Bouw van Leids Dierenasyl urgent Toekomstig bouwterrein ligt aan Haarlemmertrekvaart DE NIE .JL, Beroepsvoorlichting in Leiden Meisjes H.B.S. 't Is Oud, 't blijft nieuw ZWITXARUB H. Knap las voor uit eigen werk Stichting Persgasstation Leiden 93ste Jaargang Woensdag 29 februari 1956 Tweede blad no. 28769 De nood is groot Nu de van vele zijden zo spontaan verleende vogelhulp tot het verleden behoort, treedt een andere vorm van dierennood naar voren: sedert enkele maanden is Leiden nu al weer verstoken van een Leids dierenasyl. Ofschoon deze nood op een geheel ander terrein ligt dan die der vogels, is zij niet minder urgent. Zwerfdieren (honden en katten) zijn thans aangewezen op een onderdak, dat in de meeste gevallen door dierenvrienden wordt ver leend die dan op hun beurt met heel veel moeite weer proberen voor het dier een „eigenaar" te vinden. Met pensiongasten - huisdieren, die bij afwezigheid van de eigenaar tijdelijk in een asyl een vriendelijk onderkomen vinden - weet men thans in het geheel geen raad, terwijl ook het gemis aan een polikliniek voor dieren ernstig wordt gevoeld. De afdeling Leiden van de Ned. Ver eniging tot Bescherming van Dieren, die enkele jaren geleden reeds een Stichting Nieuw Leids Dierenasyl in het leven riep. kan men in dit opzicht geen gebrek aan activiteit ontzeggen. Toen het in 1950 reeds vaststond, dat het mede dank zij de goede zorgen van thans wijlen de heer Hugo van Poelgeest en vele particulieren in stand gehouden dierenasyl aan de Van der Valk Bou- manweg te Leiderdorp mettertijd zou moeten verdwijnen, richtte de afdeling zich in januari 1951 in een schrijven tot het College van B. en W., waarin aan dit College werd medegedeeld, dat er een Asylcommissie was benoemd, die ten spoedigste wilde komen tot de op richting van een dierenasyl met poli kliniek voor kleine huisdieren. Gelijk tijdig werd gevraagd om voor de bouw een stuk grond af te staan, om een bij drage in de bouwkosten en een jaar lijkse subsidie. Voorts werd het College er van in kennis gesteld, dat de afde ling voor dit doel op dat moment circa f 5000 in kas had. Nadat hierover enkele besprekingen waren gevoerd, waarbij van de zijde van de Asylcommissie nogmaals de ur- {entie van de bouw was bepleit, werd n april 1953 bij het Stadhuis een schets- plan met begroting voor het te bouwen asyl ingediend. Hieraan werd de mededeling toegevoegd, dat het aan vankelijke kapitaal van f 5000 tot 112.000 was aangegroeid. AFDELING HEEFT THANS VOOR BOUW f30.000 IN KAS Was het bouwfonds in 1954 reeds f 15.000 „sterk', enkele acties hadden tot resultaat, dat men op dit moment voor de bouw van een nieuw asyl f 30.000 beschikbaar heeft. Ook in dit opzicht kan men de Leidse dieren vrienden, die in vijf jaar een bedrag van circa f25.000 bijeenbrachten, geen gebrek aan activiteit verwijten. Nadat de Stichting Nieuw Leids Die renasyl zich in het begin van 1954 bin nenskamers had beraden over de te ne men verdere stappen, waarbij een plan tot bouw en exploitatie werd ontvouwd, vond op 8 maart van dat jaar een be spreking met de burgemeester plaats. Behalve dat tijdens dit onderhoud een uiteenzetting werd gegeven van de stand van zaken en van de financiële conse quenties. die bij een eventuele bouw voor rekening van de gemeente zouden komen, werd de suggestie gedaan om aan de Stichting grond in erfpacht af te staan nabij het Woonwagenpark aan de Haarlemmertrekvaart. De burge meester, zelf een groot dierenvriend en ontvankelijk voor de beweegredenen van de Stichting, zegde een onderzoek toe. „GEGEVENS BIEDEN WEINIG HOUVAST" De Stichting, die na dit onderhoud nog enkele malen een schriftelijk con tact had met het College van B. en W., ontving in december j.l. van dit College een schrijven, waarin het be stuur er van in kennis werd gesteld, dat bestudering van de tot op heden ontvangen gegevens tot dc conclusie had geleid, dat deze gegevens nog te weinig houvast bieden om hierop een verantwoord voorstel aan de gemeen teraad te baseren. Op grond hiervan werd het Stichtingsbestuur gevraagd om een schetsplan. met gespecificeer de begroting en een uitgewerkte, ver antwoorde exploitatie-begroting. Het bestuur had reeds op 13 januari j.l. een onderhoud met B en W waar op het bij schrijven van 18 januari zijn laatste plannen en wensen aan het Col lege kenbaar maakte. Ingesloten was een uiteenzetting van het bouwplan en Waar blijft mijn asyl (Foto L.D./Van Vliet.) kostenberekening van de hand van ar chitect H. Pino. De totale kosten zijn begroot op ruim f65.000. Aangezien de Stichting, zoals gemeld, beschikt over een bedrag van f30.000, heeft het bestuur tot het College het verzoek gericht om het onbrekende be drag te willen overbruggen door het verstrekken van een garantie voor een lening van f35 000, waarvoor de onroe rende goederen van de Stichting hypo- tecair zullen worden verbonden. DE EXPLOITATIE By de exploitatie, waarvan er wordt uitgegaan, dat het asyl zichzelf moet kunnen bedruipen, zal een groot deel van de geraamde inkomsten (f 5000) be slaan uit pensioner y zen. Voor de zwerf dieren dacht het bestuur de gemeente per dag in rekening te brengen f0.60 voor een hond en f0.40 voor een poes. Afgaande op eerder opgedane ervaringen zal dit per jaar neerkomen op een be drag van circa f 7500. De totale ontvang sten worden begroot op f 16.000 per jaar. t.w. f 5 000 aan pension, een vergoeding van f7.500 voor Leidse zwerfdieren, do naties f 1.000 en f2 500 bijeengebracht door de Leidse afdeling van de Ned. Vei', tot Bescherming van Dieren. De uitgaven waarbij er van wordt uit gegaan, dat deze gelijke tred houden met de ontvangsten, zijn als volgt geta xeerd: inwonend echtpaar, belast met de verzorging der dieren, f3 000. hypo theek en aflossing f2 000, voedsel f7.000, erfpachtscanon f750. onderhoud gebou wen etc. f 1 500, verwarming en ver lichting f 500 en een post onvoorzien van f 1.250 NAAR DE HAARLEMMER TREKVAART Dr. mr. W. Hugcnhollz, de voorzit ter van de afdeling Leiden van de Ncd. Ver. tot Bescherming van Die ren, die ook zitting heeft in het Stich tingsbestuur. verwachtte dat deze zaak „nu eindelijk rond zou komen". Het is zjjn stellige verwachting, mede gelet op de grote urgentie van een dierenasyl en de toch wel lange tijd, welke er verlopen is tussen het eer ste en laatste gemeentelijke contact, dat een plan tot dc stichting van een Leids dierenasyl binnenkort in de ge meenteraad zal komen. Als plaats voor een toekomstig asyl wordt door B. en W. gedacht aan een terrein aan de Haarlemmertrekvaart In de onmiddellijke omgeving van het woonwagenpark. Hoewel het Stich tingsbestuur aanvankelijk bezwaren had tegen dit terrein, is men thans met deze plaats van vestiging volko men akkoord gegaan. Volgens de mening van mr Hugen- holtz behoort de verplegende dierenbe scherming (in asyls) zeker tot de sociale zorg van de gemeenten Volgens hem is het noodzakelijk, dat de gemeentelijke overheid hoe langer hoe meer wordt in geschakeld om de dierenbescherming te helpen bij de exploitatie van het asyl- wezen Een sterk argument, dat volgens hem tevens valt aan te voeren voor het verlenen van een financiële bijdrage, is gelegen in het feit, dat de gemeenten vrijwel overal telkenjare een groot be drag incasseren in de vorm van de hondenbelasting, waartegenover in feite geen enkele tegenprestatie t.o v. de dieren bestaat. Nu de gemeentelijke overheid in ver schillende met Leiden gelijk te stellen gemeenten haar taak reeds heeft begre pen, verwacht mr. Hugenholtz, dat ook de Sleutelstad, waar in zeker opzicht de draden van de nationale en interna tionale dierenbescherming samenkomen, spoedig zal volgen. Het thans ingediende plan liegt daarvoor een goede basis. De dood VON een handelsreiziger Voor de leden van de K. en O.-Film- «tudlekring draaide gisteravond de film „De dood van een handelsreiziger". Deze beklemmende film, die gemaakt is naar het gelijknamige en bekende toneelstuk van Arthur Miller, vertelt de levensgeschiedenis van de oude handels reiziger Willy Loman. die zyn leven verknoeid heeft door altijd maar groot te willen zyn. Succes, en hoe je dat bereiken kon, daarvoor leefde Willy Lo man alleen; hij bereikte het echter nooit. Integendeel, naarmate hij ouder wordt verliest hij hoe langer hoe meer klanten en wordt tenslotte zelf ontsla gen. Dit leidt dan tot zijn zelfmoord, waaraan als enige verdienste blijft han gen de uitkering van de levensverzeke ring van twintig duizend dollar aan zijn weduwe! Dit leven toont ons de film. doordat de hoofdpersoon zich telkens in het verleden terugdroomt. Bijna zonder overgangen krijgt men dan weer het heden te zien. Door enkele spelnuances soms door een versnelling van de beeld vorming op de achtergrond, wordt dui delijk gemaakt, dat Willy gekweld wordt door herinneringen. Het verhaal heeft een poëtische, on werkelijke sfeer, die echter sterk de 1 Voor de start van het V.V.D.- cabaret. V.l.n.r. Frans Muriloff. de heer H. A. Korthals, prof. mr. P. J. Oud, prof. dr. C. J. F. Böttcher en D. W. Dettmeyer. Op de achter grond mevrouw Goudswaard-Knip- scheer. (Foto L.D./Van Vliet.) werkelijkheid achter de dingen sugge reert. Deze stemming geeft de film op meesterlijke wijze weer Ook het spel van de hoofdpersonen in het bijzonder de vertolking van Willv Loman door Frederic March, maakt, dat deze film een onvergetelijke indruk bij de toe schouwer achterlaat. Van het begin af. als men Loman met gebogen rug zijn koffers uit de auto ziet sjouwen na weer een vergeefse reis. tot zijn doden rit toe in diezelfde auto. kan men aan deze onder last van zorgen gebukte kleine man met zijn doorgroefde ge zicht, geloven. flngez Med -Adv.) Kort Rapenburg 10 en 19 KOLEN - OLIE - GAS Vele mogelijkheden onder de loep genomen Leiden had de première van liet politiek cabaret van de V.V.D. Ongetwijfeld geïnspireerd op de naam van de voorzitter en lijstaanvoer der van de V.V.D.de oud-minister van Financiën, prof. mr. P. J. Oud, stelde Frans Muriloff een bekende figuur in de Nederlandse cabaretwereld voor de V.V.D. een politiek cabaret samen onder de titel: ,,'t Is Oud, 't blijft nieuw". Leiden was ditmaal door het hoofdbestuur van de V.V.D. aangewezen als de stad waar dit cabaret haar première zou beleven. Na deze eerste opvoering, welke gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" plaats vond, trekt men met dit cabaret tot aan de verkiezing van de leden der Tweede Kamer het land in. Een voor de V.V.D. nieuwe vorm van propaganda. De afdeling Leiden van de V.V D die het uiteraard op hoge prijs stelde, dat juist Leiden voor deze première was uit gezocht. heeft met een ongekend grote belangstelling de Burchtzaal was stampvol geantwoord op deze voor keur Leiden bewezen. Vanzelfsprekend had ook het hoofdbe stuur grote interesse of dit cabaret „het zou doen". Prof. mr. Oud en de landelijk secretaris, de heer D. W. Detmeijer, wet houder van Den Haag, waren er speciaal voor naar*de Sleutelstad gekomen. Voorts waren aanwezig het Tweede Kamerlid, de heer H. A. Korthals, mevr. P. H. Smits Witvliet namens de Centrale Leiden, dr. K. Simon Thomas, wethouder van Oegst- geest en voorts vele afgevaardigden van de V.V.D-afdelingen uit Alphen a d. Rijn. Voorschoten, Oegstgeest, Boskoop en Wassenaar. De voorzitter van de afdeling Lelden, prof. dr. C. J. F. Böttcher ,die juist deze middag uit België was teruggekeerd en de vergadering reeds om negen uur moest verlaten in verband met zijn ver trek naar Engeland, sprak een inleidend woord. Hoewel het aantal leden van de Leidse afdeling nog ver achterblijft bij het aantal in de Sleutelstad uitgebrach te V.VD.-stemmen, was spreker zeer Onder auspiciën van de V.V.A.O. (Ver. van Vrouwen met Acad. Oplei ding) werd gisteren in het gebouw van de Gem. H.B.S. voor Meisjes aan de Garenmarkt beroepsvoorlichting gegeven voor meisjes van V.H.M.O.- scholen in Leiden en omstreken. Om 3 uur opende de directrice der school, mej. H. v. d. Vliet, de bijeen komst. Zij heette de spreeksters en de sprekers, de informatrices en de leer lingen van de hoogste klassen van de verschillende scholen hartelijk welkom. Mej. C. C. Polder, medisch analiste te Leiden, gaf een overzicht van de moge lijkheden voor analisten: a. industrie: gericht op verbetering van het produk- tieproces. Hier werken meest manne lijke krachten chemisch of chemisch- fysisch: b medisch analiste en c bota nisch analiste. De opleiding neemt 2 A 3 jaar Zy ging wat dieper in op haar eigen richting, die van medisch analiste en besprak de eigenschappen, die nodig zijn, de plaatsingsmogelijkheden vior hen, die in aanmerking komen alsmede de aard van het werk. Het is een mooi meisjesberoep. contact met patiënten geeft levendigheid en men mag mee hulp bieden aan de lijdende medemens Het is werk. dat veel vraagt (accura tesse, organisatorisch talent, snel over zien van het werk van de dag en er mee rekenen, dat het programma onder broken kan worden door spoedgeval). Mej. L. H. Burgersdijk sprak over de mogelijkheden op de Haagse Kunstaca demie en waarschuwde tegen lichtvaar digheid. De school heet academie en is een vakschool om praktisch te leren te kenen en schilderen. Ben je er af, dan beginnen de moeilykheden eerst recht. Haar vak: tekenen en schilderen raadt ze alleen aan voor mensen, die niets anders willen en terdege de moeilijkhe den onder het oog hebben gezien. Eén ervan is. dat het na 5 jaar nog geen be staan geeft. Men kan ook. na gewerkt te hebben voor de akte M Ogaan in de richting van fotografie, modetekenen of binnenhuisarchitectuur. Mej. E. H. A Rövekamp. directrice van de Huishoud- en Industrieschool voor meisjes voor Leiden en omstreken, sprak over het nijverheidsonderwijs. Zeer belangrijk is de vormingsklas, om dat die niet alleen de grondslag is voor de opleiding tot lerares maar ook de toegang geeft tot allerlei specialisaties, als men niet voor een klas wil staan. Deze geeft bovendien een vaste grond voor de toekomstige huisvrouw, omdat ze leert haar huishouding economisch op te zetten, wat tijd en geld betreft Men gebruikt deze klas ook wel als tus senschakel van het VHM.O. en het kiezen van een beroep. Enkelen gaan hierna zelfs academisch studeren De salarissen der leraressen zijn tegenwoor dig behoorlijk. De heer J. Jansen, chef van de afd. Recrutering van de B.PMgaf een overzicht van de mogelijkheden voor meisjes bij een groot concern als de Kon. Shell-groep met zijn 250 000 mensen Door huwelijk is het verloop onder de vrouwelijke aangeleiden vrij hoog (plm. 10 zodat in 10 jaar alle vrouwelijke beambten vervangen moeten worden. Het is prettig werk; het geeft de men sen een internationaal allure; men leert (Ingez. Med.-Adv.» WRUF KOU WEG met de genezende warmte van makkelijk omgaan met anderen en leert de talen goed Mej. M. C S. de Jager studeert socio logie en sprak over academische studie in het algemeen. Wanneer is men ge schikt voor universitaire studie' Con centreren en doorzetten is absoluut nodig. Men moet zelf het leerprogram ma maken, zelf leren schiften en een zekere wetenschappelijke belangstelling hebben. Alleen naar eigen vak kijken is niet voldoende al studeer je nog zo braaf. Daarom is het gewenst lid van een ge zelligheidsvereniging en enkele andere verenigingen te worden. Je ontmoet dan mensen van alle studierichtingen en kunt praten met andere „zoekenden". In april is er een voorlichtingsdag in de Universiteit voor as. studenten en hun ouders. Neem je ouders daarheen mee, vooral als ze zelf niet gestudeerd heb ben. Spreekster deelde "mede. dat dit jaar besloten is. dat oud-leerlingen van de MMS. geen lid meer kunnen wor den van de Vr. Stud. Ver. zoals tot nu toe. Mej. v. d. Vliet dankte allen, die ge sproken hebben. Zy hoopte, dat de keuze nu gemakkelijker geworden is. Behalve de spreeksters waren nog In formatrices aanwezig van de Ned. Spoor wegen, het kleuteronderwijs, van de on- derwijzeressenopleiding. van de leeszaal directie; van de ziekenverpleging en van het arbeidsbureau, terwyl mej. v. d. Vliet, geraadpleegd kon worden over de studie in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. Het spreekt vanzelf dat de gegadigden hier een enthousiast ge bruik van maakten Zo vormden zich twaalf groepjes, waarin ieder nog kon vragen wat zy op het hart had. Het was een geanimeerde en uiterst nuttige middag, De gisteren in de Foyer van de Stadsgehoorzaal in het kader van de Boekenweek door „Het Boekhuis" ge organiseerde gezellige avond droeg een intiem karakter. Dc opkomst had ech ter veel groter behoren te zijn. De „praatjes", in de goede betekenis van liet woord!!), die de bekende Amster damse journalist en „korte stukjes"- schrijver Henri knap op deze avond hield waren de moeite van het aanho ren volkomen waard Zyn onderwerp? Ach, wat doet dat er eigenlijk toe. Henri Knap vertelde zo maar wat en las fragmenten voor uit enkele van zijn boekjes, waarvan de be kendste wel zijn „Rijdt TT ook zo auto?", „Bent U ook zo'n vader?" en .Kent U ook van gisteren?" In samenwerking met Annie Schmidt schreef h(j onlangs „De man zus, de vrouw zo". In ieder geval ging het veel over het gezinsleven, dat een zo ryke bron is voor de „kleine" literatuur. De schrijver wijdde aandacht zowel aan de liefde in het kinderleven als aan enkele problemen het huwelijk betreffende, terwyl ook het sprookje van de ooievaar op plezierige en open hartige wijze aan een beschouwing werd onderworpen. Sprekende over het boek kwam Henri Knap tot de conclusie, dat dit toch eigenlijk wel het goedkoopste vermaak genoemd kan worden: het staat altijd klaar en het slijt niet vlug, mits het niet al te veel uitgeleend wordt Het liefst schrijft hij over dingen van de dag en dan in het bij zonder over hetgeen hem zelf overko men is. Voorts vertelde Henri Knap het een en ander over het begrip schrijven, dat beslist geen kwestie van geen tyd hebben is. Schrijven is niets anders dan een soort Van economie: met zo weinig mogelijk middelen zoveel mogelijk resul taten bereiken. Henri Knap, die er. naar hij zelf ver klaarde, een primitieve opvatting van humor op na houdt, is een rustige en sympathieke verteller, naar wie door het kleine aantal aanwezigen aandachtig geteisterd la. Wat er sedert 1941 is gebeurd Vlce-voorzltter. mr. dr. P. G. Knibbe. secretaris. D. C. de Jone. penninemees- In een dezer daeen hier ter stede ter. ir. G. A. van Klinkenberg J H gehouden vergadering van het bestuur i van der Kloot en J. J. F. van der Meer. der Stichting Persaasstation Leiden metVan deelnemerszijde werd hulde ce de voormalige deelnemers zijn van be- bracht aan het bestuur voor de wijze stuursziide uitvoerige mededelingen verstrekt omtrent de ontwikkeling en activiteiten dezer Stichting sedert haar oprichting in 1941. In de eerste drie iaar van haar bestaan hebben vele be drijven in Leiden en omgeving door middel van het Dersgasstation aan de Hose Rnndiik kunnen voorzien in hun behoefte aan motorbrandstof en daar door dankbaar eeDrofiteerd van het ini tiatief en het voortreffelijke beheer door nu wijlen de heer H. M. Simonds. toentertijd ondervoorzitter van de Ka mer van Koophandel. Evenals elders in den lande werd de Installatie in 1944 door de bezetter gevorderd, doch men was hier. in teeenstelline met an dere plaatsen, noc zo eelukklc om er be taling voor te kriieen. Na de oorlog werd het kapitaaltje, dat resteerde na de fiscale heffingen, geïnvesteerd ineen Derceel bouwgrond te Noordwiikerhout met de bedoeling het als industrieter rein te bestemmen. Een deel van de grond is inmiddels verkocht od een ander deel liet de Stichting zelf een fabrieksgebouw bouwen waarop het de zaken had bestierd. Oefenwedstrijd in Rotterdam Woensdag 7 maart zal het voorlopig Nederlands elftal, met het oog op de ontmoeting DuitslandNederland men zie ook elders in dit blad - oen oefenwedstrijd spelen in het Feye- noord-stadion te Rotterdam tegen de kampioen van Frankrijk „Stade de Reims". Op verzoek van de verkeerspolitie van Rotterdam is dc aanvang van de wedstrijd gesteld op 16.30 uur. Alkmaarse mannequin „Miss Holland '56" Vannacht is de 20-jarige Alkmaarse mannequin Rita J. Schmidt in het Casino te Amsterdam gekozen tot ..Miss Holland 1956". Na Rita Schmidt volgde od de tweede plaats de winnares van het voiiee laar die toen echter gediskwalificeerd werd omdat ztl nog te long was Anste De vergadering betuigde haar instem- van Pothoven uit Amsterdam thans 18 moed wordt dat hun bedoeling wai, mine met deze eane van zaken en her- iaar Derde werd Maud Hoyer. even- 1 vertrek van het schip te vertragen. Ê«n koos drie bestuursleden, zodat het be- j eens 18. uit Kerkrade. vierde Nicole I groot aantal arbeiders is bezig met het stuur thans als volt is samengesteld: C. iKiks. 19. uit Amsterdam en vijfde Maria herstellen van de schade. Naar de da- F. Meerpoel, voorzitter. A. D. de Koeter, de Wilde. 18, uit Roermond. 1 ders wordt een onderzoek ingesteld. verheugd, dat het ledencijfer het 400- ste lid werd één dezer dagen ingesenre- ven in de laatste tijd zo sterk geste gen is. Prof. Böttcher, die 1000 leden voor de Leidse afdeling geen onmogelijk heid achtte, wekte de aanwezigen op er voor te zorgen, dat vóór de verkiezingen nog het 500ste lid wordt ingeschreven. Mr. H. van Riel, vice-voorzitter van het hoofdbestuur, die voor de pauze het woord voerde, was eveneens verheugd, dat de belangstelling voor de V.VD.- begmselen zo sterk is toegenomen. Het Nederlandse liberalisme, dat steeds een gedegen studie maakt van alle vraagstukken, ziet de weg voor zich, die tot de massa van het Nederlandse volk leidt. Het is de weg van het onderwijs, de bezitsvorming, de rechtszekerheid en de vrijheid. Met grote nadruk wees mr. Van Riel er op. dat de V.V.D. zich niet laat lei den door eigen belang, doch zich steeds de belangen van het volk voor ogen stelt. Volgens spreker zal de grootst moge lijke zorg door de overheid besteed moe ten worden aan het onderwijs. Een zorg enerzijds gericht op dit onderwijs en an derzijds op de maatschappelijke positie van hen, die dit onderwijs dienen. In dit verband voerde spreker het pleit voor het scheppen van studiemogelijk heden voor daarvoor in aanmerking ko mende jongeren. Nadat spreker had stilgestaan bij het grote goed van de vrijheid in de samen leving, zeide mr. Van Riel, dat de V V D. streeft naar een maatschappij, waarin ieder, al naar gelang van zijn capaci teiten, in de gelegenheid wordt gesteld zich een vermogen!tje) te vormen. Vol gens spreker is het niet Juist, - dat wij nog verder de kant opgaan van een door de overheid verzorgde weg van de wieg tot het graf. Vervolgens wees spreker er op. dat de V.VD. niet zonder meer tegen ordening Is, doch tegen een ordening, die de ont plooiing van de menselijke persoonlijk heid in de weg staat. Volgens mr. Van Riel leidt ook de woningnood aan een teveel aan ordening: Laat men bij de wo ningbouw, meer dan in het verleden ge schiedde. tooh meer het particulier ini tiatief inschakelen! Spreker, die dankbaar is voor de acti viteit. die de V.VD in vele sectoren van het maatschappelijke en politieke leven weet op te brengen, hield tenslotte een krachtig pleidooi om bij de komende verkiezingen zyn/haar stem aan prof. mr. Oud te geven. En hierdoor aan de V.VD., een partij, die de gedachten, welke er leven onder het Nederlandse volk, zo Juist begrijpt en deze ook tracht te verwezenlijken. POLITIEK CABARET Na de pauze presenteerde Frans Mu riloff zijn politiek cabaret, waarvoor hij zioh van de medewerking had verzekerd van Alexander Pola, Dlni de Neef, Rob van Reijn en Wouter Denijs. Oer het geen dit cabaret over de gehele lyn bracht kan men zeer tevreden zijn. O.i. is het een verdienste, dat de politieke propaganda die geen ogenblik in grof heden uiteen valt in dit cabaret niet do mineert. Het. is een gezellig en met zorg samengesteld programma van muziek (Wouter Denijs), zang (DinideNeef) en schetsjes en conferences (Alexander Pola in samenwerking met Dini de Neef). Hier tussen door zorgt Rob van Reijn voor enkele zeer geslaagde wij denken aan zijn pianoconcert panto mimes. Een knap stukje werk levert ook Wouter Denijs met zijn „drie kleine kleutertjes", een melodie, die hij o.a tot een Czardas en draaiorgelmuziek ver welkte. Het wil ons voorkomen, dat dit caba ret, dat humor en politieke propaganda van zeer goed gehalte brengt, stellig in de smaak zal vallen. Aan het einde van de avond heeft de heer Detmeijer, die er van overtuigd was. dat de VVD. met dit cabaret een goede slag geslagen had. de medewer kenden met een aandenken aan deze avond verrast. Zinloze vernieling aan boord van „Queen Mary" Aan boord van het grote transatlan tische passagiersschip „Queen Marv", dat na de Jaarlijkse revisie volgende weck woensdag weer moet uitvaren, zyn gisteren ernstige beschadigingen aan het interieur ontdekt. In het promenadedek en het dek van de eerste klas waren ga ten gehakt en ook de betimmering van enkele hutten en de fauteuils in de rook- ilon zijn vernield. De onbekende daders moeten dit ge daan hebben in het weekeinde, toen het schip nog in een droogdok lag. Ver-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3