BRYLCREEM air-wick maakt mm km lentefris! IWITSAIM Verschil in loon tussen schipper en lager personeel is te groot Reders gaven onvolledig beeld Vorstschade in in Europa de tuinbouw aanzienlijk is koud buiten - binnen warm - ramen dicht WINTER .en toch MOOIE HANDEN Gevechten in en gesprekken over Algerijë duren voort Dulles wil hulpverlening aan buitenland op langere termijn 94ste jaargang Maandag 27 februari 1956 Derde blad no. 28767 Antivoord van stakingsleiding Matroos per etmaal 18 uur op zijn benen De commissie van vertrouwensmannen der stakende vissers te IJmuiden heeft gereageerd op het commentaar, dat enige dagen geleden door de vereniging van reders van vissersvaartuigen werd gegeven naar aanleiding van de staking in het treilbedrijf, die nu acht weken duurt. De commissie is van mening, dat verschillende zaken recht gezet dienen te worden. Wat betreft het toepassen van een zo ernstig strijdmiddel als een langdurige staking stelt zij, dat dit niet nodig zou zijn geweest als de reders gehoor willen geven aan de resolutie van 3 januari. Daarin vroegen de vissers niet meer te praten over het nieuwe loon-systeem van percentage en garantieloon, waarvan de com missie bewezen acht, dat het niet door de vissers aanvaard wordt. Daar kwam nog bij. dat de vissers er niet mee akkoord gingen dat een orga nisatie. die slechte een klein deel van ide opvarenden georganiseerd heeft, zou praten over loon en arbeidsvoorwaarden, die niet naar de zin waren van de vis sers. Er is toch bekend gemaakt, aldus de commissie, dat er op 20 januari be sprekingen met deze organisatie zouden worden gevoerd. Als de reders niet ge- I dacht hadden, dat het zo"n vaart niet zou lopen en daarom de resolutie rustig naast zich neer legden, als de reders rekening hadden gehouden met de wen sen van de vissers, dan zou de staking niet gekomen zijn. aldus de commissie GOEDE WIL AANWEZIG De commissie vraagt zich af, waarom de reders niet praten over de open brief van begin januari, die volgens haar toch niet te scherp of onbehoor lijk was gesteld. De commissie ver klaarde daarin openlijk bereid te zijn bemiddeling te aanvaarden van orga nlsatles of personen, als de reders dus bezwaar moeten hebben met de commissie contact op te nemen. Toen van bepaalde zijde aan de commissie gevraagd werd of zij akkoord zou gaan met bemiddeling van de burge meester van Velsen, is hierop dirct bevestigend geantwoord. Volgens de commissie bewees zij hiermee, dat het niet baar doel was de zaak op de spits te drijven, maar dat de goede w" aanwezig was. ALLEEN MET N.V.V De commissie bestrijdt ook. dat de reders alleen met de erkende bonden willen praten. Volgens haar zou het een onderonsje geworden zijn met de een trale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij <NVV>, gezien ook de mede delingen via pers en radio van de heren Van der Wal en De Vries, hoofdbestuur ders van CNV en KAB. Was het de bedoeling, zo vraagt de commissie, die twee organisaties uit te schakelen, om dat zij de eisen van de stakers redelijk noemden en ook op het standpunt ston den vast te houden aan het systeem der vaste gage. hoewel zij de staking ver oordeelden? De staking was toen een maal een feit. ONVOLLEDIG De staklngslelding wil ook wat meer zeggen over de in 1955 verdiende lonen. De door de reders gegeven cijfers wor den onderschreven, maar hierop acht zij aanvulling noodzakelijk. Als de arbeids uren er by gegeven waren, dan zou de publieke opinie een heel ander inzicht hebben gekregen. Een matroos staat gemiddeld 18 uur per etmaal op zijn benen en het macninekamer-personeel gaat zes uur op. zes uur af ofwel 7 x 12 is 84 uur per week. Om nog te zwijgen over nacht- en zondagsuren. Wat zou het loon van een walarbeider zijn. zo vraagt de commissie, als deze 84 uur per week zou maken? GROOT VERSCHIL De reders schrijven, dat de eerste machinist 64°? boven een matrozen- deel staat. De staklngslelding zoi mooi gevonden hebben, als ook gezegd was, hoever een schipper daar boven uit komt. Als een matroos f. 6,000.per jaar verdient, waar dan nog allerlei kosten als voor oliegoed en laarzen wat hij zelf moet be kostigen afmoeten, dan komt een schipper aan f. 20,000,per jaar. De commissie wil daarmee aantonen, dat de verschillen aan boord wel wat erg groot z|jn en dat de tijd is aangebro ken om de beloning van het lagere personeel op te trekken. En in dit zicht gezien vindt de com missie van vertrouwensmannen, dat haar eisen billijk gesteld zijn. Enigermate ironisch gaat de commis sie in op de opmerking van de reders, dat de „onderhandelingen met de er- kende bond (en) een heel eind op dreef geweest zouden zijn als er geen staking ware geweest. Zij merkt op. dat dit dè i laatste jaren na de oorlog wel bewezen is en dat aUes voor elkaar is gekomen, doch niet ten voordele van de vissers. Die hebben, aldus de commissie, door deze methode van praten veel verloren, zoals het lever- en kuitgeld, de wacht geldregeling en met 1 januari 1956 de verandering van de wachtgeld- en werkeloosheidsverzekering, wat maar liefst, drie gulden per dag scheelt. Dit alles, zonder dat één visser er iets van wist en nog minder er in gekend was. Scherp protest tegen Amsterdamse „ronselM-aetie De colleges van B. en W. der ge meenten Middelburg en Vlissingen heb ben in een telegram aan B. en W. van Amsterdam scherp geprotesteerd tegen wat zij noemen een ronselactie van Am sterdam onder de bouwvakarbeiders der beide steden en omgeving Bijzonder laakbaar achten de belde Zeeuwse gemeenten het., dat het Rijks bureau aan deze actie zyn medewerking verleent. Men ziet hierin een zekere strijd tussen de Departementen van i Sociale Zaken en van Wederopbouw cn Volkshuisvesting. Van Zeeland uit is al Jaren aangedrongen op meer bouwvo lume, dat gerealiseerd zou kunnen wor- 1 den omdat hier niet een ernstig over spannen arbeidsmarkt was Nu de mi nister eindeiyk op dit punt heeft toe gegeven loopt men het gevaar, dat op nieuw minder bouwvolume zal worden toegewezen omdat de beschikbare ar beidskrachten zijn weggetrokken, in dit geval naar Amsterdam, aldus het oor deel van de beide colleges van B. en W. OPGEKROPTE GEVOELENS Volgens de commissie ontwaakte hier door de strijdgeest en kwam de sta king. Opgekropte gevoelens gaven de doorslag. En toen de vissers zagen, dat dit spelletje weer zou worden gespeeld, namen zij lot in eigen hand en ver klaarden liever staande te sterven, dan gehukt te leven. Hierdoor gingen zij zich tuigen» de staklngslelding orga niseren in een bond. waar de leden hesllssen. De bond van zeevarenden (OVB) veeht volgens de commissie niet voor erkenning, al zou zij er wel recht op kunnen doen gelden gezieo de haar verleende Koninklijke Goed keuring. waardoor zij rechtspersoon lijkheid kreeg en bewezen werd. dat 't geen communistische organisatie is. Hoe de staking ook moge uitvallen, de reders zullen met deze bond te maken krijgen, doordat nu SS*"» van de op varenden daarin georganiseerd is. De commissie blyft van mening, dat er geen staking zou zijn uitgebroken als de reders met de vissers hadden onder handeld en zij is er nog steeds van overtuigd, dat dan een oplossing gevon den zou zijn. Het onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties stelt niet als eis de erkenning, maar geëist wordt, dat wie en welke organisatie ook rekening zau houden met de eisen der vissers. GEEN VISSERS De reders betreuren, dat het parool ls gegeven tot ontvolking van de vloot. De commissie zegt echter, dat het noodzaak is geworden, het is een stakingsmiddel geworden. Een staking is hard en de overwinning moet bevochten worden. De commissie voegt hier aan toe. dat het parool voor een groot gedeelte uitge voerd is. Het zal in de toekomst nog verder uitgevoerd worden, al hoopt de commissie, dat dit niet nodig zal zijn. Eén ding staat volgens haar vast: Als de dooi invalt en vele handen kunnen werk vinden, dan kon het wel eens ge beuren. dat er wel schepen maar geen vissers zijn. De stakingslciding besluit, dnt ztj blijft hopen, dat er een redelijke op lossing gevonden zal worden. Dan zal blijken, aldus de verklaring, dat de vissers niet onsportief zijn en de vloot weer zullen bemannen. Zij vragen daarom de reders te tonen, dat zij het ernstig menen met de vissers. Er is haast geen bedrijf te noemen, waar zoveel strijd Is gevoerd als In IJmui den. Jaar In jaar uit Is er wat te doen. Als de reders het ernstig menen zullen zij ondersinden, dat de vissers niet zo maar staken, doch flinke kerels zijn. die bereid zijn mee te werken aan de voorspoed van reders en vissers en van de gehele Lfmond. Tunesische ministers in Parijs De Tunesische premier, Tah&r ben Ammar, vice-prvm.er Bahl Lagdham en minister van Binnenlandse Zaken Mon- gl Slim zyn gisteravond in Parijs aange komen voor onderhandelingen die maan dag op het Ministerie van Buitenlandse Zaken beginnen. De Tunesiëre hopen, dat de besprekin gen het binnenlandse zelfbestuur, dat het vorige jaar aan Tunesië ls verleend, zullen wijzigen ln „onafhankelijkheid in onderlinge afhankelijkheid" «tussen Frankrijk en Tunesië), welke reeds aan Marokko ls beloofd Peron moet Amerikaans hotel in Panama verlaten Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de gouverneur van de Ka naalzone van Panama instructies heeft gekregen om er voor te zorgen, dat de Argentijnse oud-president Peron een Amerikaans hotel te Colon verlaat. Het hotel ln kwestie is eigendom van de Panama-Kanaalmaatsdhappij, die op haar beurt een bedrijf van de Ameri kaanse staat is. Een woordvoerder van het ..State De partment" verklaarde, dat het een door gangshotel is en dat ,,elk verblijf dat de schijn heeft van permanent te zi)n ver keerd zou kunnen worden uitgelegd". OPSTAND IN PERU TEN EINDE De opstand van de te Iquitois in Peru gelegerde divisie, die 16 februari uitbrak, is ten einde. Radio Iquitos heeft bekend gemaakt, dat generaal Mardal Merinos, de leider van de opstandelingen, de wa pens heeft neergelegd en zich uit het le ger zal terugtrekken. ARRESTATIES IN KOSTI De opperrechter te Kosti in de Soedan heeft de arrestatie bevolen van twee po litiefunctionarissen en een aantal mili tairen m verband met de dood van de 192 Soedanese boeren. Zy zullen er van beschuldigd worden, een groot aantal boeren ln een kleine ruimte te hebben opgesloten en daardoor hun dood ver oorzaakt te hebben. voor mooi gezond haar BRYLCREEM houdt de gehele da£ Uw haar keurig „in vorm BRYLCREEM g«f> prachtige en natuurlijke glans zonder plakkende vettigheid BRYLCREEM voorkomt roos en maakt droog haar weer vitaal *S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSlNG Bttcham (Nederland) N.V. voor tngroi i /acq. Mot N.V., Amnerdam In Frankrijk de oogst vrijwel vernietigd tlngez. Med.-Adv.) Een schaars geluchte kamer wordt muf met rook en etenslucht - hoeft niet, zet air-wiek open Negende Laura-tocht over twee afstanden Trein greep autobus 15 gewonden, waarvan 3 ernstig Zaterdagmiddag heelt op initiatief van het bestuur van de Alphense Rijwielvierdaagse de „Laura" in hotel Toor een informele bespreking plaats gevonden waarbij een aantal propagandisten, door het bestuur van de Laura hiertoe uitgenodigd, uit ons land aanwezig was. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer P. Stouthamer, die er zijn voldoening over uitsprak, dat uit de opkomst bleek, dat de Laura ondanks de schaatsgenoegens in deze tijd, steeds de belangstelling van de deelnemers heeft. Samenwerking met Wilhelminavereniging De heer Stouthamer gaf een uiteen zetting van de bedoeling van het be stuur met deze samenkomst: nu reeds de plannen onder de loep nemen voor de negende Laura, die. naar bekend, dit Jaar verreden zal worden van 913 juli. Van de zyde der Rotterdamse en Schie- damse politie werd het voorstel gedaan dit jaar weer de niogelyikheid open te stellen in te schrijven voor twee afstan den, bijvoorbeeld één voor 100 km en eén voor 150 km. Hierover ontstond een breedvoerige discussie waarbij het voor en tegen tegen elkaar werd afgewogen, maar wa&rby tenslotte allen tot de con clusie kwamen, dat hierdoor de deel name aantrekkelijker wordt vooral voor de Jongelui en voor de verschillende po litiekorpsen. Prettig was het uit de mond van de secretaris, de heer P. Koren, te verne men, dat in overleg met het bestuur van de Wilhelminavereniging in de Laura- week een groot zomerfeest georganiseerd wordt, dat van maandag tot en met za terdag zal duren. Het IJsclubterrein zal die week als feestterrein dienst doen. Breedvoerig is ook van gedachten ge wisseld over het onderwerp reclame in de intocht op de laatste dag Naar veler mening moet het mogelijk zijn een aan tal grote bedrijven en ook Alphense mid denstanders bereid te vinden met de een of andere reclamewagen deel te nemen aan deze intocht. Door het verspreiden van folders en •het tydig plaatsen van raambiljetten en reclame-borden aan de voornaamste toe. gangswegen der gemeente zal het door trekkend publiek vroeg genoeg herin nerd worden aan de Laura-week. De heer Stouthamer sloot deze vrucht dragende bespreking, die door een vijf tiental Laurapropagandisten werd bij gewoond. Zaterdagmorgen om half acht ls een autobus, waarmede arbeiders van de Staatsmijn „Beatrix" naar hun werk werden vervoerd, op de onbewaakte overweg van de spoorlijn van Roer mond naar Duitsland, door een trein gegrepen. Deze trein, bestaande uit een Neder landse diessellocomotief met een goede renwagen, kwam uit Roermond en reed in de richting Vlodrop. De bus werd aan de achterzijde gegrepen, waardoor de gevolgen van de botsing werden beperkt. Niettemin werden van de ongeveer 30 in zittenden er drie zo ernstig gewond, dat Zestien doden bij stormen in Y.S. Door stormen en wervelstormen in het oosten ran de VB. zijn zaterdag ten minste zestien personen om het leven gekomen. Tientallen zijn gewond en hon derden zijn dakloos. De materiale schade wordt op miljoe nen dollar geschat. De stormen troffen Zuid-Illinois, waar zeven doden vielen, het meest Voorts werden Ohio. Texas. Missouri. Oklahama en New Vork ge teisterd. zy ter plaatse bediend werden. Zy zyn overgebracht naar het ziekenhuis te Roermond. De verwondingen van 12 an deren bleken van dien aard te zyn, dat zy eveneens naar dit ziekenhuis moesten worden vervcerd. (Ingez Med.-ACv.) Een brandende kachel heeft ln de nacht van zaterdag op zondag brand ver oorzaakt ln de grote bollenschuur van de heer P. Leien aan de Benedenweg onder de gemeente Koedyk (N.-H De schuur, waarin honderden kisten met gladiolen- bollen stonden werd geheel door het vuur vernietigd. Slechts enkele muurresten bleven staan. Verzekering dekt de schade. In de afgelopen 24 uur zijn in het Algerijnse departement van Constantine 83 rebellen gedood, namelijk 43 in een treffen nabij Bougie. 27 in een gevecht in de omgeving van Sidi Aich en dertien in andere gevechten. Bovendien wer den bij deze gevechten respectievelijk 96, 47 en 22 opstandelingen gevangen genomen. Een Algerynse landwachteenheid wist i De Franse minister voor de lucht net zes dagen tegen verzetslieden uit te I macht. Henry Laforest. die zo juist van houden, totdat zii werd ontzet een bezoek aan Frans Noord-Afrika te houden, totdat zy werd ontzet. In de omgeving van Algiers maken politie en valschermmilltairen jacht op rebellen, die vrydag j.L in een bos. zes tig kilometer van de hoofdplaats, acht personen, waaronder een Frans meisje van zeven jaar hebben vermoord Twee van de moordenaars zyn tot nu toe dood geschoten Parys is teruggekeerd, heelt verklaard, dat het aantal hefschroefvlieguigen, waarover de Franse troepen in Algerye beschikken, snel zal worden opgevoerd- Op de vandaag te houden Kabinets bijeenkomst. die zal worden geleld door president Coty, zal gesproken worden over het eventueel zenden van verster kingen naar Algerije en over het invoe ren van economische, maatschappeiyke en politieke hervormingen in dit gebied. Een overzicht van de drukte op i waar vele ijsliefhebbers i Gouwzee bij Monnikendam. zachtere weer zondag van het maakten om te wandelen of te gebruik I schaatsen. De Nederlandse tuinbouw zal niet zonder schade uit de zware vorst periode te voorschyn komen. Uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen blUkt, dat nog te velde staande gewassen als b.v. spruitjes als verloren moeten worden beschouwd. Bewaargroenten, zoals sluitkool. peen, kroten en uien alsook het gebroeide w lt- lof en voorts de prei hebben volgens deze gegevens nog weinig schade opgelopen. In gestookte kassen en warenhuizen is men er over het algemeen wel ln geslaagd de produkten te behouden. De kolen- voorraden lopen echter aanzienlyk terug, zodat de vorst niet lang meer mag aan houden. De produkten onder koud glas als sla. andyvle en spinazie zullen voor een vry belangryk deel als verloren moeten wor den beschouwd. De juiste schade zal deels pas na het Invallen van de dooi kunnen worden vastgesteld Het gevolg zal zyn, dat bepaalde soor ten voorjaarsgroenten dit jaar laat zul len zyn; dit geldt ln het byzonder voor tomaten. De vorstschade in Duitsland, speciaal aan de grote voorraden sluitkool valt erg mee. In Italië hebben sla en bloemkool ernstig geleden terwyi de andyvle vry- wel vernietigd is. Frankryk blijkt het zwaarst getrof fen land. Vrijwel de gehele oogst aan sla. andijvie, spinazie, doperwten, spits kool en vroege aardappelen is vernie tigd. In Bretagne hebben bloemkool en artisjokken ernstig geleden. Frankryk heeft In de afgelopen week sluitkool en prei vrijwel uit Nederland ingevoerd. Onder druk van de Franse telers Is deze vrije invoer niet verlengd, hoewel de Franse vakbladen sterk aandringen op ongelimiteerde aanvoer. De schitterende Spaanse sinaasappel- oogst heeft ernstig geleden, waardoor de uitvoermogeiykheden beperkter zullen zyn. dan werd verwacht Vermoedeiyk komt over een paar weken (vry dure) aanvoer van sinaasappelen uit Californië. De te velde staande gewassen ln Enge land zijn vrywel verloren. Van Guernsey wordt geen ernstige vorstschade aan de tomaten gemeld, hoewel de groei ver traagd is. Een voorlopige balans van het Cen traal Bureau laat zien. dat de groenten- aanvoer in de komende maanden aan zienlyk kleiner zal zyn, dan normaal. Reeds thans zyn de gevolgen van de vorstschade op de aanvoeren te bespeu ren. De pryzen, ln het byzonder voor sluitkool, zyn sterk opgelopen. Niet wordt verwacht, dat deze koolpryzen na het Invallen van de dool zo hoog zullen biy- ven. Het pryspell van de voorjaarsgroen- ten zal in de komende maanden hoog liggen. (Ingez. Med.-Adv Wordt U gekweld door reumatiek, apit, ischiaa, hoofd en zenuwpynen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en ia onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Honderd miljoen dollar Minder dan voorstel Eisenhower De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft gisteren voorgesteld, dat het Congres de Amerikaanse Regering machtiging geeft om gedurende verscheidene jaren voor hulp aan het buitenland ongeveer honderd miljoen dollar (ongeveer 380 miljoen gulden) per jaar te besteden ten behoeve van projecten op lange termijn. De Minister, die te Philadelphia sprak voor het „Forum Bulletin", gaf een aan vulling op het verzoek van president Elsenhower ln diens boodschap over de „State of the Union" onbeperkte machtiging" voor projecten op langere termyn dan het begrotingsjaar, teneinde bevriende naties te versterken tegen het Communisme. In totaal vroeg de President voor de hulp aan het buitenland toen een bedrag van 1.860 miljoen dollar. Volgens de Minister hebben de Sov jets met hun economische activiteit ln het raam van hun .nieuwe koers" een aanzienlyk prestige gekregen by de vol keren van minder ontwikkelde landen waar ..industrialisatie" een magisch woord ls De leiders van deze landen zullen moeliyk weerstand kunnen bieden uitgang aan de druk, die een gevolg is van de I landen Sovjet-propaganda. tenzy er een alter natief ls. zo meende de Minister Hy was van oordeel, dat de industriële lan den van het Westen met hun k^achtl^e economieën een dergelijk alternatief kunnen en moeten verschaffen ln de van hulp by de economische voor de minder ontwikkelde

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7