STADSNIEUWS „Morele Herbewapening'1 was actief in Bonn en het naburige Godesberg Enorme belangstelling van politieke leiders en jeugd 94ste jaargang Woensdag 29 februari 1956 Derde blad no. 28769 Pianorecital Kees Brinkmann TEN BATE VAN UNIVERSITAIR ASYL FONDS. Morgen zal Kees Brinkmann een pia norecital geven in de „Grote Pers" van de Lakenhal. De baten van deze avond zullen worden afgedragen aan het Uni versitair Asyl Fonds. Kees Brinkmann genoot zijn eerste muziekonderricht van André Rodenhuis, Theo van der Pas en Willem Andriessen. Hij zette zijn muziekstudie voor aan het Kon. Conservatorium in Den Haag, waar hij de diploma's voor onderwijs en solo, beide met onderscheiding, verwierf. Brinkmann voltooide zjjn studie by de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo te Brussel. Hiermede werd Kees Brink mann een vertegenwoordiger van de school van Marie Jaëll. Van 19481953 onderbrak hij zijn con. eer ten en studeerde geneeskunde te lelden, hetgeen hy met het doctoraal examen besloot. Sinds 1954 treedt Kees Brinkmann op. nieuw in het openbaar op. Ten gehore gebraoht zullen worden werken van Chopin, Debussy, Milhaud en Bartók. Uitvoering „Johannes Passion" Wij herinneren aan de morgenavond in de Stadszaal door het Ned. Madri gaal koor o.l.v, Willem Mizée te geven uitvoering van Bach's .Johannes Pas sion", met medewerking van het Resi dentie-Kamerorkest (leden van het Re sidentie-orkest) en de solisten Elisabeth Lugt (sopraan), Annie Woud (alt), Chiis van Woerkom (tenor), David Hol- letselle (bas) en Meine Pot <bas> Mevrouw Catherine Gris—Ritsema en Bram Martyn bespelen resp. het klave cimbel en het orgel GOUDEN BRUIDSPAAR Morgen is het vijftig jaar geleden, dat de heer J. Aanen en mevr. H. Aanen— Baron, wonende in de Tesselschade- straat 10a, in de echt werden verbonden De bruidegom, die tot zijn drie-en- twintigste jaar in het boerenbedrijf van zfjn vader te Langerak werkzaam was. maakte daarna de 25 jaar vol bij de margarinefabriek van v. d. Berg te Rot terdam In 1934 verhuisde het gezin naar Leiden waar de bruidegom, die op zijn trouwdag 73 jaar wordt, toen nog ruim 15 jaar werkzaam is geweest in het toenmalige aannemersbedrijf van de firma Aanen en Van 't Hart. Uit dit huwelijk zijn zes kinderen, die allen nog in leven zijn, en vier kleinkinderen ge boren. Gisteren hield de openbare ooi. school voor evm. en h.b.s. aan de Lorentzkade een ouderavond. Aanwezie waren o.a. de heer J. Machielsen. rijksinspecteur voor het Lager Onderwijs en de heer J. Swanenbure. gemeentelilk inspecteur voor het Lager Onderwijs. Na opening door de voorzitter, de heer De Wolf. heette de heer Swanen- burg het nieuwe hoofd, de heer J. Ber kenbosch. van harte welkom. Voorts wees hii er op. dat de Roomburgerpol der thans 4 openbare scholen telt. een blok waarop het Leidse Openbare On derwijs trots kan zijn. De heer Machiel sen wees op de goede naam die de 6chool aan de Lorentzkade heeft en caf uiting aan zijn vertrouwen, dat deze naam onder leiding van de heer Berkenbosch zal worden eehandhaafd. Vervoleens werd afscheid genomen van de heer Klaverdijk, tot voor kort waarnemend hoofd van de school en thans benoemd tot hoofd van de O.L. School te Steenderen. De heer De Wolf. voorzitter van de Oudercommis sie. sprak woorden van waardering over de voortreffelijke wijze, waarop de heer Klaverdiik in de afgelopen maanden de school heeft geleid en bood hem een boek aan. Uit naam van de collega's herinnerde de heer Haavmans aan de prettige wederzijdse samenwerking. Ook hii liet zijn woorden vergezeld eaan van een stoffelijk aandenken. De heer Kla verdiik bracht tenslotte de sprekers dank voor him waarderende woorden. De ouders werden daarna in de ge legenheid gesteld kennis te nemen van het werk van hun kinderen en een en ander met de leerkrachten te bespre ken. AZIË EN EUROPA QUO VADIS? Op 17 en 18 maart zal in het kasteel Oud-Poelgeest een oecumenische con ferentie worden gehouden. Tijdens deze conferentie zal gesproken worden over: „Azië en Europa Quo Vadis?". Dr. A. Th. van Leeuwen houdt een inleiding over ..Nieuwe verhoudingen worden zichtbaar in de Aziatische volkerenwe reld". Verder zal gesproken worden over de culturele wending van Europa en over .Nieuwe verhoudingen vragen nieuwe beslissingen". De conferentie zal onder leiding van mr. A. W. Kist staan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Cornelia Aplonla. dr van C. v. d. Heuvel en E. B. Nuls: Abraham, zn van C. du Prle en H. Brandt; Lilian, dr van A. G. O. v. Bemmeleu en M. C. J. Maas; Rene Laurens, zn van L. Dol en J. M. Gles- bergen; Elisabeth Adriana Maria, dr van P. J. Disseldorp en M. T. Baak; Frederlk Chrlstlaan, zn van J. H. Meljers en P. C. LooiJ- Johannes Nlcolaas Franclscus, zn van G. J. Hlllenaar en A. J. Zwaan: Jaantje. dr van P. Teske en E. C. van Oosten; Klaas, zn van K. Zuldema en J. Brokkaar. ONDERTROUWD: P. Riethoven en E. S. de Vos; H. v. d. Linden en H. R. v. d. Meer; J. Verhoeven en L. Kerkman; W. J. Ouwcrkerk en G. Vogelezang; H. C. Se\)n en F. IJzerman; W. M. v. RUkom en C. v. Tongeren; B. Hoge- weg en M. Verhoef; R. v. Kreuningen en M. R. Peenstra; D. Meijer en J. Fasseur. OVERLEDEN: P. S. Zirkzee. wed. van v. Velzen, 92 Jr; M Clere. hulsvr. van Kikkert, 69 Jr; G. Corver. hulsvr. van Winter. 53 Jr; J. Duln- ker. man. 61 Jr; K. de Hey. dr. 8 Jr; P. J. v. d. Burg. wednr, 86 Jr. Officiële publikatie GESLOTENVERKLARING. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zy hebben besloten, de Hooglandse Kerkkoor- steeg. alsmede de Da Costastraat van de Ten Katestraat tot de Haagweg. met In gang van heden en voor de duur der al daar plaatsvindende werkzaamheden, ge sloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen. r(J- en trekdieren en vee, ln belde richtingen. LEIDEN. 29 februari 1956. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.-ex. E Wis- en Natuurkunde, de heer R. van WUk (Leiden). S CHOUDERFRACTUUR Een 49-jarige spinner, wonende ln de Jan Willem Frisostraat, reed gister avond met zijn fiets in een sneeuwhoop op de zyisingel. Hy kwam te vallen en liep een schouderfractuur op. De EHD vervoerde het slachtoffer naar het Aca demisch Ziekenhuis. Dr C. Mani. directeur van het re gionale bureau van de wereldgezond heidsorganisatie voor Zuid-Oost-Azië. zal van 30 april tot 5 mei te Leiden en Amsterdam onder auspiciën van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid enkele colleges over de volksgezondheid geven. Naar aanleiding van de laatste jeugd- parlementsvergadering hebben de frac ties van de JO-KVP en de ARJOS be sloten vrijdag een gesprekavond te or ganiseren over de onderwerpen die op die vergadering niet aan de orde geko men zijn. Beide fracties zullen zich laten by- staan door een deskundige- de JO-KVP door pastoor Van Schalen (of.m.i. de ARJOS door dr. F. H von Meyenfeldt, Geref. predikant RIJKSMUSEUM VOOR DE GESCHIEDENIS DER NATUURWETENSCHAPPEN Het Rijksmuseum voor de Geschie denis der Natuurwetenschappen, dat wegens kolenschaarste tijdelijk gesloten was. Is thans wederom geopend. LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen is voor het jaar 1956 benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klas se bij de kindergeneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de heer C. L D. C. Bruins, kinderarts, thans we tenschappelijk ambtenaar. Bij beschikking van de Minister van Onderwys. Kunsten en Wetenschappen zijn voor het jaar 1956 benoemd bij de bibliotheek aan de Rijksuniversiteit te Leiden: 1. tot wetenschappelyk ambte naar mr. J D Korevaar. thans adjunct wetenschappelijk ambtenaar; 2. tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klas se dr. P C Boeren, thans wetenschap pelijk ambtenaar. De adjunct-accountant 1ste klasse H. Peute alhier is bij K B van 8 fe bruari j.l benoemd tot accountant by de Rijksaccountantsdienst De voormalige Zuidafrikaanse premier dr. Daniël Malan heeft het voorzitter schap aanvaard van het Zuidameri- kaanse Joodse Nationale college of research. Dit nieuwe „college" leidt lera ren in de Hebreeuwse taal en rabbijnen ln zowel het Afrikaans als Engels op Nog vreemde gedachten onder Duitse schooljeugd In West-Duitsland is een onderzoek ingesteld naar de resultaten van het onderwys waarby er op werd gelet of dit ln het algemeen voldoende op de praktyk is afgestemd en of er te weinig, dan wel te veel wordt geleerd. Over de resultaten van dit onderzoek is men niet onverdeeld tevreden. Zo kon het gebeuren dat kinderen, on der wie leerlingen van middelbare scho len. van Borneo een Duits eiland in de Noordzee maakten. Erger was. dat an deren zeiden, dat uitsluitend de Geal lieerden. die Duitsland in de Tweede Wereldoorlog bestreden, voor deze krUg verantwoordeijk waren. In Berlijn werd een onderzoek inge steld naar de kennis van de geschiede nis der laatste jaren by kinderen van een „middenschool welke de leerlingen op zestienjarige leeftijd verlaten, ook wer den leerlingen ondervraagd van een „hogere school", die opleidt voor het hoger onderwijs: 55 procent der ge- vraagden achtte Hitler of Duitsland al leen verantwoordelyk voor het uitbre ken van de Tweede Wereldoorlog, ter- wyi acht procent de schuld by de ver bondenen zocht; 39 procent veroordeel de de vervolging der Joden, 49 procent gaf neutrale antwoorden, en 12 procent hechtte er zyn •'oedkeuring aan. Bouwwerken van f 1Q0.000 en meer GOEDGEKEURD VOOR 362 MILJOEN. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een overzicht van het aantal bouwwer ken van f 100.000 en meer. waardoor ln de periode van l Juni 1954 tot en met 31 December 1955 Ryksgoedkeurlng werd verleend, alsmede van het aantal van deze werken, waarvoor de Ryks goedkeurlng op 1 Januari 1956 nog niet was verleend. Hieruit blijkt, dat in ge noemde periode 982 van deze werken werden goedgekeurd tot een totaal be drag van 362 miljoen gulden. Hieronder waren 600 scholen (f175 millioen). 18 overige byzondere gebouwen <f 5 mil joen i. 38 overheidsgebouwen (f.13 mil joen). 73 gebouwen voor gezondheids zorg en hygiëne (f.37 miljoen* en 253 voor handel en verkeer (f. 132 mil joen. Aangehouden waren 585 werken tot een totaal bedrag van f. 377 miljoen, namelijk 201 scholen 'f.64 miljoen). 79 overige byzondere gebouwen 57 mil joen). 70 overheidsgebouwen '78 mil joen), 70 gebouwen voor gezondheids zorg en hygiëne) (66 miljoen) en 14E voor handel en verkeer (412 miljoen). RECHTZAKEN Acht jaar m.a. geëist Wegens poging tot vergiftiging Tegen een 49-Jarige fabrieksarbeider te Zaandam, die ervan beschuldigd wordt getracht te hebben zyn vrouw door middel van „Parijs groen" te ver giftigen, is thans in hoger beroep door het Amsterdamse Gerechtshof een ge vangenisstraf van acht jaar m.a ge- eist. Arrest 13 maart. Amerikaanse belangstelling voor ons vlootplan „Van de zijde der Amerikaanse ma rine-autoriteiten wordt veel belangstel ling en waardering aan de dag geleed voor het Nederlandse vlootDlan. Wij hebben met verscheidene autoriteiten van het Pentagon de voornaamste ma rine-etablissementen aan de Oostkust der V.S. bezichtigd en hierbii hebben wij ruimschoots geleeenheid eehad van gedachten te wisselen over de door ons na de oorlog ontwikkelde onderwater- deteotie en ons in samenwerking met Zweden od de Nederlandse kruisers ge ïnstalleerde. door radar geleide, ge schut. Grote belangstelling bleek van Ame rikaanse zijde ook te bestaan voor ons nieuwste tVDe onderzeeboten". Aldus vice-admüaal A. de Boov. chef van de marinestaf, die gisteren van zijn bezoek aan de VB. is teruggekeerd De Unie van Zuid-Afrika handhaaft doodstraf Naar aanleiding van de afschaffing van de doodstraf in Engeland heeft de Zuidafrikaanse minister van Justitie, R C Swart, verklaard, dat het onder de huidige omstandigheden niet mogeiyk is. de doodstraf in de Unie af te schaf fen. De minister wees er echter op. dat lang niet alle doodvonnissen voltrok ken worden. Met elke verzachtende om standigheid wordt rekening gehouden Byna "de helft van de in het vorig jaar uitgesproken doodvonnissen is niet vol trokken Aftreden Indonesische kabinet Gewoonlijk welingelichte kringen verwachten, dat het Indonesische Ka binet binnen enkele dagen zijn man daat aan president Soekarno zal teruggeven. Nu de voorlopige volks vertegenwoordiging het wetsontwerp tot opheffing van de Nederlands-In donesische Unie heeft aangenomen, beschouwt het Kabinet zijn taak als voltooid. Morgen zal het Indonesische centrale verkiezingscomité de officiële uitslagen bekend maken van de algemene verkie zingen. die in september zijn gehouden. Drie weken daarna kan het nieuwe Ka binet worden gevormd. Graandiefstallen te Rotterdam IN TOTAAL 41 VERDACHTEN De Rotterdamse rivierpolitie heeft het onderzoek naar de graandiefstallen in de Rotterdamse haven, waarover reeds is gemeld, afgesloten, in totaal zyn in deze zaak. die zich in de haven heeft afge speeld, 41 verdachten geweest, van wie er 25 ter beschikking van de Justitie zijn gesteld. Vaststaat, dat een schip per aan deze diefstallen f 20 000 heeft verdiend en dat de gezameniyke wegers en controleurs er f 13.000 ryker aan zyn geworden. By de rivierpolitie in Rotterdam is ln verzekerde bewaring gesteld een 28- jarige man bijgenaamd .Johnny", die in Amsterdam, Eindhoven en Rotterdam gesignaleerd stond, verdacht van dief stal en andere feiten. „Johnny" was in het gesticht te Avereest geplaatst, maar enige tyd ge leden ontvluchtte hy daaruit. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Westduitse hoofdstad Bonn en het naburige, er naast mee samenge groeide. Godesberg hebben ongeveer een week lang in het teken van de morele herbewapening gestaan. Dc ideologische missie van de Morele Herbewapening een groep die uit meer dan driehonderd personen van allerlei nationaliteit, ras, uiterlijk en huidskleur bestaat was namelijk na een langdurige reis door Amerika. Azië. Afrika en ettelijke landen van Europa, naar West-Duits land gekomen om ook daar haar wereldbeschouwing en haar levensopvattingen te verkondi gen- In de moderne stedelijke schouwburg te Godesberg werden elke dag voorstel lingen gegeven, en wel van de twee toneelstukken „We are tomorrow" en ,Thc dictator's slippers", beide van Peter Howard (die vroeger als journalist aan een groot Londens dagblad verbonden Is geweest) cn van „The vanishing island", een stuk van dezelfde Peter Howard cn Cecil Rroadhurst, waarin muziek en liederen zijn verwerkt, zodat het af en toe sterk aan een operette of een revue doet denken. Betere wereld door krachtige ideologie Deze dne stukken verschillen totaal van wat men doorgaans op de planken te zien krijgt, omdat zij een ideologi sche en didactische strekking hebben, die al heel gauw op sterk geaccentueer de wijze op de voorgrond wórdt gebrncht. Het vooropgezette doel is de aanwezigen ervan te overtuigen, dat ieder mens zichzelf moet verbeteren, dat hij een goed leven moet gaan voeren en dat men daardoor tot een betere werld en tot een betere verstandhouding lus sen de landen en de volkeren in deze geestelijk helaas zo uit elkaar gereten wereld kan geraken. De belangstelling van de kant van het publiek was enorm en wij zijn er zeker van. dat dit niet alleen te danken was aan het feit. dat de entreebiljetten gratis waren De uit nodigingen waren aan zorgvuldig uit gezochte gasten gestuurd, voor het me rendeel vooraanstaande figuren uit Duitse en internationale kringen, be nevens aan grote groepen van de intel lectuele jeugd. Wij zijn een paar keer in Godesberg gaan kijken, de zaal was bij iedere voorstelling stampvol Tel kenmale bleken er zelfs niet voldoende zitplaatsen te zyn. zodat veel aanwezi gen tegen de zijmuren geleund moesten blyven staan. Sympathie van Adenauer In het comité, dat de Morele Herbe wapeningsmissie had uitgenodigd naar West-Duitsland te komen, hadden o.a. Bondskanselier Adenauer, vice-kanseller Blücher. de minister van Buitenlandse Zaken von Brcntano, de voorzitter van de Bondsdag Gerstemaier, en de minis ter voor het vluchtelingénwezen prof. Oberlander zitting genomen. Adenauer heeft enkele jaren geleden zelf een bezoek aan Caux bij Mon- treux in Zwitserland gebracht, waar het hart klopt van de beweging, welke reeds vóór het ontbranden van de laatste wereldoorlog door Frank Burhman ook de banden, die de grijze kanselier met deze geestelijke stroming verbinden. Van verschillende kanten werd het intussen betreurd, dat Adenauer zelf niet een van de opvoeringen in Godes berg is komen bijwonen. Verschillende delegaties van de naar West-Duitsland gekomen missie werden officieel door Bondspresident Heuss, door vice-kanselier Blücher en door de voorzitter van de Bondsdag ontvangen. Dr. Gerstemaier wees er in zijn begroe tingstoespraak met een gevoel van dankbaarheid op. dat dr Buchman de deur naar de wereld weer voor de Duitsers geopend heeft. Wij haten jullie In „The vanishing island" maken we op het toneel kennis met twee landen. Het ene is een koninkryk, genaamd „I love me" (ik houd van mijzelf) en het ander is „we hate you" <wy haten jul lie). dat als een zogenaamde „nieuwe de mocratie" bestempeld wordt, maar dat ook wel als een land beschouwd wftrdt, waar tyrannie de overhand heeft. Er is niet veel verbeeldingskracht voor nodig in deze zo geheel van elkaar verschil lende landen het vrye Westen en het communistische Oosten te herkennen. Ernstige tegenstrydigheden en een elkaar-maar-niet-willen-begrypen drei gen tot een afschuwelyk conflict te lei den. dat wel eens met een catastrofe voor „I love me" dreigt te eindigen. Tenslotte overwint echter het goede in de tot inkeer gekomen mensheid en het monsterachtige gevaar wordt nog op het laatste nippertje afgewend. In de hoofdrol als koning van „I love you" treedt de Schot Ivan Menzies op. die vroeger lange tyd in de stukken van de „Gilbert and Sullivan opera" gespeeld heeft. Reginald Owen, die de rol van pre mier .an dit land vervult, kan op een toneel loopbaan van ongeveer een halve eeuw terugblikken en heeft in ca. 150 films meegewerkt, en Leiand Holland, een Amerikaan, die als Odioso, ambas sadeur uit „Wij haten jullie" voor het voetlicht verschynt. heeft vroeger als monteur in een vliegtuigfabriek in Ca- lifornië gewerkt. Tien jaar geleden dien de hy nog als sergeant in het leger van generaal Patton. Tydens de slag ln de Ardennen werd hy gewond Zijn stem werd eerst na de oorlog ontdekt. In de orkestbak zwaait een in Indo nesië geboren Nederlander. Fred Hen driks, die in Leiden rechten heeft ge studeerd. zjjn dirigeerstok, hoewel danr geen musici voor hem zitten. De gehele muziek wordt namelyk door een tapre- corder weergegeven, maar dc vertol kers van de rollen op het toneel moeten toch weten hoe ver men ermee is 100.000 bezoekers op de R.A.I. De RAI blijft zeer grote belangstel ling trekken Gisteren werd de expositie door 20 000 personen bezocht, waarmee het totaal over 54 dag steeg tot 94 000. Vanmorgen stroomde de tentoonstel lingshal weer vol en tegen het middag uur passeerde de 100.000ste bezoeker de loketten. „SIBAJAK" BRACHT ZIEKEN MEE Van morgen Is de .Bibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd in Rotterdam aangekomen. Enige dagen voor de aan komst van het schip was onder de kin deren een mazelenepidemie uitgebroken, hetgeen tot gevolg had dat vanmorgen 25 patiëntjes per ziekenauto of naar het St. Franciscus gasthuis of naar het Zui- der-ziekenhuis te Rotterdam mo'sten worden vervoerd. Er waren trouwens ook ziekenauto's voor de 36 TBC-patiënten, die, zoals gemeld, naar ons land zyn ge komen. Zy worden over een drietal sa natoria verdeeld. Gisteravond is in het Wilhelminagast- huis te Amsterdam overleden een 44- Jarige hoofdagent uit Amsterdam, die op de rykswez AmsterdamDen Haag ter hoogte van Schiphol, door een per sonenauto was aangereden en dienten gevolge zwaar was gewond. By Terschelling is op de Wester- gronden het Zweedse schip ..Ecuador" '7090 brtaan de grond gelopen De sleepboten ..Holland" en Zuidzee doen pogingen het schip los te krijgen Gas of kolendamp Ten huize van de fam v Kreuningen in de 's-Molenaarsbuurt werden heden morgen de vier kinderen van het gezin plotseling onwel, terwyl even later ook mevr v Kreuningen duizelingen kreeg Door geroep werden de buren gewaar schuwd, die onmiddellyk alle ramen en deuren openden. Dokter Veenendaal verleende medische hulp en constateer de. dat hier van gasvergiftiging sprake was Personeel van het gasbedryf kon na een ingesteld onderzoek nog geen lekkage vinden. WADDINXVEEN De Gouwe gebroken Hedenmorgen omstreeks kwart voor elf passeerde onder grote belangstelling van de zyde van de bevolking de grote ijsbreker „Walvis" de hef brug te Wad- dinxveen. De breker ploegde "zich lang zaam voort door het ijs. doch aan de kanten bleef het nog muurvast zitten. Er zal nog wel enkele malen gebroken moeten worden, voordat de scheepvaart weer van deze route gebruik kan maken. Het scheepvaartverkeer is meer dan een maand gestremd geweest. Oudste inwoonster overleden Op byna 95-jarige leeftijd is alhier overleden mevr. de wed Schwartz-van Keimpema. de oudste inwoonster van deze gemeente. Mevr. Schwartz werd op 11 maart 1861 te Eërnewoude in Fries land geboren en woonde sedert 1909 in deze gemeente. De oudste inwoonster van onze ge meente is thans mevr. de wed. B. de Leeuw-van Tienhoven, die werd geboren op 13 september 1862. De heer C. van Heezik, die dinsdag zyn 92e verjaardag vierde, is de oudste manneayke inwoner dezer gemeente. LEIDERDORP .AMATEURFOTOGRAFEN BIJEEN Op de clubavond van de amateurfo tografen werd een zeer byzondere col lectie besproken, nL uit Egypte. Uiter aard droeg deze collectie een geheel an der karakter, doch stond niettemin op zeer hoog peil Het tweede gedeelte van de avond was gewijd aan ingezonden werk van beelnnelingen uit eigen kring. VOORSCHOTEN Jaarvergadering U.V.V. In het „Wapen van Voorschoten" had gisteravond de algemene ledenvergade ring van de Unie van Vrouweiyke Vry- willigers plaats. De opkomst was bijzon der goed Na de jaarverslagen van secre taresse en penningmeesteresse (waaruit grote activiteit van de U V.V. gedurende het afgelopen jaar bleekdeed de voor zitster. mevr De GraafBootsma, enige mededelingen over de propaganda-actie, die gevoerd wordt onder de nieuwe in gezetenen van Voorschoten. Tot nu toe heeft dit 56 nieuwe leden opgeleverd. Vervolgens kwam de spreker van deze avond, de heer M, Hlnse, aan het woord. De heer Hmse. secretaris van i'ro Juventute te Leiden, sprak over voog- dy na ontheffing en ontzetting der ee- zinsvoogdy. Vooral op het laatste onder werp ging spreker dieper in. vooral ook omdat Pro Juventute een toezichthou dende vereniging ls en zich speciaal op gezinsvoogdy toelegt. In de pauze werden toten verkocht tan behoeve van de zieken en ouden \an dagen; deze verloting bracht f. 65.50 op. Tot slot volgde een gezellig samenzyn. V.A.S.-MENGELMOESRIT. Door de Voorschotense Automobiel Sociëteit wordt zaterdagmiddag 3 maart a s. wederom een rit georganiseerd On der de naam Mengelmoesnt zal een 3- delige tocht worden verreden, bestaande uit een puzzel, een k3artlees-, en een oriëntatie-rit. De organisatie wordt ver zorgd door de heren A. J. G. van Pypen en J. H. van Eist. Van 2 uur af wordt gestart op de Juliana van Stolberglaan ter hoogte van de nieuwe gymnastiek zaal 's Avonds om 9 uur zal ln „Alle- mansgeest" een nabeschouwing en de prysuitreiking plaats vinden. BURGERLIJKE STAND Geboren Antoinette Th. M dr ven J G. A M. Schlatmani. en M M. Brun- klaus: Willem M.. zn van D. Klein en E. Hülebrand, Brigitte U. R., dr van L. v. d. Zvan en A J. Braggaar; Peter, zn van C. H Lavleren en J. B. G Goldschmedlng; Hendrik, zn van A. Nleuwenburg en A. C. Roozendaa!. Geert C zn van J. C. Slui mer en H Nlewold; Jacobus C.. zn van P. Barrcvcld en A M. Wytman Ondertrouwd: K. G Westerbeek en H. A. Teunlssen. Overleden: O. Zulderbaan. 72 Jr. echt genoot van M E Veen: J Hoogervorst, 79 Jr. echtgenoot van E. H. Hemerlk; C. M. dc Haan. 61 jaar. WASSENAAR Nutsavond De voordrachtsavond, die heden gehouden zou worden, kan wegens ziekte van mevrouw Prinsen Geerilg» niet doorgaan ZOETERWOUDE SCHAATSWEDSTRIJD Onder leiding van mevr van Diest- Turk hield de buurtver. „Zwieten" een schaatswedstrijd voor mannen boven de 17 Jaar De eerste prys viel ten deel aan P Zandbergen, tweede werd T. Delfos en derde P de Jeu BEURSOVERZICHT GOED PRIJSHOUDEND Amsterdam, 29 februari De hele wereld wacht met spanning op de beslissing van president Eisenho wer of hy zich al dan niet kandidaat zal stellen by de komende Amerikaanse ver kiezingen. De beurs nam ook een af wachtende houding aan doch de onder toon was niet ongunstig. Het merendeel van de beursbezoekers ls van mening dat Eisenhower zich opnieuw kandidaat zal stellen. De internationale soorten boekten een klem vooruitgang, doch de activiteit bleef gering. Vanmorgen is het verslag verschenen van de Rotterdamse Lloyd dat gezien de aard der daarin vervatte mededelingen, heel wat gunstiger werd becommentari eerd dan het verslag der Holland-Ame- rlka Lyn. De aandelen waren enkele da- Ben geleden reeds een 6-tal punten ge stegen wegens het hogere dividendvoor- stel. maar trokken vanmiddag nog 2 punten verder aan. De overige actieve scheepvaarten nagenoeg op peil met uitzondering van van Ommeren, die la ger werd geadviseerd De cultuurafdeling had een oninteressant verloop en hand haafde zich op de slotnoteringen van gisteren. Ver. Deli kon echter een puntje aan trekken Vanmiddag begint de claim- handel van Ketjen. De claims voor de aandelenemissie werden geadviseerd op ca f. 220 het geen weinig verschilt van de theoretische waarde. Voor de claims van de obligatie-emissie bestond zeer grote animo. Het kwam echter niet tot een officiële notering; wel werd een adviesprys van f. 45 bieden opgegeven. De belegglngsmarkt had een zeer rus tig verloop op een vrywel onveranderd niveau WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 febr. Londen 10.63410.63%, New York 3 82|i— 3 83r*«Montreal 3 834—3 834, Parijs 108174—108274. Brussel 7.62 4—7 63. Frankfurt 90 73490 784, Zürich 86 87 —86 92, Zürich (vr fres 89 324—89 374. Stockholm 73.14473.194. Kopenha gen 54 94'.—54.994, Oslo 53.134— 53 184. Milaan 60604-50654. Naar West-Berlijn Uit Nederland waren vry veel aan hangers van Morele Herbewapening speciaal overgekomen om de uitvoerin gen by te wonen en aan de besprekin gen deel te nemen. Tal van landeenoten hebben hiervoor een deel van hun va- kantietijd opgeofferd. Telkenmale wanneer een stuk was opgevoerd, verscheen een grote groep le den van de missie voor het voetlicht om het publiek in de zaal te vertellen, wat zij zelf aan de Morele-herbewapenlngs- idee te danken hebben en wat deze voor heel de wereld en de mensheid kan be tekenen. Het waren soms personen, uit de verst van elkaar verwijderde delen van de wereld en uit de meest uiteenlopende milieu's zoals byv. de gewezen Deense minister van Buitenlandse Zaken Kraft, een Duitse mynwerker uit het Roerge bied, die 26 jaar lang by de communis tische partij was aangesloten totdat de nieuwe ideologie zijn pad kruiste, een Japanner die in 1945 de atoomontplof fing te Hirosjima heeft meegemaakt en die daarom de Amerikanen was gaan haten, doch naderhand die haat heeft laten varen. Indiërs donkere Afrika nen en een kleine groep Maori's uit Nieuw-Zeeland, die even een nationale dans lieten zien. Een zeer groot contingent van de In ternationale missie was ln het voorname hotel Dreesen aan de Ryn onderge bracht, waar in september 1938 de his torische ontmoeting tussen Hitier en Chamberlain heeft plaats gehad De missie is thans met al haar rekwi sieten (die met het oog op de vele lange reizen opzettelijk lan zeer licht mate riaal vervaardigd z|jnl naar West- Ber lijn gevlogen, om daar ook voor haar idealen werkzaam te zijn Waar kan Tij j dat beier cn met meer kans op succes j dan juist, daar. het gevaarlijke brand- punt. waar Oost en West voortdurend direct met elkaar in aanraking komen? Beurs van Amsterdam Woensdag 29 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned 53 3% 1024 1024 Grootboek obl1014 Ned. '51 34 1004 10011 Ned. '53 (34) 100,*, 1004 Ned. '48 3'4 98i'« 98,', Ned. '54 3'4 97 jj 98 Ned. '55 3'i 974* 9711 Ned. '55 II 34 98'. 98% Ned. *47 3 4 3 99 95i» Dollarlng '47 3 97 964 Investeringscert. 3 99 99 ïV Ned. 62-64 3 99% 99'. Indië -37 A 3 97ft 97,', Grootboek '46 3 96,', 96% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 65 654 Nat. Handelsbank 151 151 Ned. Handelmy237 238 4 AJK.U316% 316% Philips 327 4 328% Philips '55 321% 322% Unilever 347 4 351% Wilton Feyenoord 2844 284 Biliton 2de r295 295 Kon. Olie f.50.— ..325 Kon. Olie 650 652% Amst Rubber 109% 1104 Holl. Amer lijn 206', 2064 Kon. Ned. Stoomb 212 212'i Ned Scheepv. Unie 194% 19411) H V A131 132% Java Cult76 Deli My136A 1374 Senembah864 87% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en ücm. leningen A'dam '47 (4) 3 100% 1004 Den Haag 1937 1 3.. 97% Leiden 1947 98 B R'dam '37 I III 34 100% 1004 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105A 105H Premieleningen A'dam '51 24 139 139% Eindhoven '54 24 1084 1084 Enschede '54 24 1124 112iV Den Haag 52 I 2% 141 142 idem n 24 1404 R'dam '52 I 2% 1384 138% idem II 24 146 145 Utrecht '53 24 122 122 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amsterd. Bank 246 4 248 Rotterd. Bank2244 228 Twentsche Bank245 L 2464 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 2374 237% Kon. Ned. Grofsm. 141% 140 L Rott. Droogd. My. 623 6254 Tieleman en Dros 164 16 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 115 Internatio141 145 Diversen Albert Heyn285 Ned. M. Walv. Vrt. 74 76 Spoorwegen Dell Spoofw. My. 244 244 Amerik. fondsen Anaconda 744 774 Shell Oil Cy75% 76 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK. 28/2 Holl. Constructie 420 ex. d. Ing. bur. v. Bouwnyv 245L Int. Kunststof!. Ind. 68 684 Kon. Ned Edelmet. DOL Pref. w.a Idem 8UL Textiel Gebr v. wyk 85GB 84Ve Leidsche Wolspinn 305 Ned. Electrolasm 350 ex. d Slkkens Lakfabr '53 425 430 Ver Touwfabrieken 182 1824 Wemlnk's Betonm. 144GB 144

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7