LEIDSCH DAGBLAD Adenauer breekt met liberalen en krijgt steun van socialisten WEERBERICHT Aan boord van de „vermiste'' duikboot was alles in orde Eisenhower bereid tot garantie van Israëlische grenzen Rassenkwestie in Amerika leidt tot talloze incidenten 94ste jaargang ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 No. 28766 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Politieke aardverschuiving in West-Duitsland Wetten op herbewapening thans verzekerd van voldoende steun In Duitsland heeft de politieke situatie zich op revolutionaire wijze gewij zigd, met het gevolg, dat de aanvankelijk zwakker wordende positie van Ade nauer weer (zij het op andere basis) is hersteld. De twee voornaamste gebeurtenissen in deze politieke heroriëntatie waren de definitieve breuk tussen Adenauers grootste regeringspartij de C.D.U. en de oorspronkelijke Vrije Democraten, de liberale groepering van wie verschei dene Ministers en Bondsdagleden zich hebben afgescheiden, en ten tweede de overeenkomst welke bereikt is tussen de C.D.U. met de socialistische oppositie ten aanzien van de goedkeuring van de wetten op de Duitse herbe wapening. Oorspronkelijke coalitie exit (Van onze correspondent in West-Duitsland De coalitie tussen Adenauers grote regeringspartij, de C.D.U.en de „Vrije Democraten" bestaat niet meer. Het partijbestuur van de C.D.U. heeft vyf ADENAUER rechts-links-mars Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Ma tige tot 2avakke wind, in hoofdzaak tus sen noord en oost. Vannaoht strenge tol zeer strenge vorst, morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) Afnemende koude - aanvoer uit Oosten Het. K.N.M.I. deelt mee: Het weer staat onder invloed van een hogedrukgcbied bij Schotland, waar van een uitloper over de Noordzee in de richting van Polen wijst. Boven Spanje ligt al enige tijd een lage drukgebied. dat bijn3 niet van plaats verandert, nierdoor staan in een groot deel van West-Europa oostelijke win den. waarmee een ongeveer 1 kilome ter dikke laag koude lueht wordt aan gevoerd. De koude lueht bedekt thans geheel Noord- en Oost-Europa en is over West-Europa tot over de Britse eilanden uitgevloeid, zodat het b.v. midden op de Noordzee vriest. In de afgelopen nacht daalde het kwik in ons land weer tot de tegenwoor dig gebruikelijke waarden: min 17 in Soestërbcrg en Volkel. Ook in de ko mende nacht zal het plaatselijk weer zeer streng vriezen. Intussen is de koude luchtlaag zo dun geworden, dat de zon ons morgen plaatselijk in de middag enkele uren een temperatuur van iets boven nul zal kunnen bezorgen. Op het Westen van de Oceaan be vindt zich een reeks actieve depressies, waarvan de voorste vanmorgen de ma- rometer op IJsland snel deed dalen. Deze storingen bewegen zich op het ogenblik in de richting van midden- Nöorwegen Doordat de aan het begin genoemde uitloper in de komende 24 uur dicht bij ons land komt te liggen, zal de wind afnemen, aan dc aanvoer van koude uit bet Oosten komt dus een einde. 26 FEBRUARI Zon op: 7.37 uur; onder: 18.14 uur. Maan op: 19.20 uur- onder: 7.14 .uur (VJVI.) Hoogwater te Katwijk te 3.28 en 15.43 u. (27/2 te 4.09 en 16.22 uur) uur lang onder voorzitterschap van dr. Adenauer in het Schaumburgpaleis vergaderd en met algemene stemmen het besluit genomen de bondsdagfrac ties op het hart te drukken in het vervolg alleen nog maar met de zestien afvallig geworden leden van de Vrije Democratische Party samen te wer ken, welke „afvalligen" zich om Euler, de voorzitter van de Vrije Democrati sche Partij in het bondsland Hessen, hebben geschaard. Tot die zestien behoren de vier bonds. ministers van deze partij: Blücher (vice kanselier), Neumeyer (justitie). Preus- ker (woningbouw) en de minister zonder portefeuille. Schaefer, die zeker wel In Adenauers kabinet zullen blijven zonder dat zij voorlopig tenminste een eigen partij achter zioh hebben staan Het staat trouwens nog altijd niet vast of de zestien deserteurs een eigen party zullen oprichten en of. in het bevesti gende geval, wel alle zestien aan zo'n oprichting zullen deelnemen. De moge lijkheid bestaat Immers ook dat enkele van hen zioh aansluiten bij de C D U. Minister Schaefer bijvoorbeeld schijnt veel voor het laatste te gevoelen. Dr Thomas Dehler. de voorzitter van wat er van de Vriie Democratische Par tij die met nog altUd 32 afgevaardigden in de Bondsdag is vertegenwoordigd) is overgebleven, liet duidelijk blijken dat het thans ln Bonn gebeurde, voor hem een gTote opluchting is. (Dehler heeft Immers al ceruime tijd tegen Audenauer gerebelleerd) Nieuwe bondgenoot De Christen-Democratische Party van Bondskanselier Adenauer heeft „vol ledige overeenstemming op alle pun ten" bereikt met de socialistische op positie, teneinde snelle goedkeuring van de wetten inzake Westduitslaods herbewapening door het parlement te verzekeren. Dit is vrijdagmiddag bekendgemaakt in een gezamenlijke communique, dat uitgegeven werd na een bespreking van de christen-democratische fractieleider Krone, met zijn socialistische collega, Ollenhauer. De nieuwe wetten zullen de dienst plicht invoeren. Voorts bepalen zij de plaats van de militair in de gemeen schap. de oprichting van een opperbevel en de verantwoordelijkheid van de Re gering en de strijdkrachten tegenover het Parlement. Zij zullen de weg effenen voor de op richting van de Westduitse strijdkrach ten als voorzien in de Parijse akkoorden Ds nieuwe strijdkrachten zullen tegen eind 1959 500.000 man tellen. Tot dusver zijn, op grond van een voorlopige wet die op 31 maart afloopt, circa 3 000 vru- willigers aangeworven. Aangezien voor de grondwetswijzigingen een meerderheid van twee derden no dig is. betekent dit, dat de wet die het gebruik van de strijdkrachten by binnenlandse noodtoestanden regelt, niet met alleen maar de stemmen van Adenauers CDU kan worden aange nomen. Door de steun der Socialisten Is thans een voldoende meerderheid voor de herbewapening in de Bondsdag verzekerd. Gisteravond heeft het Koninklijk Paar in de Stadsschouwburg te Amsterdam de officiële opening van de 21ste boekenweek bijgewoond. De foto toont HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard in de loge tijdens de openingsplechtigheid. Radiomelding viel uit dcor atmosferische storingen De reddingsdienst van de Britse ma rine is gistermiddag in rep en roer ge weest, toen een duikboot op een oefen- reis langs de oostkust van Groenland zich niet op de aggesproken tijd radio grafisch meldde. Naarmate de tijd verstreek en de duik boot, de 1.120 ton metende ..Acheron", bleef zwygen. steeg de spanning. Uit IJsland vertrok de Britse mijnenveger ..Coquette" in de richting van de Groen- landse kust en Amerikaanse vliegtuigen op Groenland werden gereed gemaakt om aan het zoeken naar de duikboot, die 65 man aan boord had, deel te ne men. Baron Bentinck bij de NAVO Mr. A. W. C. baron Bentinck Schoonheten, thans Nederlands gezant te Bern, is door de secretaris-generaal van de NAVO, Lord Ismay, benoemd tot opvolger van jhr. mr. H. F L K. van Vredenburch in diens functie van plaats vervangend secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie te Parijs. Gelijk bekend zal laatstge noemde eerstdaags na een werkzaamheid als zodanig van vier Jaren, zijn functie van plaatsvervanger van Lord Ismay neerleggen. Het codesein van de Britse Admira liteit ..sub-mis" (duikboot vermist) was reeds vervangen door het alarm sein „sub-sunk" (duikboot gezonken), toen de „Coquette" eindelijk radio- seinen van de ..Acheron" opving. Aan boord van de duikboot bleek alles normaal te zijn. De radio-seinen van het schip waren echter niet ontvangen als gevolg van atmosferische storingen, veroorzaakt door krachtige magnetische stormen. Deze stormen houden /erband met grote zonnevlekken, die donderdag waargenomen zijn. Ook het radlover- keer elders in de wereld heeft grote last van de magnetische storingen on dervonden. Vaticaan wil geen V.N. - lidmaatschap Uit gezaghebbende bron verneemt U.P in Vaticaanstad, dat het niet waar is. dat het Vaticaan tracht lid van de Verenigde Naties te worden. Kardinaal Valeri had verklaard dat de bijdrage van de H Stoel tot de ver wezenlijking van een nieuwe internatio nale rechtsorde veel groter en doelma tiger zou kunnen zijn indien het Vati caan zou worden toegestaan zijn stem in de internationale forums te kunnen doen horen. Gevangenisopstand in Marokko Bij een opstand in de gevangenis van Port Lyautey (Frans-Marokkoi zijn gis teren twaalf gevangenen en een politie man gedood, terwijl er zestien gevange nen en vier politiemannen werden ge wond. De opstand begon, toen bij een on derzoek naar twee uitbraken een ge vangene zich van een revolver van een politieman meester maakte en een offi cier doodschoot en een politieman ver wondde. Schrikkelijke zaak voor de mannen van Fejoe Een honderdtal ongehuwde Deense vrouwen, in leeftijd variërend van beneden de twintig tot boven de zestig, gaat op Schrikkeldag vanuit Kopenhagen een speciale tocht ma ken over de toegevroren zee naar het eiland Fejoe op zoek naar echt genoten. De vrouwen hebben die dag het recht mannen van hun keuze ten huwelijk te vragen. De groep vrouwen uit Kopenhagen heeft het eiland Fejoe als doel ge kozen omdat daar een mannenover- schot is. Zij zullen op het eiland de gasten zijn van de Vereniging van Vrijge zellen van Fejoe. De vrijgezellen van Fejoe komen er echter in ieder geval het slechtst af! Als een man zulk een aanzoek op „Schrikkeldag" afwijst moet hij de afgewezen vrouw 12 paar hand schoenen geven, zo wil het gebruik. Neemt hij het aanzoek echter aan, dan moet hij een zware boete aan de Vereniging van Vrijgezellen betalen grenzen zei Dulles, dat president Eisenhower, vooropgesteld dat andere aanverwaohte kwesties waren opgelost, zijn bereidheid te kennen had gegeven om voor te stellen, dat de Verenigde Staten mede officiële verdragsverplich tingen aangaan ter waarborging van de grenzen tussen Israël en de omringende Arabische landen. Hieraan was de wens verbonden, dat andere landen aan een dergelijke veiligheidsgarantie zouden deelnemen en dat een dergelijke garan tie van de Verenigde Naties zou uitgaan. De Verenigde Staten, aldus Dulles, wa ren evenwel van mening, dat vooraf overeenstemming moet worden bereikt Dit angstaanjagende „ijstijd" i de leden van de „Rock Knockers- schepsel is een van de prijswinnen- club" van de geologische afdeling de beelden, welke tijdens een ijs- en van de hoge school te Houghton sneeuw beeldliffuwwedstrijd inHet monster heeft lange, scherpe Houghton (in de Amerikaanse tanden van ijspegels en kan door staat Michiganwerd gemaakt. De middel van een luidspreker hese scheppers van de Dinosaurus zijn I geluiden en gegrom produceren. Verklaring van Dulles Mits op internationaal niveau Voor de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft de Ameri kaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, gisteren verklaard, dat presi dent Eisenhower bereid is, overeengekomen grenzen tussen Israël en zijn Arabi sche buurlanden mede door de Verenigde Staten te waarborgen. Dulles was voor de commissie verschenen om een uiteenzetting te geven van het beleid der Regering inzake het Midden-Oosten. De Minister zei voorts, dat Eisenhower hem ook gemachtigd had te verkla ren, dat hij een bijdrage van de Verenigde Staten zou voorstellen tot de projecten in dat gebied voor bevloeiing en watervoorziening. Met betrekking tot het garanderen van over de grenskwestie. Ook hieraan zou- 'den de Verenigde Staten hun medewer king willen verlenen. Geen aanhouding van Westerling Van het ministerie van Justitie ver nemen wy, dat tegen Westerling een onderzoek gaande is „ten aan-.-.ien van enkel feiten". Verdere inlichtingen konden niet worden verstrekt. Wel deelde men mede. dat de ..huidige stand van het onderzoek geen reden geeft tot aanhouding". Westerling heeft gisteren te Den Haag medegedeeld, dat hij donderdagavond met een particuliere auto zonder ge leide naar de Belgisch-Nederlandse grens ls gereden, na de Belgische auto riteiten te hebben verteld, waar tiij de grens zou overgaan Aan de grens werd hij opgewacht door de Rijksrecherche, die hem na te hebben ondervraagd per auto naar Den Haag bracht, waar hy bij 'n hotel werd afgezet. Gisteren is Wester ling bijna drie uur op het parket in Den Haag verhoord Hij weigerde te zeggen, wat tijdens dit verhoor ter sprake is gekomen, doch liet doorsche en, dat behoudens een voorbehoud. over volledige bewegingsvrijheid be schikt Op een vraag, waarom hii naar Nederland is teruggekomen, terwijl hij de keus had naai andere landen te gaan, zeide hij slechts: „De toekomst zal het leren" Hij verklaarde tijdens zijn fwezigheid uit Nederland van ruim vijf maanden in België. Frankrijk. Spanje. Portugal „en verder" te zijn geweest. Hij had daar zo zeide hij „nuttige voorbereidingen kunnen treffen". GEEN BEWAPENINGSWEDLOOP Dulles legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn in het Midden-Oosten in een bewapenings wedloop verwikkeld te raken. In de afgelopen zes maanden had het Sovjet-blok „aanzienlijke hoeveelheden" wapens naar het gebied verscheept en zodoende het vraagstuk, dat de Verenig de Naties traohtten op te lossen, inge wikkelder gemaakt. Thans bestonden de voorwaarden voor een bewapeningswed loop. daar zekere landen van het Nabije Oosten met elkaar wedijveren in de aan koop van militaire goederen. Dulles achtte het begrijpelijk, dat Israël zijn militaire kraoht wilde versterken. Israels veiligheid zon wellicht, op de lange duur, beter verzekerd zijn door an dere maatregelen dan de aankoop van nieuwe wapens, o.m. door te vertrouwen op de Verenigde Naties, waarvan Israël en de Arabische landen belangrijke le den waren. Ralphe Bunche moedigt negers aan Duizenden negers in Montgomery V.S hebben gisteren gehoor gegeven aan een oproep van hun predikanten om zich te voet naar hun werk te be geven. als een manifestatie van „lijde lijk verzet" tegen de rassendiscrimina tie Zoals bekend boycotten de negers reeds negen weken de plaatselijke auto busdienst als protest tegen de veroorde ling van een negerin, die geweigerd had, het voor blanken bestemde deel van een bus te verlaten en in de afdeling voor negers plaats te nemen. Tengevolge van de actie van de negers staat de auto busonderneming aan de rand van een faillissement! De organisatoren van de boycot, die j donderdagavond een bldbijéenkomst hadden beleed, hebben een telegram van dr. Ralphe Bunche. een onder se cretaris-generaal der V.N.. ook een neger, ontvangen, waarin deze hen j aanmoedigt, tegen „intimidatiemetho den van een politiestaat" stand te hou den. Ook elders in het zuidelijke deel der I V S staat de rassenkwestie in het mid delpunt van de belangstelling. Een te New Orleans verschijnend r.-k. blad schreef, dat alle r -k leden van wet gevende organen, die Ijveren voor ras senscheiding. automatisch zullen worden geëxcommuniceerd als dergelijke wets voorstellen worden aangenomen De gouverneur van de staat Louisiana verklaarde, dat de kerk „ongetwijfeld gelijk" heeft als zij zegt, dat rassen scheiding moreel verkeerd en zondig ls Te Whartom in Texas hebben middel jare scholieren en him ouders gepro testeerd tegen het feit. dat een basket ball-wedstrijd door de school werd afgelast, omdat in de ploeg van de tegenpartij een neger was opgenomen. Het Amerikaanse leger heeft meege deeld. dat het een rede van zijn advo caat-fiscaal generaal-majoor Eugene Caffey, waarin deze zich in het open baar voor rassenscheiding uitsprak „onverstandig" acht. Te Tavares in Florida zijn twee bom aanslagen gepleegd op de woning van de hoofdredactrice mevrouw Mable ReesiL die ln haar blad tegen rassen scheiding pleitte. Rijnland gaat malen Het Hoogheemraadschap Rijnland is voornemens maandag 27 februari '•s. gaan malen. Hierdoor zal het (js op de boezemwateren van Rijnland onbetrouwbaar worden. Onder de boe zemwateren worden verstaan alle grote vaarten en hoofdkanalen, met de af takkingen; ook de Kaag valt onder het gebied van Rynland. Men zal er dus rekening mee moeten houden, dat ook hier het ijs onbetrouwbaar wordt. Reddingmaatschappij helpt vogels Het Comité Wintervoedlng van vogels heeft de NZHRM (Noord-Zuid-Hol landse Redding Maatschappij) verzocht mee te werken aan de hulpactie voor hongerende vogels. Dicht voor de kust o.a. bij Scheveningen en Wassenaar, be vinden zich gTote aantallen futen, meer koeten, eenden en zaagbekken waarvan men aanneemt, dat ook zij gebrek aan voedsel hebben. De NZHRM heeft toe gezegd. zo nodig de reddingboten van Scheveningen en IJmulden beschikbaar te zullen stellen om brood, gedrenkt In levertraan en gemalen vis naar deze vogels te brengen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1