LEIDSCH ÜS DAGBLAD PARIJS VOOR DRAMATISCHE BESLISSING IN ALGERIJE WEERBERICHT KOKOS COLLECTIE 94ste jaargang DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 No. 28768 Directeur: J W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1. Lelden - Giro No 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kan herhaling van Indochinese drama nog worden voorkomen? (Van onze correspondent in Parijs) Deze week zal beslissend worden voor de toekomst van Frankrijk in Algerije en indirect in heel Noord-Afrika. Dit soort beweringen, we weten het, zijn al wel eerder geuit. Doch ditmaal alle waarnemers zijn het erover eens kan de dramatische ernst van de toestand onmogelijk meer worden onderschat. Het gaat vermoedelijk niet minder dan over de keuze tussen oorlog en capitulatie. Die keuze moet nu door de Franse regering worden gedaan. De resident-generaal in Algiers, Robert Lacoste, die tevens als minister lid van de regering is, heeft zich voor dit hoogst belangrijke overleg opnieuw naar Parijs begeven. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen heeft hij gisteren op een kabinets vergadering gevraagd, dat krachtige versterkingen naar Algerije zullen worden gezonden, waar 15.000 goed bewapende opstandelingen de laatste tijd met grotere kracht Franse troepen en burgers aanvallen. Lacoste zou hebben gezegd, dat de 300.000 man Franse troepen in Algerije niet sterk genoeg zijn om de toenemende dreiging het hoofd te bieden. De opstandelingen hadden gisteren in de voorafgaande 24 uur bij aanvallen op afgelegen boerderijen, auto's en bussen zestien Franse burgers gedood. Zij verloren zelf in die tijd 58 man aan doden. De spanning onder de blanke bevolking neemt door de aanvallen dagelijks toe. Rebellie van fellagha's gaat naar burgeroorlog De rebellie van de fellagha's heeft de laatste weken vormen aangenomen, die in de richting van een openlijke bur geroorlog wijzen. De fellaghas worden door de Arabische Liga. die als eerste punt op haar programma de algehele evacuatie van alle Fransen uit Noord- Afrika heeft geschreven, met wapens en geld ondersteund. Om die redenen al kunnen de Fransen bezwaarlijk met de fellagha's in onderhandeling treden. Want dat Frankrijk in Noord-Afrika en zeker in Algerije, dat officieel als een onderdeel van het moederland door moest gaan wil blijven, wordt hier door niemand, buiten de Communisten, Tyfusepidemie in Zuid-Italië Economische alarmtoestand in Frankrijk afgekondigd Tc San Pietro a Maida. een stad met 4.000 inwoners in Zuid-Italië, is een tyfusepidemie uitgebroken, vermoedelijk door besmetting van drinkwater als gevolg van vorstschade aan een aquaduct. Er zijn 150 zieken. Een vrouw van 26 jaar is aan tyfus overleden. In Frankrijk is de economische alarm- toestand afgekondigd op pond van de noodtoestand op het gebied van de levensmiddelenvoorziening als gevolg van de langdurige vorstperiode. Deze afkondiging houdt in. dat in ruime mate groenten, fruit, vlees en boter uit liet buitenland zullen worden geïmpor teerd. De douanerechten op groenten en fruit zjjn voor de duur van de alarm- toestand afgeschaft. De V.S. zijn maandag begonnen met het verschepen van voedsel naar Europa als hulp voor de landen, die van de koude en overstromingen te lijden heb ben gehad. De eerste zending is thans op weg naar Spanje. Deze zal binnen twee of drie dagen worden gevolgd door voedselzendingen naar Frankrijk. Italië. Griekenland en Turkije, op grond van het hulpprogramma van president Eisenhower. Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan wat regen of motregen; plaatselijk nevel of mist. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Verdere stijging van tempe ratuur (Opgemaakt te 11.15 uur). Geleidelijk stijgende temperatuur Er zijn in de afgelopen nacht weinig opklaringen geweest, daardoor heeft het nauwelijks gevroren. Zuid-Lim burg had met twee graden onder nul de laagste temperatuur. Er heeft zich nu een west-circulatie ingesteld, waarbij de depressies van Amerika over het noorden van de At lantische Oceaan langs IJsland naar Scandinavië lopen Bij de Azoren ligt een hogedrukgebied waarvan zich een uitloper via de Golf van Eiscaje naar de Alpen uitstrekt. Op de Oceaan komt een brede zone met krachtige westelijke winden voor, waarin enkele fronten meebewegen. Een dergelijk front trok vanmorgen over de Noordzee naar het oosten, definitieve dooi in West-Europa brengend. Een tweede front lag van morgen op het midden van de Oceaan. Dit zal ons morgen, vergezeld van een regenzone bereiken. Dc eerste paar dagen blijft de zuid westenwind zachte lucht aanvoeren De sneeuw zal vrü snel wegsmelten en de temperatuur kan daardoor geleide lijk verder stijgen. 29 FEBRUARI Zon op: 7.30 uur; onder 18.20 uur. Maan op: 23 12 uur; onder 8.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.25 en 17.42 u. als een probleem beschouwd. Ook pre mier Mollet heeft over deze kant van dc zaak vorige week in zgn regerings verklaring geen schaduw van twijfel laten voortbestaan. DE KAART VAN ALGERIE dc helft van het Franse leger, dat aan tal zou voldoende moeten zijn. indien die soldaten voor hun speciale doel guerillagevechten in de bergen waren uitgerust én zich betrouwbaar zouden tonen. Een bijzonder veeg teken is ech ter dat de laatste tijd verschillende Algerijnse troepeneenheden naar de rebellen zijn overgelopen. Daarom over weegt de regering nu zelfs gedeeltelijke mobilisatie of tenminste vervroegde op roeping van de jongste klasse reeruten Bovendien zal met de grootste spoed de militaire uitrusting moeten worden verbeterd. Alleen lichte eenheden Zware tanks en atoomgeschut. die door de vorige regering haar Noord- Afrika waren gezonden, hebben daar veel minder nut dan beweeglijke lichte eenheden, die zich voor hun transport van kleine paardjes en ezels bedienen Een groot geva&r is bovendien, dal de Franse ..colons" (kolonisten) in Algerije door de agressieve houding, die ze bij het bezoek van Mollet al heb ben getoond, de tegenstellingen met de fellaghas en het Algerijnse volk nog eens aanzienlijk zullen toespitsen Hoe urgent dit militaire aspect van de Al gerijnse kwestie ook moge zijn. toch zal Parijs iedere gelegenheid moeten aan grijpen. waardoor een overeenkomst kan worden bereikt of tenmmste het gesprek kan worden geopend De vraag is slechts, welke formule voor een toe komstig samenleven van Fransen en Algerijnen zal worden voorgesteld Ook op dat punt bestaat er in officiële krin gen nog maar heel weinig klaarheid of overeenstemming De situatie is dus wel in hoge mate alarmerend. Of de Franse posities mis schien nog te redden zullen ziin, zal deze week moeten blijken. Maar een herhaling van het drama Indo-China doch dan met nóg veel verder reikende consequenties doemt intussen met angstwekkende beklemming op weinig bekend is, in Algerije geen en kele figuur naar voren is getreden, die zich als tolk van zijn volk met dc Fran sen zou kunnen verstaan. Verkiezingen zouden hier misschien uitkomst kunnen bieden, maar onder de huidige omstan digheden zijn die wel uitgesloten. Eerst moet de rust hersteld worden. Het plan van Mollet was aanvankelijk om door een grootscheeps economisch hulpprogramma de rust tc herstellen en de voorwaarden scheppen voor die algemene en vrije verkiezingen Maar dat plan schijnt hu door de nieuwe omstandigheden al wel volledig te zijn overspoeld. Het probleem is nu eerder van militaire, dan van economi sche of politieke aard. Zestien doden bij twee vliegrampen Bij twee vliegtuigongelukken in de Ver. Staten zijn maandag zestien men sen om het leven gekomen en twee ge wond. Bjj Dayton in de staat Ohio stortte een Superfort van het type B-50 neer. waardoor elf inzittenden een beman ning van negen en twee burgertechnici om het leven kwamen. Bij Sedalia in Missouri stortte een straalbommenwerper van het type B-47 op een boerderij. De vier bemanningsle den kwamen om het leven. Twee men sen op de boerderij werden gewond. Welstand op wielen Auto wordt in de toekomst alle mans-voertuig'' De Nederlander rijdt nog provinciaals In 1980 zal naar verwachting van ir. M. Ie Cosquino de Bussy, hoofdingeni eur-directeur van Rijkswaterstaat, meer dan twee miljard gulden aan Rijkswe gen. bruggen en wellicht ook tunnels verwerkt zijn. De investering in het wagen park. thans (ussen de 3 en 4 miljard gulden met 350.000 motorvoertuigen, zal in 1980 met 1 miljoen aulo's verdrievoudigd kunnen zijn. Dat miljoen motorvoertui gen zal zeven miljard kilometer per jaar rijden tegen kosten, die tussen de 1 en 2 miljard gulden 's jaars zullen liggen. In dit Hcht bezien zal nog veel geld in het Rijkswegennet moeten worden gestoken. Ir. Ie Cosquino de Bussy noemde het automobielpark van zeer grote en in de toekomst van enorme economische bete kenis. Het is de „welstand op wielen" terwijl het bovendien van groot belang is voor de vrijetijdsbesteding. Personen- en vrachtauto's werken mede aan kostenverlaging en produktievergro- ting in het bedrijfsleven, zowel in de in dustrie, in de landbouw als in de handel. Jeugd zal beter rijden Zijn dit redenen tot verheuging, de kans op toeneming van het aantal ver keersongevallen ls een grote schaduw zijde. Men hoort wel eens kritiek als zou de Nederlandse automobilist onbeschaafd, mw en eigengereid zijn. Men kan dit ver. klaren uit de opvatting, dat de gemid delde Nederlandse rijder nog onervaren en in druk verkeer nog provinciaals. In drie jaar tijds is het wagenpark met een derde vergroot cu goeddeels bezet door bestuurders van middelbare leeftijd, die niet zo gemakkelijk meer op dc nieuwe omstandigheden reage ren. Spr. rekent op een geleidelijke verbetering doordat de jeugd zal op groeien in een meer gemotoriseerde wereld, op jongere, meer ontvankelijke leeftijd rijles zal krijgen volgens ver beterde methoden en vroeg aan druk verkeer gewend zal worden. De auto wordt in de toekomst een alkmans-voertuig, waardoor de bestuur der zich bescheidener en inschikkelijker dan thans zal voelen, een veiliger rijder Dit nummer bestaat alt acht pagina's zal zgn en daarom ook de beschikbare ruimte op straten, wegen en kruispun ten beter zal kunnen gebruiken. 1956 IS GEREED EN ZEER GESLAAGD 14 DAGEN GRATIS OMBOORDEN. NATUURLIJK BIJ- HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 Een foto van het requisitoir tegen Jungschlager. Op de achtergrond staande achter de lessenaar de officier van justitie Soenarjo. op de voorgrond midden zittend Jung schlager. die de doodstraf tegen zich hoorde eisen. Ir. De Bussy verwacht niet, dat de auto als verkeerseenheid nog veel zal veranderen. 100 kilometer per uur of iets meer is op de buitenwegen een prakti sche en veilige grens. Het is dan ook r.iet uitgesloten, dat terwille van de veilig heid te eniger tijd een maximum snel heid van plm. 100 km per uur zal wor den ingesteld. Rijwielen doelmatiger Aandacht wijdende aan verkeersmoei lijkheden in steden zeide spr. om., dat betere automobilisten in de toekomst doelmatiger gebruik van straten zullen maken. Anderzijds zal door deskundige verkeerslndeling nog veel tegen weinig kosten gebruikt kunnen worden. De Jange-tyd"-parkeerders zullen zich wan delingen moeten gaan getroosten, terwijl het Invoeren van parkeermeters nodig zijn om de binnensteden van overbelaste parkeerplaatsen te bevrijden. De moeilijkheden zullen moeten wor den afgetast om vast te stellen wat niet verholpen kan worden, om aan de nand daarvan voldoende maatregelen te ne men. Ir. De Bussy noemde tenslotte het röwielverkeer in de steden snel en doelmatig, ondanks de dikwerf chao tische aanblik ervan. Dit wordt bewe zen door verkeerstellingen op spitsuren o.a. te Rotterdam, waar bleek, dat zich 22.000 personen per fiets, 12.000 per tram en 2.000 per auto naar hun werk begaven ovér cén druk punt. Naar zijn mening moeten dan ook voor het röwielverkeer behoorlijke uitgaven worden gedaan teneinde het verbruik van fietsen in de steden niet al te on aanlokkelijk te maken. Londen handhaaft uitnodiging aan het Sovjetrussisehe duo Britten willen hen bewegen een werkelijk vredelievend koers te gaan volgen (Van onze Londense correspondent) De Britse regering zal geen poging ongebruikt laten om de Sovjetrussisehe leiders te bewegen een werkelök vredelievende koers te gaan volgen. Daarom blüft de uitnodiging aan Boelganin en Kroesjtsjef om in april naar Londen te komen gehandhaafd. Dit werd gisteren verklaard door de Britse premier Sir Anthony Eden en de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd tydens het gisteravond gehouden Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek waarin de Russen overigens allerminst gespaard werden. Selwyn Lloyd beschuldigde hen er van, dat ze het oorlogsgevaar doelbewust hadden aangewakkerd door hun interventie in het Midden-Oosten en hun pogingen om de animositeit in Azic tegen het Westen tc vergroten. Het komt niet op Russische woorden, maar op daden aan en die daden zijn tot nu toe niet erg geruststellend. Van een eerlöke ideeënstrijd heeft het Westen niets tevrezen. zei Lloyd. maar is Moskou bereid onze denkbeelden een eerlijke kans te geven? Eden verklaarde, dat het hoofddoel van de komst van Boelganin en Kroesjtsjef naar Londen is: gemeenschappelijke grond te ontdekken, waarop kon worden voorgebouwd. Eden noemde de Sovjet-L'n'e de enige koloniale macht ter wereld. Geen communistische mogendheid zou bereid gevonden worden het resultaat te aanvaarden van het progressieve doel. dat het Britse Gemenebest nastreeft, namelgk de vrgmaking van de vroegere koloniale gebieden. Vernielde woningen temidden van een onbeschrijfelijke chaos tekenen de plaats waar liet Italiaanse stadje Vasto door een aardverschuiving ernstig werd getroffen. Op de voor- gtond is duidelijk te zien. welk een i Gelukkig voltrok dc ramp zich gapend gat achterbleef nadat de langzaam, zodat de bewoners van aarde, week geworden door de i de huizen, die met de aardverschui- smeltende sneeuw, de helling naar ving in zee verdwenen, zich in vei- de Adriatisclie Zee was afgegleden I iigiieid konden stellen. j „Breek met verleden" j zegt oppositiespreker Robens 1 De kwestie van het Midden-Oosten stond vanzelfsprekend ln het middel punt van de belangstelling. Selwyn Lloyd vertrekt daar woensdag op zön rondreis heen. Hu zal trachten het oe- lang te onderstrepen van de door Enge- j land en de Verenigde Staten voorge- stelde versterking van de commissie van waarnemers der Verenigde Naties in de neutrale zone. De praktische voordelen daarvan schijnen door de betrokkenen nog niet geheel te worden ingezien, al dus Lloyd. Selwyn Lloyd betoogde, dat Israëls veiligheid niet afhankelijk is van een wapenrace. Indien deze een feit werd, zal Israël bedreigd worden door een ring van door de Sovjet-Unie bewa pende Arabische staten Er was ln het Lagerhuis veel kritiek op de Britse po litiek in het Midden-Oosten, o.a. werd door de liberale leider Sir Clement Da- vies betoogd, dat de toch al vage drle- mogendheden-verklaring thans geheel door de gebeurtenissen ls achterhaald is zolang Duitsland verdeeld blüft. Het j zal dienen te worden herenigd op grond- I slag van vröe verkiezingen, waarna het dient toe te treden tot de Verenigde N'a- ties en tot een Europees regionaal ver drag. waarmee ook de Verenigde Staten, Engeland en de Sovjet-Unie verbonden 1 dienen te worden. Hij waarschuwde, dat Engeland bezig is zijn invloed in India en de rest van Azië te verliezen, omdat die landen buiten de ruzies tussen Oost en West willen blöven, Robens beschul digde de regering van zelfgenoegzaam heid, welke geen rekening houdt met het feil dat de wereld thans door de II-hom grondig is veranderd Hij vroeg Fden om met het verleden te breken en moe dig in de nieuwe situatie te handelen. Ook Kenneth Younger, de andere of ficiële woordvoerder van de Labour- I fractie, zei. dat het diep teleurstellend 1 was. dat het Westen na Geneve geen eigen Initiatief heeft ontwikkeld «n thans generlei positieve politiek schijnt te bezitten. Engeland en de Verenigde I Staten zön het in Washington eens ee- I worden over hoegenaamd nleta. Een volkomen verouderde geestesgesteldheid zal over boord moeten worden gewor- 1 pen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1