getuigen op roepen. Als deze resolutie ook door de Senaat van Alabama goedgekeurd wordt, zal mej. Lucy maandag als getuige voor de commissie moeten verschijnen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1