LEIDSCH DAGBLAD Gebiedsomschrijving van Koninkrijk in de Grondwet aangegeven WEERBERICHT Indonesisch Parlement akkoord met Unie-opzegging „Blommersdijk" in aanvaring met de „Sapanca" LAATSTE OPROEP TOT DE ALGERIJNSE REBELLEN J|» 94ste jaargang WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 No. 28769 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Grondivet is geen Troonrede Nieu tv-Guinea ii itdru kkelijk daarin opgenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de stemmingen gehouden over de wijziging van de Grondwet, nu Indonesië zelfstandig is en Suriname en de Antillen gelijkwaardige delen zijn geworden van het Koninkrijk. Het resultaat van de stemmingen was dat artikel 1 van de Grondwet komt te luiden, overeenkomstig het voorstel van de regering: „Het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden omvat Neder land, Suriname, de Ned. Antillen en Ned. Nieuw-Guinea". Indonesië is dus uit art. 1 verdwenen en Nieuw-Guinea is er uitdrukkelijk in ver meld als behorend bij het Koninkrijk. Amendementen De communist Haken verklaarde na mens zijn fractie bezwaar te hebben tegen de vermelding van Nieuw-Gui nea omdat de Communisten Irian (Nieuw-Guinea) beschouwen als Indo nesisch gebied, waarover de soevereini teit aan Indonesië toekomt. De heer v. d. Goes van Naters (P.vdA.) had een amendement ingediend om in artikel 1 te lezen ..alsmede Nieuw-Guinea'" ten einde daarvoor de aparte positie van Nieuw-Guinea tot uiting te brengen, maar de grote meerderheid van de Ka mer vond dat een aanduiding omtrent de structuur van het Koninkrijk niet thuishoort in een artikel dat alleen het gebied omschrijft. Het amendement werd daarom met 27 tegen 49 stemmen verworpen. Alleen de P.v.d.A. en de he ren De Graaf (KVP) en Koersen (KVP) steunden het amendement. Het amendement van de PvdA om dan art. 1 helemaal te laten vervallen werd bij zitten en opstaan verworpen Alleen de Communisten stemden met de PvdA mee. Met. 57 tegen 22 stemmen (de Com munisten en het grootste deel van de PvdA) werd het regeringsvoorstel aan genomen om aan art. 2 van de Grond wet toe te voegen ,.de Staatsinrichting van Ned. Nieuw-Guinea wordt geregeld bij de wet". Met deze toevoeging waren de heren De Graaf (KVP) en Van der Goes van Naters niet tevreden en na dat zij ieder reeds enkele amendemen ten hadden ingediend., waarvan de tekst niet de instemming van de rege ring kon verwerven, kwamen zij op het laatste moment nog met een geza menlijk amendement om artikel 2 als volgt aan te vullen: „Ter geleidelijke verwezenlijking van de mogelijkheid om zelf over eigen toekomst te beslissen, blijft de bevordermg van de geestelijke en stoffelijke welvaart, alsmede van de staatkundige ontwikkeling van de be volking van Ned Nieuw-Guinea richt snoer voor wetgeving en bestuur". Bromfietser dodelijk gewond (Speciale berichtgeving) Op de Groningsestraatweg te Leeu warden werd gistermiddag de 43-jarige R. Vos, toen hij de rijweg overstak, ge grepen door een juist passerende auto en dodelijk gewond. V. werd tegen de grond geslingerd en liep een hersen schudding en een breuk aan het linker- onderbeen op. Hij werd naar het Diaco nessen-ziekenhuis vervoerd, waar hij enige uren na aankomst overleed. Nu en dan regen De Bilt verwacht tot moreenavond. Overweeend zwaarbewolkt met nu en dan reeen of motreeen en Dlaatseliik nevel of mist Matige tot krachtiee zuidwestelijke wind. Weinie verande- rine in temperatuur. (ODeemaakt te 11.15 uur). Regen front op komst De depressie-activiteit op de Oceaan is in de afgelopen 24 uur verder toege nomen. Diepe depressies bewegen in een baan die zich van New-Foundland via IJsland naar Noord-Scandinavië uitstrekt. Tussen deze depressies en een vriiwel stationair hogedrukgebied ten westen van Frankrijk waaien krachtige westelijke winden die zachte luchtmas- sa's van de Oceaan West-Europa bin nenvoeren. De dooi drone over geheel Duitsland en een groot deel van Frank rijk door. Restanten van het vorstee- bied troffen we vanmorgen noe slechts aan in zuid- en oost-Fr ankrijk en rond de Alpen. In Polen de Balkan en oost- Europa heerst echter nog overal vorst. In Engeland was het tot vanmorgen nog vrijwel nergens boven de viif gra den gekomen omdat het koude zeewa ter en de dooiende sneeuw de zachte lucht afkoelen. In de westelijke luchtstroom komen enkele fronten naderbil die de komen de 24 uur met reeen over ons land zul len trekken. In de temperaturen wordt niet veel verandering verwacht. 1 MAART. Zon op: 7 28 uur: onder: 18.22 uur. Maan op: uur: onder: 8.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.05 en 18.23 De nummer bestaat uit 10 pagina's Minister Beel had tegen dit amen dement geen overwegend bezwaar, hoewel hy het eveneens als de he ren Oud (WD), v. d. Wetering (CHU) en Bruins Slot (AR) onjuist vond een beleidslijn in de Grondwet vast te leggen. Het zou goed zijn voor een Troonrede of een partijpro gram. zei de heer v.. d. Wetering. Met 29 tegen 50 stemmen werd het amendement verworpen. Vóór het amendement stemden alleen de le den van de PvdA. de heer De Graaf (KVP) en mej. De Vink (KVP). Tenslotte werd zonder hoofdelijke stemming het regeringsvoorstel aange nomen om in de grondwet het 14e hoofdstuk te laten vervallen, dat.tijde lijk was opgenomen om de overgang mogelijk te maken naar de nieuwe rechtsorde, die leidde tot de Neder lands-Indonesische Unie en het sta tuut met de West. Alleen de heer Gerbrandy (AR) verzocht aantekening dat hij er tegen is dat het veertiende hoofdstuk vervalt omdat de zaak van Ambon nog niet is geregeld. Buitenlandse betrekkingen Teneinde de medezeggenschap van het Parlement bij het bepalen van het buitenlands beleid te vergroten, zijn in 1952 in de Grondwet nieuwe bepalingen opgenomen omtrent de goedkeuring van overeenkomsten met andere mo gendheden. De regering heeft het ge wenst geacht in die bepalingen techni sche wijzigingen aan te brengen. Over de wenselijkheid daarvan heeft de Ka- meer de rest van de middag nog gedis cussieerd. Vandaag wordt het debat voortgezet. Samenwerking Masjoemi-Nationalisten- Nahdatoel Oelanta thans onmogelijk? Het voorlopig Parlement van Indone sië heeft vanochtend by acclamatie het door dc regering ingediende westsontwerp inzake de opzegging van de Nederlands-Indonesische Unie aanvaard. De fracties van de oppositie hadden de zaal verlaten voordat het debat be gon. Tevoren had het Parlement besloten aan het bespreken van het wetsont werp voorrang te geven boven een door de oppositie ingediende motie van wan trouwen. Dit besluit had tot gevolg, dat de voorzitter van het Parlement, dr. Sarto- no van dc in oppositie zijnde PNI. en zijn tweede plaatsvervanger. Aroedji Kartawinata van de Mohammedaanse oppositiepartij PSII. hun functie neer legden. Dr. Sartono verklaarde, dat het be sluit een schending van de parlemen taire beginselen was. volgens welke eer der ingediende moties het eerst moeten worden behandeld. De motie van wantrouwen was inge diend voordat de regering haar wets ontwerp inzake de opzegging van de Unie aanhangig maakte. Het Parlement verleende echter met 108 tegen 80 stemmen voorrang aan het wetsvoorstel van de regering. Oppositieleiders verklaarden, dat er nu nauwelijks enige kans is overge bleven voor samenwerking in dc ko mende regering tussen de Nationalis ten en de orthodoxe Nahdatoel Oela- ma. die thans in de oppositie zijn, en- de Mohammedaanse Masjoemi. die dc voornaamste pjjler van het huidige kabinet vormt. Het nationalistische ochtendblad ..Suluh Indonesia" schreef onder gro te koppen, dat nu dc deur voor sa menwerking tussen de Masjoemi, de Nationalisten en de Nahdatoel Ocla- ma gesloten is. In O ran kwam liet tot zeer ernstige botsingen tussen politie en demonstrerende nationalisten tijdens de begrafenisplechtigheid van vier soldaten, die bij de ge vechten in Algiers om het leven kwamen. Overal in de stad ging het heet toe. Ook Indonesië licht V.N. in Ook de Indonesische delegatie bij de V.N. heeft thans de secretaris-gene raal van de VJV. op de hoogte gesteld van het besluit van haar regering zich terug te trekken uit de Unie met Ne derland. De Nederlandse delegatie heeft dat gelijk bekend al eerder gedaan. „De nieuwe stand van zaken zal de ontwikkeling van ons land en ons volk stimuleren, als ons besluit goed begre pen wordt, zal het de gTondslag leggen voor betere betrekkingen tussen de bei de landen als gelijke onafhankelijke en soevereine staten", aldus de Indone sische nota aan de V.N. Scliip verdween in ijsschotsen Drie en dertig Turkse opvarenden gered Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf heeft het van Antwerpen komende 3903 b.r.t. metende Turkse stoomschip „Sapanca" een s.o.s.-sein uitgezon den waarin het meedeelde dat het op de Westerschelde ter hoogte van de zgn. Westkegel in het nauw van Bath was aangevaren door het 6855 b.r.t. Nieuwe voorzitter Algemene Rekenkamer In de vacature bij dc Algemene Re kenkamer. ontstaan door het verla ten van de Rijksdienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde ™'8Üt™lÜ.' l'e'kek M.X'bIo" ..BIomm.rMlÜk" v»n dc Holland-Am.rik.-I.gi, uit Roltcrdan. - - dat eveneens van Antwerpen kwam. De „Sapanca" verkeerde na dc aanvaring in zinkende toestand: het schip was circa 40 minuten later in de ijsschotsen verdwenen. Alleen de masten, het hekwerk van de brug. een stuk van de schoorsteen en van het achterschip steekt nog boven het iis uit. De aan varing is ontstaan, nadat de ..Sapanca" uit het roer was gelopen en de ..Blom- mersdijk" er op voer. me, is by K.B. van 25 februari j.l. noemd tot lid en bü K.B. van 28 fe bruari met ingang van 1 maart a.s. benoemd tot voorzitter dc heer D. J. Gerritsen, directeur der Ryksbcgro- ting by het Ministerie van Finan ciën. Op 1 april 1949 werd de heer Gerrit sen benoemd tot directeur der Rijksbe groting bij het Ministerie van Finan ciën. Uit hoofde van deze functie maakte hij deel uit van de adviescom missie voor een doelmatige organisatie in de Rijksdienst, van de regeringsdele gatie van de centrale commissie voor georganiseerd overleg In ambtenaren zaken. van de Raad voor Rijksperso- neelsaangelegenhcden en van de daar voor in de plaats tredende informatie commissie. Binnenkort kan de benoeming worden tegemoet gezien van dr. W. Drees jr. tot directeur der Rijksbegroting bij het Ministerie van Financiën, zulks als op volger van de heer Gerritsen. Dr. Drees jr. - zoon van de minister president - is (hans onderdirecteur van het Centraal Planbureau. Behalve de kapitein en de eerste stuurman van de „Sapanca" werden alle opvarenden: twee vrouwen, een kind en dert.ic man gered door de „Blommersdijk". De kapitein en de eerste stuurman werden door het Ne derlandse schip „Osiris" aan boord ge nomen en later overgezet op de ..Blom- mersdiik". Dit laatste schip heeft ter hoogte van Hansweert alle opvarenden van de „Sapanca" overgegeven aan de Belgische sleepboot „Scaldis" die zc in Hansweert aan land heeft gezet Aangezien het varen bii donker op de Westerschelde thans niet verant woord is omdat de boeien met het oog op dc iiseane ziin opgenomen zal de „Blommersdnk" vandaag naar Vlissin- gen doorvaren. Dit schip kreeg schade aan de voorsteven. De „Sapanca" was oa. geladen met kalk en iizer en met vijf ton machine rieën. Kapitein van het schip is de heer Resat Erkurt en het. schip behoort aan de Armatörler Briligi uit Istanboel. De schipbreukelingen ziin in Hans- Klinkende zege voor Mollet in de Kamer geen reden om op lauweren te nisten (Van onze correspondent te Parijs) De Franse regering heeft gisteren - zoals verwacht mocht worden - een klinkende overwinning geboekt in het parlement, dat met een over weldigende meerderheid en één keer zelfs met algemene stemmen zijn fiat gaf aan uitbreiding van de betaalde vakanties, naar aanleiding waarvan premier Mollet vorige week de vertrouwenskwestie in vier voud had gesteld. Dat voor Mollet het moment om op zijn lauweren te gaan rusten echter nog niet bepaald is aangebroken, had hij een paar uur eerder duidelijk gemaakt in een radioboodschap aan het Franse volk, waarin de premier in dramatische kleuren een beeld schilderde van de uiterst ernstige situatie, die nu in Algerije is ontstaan. Hoe onrustbarend die toestand in regeringskringen nu beoordeeld wordt blijkt bovendien uit het verzoek dat de regering, die gisteren negen uur bijna onafgebroken over de Algerijnse kwestie had overlegd, vandaag bij het parlement zal indienen om volmachten voor de resident-generaal Lacoste te ver- Onmiddellijke versterking 1 van leger met 50.000 man Mollet richtte zich ln zijn boodschap zowel tot zyn landgenoten als tot de Algerijnse rebellen. Hy bezwoer de fel- lahga's, die nu zelfs tot dicht by de hoofdstad Algiers opereren, hun aanval len op de Europeanen te staken. In dat geval zouden binnen drie maanden alge mene verkiezingen worden gehouden, waarby alle politieke stromingen zich vrijelijk kunnen uiten. Frankrijk zal zich tevens, zo herhaalde de premier, grote financiële offers getroosten om de ar moede en de werkloosheid in Algerije zo spoedig en zo radicaal mogeiyk te be strijden. Men neemt aan, dat daarvoor een twee a drie miljard gulden per Jaar zal moeten worden uitgetrokken! Het is Frankrijk ernst Indien de Algerynse rebellen zich voor deze aanbiedingen niet gevoelig zouden tonen, zal Frankryk, zo waarschuwde Mollet. al zijn krachten mobiliseren om de strijd tot het bittere einde uit te vechten. Om te bewüzen, dat het de Franse regering ernst Is met deze voor nemens. zal het leger onmiddcliyk met een vyftigduizend man versterkt worden. een tweehonderdduizend nieuwe soldaten voor Algerije zal moeten vinden, indien Mollet onverhoopt bij de rebellen nul op het rekest zou krygen. In politieke kringen heeft de oproep van Mollet geen onverdeeld gunstige in druk gemaakt. Men meent te weten dat de militaire verlangens van de resident minister Lacoste maar zeer gedeeltelijk bevredigd konden worden door de socia listische premier, die niet zeker van zün politieke aanhang zou zyn. Zelfs I/Ex press", het blad van Mendès-France, die als staatsminister niettemin ln de rege ring zit, betreurt het vanmorgen, dat Mollet geen duideiyker politiek aanbod heeft gedaan aan het Algerijnse volk. Inderdaad moet men zich afvragen of de weegschaal nu zonder zware militaire krachtsinspanning nog in het voordeel van Frankrijk zal kunnen doorslaan. Ernstig moet helaas worden rekening gehouden met de funeste uitwerking van het Jarenlange dralen der Franse rege ringen ook op de Algeryen hebben ge had. weert in het na de watersnoodramp van r.„ i„_~ ,„i 31 iani.nn i f.hma.i 1053 V™- p®1» deel d,e versterking zal ten koste moeten gaan van het Franse con- 31 januari op 1 februari 1953 door Noorwegen aan de gemeente Kruinin- een geschonken verenigingshuis „Kal Munk" ontvangen en gelaafd. Negen tien leden der bemannine brachten de nacht door in het dorp Kruinineen, de rest in het dorp Hansweert: allen wor den van gemeentewege verzorgd. Vanmorgen is het gezelschap Turken ner auto naar Antwerpen gebracht waar het in het Zeemanshuis onderdak heeft gekregen. tingent der NAVO-troepen die terstond I een dertigduizend soldaten zullen dienen af te staan. Men houdt echter met de mogeiykheid rekening, dat Frankryk nog „Zet (lie 18 tanks maar over boord" Nieuwe verwikkelingen mei wapenlevering aan Arabië I Jacob Michael, de Amerikaanse eige naar van dc vrachtboot „James Mon roe". die met 18 in Amerika gekochte tanks op weg is naar Saoedi-Arabiè, doet pogingen om te voorkomen, dat het I schip zgn bestemming bereikt. Michael is Jood. De reder zou hebben vernomen, i dat de Saoedi-Arablsche autoriteiten kort wordt Uitgegeven ter niet zullen toestaan, dat de „James gelegenheid van het huwe- Monroe" Djeddah binnen loopt, omdat Mr. L. G. Kortenhorst j opent de Keukenhof 3 Naar w-y vernemen zal de ze- ende Keukenhof-tentoonstelling 1 in Lisse geopend worden door de 3 I voorzitter van de Tweede Kamer 1 der Staten Generaal nr. L. G. J Kortenhorst. De opening is bepaald op 28 I maart. Het ls thans nog niet te j voorzien, of deze datum gehand- 3 haafd kan blijven of gewijzigd 3 moet worden als gevolg van de 3 strenge vorstperiode. De jaarlykse provincie-dag zal dit Jaar in het teken van Limburg 3 slaan. Deze dag is vastgesteld op i ,n april. 3 I stt Monaco en de Amerikaanse dirïgeerd. de tanks in EMIGRATIE-COMMISSARIS NAAR AUSTRALIË EN NIEUW-ZEELAND. De commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, die de vergadering van het ICEM (International Commit tee for European Migration) te Genève heeft bügewoond, is doorgereisd naar >n Australië en Nieuw Zeeland. Hy zal een totale waarde ran'de m op ,™»d to iniicMiw» HKtaJEtL? Omloop te breneen zcanls I Amerikaanse reder de kapitein van in uui RE -™€ Ide „James Monroe" laten seinen, dat hij naar Amerika moet terugkeren of de tanks over boord zetten bedraagt 250 000 francs. Het bezoek aan Australië houdt verband met het aflopen van de ln 1951 met Australië gesloten migratie-overeen komst. die voor een periode van 5 Jaar was aangegaan. Hy zal thans voor ons De bevrachter van het schip, de „Hel- land de onderhandelingen lelden voor lenic Lines" stelt dat de reder geen zeg- j een hernieuwing van dc overeenkomst, genschap over de kapitein heeft, maar Ook met Nieuw Zeeland werd een mi- Michael voert, aan ,dat hy volgens het gratie-overeenkomst gesloten, die even zeerecht meester op zyn schip wordt zo-1 eens dit Jaar afloopt. Ook daar zal de dra dat tydens de reis naar een andere heer Haveman voor ons land de bespre- bestemming wordt gedirigeerd dan was kingen voeren voor een hernieuwing der overeengekomen. overeenkomst.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1