C.H.U. is tegelijk conservatief en progressief pai personenauto s J. Labordus nam na 33 jaar afscheid van P.T.T. Leiden Bij geloof ongeloof 95ste jaargang Donderdag 1 maart 1956 Tweede blad no. 28770 Jaarvergadering afd. Leiden Staat op de bres voor geheel ons volk In een druk bezochte vergadering kwam gisteravond de afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie in het wykge- bouw ..Levendaal" bijeen. Na de ge- bruikeiiike opening van deze jaarver gadering wees de voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak, erop, dat er voor de afdeling grote reden tot blijdschap be staat. De belangstelling is groeiende, het ledental stijgt en de jongeren to nen belangstelling voor de Chr. Hist, beginselen. Vervolgens onderwierp de heer Van der Kwaak de politieke situatie van de laatste 10 jaren aan een beschouwing. Kwam men in 1946 van bepaalde zijde voor de dag met de woorden progres sief en reactionair thans kan het woord progressief gebruikt worden door alle partijen. Niet de politieke partijen ziin hiervan de oorzaak, echter veel meer de economische ontwikkeling op inter nationaal gebied. De stemming: wat kan ons nu nog gebeuren, heeft zich van vele mensen meester gemaakt. Vergeten wordt, dat wij maar een klein land zijn en diep afhankelijk van het internatio naal gebeuren. De heer Van der Kwaak schetste ver volgens de gevaren van deze tijd. die volgens hem hierin bestaan: persoon lijke verantwoordelijkheid dreigt verlo- len te gaan, ons land is zeer kwetsbaar, produktie-verhoging zal steeds trager verlopen, het woningprobleem wordt veelal als een vraagstuk en niet als een kwaal gezien en minder verantwoorde- lyklheidsbesef. Wij moeten, aldus spreker, in deze tijd een positief geluid laten horen en ons niet afzetten tegen andere partijen. Evangelie en volk staan ons voor de geest. De C.H.U., aldus spreker, biedt ruimte voor alle belijdende protestanten. De heer Van der Kwaak eindigde zijn toespraak met een woord van Paulus: „Weest geen slaven van mensen, maar al wat gij doet met woord of werk. doet het alles in de naam van Christus". Vervolgens bracht de secretaris, de heer N. Verhoeven, het jaarverslag uit-, waarna mevr. Singerling een overzicht gaf van de financiën. In de kascommis- 6ie werden benoemd de heren H. Rothert en J. Breuker. Bij de bestuursverkiezing werden de heren F. Voorzaat en N. Verhoeven her kozen. terwijl in de vacature van de heer C. H. v. d. Wijngaard werd geko zen de heer mr. dr. K. de Vries. De voorzitter sprak een hartelijk af scheidswoord tot de heer v. d. Wijngaard die meer dan 28 iaar als bestuurslid heeft gefungeerd. De heer v. d. Wijn gaard werd een aandenken aangeboden. Na de pauze werden door de heer Kosten prachtige kleurenfoto's ver toond. Nadat de heer Kosten vele prachtige kleurendia's had vertoond, sprak mr. dr. K. de Vries over „Mijn schild ende be trouwen". Het is goed en beter, aldus spreker, zich aan de vooravond van de verkie zingsstrijd te bezinnen op wat het bete kent CjH. te zijn, dan zich te keren tegen de beginselen van andersdenkenden. Spreker betoogde dat de C.H.U. zich steeds heeft gekenmerkt door deze po sitieve instelling.Dat betekent ook dat zij openstaat voor samenwerking.Het verwijt van verbijzondering en verzuiling treft haar niet; zij heeft altijd op de bres ge staan voor geheel ons volk. Zij is, vol gens spreker, van alle Nederlandse par tijen het meest nationaal gericht. Het Nederlandse volk is als alle volken een produkt van de geschie denis. Wie het wil leren kennen on misbare voorwaarde om het te kunnen dienen moet zich rekenschap geven van zijn historie. Nederland dateert niet van 1945, doch werd geboren in de 00- Jarige oorlog als een christelijke staat ln Protestantse zin, waarvan ons volks lied zingt; „Mijn schild ende betrouven zijt Gij, o God. mijn Heer". Spreker wees op een aantal verschijnselen, aie nu nog aan deze oorsprong herinneren. Bij de C.H.U. is het echter geen politieke monumentenzorg. Zü houdt vast aan net uitgangspunt van onze staatkundige ontwikkeling, omdat zy weet. dat dit fundamenteel is. De grondslag, waarop onze zestiende-eeuwse voorouders bouw den. is nog steeds onmisbaar, omdat Gods Woord, dat in Christus vlees is ge worden. stand houdt tot in eeuwigheid. De C.H.U. is tegelijk conservatief en progressief: zij bewaart het pand, haar toevertrouwd, doch houdt tevens het oog gericht op de toekomst. Zij weet zien op weg naar het Koninkrijk Gods, de meest progressieve instelling. die denkbaar is. Spreker wees er vervolgens op. dat de C.H.U. als christelijke organisatie een teken wil zijn van Christus' heer schappij. die eaat over alles en allen. In dit verband ging spreker nader in op het Herderlijk Schrijven van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Veel daarvan is spreker uit het hart gegrepen, doch hij is van mening, dat te weinig nadruk is gelegd op wat God van ons eist. Niet alleen als individu, maar ook als organisatie. Met instemming citeerde spreker de uitsDraak van De Savornin Lohman: ..Wij moeten de vrijheid van discussie behouden, mits wn één blijven od de hoofdzaak, het fundament". Hij hekelde de partij-discipline als onwaarachtig en ondemocratisch. In de C.H.U. heeft men de ruimte. Zij staat in het teken van de ..vrijheid van de christenmens", waarvan Luther sprak. De C.H.U. aldus besloot spreker ziin betoog is wars van tam-tam. Zn heeft eeen leider, amper een lijsttrek ker. Zii heeft geen zendei- en geen dag blad. Zil heeft geen miljoen in haar verkiezingsfonds. Zij is aangewezen op de trouw, op het geloof van haar leden. Dat eeloof is het geheim van het her stel der Unie sinds 1945. dat men te recht ..het Christeliik-Historische won der" heeft genoemd. In dat eeloof gaat de C.H.U. de verkiezingsstrijd in. Niet met een leus. doch met de bede: „Miin schild ende betrouwen. Ziit Gij. o God. mijn Heer. Op U zo wil ik bouwen. Ver laat mij nimmermeer!" Na deze toespraak sprak de heer v. d. Wijngaard nog een afscheidswoord, waarna de vergadering door de heer A. F. Zeelen gesloten werd. 'Ingez Med -Ailv.l Amsterdam 23 februari maart I 36e tentoonstelling 1* toebehoren e.d. kampeerwagens, toebehoren 19.30-22.30 wr - beide zondagen 10-18jwr^Entré^^«^^ Ned. R.K. Middenstandsbond De Ned. R-K. Middenstandsbond (afd. Leiden» was gisteravond gastheer van de verenigingen, die georganiseerd zijn in de raad van maatschappelijk en cultureel overleg. De directeur van het Diocesaanbureau. de heer Jan Bakker, hield een toespraak, waarin hij diverse maatschappelijke pro blemen ten aanzien van een eerlijke kapitaalsverdeling behandelde In het algemeen was spreker van mening, dat de goede wil van elk individu, het be grip voor eikaars standpunt en waar dering voor eikaars werk het overleg tussen de verschillende standen moet bevorderen. De heer Jan Bakker citeer de verschillende pauselijke encyclieken en het evangelie om dit betoog te illu streren Hy behandelde ook enige pro blemen in concreto, om. het ruimterap port van de S E Rdat hij een rapport in de ruimte noemde, omdat zoveel ver schillende hoofden, verschillende zin nen vertegenwoordigen Hy belichtte de loonsverhoging en het al of niet door berekenen in de pryzen en kwam tot de conclusie, dat ook hier het begrip en de samenspraak de oplossing moet bren gen Ieder besluit moet rechtvaardig zijn; het mag de belangen van het in dividu niet schaden, maar het mag ook zeker niet de volkswelvaart in gedrang brengen Na een korte pauze belichtte de spre ker. in antwoord op vragen, die hem door verschillende aanwezigen waren gesteld, nog diverse onderdelen van zijn rede. De heer J. C. J. Lambermont. die ook et welkomstwoord gesproken had. dankte tenslotte de spreker voor het „opfrissertje". dat hy allen gegeven had. BEKNELD GERAAKT Gistermiddag tegen drie uur raakte een 66-jarige grondwerker, wonende in de Groenesteeg, bij het lossen van kolen uit een wagon op het terrein van de Lichtfabrieken, bekneld tussen grüper achterwand van de wagon Hy werd ernstig aan beide benen gewond. De EHD vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal ex. Ind. Recht de heer J. A. van der Sanae (Utrecht). Ontdekte in 1929 als naelittelefonist de stadhuisbrand De heer J. Labordus, de P.T.T.-man, die in dc nacht van 11 op 12 februari 1929 als nachttelefonist de Stadhuis brand ontdekte, nam gistermiddag na een diensttijd van 33 jaar afscheid van de P.T.T. Interscholaire Kulturele Ontmoeting 1956 Onder de naam IKO-56 (Interscho laire Kulturele Ontmoeting 1956) zullen de Leidse middelbare scholieren op 16 maart in de grote zaal van de Stadsge hoorzaal een culturele avond geven. De N.C.R.V. zal het programma opnemen en er op 6 april een uitzending van een half uur aan wijden. Het ligt in de bedoeling elk jaar een IKO-avond te organiseren.. Men hoopt langs die weg het contact tussen de leer lingen van de middelbare scholen te be vorderen en een positieve bydrage te le veren tot beoefenen van muziek, decla matie etc. door scholieren. Op de IKO-56 zal elke deelnemende school een kwartier van het program ma vullen: tien minuten met (klassieke) muziek en vijf minuten met declamatie. De deelnemende scholen zyn: het R.-K. Lyceum, het Chr. Lyceum, de Chr. Kweekschool, de HB S. voor Meisjes, het Gymnasium en de Gem. H3.S. ADVIESCOMMISSIE RIJKSMUSEUM VOOR DE GESCHIEDENIS DER NATUURWETENSCHAPPEN De Minister van OnderwUs. Kunsten en Wetenschappen heeft te rekenen van 1 januari j.l. voor een periode van 5 jaar opnieuw benoemd tot leden van de commissie van advies voor het Ryksmu- seum voor de Geschiedenis der Natuur wetenschappen te Lelden: prof. dr A. G. M. van Melsen te Nijmegen, D. F. Lunsingh Scheurleer te 's-Gravenhage en prof. dr. A. J. M. Holm er te Oegst- geest. Hoewel wy reeds een en ander maal aandacht schonken onder welke omstan digheden de heer Labordus, die daar voor ook indertijd een dankbetuiging kreeg van de directeur-generaal van het P.T.T.-bedryf, deze voor Leiden zo fatale ramp ontdekte, is het vooral voor de jongere generatie interessant hoe dit in zijn werk ging De heer Labordus, die in de bewuste nacht als telefonist dienst deed, ontdekte op een gegeven moment, dat in de centrale een lampje begon te gloeien. Het was het lampje, dat was aangesloten op het telefoontoestel van dc afdeling in het Stadhuis, waar de brand was uitgebroken. Het vuur had de telefoonleiding aangetast en werd zo doende in de centrale van de PT.T. ontdekt. De heer Labordus heeft toen direct de dienstdoende agent van con trole gevraagd of deze op de desbetref fende afdeling eens wilde gaan kijken wat er aan de hand was Met het be kende gevolg. Het ligt voor de hand. dat ook gis teren tydens het afscheid, dat plaats vond in de ontspanningszaal van de PTT aan de Boommarkt, aan dit op treden van de heer Labordus werd her innerd. De heer J. v. d. Toorn chef van de Buitendienst, die namens het Staats- bedryf van de P.T.T. en de directie van het Telefoondistrict Den Haag het woord voerde, wees er o a op, dat in- dertyd een nachttelefonist een belang rijke figuur was, die geheel opging in de samenleving van de stad en de om geving. Volgens spreker heeft de heer Labordus deze functie, die hy achttien jaar heeft waargenomen met bijzon dere accuratesse en grote ambitie ver vuld. Op het moment, dat een telefo nist overbodig werd is de heer Labordus overgeplaatst naar de magazijnen van de technische dienst. Ruim een jaar ge leden volgde zyn aanstelling tot chef van de magazijnen. De heer v. d Toorn wees er op. dat de heer Labordus ook in deze functie het bedryf met grote trouw en toewijding heeft gediend. Uit erkentelykheid voor al deze ge presteerde arbeid bood spreker de heer Labordus de oorkonde van het P T.T.- bedrijf. een kalender met inscriptie en het jubileum-boek van de PTT aan Vervolgens sprak de heer J Bijker chef van de Technische Dienst Leiden Spreker, die eveneens zeer veel waar dering had voor de prestaties van de heer Labordus, bood namens het jubi leumfonds, dat ook by een afscheid in actie komt", een gaskomfoor aan Voor mevr. Labordus had de heer Byker een prachtig boeket bloemen Nadat de heer Labordus een kort woord van dank en afscheid had ge- De ballade Het Genootschap Nederland-Engeland kwam gisteravond in ,X>e Doelen" bij een De lezing, die Col. Williams zou houden over de olifantenjacht, kon door omstandigheden niet doorgaan. Ongetwijfeld een even interessant on derwerp echter werd behandeld door de voorzitter van het Genootschap, prof. dr A A Prins. Deze sprak nl over de bal lade. Oorspronkelijk was een baJlade een danslied, terwijl het later gezongen werd Voor zover bekend stammen de eerste ballades uit de dertiende eeuw, aldus prof. Prins, die voorts als zijn overtuiging uitsprak, dat in dit geval de stelregel geldt hoe ouder hoe beter. Hij vertelde ook. dat de vorm van de ballade beslist niet is ontstaan uit het volk. doch door een kunstenaar is ge maakt De twee belangrykste groepen van ballades zyn de bovennatuurlijke en die welke op de liefde betrekking hebben Zij hebben door de dialoog voornameiyk een sterk dramatiserend karakter en sommige zyn wat samen stelling betreft zeer gecompliceerd. Slechts weinig ballades hebben een ge lukkig slot. Prof. Prins las diverse bal lades voor en gaf daarbij voorbeelden van slechte en goede Naar de ballades, welke via de gramofoonplaat ten gehore werden gebracht, werd eveneens met grote aandacht geluisterd Het was een leerzame en gezellige avond Duo Gold-Fizdale voor Toonkunst Dinsdagavond as concerteert het ver maarde pianoduo Arthur Gold—Robert Fizdale op het derde concert der Maat schappij voor Toonkunst in de Stads- zaal. nadat het zich 's middags op het 48ste Jeugdconcert dier Maatschappij heeft doen horen Voor de jeugd worden uitgevoerd wer ken van Bach. Bizet, Saint Saëns en YUlhaud (toelichting Loek Stevens), 's avonds werken van Mozart Stra- winsky. Poulenc en Saint Saëns. Eekende componisten als Samuel Barber en Vittorio Rieti schreven spe ciaal voor dit duo. dat zich een interna tionale reputatie heeft weten te ver werven. Weer 106 verkeerszondaars op de bon Gisteren heeft de politie in Leiden weer een extra controle uitgeoefend op het gedrag van de weggebruikers. Achttien man van de politie waren van 8 tot 5 uur met dit doel op straat. Het resultaat was, dat niet minder dan 106 processen-verbaal werden uitge deeld. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Gisterochtend om kwart over ell stak een 43-jarige Leidenaar, wonende in de Kamerlingh Onneslaan. het Levendaal over zonder op het verkeer te letten. Een aanrydlng was het gevolg, waarbij de onvoorzichtige voetganger een her senschudding opliep. FEESTAVOND OUDLEDENVERENIGING PREDIKER Gisteren gaf de J.V Prediker 12 1 a voor haar oud-leden een feestavond. De voorzitter van de Stichting Prediker, de heer W L. F. He.vloo. zeide in zijn inleidend woord, dat "deze contactavond met een bijzonder doel was belegd: de negentiende lustrumviering van 10 juni Onder het motto: ..Kille kul en kou- we kolder" voerden de leden van de J. V deze avond diverse aardige schets jes op. zoals bijv. ..Voor de keuring" en ..De terechtstelling", die origineel van opzet waren. Jan Vermeer en B. Bona- rius oogstten deze avond als accor deonist en kunstfluiter veel succes. In de pauze werd een verloting ge houden waarvan de opbrengst voor het aanstaande lustrumfeest is bestemd De J V Prediker kan op een geslaag de avond terugzien A. R. wijk I bijeen verkiezingen gaat liet om en De leden van de A.R.-wijkkJesver- cnicinc I hielden gisteravond in „Het Gulden Mies" een vergadering. Op deze bijeenkomst sprak de heer C. D. van Oosten uit Voorschoten over ..De hoofdzaak bii deze verkiezingen". In de aanvang van zijn betoog kwam de heer Van Oosten tot de uitspraak, dat z.i. de „doorbraak" niet mislukt is. zoals minister Beel enkele tijd geleden zo positief beweerde. In tegendeel. zei spreker, de doorbraak heeft haar triomfen gevierd en schrijdt naar de overwinning. De heer Van Oosten erkende echter, dat men in A.R.-kringen hierover niet altijd hetzelfde dacht. Een van de problemen, zo vervolgde hii. die zich na de oorlog aan voordoen, is het vraagstuk van de partijformatie. Vroeger, aldus SDr.. was dit eeen vraag stuk. Twee partijen waren er Groen van Prinsteren de partij van de re volutie en de partij van de levende God de „heilige partij" «geen partij van hei ligen i. Tegelijk weet Groen echter, dat oartiien noodzakelijk ziin. Partiiforma- tie is thans iets vanzelfsprekends. Het partijwezen acht spr. inderdaad een wezenlijk bestanddeel van de staatsin richting. Groen zei: het behoort tot de eigenaardigheden van een constitutio neel Riik. Par tijen zijn het produkt van het vrije staatkundig leven. Zij brengen orde in de chaos van meningen, die in het volk leven. Het is de taak van de politieke partilen uitdrukking aan die openbare mening te geven. Bovendien hebben de part hen een publiekrechte lijke functie. In het verdere verloop van zijn cau serie stelde spr. de vraag aan de orde van het karakter van de partijen Eén soort partyen kan men gevoeglyk v er- waarlozen Dit zyn de belangenpartyen By een consequente doorvoering zou men een volmaakt onbruikbaar parle ment scheppen. Ten aanzien van de be ginselpartijen merkte spr op. dat tegen woordig de beginselen niet zo hoog ge noteerd staan Men drukt zich graag uit in een wit zwart schema Uitvoerig ging de heer Van Oosten in op de par tyformatie, zoals deze gefundeerd ls op de grondslag van levens- en wereldbe schouwing. De na de oorlog sterk aan de dag getreden gedachte van conserva tief of progressief vond spr. geen nor matief onderscheiw. Deze tegenstelling vindt men tenslotte in elke groepering, zy komt zelfs in het leven van ieder individu voor. De kern van de door braakgedachte ligt volgens spr. in het doorbreken van de eenheid van het hele leven. Men maakt één enkel as pect ervan tot een volkomen zelfstandige gedachte De heer Van Oosten wilde juist stellen, dat het leven een eenheid is en beheers wordt door één totale ge dachte. Op historische gronden bewees hy. dat de doorbraak al een zeer oude gedachte is, waarvan de consequentie katastrofaal ls geweest voor het christe- lijk leven Het gaat. zo zei de heer Van Oosten aan het slot van zyn inleiding, altyd in dit leven en dus ook by de as. ver kiezingen om geloof en ongeloof. Deze strijd ls totaal. De religie is totalitair, anders is zy niets. Zh gaat boven de rede uit. Men kan niet zo maar één RECHTZAKEN Zware straf geëist tegen „Cor de Bels" Meer dan 3 jaar gevangenisstraf in totaal is gisterena door de procureur-ge neraal by het Haagse Gerechtshof ge elst tegen de 36-jarige Rotterdamse sto ker. in onderwereldkringen beter be kend als „Cor de Bels", die zich voor twee i mislukte) inbraken had te ver antwoorden. aspect van het leven tot norm maken. Spreker vond, dat er tegenwoordig toch nog wel verlangd wordt naar het woord, dat de christenen te zeggen hebben De A -R. Party heeft toekomst, zo besloot de heer Van Oosten, omdat ons voor zegd is. dat die toekomst voor ons zal zyn. Direct na de rede van de heer Van Oosten konden vragen worden gesteld. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Verduyn, die in zyn ope ningswoord melding maakte van de op heffing ian de wijkklesverenlging II. waardoor de grenzen van de overige wyken overeenkomstig zyn gewijzigd. Het ledental van wyk I was, mede hier door, gestegen tot 161. Vervolgens hield de vergadering zich geruime tyd bezie met de vaststelling van de candidatenlyst voor de a s Ka merverkiezingen. De heer r. d. Toorn (rechts) neemt afscheid van de heer Labor dus. Zittend v.l.n.r. mevr. Labordus en de heer J. Bijker. (Foto LD/Van Vliet.) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Willem, zn. van A. Nlevaart en J. M. v. d. Linden- Maria Leentie. dr. van P. F. Adrlaanse en C. Hordijk: Catharlna Johanna Brlelttha. dr. van J P M. As sendelft en C. A. M. Hoozendoorn: Maria Agatha Cecilia dr van C. N. Noordenneer en M A. Mathot: Maria dr van Fr. i Pracht en L A. v. Duitn: Catharlna W. dr. van J. Blanslaar en K Bruines; Ge rard a Maria. dr. van A. Ouwerkerk en G. de Groot; Johanna Wilhelmlna. dr. van Fr. Kuipers en T de Groot Marcel zn. van A. Vroom en J. Pracht; Sylvia Yvon ne. dr. van S S. Mulder en E. Sloos: Judy Hilda, dr van W E, Michel en M. M de Boer: Johannes Willem zn. van J. van Dam en E Moenen: Paulus Jacobus, zn. «an P. J Hansen en C Bekooll: Elisa beth Maria Theresla. dr van W. B. Smtts en M. E. T. KaDteln: Johannes zn. van J Hartman en J v Putten- Jacobus Wil helmus Maria, zn. van J P v d. Poel en L. M. F. v. d. Geest. Reikten GETROUWD G. v Reenen en W G. v. d Vllst: L. Bauer en G. Voortman; H de Boer en H. Rodenbure; A. Roozendaal en A v. d. OVERLEDEN G. M. Sanders, wed. v. Brugman. 67 is. Annie Woud in „Johannes Passion" Voor hel laats! Naai- wij vernemen zal het vanavond de laatste maal zijn dat de bekende ai «zangeres Annie Woud. die binnen kort haar loopbaan als concertzangeres zal afsluiten, om zich nadien uitsluitend aan haar pedagogische werkzaamheden te wijden, in onze stad In een „Pas sion" te beluisteren zal zijn, n.l. in de ..Johannes Passion" van Bach, uit te voeren onder leiding van Willem Mi- zee. ZILVEREN JUBILEUM J. KOET Deheer J. Koet herdenkt vandaag het feit. dat hij vóór 25 jaar als 14-jarige jongen als leerling-bankwerker bij Smit Röntgen in dienst kwam. In de loop der jaren klom de heer Koet van bank werker-voorman op tot chef van de af deling fijn mechanica De jubilaris en zijn echtgenote wer- oden hedenmorgen van huis afgehaald en in de directiekamer ontvangen. De heer J W Smit sprak enkele woorden va nwaardering en prees hem om znn vele goedeh oedanigheden. Een enve loppe met inhoud werd overhandigd. Van andere zijden, om. van de per soneelsvereniging en van de collega's, warden ook nog korte toespraken tot de heer Koet gericht en geschenken aan geboden Naeen gezellig samenzijn werd het feest in huiselijke kring voort gezet. EXAMEN HANDENARBEID Gisteravond is de uitslag bekend ge worden van het eerste B-examen han denarbeid. dat in Leiden werd afgeno men De geslaagden zyn de dames A. J veld. T v d. Veer. C J M Schneiders en N Velius en de heren W. Groen- heidee. D. Soldaat en J van Treuren. Met een kandidaat wordt het examen voort gezet N.V.V. ernstig „De hoofdbesturenvergaderlng van het N.V V is diep teleurgesteld en ernstig verontrust over de gang van zaken met betrekking tot het door S.E.R. ingestelde onderzoek naar de economische positie van ons land en de daarop gevolgde be spreking in de Stichting van de Arbeid. De hoofdbesturenvergaderlng nam kennis van het incidentele en informele overleg met de K.A.B. en het C.N.V., ten einde tot één gedragshjn in de bespre kingen in de Stichting van de Arbeid te komen, hetgeen heeft geleid tot het in dienen van het volgende gemeenschap- peiyke voorstel: 1) ter compensatie van de in 1955 ont stane achterstand een uitkering in eens ter hoogte van tenminste 2 we ken loon en uit te betalen vóór 31 maart 1956, met een stringente aan beveling van de Stichting van de Ar beid aan de werkgevers; 2) indien over de voornoemde uitkering ineens een bevredigend akkoord zou worden bereikt: a. een verhoging van de richtlijn voor de loonvorming in de bedrijfstakken met 3Cf'. b. boven deze herziene richtlün een voldoende ruimte voor toepassing van verantwoorde dif ferentiatie! 3) teneinde gevolgen voor het pryspeil zoveel mogelijk te voor komen. zouden de vakeentralen de tot standkoming van loonsverhogingen in de verschillende bedrijfstakken niet op eenzelfde tijdstip willen doen plaatsvinden, doch willen spreiden over een bepaalde periode. Aldus de verklaring van het hoofdbe stuur van het N.V.V op een vandaag gehouden vergadering heeft vastgesteld. Loting obligaties N.l. 1935 voorlopig stopgezet Naar wij van de Indonesische verte genwoordiging In Den Haag vernemen is in opdracht van de Minister van Financien van Indonesië. Soemitro. de loting van de 3*4 fr obligaties Neder- lands-Indlë 1935 voorlopig stopgezet. De kiting zou naar werd verwacht van daag 1 maart beginnen en de uit gelote obligaties tot een bedrag van f1500 000— zouden per 1 mei a s. be taalbaar worden gesteld. De heer L. Juliard en mej. G. van Crefeld. beiden uit Hilversum, zyn gis termiddag ernstig gewond, toen de auto. waarin zy reden, op de grote verkeers weg tussen Braunschweig en Helmsiedt slipte en tegen een brugpyier botste. De auto werd vernield. De belde ernstig gewonden zUn in het ziekenhuis in Helmstadt opgenomen. Het Leirlsch Dn^hhul De krant voor iedereen OEGSTOEESi 1 'N HEITJE VOOR EEN KARWEITJE. De hoofdleidster van de Derja-groep te Oegstgeest verzoekt ons mede te ce len. dat de actie ,.n Heitje voor een kar weitje" van de padvinders en padvind- sters aldaar nog niet ls begonnen. Zij zal gehouden worden op 5. 6 en 7 April a.s. uitsluitend door kinderen in uni form en voorzien van een geldig legiti matiebewijs. Er is n 1 momenteel een dergelijke acMe gaande ten bate van de zending welke niet uitgaat van de padvinderU, zoals velen ten onrechte denken. WARMOND AFSCHEID VAN DE HEER DE JONG In een bycenkomst van de B B. heeft het blokhoofd de heer De Jong afscheid genomen in verband met zijn vertrek naar Iran. Na de gewone besprekingen met de heer Gerh van Wijk. nam het waarnemend blokhoofd de heer P. Hou- wellng liet woord en sprak waarderen de woorden tot de heer De Jong Spre ker overhandigde hem een briefopener met inscriptie en aan mevr Dc Jong een doos bonbons. Dc heer v. d. Voet sprak namens Padox-Panagro zelfbe scherming die deze winter de oefenin gen hmad by gewoond De heer De Jong dankte de leden van de BB voor het geschenk en wenste haar nog vele prettige avonden toe (Deze pagina ïsgedeelteiykgecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3