AANKOMEND BEDIENDE „Noorderkwartier" heeft weer een mooie speeltuin Bekentenis" voor K. O. Districtsvergadering van N.R.S. MAANDAG 27 FEBRUARI Men streeft naar de bouw van een clubhuis De speeltuin „Noorderkwartier" aan de Anna van Saksenstraat is een bijzon der fraaie en met zorg aangelegde tegelvloer rijker geworden. Bovendien zijn alle speelwerktulgen, evenals de glijbaan, opgeknapt en van een nieuw verf- laagje voorzien. Is het wonder, dat het volijverige bestuur van de speeltuinver eniging in dit noordelijke stadsdeel ondanks de vorst en de sneeuw, welke de nieuwe vloer dik bedekte, met de min of meer officiële heropening door wet houder J. C. van Schaik zaterdagmiddag verricht, niet langer meer kon wach ten. Met het hijsen van een vlag was deze heropening een feit. Tevoren had liet gezelschap, waartoe o.m. afgevaardigden van de Leidsc Bond van Speeltuin verenigingen behoorden, een rondwandeling over de vernieuwde speelplaats ge maakt. Het betegelde oppervlak beslaat circa 3000 vierk. m.. waarvan 1200 vlerk, m. als rolschaatsbaan gebruikt kan worden. Verzoek „Groter Nederland Actie" Naar aanleiding van het verloop van het proces-Jungsohlager heeft de „Gro ter Nederland Actie" zich gewend tot minister-president Drees en minister Luns met het verzoek bij de V.N. een klacht in te dienen tegen de regering van de Republiek Indonesië wegens het schenden van het Statuut van de rech ten van de mens. In een brief noemt de „Groter Neder land Actie" vier punten, die haar er toe hebben gebracht dit verzoek te doen: de mishandeling van Nederlandse gevange nen en getuigen, het ontbreken van een onpartijdig en onafhankelijk tribunaal, zoals bedoeld In art. 10 van het Statuut van de rechten van de mens, de verhin dering van deskundige bijstand van een Jurist aan beklaagde en het feit, dat In donesië zioh heeft verbonden de rechten van de mens te respecteren. n- Mooi rol van Caro v. Eyck In zijn „Bekentenis", getrokken uit de roman „The way trough the wood" van Nigel Balohin, heeft Ronald Miller een driehoeksverhouding uitgebuit voor een toneelspel door ex een bijzondere ver wikkeling in te vlechten. Jill Manning heeft een verhouding met Bule en heeft het ongeluk, wanneer zij zijn auto be stuurt, de man van haar gedienstige aan te ryden, die aan de gevolgen overlijdt. Natuurlijk tracht de politie de wagen is doorgereden! achter de waarheid te komen, hetgeen tenslotte lukt, doch al leen door de „bekeiitenis" van Jill, die haar geweten moet ontlasten. Het is een gegeven op zich zelf, hoe deze vrouw tot deze gemoedsstemming wordt gebracht, terwijl haar man, die vrederechter is. juist aan het spel van schuilevmk mee gaat doen. als Jill's vriend Bule. die hij aanvankelijk als de schuldige beschouwt en wil aanbrengen, hem de schuld van zijn vrouw onthult. Langs moeilijke weg krijgt het gederailleerde huwelijk ten slotte tooh een nieuwe basis. Men ziet, het is meer een stuk van psychologische aard dan van gebeuren, niet bepaald diepgaande, doch toch wel voldoende uitgewerkt om de aandacht te blijven boeien, al is het nu en dan iet- eva t gerekt. De Rotterdammers, die dit spel op het repertoire namen, hebben er. vooral in de hoofdrollen, een zeer goede bezetting voor gehouden. Caro van Eyck weet te treffen door zeer zuivere nuanceringen, zo zuiver en echt, dat het een genot is haar spel te volgen Zij speelt deze vrouw als een echt-levend wezen en weet te doen voelen, hoe zij er toe wordt gebracht de waarheid te onthullen. Dat Na de bezichtmging begaf men zich naar het gymnastieklokaal van de Ma- resingelschool en kregen de kinderen, die de „ronde ijzers" reeds hadden on dergebonden, gelegenheid gebruik te maken van een betrekkelijk klein en sneeuwvrij gehouden deel van de baan. Voorzitter J. J. v. d. Huizen, die als eerste spreker het woord voerde, begon met er op te wijzen, dat hij zich na zijn verkiezing in juni van het vorige jaar voor een zeer zware taak gesteld zag. Het speeltuinwerk in het noorderkwar tier was in een Impasse geraakt. Con tact tussen de leden en het bestuur was er niet. Mede dank zij de activiteiten van het damescomité, dat onlangs is opgericht, is men de moeilijkheden wat te boven gekomen. Het batig kassaldo is verdubbeld en de verstandhouding tus sen leden en bestuur is veel beter ge worden. De voorzitter twijfelde er niet aan of deze verstandhouding zal het volgend jaar, wanneer de speeltuinvere niging haar zesde lustrum viert, niets meer te wensen overlaten. Voorts verklaarde de heer v. d. Hui zen, dat zijn uiteindelijk streven is het laten verrijzen van een eigen clubhuis. Hjj hoopte samen met het damesco mité en het bestuur kracht op te kun nen brengen voor de verwezenlijking van dit plan. Met de mededeling, dat a.s. zaterdag een contactavond voor de leden met daaraan verbonden een bazar, georga niseerd zal worden, besloot de voorzitter, die zich vanzelfsprekend verheugd toon de over de verbetering van de speeltuin, zyn toespraak. Het woord werd enige tijd later gege ven aan wethouder Van Schaik. Deze verklaarde, dat het gemeentebestuur steeds een gevoel van warme waardering voor het speeltuinwerk, dat van niet te onderschatten betekenis is. heeft en derhalve zoveel mogelijk aan de groei en bloei van de Leidse speeltuinvereni gingen zal medewerken. In dit verband I merkte hij op. dat voor de betegeling van enige speeltuinen in onze stad een bedrag van ongeveer f. 50.000 is uitge trokken. Zag het er in 1946 met de speel tuinen allesbehalve florissant uit, aldus de wethouder, thans is er gelukkig reeds zeer veel verbeterd. Met giften, o.a van Volksherstel, werd de eerste stoot tot verdere ontwikkeling van het speeltuin werk gegeven. Wethouder Van Schaik toonde zich verheugd over het feit. dat het bestuur van de Leidse Bond van Speeltuinvere nigingen regelmatig met nieuwe ideeën, die meestal voor verwezenlyking vatbaar blyken te zijn, voor de dag komt. Im mers wensen, die steeds weer opnieuw geuit worden, houden juist de speeltuin gedachte zo levendig, aldus de wet houder. De boodschap van het humanisme Voor het Humanistisch Verbond sprak zondagochtend in het gebouw Rapenburg 6, de heer d'AngTemond uit Amstelveen over „De boodschap van het humanis me". In vroeger eeuwen, aldus spreker, was het overbrengen van een boodschap de taak van een boodschapper. Een taak die een avontuur was. want werd de boodschap goed ontvangen dan werd de boodschapper bejubeld, maar in het om gekeerde geval kostte dit de boodschap per soms het leven. Op het marktplein van het leven staan ook thans nog vele boodschappers en zij allen zeggen kom by mij. ik heb de waarheid. Ook de humanist staat met zyn documenten op het marktplein, maar met dit onder scheid, dat hy niet beweert de waar heid te hebben hoe zou een enkele mens de waarheid kunnen hebben? Maar met zijn overtuiging, dat de mens iets van de waarheid kan worden. Zyn geloof in de mens bedoelt niet de mens zoals die reilt en zeilt, maar dat de mens een wezen is. waarin de mogelijk heid aanwezig is om te streven naar het volmaakte, naar de volwassenheid. De volwassenheid gesteld als norm. Menselijke waardigheid houdt in: ge- lykheid. vrijheid. Ér zijn in het huma nisme een aantal aspecten, die men de boodschap vooral geen dogma van het humanisme zou kunnen noemen, t.w. verantwoordelijkheid, verdraag zaamheid, verbondenheid. Verantwoordelijkheid is een appèl op het beste in de mens. Verdraagzaamheid wil vooral niet een stelletje Lamme Goedzakken van de mensen maken, maar betekent alle fanatieke geestdrijverij verwerpen Voor de humanist is alle waarheid menselijke waarheid, die niet eeuwig en overal geldigheid heeft. Menselijke verbondenheid is solidari teit. Samenleven is niet denkbaar zon der verbondenheid. Alleen in verbon denheid wordt de mens tot mens. Hoe mooi is in het Scheppingsverhaal, dat van de rib van Adam, de eerste mede mens wordt gemaakt. De medemens is een stuk van jezelf. Dit is de boodschap: wees mede-mens. wees mens met an deren. Solidariteit is een antwoord op de uitdaging van de tyd. Het is de tragiek van deze tyd. dat we in geeste lijke zin zijn achtergeraakt ten opzichte van de vorderingen in andere zaken De uitdaging is nu de geestelijke groei bevorderen Het humanisme wil geen wissel zijn op de toekomst, maar hier en nu doen wat te doen valt. Niet door toverspreuken of bezweringen is de medemens te helpen, maar door in de nood naast hem te willen staan. Spreker lichtte het gesprokene door tal van voorbeelden toe. Nu eens niet op de schaats, doch op de rolschaats. De jeugd van ..Noorderkwartier" neemt, ondanks sneeuw en ijs. de gerestaureerde speeltuin in gebruik. (Foto L.D./Van Vliet.) Derde spreker was de heer D. Vylbrief, die namens de Ned. Unie van Speel tuin-Organisaties zijn gelukwensen aan bood met de in „Noorderkwartier" tot stand gekomen verbeteringen. Het deed hem buitengewoon veel plezier, dat in deze vereniging het grootste leed nu ge leden is. De voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer P. Flip- po. sloot zich aan by de gelukwensen van de vorige spreker Zij tot slot nog vermeld, dat één der leden van het damescomité het bestuur van „Noorderkwartier" een vereniging-svlag aanbood. Dat voor zitter v. d. Huizen cn zijn medebe stuurder- ten zeerste met deze grote verrassing ingenomen waren, laat zich begrijpen! is groot toneel! Naast haar biedt Jan Teulings knap tegenspel als de echtge noot. terwijl Eric van Ingen de vriend alle relief geeft. Van de bijrollen verdienen Nell Kop pen en Leo de Hartogh een pluim, maar ook Ab Abspoel exi Jan Lematre Sr. pas sen zich goe daan. Bob de Lange heeft de regie uitne mend verzorgd, terwijl de decors van Alan Tagg eveneens voldeden. Na de eerste voorstelling op zaterdag avond K. O. brengt dit toneelspel toonde tiet talrijke pulbliek zioh zeer dankbaar. M. Op de afdeling abonne menten-administratie van LEIDSCH DAGBLAD N V. i* plaats voor een niet ouder dan 22 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties ver meldende leeftijd, schoolopleiding, diplo ma's, referenties enz. te richten aan de directie. Onder voorzitterschap van de heer C. P. Roest uit Zoeterwoude hield de Bond van rundveefokkers in de Rijnstreek zijn jaarvergadering in hotel „Centraalte Alphen aan den Rijn. Belangrijke bijeenkomst- in Alphen Na het gebruikelijk welkomstwoord hield de voorz. een korte inleidine over het treffen van een pensioenregeling, voor het Dersoneel. De secretaris de heer Joh. de Jong memoreerde in ziin iaarverslag dat de kwaliteit der stie ren ook het afgelopen iaax goed tot zeer goed genoemd kan worden. De iongveedagen en ioneveekeuringen nemen ln belangstelling en in deelname toe. Uit het financieel overzicht van de heer Joh. de Jone bleek, dat het de bond ln financieel opzicht voor de wind gaat Het afgelopen iaar werd een batie saldo overgehouden van f206.36. terwiil aan provinciaal subsidie en aan contributies nog te ontvangen is resDectievelitk f 180.— en f 150.—. De begroting werd aangenomen od f 1110.—. Voor het komende iaar werden in de kascontrolecommissie benoemd de he ren Jac. KaDteiln en J. Los. Met algemene stemmen werd beslo ten een schril ven te richten aan het Vebo-bestuur te Leiden met het ver zoek de jeugdwedstrijden niet uit te breiden, tenzii deze od een andere dae. bv. de vriidag volgend od de Vebo kan worden gehouden. In dit laatste ee- val toonde men zich voorstander het ieuedwerk hartelijk te steunen Voorts was men voorstander om de ieued in te schakelen als adsolrant iurv-lid in het keurinewerk. Hierna ving de districtsvereaderine van het Nederlands Rundvee Stamboek aan. welke eveneens onder leiding stond van de heer Roest uit Zoeterwou de. De heer Roest noemde het NJt.S. een levenskrachtiee en grote organisa tie. die onlangs het 45000e lid heeft in geschreven. De heer Roest wildde enkele woorden aan het export van stamboekvee. dat het afgelopen laar belangrijk is toege nomen. Ir. K. P. Stapel, hoofdinspecteur van het N.R.S. bevestigde het vorenstaan de. HU sorak voorts over natuurlijke dekking en kunstmatiee inseminatie en gaf ten aanzien hiervan enkele raadgevingen. Geconstateerd is dat het stambbek in feite verdubbeld is in tien iaar. ter wiil het absolute aantal stierkalveren od hetzelfde Dell is gebleven en het Dercentage dus aanzienliik is terugge lopen. Voor een zeer groot Dercentage koeien wordt gebruik gemaakt van K.I. Met het oog hierop is het van groot belang, aldus ir. Staoel dat men uiteen groot aantal stieren een keus moet kunnen maken. In het teruglopen van het aantal opgefokte stierkalveren schuilt een groot gevaar. Ook Ir. Schrooder voerde het woord over verschillende onderwerpen zoals ODfokken van kalveren met wel of melk en de verhouding margarine en room- bolei voor de menseliike consumDtlc De lange vergaderingen welke teza- me duurden van 9.30 uur v.m. tot 2 uur nam. werden besloten met de vertoning van de kleurenfilm „Roval show" 'En geland) 1954—1955. welke film een aar dig beeld gaf van de bekroonde dieren in Engeland. „Excelsior" gaf uitvoering Zaterdagavond gaf de Mondaccordeon- vereniging „Excelsior", o.l.v. dirigent J. Scheffers een uitvoering ln het St An- tonius Clubhuis. De voorzitter, de heer A. P. Pot, deelde in zijn welkomstwoord de sleohts matig gevulde zaal mede, dat sommige leden door griep verhinderd waren. Het over het algemeen zeer jeugdige korps van „Excelsior", de jongste is 10 jaar, speelde „lm Prater blühen wieder die Baume". Deze overbekende wals lag het korps enigszins beter dan de ouver ture „Mignonnette" van J. Bouwman. Na „Le Harlequin" en verschillende an dere nummers, waarvoor men iedere keer een hartelyk applaus in ontvangst mocht nemen, kreeg de 12-jarige Ans Ouwerkerk de gelegenheid om haar mondorgel te bespelen. De heer J. Boon bewees dat men voor een goed stukje mondaccordeonmuziek geen groot, duur mondorgel nodig heeft. Hij speelde op een zeer klein mondorgeltje de moeilUke werken Serenade van Toscelli en „Hör mein lied Violette", waarmee hij een warm applaus verdiende. Na de pauze kwamen de Tirolerkapel .Die Alpenfreunden" en de zangeres Lia Schouten aan de beurt, die de tweede helft van de avond vulden met jodel- melodieën. Na deze gezellige muziek kreeg men de gelegenheid te dansen, o.l.v. Jan Alphenaar op de maten van de muziek der „O.K. Rhytme Star" o.l.v. Frans Houps. Hervormde school Boshuizerkade WORDT A.S. MAANDAG GEOPEND De door de Vereniging voor Cliristelyk Onderwijs te exploiteren hervormde lagere school aan de Boshuizerkade (hoofd de heer N. L. van Dalsen) zal a.s. maandag in gebruik worden ge nomen. Op die dag gaan de kinderen, die thans in de christelijke school Noordeinde zijn ondergebracht, naar deze school, waar in tevens een kleuterklas van leerlingen uit die omgeving wordt ondergebracht. In verband met deze schoolopemng, deelt men ons uit de kring van het chris telijk onderwys het volgende mede: „De lange weg van de stichting van dit gebouw is dan teneinde en het ergenis- wekkende beeld van een schoolgebouw, dat naar buiten de indruk wekte van ge reed te zyn op misschien enkele onbete kenende dingen na, wat ook inderdaad zo was. en leeg stond ongeacht de ver zuchting van „de onderwys-autoriteit van Leiden" over het gebrek aan school ruimte. verdwijnt uit het gezicht, maar raet uit de herinnering Het vertragen van de laatste werk zaamheden aan deze school ten gunste van de nabijgelegen openbare school heeft niet tot gevolg, dat deze laatste eveneens reeds spoedig in gebruik kan worden genomen. Dit mag niet leiden tot een onsportieve uitvoering van de wettelijke gelijkstelling op onderwijs ge bied. Het bestuur der Vereniging voor Chr Onderwys heeft - ongeacht zyn er varingen - dan ook besloten, voor zover de ruimte dit toelaat in zijn gebouw gastvrijheid te verlenen aan enkele ver spreide klassen van de openbare school, zolang tot het eigen gebouw gereed zal zijn". De Heer S. Krist benoemd tot directeur van Sociale Zaken In de hedenmiddag gehouden zitting van de Leidse Gemeenteraad is de heer S. Krist, adjunt-dircoteur van de Gem. Dienst voor Sociale Zaken te Enschede, benoemd tot directeur van deze dienst te Leiden, zulks als opvolger van mr. dr. S. Rozemond aan wie kort geleden in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ont slag werd verleend. De heer S Krist, die 37 jaar oud is en in Opsterlaiid 'Fr.i werd geboren ont ving zijn middelbare schoolopleiding te Drachten en trad voor het eerst te Beetsterzwaag in overheidsdienst. Begin 1952 werd hU benoemd tot chef van de afdeling MaatschappelUke Zorg te Almelo en op 1 september 1953 tot adjunct-directeur van de Gem. Dienst van Sociale Zaken te Enschede, tevens chef van de afd. Maatschappelijke Zorg. De heer Krist is docent aan diverse scholen voor Maatschappelijk Werk. De nieuwbenoemde directeur, die nr. l op de voordracht stond van B. en W., verwierf 29 stemmen: nr. 2, de te genwoordige adjunct-directeur de heer Pley, kreeg er 5 (1 blanco). Zaterdagmiddag zal in „De Lakenhal" de tentoonstelling ..De stille glans der gouden eeuw" geopend worden. Deze expositie Is georganiseerd door de peda gogische afdeling van het bureau van de rijksinspectpur voor roerende monu menten De K. en O-voorstelling van „Be kentenis" door het Rotterdams Toneel van hedenavond is wegens omstandig heden verplaatst naar as. donderdag avond. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Dltta dr. van W Jansen en A. H. van der Sluis. Getrouwd: J M. Oldenbure en E. T. Vermeulen. Eerste lustrum Jong „Excelsior" De chr. zangvereniging „Jong Excel sior" alhier, herdacht in „Irene" haar vijfjarig bestaan met een opvoering van een toneel- en zangspel in 3 bedrijven „Peter en de kabouters", tekst en mu ziek van de dirigent Hans Boelee. De opvoering viel zowel wat spel als zang betreft bij de talrijke aanwezigen zeer in de smaak en na afloop bracht de voorzitter, de heer A. v. Poelgeest, ver diende woorden van dank aan de diri gent. Ook werd dank gebracht aan mevr. Baaima. die nu 5 jaar „Jone Ex celsior" op de piano heeft begeleid. Di rigent en pianiste ontvingen beiden een geschenk Spreekuur Burgemeester K. van Diepeningen houdt morgen spreekuur \ran 9 tot 10.30 uur. VOORSCHOTEN OUDE RIVALEN OP HET IJS Zondagmiddag hebben de oude tegen standers. de sportverenigingen Rouwkoop en SVLV elkaar eens op andere wyze dan gewoonlijk bekampt en wel op het ijs. Het succes van de onderlinge wed strijden van SVLV heeft deze gecombi neerde wedstrijden doen ontstaan, waar voor zeer veel belangstelling was. Ook van de zyde van het publiek, want het was nog drukker op de Vliet dan by wed strijden om het kampioenschap van Voorschoten. De uitslagen waren heren 14—18 j.: 1. Eduard de Vries; 2. Kees Duynstee; 3. Joop v. d. Valk. Heren: 1835 jaar: 1. S. Stolk, 2. C. Broeren, 3. C. Linde man. 4. C. Hooymans. Heren 35 Jaar en ouder: i. w. Lelieveld, 2. Th. den Hol lander. Dames 1418 jaar: 1. mej. A. Hooy mans, 2. mej. C. Vogelaar. Dames 19 jr. en ouder: 1. mevr. Stolk: 2. mej. Chr. Vogelaar. Na afloop van de wedstrijden en dat was laat geworden heeft de heer L. J. van Aken in café Olsthoorn de prijzen uitgereikt. KORTEBA.AN-WEDSTRIJDEN Zaterdagmiddag zyn door de nieuwe „IJsclub Voorschoten" de eerste korte- baan-wedstrijden op de Vliet georgani seerd. Er bestond grote belangstelling voor deze wedstrijden, waarvoor geld prijzen beschikbaar waren en waaraan ook niet-ingezetenen van Voorschoten mochten deelnemen. He ijs was prima en ook de organisatie liet niets te wen sen over. Er heerste door alle medewer kende omstandigheden en niet het minst door het mooie weer, een gezellige sfeer. Er waren 32 deelnemers. De prijzen werden als volgt behaald 1. J. Schouw, Leidsohendam2. G. van Rhijn. Wassenaar; 3. M. C. v. d. Zyde, Stompwijk: 4. A. van Leeuwen Jr.. Was senaar; 5 S. Stolk, Voorschoten. Dat de nieuwe ijsclub overigens be langstelling trekt, blijkt wel uit het feit, dat na de oprichtingsvergadering op vrydag j.l. het aantal leden reeds ver boven de 100 gestegen ls. WARMOND De uitslagen van de afgelopen week waren: Dames: Steeds Vooruit 2 Oegstgeest 1 46;Heren: Steeds Vooruit 1-DWL 1 7—3, Reflex 2—Steeds Vooruit 2 46, Avantd 1Steeds Vooruit 3 37; Junioren: Westerkwartier 1-Steeds Voor uit 1 8—2. Twee meisjes door gas geslikt Twee meisjes, de 11-jarige en de 8- Jarige M. A. van Benthem zyn van nacht in haar woning aan de Chur- chiillaan te Amsterdam door gasver- stikking om het leven gekomen. Toen de moeder omstreeks twee uur in de morgen thuis kwam, waren de twee zusjes overleden. Haar 13-jarig broertje Wim vertoonde tekenen van gasvergiftiging. Vermoede lijk heeft een van de meisjes voor het naar bed gaan een warm waterkruik op het gascomfoor gewarmd, en daarna het muurkraantje open laten staan. De gasslang moet zijn losgeschoten. Zodoen de kon het gas het huis binnenstromen. Het jongetje kon nog worden gered. De stoffelUke overschotten van de meisjes zyn naar het Wilhelmlnagasthuis te Amsterdam overgebracht. WASSENAAR Villa door brand verwoest Een villa aan de Houtlaan in Wasse naar is zaterdagavond door brand ver woest. Omstreeks zeven uur die avond zat de familie in de woonkamer rond een open haardvuur. Kort nadat op nieuw enkele blokken hout op het vuur waren gelegd liep een dochter van de familie naar buiten en constateerde, dat vlammen uit het rieten dak van de villa sloegen Direct werd de Wasse naarde brandweer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse was en met twaalf sralen het blusslngswerk aanvatte. De vlammen grepen in het brandbare riet snel om zich heen, zodat in korte tijd de gehele bovenverdieping in lichter laaie stond Van de inventaris dezer ver dieping kon mets worden gered. Het gelukte de brandweer wel de beneden verdieping voor een groot deel te spa ren, hoewel hier zeer ernstige water schade is ontstaan. Ook het meubilair uit deze verdieping kon tydig in veilig heid worden gebracht. De villa is on bewoonbaar geworden. Het bedrag van de schade is nog niet bekend. De oorzaak meent de politie te moeten zoeken in een lek in de schoor steen. De brandweer is van des avonds zeven uur tot des nachts twee uur met het blussings- en nablussingswerk bezig geweest. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Op de Rijksweg te Wassenaar is van morgen een personenauto, waarin twee personen zaten, geslipt, dwars over de weg geschoten en tegen een in de rich ting Den Haag rijdende truck met op legger. die geladen was met hout ge reden De beide inzittenden van de personenauto wei-den uit de wagen ge slingerd en zijn in ernstige toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Het zyn de bestuurder, een 45-jarige inwo ner uit Den Haag en een 28-jarige lif ter uit Naaldwijk. BEURSOVERZICHT Unilever op voorgrond Amsterdam, 27 februari. In navolging van Wallstreet is ook de stemming op het Damrak vanmiddag niet ongunstig geweest. De handel liet echter nog te wensen over. Unilever is vanmiddag op de voorgrond getreden; af en toe ontwikkelde zich een vrij druk ke hoek waar by de koers van 339% tot 343'A steeg. Ter beurze verluidde dat deze week de cijfers over 1955 zouden worden gepubliceerd: deze zouden zeer gunstig zyn. Aku en Kon. Olie verbeterden per saldo circa 2 punten. Philips kon aan vankelijk niet goed op gang komen en opende 1% punt lager op 326. Later volgde echter een herstel tot 329. Op de Scheepvaartafdeling wilde het niet erg vlotten. De voornaamste papie ren hadden van enige verkoopdruk te lijden, wegens winstnemingen. De nade lige verschillen bleven echter beperkt tot 1 2 punten. De cultuurmarkt had geen ongunstig verloop. De voornaamste soorten bleven vrijwel in een doen met vrijdag of een fractie daarboven Gul densbeleggingen stil en fractioneel hoger voor de conversielening 1947. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 februari Londen 10.63%—10.64: New York 3.82H—3.83,>ï: Montreal 3.83%—3.83%: Parijs 1.0817% —1.0827%; Brussel 7.62%—7.62%;Frank- furt 90.70%—90.75%: Zürich 86.84%— 86.89Zürich (vr. frcsi 89.34%—89.39% Stockholm 73.1373.18; Kopenhagen 54.95%—55.00%: Oslo 53.13%—53.18%; Milaan 60.59%—60 64%. Beurs van Amsterdam Maandag 27 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned 53 3% 103 102% Grootboek obl 101% Ned '51 3% 101 100% Ned '53 '3%) 100fi 100% Ned. '48 3*4 98% 98 ft Ned '54 3% 98 97% Ned '55 3% 98 97% Ned '55 n 3% 98% 98ft Ned '47 3% 3 99 99% Dollarlng '47 3 96% 96% Investeringscert 3 99% 99% Ned 62-64 3 99% 99% Indië 37 A 3 97 V* 97% Grootboek '46 3 96% 96A ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 66y« Nat. Handelsbank 153 Ned. Handelmy236 235 A.K.U314% 317 Philips 327% 328% Philips '55 320% 322% Unilever 339% 343% Wilton Feyenoord 282 281 Bihton 2de r 293 292 Kon Olie f 50.- 317 325 Kon Olie 648 650% Amst Rubber 109% 110% Holl Amer Hjn 206% 206", Kon Ned Stoomb. 209 210% Ned Scheepv. Unie 195% 194% H.VA130% 131 Java Cult77 76 L Dell MU136% 136H Senembah86% 86% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 3 100% 101 Den Haag 1937 1 3. 97 Lelden 1947 98 B R'dam -37 1 III 3% 100% Industr Obligaties Philips Dollarlng 105% 105% Premieleningen A dam '51 2% 139% 139% Eindhoven '54 2% 108% 108% Enschede '54 2% 111% 112% Den Haag '52 I 2% 140% 141 idem n 2% 140% 140% R'dam '52 I 2% 137% 138% Idem II 2% 144% 145 Utrecht '53 2% 121% 122 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 245 246 Rotterd. Bank233% 230 Twentsche Bank24614 246% Industrie Ondernemingen Ned G en Splr fabr 235 239% Kon Ned Grofsm 142% 141% Rott. Droogd Mi). 624% 620 Tieleman en Dros 16% 16% Handelsondernemingen Spoorwegen Dell Spoofw MU. 25 24% Amcrik fondsen Anaconda 75 74% Shell OU Cy73% 75 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 24/2 HoU Constructie 42u a [ng bur v BouwnUv 245L Ir,l Kunststolt Ind 67 67 Kon Ned Edelmet sol Pret w a idem hul Textiel Gebr v WUk 84GB 85GB Leidsche Wolspinn 106B 307 Ned Electrolasm Slkkens Lakfabr '53 423 421 Ver. Touwfabrleken 183GB 180% Wernlnk's Betonm 142 142%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8